Waterschappen verken samen Nieuw beleid krijgt voordeel van twijfel Warmond houdt hondenbelasting 31t< 3EN OMGEVING £eidóc<3outcuit VRIJDAG 28 JUNI 1991 PAGINA 13 !eIorwegpolitie rijkspolitie iERDORP De rijks- e in het district Den kreeg vanmorgen enige hting ten aanzien van (ijpend personeelstekort, isrden 21 beambten van joorwegpolitie beëdigd jachtmeesters van de olitie. Dat gebeurde op 'i istrictsbureau van de olitie in Leiderdorp, in ^jzijn van onder andere - ïemend districtscom- jnt H. van Gangelen jemeen inspecteur D. Meeberg. Zoeterwoudse missionaris Wim van der Salm viert zilveren priesterjubileum ZOETERWOUDE Missio naris Wim van der Salm viert zondag in zijn geboorteplaats Zoeterwoude zijn zilveren priesterfeest. Dat gebeurt met een plechtige eucharistievie ring in de Sint Jan's kerk aan de Zuidbuurtseweg. De dienst, waarin Wim van der Salm wordt bijgestaan door enkele vrienden en con fraters, begint om half elf. Aansluitend is van twaalf uur tot half twee een receptie in Don Bosco. Missionaris Van der Salm is sinds 1989 werkzaam op de Fi- lippijnen. In dat uiterst roerige land is hij belast met de vor ming en opleiding van inland se studenten. In de twee jaar dat hij daar nu werkzaam is, is hij erin geslaagd grond, ver gunningen en middelen te verkrijgen om een eigen oplei dingshuis te stichten. De bouw daarvan is in volle gang. Het is er moeilijk werken. Het land met de vele terroristische groeperingen is vaak in het nieuws. Ook vanwege het na tuurgeweld want wervelstor men, aardbevingen en over stromingen komen er regelma tig voor, terwijl het land nu wordt getroffen door vulkaan uitbarstingen. In 1953 vertrok Wim van der Salm, destijds woonachtig aan de Zuidbuurtseweg, naar het Klein Seminarie in Hoorn. Daarna doorliep hij het gym nasium in Tilburg om vervol gens in 1960 naar het Groot Seminarie in Roosendaal te gaan. Vanaf 1962 studeerde hij vier jaar bijbelstudie en theo logie. Op 10 juli 1966 werd hij in Utrecht tot priester gewijd. In datzelfde jaar bestond de Congregatie van Mill Hill waartoe Van der Salm behoort honderd jaar. Vanwege dat eeuwfeest mochten priesters voortaan in eigen land worden gewijd. Enkele maanden later vertrok de jonge priester naar Borneo voor zijn eerste werkzaamhe den als missionaris. In 1969 kreeg hij van zijn congregatie opdracht filosofie te gaan stu deren in Rome. Vervolgens doceerde hij van 1971 tot 1978 filosofie in Roosendaal waar het hoofdkwartier van de Mill Hill-congregatie is gevestigd. Aan het einde van de jaren ze ventig vertrok hij naar Malai- sia, het vroegere Borneo zodat hij weer terug was in het land waar hij ooit als missionaris was begonnen. Na tien jaar van hard werken werd zijn werkvergunning niet meer verlengd en moest hij noodge dwongen terugkeren naar Ne derland. Hij bleef evenwel sterk geïnte resseerd in een nieuw missie gebied en in 1989 vertrok hij naar de Filippijnen. Daar is hij bezig met het stichten van een opleidingshuis en de vooruit zichten zijn positief. Vanwege het zilveren priesterfeest is ook zijn broer Jan, in 1956 tot priester gewijd, naar Neder land gekomen. Hij is werk zaam in Malaisia en behoort tot dezelfde congregatie als Wim van der Salm. De zil veren jubilaris verblijft nog tot 14 juli in Nederland. Die dag vertrekt hij weer voor een nieuwe periode naar de Filip pijnen. Water te koud voor triathlon LEIDEN Uit de kwart - triathlon die morgen door de Leidse Politie Sportvereniging wordt gehouden zal het onder deel zwemmen worden ge schrapt. Dit omdat het water van de Korte Vliet door het slechte weer te koud is. In plaats daarvan zal een extra stuk worden gelopen. Dat bete kent dat de kwart-triathlon zal bestaan uit een afstand lopen, aan afstand fietsen en weer een afstand lopen. De wedstrijd be gint om 12.45 uur bij de Mon driaan Scholengemeenschap aan de Vijf Meilaan. Deelne mers kunnen zich ook nog van tevoren aanmelden. RONTREINIGDE BAGGER ZAMENLIJK VERWERKT N VERHAAR «WETERING De |o lenlijke Waterschap- Zuid-Holland gaan Oiajonderzoek instellen de problematiek iet afvoeren en ver- jn van verontreinig- uit sloten en De Verenigde dering van Water- De Veen- en Geest die gisteravond was in restaurant 'JJaerdebrugh in Rijp- ex^ng, ging gister akkoord met dit el. -a-^ hoofdingelanden in echter kanttekenin- het aangaan van een ischappelijke regeling, ij gemeentelijke samen- gsverbanden. Zo lieten i 8.4511 Wieringen en P. War- (al 11 zich bijzonder kri- it over een gemeen- iliike regeling. ,,Dat 21P de praktijk vaak uit te op geldverslindende zei Van Wierin- p( jiverig was hij voor het -vorm exploiteren van ODÜb (al derden. „Wij moeten ons geen zaken in de schoenen laten schuiven die niet bij ons passen", aldus Van Wieringen. A.W. Kapteyn vond dat de Waterschappen de werkzaam heden moeten beperken tot baggeren en het afvoeren van de specie. „Het verwerken van de bagger ligt eerder in de particuliere sfeer", vond hij. Dijkgraaf J.B. Uit den Boo gaard legde uit dat de Vere nigde Vergadering in de Keur zelf heeft vastgelegd wat de diepte van hoofdwatergangen moet zijn. „Daaruit volgt dat wij regelmatig watergangen moeten uitbaggeren en dat ook de verdere consequenties op ons bordje horen". Specie In overleg met het Hoogheem raadschap van Rijnland is bag gerspecie in verontreinigings klassen ingedeeld. De meeste schone en (licht) verontreinig de bagger wordt op aanliggen de gronden gedeponeerd. Al leen sterk verontreinigde spe cie (kwaliteitsklasse IV) en een deel van de licht-veront- reinigde specie moeten naar baggerdepöts worden afge voerd. Als alle plannen kun nen doorgaan wordt een der gelijk depót ingericht in de derde Merwedehaven in Dor drecht. Ook op het Veender- veld (voormalig land van Bon tje en Roelofarendsveen) heeft het provinciebestuur nog een claim voor het geval Dor drecht onverhoopt niet door gaat. Op dit moment is er nóg geen oplossing voor de opslag en verwerking van gigantische hoeveelheden verontreinigde bagger- en zuiveringsslib. De dijkgraaf omschreef de om streden gemeenschappelijke regeling als 'een lichte rege ling' zonder verplichtingen achteraf. „Het gaat nu alleen nog maar om een onderzoek. Eventuele exploitatie van het baggerslib zou een volgend be sluit zijn", aldus Uit den Boo gaard. Kosten Voor het gezamenlijk onder zoek naar lokaties inclusief Milieu Effect Rapportages (MER's) trekt De Veen- en Geestlanden 63.000 gulden uit. Hoofdingeland C. J. Zoneeveld zei uit ervaring te weten dat sommige hoofdwatergangen ernstig worden verontreinigd nabij het lozingspunt van wa ter uit zuiveringsinstallaties. Hij wenste dat de kosten rond de verwerking van verontrei nigd baggerslib wordt ver haald op de veroorzaker in casu het Hoogheemraadschap van Rijnland. De totale hoe veelheid te bergen verontrei nigde baggerspecie van Zuid- Holland in de periode 1990- 2000 zal 2Vi miljoen kubieke meter specie bedragen. uis:geding tegen 8 ers Ico Athibu NN De krakers in het 'LjjSlige pand van Ico Athi- de Hoge Rijndijk in zullen 15 juli voor de moeten verschijnen, ient voor de Haagse nk een kort geding, dat wijkse aannemer Van s tegen hen heeft aan- Van der Plas is ei- van het pand en wil in nd 21 huurwoningen EAC trakers hebben al twee verzoek gekregen om id te verlaten maar zij daar niet op gerea- 'an der Plas beschul- illegale bewoners er de schoorsteenmantel lOnumentale regenten- fe hebben gesloopt. De ontkennen dat ten en zeggen dat die er voordat zij er in- Van der Plas heeft de regentenkamer I tePe laten. De plannen t eepbouwing zijn woens- de Monumentenb- imissie goedgekeurd. ALLERLEI(DS) Evensong De Schola Davidica uit Utrecht is zondag te gast bij de Evensong in de Hooglandse Kerk. Organist Gert Oost componeerde speciaal voor deze gelegenheid een Magnifi cat en een Nunc Dimittis. Oost begeleidt het koor op orgel. Lisette Berndt is de dirigente. De Evensong, een combinatie van kerkdienst en concert in Engelse traditie begint om 19X10 uur. Thema is dit keer 'Gods ontmoeting in een ge beuren'. Dominee Ad Al bias spreekt een overweging uit. Koetshuis De tentoonstelling „De Leidse Hout in aanleg" wordt zondag officieel geopend. Dat gebeurt in het Koetshuis in de Leidse Hout, om 15.30 uur. De nieu we uitgave van de Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout: Groene Reeks, deel 1, Grote namen in de Leidse Hout wordt tegelijk met de opening gepresenteerd. Tuin wedstrijd De werkgroep Leefbaar Zuid west houdt deze zomer tuin- wedstrijden. Voortuinen, bal kons en stukjes groen die door buurtbewoners worden ver zorgd en die vanaf de straat te zien zijn worden daartoe deze zomer twee keer gekeurd. Voor de wedstrijd is een prij zenpakket beschikbaar gesteld door de woningbouwvereni gingen De Goede Woning, Leiden en Ons Doel. Open huis Jongerenpastoraat „Op water en brood" houdt maandag avond van 18.00 tot 19.30 uur een open huis. Jongeren vanaf 17 jaar kunnen deelnemen aan een eenvoudige brood maaltijd waarbij over de waarden van het leven wordt gesproken. De maaltijd wordt gehouden bij het Knooppunt voor jongerenpastoraat en dia- konaat Oude Rijn 44b. In lichtingen: 120070. Provincie brengt afval probleem in kaart na gesprek met Alders Idoor MONIQUE ROSO Kunst van Allart Lakke in de Lakenhal. I FOTO: WIM VAN NOORT OUDE EN NIEUWE KUNST IN LAKENHAL: LEIDEN Het rommelt in de Lakenhal. Nadat al eerder de presentatie van de oude kunst onder aan voering van de nieuwe conservator Christiaan Vogelaar opzienbarend was verbeterd, lijkt nu ook de sectie moderne kunst op zoek naar nieu we invalshoeken. Dat is vooral het gevolg van de komst van de nieuwe di recteur, Jetteke Bolten. De aspiraties van Bolten strek ken verder dan het simpelweg opvijzelen van de verambte- lijkte afdeling moderne kunst. Zij heeft niets minder dan de integratie van de oude kunst met hedendaagse kunst op haar verlanglijstje en wat zij daarmee bedoelt begint zich de laatste maanden af te tekenen. Bolten verdient met haar eer ste wapenfeiten het voordeel van de twijfel, maar buitenge woon evenwichtig is het nieu we beleid zeker niet. Verandering en vernieuwing houden niet automatisch ver betering in. De modernistische manoeuvres in het Leidse mu seum moeten voorlopig dan ook met de nodige scepsis wor den gevolgd. Want waar is dat eigenlijk goed voor, zo'n inte grale aanpak? Ondanks een wat ingedut traditioneel, histo riserend karakter, was de op zet van het museum toch altijd functioneel en begrijpelijk? Onbegrijpelijk daarentegen is een van de eerste ingrepen die Jetteke Bolten liet plegen: in de 17e eeuwse toegangshal van het museum schilderde een kunstenaar in het kader van de museale vernieuwing de achterwand geel en paars. Al even onbegrijpelijk is het plan van de directeur om het voorplein van het museum, al is het maar tijdelijk, met glas te overkappen. Zoiets wijst eerder op slecht rentmeester schap het museum heeft im mers een conserverende func tie, óók van het monumentale gebouw waarin het is gehuis vest dan op goede smaak. Maar het moet gezegd: de La kenhal was, bij het aantreden van Bolten zeker geen brui send museum. Terecht als een nieuwe directeur daar wat aan wil doen. En als zoiets met vi sie en prudentie gebeurt, dan mag men er iets van verwach ten. Het Amsterdamse Stede lijk Museum is op die manier een prominent, internationaal geprezen instituut geworden en het Haags Gemeente Mu seum is onder Rudi Fuchs een oase van schoonheid gewor den. Beschikt Jetteke Bolten over een visie a la Sandberg of Fuchs? Fuchs herstelde de ar chitectuur van zijn museum weer in zijn oude luister, ter wijl Bolten is begonnen met het vernielen van het gebouw. Afgaand op dergelijke, op snel en commercieel succes gerich te stappen, moeten we het erg ste vrezen. Maar er is ook positief nieuws te melden. Van een heel ande re orde is namelijk de tentoon stelling van Allart Lakke. Wanneer het gaat om integra tie van oude en nieuwe kunst, dan mag er hier van een on verwacht en sympathiek re sultaat worden gesproken. Allart Lakke is een kunste naar die, in het voetspoor van Marcel Duchamp, de betekenis van alledaagse gebruiksvoor werpen aan de orde stelt. Hij werkt op verschillende manie ren aan dat thema, onder meer door het maken van installa ties. In zijn tentoonstelling in de Lakenhal heeft hij het hele museum als het ware tot in stallatie gemaakt, door op wil lekeurige plekken in het ge bouw vervreemdende objecten te plaatsen. Bij het Laatste Oordeel van Lucas van Ley- den heeft hij een sobere, maar monumentale offertafel van schuimrubber geplaatst. Te midden van schuttersstukken en porceleinkasten heeft hij polyester afgietsels van een grote schaal gelegd. Onder een 18e eeuwse staartklok ligt een kitsch-uurwerk, zo te zien van de muur gevallen, maar bij na der inzien een kunstwerk, want voorzien van een merk waardig zwenkwiel. En in de Biedermeier-stijlkamer ligt een in stukken gezaagde biels, bijeengehouden met zware deurscharnieren. Toevoegingen Het zijn merkwaardige, doch niet opdringerige toevoegin gen aan het museuminterieur. Je ziet ze alleen wanneer je goed oplet. De oude kunst wordt door deze objecten aller minst aangetast, maar krijgt er eerder een extra dimensie door. De implicaties van het werk van Allart Lakke zijn te talrijk om ze allemaal in dit bestek te kunnen noemen. Het belangrijkst is echter, dat Lak ke, net als Marcel Duchamp met zijn readymades, objecten ontdoet van hun functie, de betekenis op zijn kop zet en transformeert tot kunst. De polyester afgietsels zijn op zichzelf omkeringen - ijdele spiegelingen zonder eigen be tekenis en daardoor vanitas- symbolen. Door hun plaatsing in een museum verbinden zij zich met de museale objecten, en ironiseren vervolgens het hele instituut 'museum'. Een geslaagd voorbeeld van inte gratie. Zou Jetteke Bolten louter kunstenaars van de statuur van Allart Lakke de ruimte geven in het museum, dan is de kans groot dat de Lakenhal haar provinciale karakter op het gebied van moderne kunst mettertijd ontstijgt. Maar voor alsnog is het Allart Lakke, ie mand die slechts tijdelijk in het museum bivakkeert, die de hoogdravende pretenties van de directeur moet waarmaken. De uitleg die Lakke heeft ge geven aan de integrale aanpak van Bolten is uiterst persoon lijk en stemt in mentaliteit nu niet precies overeen met de andere verrichtingen en voor nemens van de directeur. Het is daarom nog veel te vroeg om geheel gerust te zijn. Stedelijk Museum De Laken hal (Oude Singel 28, Leiden): Expositie '1+1=2'. Werk van Allart Lakke. T/m 7 juli (di-za 10-17, zo 13-17). LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Hol land gaat op korte termijn de problemen rond de verwerking van haar af val in kaart brengen. Dat is de uitkomst van een ge sprek dat verantwoorde lijk gedeputeerde J. van der Vlist woensdag had met minister Alders (mi lieubeheer). Volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM wordt ook het landelijk Afval Overleg Orgaan (AOO), dat ook op regionaal niveau actief is, bij het onderzoek naar de Zuidhollandse afvalverwer king betrokken. Het AOO is ook betrokken geweest bij het zoeken naar oplossingen voor het huisvuil van de drie noor delijke provincies. Ziekenhuis Zuid-Holland kan haar afval nauwelijks nog binnen de ei gen grenzen kwijt. Het Pro vinciaal Afvalverwerkingsbe drijf (Proav) heeft vergaande plannen om het huisvuil in Polen te storten, een idee dat zeer veel tegenstand onder vindt. Het is echter voor ne gentig procent zeker dat ex port van Zuidhollands afval naar Polen doorgaat. In ruil voor de stort van 1 tot 2 mil joen ton huisvuil betaalt Zuid- Holland de aanleg van twee stortplaatsen die moet voldoen aan Westeuropese milieu-ei sen. Daarnaast wordt op kos ten van de provincie een Pools ziekenhuis afgebouwd. „Maar ten eerste is er geen controle op de aanleg van zo'n stortplaats en ten tweede is het bijna ondoenlijk om het vuil- transport naar Polen de con troleren. Dit wordt gepresen teerd als zou het om een soort ontwikkelingshulp gaan: Po len heeft gebrek aan deviezen en kan daarom de bouw van een ziekenhuis niet voltooien. Wij willen dat wel voor onze rekening nemen op voorwaar de dat zij ons vuil accpeteren. Dat kun je niet maken, hoe mooi je het ook verkoopt", al dus H. van Wirdum, bestuurs- medewerker van wethouder H. de la Mar. Limburg De Proav is druk bezig de mo gelijkheden van afvalexport te onderzoeken. Contacten zijn gelegd met België, Frankrijk, Duitsland en Hongarije. De kans dat 5000 ton afval in het Duitse Schönberg kan worden gestort is groot. Deze oplossing gaat wel 330 gulden per ton af val kosten, een hoge prijs ter wijl de afvalverwerkingskos- ten voor Zuid-Holland al one venredig hoog zijn. Ook is de kans groot dat 300.000 ton af val naar Limburg gaat, zodra de stortplaats in het Zuidlim burgse Landgraaf wordt vrij gegeven. Middels brandbrieven hebben zowel de Gevulei als de Leidse PvdA protest aangetekend te gen de vuilexport naar Polen. Naar alle verwachting wordt over de kwestie tijdens de raadsvergadering van dinsdag gedebatteerd. Restauratie spelonken CDA EN PW TEGEN AFSCHAFFING Het lijkt bijna onvoorstel baar dat de natte, naar geestige spelonken op de hoek Oude Singel/Volmo- lengracht in Leiden vol gend jaar om deze tijd omgetoverd zijn in drie ruime, volledig gerestau reerde koopwoningen. Wethouder T. van Rij (Volkshuisvesting) gaf gistermiddag het officiële startsein voor de restau ratie van de volkomen verpauperde, laat zeven tiende eeuwse panden. De plaats waar de huizen zich bevinden, is volgens Van Rij doorslaggevend geweest bij het besluit of ze al dan niet op de mo numentenlijst gezet zou den worden. Architect Boudewijn Veldman heeft een plan ontworpen waarbij de fraaie histori sche interieuronderdelen, zoals de spiltrappen en kinderbinten, worden ge restaureerd en in de nieu we inrichting opgenomen. Het achterhuis van de woning aan de Oude Sin gel wordt helemaal afge broken om ruimte te ma ken voor een binnen- plaats, waar ook de twee •A v huizen aan de Volmolen- gracht profijt van heb- ben. De totale kosten van )tm het project bedragen 1,6 miljoen gulden. H FOTO: WIM VAN NOORT I WARMOND De hon denbelasting in Warmond wordt voorlopig niet afge schaft. Het voorstel daar toe van het college van B en W kon tijdens de raadsvergadering gister avond geen genade vin den in de ogen van het CDA en PW. De beide fracties willen dat de opbrengst van de belasting wordt gebruikt in de strijd te gen de overlast door honden poep. Agressieve voorlichting (CDA) en maatregelen die hondenbezitters dwingen de honden aangelijnd te houden en hondenpoep zelf op te rui men (PW) zouden strijdmidde len kunnen zijn. De christen-democraten steun den het college bij het voorstel geen (milieu)ambtenaar aan te stellen die op dit soort zaken toezicht moet houden. „Het aanstellen van een milieu ambtenaar buitendienst heeft alleen zin als deze functionaris over de nodige bevoegdheden beschikt", aldus het college. De rijkspolitie is daar niet zo'n voorstander van en bij de offi cier vanjustitie hebben de processen-verbaal rondom de Algemene Politie Verordening geen hoge prioriteit. J.J. Bonnet- (CDA) betreurde het dat B en W de adviezen van de commissies financiën en openbare werken niet had den overgenomen. „De stem des volks heeft gesproken", verwees hij naar het standpunt van de burgerleden in de com missies. Het heffen van belas ting dringt het aantal honden trug en de opbrengst kan be steed worden aan bestrijding van de overlast. „Je kunt het geld besteden aan een poepzui- ger", aldus Bonnet. De milieu rechercheur waarover al jaren wordt gesproken was volgens hem onderhand een „fictiona- ris" geworden. Het probleem van de handhaving dient dan ook op een andere wijze opge lost te worden. Zijn voorstel om de onlangs aangestelde ambtenaar, die toeziet op de uitvoering van de Hinderwet, hiermee te belasten werd door burgemeester G. W. van der Wel-Markerink van tafel ge veegd. Zo'n hoog gekwalifi ceerd iemand is daar niet mee te belasten, vond ze. A.M. van Ree-van der Munnik (PW) verbaasde zich over het feit dat het college zo weinig had gedaan met de honden poep-enquête die PW in 1988 heeft gehouden. „Het voor ons liggende stuk ademt ver moeidheid uit", aldus Van Ree. Ze 'stelde voor een hon denpenning in te stellen, een verbod op loslopende honden uit te vaardigen en hondenuit- renplaatsen aan te leggen. De opbrengst van de belasting kan worden gebruikt voor voorlichting en de verstrek king van hondenpoepzakjes en -schepjes. Burgemeester Van der Wel stelde dat alle goede ideeën ten spijt, een goede controle niet te organiseren is. Ze kijkt liever naar de echte proble men. „Laten we het terug brengen tot de juiste propor ties: honden brengen overlast, maar of dat nou zo'n groot probleem is". In het buurt- overleg dat in het kader van de sociale vernieuwing moet gaan plaatsvinden, zou er over gesproken kunnen worden. Van het college zijn over dit onderwerp geen frisse ideeën meer te verwachten." Dat is geen vermoeidheid, maar ge woon „uitgekakt zijn", aldus Van der Wel. De fracties ble ven echter bij hun standpunt. A.G.M. Schavemaker beloofde het college echter wel om na mens PW en CDA met een voorstel te komen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13