Ontwikkelingswerk tussen het bamboe Sn Kerk in Slovenië juicht onafhankelijkheid stilletjes toe Aartsbisschop Hunthausen treedt voortijdig af COMMENTAAR v unicef B -8" £eidóe0outa/rit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Qeidó&Qowumt WOENSDAG 26 JUNI 1991 PAG1 Tweede Kerkendag in september 1992 AMERSFOORT De tweede Nederlandse Kerkendag wordt volgend jaar op zaterdag 19 september in Amersfoort gehouden. Voorwaarde is wel dat de lidkerken van de Raad van Kerken voldoende financiële middelen ter beschikking stellen. De Raad van Kerken heeft de voorlopige begroting voor de Kerkendag vastgesteld op 900.000 gulden. Daarvan moet een derde worden bijgedragen door de lidkerken; de rest komt uit kerkelijke fondsen en bijdragen van deelnemers. „Het wordt nog een hele kluif om de kerken zover te krijgen", aldus de woordvoerster. De organisatoren rekenen op 17.500 bezoekers, iets minder dan het aantal deelnemers aan de eerste Kerkendag, die in septem ber 1989 in de Utrechtse Veemarkthallen werd gehouden. De Kerkendag in Amersfoort wordt gehouden in verschillende ker ken, zalen en scholen. De dag moet de afsluiting worden van het kerkelijk bezinnings proces over gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. De organisatoren willen tevens aansluiten bij thema's als de Eu ropese eenwording en de herdenking van 'ontdekking' van Amerika door Columbus in 1492. Een mens komt erger dingen te boven dan niet bevredigde nieuwsgierigheid. H. Lampo Ook Justitia et Pax berispt Acht Mei Beweging OEGSTGEEST Na de vredesbeweging Pax Christi heeft ook Justitia et Pax bij de Acht Mei Be weging bezwaar aangete kend tegen de omstreden slotviering tijdens de jong ste manifestatie. Het AMB-bestuur heeft „het gesprek met de bisschop pen onnodig onder druk gezet" en „verdeeldheid onder de participanten ge zaaid", aldus de brief van 25 juni. Het bisschoppelijk adviesor gaan voor gerechtigheid en vrede betreurt het in hoge mate dat de manifestatie werd afgesloten met een niet goed gekeurd eucharistisch gebed. De Acht Mei Beweging had re kening moeten houden met de regelgeving van de kerk. „Uit gesprekken met de bisschop pen Bar en Ernst had U kun nen weten hoe gevoelig het punt van de eucharistie en de zichtbare geleding van de Kerk voor hen is," schrijft Justitia et Pax. In reactie op de opmerking van AMB-voorzitter Wies Stael-Merkx dat de ruim hon derd participanten het beleid inzake de slotviering „una niem" steunden, schrijft Justi tia et Pax dat hierdoor contro verses aan het licht zijn ge bracht waarvoor al op de par- ticipantenraad van december 1990 is gewaarschuwd. Het AMB-berstur dient „uiterst be hoedzaam" om te gaan met het innemen van standpunten na mens de participanten. „Dit heterogene gremium is im mers uiterst moeilijk op één lijn te krijgen is". Geconfronteerd met kritiek op haar uitspraak inzake „una nieme" steun voor het be stuursbeleid laat voorzitter mevrouw Wies Stael-Merkx nu via de AMB-woordvoerder weten dat zij hiermee doelde op de organisaties voorzover die aanwezig waren op het participantenberaad NEDERLANDS HERVORMD GEZIN NAAR PAPOEA NIEUW GUINEA ENSCHEDE Ze komen met hun twee kinderen te wonen in een bamboehuis ergens in centraal Papoea Nieuw Guinea. Wat ze meenemen is bestek, ge reedschap en wat boeken, waaronder de bijbel. Be gin juli gaat het vliegtuig, daarna nemen ze een heli copter en per kano berei ken ze hun nieuwe woon plaats. Daar gaan ze ont wikkelingswerk doen. Een nieuw bestaan 'voor in principe onbepaalde tijd.' Is getekend: het echtpaar Karin (32) en Frans (38) Zandstra en hun kinderen Judith (5) en Abner (3). Behalve boven de bank in hun Enschedese huis hangt een ko lossale kaart van Papoea Nieuw Guinea, het oostelijk deel van het op Groenland na grootste eiland ter wereld. Globaal wijzen ze hun werk plek aan: dóar ergens in één van de dorpen in de Oostelijke Hooglanden. Welke is nog niet precies bekend maar het is een stamverband van zo'n drie- tot vierhonderd mensen, gelegen midden in het oerwoud. De bevolking kan er lezen noch schrijven. Frans en Karin wil len hen dat leren zodat ze ook met die kennis kunnen maken met het christelijk geloof en zich de taal van de bijbel eigen kunnen maken. Beiden wor den medewerker van de inter nationale Wycliffe-organisatie voor bijbelvertaling. Zondag worden ze tijdens een kerk dienst officieel uitgezonden door de Nederlands Hervorm de Kerk. Frans is leraar Nederlands voor buitenlanders in zijn woonplaats. Karin is van beroep apothersassistente. Ze leerden indertijd elkaar ken nen in de koffiebar van Youth for Christ. Frans: „M'n groot vader was zendeling in Neder lands Indië en heeft daar in dertijd een lepra-kolonie opge zet. M'n moeder is daar ook opgegroeid. Ik heb als kind ook een kerkelijke opvoeding gehad maar na de lagere schooltijd heb ik me van het geloof afgekeerd." Het vervolg lijkt het klassieke verhaal van Karin en Frans Zandstra met hun kinderen een christelijk bekeerling. „Ik kwam later om zo te zeggen aan de zelfkant van de maat schappij, drugsgebruik en zo. Raakte echt in een diep dal. Vijftien jaar geleden heb ik God terug gevonden. Ik ont dekte dat drugs schijn waren nadat een meisje uit de drugss cène, nee niet Karin, over God begon, 't Was net of ik weer thuis kwam. Vanaf dat mo ment kwam dat hele zendings- gebeuren van m'n opa weer tot leven waarbij ik niet wil verhelen dat het ontwikke lingswerk en avonturieren me altijd erg getrokken hebben". Verrassing Ze besloten in Engeland de Wycliffe-bijbelschool te vol gen. Dat heeft hen gemoti veerd door te zetten, zeker ook na de veelvuldige contacten die ze op die school met ande re jonge zendingsparen opde den. „We hebben het op ons af laten komen waar we ge plaatst zouden worden. Dat het Papoea Nieuw Guinea werd, was inderdaad wel een verrassing. Maar voor ons zelf hebben we het idee dat God ons op die plek wil hebben en op Hem vertrouwen we ge heel," is de simpele verklaring van Karin. Zij en Frans hebben weet van de kritiek van inlandse volke ren op de gevolgen in de loop der eeuwen van Europese zen ding en missie. Er zijn volgens Karin inderdaad fouten ge maakt „maar daar kun je van leren. Het gaat erom de men sen die je in aanraking met het Evangelie brengt, in hun cul turele waarde te laten. Chris ten-zijn betekent niet dat je westerse normen en waarden moet gaan aanhangen." zult de bijbelse boodschap puur in haar christelijke bete kenis in de belevingswereld van- de mensen daar moeten brengen," voegt Frans eraan toe. „We zijn er best op voor bereid dat we als Europeanen het risico lopen geestelijk uit gekleed te raken en misschien zelf wel oude vertrouwde ori ëntatiepunten uit onze eigen cultuur kwijt raken." FOTO: HENK VOORTMAN Omgang met buitenlanders van andere continenten in En schede is hen in ieder geval niet vreemd. Om zich de En gelse spreek- en geloofstaal goed meester te maken, bezoe ken beiden sinds enige tijd de Engelstalige diensten van de International Christian Fel lowship in Enschede. Studen ten uit Derde Wereldlanden komen daar bijelkaar. Frans: ,,In deze diensten heb ik ge proefd wat ik duidelijk mis in onze eigen kerk. De manier van bidden en zingen spreekt me erg aan. Je leest veel over christelijke opwekking in Afrika en Latijns-Amerika. De studenten brengen wat van die vlammen mee naar Ensche de". Nieuw Guinea geldt als een talenparadijs. Er wor den enkele honderden Pa poea- en Melanische talen ge sproken (maar nauwelijks ge schreven en dus gelezen). Als internationale hulptaal geldt het zogenaamde Pigeon-En- gels. Na aankomst in Papoe Nieuw Guinea krijgen Karin en Frans bij een steunpunt van Wycliffe op het aan de noordoost-kust gelegen eiland Madang, een introductieperio de van een half jaar. Daarna trekken ze de Oostelijke Hoog landen in. „Van de stamtaal waar we mee te maken krij gen, weten we nog niet veel. Wel hebben we geleerd hoe de inlandse talen te herkennen. Dat gebeurt aan de hand van een systeem waarbij elke klank een internationaal fone tisch teken meekrijgt, de fone- tieke sleutel. Dat fonetische schrift wordt vervolgens door een apparaat geanalyseerd, een aanzienlijk hulpmiddel om er vervolgens lees- en schrij fonderwijs in de eigen taal mee te geven," zo legt Frans uit. Dat onderwijs, waarmee al flinke ervaring op Papoea Nieuw Guinea is opgedaan, waarborgt volgens hem ook een versterking van de eigen cultuur. Volksverhalen kun nen zo in de eigen taal vastge legd worden en ook hanteert men leesboekjes over de eigen woon en leefsituatie. Vanuit die lees- en schrijfvaardigheid van de bevolking willen de mensen van Wycliffe de bij belse boodschap verbreiden. Zonnepanelen Afgezien van een verlof om de vier jaar vertrekt de familie Zandstra in principe voor on bepaalde tijd. Ze zal zich flink moeten aanpassen aan het le ven in de dorpsgemeenschap en krijgt de beschikking over een naar verhouding grote bamboewoning. Geheel versto ken van moderne apparatuur hoeven Karin en Frans niet te zijn. Collega's in andere dor pen beschikken voor hun ver taalwerk over computers op zonnepanelen. Daarop zou mo gelijk ook de electrische piano van Frans kunnen meenemen, het enige omvangrijke stuk dat hij mee wil nemen. „Ik speel al dertig jaar piano, die muziek kan ik eigenlijk niet missen." De onderneming is een duik in het onbekende. Frans besluit met: „Als we niet het geloof in God hadden, begonnen we er niet aan. Ons geloof is de mo tor" LJUBLJANA De Rooms-Katholieke Kerk in Slovenië heeft zich offi cieel nooit uit wilen spre ken over de onafhanke lijkheid van de Joegosla vische republiek, die van daag zijn beslag krijgt. Maar zij vindt wel dat elk volk, dus ook het Sloveen se volk, het recht op zelf beschikking heeft. De Sloveniërs hebben „grote verwachtingen" van de onaf hankelijkheid, zegt aartsbis schop Alojzij Sustar van Ljubl jana, voorzitter van de Slo veense bisschoppenconferen tie. „Maar zij zijn zich er ook van bewust dat ze zelf grote offers zullen moeten brengen." Slovenië wordt „een vrij, soe verein land, hoewel nog geenszins duidelijk is welke vorm de onafhankelijkheid zal krijgen", aldus Sustar. Hij gaat ervan uit dat er direct na de onafhankelijkheid weinig of niets zal veranderen. De over gang naar een ander Slovenië zal ,pas geleidelijk zichtbaar worden. Bepalend voor de toekomst van Slovenië zal zijn of de burgers bereid zijn zich per soonlijk in te zetten en met an deren samen te werken voor het nut van het algemeen. De RK Kerk zal in ieder geval haar bijdrage daaraan leveren, verzekert Sustar. Kerk en staat Sinds de eerste vrije verkie zingen, vorig jaar, wordt er in Slovenië gediscussieerd over de toekomstige verhouding tussen kerk en staat. De kerk heeft al meermalen te horen gekregen dat zij uit is op een nieuwe machtspositie. Sustar wijst verwijten van 'klerikalis me' van de hand. De mensen in Joegoslavië zijn daar erg bang voor omdat de commu nisten hen dat 45 jaar lang hebben ingeprent. In die 45 jaar was de kerk vol ledig buiten het maatschappe lijk leven gehouden. Zij is ver bannen uit de media en „en andere openbare gelegenhe den", zegt Sustar. Nu de RK Kerk langzaamaan weer in de openbaarheid treedt en haar stem laat horen, wordt „dat door bepaalde mensen direct als klerikalisme bestempeld". Grote invloed op het maat schappelijk leven had de RK Kerk in Slovenië wel voor de Tweede Wereldoorlog, toen ongeveer 90 procent van de bevolking rk was. Maar de Slovenen hoeven volgens Sus tar niet bang te zijn dat die tijd terugkeert. „Wij willen alleen dat de kerk haar werk in vrij heid kan doen. We vragen geen privileges." Het is niet bekend hoe groot het aantal rooms-katholieken thans in Slovenië is. De RK Kerk heeft volgens Sustar echter wel stand weten te hou den onder de „buitengewoon grote druk" van het commu nistisch regime. Veel Slovenen hebben de kerk de rug toege keerd, maar gelukkig hebben „grote delen van de bevolking het geloof nog bewaard". SEATTLE Aartsbis schop Raymond G. Hunt hausen van Seattle, be kend door zijn pacifisti sche opvattingen en zijn problemen met het Vati- caan, heeft onverwacht zijn aftreden bekend ge maakt, vijf jaar eerder dan de voorgeschreven leeftijd van 75 jaar. „Niemand heeft me hierom gevraagd," zei hij op een pers conferentie in Seattle. Op een vraag of het Vaticaan gelukkig met dit besluit is, zei Hunthau sen: „Dat moet U in Rome vragen." Wel had het Vaticaan binnen drie dagen zijn verzoek ingewilligd. Deze snelle reactie had volgens Hunthausen geen bijzondere betekenis. Hij wordt opgevolgd door de 58-jarige mgr. Thomas J. Murphy, die in 1987 was be noemd tot aartsbisschop-coad jutor (met het recht van opvol ging) van Seattle. In 1983 kwam Hunthausen met het Vaticaan in aanva ring, een maand nadat hij Dig nity, de vereniging van rk ho moseksuelen in de Verenigde Staten, toestemming had gege ven een eucharistieviering in de kathedraal van Seattle te houden. Behoudende rooms- katholieken zonden hun klachten naar Rome. De aarts bisschop van Washington, mgr. James A. Hickey, kreeg vervolgens van het Vaticaan opdracht een onderzoek naar de gang van zaken in het aartsbisdom Seattle in te stel len. Twee jaar later kwam het Va ticaan met een hele lijst klach ten op de proppen, onder meer gezamenlijke eucharistievie ringen met protestanten, on juiste biechtpraktijk, gebrek aan duidelijkheid ten aanzien van het kerkelijk standpunt over homoseksualiteit en ge boortebeperking, priesteroplei ding en een te soepel stand punt ten aanzien van uitgetre den priesters. In 1986 werd Donald W. Wuerl tot nieuwe hulpbisschop in Seattle benoemd. Hunthau sen moest op last van het Vati caan bijna al zijn bevoegdhe den aan Wuerl overdragen. De Amerikaanse bisschoppen conferentie protesteerde tegen dit ingrijpen. Het Vaticaan be noemde daarop een commissie van drie Amerikaanse bis schoppen die een eigen onder zoek ging instellen. Hunthau sen kreeg in 1987 op advies van de commissie al ziin be voegdheden terug, Wuerl werd aartsbisschop van Pitts burgh en Murphy werd aarts bisschop-coadjutor. In 1988 liet Hunthausen het Vaticaan we ten dat het ingrijpen van het Vaticaan tot „verdriet en grote spanningen" had geleid. Het zelfde kan in andere bisdom men gebeuren als het Vaticaan luistert naar „kritiek van een kwaadwillige minderheid in de kerk". Hunthausen kreeg in 1981 na tionale bekendheid toen hij voor eenzijdige nucleaire ont wapening pleitte. Verder riep hij op tot het weigeren defen siebelasting te betalen om zo de overheid tot verlaging van het defensiebudget te dwin gen. In 1982 hield hij een deel van zijn belastingen in dat hij onder sociale projecten ver deelde. Ook verzette hij zich tegen de bouw van een mariniebasis bij Seattle, waar Trident-onder- zeeërs met kernkoppen gesta tioneerd zouden worden. Vo rig jaar sloot Hunthausen de opleiding tot diaken in zijn bisdom totdat de RK Kerk ait ambt voor vrouwen openstelt. In het algemeen is hij een warm voorstander van een grotere rol voor vrouwen in de RK Kerk. Amerikaanse kerken pakken seksueel geweld pastores aan NEW YORK Onder in vloed van het aantal ge vallen van seksueel ge weld door predikanten en priesters nemen de Ame rikaanse kerken een voor een maatregelen om dit vraagstuk aan te pakken. In twee staten moeten de kerken op last van de overheid predikanten on dervragen over eventueel wangedrag in een vorige gemeente of parochie. De Presbyteriaanse Kerk be sloot eerder deze maand een procedure te ontwikkelen waarbij slachtoffers een aan klacht kunnen indienen tegen pastores. Soortgelijke maatre gelen heeft de Evangelisch- Lutherse Kerk in Amerika vo rig jaar al genomen. Later dit jaar zullen de Episcopaalse (Anglicaanse) Kerk en de Uni ted Church of Christ zulke be sluiten nemen. Volgens een onderzoek uit 1990 heeft een op de tien pas tores een affaire met een ge meentelid en een op de vier op de een of andere manier sek suele contacten met iemand uit de gemeente. G. Lloyd Rediger meldde in 1990 in zijn boek over het ambt en seksualiteit dat 10 procent van alle predikanten en pastoors zich aan seksueel geweld schuldig heeft ge maakt, terwijl nog eens 15 pro cent wacht totdat zij een kans krijgen. Uit een intern onderzoek van de Verenigde Methodisten- kerk bleek dat 41.8 procent van de vrouwelijke predikan ten door mannelijke collega's wordt lastig gevallen, terwijl 17.1 procent van de vrouwelij ke leken daar last van heeft. Taboe doorbroken Slovenië en Kroatië hebben een taboe doorbrokel^ danks de waarschuwingen, de intimidaties, de dreigei &eJ van de federale Joegoslavische regering, het Joegosls gn leger, van de Europese Gemeenschap, van de Verenigijg.p ten en van het IMF hebben Slovenië en Kroatië het n r durfd zich onafhankelijk te verklaren. Waren Slove rc Kroaten twee volkeren ergens in de Stille Zuidzee, er waarschijnlijk geen haan naar hebben gekraaid, en Kroatië maken echter deel uit van Joegoslavië, eeriges pese staat op de Balkan. En dat maakt een groot ven :htf oor De Europese orde is gebouwd op twee axioma's: de al'", onschendbaarheid van de bestaande grenzen en de vei en stabiliteit in Europa. Slovenië en Kroatië hebben boe dus doorbroken. Ze beroepen zich daarvoor op ee dat even heilig is als de vrijheid of de democratie: het schikkingsrecht der volkeren. Vreemd is dat niet. zouden Slovenen en Kroaten moeten blijven behoren staat die nooit leefbaar is geweest, anders dan onder dende communistische dictatuur van Josip Broz Tito? om zouden Slovenen en Kroaten zich moeten blijven ken naar de wensen van het buitenland? Waarom m( n bijvoorbeeld de Duitsers wel een eigen stóat, en de S] en Kroaten niet? De houding van het Westen èn de Sovjetunie tegenc •eg problemen in Joegoslavië is wel verklaarbaar. In de A den van Helsinki van 1975 is het principe van de ons g( baarheid der grenzen vastgelegd. Grenzen kunnen veranderd worden mits na vreedzaam overleg tussen treffende partijen. Dat is inmiddels een keer gebeur staat, de DDR, is volledig van de Europese landkaa" dwenen. De stap die Kroatië en Slovenië hebben geze nu echter niet binnen de afspraken van Helsinki te En wie de Europese nationaliteitenkaart voor zich kan zo aanwijzen, waar het besluit van de Joegoslavië publieken als lichtend voorbeeld zal worden gezien. EeN meer bemiddelende rol van het Westen had mei;r^ de hand gelegen. De negatieve reacties op de stap van nië en Kroatië lijken echter vooral ingegeven dooi voor verdere verspreiding van het onafhankelijkheid: vel De ironie wil dat de EG en de Verenigde Staten d: impliciet de zijde kiezen van de communistische, Sei president Milosevic, die krampachtig blijft vasthoud een door Servië gedomineerde centralistische deze houding van het Westen belanden de beide Joe{em sche deelrepublieken in een soortgelijke positie als dippi sche staten. Hun gerechtvaardigde streven naar zelfs heid wordt ondergeschikt gemaakt aan een 'I belang: het aan de macht blijven van Sovjetpresident tsjov en de 'eenheid' van kei Het is echter een illusie te denken dat op deze wr streven van volkeren naar zelfbeschikking kan won streden. De enige manier waarop dat mogelijk is, middel van geweld en onderdrukking. Een oplossinj is de afgelopen jaren overduidelijk gebleken, alleen resultaat heeft. De Slovenen en de Kroaten hebben e gelopen maanden geen twijfel over laten bestaan dat voudigweg niet langer met de Serven onder één wonen. Elke poging van Servië en het restant van J< vië om de zelfstandigheid van de nieuwe staten onge maken, dreigt dan ook uit te lopen op een regelrech 0< geroorlog. De stabiliteit in Europa, een van de pijlers Europese orde, is daarmee bepaald niet gediend. •Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. informatie o 070- 3 6 Hi Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sljthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Tlmmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koi 4 047): R. Kleijn (chel[| n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuw Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. v (tel: 070-3190 815): Haersma Buma, A. va Voorbij, R. de Roo, drs. K. ijk is (chef), G. Ansems, B. Jansm Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pleterse Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leldse Courant maakt verder gebruik v redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In N mc en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swli .1 M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chen^ leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. f" - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag) drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (At R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Hearing B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw D«en F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (M n W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van WIJIand (Belt F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). aa De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusleveU" en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London, y ster: M. de Cocq. r. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur. o tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2