fverheid gebaat bij gere pensioenen Nieuw onderwijsplan voor kansarmen Verbruik van energie in kassen verminderen fteidóaQowiant Nieuw voorstel literatuurlijst Waar blijft mijn mapje D66 verontrust over elektriciteitsverbruik •wiom^ov..iooi' i Elk moment hoop ik Diana te zien" f&ENLAND woensdag 26 juni 1991 pagina 3 rmalig-kinderrechter oordeeld voor ontucht jlNGEN De rechtbank in Gro- heeft gisteren een 44-jarige voor- kinderrechter conform de eis ver- ,ke ;ld tof een geheel voorwaardelijke genisstraf van zes maanden met een jd van twee jaar. De rechtbank acht osl< en dat de voormalig kinderrechter nig ^-president van de rechtbank Arn- november 1987 ontucht heeft ge- met een 17-jarige jongen die aan zag was toevertrouwd. In haar von- I erweegt de rechtbank dat de ver- op ernstige wijze de zorgplicht eschonden die zijn functie als kin- iter met zich mee bracht, en dat hij lor het vertrouwen dat de samenle- in rechterlijke ambtenaren moet 'e a; >n stellen heeft beschaamd. AZL waarschuwt voor 'venijnige' bacterie LEIDEN Een gevaarlijk micro-orga nisme bedreigt de toerist die een vakan tie wil doorbrengen rond de Middelland se Zee. Het gaat hier om de 'venijnige MRSA-bacterie', zo meldt het Acade misch Ziekenhuis in Leiden (AZL) in zijn blad Cicero. Verschillende zieken huizen in Nederland hebben volgens het blad al epidemieën met MRSA achter de rug. „Een besmetting met deze bacterie kunnen mensen onbewust in een buiten lands ziekenhuis oplopen en met zich meedragen naar ons land". Het micro organisme is gevaarlijk omdat het won- dinfecties veroorzaakt, die moeilijk zijn te behandelen. Het vervelende van de besmetting is dat de bacterie resistent is tegen antibiotica. Geding tegen Ritzen door Landeli jke Studentenvakbond DEN HAAG De Landelijke Studentenvakbond LSVb wil door middel van een kort geding duidelijkheid krijgen van mi nister Ritzen over de toepassing van de Harmonisatiewet. Door de volledige inwerkingtreding ervan dreigen volgens de LSVb een kleine vierduizend studenten deze zomer hun studie te moeten beëindigen. De bond ligt al geruime tijd met Ritzen in de clinch over de uitleg van de wet die bepaalt dat studenten niet langer dan zes jaar over hun studie mogen doen. Studenten die aan een tweede studie beginnen krijgen minder jaren. In 1988 werd de terugwerkende kracht van de laatste bepaling ingetrok ken, omdat studenten er door werden 'overvallen'. Het toen in gestelde overgangsrecht loopt in augustus af. De studenten die nu onvrijwillig hun studie dreigen te moeten beëindigen menen naast het recht om volgens de oude bepalingen hun studie af te maken ook nog recht op extra studietijd te hebben omdat ze bij voorbeeld ziek zijn geweest of een bestuursfunctie hebben be kleed. Het ministerie van onderwijs meent echter dat die extra tijd onder het overgangsrecht valt. Hoge Raad in arrest: Golden Ten kansspel DEN HAAG Golden Ten is een kansspel in de zin van de Wet op de kansspelen. Dat besliste de Hoge Raad gisteren in zijn arrest op het beroep dat was aangetekend tegen de uitspraak van het gerechtshof in Den Bosch van 13 februari vorig jaar. Het hof veroordeelde daarin een Duitser tot tien duizend gulden boete wegens het leiding geven aan verboden gedragingen op basis van de Wet op de Kansspelen. De Hoge Raad stelt dat het gerechtshof Golden Ten terecht als kansspel heeft beoordeeld en niet als behendigheidsspel, op grond van de resultaten die de grote meerderheid van de spelers in de praktijk bij het spel behaalt en op grond van verklaringen van deskundi gen over de wijze waarop het spel in de praktijk wordt gespeeld. to? sing rolg van de voorpagina) le A HAAG Volgens °"Sfeecretaris Ter Veld werkgevers en Jnemers profijt heb- urran een nieuwe pen- egeling. Tegenover pensioen zullen ook lagere es staan. Dor hoeft een werkgever te betalen en krijgt rknemer meer netto sa- handen. Ook de over- van ïlf is daarbij gebaat. Zij dooi de pensioenpremies ïeid vele honderdduizenden n d ïaren en trendvolgers. Se ril het kabinet met de 0 ïg van de Arbeid (orga- itaat j van werkgevers en Joej »mers) gaan praten over Is d ppelen van pensioenen itijgingen. Veel pensi- en keren nu waarde- ;ekoppeld aan loonont- ing) pensioenen uit. binet bepleit bovendien keuzevrijheid voor de uele werknemer. Zo :n werknemer zelf kunnen kiezen of die jestaandenperisioen wil welke leeftijd (voor of na 65) hij met pensioen wil. Het kabinet vindt dat de laat ste tien jaar teveel mensen te vroeg zijn opgehouden met werken. Een eerste stap kan het invoeren van deeltijd-vut zijn, in plaats van een volledi ge vut. Het kabinet volgt voor het overige de belangrijkste aan bevelingen van de Sociaal- Economische Raad over de pensioenproblematiek. Zo komt er geen wettelijke pensi oenplicht, waarvan alleen de FNV voorstander was. Staatssecretaris Ter Veld wil verder een wettelijk verbod om deeltijdwerkers uit te slui ten van de opbouw van een pensioen. Vooral vrouwen worden hiervan het slachtof fer. Onder druk van de EG hebben veel pensioenfondsen hun regelingen inmiddels op dit punt aangepast. Aanval Het kabinet volgt de Sociaal- Economische Raad in de aan beveling om te komen tot een wettelijk recht op waarde overdracht voor alleen nieuwe gevallen. Dit houdt in dat de zogeheten pensioenbreuk bij het veranderen van baan niet meer optreedt. Het opgebouw de pensioen kan worden mee genomen naar de nieuwe werkgever. CNV-bestuurder De Geus ziet in de Pensioennota een „ver kapte aanval op het ABP-ver- mogen". „Dit is een vervolg op de tussenbalans in het terug schroeven van de rechten van werknemers en gepensioneer den door de miljarden van het ABP over te hevelen naar de schatkist", aldus De Geus. Hij is erop tegen de pensioenen te gaan koppelen aan de prijzen in plaats van de lonen. Ook de gepensioneerden mogen delen in de welvaart, vindt hij. De FNV meent dat door de plannen van het kabinet de kwaliteit van de pensioenen te zeer dreigt te worden aange tast. Federatiebestuurster Van der Burg vraagt zich boven dien af of de plannen niet in gegeven worden door de wil om te bezuinigen op de over heidsuitgaven. De vakcentrale MHP (Middel baar en Hoger Personeel) vindt dat het kabinet zich niet met de inhoud van de pen sioenregelingen moet bemoei en en is falikant tegen het middenloonstelsel. Dat stelsel werkt nadelig voor mensen die hogerop willen komen en neemt de prikkel tot beter presteren weg, aldus een woordvoerder. tor met tbc n j! net vijf fcochianen Iers EREN Vijf parochi- it het Twentse Geeste- >r volwassenen en een ijn zo goed als zeker plaatselijke pastor be et tuberculose. De be- parochianen krijgen 1 eventieve behandeling 3 olidicijnen die de tuber- llen volledig uitscha- ijf andere parochianen terugkomen voor een test. De pastor, die zo zeker enige jaren ge- Afrika is besmet, is erdag uit het zieken- itslagen De GGD Al- :eft de afgelopen week il 1100 mensen onder- Vijfhonderd andere moeten nog worden cht. In de grootste risi- de zuigelingen die pastor zijn gedoopt geen besmettingen pleegduur 'Henhuizen Ier gedaald HT De gemiddelde ;duur van een patiënt Hol iekenhuis is vorig jaar irs. k. gedaald naar 11,2 da- 1989 nog 11,5 dagen), tjkste oorzaak van die s de sterk toegenomen Jansm,jegjng en -behande- et aantal dagverple- [en is in 1990 met bijna :ent toegenomen tot zo meldt het Centraal voor de Statistiek let aantal verpleegda- net 3,2 procent afgeno- 17,3 miljoen dagen. daling van het aantal Pers l met 1,4 procent is bij n in N nene, academische en (|*fl' le ziekenhuizen de be draad per saldo ge- 73 procent. In psychi- M ziekenhuizen steeg ■ingtal verpleegdagen met Ment en het aantal bed- ■nBek Procent- bezet- iad in deze ziekenhui- Praagl iinLiS Omhelzinq bekende Nederlanders die gisteren met een y aantal buurtbewoners tegen de plannen van de 6tadsdeelraad protesteerde om 122 gezonde Zangeres Angela Groothuizen omhelst samen bomen in het park te kappen. De deelraad wil met kinderen uit de Amsterdamse wijk De Pijp het park „onderhoudsarm" maken, een boom in het Sarpathipark. Zij was een van foto: anp AMSTERDAM Leraren en leerlingen van havo en vwo mogen zelf de titels voor de literatuurlijst be palen. Havo-leerlingen moeten mini maal 15 literaire werken uit de periode na 1916 op hun lijst zetten. Voor vwo'ers geldt een minimum van 25 boeken ge schreven vanaf 1170, aldus het advies van de commissie Braet dat morgen aan staatssecreta ris Wallage van onderwijs wordt aangeboden. Het eerste voorstel van de commissie, een verplichte lijst met door de commissie geselecteerde wer ken, deed veel stof opwaaien en werd ingetrokken. Het hui dige reglement voor examens leidt tot veel ongelijkheid tus sen de eisen waaraan kandida ten moeten voldoen. Leerlin gen moeten voor hun examen literatuur lezen, luidt de regel. Maar hoeveel dat is en uit wel ke periode wordt er niet bij vermeld. Sommige scholen zijn met zes literaire werken al tevreden, andere eisen er twintig. door BERT JANSMA Wordt mijn dossier nu vernietigd, te ja of te nee? Ik heb het over een dossier over mijn persoontje dat zich mogelijk bevindt tussen de vele duizenden BVD-dossiers uit de periode van bot gezegd de Koude Oorlog. Negentig procent zou snel vernietigd worden, een operatie die door minister Dales verschoven is naar eind '93. Inmiddels mag drs. J. Engelen van het rijk een onderzoek uitvoeren naar de werkwijze van de BVD via die dossiers en nu vragen historici zich met de Wet Openbaarheid van Bestuur in de hand af of anderen, de betrokkenen, dan. ook geen inzage mogen krijgen. Niet dat ik me enige illusie maak dat er historisch belangrijk materiaal in dat mogelijke dossiertje van mij zou zitten, maar ik ben toch uitermate benieuwd óf het er is en wét er dan wel instaat. Tenslotte ben ik nog aangezocht door de BVD als 'medewerker'. Een keurige meneer legitimatie in de hand diende zich op een ochtend bij me aan. Na een babbeltje over mijn Tsjechische echtgenote, mijn aanwezigheid op bijeenkomsten van de handelsafdeling van de Tsjechoslowaken in Den Haag kennissen van ons importeren Slowaakse wijn en Tsjechisch bier en ik ben het Tsjechisch machtig, vandaar kwam de vraag of ik voor de BVD niet zou kunnen bijhouden wie er allemaal in dat ambassadegebouw opdoken die je er niet zou verwachten. Meer niet. Ik heb het spionageverzoek pro forma een dag in beraad gehouden en daarna afgebeld. Aangezien ik er na diverse toeristische en culturele bezoeken aan Oost-Europa van uit ging dat ik toch wel ergens zou zijn genoteerd, maakte ik me er ook niet zó druk over (een Pools filmfestijn, de kloosters van Rila, Bulgaarse songfestivals, de kusten van Bulgarije en Roemenië, enzovoort). Misschien heb ik zelfs ooit als crypto-communist, derde-wegger, of 'fellow traveller' in de BVD-archieven gezeten. Misschien vonden ze wel dat ik er door mijn bezoeken steun betuigde aan duistere regiems. Onzin natuurlijk, voor hetzelfde geld heb ik meegewerkt aan de val van dat communisme door Oost en West dichter bij elkaar te brengen. Maar het BVD-bezoekje bleef me bezighouden: wat reten 'ze' eigenlijk van je? De keurige heer verzocht me destijds zijn aanzoek niet openbaar te maken. Die stilte verbreek ik hierbij. Met de brandende vraag: wat zit er in dat mapje van mij in Den Haag? En: wie weet zitten er mapjes onder de J in de archieven van Polen, Roemenië, Bulgarije en Tsjechoslowakije? Ik zou ze graag per kerende post in huis hebben voor een vergelijkend warenonderzoek. DEN HAAG Honderd duizenden allochtonen en langdurig werklozen die maatschappelijk moeilijk aan de bak komen, kun nen vanaf 1993 indivi dueel 'bijles' krijgen in de eigen wijk, het buurthuis of de moskee. Meer on derwijs verbreekt het iso lement en vergroot de kans op werk. Dit nieuwe onderwijsplan, de 'Buitenschool', onderdeel van de sociale vernieuwing vangt twee vliegen in één klap: werkloze onderwijzers en ook niet-professionele onderwij zers moeten de kansarmen gaan lesgeven. Zonder een cent overheidssubsidie. De onderwijsorganisaties noemen het plan overbodig. De over heid zou meer geld moeten uittrekken voor bestaande voorzieningen en goed opge leide leerkrachten. De Buitenschool, zoals het on derwijsplan van de project groep Beroepseducatie Werk gelegenheid Minderheden is gedoopt, is bedoeld als aanvul ling op het bestaande basis- en beroepsonderwijs. De Buiten school is overigens niet uitslui tend voor minderheden be doeld. Projectleider John Loo se: „Iedereen die een achter stand heeft of is afgehaakt en niet meer aan het werk komt is welkom. In de praktijk zal het er denk ik op neerkomen dat de meeste deelnemers al lochtonen zijn. In die hoek zit het grootste aantal werklo zen". Er zijn drie lesniveaus: bijles op het niveau van de basis school, les voor allochtone jon geren die slecht Nederlands spreken en voor andere ach tergestelde jongeren en ten slotte zijn er lespakketten voor volwassenen. De opleiding voor jongeren en volwassenen zou met deelcertificaten kun nen worden afgesloten. Het onderwijsplan moet ook werkloze onderwijzers en bij voorbeeld verpleegkundigen en timmerlieden perspectief bieden. „We willen het enor me aantal niet-actieven in onze samenleving prikkelen om weer mee te draaien", legt Loose uit. „Op dit moment zit er voor een bedrag van één miljard aan wachtgelders uit het onderwijs thuis. Het on derwijsplan streeft ernaar die mensen werk te bieden zonder de eis dat ze eerst een onder wijsbevoegdheid moeten heb ben". De werklozen die lesge ven krijgen bovenop hun uit kering een vergoeding. Specia le handleidingen, bijvoorbeeld over de geijkte 'ezelsbrugge tjes' bij het rekenonderwijs en informatie over taal- en cul tuur van minderheden moeten dienen als richtsnoer voor de onderwijsgevenden. Opmerkelijk aspect van het plan, dat in september door de projectgroep Sociale Vernieu wing wordt besproken, is dat er geen cent subsidie aan te pas komt. De beginfase vergt volgens projectleider Loose, een investering van dertig miljoen gulden (aanschaf les materiaal). De volgende week op te richting Stichting Bui tenschool denkt dat het plan kostendekkend is als zo'n tien duizend cursisten in twintig gemeenten de opleiding vol gen. De cursisten betalen voor hun individuele lespakket een eigen bijdrage van ongeveer zestig gulden. Loose hoopt dat het project in 1993 als proef van start kan gaan in vijf ge meenten. „Voorwaarde voor het slagen van het plan is dat de opleiding gedragen wordt door de wijk, het buurthuis of de moskee. Anders zakt het binnen de kortste keren in el- Geen Nederlanders in VN-macht WASHINGTON Minister Relus ter Beek van defensie heeft in een gesprek met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Pe rez de Cuellar, gezegd dat hij niet direct een mogelijkheid ziet dat Nederland politiemen sen levert voor een vredes macht in El Salvador. De se cretaris-generaal had hem om zes agenten gevraagd. Ter Beek zei geen toezeggingen te kunnen doen omdat de minis ters van justitie en binnen landse zaken klagen over te korten bij de politie. Binnen kort zullen ook VN-vredes machten naar de Westelijke Sahara en mogelijk naar Kam puchea gaan. Dan zal de VN wellicht opnieuw een beroep doen op Nederland. DEN HAAG Het Land bouwschap wil een conve nant aangaan met het mi nisterie van economische zaken om het energiever bruik in tuinbouwkassen terug te dringen. Dat heeft een woordvoerder van het Landbouwschap gisteren bekendgemaakt. Het convenant vloeit voort uit de nota Energe- besparing van minister Andriessen. Volgens die nota moet het energiever bruik in 2000 met 30 pro cent zijn verminderd ten opzichte van 1989. Volgens U. Geling van het Landbouwschap kan de tuin bouw door efficiënter gebruik van energie aanzienlijke be sparingen bereiken. Het schap wil door middel van voorlich ting tuinders stimuleren over te schakelen op energiebespa rende technieken. Daarbij valt te denken aan een betere iso lering van verwarmingsketels en het installeren van rook gascondensors. Bovendien wil het schap de ontwikkeling van nieuwe technieken financie ren. Jaarlijks wordt daarvoor in totaal vier a vijf miljoen gulden uitgetrokken, aldus Geling. Van het ministerie van economische zaken wordt eveneens vijf miljoen gulden per jaar aan subsidie verwacht. Het Landbouwschap streeft er naar nog voor het einde van het jaar het convenant te on dertekenen. DEN HAAG De fractie van D66 in de Tweede Kamer is ver ontrust over de conclusie van de SEP (elektriciteitsbedrijven) dat het elektriciteitsverbruik nog steeds explosief stijgt. Kamer lid Tommei vindt dat de overheid energiebesparing meer moet stimuleren. In dat verband wijst hij op een lege subsidiepot van het ministerie van economische zaken van 2,5 miljoen gulden. Het subsidiegeld is bedoeld voor gemeenten om hun energiebe zuinigingsplannen te financieren. Het budget is nu totaal uitge put, aldus Tommei, die er vandaag in het besloten overleg van de commisssie van economische zaken met minister Andriessen op aandrong de „pot weer te vullen". Directeur Ketting van de SEP maakte de stijging van het verbruik gisteren bekend bij de presentatie van het Elektriciteitsplan 1993-2002. SPER EN HOBBES SEUOE GK6W0Rm\?Al} JE .coor PENT PEAAG JE 61 £M MM0KEEOEN 64 WE6, VMUT K SlU ÖÖK WIET.aXV/MEEl? AIS JE ZO NAAST ME STAAT» door bill waterson SPOORLOOS NA RUZIE OVER BABBELBOX T>T> (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De zes tienjarige Bianca Musch loopt bijna elke dag door de Haagse binnenstad. Niet om de kleren in de etalages van boetieks te bekijken, maar in de hoop een glimp op te vangen van haar even oude boe zemvriendin Diana van Ruitenbeek. De foto van Diana, die een maand ge leden wegliep van huis en sindsdien spoorloos is, staat op haar netvlies ge brand. „Elk moment hoop ik Diana te zien, haar tegen te komen", vertelt Bianca die haar vrien din twee jaar terug leerde ken nen op de lagere technische school Sint Paulus in Den Haag. De meisjes zaten allebei op de horeca-afdeling. Bianca wilde kok worden, Diana wil de in een slagerij gaan wer ken. De meisjes hadden dage lijks contact, „keken naar de jongens" en praatten veel met elkaar. Dat wil zeggen, de le venslustige Diana praatte en de verlegen Bianca luisterde. Bianca: „Ik mis Diana erg. Ik begrijp niet waarom ze me nog niet heeft opgebeld". Hoofdinspecteur F. Peltenburg van de Haagse politie spreekt van een 'unieke vermissing'. Het komt regelmatig voor, dat meisjes weglopen van huis, maar doorgaans komen ze bin nen een week weer boven wa ter. In het geval van Diana van Ruitenbeek ontbreekt al een maand langs elk spoor, hoewel de vlotte scholiere tal van vrienden en vriendinnen lts, van Diana geeft. Volgens had. hem was ze wel snel te beïn- „Een vrolijk, levendig kind, vloeden. Als iemand in een dat altijd klaarstond om ande- zwart jack op school kwam, ren te helpen", is de omschrij- was Diana de eerste die riep: ving die A. van Loenen, soci- „Ik wil ook zo'n jack". Van aal werker op de Sint Paulus- Loenen noemt haar in dat op zicht 'labiel' en is bang dat Di ana in verkeerd gezelschap te recht is gekomen. „Ze is niet hard genoeg om haar ouders in het onzekere te laten en bij voorbeeld onder te duiken in een kraakpand". Algen bloeien dank zij Rijnwater TEXEL De stranden Noordzee liggen steeds vaker vol met schuim. Het schuim is afkomstig van afstervende al- genkolonies. Oorzaak van de algenbloei is het zuiveren van afval- en rioolwater in het ge bied van de Rijn. Dat conclu deert het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) na drie jaar onderzoek. Algen bloeien bijna ongeremd door de vervuiling van het zeewater met uit mest afkom stige stoffen als fosfaat en stik stof. De goedbedoelde milieu maatregelen om de kwaliteit van het water te verbeteren, werken de algenbloei en dus schuimvorming echter in de hand. Door de zuivering van het Rijnwater is de sa menstelling van het water weliswaar veranderd, maar blijft stikstof als een andere verbinding in het water zitten waardoor de algen juist goed kunnen gedijen. Vier gewonden bij aanrijding LEIDEN Vier gewonden vielen er gistermiddag te be treuren bij een ongeluk op de Rooseveltstraat in Leiden. Een 33-jarige vrouw verleende geen voorrang toen zij een uit rit uitreed en botste tegen een wagen die vanuit de richting van de Jacob van Campem- laan kwam. De inzittenden van deze wagen liepen allen verwondingen op. (ADVERTENTIE) DE SENSATIE IS PERFECT Verdraaid, voortreffelijk, voordelig. F03NSDttADKI S/DNHD Ml (AN I90WIPIIMIHIMN ■1111 SS UI WRMSHS!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3