Werk van verpleegkundige niet aantrekkelijk genoeg Ministerie WVC bezuinigt bij driehonderd organisaties Kamer dwingt Andriessen woorden in te slikken oppeling lijkt et te handhaven Alders wil capaciteit van AVR-Chemie vergroten agJNENLAND ÊeidóeSouttwt VRIJDAG 28 JUNI 1991 PAGINA 3 TOCH AAN SfPACHT DEN HAAG Als de huidige trends zich voort zetten is in het jaar 2000 één op de vijf arbeids plaatsen voor verplegen- den en verzorgenden niet bezet. Om dat te voorko men, is het belangrijker om de uitstroom uit oplei ding en beroep tegen te gaan dan om de instroom te bevorderen. Drs. J. F. M. Werner, voorzit ter van de Commissie positie bepaling beroep verpleegkun dige en verzorgende, zei dit gisteren bij de aanbieding van het rapport van de commissie aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid. De commissie heeft de resulta ten van een groot aantal on derzoeken geanalyseerd en de visie gevraagd van tal van groepen in de gezondheids zorg. Ze concludeert dat het werk aantrekkelijker moet worden gemaakt om mensen vast te houden. Nu oefenen ziekenverzorgen den gemiddeld maar acht negen jaar hun beroep uit en verpleegkundigen tien a veer tien jaar. Van degenen die wel de juiste opleiding hebben oe fent 47 procent het beroep niet ,,Er is dus nog een enorm reservoir", aldus Werner. De commissie heeft 21 aanbe velingen gedaan. Zo pleit ze voor meer functiedifferentia tie. Om met Werner te spre ken: „Nu moeten ze zo'n beetje alles doen tussen vloeren boe- Verpleegkundigen moeten nu zo' op maakt. nen en het bedienen van hoog waardige technologie". De commissie ziet deze ongediffe rentieerdheid als een van de grootste belemmeringen voor een professionele en autonome beroepsuitoefening. Ze spreekt zich dan ook uit voor twee functieniveaus. n beetje van alles doen wat het werk er vaak niet aantrekkelijker Praktijk Verder zal de enorme variatie aan opleidingsmogelijkheden moeten worden gestroomlijnd en meer moeten aansluiten op de praktijk. De commissie roept de verpleegkundigen en ziekenverzorgenden op zich te verenigen in een „volwaardige beroepsorganisatie" zodat ze meer invloed kunnen krijgen op het beleid en op de leiding van de instellingen. Er blijkt niet genoeg geld te zijn om de uitkomsten van functiewaardering te betalen. De bejaardenoorden, het kruiswerk en de gezinszorg komen daarvoor 350 miljoen gulden tekort. Dat het zolang duurt voordat de verpleegkun digen en verzorgenden het sa laris krijgen waar ze recht op hebben, levert frustraties op, aldus Werner. Staatssecretaris Simons herin nerde eraan dat vorig iaar voor de thuiszorg een bedrag beschikbaar is gesteld dat op loopt tot 800 miljoen gulden in 1992 voor verlichting van de werkdruk, hogere salarissen voor leerlingen en functie waardering. Hij denkt dat het in samenhang met de door de commissie voorgestelde func tiedifferentiatie (waardoor ook lager betaalde banen kunnen ontstaan) mogelijk zal zijn om de achterstand in de functie waardering geleidelijk in te lo pen. De AbvaKabo en de CNV- bond CFO hebben teleurge steld gereageerd op het rap port. Ze zijn het wel eens met de aanbevelingen, maar vol gens hen zijn daar nauwelijks nieuwe voorstellen bij. Boven dien is een groot deel ervan al uitgevoerd of er wordt bin nenkort mee begonnen. De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV) en de VIO (verpleegkundigen in opstand) vinden het prima dat de commissie zegt dat de verpleging en verzorging meer invloed moeten krijgen. Maar zij stellen dat het rapport daar voor geen concrete handvatten biedt. Eis: jaar cel tegen ontvoerders Dennise ROERMOND De beramers van de gerucht makende ontvoering van de negen maanden oude baby Dennise Grüter uit Kessel, haar 23- jarige vader en haar 58-jarige grootvader uit Roermond, hoorden gisteren voor de rechtbank in Roermond twaalf maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Officier van justitie mr. J. E- land betitelde de grootvader als architect van het plan en de vader als bouwmeester. Tegen een 26-jarige man uit Weert, die de baby tegen betaling van duizend gulden op 10 mei vorig jaar uit de auto van de vader haalde, luidde de eis negen maanden cel. De verdedigers wezen op het verschil in cultuur en vooral op het feit dat moeder Shirley weer met de vader wil sa menwonen en dat het stel van plan is te trou wen. Uitspraak 11 juli. Noodweer Noodweer heeft de politie in Zee land en Noord- Brabant gisteren handenvol werk bezorgd. De bu reaus werden overstelpt door meldingen van aanrijdingen en overstromingen, zoals hier in Et- ten-Leur. Veel deksels van riole- ringsputten kwa men omhoog waardoor ge vaarlijke gaten in het wegdek ont stonden. foto: anp Manifestatie Twee dierenverzorgsters proberen een zeug met haar biggen te rug te drijven in haar hok. De varkens zijn vanaf vandaag in de Utrechtse Jaarbeurs te zien waar de Rijksuniversiteit Utrecht een manifestatie houdt ter gelegenheid van haar 355-jarig bestaan. Het publiek kan er een kijkje achter de schermen van de weten schap nemen. foto: anp DEN HAAG Onder grote druk van vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft minister Andriessen (CDA, economische zaken) gisteravond „afstand genomen" van enige beledigend geachte uitspraken over asielzoekers. In een vraaggesprek met het blad Management Team zou Andriessen gezegd hebben dat asielzoe kers slechts tot het eenvoudigste werk in staat zijn en dat het daarom niet verstandig is deze mensen het volle minimumloon te betalen. Andriessen ontkende met grote nadruk dat hij deze dingen „zo" gezegd had. In elk geval had hij het niet zo bedoeld, herhaalde hij keer op keer. De minister zei juist zeer bezorgd te zijn over de kansen van „toegelaten asielzoekers" op de Neder landse arbeidsmarkt. Coi ei groepsleider jgt jaar cel JWARDEN Een 31-jarige oepsleider van het gezinsver- ;nd tehuis De Stelwe in Oos- lde is in hoger beroep veroor- tot een jaar gevangenisstraf, gerechtshof in Leeuwarden bewezen dat de man ruim ir geleden ontucht heeft ge- met twee geestelijke gehan- vrouwen van 25 en 33 jaar. il bovendien een bedrag van gulden smartegeld aan een slachtoffers moeten betalen, irdachte heeft de beschuldi- i steeds ontkent. In juli 1990 r-deelde de Leeuwarder recht- hem al tot een jaar gevange- Sf. ANP-directeur uit functie ontheven WASSENAAR De Raad van Beheer van het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) heeft gisteren besloten alge meen directeur C. N. F. van Ditshuizen uit zijn functie te ontheffen. Volgens de raad bestaat er geen mogelijkheid meer het vertrouwen tussen personeel en di recteur te herstellen. Het persbureau zal tot het einde van het jaar worden geleid door een interim-directeur. Intussen wordt een procedure gestart voor een definitieve opvolging van Van Ditshui zen. De Raad van Beheer heeft zijn be sluit genomen nadat bij het ANP een ernstig conflict was ontstaan over voor genomen aanpassingen binnen de alge mene nieuwsdienst. PER EN HOBBES „AID moet flink worden uitgedund" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De struc tuur van de Algemene In spectiedienst (AID) moet drastisch veranderd wor den, is de conclusie van het onderzoeksrapport 'Tussen politiek en klan tenkring'. Zo moet het hoofdkantoor ver plaatst worden van Kerkrade naar het centrum van het land. Bovendien kan de staf op het hoofdkantoor afgeslankt worden. De onderzoekers zijn van mening dat de politieke argumenten voor spreiding van rijksdiensten bij de AID verkeerd zijn uitgewerkt. Voor onder meer de controle van visvangsten zit de AID nu op de slechtst denkbare plaats. Uit de organisatie moet één hiërarchische laag geschrapt worden. Straks gaat de organi satie alleen bestaan uit direc tie, inspecteur, en uitvoerende ambtenaren. De functie van inspectie-coördinator moet verdwijnen. Bovendien kan de directieraad flink uitgedund worden. Verder willen de rap porteurs de medewerkers in delen in teams van ongeveer twaalf personen. De taken van het team worden onderver deeld in visserij, technisch ad ministratieve bedrijfscontrole, akkerbouw en veeteelt. Het rapport, dat is geschreven door het organisatiebureau Twijnstra Gudde en de Rijksuniversiteit Leiden, is gisteren naar de Tweede Ka mer gestuurd. Minister Buk man zegt in de begeleidende brief dat de aanbevelingen se rieus worden bekeken, maar dat eerst overleg moet plaats vinden met de medewerkers van de AID. Bukman is het echter in hoofdlijnen eens met de analyse en aanbevelingen. Volgens secretaris-generaal mr. T. H. Joustra van het mi nisterie van landbouw natuur beheer en visserij zijn de pro blemen bij de AID voor een groot deel te herleiden tot de snel veranderende functie van deze rijksdienst. In korte tijd werden de adviserende taken van de AID vrijwel volledig vervangen door opsporingsta ken. De medewerkers krijgen namelijk steeds meer te ma ken met vissers en agrariërs die de controleurs ernstig wantrouwen. Hierdoor zijn veel spanningen, irritaties en frustraties ontstaan. HAAG Paul Ro- 'Cntï Uier kon het alle- niet meer volgen. 70,jien de uitkeringen hd jaar nou wel of koppeld aan de lo- het bedrijfsleven? ibeurt er als er volgend leer mensen zonder be- baan zijn dan mensen ferk, maar die verhou- jaren daarop mis- toch weer beter wordt? it als er volgend jaar te lensen zonder werk zijn, r drie jaar naar ver- toch weer minder? iabinet heeft er een rom- van gemaakt", conclu- Rosenmöller, woord- r voor Groen Links. De liefst vier miljoen men- i afhankelijk zijn van de ing weten volgens hem ut niet waar ze aan toe geen onaardige sa- tting van een debat de Kamer akkoord iet een nieuwe wet die binet toestemming geeft bepaalde omstandighe- 1 koppeling los te laten. istan (maar móet niet) als houding tussen mensen n zonder baan verder :htert. Voor het kabinet er op elke honderd nden (actieven) niet dan 86 zonder werk ctieven) zijn. Volgens Centraal Planbureau is dat verhoudingsgetal I moment al hoger. Vol- e nieuwe wet zou er dus januari 1992 niet meer >eld hoeven te worden. |e( voudig is het echter ook niet, want vooral de vindt dat als het maar itan de koppeling moet n gehandhaafd. CDA- er De Vries van sociale is het aardig met de so- (emocraten eens en hij dat vooral bepalend is ie verhouding zich op termijn ontwikkelt, n wil hij in elk geval $n tot het CPB deze zo- »et nieuwe voorspellin gen komt. Daarin wordt reke ning gehouden met de maatre gelen die het kabinet voorstaat om de arbeidsongeschiktheid en het ziekteverzuim te ver minderen. De Vries probeerde de nieuwe wet aan het eind van het debat nog even samen te vatten. Het kwam ongeveer hier op neer: het kabinet herstelt de koppe ling, maar ziet daar vanaf als het niet kan. De minister schilderde vier ruwe mogelijk heden: 1) Als het verhoudingsgetal in 1991, '94 en '99 (volgens voor spellingen van het CPB) niet boven de 86 komt, zal er wor den gekoppeld. 2) Als het verhoudingsgetal in '91, '94 en '98 boven de 86 komt dan zal het kabinet „se rieus overwegen te ontkoppe len". 3) Als het verhoudingsgetal in '91 niet boven de 86 komt, maar de daaropvolgende jaren wel, „wordt het een moeilijke beslissing". Bepalend is dan in hoeverre andere maatregelen dat getal weer naar beneden kunnen krijgen. Lukt dat, dan kan er toch worden gekop peld. 4) Als het verhoudingsgetal in '91 boven de 86 komt, maar de jaren daarop niet meer, „dan moeten we ook afwegen, maar is het gemakkelijker' Met an dere woorden: dan kan er steeds worden gekoppeld. Paul Rosenmöller concludeer de, verwijzend naar de derde mogelijkheid: „De minister heeft hiermee de onzekerheid alleen maar vergroot. Het blijkt nu dus ook mogelijk niet te koppelen terwijl het ver houdingsgetal van 86 niet wordt overschreden". De komende tijd zal vrijwel zeker uitwijzen dat de discus sie louter theoretisch is. In de praktijk zal de koppeling niet te handhaven zijn. Daarvoor zijn de economische vooruit zichten, zowel nationaal als in ternationaal, te somber. Woordvoerder Linschoten van de VVD, die tegen de wet stemde, sprak niet voor niets over een grafrede voor de koppeling. Hij oordeelde dat de wet verwachtingen wekt die niet kunnen worden waar- DEN HAAG Minister Alders (milieubeheer) wil op korte ter mijn meer verbrandingscapaciteit voor chemisch afval, gezien de te verwachten toename van de hoeveelheid te verbranden chemisch afval in de jaren negentig. Deze uitbreiding wil de minister realiseren door een extra draai trommeloven bij de AVR-Chemie in Rotterdam-Botlek te bou wen. Deze extra oven, die AVR-Chemie bereid is te bouwen, kan in 1994 gereed zijn. Alders schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer als antwoord op het voorstel van mr. Staatsen over een tweede verbandingsbedrijf voor chemisch afval. Dat er voor AVR-Chemie is gekozen, heeft te maken met de invulling van de nutsfunctie van de rijksoverheid ten aanzien van de ver- i wijdering van afvalstoffen. er Bert de Vries en staatssecretaris Elske ter Veld tijdens cussie over de koppeling. foto: dijkstra RIJSWIJK Het minis terie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) heeft 300 organisa ties gisteren van voorge nomen bezuinigingen op de hoogte gesteld. Het gaat volgens een woord voerder van het ministerie om 34 miljoen gulden in totaal. Dit bedrag is nog maar een eerste stap op weg naar de 220 miljoen gulden die in 1994 in het kader van de Tussenba lans bezuinigd moet zijn. Bij de landelijke welzijnsorga nisaties wordt voor ongeveer vijftien miljoen gulden bezui nigd. Zes miljoen wordt bezui nigd op maatschappelijke op vang, maar deze maatregel was al officieus bekend. Zo'n negen miljoen moet worden opgebracht door de volksge zondheid en drie miljoen door de cultuur. Op cultureel gebied vallen de klappen bij het Filminstituut Hilversum, waar de subsidie totaal is stopgezet, de blinden bibliotheken, die ruim vier procent moeten inleveren, en de andere bibliotheken. Die moeten zestien procent bezui nigen op de „wetenschappelij ke steunfuncties". D'Ancona dringt bij verschil lende organisaties van gelijke strekking op clustervorming aan. Zij doet dat bijvoorbeeld in de homowereld, waar vol gens haar tien organisaties straks nog maar één „subsidie- adres" mogen hebben, en bij organisaties op het gebied van politieke vorming. Zo moeten de Stichting Vorming Populier de Balie, het Nederlands Cen trum voor Democratische en Burgerlijke Vorming en het Nederlands Gesprekscentrum gaan samenwerken. Ook de Stichting Vredesopbouw, de Stichting Burgerschapskunde en de N50 moeten dat doen. Volgend jaar krijgen deze or ganisaties nog 75 procent van de huidige subsidie, maar als ze geen behoorlijk samenwer kingsplan op tafel leggen, wordt de subsidie per 1 januari 1993 stopgezet. De kortingen beslaan veelal 25 procent van de door WVC verstrekte subsidies, als ze al niet helemaal worden beëin digd, zoals die voor de over koepelende ouderenorganisatie Cosbo. De Cosbo reageerde ge schokt. „Gedwongen ontslagen zijn onvermijdelijk. De bezui nigingen staan bovendien haaks op de in de nota „Oude ren in tel" gewekte verwach tingen", zegt de Cosbo. De bonden zijn niet van plan de bezuinigingen zomaar te slik ken. „We eisen dat de minister alvorens de botte bijl te hante ren, in overleg treedt met de bonden over een gefaseerd meerjarenplan dat de bonden in staat stelt hun aangegane verplichtingen na te komen en nieuwe inkomstenbronnen aan te boren". Identiteit Het identiteitsgebonden soci aal-cultureel jeugd- en jonge renwerk moet ook de handen ineenslaan, anders wordt ook daar de subsidie per 1 januari 1993 stopgezet. Het gaat hier om veertien organisaties als de Landelijke Hervormde Jeugd raad, het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk, het Jeugdwerk van het Leger des Heils, de Pinkster Jeugdbeweging en de Katho lieke Centra voor Levensvor- Minister D'Ancona. foto: sp ming. Voor volgend jaar krij gen deze veertien organisaties een korting van 25 procent op gelegd. Hetzelfde verhaal geldt voor de Nederlandse Gezinsraad, die in zee moet met de Stich ting Relatievorming en het Platform Organisaties voor Al leenstaanden. Een gelijke brief ging naar de vrijwilligersorga nisaties Nivon, het Nederlands Centrum Vrijwilligerswerk, de Landelijke Unie van Vrijwilli gers, de Stichting Samenwer kende Vrijwillige Hulpdiens ten, de Vincentiusvereniging, het Centrum Ingebouwde Vor ming en het Centrum Huma nistische Vorming. Het Humanistisch Verbond, de Stichting Landelijke Gerefor meerde Raad voor samenle vingsaangelegenheden, het Hervormd Werkverband, de Katholieke Landelijke Vereni ging, het Vrijzinnig Protes tants Centrum, Jad Achat en het Oecumenisch Welziinsor- gaan kregen dezelfde opdracht op het gebied van de maat schappelijke activering, net als niet eens tot slot de Scouting die moet samenwer ken met Jong Nederland. De subsidie wordt, als het aan D'Ancona ligt, stopgezet bij onder meer de Stichting Maat schappelijk Welzijn, de Stich ting Moluks Diakonaal Maat schappelijk Werk Muhabbat, de Stichting voor Welzijnsbe vordering, de Stichting Con sultatiebureau voor Geboorte regeling en Seksualiteit, de Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieubeheer, de Neder landse Vereniging van Inter- naatsbesturen Schippersjeugd, de Jeugdbond voor de bestu dering van de geschiedenis, het Landelijk Comité Scholie ren, het Landelijk Bureau Fondsenwerving en de Alge mene Vereniging van Neder landse Militairen. Een kwart korting krijgen on der meer De Nederlandse Vrouwenraad, de Katholieke Plattelandsvrouwen, de orga nisaties van plattelandsvrou wen, de Groenlinkse Jonge renorganisaties, de Jonge Soci alisten, het CD JA, de Jonge Democraten en de JOVD. De Stichting Volksgezondheid en Roken gaat volgend jaar al drie ton omlaag, net als de Rutgersstichting.. Twee ton korting krijgt de Stichting Ne derlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek. De CNV-jongeren zullen in 1994 zijn teruggebracht tot een sub sidie die 65 procent bedraagt van het huidige bedrag. De minister wil verder de con- venanten opzeggen die er met de desbetreffende provincies bestaan voor werkgelegen- heidsbevordering in het noor den en het zuiden van ons land. Daarvoor moet ze eerst praten met de gedeputeerden. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3