Kamer wil meer ontwikkelingshulp Kok: extra ombuigingen nu niet verantwoof Elektriciteit uit Noorwegei Spoorwegen stellen invoering van boord-waltarief uit Onderzoek vervuiling Noordzee Verkrachter moet aidstest ondergaan Minister zet zie in voor meer e veiliger fietsen CDA-Kamerfractie verdedigt gelijke behandeling scholen d, BINNENLAND Ccidóc Qowant WOENSDAG 26 JUNI 1991 PAC JI' UTRECHT De Neder landse Spoorwegen stellen invoering van het boord- waltarief (een toeslag van vijf gulden voor een in de trein gekocht kaartje) uit van oktober dit jaar tot ja nuari 1992. In de tussen liggende tijd gaan de NS samen met de bonden be kijken welke gevolgen het tarief kan hebben op de agressie onder reizigers en hoe de verkoop van trein kaartjes op de stations kan worden verbeterd. Dit heeft NS-directeur exploi tatie ir. J. Schouten gisteren toegezegd aan de vakbonden tijdens het overleg over de veiligheidsmaatregelen voor het rijdend personeel. De Ver- voersbond FNV en de FSV zijn blij met deze toezegging. NS en de bonden bereikten op 23 mei in beginsel overeen stemming over onder meer het aanstellen van vierhonderd extra conducteurs, het tijdelijk inzetten van particulier bevei ligingspersoneel en het uitrus ten van conducteurs met por tofoons. Invoering van het boord-wal tarief zou volgens de vervoers- bonden van FNV en CNV en de FSV het gunstige effect van de veiligheidsmaatregelen kunnen verstoren. Reizigers die in de trein voor een kaar tje vijf gulden moeten bijbeta len, zouden daarop agressief kunnen reageren. Door de in voering uit te stelden, denken de NS meer te weten te komen over eventuele agressie onder reizigers. De Spoorwegen wil len tegelijk bekijken of het aantal verkooppunten op de stations voldoende is en of ze lang genoeg geopend zijn. „Het uitgangspunt is nu een verre- vermindering van kaartverkoop in de trein", al dus FSV-bestuurder H. Marijs. De NS zijn bereid de norm van één conducteur per zes rij tuigen nader te bestuderen zonder daaraan de consequen tie te verbinden dat er nog meer personeel nodig is. Het NS-personeel geeft de voor keur aan één conducteur per vier 'bakken'. De bezetting van een trein zal onder meer moeten afhangen van het aan tal reizigers en de werkdruk. Het beveiligingspersoneel zal zo snel mogelijk zijn intrede doen op de stations in afwach ting van de extra conducteurs. NS bekijkt per rayon waar de beveiligingsbeambten het best zijn in te zetten. De Spoorweg politie wil de beambten niet in de treinen hebben. In de ray ons Rotterdam en Arnhem is al afgesproken dat het beveili gingspersoneel alleen op de stations toezicht houdt. De afspraak over het werven van vierhonderd extra con ducteurs blijft van kracht. Na der onderzoek naar de trein- bezetting staat daar geheel los van, aldus een NS-woordvoer- Overigens dreigen de machi nisten in het rayon Rotterdam maandag het werk drie uur neer te leggen uit protest tegen de structurele onderbezetting. Als de NS geen maatregelen nemen om het personeels tekort op te heffen, zijn massa le ziekmeldingen en stakingen niet uitgesloten, aldus een woordvoerder van de Ver- voersbond FNV in Rotterdam. Het rayon kampt al geruime tijd met een tekort van zo'n 17 machinisten, waardoor vrije dagen en compensatiedagen niet kunnen worden opgeno- Van der Stoel voor VN naar li 1c GENÈVE De Mensenrechtencommissie van de Vei\j», Naties heeft voormalig minister van buitenlandse zaké7 van der Stoel aangewezen om een speciaal onderzoek in len naar vermeende schendingen van de mensenrechten i 1AI Van der Stoel zal, als Irak daar toestemming voor geeft rd ten ter plaatse bewijsmateriaal te vergaren en te sprek zw vermeende slachtoffers van schendingen van de mensenr g h VN-onderzoekers hebben gisteren laten weten dat Irak i g< toegang tot een verdachte militaire basis heeft ontzegd ei id. meer vermeende nucleaire installaties in Irak hebben o Als uitvloeisel van het akkoord dat een einde maakte Golfoorlog had Irak 24 nucleaire installaties opgegeven ir Internationale Agentschap voor Atoomenergie van de V ic de Naties (IAEA). Deskundigen van de VN ontdekten e echter een niet door Irak opgegeven installatie en sii r v „nog enkele", zo zei David Kay, de plaatsvervangend leii het IAEA-team dat in Irak controleert of de aan het age overgedragen lijst met Iraakse nucleaire faciliteiten klo wilde niet onthullen om hoeveel installaties het gaat, nfbloc het vermeende doel van deze installaties is. CDA in Senaat blijft tegen hoger forfait huurwaarde DEN HAAG De CDA- fractie in de Eerste Kamer blijft ontevreden over de argumentatie van de rege ring om het huurwaarde- forfait te verhogen. De redenering in de memorie van antwoord van het kabinet op vragen vanuit de senaat, versterkt zelfs de opvatting dat de onderbouwing van het voorstel onvoldoende is, zo merkte CDA-woordvoerder Boorsma gisteren desgevraagd op na afloop van een bijeen komst van de financiële com missie van de Eerste Kamer. Volgens Boorsma heeft het mi nisterie van financiën „duide lijk zijn best gedaan" bij de be antwoording, maar is er niet in geslaagd de kou uit de lucht te nemen voor de christende mocraten. De senator heeft er een hard hoofd in dat het ka binet daar op 3 juli, tijdens de plenaire behandeling van het wetsvoorstel, alsnog in zal sla gen. Voor de CDA-fractie breekt dan een lastig moment aan. VVD en D66 hebben al laten blijken grote moeite te hebben met het voorstel. De PvdA steunt daarentegen de verho ging van het huurwaardefor fait. Als het CDA ook tegen zou stemmen en het voorstel wordt verworpen, zou dat voor het kabinet te grote financiële consequenties hebben en zou een kabinetscrisis het gevolg zijn. Boorsma laat doorschemeren de regering niet graag door het verwerpen van het voorstel ten val te willen brengen. Hij zoekt nu naar mogelijkheden om de integriteit van de func tie van senator te bewaren, zonder een kabinetscrisis te hoeven forceren. Een van de mogelijkheden waarmee hij speelt is het voorstel te ver werpen en onder druk van het onaanvaardbaar van de minis ter van financiën, alsnog door de knieën te gaan. „Met zo'n handelwijze zou je kunnen aangeven dat je het inhoude lijk oneens blijft met het voor stel van het kabinet, zonder het naar huis te sturen." DEN HAAG Komende maandag geven de ministers Maij (verkeer en waterstaat) en Ritzen (onderwijs) het startsein voor een internatio naal onderzoeksprogramma op de Noordzee. Twee schepen zullen gedurende een jaar me tingen uitvoeren. Het pro gramma heeft mede tot doel het internationale onderzoek naar de vervuiling van de zee beter te regelen. Aan boord van de Nederlandse schepen Pelagia en Holland zullen ook wetenschappers werken uit Groot-Brittannië, Noorwegen, Denemarken, Zweden en Frankrijk. Behalve de twee schepen zal ook een veerboot tussen Zeebrugge en Huil voor het onderzoek actief zijn. Ver der zal een drijvende meet- boei, waarop eveneens continu apparatuur is geplaatst, de in vloed van stormen op de wis selingen in algenbloei onder zoeken. DEN HAAG De Twee de Kamer wil dat het ka binet de bezuiniging op ontwikkelingssamenwer king voor de helft onge daan maakt. CDA en PvdA hebben een motie ingediend waarin het kabinet" wordt gevraagd de be groting voor ontwikkelingssa menwerking te handhaven op 1,5 procent van het nationaal inkomen. Dit betekent dat er voor de begroting van dit jaar een gat van 75 miljoen ont staat. Minister lc»k van financiën heeft de motie ontraden, maar legt zich neer bij het standpunt van de overgrote meerderheid van de Kamer. De uitvoering van de motie zal het kabinet overigens volgend jaar ruim f 125 miljoen gaan kosten, ter wijl voor 1993 maar liefst 270 miljoen gulden extra uitgege ven moet worden aan ontwik kelingssamenwerking. Waar het geld vandaan moet komen is nog niet duidelijk. De motie van beide regerings partijen worden gezien als re actie op de laatstgehouden par tijbijeenkomsten. Zowel de achterban van CDA als PvdA heeft het kabinet ernstig be kritiseerd vanwege het besluit om de begroting van dit jaar voor ontwikkelingssamenwer king met 150 miljoen te kor ten. Het ging daarbij om ver strekking van leningen aan derde landen. Minister Kok wees de Kamer op het feit dat ook minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking met die korting akkoord is gegaan. De maatre gel werd voorgesteld in het kader van de Tussenbalans. Het CDA en PvdA houden daar rekening mee en willen de korting dan ook niet volle dig terugdraaien. Het gaat al leen om het deel dat wordt „geschonken" bij de verstrek king van gunstige leningen. Bij uitvoering van de motie wordt het niveau van de ont wikkelingshulp teruggebracht op 1,5 procent van het natio naal inkomen. O ïat: DEN HAAG De maat regelen in het kader van de Tussenbalans hebben het kabinet en de topamb tenaren bezuinigingsmoe gemaakt. Dit bleek giste ren bij de behandeling van de Voorjaarsnota. de verkoop van staatsdeelne- tegenvallende verkoop van mingen dit jaar niet gevolgd staatsdeelnemingen niet ge- door nieuwe bezuinigings maatregelen. Het gat van on geveer 600 miljoen dat dit jaar ontstaat wordt gedicht door extra inkomsten uit de verkoop van aardgas. Verschillende olgd kon worden door extra ombuigingen. Volgens de be windsman is de bezuinigings- grens op de departementen namelijk bereikt: „Ik zeg u in alle eerlijkheid dat we be stuurlijk een grens hebben be- kamerfracties reikt. Er was ook sprake van kritiseerden minister Kok van metaalmoeheid bij de machi financiën over het feit dat de neriën van de ambtelijke top. extra aardgasinkomsten van Het zou niet van wijsheid ge- 1,1 miljard niet gebruikt zijn tuigd hebben om voor de extra voor lastenverlichting of in- tegenvaller nog eens nieuwe vesteringen in verkeer en ver- maatregelen te treffen zo kort I FOTO: DIJKSTRA Daarom wordt de tegenvallen- voer. Kok meent echter dat de na de ombuigingen in het ka der van de Tussenbalans", al dus Kok. Overigens sloot hij niet uit dat voor volgend jaar opnieuw ombuigingen kunnen plaats vinden. Daarover komt bij de presentatie van de miljoenen nota op Prinsjesdag duidelijk heid. Opmerkelijk genoeg dreigde de PvdA met een selectieve vacaturestop voor de rijks overheid. Enkele weken terug deed het CDA hetzelfde, maar kreeg toen geen steun van de PvdA-fractie. Gisteren zei PvdA-woordvoerder Melkert echter dat de plannen voor af slanking bij rijksoverheid drei gen te verzanden. „Politieke sturing is de enige remedie te gen het bekende tijdverdrijf van het ambtelijk rondspelen van de bal". Melkert doelde daarbij op de stuurgroep van topambtenaren die het niet eens kunnen worden over voorstellen ten aanzien van de afslanking. De afslanking moet er binnen enkele jaren toe leiden dat er 11.000 banen verdwijnen. De Kamer is bang dat de zoge- iat: noemde „grote efficient ratie" te traag verlooj kert vreest dat vooral nister van financiën d gen ondervindt van eei ge afslanking. De afsla operatie moet een b<n opleveren van ongeve ive miljoen. De VVD leverde gist enige fractie forse kr de Voorjaarsnota. Dijec volgens woordvoerd Korte bol van boekhi v° dige trucs om de gaten K1, ken. 11Jk AMSTERDAM De zo geheten 'Rembrandtpark- verkrachter', de 19-jarige Amsterdammer die heeft bekend minstens vijftig vrouwen te hebben ver kracht of aangerand, moet na een eis daartoe van één van zijn slachtoffers een aidstest ondergaan. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B. As- scher gisteren in een kort ge ding bepaald. Het geding was aangespannen door drie slachtoffers van de vermeende verkrachter. Eén van hen heeft drie maanden na de mis drijven een bloedonderzoek la ten verrichten om te testen of zij seropositief was. De onder- zoeksuitslag was gunstig voor haar, maar kon geen definitief uitsluitsel bieden. Pas zes maanden na de besmetting is namelijk de uitslag van een aids-test voor honderd procent betrouwbaar. „Mijn cliënt is te verstaan gegeven dat de bloed proef nog eens herhaald dient te worden om zekerheid te hebben. Zij kan dit echter niet meer aan. Het eerste onder zoek, en de wachttijd daarna op de uitslag, is erg trauma tisch geweest. Tijdens deze pe riode herhaalde het gebeuren zich als het ware als een film voor haar ogen", aldus de ad vocate van het slachtoffer, mr. G. van Driem. De geëiste aid stest dient behalve ter be scherming van het slachtoffer verder als een „vorm van schadevergoeding in natura", zo verklaarde de raadsvrouw. Bij de behandeling van het ge ding bleek dat de 19-jarige verkrachter, die op dit mo ment in het Pieter Baan Cen trum verblijft, zich niet wil la ten testen. Volgens zijn advo caat wil de verdachte niet we ten of hij aids heeft of niet. De advocaat maakte op juridische gronden bezwaar tegen een gedwongen test. Hij verklaar de wel nog eens met zijn cliënt te zullen gaan praten over een eventuele vrijwillige bloedaf name voor een test. Dit na aandringen van Asscher: „Ik kan me zo voorstellen dat hij op deze manier zijn geweten iets zou kunnen ontlasten. Zo'n test stelt echt niets voor, één klein vingerprikje. Je merkt het nauwelijks", aldus de rechter. Asscher meldde na afloop van de zitting van plan te zijn het verzoek om de aid stest in te willigen. Een van de slachtoffers eiste verder een voorschot van 5000 gulden, de andere twee ieder van 3000 gulden, op de uitein delijke schadevergoeding die zij in een bodemprocedure wil len vorderen. Dit wegens gele den materiële en immateriële schade. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Proc Minister Maij van verkeer tijdens de presentatie van haar fietsplan in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. g foto: anp Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Het CDA wijst het plan van de PvdA af om gemeenten niet langer automatisch evenveel geld te laten uit geven aan bijzondere scholen als aan openbare scholen. De fractie van de PvdA vindt dat deze zoge heten overschrijdingsregel moet worden afgeschaft omdat die verspilling in de hand werkt. Het plan werd gisteren gelan ceerd door PvdA'er De Cloe en kwam vandaag ter sprake in een mondeling overleg van kamerleden. Namens het CDA liet woordvoerder Hermes we ten dat de christen-democrati sche f "tie niets van het idee moet hebben. „Dat hebben we ook gezegd toen staatssecreta ris Wallage van onderwijs vo rig jaar met die suggestie kwam en eveneens toen CDA- minister Deetman het in 1989 ter sprake bracht. Waarom zouden we nu dan ineens ons standpunt veranderen?", aldus Hermes. De overschrijdingsregel houdt in dat een gemeente die geld geeft aan een openbare school, hetzelfde geld moet geven aan de bijzondere scholen in die gemeente. Daardoor kan het volgens de PvdA voorkomen dat een bijzondere school geld krijgt dat helemaal niet nodig is. Als er bijvoorbeeld een ruit in de openbare school moet worden gemaakt krijgen de bijzondere scholen hetzelfde bedrag aan reparatiekosten uitgekeerd ook al is er hele maal niets kapot. „Ik zou daar wel eens harde cijfers over willen zien", zegt CDA'er Hermes. Hij vindt dat er in eerste instantie moet worden bekeken of er wel ef ficiënt genoeg wordt omge sprongen met het geld voor openbare scholen. „Als dat niet het geval is, waarom zou den bijzondere scholen daar dan voor moeten opdraaien?" DEN HAAG Minister Maij-Weggen wil alle zei len bijzetten om het aan tal fietsdoden te halveren. Dit zei zij gisteren bij de pre sentatie van het 'Masterplan Fiets'. Met dit plan wil zij sti muleren dat er meer en veili ger gefietst wordt. De be windsvrouw heeft hiervoor zestig miljoen per jaar uitge trokken. Dit geld wordt voornamelijk besteed om fietspaden aan te leggen. Verder wil zij diefstal van fietsen voorkomen door meer fietsenstallingen te bou wen en de opsporing van ge stolen fietsen te verbeteren. Ook wil Maij-Weggen de ver- keerslessen op school ren om de jeugdige fie verstandige fietsmenta rV te brengen. Op deze manier wil d< ter bereiken dat auto ten vaker de fiets paki wordt de oerouderwe woonte een lekker stui sen nieuw leven inge zei Maij-Weggen. „Fil goed voor het miliei voor de gezondheid voor de portemonnee" De bewindsvrouw wil bijzonder het gebruik fiets stimuleren voor voer van en naar het busstation. Ni hig< De minister ontzenuw d( bericht dat zij bedrijf willen verplichten omi 0 fietsen aan te schaffeyrj Andriessen op matje voor belediging asielzoekers Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG D66 en PvdA roepen minister Andriessen (economische zaken) op het matje vanwege beledigende uitspraken over asielzoekers. In het blad Management Team pleit de bewindsman voor een lagere beloning van deze bui tenlanders. Volgens hem zijn deze mensen alleen tot het meest eenvoudige werk in staat. „Moet je ze dan met het minimumloon belonen? In het buitenland denkt men daar in elk geval heel anders over. Maar ja, hier in Nederland is het minimumloon nu eenmaal een heilig huisje". Het D66-ka- merlid Groenman wil dat An driessen zijn woorden in het parlement terugneemt. „Het is echt heel schandelijk wat hij heeft gezegd en bovendien is het niet waar. Het opleidings peil van asielzoekers is zeer verschillend. Er zijn er ook bij met een universitaire graad", aldus Groenman. ARNHEM De SEP (sa menwerkende elektrici- teits-produktiebedrijven) in Arnhem heeft een con tract voor 25 jaar afgeslo ten met de Statkraft in Noorwegen, de staats- elektricteitsmaatschappij. Van de Statkraft zal de SEP vanaf 2002 jaarlijks 500 MW vermogen be trekken. Dat heeft ir. N. Ketting, directeur van de SEP, gisteren bekend ge maakt. Het contract zal na 2007 een verlaging van de kosten voor de afnemers met zich mee brengen, omdat de brandstof kosten lager worden. Hoe die verlaging precies zal uitpak ken, kon Ketting nog niet voorspellen. De waterkrachtcentrales in Noorwegen vangen, anders dan in Nederland, water op in spaarbekkens. Tijdens natte ja ren blijft de stroom die daar door opgewekt kan worden vrijwel onbenut. Een gedeelte van die onbenutte stroom zal de SEP nu gaan afnemen to een kabel die op ee^1 diepte in de Noord® wordt gelegd. In No en Nederland zullen, stroom te verplaatse naamde converter worden gebouwd. De kost de SEP in totaal joen, een bedrag dat komt met de bouw nieuwe gasgestookte De Statkraft heeft deel bij het contract^ SEP, want de SEP 5 de nachturen, wanneeÈjr derland een dal in hel verbruik ontstaat, oi stroom aan de Statki i ren. Dit is vooral vaif tijdens droge jaren in gen. De SEP betaalt de st Noorwegen met geld^ stroom, aldus Kettinj cieel is dat zeer aanti maar ook milieutecli het contract voor N13 aantrekkelijk, volge k6| ting. Door de stroom z, wegen hoeft de SEP ikoi thermische centrales v wen. Stroom uit wae_. is bovendien de schoep nier van energie-opwfcol Pt" .I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4