2eidóeG(Hiflcwi-g Aandeelhouders EWR fel tegen verlaging uitkering STAD OMGEVING/KUNST/RTV Leidenaars benoemd tot officier Oranje Nassau ALLEEN LISSE STEUNTDIRECTIE Feestelijke eerste paal voor omstreden nieuwbouw school binder eerstejaars op kamerjacht Gemeente Leiden moet klantgerichter werken li Uit eten EeidócSoutmit DONDERDAG 27 JUNI 1991 PAGINA 9 utomobilisten rijden er voetgangersbrug iJGERAAR Het is een wonder dat de niobilisten die het lef hebben om via de gangers- en fietsersbrug in of uit Lange- te komen, er nog niet doorheen zijn ge- Dit merkte een woordvoerder van de Aarse politie vanmorgen op. In verband de werkzaamheden aan de Grote Brug is en noodbrug voor fietsers en voetgangers 1 de Leidse Vaart gelegd. Automobilisten Jen omgeleid via Aardam of Rijnsater- ide. Bij de politie zijn al verscheidene iingen binnen gekomen van automobilis- die over de voetgangersbrug gaan. Die is volgens de politiewoordvoerder lts een drijvende praam met een vlonder Om te voorkomen dat automobilisten in ,eidse Vaart terecht komen, worden pa voor de brug geplaatst. Hondenbelasting met zes gulden verhoogd LEIDEN De hondenbelasting wordt in 1992 met zes gulden verhoogd en komt daarmee op 118 gulden per dier. Dat staat in een voorstel dat gisteren naar de gemeenteraad is gestuurd. Daar door haalt de gemeente Leiden volgend jaar 40.000 gulden meer binnen. Dat geld is in principe bestemd voor onderhoud van de hondenuitlaatstroken. De op brengst van de hondenbelasting wordt voor dit jaar geschat op zo'n 600.000 gulden. Controleurs spoorden in de eerste helft van dit jaar vierhonderd 'zwarte' honden op. Het totaal aantal viervoeters komt daarmee in Leiden op circa 6000. PvdA protesteert bij minister tegen afvalexport naar Polen LEIDEN De Leidse PvdA-raadsfractie heeft een brandbrief naar minister Alders (milieubeheer) gestuurd waarin zij haar bezorgdheid uit over de plannen om Zuid hollands afval naar Polen te exporteren. „Wij vinden het volstrekt onaanvaardbaar dat Leids, c.q. Nederlands afval eventueel in Oost-Europa wordt gestort", aldus de opstel lers van het epistel, B. Paauw en R. Hulsker. De PvdA treedt hiermee volledig in de voetsporen van de Gevulei (Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden e.o.), die eveneens een dergelijke brief in de richting van Den Haag heeft gestuurd. Ook de PvdA stelt in haar brief de hoge vuilverwerkingskosten voor de Gevulei aan de orde. Zij vraagt de minister om coördinerend optreden zodat Nederlands vuil ook in Nederland kan worden verwerkt. Ook willen de Leidse sociaal-democraten dat de vuilver werkingstarieven voor Leiden en omstreken enigszins worden gelijkgetrokken met die voor de rest van Neder land. Pitbull zonder muilkorf valt andere hond aan LEIDEN Een 23-jarige Leidse heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat haar nog vrij jonge hond is aangevallen door een pitbull-terrier. De pit bull was niet gemuilkorfd, zoals is voorgeschreven in de Algemene Plaatselijke Verordening. Het incident had gisterochtend rond kwart voor tien plaats op de Arendshorst. Toen de pitbull zich vastbeet in de ne gen maanden oude Engelse bulldog van de vrouw wilde hij niet meer loslaten. Uiteindelijk moest er hulp van omstanders aan te pas komen om de pitbull los te krijgen. Daarbij werd zelfs een aansteker ge bruikt. De jonge hond hield aan het incident een for se wond in de nek over. De pitbull, eigendom van een 22-jarige Leidenaar, was overigens wel aangelijnd. Als de politie daadwerkelijk constateert dat de hond ongemuilkorfd op straat is, loopt de eigenaar het risi co van inbeslagname van het dier. LEIDEN De scheidend directeur van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV), J. Noorduijn, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. M. Beke- dam, adviseur van de Leidse Hogeschool, viel dezelfde onder scheiding ten deel. Burgemeester C. Goekoop speldde Noorduijn en Bekedam vanmiddag de versierselen die horen bij de orde op. Noorduijn heeft bijna 30 jaar bij het KITLV gewerkt. Onder zijn leiding is het instituut sterk uitgegroeid. Het aantal bezoekers van de bibliotheek steeg, evenals de hoeveelheid publicaties van het instituut. Noorduijn is erin geslaagd om het KITLV zowel nationaal als internationaal een uitstekende naam te geven. Me vrouw Bekedam is sinds 1953 in het onderwijs actief geweest. Via lerares aan de landbouw-huishoudschool bracht zij het tot directrice van een dergelijke instelling. Zij was lid van het Col lege van Bestuur van de Leidse Hogeschool. Sinds 1 januari 1991 is zij adviseur van dit instituut. Zij neemt namens de Onderwijs raad deel aan het werk van de Commissie Gelijke Behandeling. LEIDEN Zoals ver wacht hebben de aan deelhouders van de EWR, en dat zijn alle deelnemende gemeen ten, gistermiddag op de algemene aandeelhou dersvergadering fel uit- ild naar de plannen van de directie om de jaarlijkse uitkering van volgend jaar te hal veren. Alleen Lisse schaarde zich onvoor waardelijk achter de di rectie: „Met het oog ge richt op de toekomst moet je positief meeden ken en het bedrijf hel pen", aldus J. Meule- mans, woordvoerster na mens die gemeente. gistermiddag een gevleugel de kreet. Bij de oprichting van de EWR werd vastge legd dat de eigenaren van de nutsbedrijven waaruit de EWR in 1988 werd samenge steld, elk jaar een zogeheten 'forfaitaire uitkering' krij gen, die als compensatie dient voor gederfde inkom sten. Die eigenaren, de deel nemende gemeenten, reke nen in hun begrotingen op de jaarlijkse uitkeringen. Burgemeester J. van der Sluijs, vertegenwoordiger van Noord wijk, verwoordde het bezwaar van veel colle ga's: „Er was al sprake van een aanzienlijk gat op de be groting door de fusie. Maar de voorstellen die hier wor den gepresenteerd zijn strij dig met alle afspraken die indertijd zijn gemaakt. Als directeur Haijkens het toen bereikte onderhandelingsre sultaat ter discussie stelt, zullen wij zeker niet nalaten hetzelfde te doen", besloot hij bijna dreigend zijn be toog. Na afloop van de vergade ring lichtte hij zijn dreige ment toe: „Een aantal ge meenten mag misschien ak koord gaan met een verla ging van de uitkering, wij zullen dat in elk geval niet doen. Haijkens zal met de ei genaars van elk voormalig nutsbedrijf opnieuw om de tafel moeten gaan zitten. Wordt uiteindelijk toch be sloten tot een verlaging van de uitkering dan zal ik niet aarzelen een compensatiere geling te eisen, bijvoorbeeld voor gederfde rente-inkom sten". Teleurgesteld EWR-directeur J. Haijkens gaf achteraf toe enigszins te leurgesteld te zijn in de star re houding van veel ge meenten, ook al kon hij hun standpunt zeer wel begrij pen. De vermogenspositie van het pas drie jaar jonge bedrijf dreigt volgens hem echter zo slecht te worden, dat de uitkeringen wel om laag móeten. Daarvoor geeft hij twee op lossingen: de forfaitaire uit kering gaat gewoon met de helft omlaag maar daar staat tegenover dat de andere helft zeker wordt uitge keerd, ongeacht de hoogte van het bedrijfsresultaat. Een andere oplossing wordt gevonden door elk jaar maar de helft van het bedrijfsre sultaat uit te keren en de an dere helft in het eigen ver mogen te steken. Daarbij blijft het totale bedrag dat de EWR nog moet uitkeren ge lijk, namelijk 38 miljoen gul den. Leiden, Hillegom, Leider dorp, Oegstgeest en Rijns burg toonden belangstelling voor de tweede oplossing. De meeste gemeenten bleven faliekant tegen welk voor stel dan ook. Troef Haijkens zal binnenkort met de gemeenten die eigenaar waren van de oude nutsbe drijven moeten gaan praten over mogelijke oplossingen. Blijven de plaatsen voet bij stuk houden dan heeft hij nog één troef achter de hand: „De raad van commis sarissen heeft nog altijd de bevoegdheid om een deel van de winst te reserveren in plaats van uit te keren". Op die manier blijft het geld toch binnen het bedrijf. Iets dergelijks wordt al in het jaarverslag over 1990 voorgesteld. De raad van commissarissen stelt voor om de 7,5 miljoen gulden winst over 1990 te verdelen: 6,1 miljoen gulden uitkeren en 1,4 miljoen gulden toe voegen aan de agioreserves. K. Mollema, voorzitter van de raad van commissarissen, hield vol dat dit advies abso luut met vooruitloopt op de uitkomst van de discussie over eventuele halvering van de toelage. Voorschoten, Katwijk en Sassenheim kon den zich desondanks niet met het voorstel verenigen. Zij keurden wel, zoals alle aandeelhouders, de jaarreke ning over 1990 goed. Leidenaar gestoken LEIDEN Een 24-jarige Lei denaar is vannacht rond tien voor half drie voor zijn huis in de Morsstraat het slachtoffer geworden van een steekpartij. Een onbekende man eiste geld. Toen hij dat niet kreeg stak hij de Leidenaar in het bovenbeen. Wethouder Koek verliet enigszins teleurgesteld de cabine van de kraan. „Ik mocht niet eens aan de knoppen zitten". FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw van basis school Woutertje Pieterse op een stukje Leidse Hout bij de hoek Houtlaan/An- tonie Duycklaan verliep gistermiddag moeiteloos. Wethouder H. Koek (Onder wijs) verrichtte onder het toe ziend oog van haar voorgang ster H. van Dongen en de wet houder van Volkshuisvesting T. van Rij deskundig het la waaiige officiële karwei in de heimachine, waarvan ze later teleurgesteld zou verklaren: „Ik mocht niet eens aan de knoppen zitten". De tegenstanders van de bouw van de nieuwe Woutertje Pie terse, de korfbalclub De Alge mene, de Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout en P. Hustinx lieten bij de of ficiële start van de nieuwbouw verstek gaan. Voor hen was het een zwarte dag. Na ander half jaar op alle mogelijke ma nieren te hebben geprotes teerd, zijn de bezwaarmakers door de commissie beroep- en bezwaarschriften in het onge lijk gesteld. Ook schorsings- verzoeken bij de Raad van State zijn afgewezen. Hoewel er nog een bodemprocedure bij die instelling loopt, lijkt de kans klein dat dat nog enig re sultaat voor de tegenstanders van de nieuwbouw zal opleve- De leerlingen van Woutertje Pieterse zijn alleen maar blij met hun toekomstige nieuwe school. „Dit wordt de mooiste school van Leiden", stelde een tevreden ouder vast, doelend op de prachtige omgeving waarin het gebouw komt te staan „Hier komt de school, en als je dan uit het raam kijkt, zie je allemaal bomen", juichte een enthousiaste moe der tegen haar zoontje. Na het oplaten van de meegebrachte witte ballonnen stortten de kinderen en ouders zich onder het genot van cola, koffie en een gebakje in het feestgewoel. Wanneer er geen vertraging in de bouw optreedt, kan de school volgend voorjaar in ge bruik worden genomen. - en )ldoi rden ede bi jordel Ga d :j INGERE WACHTTIJDEN ONDANKS DALEND AANTAL INSCHRIJVINGEN [l^o* -4 EP VAN ZEUL )EN De eerstejaars nten zijn dit jaar Ier massaal op kamers tomen dan in voor de jaren. Zowel bij de iting Leidse Studen- uisvesting (SLS) als iet commerciële ka- bemiddelingsbureau er-Raad bleef de ver- ite hausse uit. Bij de ting schreven zich ïerstejaars in, bij Ka- Raad iets meer dan iig. Desondanks It de wachttijd voor tamer nog steeds lan- ca de Mink, intermediair amer-Raad in de Narm- aat verbaasd. De men studenten stonden rste vijf jaar dat het be- ilingsbureau bestond in van drie voor de deur op- cl, maar in dit zesde jaar n de medewerksters met ffie en koeken zitten. De ziet daar zelf drie rede- 'oor. „Veel studenten ko- van ver. In Maastricht ze niet waar Leiden ligt i komen ze hier huilend ptember omdat ze nog kamer hebben", ook de loting speelt een Voor de grotere studies rechten is een loting ver- gesteld. Aankomende iten krijgen dan pas op 15 juli te horen of en waar ze gaan studeren. Daarna gaan ze op vakantie en dan is het knap laat om je in te schrijven". Als derde reden voert De Mink de veranderde mentaliteit van de studenten, en van de ouders aan. „Vorig jaar hadden we een leuke kamer ergens opzij van de Maresingel voor 275 gulden. Vijf minuten' fietsen van het station en leuk om mee te beginnen. Maar wat denk je, komt hier een moeder binnen met een pieper in de keel, legt 500 gulden neer en vraagt een kamer bij ons om de hoek. Daar word ik hele maal ziek van". Prachtzomer De inschrijvingen door aanko mende studenten sprak wat dat betreft vorig jaar boekde len „Vorig jaar is er in Leiden een televisie-programma ge maakt over de huisvestings problemen van studenten. Ik zei dat ik vijftien kamers vrij had. Hoe kan dat nou, wilde de journalist weten. Die be greep er niks van. Maar het was een prachtzomer en dan gaan studenten naar het strand en niet in de rij staan voor een kamer". De studen ten hebben volgens De Mink bovendien weinig geld over voor een kamer. „Ze willen al lemaal èn een goedkope ka mer in het centrum èn zes we ken op vakantie". Kamer-Raad schreef tot giste ren zo'n veertig eerstejaars in als kamerzoekende. Weinig in vergelijking met voorgaande jaren, maar de verhuur loopt volgens De Mink goed. De 500 kamers die het bemiddelings bureau beheert zijn bijna alle maal bewoond. De belangstel ling voor de commerciële be middeling vindt De Mink niet vreemd. „De SLS heeft goed kopere kamers, maar bij ons is de wachttijd korter. Boven dien bellen wij de mensen zelf op als we een kamer hebben en kunnen ze weigeren als ze die niet gewschikt vinden. Bij de stichting kan dat niet". Het belsysteem noemt De Mink uniek voor Nederland. „Wij zijn het enige bureau dat ka merzoekers opbelt als er een kamer vrij - is. Vervolgens komt de hele familie mee Opa, oma en nakomertjes. Heel leuk". De opgaande lijn bij de huur prijzen baart De Mink wel zor gen. Vooral de kosten van de energie lopen schrikbarend op. De Mink: „Bij een huis aan het Utrechtse Veer kregen we een navordering binnen van 4.000 gulden, terwijl daar maar vijf mensen wonen. En in een an der huis belopen de energie kosten 166 gulden, terwijl de studenten daar maar 350 gul den huur betalen. Ze betalen straks nog meer voor energie dan aan kale huur". Inschrijfgeld De Mink vindt het vreemd dat de stichting studentenhuisves ting net als de commerciële bureaus inschrijfgeld is gaan vragen. „De stichting krijgt miljoenen van de staat en ton nen van de gemeente en dan vragen ze ook nog inschrijf geld". Dat het inschrijfgeld dit jaar voor het eerst is geïntrodu ceerd, maakt Mink niet uit, maar directeur A. Hübben van de stichting denkt daar anders over. „De administratieve af handeling kost ons jaarlijks een half miljoen. We kunnen het ons niet meer permitteren permanent verlies te lijden. De kosten per student bedragen 75 gulden, maar we vonden zelf die 40 gulden hoog ge noeg", meent Hübben die wel erkent dat het bedrag natte vingerwerk is, maar er ook op wijst dat studenten die een huurcontract met de stichting afsluiten de gebruikelijke 15 gulden contractgeld niet meer hoeven te betalen. Somber De directeur is somber over de snelheid waarmee de lijst van kamerzoekenden kan worden ingekort. Buitenlandse studen ten (dit jaar tussen de 200 en 300) en herhuisvesters hebben de eerstye prioriteit. Hübben verwacht de helft van de 806 aankomende eerstejaars die zich tot gisteren bij de stich ting inschreven, in april vol gend jaar aan een kamer te hebben geholpen, en dan gaat het nog om mensen die meer dan anderhalf uur moeten rei zen om in Leiden te komen. Inwoners van bijvoorbeeld Arnhem vallen daar dus bui ten en behoren tot de groep die kan rekenen op een wachtlijst van twee jaar. De herhuisvestingsproblemen en de forse toeloop van buiten landse studenten naar Leiden zijn daarvoor naast de beperk te woningbouwcontingenten de belangrijkste redenen. En een ophoging van het contin gent zit er niet in. RAPPORT BESTUURLIJKE VERNIEUWING: LEIDEN De burger is de klant, de gemeente is de winkel en de ambtena ren en bestuurders zijn de verkopers. Hoewel de klant koning is, valt daar in de gemeentelijke prak tijk maar weinig van te merken. Onder meer het instellen van wijkspreek- uren door het college van B en W en het regelmatig houden van een wijkrefe- rendum kan daar volgens de Stuurgroep Bestuurlij ke Vernieuwing verande ring in brengen. Deze Stuurgroep, bestaande uit leden van de fracties die in de gemeenteraad zijn verte genwoordigd, met uitzonde ring van de SP, presenteerde gisteren het resultaat van de gesprekken die zijn gevoerd om manieren te vinden om vooral de betrokkenheid van de burger bij de gemeentepoli tiek te vergroten. Tekenend voor de minimale belangstel ling die de gemiddelde Leide naar voor zijn plaatselijke overheid heeft, was het gerin ge aantal aanwezigen dat naast een aantal geïnteresseerde raadsleden de raadszaal van het stadhuis bevolkte. „Gewo ne" burgers waren op de vin gers van één hand te tellen. In het rapport van de werkgroep, over de lastige driehoeksver houding tussen ambtenaar, be stuurder en burger, wordt een waslijst aan ideeën opgesomd om het allemaal beter te doen en de voetangels en klemmen in de bureaucratie te omzeilen. Muf Bert Paauw (PvdA) toonde zich een voorstander van het houden van wijkspreekuren door het college. „De onbe reikbare wethouder moet bin nen handbereik komen", vond hij. Als voorbeeld hoe je de burgers juist weg kan jagen uit de raadszaal, trok Paauw fel van leer tegen de „onmogelij ke, muffe en suffe" publieke tribune, waar geen normaal mens het uithoudt. Hem staat meer een beeld voor ogen van keuvelende Leidenaars en po litici, ontspannen op de gang of in een gezellige, ruime loge. Pex Langenberg van D66 was niet erg onder de indruk van het rapport van de stuurgroep. „Niet echt vernieuwend", oor deelde hij. „Het is te hopen dat het niet bij een rapport blijft, en in een la verdwijnt". Lan- genbergs partij is een voor stander van het instellen van een ombudscommissie, waar de burger met zijn klachten te recht kan. Via een stadspanel kunnen de burgers zich meer betrokken voelen bij hete han gijzers in de gemeente. Waspoeder Deze visie wordt allerminst gedeeld door de Socialistiese Partij. Raadslid Tim van Hou ten waarschuwde, dat er in de pogingen om de burgers bij het „stadsgebeuren" te betrekken niet te veel naar de andere kant mag worden doorgesla gen. „In de ijver om uit de ivo ren toren te komen, worden de mensen er aan de haren bij gesleept. Dat is helemaal niet nodig. We verkopen toch geen waspoeder? Wanneer mensen echt geïnteresseerd zijn in wat er in hun omgeving gebeurt, dan komen ze wel. Kijk maar in de Slaaghwijk bij voor beeld". De gemeenteraad en de hoof den van de verschillende di recties krijgen nu de gelegen heid om zich een mening te vormen over de 36 aanbeve lingen die de Stuurgroep heeft bedacht. Daarna onderzoekt het college de financiële en personele gevolgen van de noodzakelijk geachte verande ringen. Ook de burgers mogen nog hun oordeel over de aan bevelingen vellen, waarna een eindbespreking in de gemeen teraad volgt. Jongetjes gepakt wegens oplichting LEIDEN Twee jongens van twaalf en dertien jaar zijn gister middag rond drie uur op de Cleveringaplaats aangehouden. Ze verkochten ansichtkaarten waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan een kindervakantieboerderij in Amsterdam. In wer kelijkheid staken ze het geld in eigen zak. Een van hen zei een blanco legitimatiekaart te hebben gekregen van een onbekende man. Die had ook de kaarten aan hem verkocht waaraan hij zelf 50 cent per mapje overhield. De ander zei een legitimatiekaart van een vriendje te hebben gekregen. Hij had de kaarten zelf gekocht bij een winkel en hield de netto-opbrengst. Het tweetal had toen het werd aangehouden 120 gulden aan opbrengst bij zich. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 i S Stuur als dank de mini picnic-set naar: Naam: J j Adres:J j Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar I I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9