louwplan voor cylla-complex tuit op verzet HAAL EENS EEN FRISSE NEUS IN EEN OPENLUCHT MUSEUM. „Er is nog zoveel wat ik wil, ik mag wel 1000 jaar worden" £eidóc@omont Botanisch project krijgt steun uit buitenland Raadscommissie niet blij met Voorschoten in politiebasisgebied DESKUNDIGEN BUITEN SPEL GEZET' I aolMLERAAR ooJCKT SOEPELE ^ING ")EN OMGEVING WOENSDAG 26 JUNI 1991 PAGINA 13 rD onderzoekt deelname aan irmoederhalskankeronderzoek ]eN Een groep van 850 vrouwen in de gemeenten Alke- I Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude kregen feelopen week van de Basisgezondheidsdienst Zuid-Holland J vestiging Leiden een enquête toegestuurd. De basisge- jjèidsdienst (BaGD) wil hiermee onderzoeken wat de rede- m vrouwen wel of niet deelnemen aan het bevol- fjnderzoek naar baarmoederhalskanker. Jj&GD stuurt elke vrouw tussen de 35 en 55 jaar om de drie »n oproepkaart en vraagt de vrouw een uitstrijkje te laten i bij haar huisarts. Uit de resultaten van het eerste jaar 989 tot mei 1990 bleek dat 32,4 procent van de opgeroepen jen een uitstrijkje heeft laten maken. 23,1 procent heeft de Xterug gestuurd met daarop een reden voor niet-deelname. lerige 44,5 procent heeft niets van zich laten horen. Van irrouwen is niet bekend of ze geen uitstrijkje hebben laten n of dat ze alleen niet hebben gereageerd op de oproep. De hwil dit nu achterhalen door middel van de enquête. Voor ftingen: C. de Groot (071-163336). LEIDEN Het immense on derzoekproject Flora Malesia- na van het Rijksherbarium in Leiden, waaraan al vele tien tallen jaren wordt gewerkt, krijgt steun vanuit het buiten land. Deze wordt verleend in de vorm van mankracht en geld. Vertegenwoordigers van zus- terinstituten in Indonesië, Ma laysia, Papua-New Guinea, de Filipijnen, Singapore en Bru nei besloten tijdens een bijeen komst dezer dagen in Leiden hun medewerking te verlenen aan de inventarisatie van de flora in het Malaysisch gebied. Voorts zegden botanische in stellingen in Denemarken, En geland en de Verenigde Staten hun steun toe aan deze om vangrijke arbeid. De extra steun is volgens het Rijksherbarium dringend no dig. De flora van het Malay sisch gebied is een van de rijkste ter wereld met tenmin ste 25.000 soorten zaadplanten en 8.000 soorten varens. Op het ogenblik is slechts een deel daarvan wetenschappelijk be schreven. Er zijn thans negen delen van de Flora Malesiana verschenen. Het grootste deel van de plan- tesoorten is echter nog onvol ledig of zelfs geheel niet be kend. Een toenemend aantal wordt met uitsterven bedreigd nog voordat hun belang in het ecosysteem of hun potentiële economische of medicinale waarde is onderzocht. Daarom is een versnelde vol tooiing van het project volgens de onderzoekers van essentieel belang. Anders is het niet mo gelijk tot een wetenschappelijk gefundeerd natuurbeheer in de dit gebied te komen en de natuurlijke rijkdommen op duurzame basis te exploiteren. Bak voor non-ferro metalen in Voorhout VOORHOUT Milieudefen- sie Voorhout zal zaterdag een bak bestemd voor de inzame ling van zogenaamde non-fer ro metalen plaatsen voor de Dagmarkt. Non-ferrometalen zijn alle metalen die niet mag netisch zijn, zoals aluminium, lood, zink en koper. Volgens Milieudefensie is de aparte in zameling noodzakelijk, omdat de metalen wanneer ze tussen het gewone huisvuil terecht komen schadelijk voor het mi lieu zijn. De bak is in overleg met de Dagmarkt bij deze win kel geplaatst, omdat daar ook al batterijen en glas worden ingezameld. I 4 J A KATSMAN m EN De bouw van euwe woningwet wo- '1T4 ;n in het zogenaamde g a-complex aan de i4.« jeboomstraat, Cathrij- aat en de Korevaar- draagt niet de goed- öing weg van de om- nden. Die kanten h th niet zozeer tegen de |o° nde woningen, als B°tai tegen de sloop van [ebouw van de voor broodfabriek en ■ratie aan de Kore- oe traat die aan de vooraf moet gaan. ïandjevol omwonenden iet complex dat gisteren .4' [vierdaagse Alkemade ENlf450 deelnemers MADE De zwem- agse Alkemade die gis- van start ging in het bui van sportcomplex De prong in Roelofarends- 5'f.ftrok ondanks het slechte ruim 450 deelnemers. u*to&tartsein wei"d gegeven wethouder L. Beelen. ng J Iraaiorgel luisterde het lent muzikaal op. g mee wil doen aan de ivierdaagse kan ook van- nog tussen 18.00 en lur inschrijven. Van- wordt het baantjes in weer met muziek op- !p"v3lij |kt. Vrijdagavond treedt Bert)-Blaaskapel op. elijk aevet Korevaarstraat Het nieuwe complex zoals het er aan de Korevaarstraat uit zou moeten gaan zien. de informatieavond in de raadszaal van het stadhuis over de bouwplannen bijwoon de, stortte zich in alle hevig heid op de discussie over het al of niet slopen van het in hun ogen waardevolle pand aan de Korevaarstraat. Het uit 1894 daterende gebouw van de hand van de bekende Leidse architect Mulder huisvestte tot de uitbreiding in 1910 de broodfabriek Ceres, waarna de bakkerscoöperatie van de SDAP, Vooruit, tot 1966 van het pand gebruik maakte. On langs werd in het pand een zestig jaar oud tegeltableau van die corppratie teruggevon- Kattebellètje F. Hamelink, woordvoerder van een aantal felle tegenstan ders van de sloop van de voor malige broodfabriek, bracht de vertegenwoordigers van de ge meente in het nauw met zijn vragen over de gang van za ken rondom het college-besluit tot sloop van de panden. „De gemeente wist dat de monu mentencommissie het gebouw als waardevol wilde aanmer ken. Daar is niet naar geluis terd, er is totaal geen overleg geweest. Opeens dwarrelde er bij de secretaris van de monu mentencommissie een katte belletje op zijn bureau waarin de sloop werd aangekondigd. De deskundigen zijn buiten spel gezet, en dat is een grote klacht in deze stad". Zijn medestanders namen het de gemeente ook hoogst kwa lijk dat er op voorhand al een bouwplan is ontwikkeld, zon der eerst de monumentencom missie te raadplegen. De Leid se architect J. Barendse pro beerde op zijn beurt duidelijk heid te krijgen over de moge lijkheid om althans de gevel van Korevaarstraat 30 te spa ren, maar kreeg evenals Ha melink geen voet aan de grond. De architect verliet in het kielzog van Hamelink en andere bewoners van de Kore vaarstraat woedend voortijdig de raadszaal. „Ik ga uitzoeken of deze gang van zaken ille gaal is", beloofde Hamelink. E. van Welie van het Overleg Cultureel Erfgoed Leiden be vestigde de uitspraken van Hamelink dat de monumen tencommissie het pand aan de Korevaarstraat op de monu mentenlijst had willen zetten: „In een brief die wij onlangs aan het College hebben ge stuurd met een advies om de broodfabriek op de monumen tenlijst te zetten, verwijzen wij naar een notitie van de monu mentencommissie. Die was unaniem van oordeel is dat het gebouw om architectonische en culturele redenen waard is om te behouden. Een echt ad vies heeft de commissie niet uitgebracht, omdat men vond dat dat al te laat was, omdat de sloopplannen er al lagen", al dus Van Welie. Volgens H. van Leeuwen van de directie Volkshuisvesting is er nog geen sloopvergunning verleend voor het Scylla-com- plex. „Nu is slechts het bouw plan aan de orde; er ligt nog niets vast. Het college heeft in januari wel besloten om de panden te slopen en opdracht gegeven een bouwplan te ont wikkelen". Decor-bouw Van Leeuwen Voelde cr overi gens weinig voor om alleen de gevel van de oude broodfa briek te laten staan en daar achter nieuwbouw te plegen. „Dat soort decor-bouw willen we niet. Dan liever het hele DIRIGENT DIRK VAN VLIET NEEMT AFSCHEID VAN DE LENTEKLOKJES ij ten, het kwartje contrib <E GÜNTHER 1 - 'mt de jaarlijkse uitjes. Een I TEKENING: PR pand sparen, maar de wonin gen die er dan in kunnen, zijn ontzettend klein en naar ver houding veel te duur. Dat is een onverantwoorde investe ring" De 17 drie- en vierkamerwo- ningen die architectenbureau Vellekoop heeft bedacht zijn met 65 vierkante meter toch al niet al te ruim bemeten. Op de begane grond van het nieuwe complex komen buurt-vrien- delijke winkels. Tafeltennis vereniging Scylla, die tot au gustus van de ruimte gebruik maakt, keert na de nieuw bouw niet terug. Voor de Turkse arbeidersvereniging HITIB, die een kantoor en conversatieruimte in gebruik hebben, wordt waarschijnlijk wel een plaatsje ingeruimd. Op 4 juli wordt het bouwplan in de raadscommissie volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning besproken. LEIDEN Vrijwel alle partijen in de Leidse raad, PvdA, VVD, D66 en CDA, zijn er niet gelukkig mee dat Voorschoten in de nieuw te vormen politie regio Hollands-Midden met Leiden wordt inge deeld in één basiseenheid. PvdA-raadslid P. Borde- wijk: „Leiden moet over een eigen basiseenheid kunnen beschikken". Volgens de nieuwe indeling komen Leiden en Voorschoten in één zogeheten basiseenheid binnen de politieregio Hol lands-Midden terecht. Bij de samenstelling van de basiseen heden wordt ervan uitgegaan dat een gemeente met een ge meentepolitiekorps altijd wordt gekoppeld aan mini maal één gemeente waar de rijkspolitie werkt. Daar zouden de fracties nog mee akkoord kunnen gaan maar waarom dan Voorscho ten en niet bijvoorbeeld Oegst geest. was de vraag. CDA- woordvoerder P. Kluck vrees de dat het eigen politiebeleid van de gemeente Leiden on dergesneeuwd zou raken als Voorschoten er nog bij kwam. „Hoe handhaven we bijvoor beeld iets als het wijkgericht beleid Volgens burgemeester Goe- koop, in zijn functie als korps beheerder, was er voor Voor schoten geen andere keus. „Voorschoten paste bij geen enkele andere regio. Daar naast bestaat er al intensieve samenwerking tussen de Leid se gemeentepolitie en de iijks- politiegroep Voorschoten". Ook weersprak hij de vrees dat Leiden in de nieuwe situa tie minder invloed op het korps zou hebben. „Bovendien zie ik Leiden liever met Voor schoten dan dat het verdeeld zou worden over twee basis eenheden". Hoofdcommissaris B. Poeiert van de Leidse gemeentepolitie was het met Goekoop eens dat Leiden juist zijn invloed kan handhaven door zijn omvang en omdat er binnen de een heid maar twee burgemeesters werken. Daarnaast benadruk te hij de vervelende situatie waarin Voorschoten zou ko men te verkeren als het niet zou worden opgenomen door Leiden. In dat geval zou Voor schoten worden ingedeeld bij basiseenheid 3, bestaande uit Alkemade, Jacobswoude, Lei derdorp, Rijneveld en Zoeter woude. Veroordeeld „Als er in dat gebied tijdens een weekend twee patrouille wagens rondrijden waarvan één in Leiderdorp en één in Jacobswoude, moeten die bij een oproep uit Voorschoten heel wat kilometers afleggen, ook over het grondgebied van Leiden. Terwijl er misschien in Leiden-zuid een patrouille wagen nietsvermoedend rond rijdt". In zijn visie wordt Voorschoten door zijn geogra fische ligging tot Leiden ver oordeeld en Leiden tot Voor schoten. PvdA-er Bordewijk protes teerde nog: „Dit geeft aanlei ding tot eindeloos gelazer". Maar Goekoop diende hem van repliek: „Uw eigen partij heeft daar tijdens de discussie over de politieregio's, en ik mag wel zeggen van harte, mee ingestemd". Bezorgd Bij een indeling zoals die nu wordt voorgesteld, gaat het re gionale korps overigens fors terug in-sterkte. Voor de basis eenheid van Leiden en Voor schoten wordt gerekend op 130 agenten. De totale sterkte be draagt echter circa 210 man schappen Burgemeester Goe koop uitte gisteravond zijn be zorgdheid over de inkrimping en kondigde aan een brief over de kwestie naar de minis ter van binnenlandse zaken te maken ze persoonlijke jen tot f. 30.000,— vlot in Zonder moeilijk gedoe en iel op de persoonlijke gji* ie afgestemd.Tegen een jn deren,e en soepele aflossings- i 14. vaarden. ndbf ilezierig geregeld allemaal. e geldt trouwens voor irlopend krediet van de om steeds over wat extra iwa'nnjte kunnen beschikken, r'opi interessant voor u? Welkom d nadere informatie. ld( erkdagen van 9.00 -12.30 sn donderdagavond van baby)-19.30 uur. NK GOED VOOR UW LENING ntelijke Kredietbank ranraa» 24, art bi lus 11300,2301 EH Leiden izoek 71-254145 ALPHEN AAN DEN RIJN „Er is nog zoveel wat ik wil, ik mag wel duizend jaar worden" zegt Dirk van Vliet, organist en dirigent van Jubilate Deo en de Alphense Len teklokjes. Duizend jaar worden is niet haalbaar en dus moet de Alphense musicus woekeren met zijn tijd. Dirk van Vliet neemt vandaag, na ach tentwintig jaar, afscheid als dirigent van het kin derkoor. Het afscheid vandaag is een vrolijke bijeenkomst waarbij ook Dirk's opvolgster Helga Anceaux aanwezig is. Van Vliet vertrekt na een druk jaar met weer veel optredens en platen- en tv-opnames. De Lenteklokjes doen het prima. „Ik draag het koor in een goe de periode over, daarna is er meer tijd voor de andere muzi kale activiteiten en hobby's". Behalve dirigent is Dirk van Vliet organist in de kerk in Boskoop op het fraaie Batz Witte orgel. Daarnaast speelt de musicus in de aula van de Alphense Oosterbegraafplaats. De nu bijna 69-jarige Dirk van Vliet geeft ook nog privélessen, thuis en in de kerk en dirigeert nog het koor Jubilate Deo en het daaruit ontstane kamer koor. Dirk heeft nauwelijks tijd over voor zijn hobby's; zijn boot en fotografie. Organist De Alphense musicus is altijd een bezig baasje geweest. Al vanaf zijn twaalfde jaar speelde hij orgel in de kerk, twee tot drie maal per week trad hij daar op als vaste organist. „Ik heb er dan ook nooit aan ge twijfeld dat ik organist wilde worden". Het vak musicus is Van Vliet echter niet aan komen waaien. Organisatie gemeente Leiden wordt drastisch veranderd Idoor MONIQUE ROSO „Als ik mij minder had ingespannen, zou ik mijn vak tekort heb ben gedaan", aldus de Alphense musicus D. van Vliet. FOTO: WIM VAN NOORT Hij heeft er keihard voor moeten werken om de benodig de diploma's te behalen. Nodig om les te kunnen geven en te kunnen werken als muziekle raar op de mavo, wat hij derttig jaar heeft gedaan. Orgel en koor hebben volgens de Alphense organist raakvlak ken. Net als een koor moet een orgel zingen en net als bij een orgel moet je ook bij een koor wel eens een ander register opentrekken. De grootste over eenkomst zit 'm echter in het feit dat je bij beide een balans moet aanbrengen. Daarbij is het bij een koor het moeilijkst om er een eenheid van te ma ken, want je hebt veel stem men en met mensen te maken. Geen wonder ook dat de orga nist in de regio, onder meer in Katwijk, Leiden en Hillegom begon met het opzetten van kinderkoren, allemaal de Len- teklokken genaamd. Schaamrood Achtentwintig jaar geleden richtte hij de Alphense Lentek lokjes op. In het begin regelde Dirk alles zelf, daarbij bijge staan door zijn vrouw Ria. Sa men regelden zij repetitieruim ten, het kwartje contributie en de jaarlijkse uitjes. Een drukke maar heerlijke tijd. Op een gegeven moment wer den de koren echter te groot en moesten er besturen komen. Jaren geleden al stopte Dirk met het dirigeren van de koren buiten Alphen zodat hij zijn aandacht helemaal kon geven aan de Lenteklokjes en Jubila te Deo. Vooral de Lenteklokjes raakten bekend in en buiten Alphen. De afgelopen jaren werden ruim 400 radio-opna mes en tientallen televisie-uit zendingen gemaakt. De Len teklokjes maakten daarnaast, samen met hun dirigent ruim 100 grammofoonplaten en twee cd's. Dirk vindt dat echter geen ver diensten van zichzelf, maar van de kinderen en de uitste kende staf. De dirigent houdt er niet van zichzelf op de borst te slaan. Zo praat hij ook over twee onverdiende gouden on derscheidingen die hij kreeg toen hij veertig jaar dirigeerde bij Jubilate Deo en later toen hij veertig jaar orgel speelde in Boskoop. Deskundig Dirk vindt zelf dat hij vaak ten onrechte wordt genoemd als deskundige op het gebied van kinderkoren. „Niets is minder waar, je moet je vak voorstaan en op allerlei verrassingen mu zikaal kunnen inspelen, vlot harmoniseren en uiteraard veel van kinderen houden, maar wie doet dat niet". Dirk vindt dat je kinderen ple zier in het zingen bij moet brengen en dat is ook de reden dat hij een gloeiende hekel heeft aan koren in uniform. Bij zijn afscheid kan Dirk van Vliet niet alleen terugzien op een werkzaam leven maar ook vooruitkijken naar een drukke toekomst. Zo dirigeert hij in september voor een televisie- programa de Jostiband in het Utrechtse Vredenburg. Stilzit ten kan de dirigent/organist niet. En alles overziend zegt hij: „Als ik mij minder had in gespannen, zou ik mijn vak te kort hebben gedaan". LEIDEN De huidige Leidse gemeentelijke or ganisatie wordt drastisch veranderd. De meeste ge meentelijke directies zul len straks worden onder gebracht in verschillende diensten, die als een nieu we bestuurslaag gaan functioneren tussen de di recties en de politiek. De diensten zullen zich met voorbereiding en uitvoe ring bezighouden, zodat de politiek alleen nog op hoofdlijnen sturend kan optreden. Gisteren stuurde het college van B en W een brief naar de gemeenteraad en de ambtena ren waarin op hoofdlijnen de nieuwe gemeentelijke organi satie wordt geschetst. Er moeten vijf diensten komen, alle samengesteld uit diverse directies: - een burger-/facilitaire dienst - een dienst werk en welzijn - een dienst cultuur, educatie en vrije tijd - een dienst wonen en milieu - een dienst ruimtelijke orde ning en beheer. Daarnaast wordt een concern staf samengesteld waarin on der meer de bestuurlijk-juri- sche afdeling, de concerncon troller, concernvoorlichter en stadspromotie zijn onderge bracht. De gemeentesecretaris staat aan het hoofd ervan. Een aantal directies, waaron der Economische zaken. Reini ging, havens en warenmark ten, en Ruimtelijke ordening en stadsbeheer zullen over verschillende diensten worden verspreid. De Zijl Bedrijven, Endegeest, politie/Parkeerbe heer en de brandweer/eerste hulpdienst blijven zelfstandig. Onder de hoede van de dienst werk en welzijn wordt een Stadsbank opgericht. Naast de verschillende dien sten wordt een management team ingesteld, dat de diensten coördineert. De directeuren van de nieuw te vormen dien sten zijn in de toekomst ver antwoordelijk voor zowel het beleid als het beheer van de middelen. Op de helling In januari werd al een scena rio gepresenteerd, waarin een gemeentelijke organisatie zoals hierboven staat beschreven, als uitgangspunt werd geno men. De invulling is nu nader uitgewerkt. Donderdag pre senteert het college van B en W een uitvoeriger nota over de gemeentelijke reorganisatie. De wens om het huidig ge meentelijk apparaat op de hel ling te zetten, dateert al uit no vember vorig jaar. Het college sprak zich toen expliciet uit voor een nieuwe hoofdstruc tuur. De indruk bestond dat politici zich te vaak verloren in discussies over details in de beleidsuitvoering, zonder toe te komen aan beleidsontwik keling in hoofdlijnen. ADVERTENTIE MARKTEN k - Veemarkt, 25 Juni: CElf0 per k9 geslacht gewicht ■XTWotvet, inklusiel BTW (Volgens PW): ■sel^ slachtrunderen 66. waarvan man- Manneli|k 2e kwal 5,90-6,90. Man kwal. 5,40-5,90. Handel matig en >HJk. Vrouwelijk 2e kwal. 4,90-5,60, 4,50-4.90 en worstkwal. 4,25-4,90. prijzen gelijk. Gebrulksrunderen per stuk Inkluslef BTW: Aanvoer gebrulksrunderen 112 waarvan 12 grasklaveren Melk- en kalfkoelen 1e soort 1800-2250, 2e soort 1300-1800. Handel re delijk en prijzen gelijk. Melkvaarzen 1e soort 1600-2050 en 2e soort 1200-1600. Handel redelijk en prijzen gelijk. Kaltvaarzen 1e soort 1800-2200 en 2e soort 1400-1800 Handel redelijk en prijzen gelijk. Guste koel en 1e - rtjf" jjjj tersheren 1500-2 IOC Nuchtere kalveren voor de mesteri), Inklu slef BTW: Aanvoer roodbont 500. Stierkal veren extra kwaliteit 810-950, 1e kwaliteit 675-775 en 2e kwaliteit 500-625. Handel slecht en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 500-600, 1e kwaliteit 370-450 en 2e kwaliteit 275-440 Handel slecht en prij zen lager. Aanvoer zwartbont 1500. Stier en prijzen lager Vaarskalveren extra kwali teit 370-470, 1e kwaliteit 260-340 en 2e kwaliteit 190-240. Handel slecht en prijzen 2,90-3.00. zeugen 1e kwal. 2,65-2,75 en 2e kwal 2,55-2,65. Handel redelijk en prijzen Slachtschapen en lammeren per kg. ge slacht gewicht Inkluslef BTW: Aanvoer 1000. Waarvan lammeren 900. Slachtschapen 2,00-3,75. Handel slecht en prijzen lager. Zulglammeren 7,00-9,00. Handel redeli|k en Slachtschapen e sief BTW Slachtschapen 50-115. Zuiglam- meren 125-175 Gebruiksschapen en lammer kluslef BTW: Aanvoer 170. I 80-145 Handel rustig en prijzen lager. BODEGRAVEN voer 35 partijen. BIJ een prijs genoti (12 kg kazen) en f 9,15 v Een haalbare kaart. Zeker sinds musea meer zijn dan een bewaarplaats van merkwaardige voorwerpen, is het er allemaal wat verrassender en spannender voor u gemaakt. En daarmee veelzijdiger. Soms zelfs ruimte lijken Zoals in een openlucht museum: een echte dimen sie erbij. Kom tot uzelf in een openlucht museum. En haal daarmee meer dan een frisse neus. Speciaal voor u hebben wij er even de tijd stilgezet waardoor u niet alleen een frisse kijk krijgt op het verleden, maar ook heldere ideeën over vandaag. De Museumjaarkaart laat u genieten van de kunst van het bewaren. NIEUW Koop nu de Museumjaarkaart en u kunt altijd een heel jaar terecht bij ruim 375 musea in het hele land. Jongeren tot 19 jaar betalen f 15,-. Volwassenen (19/65 jaar) f 40,-. En senioren/pas 65+, rekenen f 25,- af. Ruim 250 musea verkopen de Muscumjaarkaart. En 175 VW kantoren. Rabobank 9 Meer bank voor je geld EVEN NAAR HET MUSEUM. MET DE MUSEUMJAARKAART.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13