Inwoners Noordwijkerhout winkelen vooral in Lisse Renteloze lening Lisse voorkomt verhuizing V YY Katwijk geeft BBK toch volledige steun Opslagruimte Van Gent gevaar voor omwonende] DUIN- EN BOLLENSTREEK QeidócQowumt VRIJDAG 28 JUNI 1991 PAG({JI Schiermonnikoog ook in optocht NOORDWIJK Behalve Noordwijk viert ook Schier monnikoog dit jaar feest vanwege het 125-jarige be staan als badplaats. Een delegatie van het eiland is daarom uitgenodigd mor gen de historische optocht door Noordwijk bij te wonen. Tijdens de ontvangst zal door de eilandbewoners de officië le jubileumvlag ,,125 jaar Schiermonnikoog" aan het Stichtingsbestuur Noordwijk 125 jaar Badplaats worden overhandigd. RIJNSBURG VOORALSNOG NIET IN KLIMAATVERBOND RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg treedt vooralsnog niet toe tot het Klimaatverbond. Dit ondanks een vurig pleidooi van L. Huijgen van Milieudefensie Rijnsburg gisteravond in de ge meenteraad. Het Klimaatverbond tussen gemeenten is gericht op de aanpak van het broeikaseffect. De RPF/SGP-fractie was bij monde van J. van der Graaf de mening toegedaan, dat Milieude fensie Rijnsburg langzaam een „Papieren Tijger" aan het worden is. „Waarom gaat deze vereniging niet veel meer zelf met concre te acties het dorp in, in plaats van de gemeente te overstelpen met brieven?" De enige volmondige toezegging kreeg Milieudefensie van de PvdA. J. de Mooy vroeg zich af op welke termijn Rijns burg stappen zal ondernemen tot toetreding tot het Klimaatver- band. Volgens De Mooy is er haast geboden. Wethouder A. de Haas-Kromhout zei Milieudefensie toe een discussie te gaan voe ren met het college over de toetreding. De Haas-Kromhout: „Ach ter de doelstellingen van de vereniging kan het college zich scha ren. Maar als je iets ondertekent, zul je ook zeker moeten weten, dat het 100 procent kan worden uitgevoerd". J. van 't Veld bij afscheid geridderd KATWIJK Bij zijn afscheid als directeur van de Christelijk Technische School Kat wijk, is aan J. van 't Veld een hoge onder scheiding uitgereikt. De scheidende direc teur werd Ridder in de orde van Oranje- Nassau. Burgemeester G. van Montfrans- Hartman van Katwijk speldde hem vanmid dag tijdens een afscheidsreceptie in Tripodia de bijbehorende versierselen op. Van 't Veld beëindigt per 1 augustus zijn dienstverband. Hij was sinds 1958 werkzaam in het tech nisch onderwijs. Behalve leraar en directeur was hij vanaf 1975 lid van de landelijke Vereniging Technisch Onderwijs. Ook was hij namens het directeursconvent van van de Katwijkse scholen vanaf 1982 bestuurslid en sinds 1985 voorzitter van de Stichting Kontakt Beroepsleven/Onderwijs Katwijk. Verder was hij ongeveer vijftien jaar voor ganger tijdens de Duitse zomerdiensten in Katwijk. Fietspad tussen Leiden en Katwijk sneller aangelegd DEN HAAG/LEIDEN Het fietspad tussen Lei den en Katwijk zal sneller kunnen worden aan gelegd dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat is het gevolg van de beslissing van minister May van verkeer en waterstaat om 200 miljoen gulden extra uit te trekken voor fietsbeleid. Gedeputeer de T. Jansen van de provincie Zuid-Holland zal onder meer het fietspad tussen Leiden en Kat wijk aanmelden, waardoor dit jaar nog geld be schikbaar komt voor de aanleg. Volgens Jansen zou de minister er overigens beter aan doen om geld voor fietspaden rechtstreeks naar provincie en gemeenten te sluizen, omdat dan sneller en ef ficiënter kan worden gewerkt. De fietspaden zou den vooral in de Randstad moeten komen, en niet zo zeer verspreid over het gehele land, omdat het mobiliteitsprobleem in het westen het grootst is, vindt Jansen. Noordwijkerhout weiger subsidie voor Buitenschol tRt Ei NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerh e' haar beslissing om geen subsidie te verstrekken aan i' Buitenschool in Katwijk niet herzien. De school die aangeboden intensieve verzorgingsprogramma vormt voor uithuisplaatsing van kinderen, had bij vijft meenten om steun gevraagd. Alleen Alphen aan de Ri; burg en Noordwijkerhout gaven geen gehoor aan het „Uit principiële overwegingen", verdedigde wethouder der Klauw het gemeentestandpunt gisteren in de raad. drag van ruim duizend gulden mag niet veel zijn, wij di n altf >aar rijft Iedt Rijn n'g' Joyi pleitte tevergeefs voor een soepeler standpunt in plaats vast houden aan wat het D66-raadslid J.Bierhoff „super, argumenten" noemde. De meerderheid van de qaad steu afwijzing van het verzoek. ONDERZOEK WIJST UIT: NOORDWIJKERHOUT/ DE ZILK Maar liefst 64 procent van de Noordwij- kerhouters gaat voor zijn niet-dagelijks boodschap pen naar winkelcentra buiten het eigen dorp. In deze sector liggen er voor warenhuizen, woningin richting en doe-het-zelf- zaken nog heel wat moge lijkheden. In de 'dagelijk se' sector is er daarente gen sprake van overbe- winkeling. Dit blijkt uit een onderzoek van organisatie-adviseur Meij er in opdracht van de Noord- wijkerhoutse Ondernemers vereniging (NOV). Voor zijn dagelijkse boodschappen geeft de Noordwijkerhouter en de Zilkenaar jaarlijks totaal 39 miljoen uit bij de eigen winke liers. Tien procent winkelt buiten de eigen woonplaats en 5 procent winkelt op de markt of in de rijdende winkels. In totaal is er in deze sector een winkeloppervlakte van 3300 vierkante meter en dat is 10 procent te veel, aldus het rapport. Met name slagers, bakkers en supermarkten zijn er genoeg of zelfs te veel. Maar in de niet-dagelijkse sec tor valt nog heel wat omzetstij ging binnen te halen. Er is een verkoopoppervlakte van 5000 vierkante meter en dat is vol gens het rapport Meijer 40 prcoent te weinig. Hema De nieuwe vestiging van Blok ker mag dan voor een deel het winkelaanbod in een bepaalde sector op een voldoende ni veau hebben gebracht, schoenenwinkels en goedkope en modieuze kleding. In deze niet-dagelijkse sector besteedt de Noordwijkerhouter 28 mil joen jaarlijks in de eigen ge meente. Omdat de bevolking van Noordwijkerhout de komende jaren zich rond de 15000 zal stabiliseren, kan door de daar uit voortvloeiende vergrijzing geen extra omzet voor de win kels verwacht worden. Er zal dus sprake blijven van een overbewinkeling in de dage lijkse sector. Maar door meer sfeer en gezelligheid liggen er in de andere sectoren moge lijkheden om meer aan koop krachtbinding te doen waar door een klein maar echt win kelcentrum zou kunnen ont- Van de 89 miljoen dje de Noordwijkerhoutse en Zilkse consument in totaal besteedt gaat jaarlijks 67 miljoen resultaten positief. De onder nemers zelf geven overigens gebied te concentreren, wat een gunstiger beeld over hun betekent dat woonhuizen in bedrijfsresultaten dan men op het centrum moeten verdwij- grond van bovenstaande cij fers zou kunnen verwachten. Vrijwel iedereen vindt de winst redelijk tot goed. Aanbevelingen Het rapport Meijer geeft ook een aantal aanbevelingen. De toegang vanaf de Havenstraat naar het Landbouwplein zou in het weekeinde en op de koopavond moeten worden af gesloten voor verkeer waar door het centrum gezelliger wordt. Zelfs zou bij wijze van experiment het hele centrum nen. In het algemeen zullen winkeliers individueel en ge zamenlijk veel moeten inves teren en organiseren omdat anders het gevaar dreigt dat meer kopers naar centra in de omgeving zullen gaan. Lisse blijkt nu al de grootste trekker voor niet-dagelijkse producten (31 procent), gevolgd door Noordwijk, Katwijk, Haarlem, Leiden en Sassenheim (allen rond de 5 procent). In De Zilk is de situatie som berder. Volgens- het rapport o£Fdie'tijden'"autovrij kunnen het freven daar ,z«n, ,dat neemt niet weg dat er beslist£-^de eigen winkeliers. Dankzij nog ruimte zou zijn voor bij- het feit dat er ook mensen van voorbeeld een Hema en voor buiten het dorp en ook toeris- worden gemaakt. Verder pleit het rapport voor meer 'pu bliekstrekkers' in de schoenen en kledingsector en voor een Hema. Ook wordt de klant in de dorpswinkel te 'direct' aan gesproken waardoor de consu ment niet 'vrijblijvend' kan rondkijken. de winkels voor de dagelijks behoeften op peil worden ge houden. Zo is er momenteel geen drogist. Verder blijkt dat Zilkenaren veel meer op Hille- gom zijn georiënteerd dan op Noordwijkerhout. Het rapport Meijer is voor 15 gulden te koop bij de Rabo-bank. KOPER PAND: „ZEER TELEURGESTELD EN ONTZETTEND BOOS" gisteren in een eerste reactie „zeer teleurgesteld en ontzet tend boos" over het college voorstel. „Eén van de ontbin dende voorwaarden in het koopcontract was de benodig de toestemming van de ge meenteraad van Lisse. Maar tot voor kort wees niets erop dal de gemeente gebruik zou willen maken van die clausu le. Het huurcontract met het Leidsch Dagblad lijkt daar nu verandering in te hebben ge bracht", aldus Van der Spruyt. Het verzekeringskantoor was nog in maart door de VVV be naderd om het pand te kopen. „In opdracht van de gemeen te", aldus Van der Spruyt. „Het VVV-bestuur liet ons een brief zien van het college waarin stond dat het pand voor 1 april verkocht moest worden. Wij hebben toen ons uiterste best gedaan om die da tum te halen. Dat is gelukt want op 29 maart is het con tract ondertekend en veertien dagen later hebben we de waarborgsom gestort". Toen de algemene ledenverga dering van de VVV vervol gens werd uitgesteld, hetgeen in strijd was met een tweede onbindende voorwaarde van het contract, voelde Van der Spruyt al nattigheid. „Ik heb toe met wethouder Smith ge beld en hem uitgelegd dat we zo in de problemen zouden ko men omdat ik de huur van onze huidige kantoorruimte per 1 juli zou moeten opzeg gen. Smith verzekerde mij toen dat voor die tijd de zaak duidelijk zou zijn. Maar nu blijkt men ineens een heel an dere mening te hebben dan in maart het geval was en zijn wij de dupe", aldus een ver ontwaardigde Van der Spruyt. De assuradeur zal overigens proberen de door hem geleden schade te verhalen bij de ge meente. De directe schade schat hij op zo'n 1500 gulden, maar een boeteclausule in het contract zou uitzicht op meer kunnen bieden. Van der Spruyt: „En het meest ironi sche van de gang van zaken is misschien nog wel dat het Leidsch Dagblad zo onze kan toorruimte had kunnen huren voor tweederde van het be drag dat ze nu kwijt zijn. Maar ondertussen zijn wij wel het kind van de rekening, want wat was er nu mooier geweest dan te verhuizen van 53C naar LISSE De verhuizing van de VVV in Lisse van de huidige lokatie aan de Grachtweg is van de baan. Burgemeester en wethou ders van de gemeente hebben een saneringsplan opgesteld, waardoor het niet meer nodig is het pand te verkopen. Dat maakte de voorzitter van de raadscommissie finan ciën, burgemeester G. van der Kroft, woensdag be kend. Het saneringsplan voorziet in een betalingsregeling met een aantal belangrijke crediteuren. De overige schulden zullen be taald kunnen worden dankzij een renteloze lening van de gemeente, die binnen tien jaar zal moeten worden afgelost. Volgens Van der Kroft is een dergelijke lening verantwoord omdat de exploitatiebalans van de VVV inmiddels sluitend is gemaakt. Dat is vooral te danken aan het feit dat het huurcontract met het Leidsch Dagblad, dat voor 20.000 gulden per jaar een ruimte boven de VVV huurt, verlengd is met vijf jaar. Het contract dat zou aflo pen in 1993 is verlengd tot 1998 waarmee volgens de bur gemeester de zekerheid dat men in staat zal zijn de lening terug te betalen aanmerkelijk is toegenomen. Van der Kroft wilde nog geen mededelingen doen over de hoogte van de le ning, maar zei wel dat het be drag lager was dan de aanvan kelijk door de VVV gevraagde twee ton. Gedupeerd Met het saneringsplan, dat in augustus nog wel door de raad moet worden goedgekeurd, komt een einde aan de verge vorderde plannen voor een op hande zijnde verhuizing van de VVV. Het pand aan de Grachtweg vyas zelfs al onder voorwaarwaarden verkocht Leidsch Dagblad aan Van der Spruit Assuran tiën, de huidige buurman van de VVV. Het bedrijf kampt al sinds enige tijd met ruimtege brek en had daarom wel oren naar het VVV-pand. W. van der Spruyt van de ge lijknamige firma toonde zich Openluchtconcert door Big Band NOORDWIJK Nadat zaterdag de Historische Optocht door Noordwijk is getrokken zal de Big Band Bollenstreek een open luchtconcert verzorgen. Het optreden heeft plaats aan de Konin gin Wilhelminaboulevard, naast het Pannekoekenhuisje. Het concert begint om acht uur. KATWIJK De Bereik baarheidsdienst Buiten Kantooruren (BBK) kan rekenen op volledige fi nanciële steun van de ge meente Katwijk. Dat heeft de gemeenteraad gisteren besloten. hout. Het college van B en W vroeg de raad gisteravond die beslissing te herzien omdat het afvallen van enkele gemeen ten het voortbestaan van de BBK in gevaar zou brengen. Wethouder H. van Mierlo: „Deze nieuwere tak vafi hulp verlening voorziet in een be-, hoefte, ook al maken Katwij- kers er niet uitgebreid gebruik van. Het zou merkwaardig zijn als Katwijk buiten de boot zou vallen". Vorig jaar deden 22 Katwij- kers een beroep op de BBK; het jaar daarvoor waren dat er nog maar vijf. De belangrijkste In februari wees de gemeente- tegenstander van subsidiever- De BBK vangt mensen op die 's nachts of in het weekeinde hulp nodig hebben, bijvoor beeld slachtofferhulp. Er zijn 20 gemeenten n de regio bij de dienst aangesloten, die alle maal 27 cent per inwoner aan subsidie neertellen. Dit haar heeft de BBK de gemeenten gevraagd om de bijdrage te verhogen tot 28,5 cent per in woner en een bedrag te beta len per keer dat de dienst in actie moet komen. raad de subsidieverhoging af, net zoals de raden van Rijns burg, Lisse en Noordwijker- hoging was het CDA, maar die fractie stemde gisteravond toch in met de plannen. De andere tegenstander, de RPF, hield voet bij stuk. „Praten over een verhoging van 1,25 is zonde van de tijd, maar waar is het einde? Door het afvallen van gemeenten kunnen de kosten van de andere gemeen ten nog hoger worden", waar schuwde het raadslid E. J. Bergman. Alle andere partijen gingen akkoord. De angst dat Rijns- burg en Lisse zouden afhaken en de kosten door de andere gemeetnen moesten worden gedekt, werd gisteravond weg genomen. Rijnsburg is inmid dels overstag en Lisse zal dat volgens Van Mierlo waar schijnlijk ook doen. Alleen Noordwijkerhout heeft beslo ten de steun per 1 januari 1992 te stoppen. o> vScSÏÏ«°j «armcnhoue De opslagruimte van Van Gent Gewasbescherming B.V. in Voorhout is in aabouwd. Voor zou de gemeente ten onrechte een vergunning hebben verleend. FOTO: HENK VAN DE MILIEU-ADVISEUR: „VERGUNNING TEN ONRECHTE VERLEI DEN HAAG/VOOR HOUT De gemeente Voorhout heeft ten on rechte een vergunning verleend aan Van Gent Gewasbescherming voor de opslag van gewasbe- schermings- en grondonts- mettingsmiddelen in een nieuwe loods. De gemeen te zou over onvoldoende gegevens hebben beschikt toen ze toestemming gaf voor de bouw. De vergun ning zou dan ook vernie tigd moeten worden. Zo luidt het advies aan de Af deling geschillen van de Raad van State dat is uitgebracht door de adviseur Beroepen Mi lieubeheer G. Menken. Men ken was om een oordeel ge vraagd in het geschil tussen de gemeente en de familie Vree burg, de buren van Van Gent. De familie had in 1990 be zwaar gemaakt tegen de bouw van een opslagruimte voor ge wasbeschermingsmiddelen op enige tientallen meters van hun woning aan de Jacoba van Beieren weg. Volgens de Vreeburgs zou de vestiging van de opslagloods te gevaar lijk zijn voor de omwonenden. Het bedrijf zou zich beter op een industrieterrein kunnen vestigen, meenden zij. De gemeente Voorhout wees de bezwaren destijds echter van de hand. Volgens de ge meente zou de loods voldoen aan de eisen die de hinderwet stelt aan dergelijke inrichtin gen. Bovendien zou de afstand tussen de opslagruimte en de woning van de Vreeburgs der mate groot zijn dat voor stank overlast en het overwaaien van kwalijke stofdeeltjes niet zou behoeven te worden ge vreesd. Wel erkende de ge meente dat een bedrijf als Van Gent beter op een apart bedrij venterrein zou kunnen wor den gevestigd, maar op de komst daarvan was volgens de gemeente, op het moment dat de vergunning werd verleend, nog geen enkel uitzicht. Gevaarlijk Volgens Menken schiet de aanvraag voor de vergunning op essentiële punten te kort. „Met name de opgave van wat er zoal in de loods zou mogen worden opgeslagen en in wel ke hoeveelheid is volledig", laat hij in zijl aan de Raad van State Zo staat niet aangegev veel ontsmettingsmidd mogen worden opgesli ook over de opslag mest staat niets verme Menken wijst er in zijl op dat de opslag van mest niet zonder gevaa paalde soorten zoudei taan kunnen ontbran zelfs kunnen ontploffe zouden er bij een brant gassen en dampen ontstaan. Speciale voi maatregelen zouden noodzakelijk zijn, waa van groot belang is te met wat voor soort stof van doen heeft. Het ontbreken van dez vens en de verplichting nemen van bepaalde tieve maatregelen, maT verleende vergunning "N Menken ondeugdelijk. I zou de vergunning vei t moeten worden, waa spoedig mogelijk een versie zou moeten won gesteld. De Afdeling I len van de Raad vaiWd*") heeft zich vanmorgen uma zaak gebogen. Wanne rechtscollege tot een ui zal komen, was vam nog niet bekend. Bibberen tijdens presentatie zomerprogramma Dit is het team dat deze zomer in Katwijk verantwoordelijk is voor de sport- en spelactiviteiten. En, weer of geen weer, de p)ret was er gistermiddag bij de start van het zomersportseizoen in Katwijk niet minder om. Kinderen van groep 7 van de Oranjeschool gaven de opening in en om strandpaviljoen Rijnmond een feestelijk tintje, met een demonstratie van sport- en spelactiviteiten. Het jaarlijkse zomersportprogramma is een produkt van de sportcommissie van de gemeente Katwijk. In het programma zijn naast een aantal traditionele onderdelen ook enkele nieuwe activiteiten opgenomen. Van 9 juli tot en met 17 augustus zullen de Katwijkse kinderen zich ondermeer kunnen uitleven op het bouwen van zandkastelen, meedoen aan schatgraven, levend ganzebord of straattekenen en een nat pak zien te voorkomen bij het kanoën. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Gemeente Rijnsburg g(C opgewassen tegen financiële problemen RIJNSBURG Het diep tepunt van de financiële problemen is achter de rug. De gemeenteraad van artikel 12-gemeente Rijns burg bleek het gister avond eens te zijn met deze conclusie van CDA'er G. Verheij. Verheij: „Het beleid begint te werken: we mogen nu al stel len, dat de verwachtte tegen vallers, niet echt tegen blijken te vallen". Toch waarschuwde Verheij het college. Volgens hem moet er niet over worden gegaan tot een „Halleluja stemming". Er is nog een lan ge weg te gaan, waarbij hulp van hogerhand zeker onont beerlijk is". Ook constateerde Verheij op een aantal gebieden een grote achterstand en vroeg hij zich af, of de gestelde doelstellin gen niet te hoog gegrepen zijn. Met name op het gebied van de subsidie voor het Diensten centrum is er nog steeds niets geregeld. Ook de PvdA-fractie zei hoop vol te zijn op betere financiële tijden voor Rijnsburg. J. de Mooy (PvdA) vroeg zich ech ter wel af, of er nog verder be zuinigd kon worden. Dit naar aanleiding van een brief van de Provincie aan „Alles is toch al tot op uitgeknepen", aldus D< Burgemeester Jonkmai te zijn, dat hij nu eindf punt kon zetten achtei cussie met Gedeputeeri „De uitkomst van ons was positief en we heb steun toegezegd gekre Gedeputeerde Staten' bekend heeft Blok R beschuldigd van wanbeheer. Deze gingen vielen bij de se politiek niet in gc Volgens Jonkman zit burg met een structur bleem en zullen er tweetal terreinen achfSN den moeten worden werkt. Op huisvestii personeelsproblematiel achterstand op wegenl rioleringsaanleg. J< „We zullen met uitersfl h stapjes vooruit moeten nieuw beleid moeten voordat de achterstam weggewerkt". kpc Zu Er zal volgens Jonkm ter wel maat moeten jeu gehouden en fors bi en worden. „Somber en wordt de financiële vaak genoemd. Maar uitkijken als bestuur, geen malaise-stemmii staat. Met elkaar en v tuiging en creativiteit, de traditie van dit dor we er tegenaan moete zonodig met hulp van We kunnen immers zo veel", aldus Jonkmi del] rtraj or F •rgi mgt kc

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14