Noordwijkerhout wil toch blijven samenwerken met Muziekschool Lisse Luxe optrekje oliesheik levert KTS bouwprijs op REGIOJOURNAAL Ververijen moeten voldoen aan scherpere milieu-eisen DUIN- EN BOLLENSTREEK CeidócSoiwa/nt WOENSDAG 26 JUNI 1991 PAGt |Q Autokrakers bestreden door politie te paard NOORDWIJK Het strand- en duingebied van Noordwijk zal gedurende de maanden juli en augustus in de gaten worden ge houden door politie te paard. De bereden politie afdeling West Nederland zal de surveillance uit voeren. De leiding van de be reden groep en de korpschef van Noordwijk hebben dit afge sproken. Tot dusver werd het toezicht uitgevoerd door de strandpolitie, die gebruik maakt van een boot of een jeep en de surveillancedienst die zich per auto of motor verplaatsen. Het surveilleren te paard maakt onderdeel uit van het project auto- inbraken. Het bestrijden van autokrakers heeft dit jaar een hoge prioriteit. Ook tijdens de paas- en pinksterdagen werd extra goed op deze vorm van criminaliteit gelet. Het toezicht op par keerterreinen zal zowel door de Noordwijkse politie als de bere- denen worden uitgevoerd. Enkele jaren geleden heeft de Noord wijkse politie met eigen personeel proeven gedaan met toezicht te paard. Door personeelsgebrek kon de proef toen niet worden voortgezet. Niet harder dan 30 in Valkenburgse wijk VALKENBURG De ge- meente Valkenburg wil haast maken met het aanleggen van een 30-kilometerzone in de wijk 't Joght. Haast is geboden omdat Rijkswaterstaat anders de toegezegde subsidie van tachtig procent van de kosten dreigt in te trekken. De kosten van het project bedragen to taal ruim honderdveertigdui zend gulden. Vooruitlopend op het groene licht van de raad heeft het Valkenburgse college al een aannemingsbedrijf voor de klus uitgekozen. Met de werkzaamheden zal op z'n vroegst op 12 augustus kunnen worden begonnen. Creatieve zomérmarkt WARMOND De Vereniging het Oude Raadhuis in Warmond organiseert vanaf komende zaterdag de Creatieve Zomermarkt. Die wordt op alle zater dagen in de maanden juni, juli en augustus gehou den. Van 11.00 uur tot 16.00 uur staan de zes kraampjes op het pleintje bij de Pomp aan de Dorpsstraat. Een gevarieerd assortiment creatieve produkten is te koop. Temidden van dit alles een aangenaam terras, waar koffie, thee en frisdrank te verkrijgen zijn. Galerie Het Oude Raadhuis en Galerie De Pomp zijn ook geopend. Zaterdag wor den op het pleintje verwacht: Hanny v.d. Marei uit Katwijk met fimo-klei, J. Luyenburg uit Alphen aan den Rijn met tekeningen, A. Blok uit Gouda met beklede haarspelden, dozen en kistjes, Sytske van Dijken Posthumes uit Amsterdam met weef werk, Ger van Dansik uit Enschede met keramiek en zeefdrukken, Gertjan van Duinkerken uit Baarn met sieraden en draagobjecten. Noordwijk terug naar af met regeling parkeren NOORDWIJK „Een verstandige beslissing". Dat was de reactie van F. van der Veen (Noordwijks Belang) op het besluit van het college van burgemeester en wethou ders om de regeling van het parkeren in de badplaats te rug te brengen tot het oude systeem. Hij vond dat het col lege er alles aan gedaan om de zaak in orde te krijgen. Ook C. Verweij (Groen Links) ging met het voorstel ak koord. Hij informeerde wel wanneer tot fiscalisering van de parkeergeleden zou worden overgegaan. VVD'er Th. Sweers had ook geen moeite met de herinvoering van het oude systeem. Wethouder P. J. Barnhoorn meende dat er over de parkeeraangelegenheid reeds genoeg was gedis cussieerd en geschreven. Hij zegde toe dat er binnenkort een nota verschijnt, waarin wordt uiteengezet wat er is mis gegaan. Over de fiscalisering, waarbij het parkeergeld en de -boetes worden vervangen door een gemeentelijke belasting komen nieuwe voorstellen. Driftkikker slaat auto ruiten in SASSENHEIM Een zakelijke onenigheid tus sen twee man nen, gisteravond op het parkeer terrein van Mo tel Sassenheim. heeft een 39-ja- rige Italiaan alle ruiten van zijn auto gekost. De tegenpartij van de Italiaan werd zo driftig dat hij met een ijzeren staaf de autorui ten insloeg. TOV mag tafel- tenniszaal bouwen tegen Northo-hal NOORDWIJK De Noordwijkse tafeltennis vereniging T.O.V. mag te gen de achterwand van de Northgo-sporthal aan de Duinwetereing een eigen speelruimte bouwen. De gemeenteraad is daar gis teravond mee accoord ge gaan. Alleen de VVD sprak zich te gen het voorstel uit, omdat zij zich niet kon verenigen met het gedeelte over de exploita tie van de kantine. Met de bouw stemde ook deze fractie in principe wel mee, verklaar de J. van Eijken. Reden voor zijn afwijzing van de exploitatie van de kantine is volgens Van Eijken onder meer dat hij tegen drankver koop in sportgelegenheden is. Bovendien was zijn fractie voorstander van één kantine in de sporthal. Voor TOV is het een eer tegen de minder florerende sporthal te mogen bouwen, zo zei F. van der Veen (Noordwijks Be lang). Op deze manier, kan het uiterlijk van de Noordwijkse hal wat worden opgefleurd, meende hij. Zijn fractie stemdp in met de aanbouw, maar over de exploi tatie en het beheer van de kantine had ook zijnpartij twijfels. Het voorstel kreeg ook de instemming van de PvdA-fractie. TOV verrichtte volgens L. Kramer-Crama goed werk. Wethouder L. Bedijn maande niet al te somber te zijn en niet de indruk te wekken dat er in de sportkantines volop drank wordt geschonken. Uit eigen ervaring wist hij dat het in veel gevallen vooral om limo nade gaat. Wat de exploitatie van de kantine betreft, gaf de wethouder de verenigingen het voordeel van de twijfel. Bedijn benadrukte nog eens, dat de sporthal goed draait. Verenigingen ongelukkig met subsidiebeleid Voorschoten VOORSCHOTEN De Voorschotense verenigin gen zijn niet gelukkig met de nieuwe subsidieveror dening. Dat bleek gister avond tijdens een verga dering van de commissie welzijn. Veertien vereni gingen maakten daar ge bruik van de mogelijkheid het woord te voeren. Volgens de nieuwe verorde ning komt een vereniging pas voor subsidie in aanmerking wanneer 75 procent van de le den woonachtig zijn in Voor schoten. Als die regel gehand haafd blijft betekent dit dat de meerderheid van de vereni gingen in de amateuristische kunstbeoefening daaraan niet voldoet. De bijna 110 jaar oude zangvereniging „Exultate Deo" met 120 leden komt slechts tot 60 procent in Voor schoten woonachtige leden. Vocaalensemble haalt ternau wernood de 75 procent en het Barokensemble heeft slechts 50 procent Voorschotense le den De Mauritsgroep, een scoutinggroep voor lichamelijk gehandicapte padvinders, vol doet ook niet aan de voor waarde van 75 procent Voor schotenaren. Het is overigens waarschijnlijk dat deze eis komt te vervallen. De openbare bibliotheek die nu een vast bedrag krijgt van 615.000 gulden voor de komen de jaren vreest ook problemen. Ze ziet aankomen dat een vast bedrag onmogelijk wordt om dat personeelskosten èn lezer safdrachten niet voorspelbaar zijn. De scoutinggroepen maakten bezwaar omdat geen rekening gehouden wordt met de afdrachten aan het lande lijk bestuur. In september volgt nog een hoorzitting houden, waarbij alle verenigingen aan de hand van de subsidieberekening op en aanmerkingen kunnen ma ken. Dan zal ook gepraat wor den over de minimum-contri butie. Die is volgens de ge meente bij veel verenigingen veel te laag. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij kerhout wil toch proberen de samenwerking met de Stichting Muziekschool Lisse in stand te houden. Om de kosten in de hand te houden wil de gemeen te wel een beperking van het aantal lesvormen tot alleen „koppellessen" en een beperking van de tijdsduur van de lessen. Onlangs verliet de directeur van de muziekschool woedend de stichting. Daarbij had hij felle kritiek op met name Noordwijkerhout. Aanleiding was het feit dat de muziek school de salarissen van het personeel wil optrekken tot CAO-hoogte. Dat betekent een verhoging van de Noordwij- kerhoutse bijdrage van 43.000 gulden. Omdat Noordwijker hout niet meer geld wil uit trekken voor het muziekon derwijs, moeten de deelnemers meer gaan betalen. „Het ging niet om een paar tientjes ver hoging per lesuur per jaar maar om honderden en hon derden guldens," aldus chef Welzijn H. van den Hil. De gemeente subsidieert de honderd Noordw ijker houtse deelnemers jaarlijks met bijna 24.000 gulden. Volgens Van den Hil komt die eis tot verho ging van de bijdrage in een tijd dat de financiën in de ge meente er al niet rooskleurig voor staan. „De gemeente kan niet meer geld beschikbaar stellen. Ze heeft meer belan gen af te wegen dan alleen het muziekonderwijs. We zouden de verhoging van de salarissen moeten doorberekenen in de tarieven en daarmee wordt het muziekonderwijs elitair", al dus Van den Hil. Omdat ook aansluiting bij Noordwijk hogere lesgelden betekent wil de gemeente nu tot een compromis komen in de vorm van een geleidelijke overgang en een beperking van het aantal lesvormen. Het blijft ook dan echter de vraag hoe de Noordwijkerhoutse deelnemers reageren. Van den Hil: „Als er vanwege het nieu we tarief of vanwege de ver korte tijdsduur 80 Noordwij- kerhouters afhaken, dan kun je gaan afvragen of je er nog wel mee door moet gaan". Burgemeester M.de Goeij-Smulders overhandigde de prijs voor de winnende maquette aan leerlingen van de Voorhoutse KTS. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT Een ma quette van een luxe wo ning voor een oliesheik, leverde twee leerlingen van de KTS in Voorhout een prijs van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf (SVB) op. Marcel van der Burg en Brian van Reste ren, beiden leerlingen van klas 2C, waren de ontwer pers van het volgens ken ners goed uitvoerbare op trekje. De SVB-trofee werd gister morgen uitgereikt door de burgemeester van Voorhout M. de Goeij-Smulders. G. Wij- denes, regiovoorlichter van de SVB voegde er een cheque van vijfhonderd gulden aan toe. De inzending van de KTS- scholieren was samen met ma quettes van tien andere scho len geselecteerd uit een totaal van tachtig bouwsels uit het hele land. De SVB organiseert de ma- quettebouwwedstrijden voor de onderbouw van MAVO- en LBO-scholen. Men wil op die manier de belangstelling voor vakopleidingen voor de bouw vergroten. De wedstrijd, die dit jaar voor de derde keer werd gehouden, stond in het teken van internationaal bou wen. Dit in verband met de Beroepen Olympiade die van 29 juni tot 2 juli in de Amster damse RAI zal plaats vinden. Jongeren uit 25 landen komen daar tegen elkaar uit in hun beroep. De bouw doet mee met timmeren, metselen, tegelzet- ten en natuursteen bewerken. Diashow In Noordwijk Space Expo aan de Keplerlaan heeft vrijdag de première plaats van „Een ronde aarde". Dit is een door Wubbo Ockels samengestelde diashow met speciaal voor deze produktie gecomponeerde muziek van gitarist Jan Ak kerman. Ex- Voto Het Voorhoutse jongerencentrum Ex-Voto sluit tot eind au gustus haar deuren. Voor het zover is treden dit weekeinde twee bands op. Vrijdagavond zal Be Quiet, een band uit de regio, vooral veel covers brengen. Be Quiet is vooral gechar meerd van Golden Earring, R.E.M. en The Police. De zaal gaat om half tien open en entree kost f.2,50/f5,00Zaterdag wordt met een optreden van The Weekend Warriors het sei zoen afgesloten. Ze brengen pure 'roots'-muziek met de na druk op Rythm Blues en Rock Roll. De zaal is ook za terdag om half tien geopend. De toegang bedraagt f5.00/f7,50. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Snackbar The Roadrunner in Voorhout of bij Ex-Voto, Gaasbak 1 in Voorhout. Kinderkoor In de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat in Sassenheim wordt vrijdagavond opgetreden door het Christelijk Jeugd koor De Lenteklokjes onder leiding van Henk Trommel. Door de afdelingen A, B en C worden afzonderlijk en deels gezamenlijk liedjes gezongen waaronder behalve bekende en populaire, ook klassieke. De begeleiding wordt verzorgd door de dirigent op de piano. Aanvang half acht, toegang kost f3,50 Duinwandeling In Noordwijk wordt zaterdag een bos- en duinwandeltocht gehouden. Men start vanaf negen uur vanuit café-restaurant De Duinpoort, Langevelderlaan 22 in Noordwijk. Er kunnen afstanden van 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer worden afgelegd. De kosten bedragen tot en met 15 kilometer f3 en voor de langere afstanden f4. Bever- doe-dag Door het district Scouting Bollenstreek wordt zaterdag de jaarlijkse bever-doe-dag voor scouts van vijf tot zeven jaar georganiseerd. Dit jaar wordt een spel gehouden op het gras veld aan de Groenewege in Noordwijkerhout. Het spel be gint om twee uur. Ongeveer zeventig meisjes en jongens uit Lisse. Sassenheim en Noordwijkerhout zullen er aan deelne men. Informatie, telefoon 02522-17528. Toneel De afdeling toneel van St. Matthias geeft zaterdag een voor stelling speciaal voor Warmondse kinderen. Er worden in het Trefpunt twee stukken opgevoerd: „Toe Maar" en „De windbuil en de platzak". Het optreden begint om drie uur, maar de zaal is een half uur eerder open. De toegangsprijs bedraagt fl. Inbraakpoging in Winkelhof LEIDERDORP Snelkrakers hebben vannacht weer gepro beerd om de juwelier in Win kelhof Leiderdorp van siera den te beroven. De ruit van de toegangsdeur van het winkel centrum werd vernield om binne te komen, waarna ge tracht werd de ruit van de ju welier te vernielen. Dit lukte echter niet, waarna de dieven omstreeks 4.20 uur met lege handen vertrokken. De rijks politie van Leiderdorp ver zoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 071-411421. Het is de derde keer in korte tijd dat de juwelier het doelwit is van snelkrakers. Inbraken in Sassenheim SASSENHEIM Inbrekers zijn de afgelopen nacht actiel geweest in Sassenheim. Bij een woning aan de Kagerdreef en een woning aan de Johan Dix- straat braken zij in door de achterdeur open te breken. Ze gingen er vandoor met een aanzienlijke hoeveelheid geld. Bij een derde woning, een aan de Nicolaas Damesstraat, bleef het bij een poging. De inbre kers waren al via de openge broken achterdeur binnen. Postbussen gekraakt VOORSCHOTEN De post bussen van een PTT-kantoor aan de Voorstraat in Voor schoten zijn vannacht ge kraakt. Het is niet bekend of er waardevolle poststukken zijn verdwenen. COÖRDINERENDE ROL VOOR GEMEENTEN RIJNSBURG De ver gunningen van bloemen- ververijen worden bin nenkort op advies van de milieu- en arbeidsinspec tie aangescherpt. De bij de ververij gebruikte verf stoffen en oplosmiddelen zijn verantwoordelijk voor problemen ten aanzien van het milieu en de ar beidsomstandigheden. De gemeenten zullen bij de uitvoering van het nieuwe beleid een coördinerende rol gaan spelen. Tijdens een gisteren in Rijns burg gehouden informatiemid dag werd uitgebreid stilge staan bij de problematiek in de bloemen ververij. Vertegen woordigers van het ministerie van VROM en de gemeente Rijnsburg hadden daartoe alle betrokkenen uitgenodigd in de Voorhof. Eind volgend jaar zullen met name de hoeveelheden bij de ververij gebruikte oplosmidde len en verfstoffen verminderd moeten worden. Op dit mo ment wordt bij het verven van verse bloemen, groene blade ren en droogbloemen over vloedig gebruik gemaakt van oplosmiddelen als aceton, methanol en ethanol. Een slechte zaak voor zowel het milieu als de mensen die werkzaam zijn in de ververij. De Rijnsburgse wethouder van milieu, A. de Haas-Kromhout, sprak van een geslaagde mid dag. „Het is belangrijk mensen van alle betrokken instanties en de ververijen zelf bij elkaar te hebben. De bedrijven kla gen, en niet geheel ten onrech te volgens mij, dat ze wel mee willen werken aan milieu vriendelijke maatregelen, maar dat de overheid wel met lange termijn-maatregelen moet komen. Nu is het nog vaak zo dat een bedrijf net voor een ton geïnvesteerd heeft op last van het Hoog heemraadschap, om vervol gens door de arbeidsinspectie tot weer een andere investe ring gedwongen te worden. De bedrijven willen duidelijkheid en daarom gaat de gemeente ook een coördinerende rol spe len", aldus De Haas-Krom hout. De verscherpte eisen, die per 1 november 1992 van kracht zullen worden, zijn een tege moetkoming aan die roep om lange termijn-plannen. Vanaf inwerkingtreding mag alleen nog ethanol in beperkte mate worden gebruikt. Daarnaast wordt in samenwerking met de bedrijfstak via praktijk proeven onderzocht hoe het nog beter kan. Uiteindelijk zal de ververij het helemaal moeten doen zonder oplosmid delen. Overheden en de ververijen zullen in samenwerking moeten komen tot milieu- en arbeidsvriendelij- ke werkmethoden. W. Brüring en S. Jitta van het ministerie van VROM, onderzoeker W. Vermeulen en wethouder A. de Haas-Kromhout (rechts) gaven een eerste aanzet met de organisatie van een informatiemiddag FOTO: HENK VAN DEN ENDE Noordwijk jj»; strand zelf exploiteren U E I n< NOORDWIJK veel andere kustge ten gaat Noordwijk volgend jaar het n zelf exploiteren. I >^al meenteraad is met algemene accoord gegaan m voorstel daartoe. De ting Exploitatie Noordwijk wordt volg daarvan deerd. 8 de Het debat werd gistere leid door de heren C. I en F. Zitman, die nan j~" verenigingen op het n ernstige bedenkingen n ze tegen de plannen van ie meentebestuur om aa 1 organisaties jaarlijks i slag van 1500 gulden op gen voor het gebruik strand. Dat gaat ten ko het budget van de ver gen en daardoor komi doelstellingen in het g betoogde Lassooy. Hoewel de meeste fraci grip hadden voor de be Ct van de verenigingen IJ men er wel van uit dat enigingen de aanslag b( den kunnen opbrenge voorbeeld door het t van reclame. E. Bovenkerk (CDA) zorgd over sluitingstijd!" de strandunits en de ov ping van de terrassen, ryr mede wordt een ontwil in gang gezet, die later v keren zou zijn, vrees Voorkomen van overlas ;tri ter dan haar bestrijden jrci het raadslid. Verder h |ps venkerk twijfels over c van de huurovereenkoi - F. van der Veen (No<jk; Belang) had bedenking Noordwijks Belang tej nd toewijzing van de units giesverstrekkers waren zijn mening overb VVD'er J. van Eijken units daarentegen jui ild( liefst in handen van de d verstrekkende bedrijvei im, J. Voorham-Bartens constateerde tevreden gemeente nu de touw 1 handen krijgt. H - t-k gm gn iy e I Wisselwonif asielzoekers te duur :,w rv VOORHOUT Voor vang van asielzoekers ii hout zal volgens de gei geen wisselwoning li worden gebruikt. De h ting in een wisselwoni de gemeente te veel gel kosten. Uitgangspunt v opvang van asielzoekers de rijksbijdrage toer moet zijn. Volgens de g< te is dat in Voorhout niet het geval. De gei krijgt maandelijks 720 per asielzoeker. Daarva den naast de huisvestir ten, 380 gulden, ook vaste lasten betaald worden. kan Meisje gewondfe LISSE Een 15-jarig Ir uit Lisse is gisteravorj d wond geraakt bij een nee ding op de kruising Achre e g/Lindenlaan in Lissahij meisje reed op haar fiets(tje Achterweg en wilde d4)e 1 denlaan onversteken, verleende zij geen aan een 45-jarige autori uit Lisse. Het slachtoffeije geschept en is met Iets hoofd en arm opgenonk Y het Academisch Ziekf Leiden. Hagenaar uitr auto geslingele OEGSTGEEST Een ge man uit Den Hs avond rond zeven l». weg 44 ter hoogte van Ln. geest gewond geraakt nah^ via de achterruit uit zijthc was geslingerd. De mar z< met met een snelheid vir ca 125 kilometer per uui| richting van Den Haagl. hij tegen de linker vj„ botste, raakte hij de over zijn stuur kwijt. Dl t( kwam vervolgens in defek( ter berm terecht, waarkjn: zijn auto werd uitgesli|re De verwondingen zijn vi de politiewoordvoerder,L der boven wonder, bepen. n bleven tot een shock enr° pijn. De man is overger™ naar het Diaconessen!») 8( Leiden. De oorzaak vale ongeluk is vermoed el ijl('sa combinatie van oververi»^ heid, medicijn- en alcol he bruik. kn Sigaretten gestolen VOORSCHOTEN hebben bij een inbraak (ko bestelauto gisteren 580 (on sigaretten buitgemaakt', Voorschoten. De auto jdri geparkeerd aan de St»" laan. De waarde van de|cu waar bedraagt 2500 guldjj Vi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14