The Phantom of the Opera: perfectie tot in de details „Verbintenis met RO was slecht huwelijk" Tour de France elke dag vanaf drie uur op televisie Simple Minds weinig verrassend John Whippy Farnham met vocale orkaankrach m KUNST/RTV Ccidóc Sornaut WOENSDAG 26 JUNI 1991 PAGINF Nederland blijft weg van Biennale Sao Paulo DEN HAAG Nederland zal dit jaar niet vertegen woordigd zijn op de Biennale in Sao Paulo. Daartoe heeft de Rijksdienst Beeldende Kunst besloten, omdat niet alle door Nederland geselecteerde kunstenaars in Sao Paulo werden geaccepteerd. Van de vijf uitgezoch te kunstenaars mochten alleen Aernout Mik en Ben Zegers in Sao Paulo exposeren. De Nederlandse pre sentatie vertoont echter zoveel samenhang, vinden de samenstellers, dat ze haar niet uiteen willen rafelen. Vroeger waren de landen vrij om te kiezen wie ze naar Sao Paulo stuurden, maar onlangs werd een Brazili aanse selectiecommissie ingesteld die de kunstenaars individueel beoordeelt. De Nederlandse selectie was al samengesteld voordat deze wijziging bekend werd. Be halve Nederlanders werden er ook Spanjaarden en Ita lianen afgewezen. Nederland hoopt wel aan volgende Biënnales in Sao Paulo mee 'e doen. OR Veronica steunt verlaten omroepbestel HILVERSUM De ondernemingsraad van Ve ronica steunt de plannen van de Verenigings raad van Veronica om samen met de TROS op zo kort mogelijke termijn commercieel te wor den. Wel heeft de ondernemingsraad ernstige bedenkingen over de personele consequenties zoals die afgelopen weekeinde door de directie van Veronica zijn geschetst. Volgens de OR kloppen de cijfers van de directie niet. Directeur Rob Out berekende dat bij de TROS (180 werk nemers) en Veronica (150 werknemers) tesamen 200 banen op de tocht staan. De OR meent dat met interne herplaatsing en om- en bijscholing, daadwerkelijke ontslagen grotendeels voorko men kunnen worden. Waar wel ontslagen nodig zijn, is een goed sociaal plan een voorwaarde, meent de OR. Eerder al had de OR van de TROS dergelijke geluiden laten horen. Acteur Jozef van den Berg beëindigt theatercarrière Jozef van den Berg. I FOTO: VPRO CUYK Jozef van den Berg is gestopt met zijn werk als acteur. Zijn laatste voorstelling, die hij maakte naar aanleiding van de dood van zijn broer, werd vorig seizoen na een paar maal spelen afgelast omdat die de acteur te veel aangreep. Voor dit seizoen werd een nieuwe voorstelling aangekondigd, 'De Ontmoeting'. Maar tijdens de eerste theaterpresentatie van 'De Ontmoeting' in Cuyk maakte Van den Berg bekend dat hij stopt met theater en zich zal gaan wijden aan het 'christendom in orthodoxe zin'. ,,Geen angst... deze keer zal ik er zijn'' schreef Van den Berg in het persbericht bij 'De Ontmoeting'. Het heeft helaas niet zo mo gen zijn. Met het afscheid van Jozef van den Berg komt een ein de aan een mooie reeks ontroerende, humoristische en kwetsbare voorstellingen. Nominaties Daytime Emmy Awai HILVERSUM De in Nederland zeer popi Amerikaanse televisie-series 'The Bold and Be ful' (uitgezonden door RT14) en 'Santa Bar (uitgezonden door AVRO/TROS/Veronica) zij nomineerd voor de 'Daytime Emmy Awards eerst genoemde serie heeft drie nominaties g gen onder meer voor de beste actrice (Darlene nely). Positief effect 'Ik heb al een boel AMSTERDAM Het tv-programma 'Ik heb boek', dat vijf keer werd uitgezonden en nieti wordt hervat, had een positief effect op de boel0 verkoop, zo blijkt uit onderzoek van de Rijk 11 versiteit Groningen in opdracht van de Stiel,catK Collectieve Propaganda van het Nederlandse c (CPNB). Eén op de tien kopers noemde het te TUE sieprogramma spontaan als bron. DEN HAAG Het optre den van Hans Vonk met het Residentie Orkest, af gelopen zaterdag, is defi nitief het laatste geweest. „Als het aan mij ligt kom ik nóóit meer voor dit or kest te staan", zo vertelde de inmiddels vertrokken chef-dirigent gisteren in een overigens vóór zater dag opgenomen uitzen ding van de regionale om roep Radio West. Vonk onthulde al vrij snel na" zijn benoeming tot chef-diri gent van het Residentie Or kest twijfels te hebben gehad over de samenwerking en zich er nooit op zijn gemak te heb ben gevoeld. Twee keer stond hij op het punt ontslag te ne men: in 1983 en in 1986. In dat laatste jaar schreef hij al een ontslagbrief aan de toenmalige directeur B. van der Meer. Die stap werd echter niet doorge zet. Later leidde een conflict tussen Van der Meer en Vonk toch tot het vertrek van bei den. De voormalige chef-dirigent vergeleek zijn verbintenis met het orkest als „een slecht hu welijk, met een rumoerige scheiding". Wat volgens hem ontbrak was „een collectief streven het beste orkest te worden, een gezonde dosis muzikaal fanatisme. De discus sies gingen heel erg lang over de koffiezetapparaten, ook wel belangrijk, maar de muziek is toch belangrijker", aldus Vonk. Vonk roemde de individuele kwaliteiten van de orkestle den, die een aanwinst voor welk orkest dan ook zouden betekenen. „Collectief komt er echter veel te weinig uit. Dat heeft te maken met mentali teit, traditie, misschien wel Haagse traditie, waarin bezig zijn belangrijker lijkt dan het resultaat". Negatief Volgens Vonk bestaan er in het Residentie Orkest zowel een hardwerkende, integere en positief ingestelde groep, alswel een negatieve en zich destructief ingestelde groep en een groep die hij beschouwt als „de zwijgende meerder heid". Vonk: „Als de negatieve groep de overhand heeft ont staat er een onwerkbare situa tie. Ik hoopte dat de goede en intelligente mensen de over hand zouden krijgen. Maar de sfeer in het orkest is er een van radeloosheid.En waar om? Men heeft het gebouw, er is geen samenzwering tegen het orkest, het orkest mag- zelf zeggen met wie ze spelen en wat ze spelen". En: „Ze be schouwen het als een klus. Ik heb vaak in het publiek geze ten en als ze opkwamen zag je het al, dat straalde een sfeer uit van „vanavond liever niet". De naar het orkest van de WDR vertrekkende dirigent zocht de schuld ook enigszins bij zichzelf. Zijn vele reizen vanwege verplichtingen elders en de daaruit voortvloeiende vermoeidheid versterkten zijn ergernis over het functioneren van het RO. „Ik ergerde me hevig aan de laksheid en on verschilligheid". Ergeren deed hij zich ook aan zijn leeftijds genoten. „Het zijn mijn gene ratiegenoten die de grootste problemen geven, die zeuren. Dat is een generatie die bui tengewoon verbitterd is". Ondanks zijn vertrek toonde Vonk zich wel hoopvol over de toekomst. Van Bernard Ja- .cobson, de nieuwe artistiek di recteur, heeft hij hoge ver wachtingen. Terugkijkend op de plaatopna men die het orkest met hem maakte liet Vonk weten de in 1984 opgenomen Symfonie in C van Strawinksy de aller beste te vinden. „Dat is echt formidabel, de beste uitvoe ring van dat werk die ik ken. Het is een plaat die ik vaak opzet om mezelf te overtuigen van wat mogelijk zou zijn, maar wat niet gelukt is". Teleurgesteld Algemeen directeur Bert van den Akker van het Residentie Orkest toonde zich in de uit zending teleurgesteld over de uitlatingen van Vonk. „Een orkest speelt zoals een dirigent dat toelaat. En als ik denk aan de concerten die we afgelopen Sylvia Rhyne en David Cleveland in 'The Phantom of the Opera' seizoen gaven onder leiding Welser Möst werden we in van- dirigent Franz Welser- toonaangevende bladen zelfs Möst, daarin was van lethargie vereeleken met Hp Wipner en radeloosheid geen sprake. Philharmoniker in zijn jonge Tijdens onze toernee door Oos- jaren". Van den Akker maakt tenrijk en Zwitserland met zich niet druk over Vonks me dedeling nooit meer voo orkest te willen staan, soep wordt nooit zo heet jrl ten als ze wordt opge Kijk maar naar Haitink b Concertgebouworkest". ZieF Jim Kerr, die gisteren met The Simple Minds optrad in Heerenveen. U Gistermorgen om tien uur stonden de eerste zes verstokte Simple Minds fans al te wach ten voor het Heerenveense Thialfstadion om een glimp van hun helden op te vangen. Ze waren ruim elf uur te vroeg. Maar de vaste aanhang van Jim Kerr is liever te vroeg dan te laat. Al scheelt het ook een halve dag. Toen zanger Kerr, gitarist Charlie Burchill en drummer Mei Gaynor in de loop van de avond aantraden in het ijspa leis om hun nieuwe tournee, in te luiden, was het zestal toege- wijden uitgegroeid tot een le gioen van ruim veertiendui zend. Niettemin waren er aan de kassa nog ruim duizend kaarten te koop. De tot een trio gereduceerde Simple Minds waren aangevuld met enkele huurmuzikanten. De reden voor deze onverwacht nieuwe tournee was simpel: het succes van de nieuwe el pee 'Real Life'. Door de gigan tische verkoopsuccessen von den de Schotten het niet meer dan billijk om de kopers ook eens te laten horen hoe het al lemaal live klinkt. Heeren veen had de primeur van deze 'Real Life tour'. Kerr en zijn mede-muzikanten vertoefden dan ook al enkele dagen in het Friese Haagje om de show voor te bereiden en bij te spij keren. De nieuwe elpee van de Sim ple Minds is bij de meeste cri tici in ongenade gevallen, maar het publiek maalde gis teravond niet om al die opge heven vingertjes en zuinige mondjes van de popscribenten. Geen wonder: Kerr en zijn maten gaven hun fans ook nu weer waar voor hun geld. Be geleid door een peperdure lichtshow denderde in een re delijke akoestiek het nieuwe en oude Simple Minds reper toire met een broekenbollend en oorzuizend volume langs het publiek. Alle nummers in eindeloos uitgesponnen ver sies. Muziek waar alleen de echte Simple-Minds liefhebber een kick van krijgt. De groep zette in met het titelstuk van de nieuwe CD. Kerr: „We heb ben met opzet onze nieuwe tournee van start laten gaan in Holland omdat we hier de meeste van onze nieuwe num mers hebben geschreven". Kerr had in recente inter views laten weten niet meer de goeroe voor het publiek te willen uithangen, maar gister avond manipuleerde hij er toch weer met weidse gebaren op los dat het een aard had. De teksten op de nieuwe plaat maken duidelijk dat Jim Kerr niet langer zijn politieke be trokkenheid wil etaleren, maar dat hij ook zijn persoon lijke en gevoelige kant heeft. Live komt het echter allemaal weinig ingetogen over. Wie de groep als kritische be schouwer meermalen aan het werk heeft gezien, gaat al die bombast behoorlijk tegenstaan. De Simple Minds voegen met deze nieuwe tournee in wezen niets nieuws toe aan hun mu ziek, je kunt eerder stellen dat ze zo langzamerhand verzan den in hun eigen clichés. De drie Schotten en hun huurlin gen zijn allang niet meer de hoop voor de popmuziek, dat is na een avondje 'Real Life' in Thialf wel duidelijk. En ze hebben hun optredens ook aardig ingekort. Het pu bliek was min of meer verrast dat de groep na één uur en twintig minuten al besloot te stoppen. Toen de Simple Minds twee jaar geleden in Thialf stonden, werd de zaal vergast op een concert van maar liefst 180 minuten. Niettemin kon er gisteravond nog een half uurtje worden bijgeplakt aan toegiften. Met 'Belfast Child' als absolute uit smijter. HANS VONK: The Phantom of the Opera, geba seerd op het boek van Gaston Le- roux met muziek van Verdi, Gounod, Offenbach, Mozart, Weber, Donizetti en Boito. Tekst en regie: Ken Hill. Arrangementen: Alasdair MacNeill. Muzikaal leider: Donald Chan. Decor en kleding: Sarah-Jane McClelland. Licht: John McLain. Gezien in het Circustheater op 25 juni. Herhaling daar t.m. 29 juni (20.15 uur) en op 30 juni matinee (14.30 uur). Het spook van de opera is zo'n begrip dat in het spraakge bruik terecht is gekomen, maar waarvan maar weinig mensen zullen weten waar het vandaan komt. Wie dat precies wil weten, kan deze Week te recht in het Circustheater. De musical naar het verhaal 'La fantöm? de l'opéra' van Gaston Leroux uit 1911 is er tot en met zondag te zien. En de kwaliteit ervan is zo hoog dat een beetje liefhebber hem niet mag missen. Voor alle duidelijkheid: het gaat hier niet om de versie van Andrew Lloyd Webber, maar om die van Ken Hill, de eerste musical naar het ver haal van Leroux. Lloyd Web ber zou eerst samen met Hill een nieuwe versie maken, maar trok zich terug. Daarna kwam hij met een eigen Spook, met eigen muziek, ter wijl Hill bestaande operamelo dieën gebruikt. Het verhaal gaat over het spook dat in de catacomben van de Parijse opera woont en daar in feite de touwtjes in handen heeft. Maar de nieuwe directeur trekt zich niks van hem aan totdat ook hij in het spook zijn meerdere moet er kennen. Het bloeddorstige we zen wordt verliefd op de jonge sopraan Christine. Mede dank zij een mysterieuze Pers wordt Christine gered en het spook ontmaskerd als een mismaakte en daardoor verbitterde en ge stoorde man. Het the-beauty-and-the-beast- verhaal heeft alles wat dit soort romantische horror aan trekkelijk maakt: geheime gangen, schuivende panelen, hol gelach uit onverwachte hoeken, mysterieuze krachten, neerstortende kroonluchters, en zelfs een ondergronds meer met een eiland erin. Hill combineerde dat met mu ziek die in de Parijse opera toen zijn 'huwelijk' met Orkest wat beter ging FOTO: ANP heeft kunnen klinken. Eerste uitgangspunt was de Faust van Gounod, die in het verhaal wordt gerepeteerd en opge voerd. Daarnaast is werk van onder meer Verdi, Offenbach, Mozart en Donizetti te horen. De aria's en meerstemmige stukken heeft Hill van Engel se teksten voorzien. Ze wor den uitstekend uitgevoerd door de acteurs van The Phan tom, geschoold maar niet schools. Een sympathiek aspect is de Britse humor in de voorstel ling. Met het operabedrijf en de Franse volksaard bijvoor beeld steekt Hill de draak, vaak heel subtiel. Die aange- relativerende houding maakte deze musical voor mij beter te verteren dan puur Amerikaanse produkten die zichzelf bloedserieus nemen en lijden aan sentimentaliteit en melodramatiek. Hill schreef de musical niet al leen, maar regisseerde hem ook. In Amerika toert deze produktie al twee jaar, maar hij vond het nu die naar Euro pa komt nodig de zaak weer te begeleiden, en dat doet hij goed. Het spel is over de hele linie uitstekend, de wisselin gen van het zeer smaakvolle decor verlopen soepel, snel en geruisloos, en ook aan de klei ne grapjes, vondsten en details is een grote aandacht en toe wijding te merken. Het is van een kwaliteit die ik bij concerten in het Circus ater nog maar zelden heb gehoord; zelfs met een vige orkestbegeleiding zijiw< liedjes praktisch woord woord te verstaan. Aan alles is Hills streven perfectie te merken, misse nog het meest aan zijn opi 10 I king na afloop dat er nP' wat niet klopte: de rookma Jrer^( ne ging een keer onbedoel'ra en er vielen wat geluidselic ten weg. Dat wordt vaniDi dus nog perfecter. Deze PI(affee torn is een van de onder! )f dendste en best verzorgde sicals die ik heb gezien. Han; Concert John Farnham met negen musici. Vredenburg, Utrecht. Gister avond. Voorprogramma: Fat Lady Soijis is het verbazingwekkend dat een artiest die alle beno digde muzikale kwaliteiten in huis heeft, publiekelijk een beetje in de kou blijft staan. Hij mag wel meedoen, maar dan zonder de schijnwer pers. anders valt hij te veel op. John Farnham is zo ie mand. Voor de ex-zanger van de Australische Little River Band is het ploeteren, tenmin ste in het grootste deel van Europa, terwijl hij eigenlijk op handen zou moeten worden In Australië gebeurt dat. Daar staan Michael Jackson en Dire Straits bijvoorbeeld in zijn schaduw en kan hij met een symfonie-orkest op stap, zoals begin dit jaar gebeurde, omdat hij eens wat anders wil. Als Nederland het popminnende volkje is waarvoor het altijd wordt versleten, dan moet John Farnham na gisteravond met louter loftrompetten wor den binnengehaald wanneer hij hier terugkeert. Want wat hij in Utrecht presteerde, ver dient een lauwerkrans. Daar op het toneel van een uitver kocht Vredenburg ontpopte de Aussie zich als een ras-artiest, die het publiek bespeelde zoals een klassiek pianist zijn in strument. Het charmante van 'Whippy', zoals zijn bijnaam luidt, is daarbij dat hij vooral zelf het meeste plezier lijkt te hebben. En die vonk sloeg over, al na het eerste nummer. Een concert van Farnham is een speciale gebeurtenis. Niet omdat hij zo'n geweldige licht show heeft, of van de sexy ogende buikdanseressen, bei den ontbreken zelfs, maar om dat zijn materiaal een heel ei gen klankkleur heeft. Het rockt en swingt, maar ruikt te gelijkertijd ook naar folk en gospel. Dat is mede te danken aan de brede vocale basis, waarin Farnham met zijn in drukwekkende stemgeluid en verbluffende microfoontech niek, de spil vormt. Iedereen zingt en het lijkt ook alsof ie dereen gitaar speelt zo na drukkelijk is het instrument aanwezig. Toch heeft Farn ham in zijn negen koppige groep maar vier gitaristen. Ie der van die snarenplukkers onderscheidt zich daarbij op heel eigen wijze. Zo speelt Joe Creighton de noten uit de he mel op akoestische gitaar in 'The Time has Come' en levert Jack Jones een felle solo af tij dens 'In Your Hands', dat ove rigens veel rauwer klinkt dan op de geluidsdrager. Waar het op neerkomt is, dat John een bijna briljante groep om zich heen heeft verzameld en dan is het eigenlijk niet zo moeilijk om plezier te hebben, tenzij het materiaal natuurlijk niks voorstelt. Tussen alle opwinding neemt John brieven en bloemen in ontvangst, schudt handen en bespeelt, als een van de weini gen, het hele Vredenburg. Hij loopt van links naar rechts en van achter naar voren, terwijl hij tussen de nummers door wat technische problemen wegpraat door middel van wat grappen. Hij is een gewone jongen gebleven, maar met de uitstraling van Ayers Rock. Hoewel... hij is even van zijn stuk gebracht, wanneer de zaal een massaal 'olé olé' inzet. 'Is dat een goed of slecht te wil hij weten. In het anderhalf uur dure concert ploegt hij tot st< groter enthousiasme van publiek door het materiaél zijn laatste geluidsdr: 'Chain Reaction', dist wat o hits op, waarvan 'You're Voice' tot een samenzang het publiek leidt en grijpt ook nog even terug naar Little River Band-tijd 'Playing to win'. Maar J Farnham is ondanks zijn v( le orkaankracht, op z'n ste in twee ballades 'Touch Of radise' en 'Burn For waarbij hij bij laatstgenoei uitsluitend wordt begel'* door akoestische gitaar. ^[0me de toegiften heeft hij nog verrassing in huis het met groep a-capella gezongen ve's In Need' van Stevie Vi j", der. En zo kan iedereen kippevel naar huis. ko VAN 6 TOT EN MET 28 JULI HILVERSUM De NOS- televisie heeft dit jaar bij het verslaan van de Tour de France voor een hori zontaal geprogrammeerde aanvangstijd gekozen. Die is, op een enkele uitzonde ring na, telkens om drie uur op Nederland 3. In een toelichting zei Martijn Lindenberg, Chef d'équi- pe van de NOS-televisie, •gisteren dat voor die tijd is gekozen om te kunnen anticiperen op het sneller rijden van de wielrenners. Loop-etappes komen bijna niet meer voor in de Ronde van Frankrijk. Bovendien biedt zo'n tijd de kijker duidelijk heid. De finish zal altijd recht streeks worden uitgezonden. Dat geldt volgens Ferry de Groot, Chef sport van de NOS- radio, ook voor de uitzendin gen op Radio 1. „De omroepen zijn in het opstellen van hun schema's zelfs zover gegaan dat ze óns laten beslissen wan neer we stoppen". In een poging de achtenzeven- tigste Ronde van Frankrijk in al zijn kleur te laten zien en om in de directe toekomst niet in de wielen te worden gere den door commerciële televi sie, heeft de NOS vorig jaar voor heel veel geld een vijfja rig contract afgesloten met de European Broadcasting Union, die weer voor de Europese wielerlanden-bij-uitstek on derhandelde met de Tour-or ganisatie. „Voor de Societé de Tour de France was de Euro pese dekking van het gebeu ren belangrijker dan het geld. Wat de commerciële zenders boden, konden wij nooit over treffen. Toch mogen wij het, voorlopig nog vier jaar, uitzen den", aldus Lindenberg. Beslissingen Het contract zal vooral bij de Tour-liefhebber in goede aar de vallen, want het heeft er voor gezorgd dat op de dagen dat in deze wielerronde echte beslissingen vallen, de NOS- televisie er rechtstreeks v.er- slag van zal doen. Dit betekent onder meer dat de strijd op de Alpe D'Huez op 23 juli van het begin tot het einde zal worden uitgezonden. De eerste extra lange aflevering is echter al op 19 juli wanneer er in Spanje wordt gereden. De bedoeling is bij elke lange uitzending zestig tot zeventig procent van de tijd te vullen met de wieier - striid. De rest wordt in beslag genomen door andere sport evenementen als de Vierdaag se in Nijmegen en de Europese kampioenschappen paardrij den in Frankrijk bijvoorbeeld. Verder is er vanaf 19 juli da gelijks het vertrouwde 'Tour- journaal'. Lindenberg: „Dat we niet op 6 juli beginnen, is vooral een financiële overwe ging. We gaan het journaal weer zelf produceren. Het wordt door een kleine ploeg in elkaar gezet met de bedoeling de verrichtingen van de derlandse rijders te volgen de randverschijnselen metuMWr drama's en successen in bef- te brengen". De 25 minuten durende menvatting van de Ronde Frankrijk is elke avond half acht in de uitzending rt 'Studio Sport'. Behalve Mai r Lindenberg reizen de c< denr° mentatoren Mart Smeets Jean Nelissen Frankrijk. on< irgen nop

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16