l&idóeSou/ta/nt i 5er 1 juli 1991 wijzigen de posttarieven. Gemeente creatief net sluitingstijd STAD OMGEVING/ KUNST/RTV Abonnementen voor nieuwe seizoen schouwburg vliegen weg Ik kies niet voor de weg van de minste weerstand" nmnmm ALLERLEI(DS) Leidenaar verkeert in levensgevaar na brand Chloor in drinkwater leidde tot klachten Niet voor iedereen Ecldóc Sou/temt WOENSDAG 26 JUNI 1991 PAGINA 11 wburgdirecteur Pim Wal- Vries: Blij met grote FOTO: STEPHEN EVENHUIS LEIDEN Tien dagen is het nieuwe schouwburg programma uit en nu al is het niet meer mogelijk om via een abonnement kaar tjes te krijgen voor de gro te 'publiekstrekkers. Dat betekent niet dat die zijn uitverkocht, maar wie naar Youp van 't Hek, Brigitte Kaandorp, Paul de Leeuw, de toneelstuk ken Hoog tijd en Het koe koeksnest en de musicals Tsjechov en Hair wil, kan alleen nog kaartjes krijgen via de losse verkoop. Voor abonnementhouders zijn voor elke voorstelling drie honderd plaatsen beschikbaar. De overige 250 schouwburg- stoelen worden verkocht aan de kassa en per telefoon, via de losse verkoop. Die begint voor een nieuwe theater- maand steeds op de twintigste van de maand die daaraan voorafgaat. Dat geldt alleen niet voor de voorstellingen in september. De losse verkoop daarvoor begint op maandag 26 augustus. Schouwburgdirecteur Pim Wallis de Vries is natuurlijk blij met de enorme vraag naar abonnementen, die weer gro ter is dan vorig iaar. „In tien dagen zijn al 1400 formulieren teruggestuurd. Daarop geven mensen zich op voor minimaal vijf voorstellingen, maar ook twintig komt wel eens voor. Voor de grote publiekstrek kers moet je met een een zaal met 550 plaatsen dan al snel nee verkopen, althans: voor de plaatsen van abonnementhou ders. Voor de overige plaatsen zullen de mensen in de rij moeten gaan staan. Het is na tuurlijk heel jammer als je zo veel mensen moet teleurstel len, maar het is niet anders. Overal waar Youp komt, heb je deze problemen, dus zeker in een kleine schouwburg. Veel mensen zijn zo sportief om het te accepteren, maar sommigen begrijpen het niet en worden boos, maar wij kunnen er ook niets aan doen." Als je als voorzichtig gemiddelde neemt dat de 1400 formulieren goed zijn voor drie mensen die zes voorstel lingen bezoeken, kom je al op ruim 25.000 verkochte plaat sen. Dat mag na tien dagen dus best een succes heten. Om de kosten te drukken is het programma dit jaar niet huis aan huis verspreid. Wel zijn overal folders bezorgd waarmee iedere belangstellen de een jaaroverzicht kan aan vragen. Ook die actie is ge slaagd; de telefoon heeft niet stilgestaan en de nijvere tele fonistes krijgen bijvoorbeeld te horen: „Halloo, jullie gaan mij een boekje sturen." Wallis de Vries is ook tevre den over de belangstelling voor voorstellingen die geen bestsellers bij uitstek zijn. „Het repertoiretoneel loopt boven verwachting goed. Ook nieu we namen in het cabaret als De Berini's en Harrie Jekkers taan prima, net zoals bijvoor- eeld Joop Visser en de kin dervoorstellingen. En Funny Girl natuurlijk, de nieuwe mu sical met Simone Kleinsma." Een voorliefde voor de „bij zondere dingen", zoals Wallis de Vries dat noemt, verraden de theaterliefhebber in hem. Als voorbeelden noemt hij Ba naan (Genio de Groot en Her man Verbeeck, première op 10 oktober), Oedipus van het Rei zend Volkstheater Antwerpen, Helmert Woudenbergs nieuwe solo en Julien Schoenaerts met Krapps laatste band van Sa muel Beckett. Raadsvragen over storen kerkdienst door Vest-ival LEIDEN De Leidse fractie van het CDA vindt het onge past dat de kerkdienst van af gelopen zondag in de Mare- kerk van vijf uur tot kwart over zes verstoord is door het optreden van een muziekband. De groep speelde in het kader van het Oude Singel Vest-ival. Volgens raadslid Huib Kruijt is het in Leiden altijd een goe de gewoonte geweest om bij dergelijke activiteiten ervoor te waken dat kerkdiensten hinder ondervinden. (LFÉS TOCH LANGER OPEN IN WEEKEINDE IIDEN Er zijn ier mogelijkheden i horeca-onderne- >rs denken om hun jitingstijden te verrui- in. Elke horeca-in- hting mag een bijzon- re ontheffing van de itingstijden aanvra- i, op voorwaarde dat café al een gewone theffing heeft. onthulde burgemeester ekoop gisteren tijdens rumoerige commissie- gadering over de notitie voering horecabeleid 66-woordvoerder J. ekema had eerder de e gedaan om het ital vergunningen voor zeer late sluitingstijd uit breiden. Het voorstel rd onmiddellijk overge- en door de SP, terwijl de VVD er wel brood zag. Volgens burgemees- Goekoop is er geen en- e reden waarom horeca- lernemers geen onthef- voor een sluitingstijd drie uur op zaterdag iden kunnen aanvragen, aruit leidde Hoekema af een veel ruimer beleid de praktijk goed te ver zenlijken is. rwijten nota over het horecabe- 1 voor de komende zo- r heeft de ondernemers de gordijnen gejaagd. Zij >rzien een aanzienlijke zetdaling en een 'vlucht' Leidse klanten naar liggende gemeenten, aak van Leiden geen van vluchtelingen in jatieve zin", was een [gemeende hartekreet uit mond van Roel van Ak keren, uitbater van disco theek Hotel de Ville aan de Breestraat. Niet minder dan tien verte genwoordigers van de Leid se horeca luchtten gister avond daarom hun hart ten overstaan van de politici. Stuk voor stuk verweten zij de gemeente gebrek aan overleg met de de horeca bij de totstandkoming van de nota. Ook werden de poli tieke partijen regelmatig erop gewezen dat zij zich niet hielden aan de beloftes die zij bij de raadsverkiezin gen van vorig jaar deden: op Groen Links na waren zij alle voorstander van vrije of vrijere sluitingstij den. De partijen bestreden uiter aard dat zij een zwalkend beleid voerden, onder ver wijzing naar de uitslag van de referendum waarin een zeer krappe meerderheid van de Leidse bevolking zich uitsprak tegen vrije sluitingstijden. C. Pierrot, eigenaar van café 't Derde Deurtje vond dat geen steekhoudend argument: „Tussen vrije en geen vrije sluitingstijden liggen nog veel mogelijkheden". Hij vond dat het de Leidenaren tijdens de volksraadpleging allemaal veel te simpel was voorgesteld. T errassen Alle protesten tegen de ho- recanotitie hielpen echter niets. De partijen schaarden zich gisteravond massaal achter de notitie, die twee weken geleden door het col lege van B en W was vast gesteld. Slechts de fracties van VVD en D66 maakten daarbij een voorbehoud. Zij toonden zich ongelukkig met de nieuwe sluitingstij den voor de terrassen. Die moeten volgens de nieuwe regeling doordeweeks om elf uur en in het weekend om twaalf uur dicht. D66- waardvoerder Hoekema stelde voor de terrassen een uur later te sluiten. „Op een mooie zomeravond, en daarvan hebben we er al zo weinig, is het wel heel erg vroeg om om half elf al het laatste drankje te moeten serveren". Het beleid voor terrassen zou hij graag in een aparte nota terugzien, iets waar vrijwel de hele commissie zich in kon vin den. Boycot Na afloop van de vergade ring waren de ondernemers nog steeds nijdig. Ze waren wel blij met een duidelijk sanctiebeleid zoals dat nu is geformuleerd maar vinden dat de gemeente een werke lijke beslissing over nieuwe horecasluitingstijden maar voor zich uitschuift. Een wel zeer boze ondernemer stelde voor de Lakenfeesten van dit jaar te boycotten. „Op deze manier wordt de burger gewoon belazerd", aldus een kwade Ankie van 't Hoff, penningmeester van de Horeca Nederland, afde ling Leiden. „Hen werden vrijere sluitngstijden be loofd en nu krijgen ze dit". Haar eigen voorzitter J. Soep Ponsioen gelooft echter dal. de soep niet zo heet gegeten wordt als dat die werd op gediend: „Ik heb de indruk dat er in de praktijk weinig tot niets verandert". Dat is echter juist wat veel onder nemers steekt: „We gaan te rug naar een 78-toeren- plaatje in plaats van naar het CD-tijdperk". BAS PRINSEN NIEUWE DIRECTEUR MUZIEKSCHOOL ZOETERMEER Met „zijn instrument" de hobo wil hij liever niet op de foto. Bas Prinsen (39) de nieuwe directeur van de Streekmuziekschool Lei den wil er geen enkele onduidelijkheid over laten ontstaan. Hij komt als di recteur, als manager naar Leiden en niet als musicus of docent. „Ik wil de zit tende docenten niet bena- dèlen", zegt hij stellig. De benoeming van Prinsen, die nu zeven jaar directeur is van de stedelijke muziekschool Zoetermeer, kwam verrassend tot stand. Hij was door inte rim-manager Dick Tesselaar benaderd om tijdelijk de lei ding van de school op zich te nemen. Tesselaar vertrekt zelf per 1 juli. Het was weliswaar de bedoeling dat er dan een nieuwe directeur zou zijn. Maar alle betrokkenen waren er inmiddels van overtuigd dat dat niet meer zou lukken. Nieuwe bezuinigingseisen van de deelnemende gemeenten Wassenaar, Voorschoten en Oegstgeest hadden de procedu re vertraagd. Voorschoten en Oegstgeest dreigen overigens nog steeds helemaal uit te stappen. De gesprekken met Tesselaar leidden ertoe dat Prinsen steeds meer interesse kreeg om naar Leiden te komen. De problemen die het gevolg zijn van de vorig jaar hoog opgelo pen tekorten schrokken hem niet af. „Integendeel. Ik vond het juist heel spannend. Ik kies liever niet voor de weg van de minste weerstand". Prinsen begint zijn bemoeie nissen met de Leidse school vanaf 1 juli om direct bij het begin van het nieuwe school jaar bij de activiteiten betrok ken te zijn. Zijn benoeming als directeur moet per 1 oktober ingaan. Groepen Bas Prinsen werd zeven jaar geleden directeur van de Zoe- termeerse muziekschool. Hij kon er van nul af aan begin nen. De stedelijke muziek school werd toen opgezet als opvolger van een gemeen schappelijke regeling, een or ganisatievorm die in de Leidse regio nu nog bestaat. En die hier nog steeds een bron van problemen is. In Zoetermeer is er alleen nog een samenwerking met Bleis- wijk. Maar die plaats is zoals Prinsen het noemt alleen een afnemer van lessen. Ze betaalt daarvoor maar heeft geen zit ting in het bestuur. Een ander aspect van de Zoe- termeerse school die in zeven jaar van 700 naar een kleine 2000 leerlingen groeide, is dat ze met een strak afgeperkt budget werkt. De lessen wor den aan relatief grote groepen gegeven en de eigen bijdrage van ouders is verhoudingsge wijs hoog. „We zijn daarmee een vrij unieke school, die de gemeente daardoor in feite niet veel geld kost", zegt Prin sen daarover. Hij ziet ook on derwijskundige voordelen. „We hebben heel hechte groe pen die veel samen repeteren. De minder getalenteerden trekken zich daarbij aan de getalenteerden op. De saamho righeid is groot". Conservatorium Zijn voorkeur voor groepsles sen sluit overigens ook naad loos aan bij de notitie die inte rim-manager Dick Tesselaar daarover schreef. Wel ver schilt hij van mening met de huidige schoolleiding over het opleiden van leerlingen voor het conservatorium. Volgens Prinsen hoort dat nadrukke lijk bij de taken van de school. traject verzorgt. Hoe moet je dat anders doen? Kinderen kunnen er niet voor terecht op de middelbare school. De kunstsector is op dit punt al zo kwetsbaar". Prinsen schreef over dit onderwerp samen met andere muziekschooldirecteu ren ook een brief aan onder wijsminister Ritzen. Toch ver wacht hij geen conflicten hier over in Leiden. „Als ik het binnen de bestaande middelen weet in te passen, is het geen probleem. Ik ga er vanuit dat dat lukt". Terwijl hij in Zoetermeer niet meer te maken had met een Bas Prinsen: „Ik hoop de deelgemeenten van het belang van een goede muziekschool te overtui gen". FOTO: PETER VAN MULKEN gemeenschappelijke regeling kriigt hij dat in Leiden juist wel. Over de wenselijkheid daarvan doet hij geen uit spraak. „Maar ik hoop de deel gemeenten van het belang van een goede muziekschool te overtuigen en dat men zich te kort doet door uit te treden. Maar dat de gemeenten waar willen voor hun geld is te- Doemdenken Prinsen laat blijken dat hij staat te trappelen om in Lei den te beginnen. „Ik heb er heel veel zin in. Ik word niet gehinderd door alle eerdere gebeurtenissen. Er ligt een goed model. Tesselaar heeft enorm veel goed werk gedaan. Het is duidelijk dat hij het puin al heeft geruimd. En ik wil ermee aan de gang". Afge lopen zaterdag had Prinsen zijn eerste kennismaking met het personeel. Dat was na de traditionele uitvoering die hij van een zeer behoorlijk gehal te vond. „Het is een school die er wezen mag. Het personeel heeft zijn sporen verdiend. Het is een van de oudste, mis schien wel 3e oudste, muziek scholen van Nederland. Ook dat is inspirerend. De sfeer is heel goed. Dat is ook het knappe van Tesselaar. Het personeel is niet aan het doemdenken geslagen. Er is wel degelijk vertrouwen in de toekomst. Dat blijkt ook uit het aantal aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar". Zijn muzikale achtergrond ziet Prinsen als een voordeel om leiding aan een muziekschool te geven. Maar wijzend op de manier waarop Tesselaar zich in de problematiek wist in te werken is dat volgens hem ook geen must. Hij typeert zichzelf als een directeur met artistieke achtergrond en za kelijke kwaliteiten. Een revo lutie zal hij niet direct teweeg brengen. Tevreden constateert hij dat de school goed georga niseerd is en dat de vorige di recteur Piet Kunst veel onder wijskundige vernieuwingen heeft doorgevoerd die hebben bijgedragen tot drempelverla ging- Klimaat De nieuwe directeur is overi gens geen vreemde in Leiden. Sinds 1988 is hij dirigent van het Toonkunstorkest. Hij was als zodanig ook betrokken bij de spektakelproduktie „O For- tuna" die in de Pieterskerk werd uitgevoerd en hij werkt mee aan de produktie „Euro pa" die volgend jaar bij de Eu ropese eenwording in de Pie terskerk wordt uitgevoerd. Als dirigent kent hij ook de Leidse Uitmarkt van nabij. „De com binatie van balletscholen, mu ziekschool, harmonie en fanfa re op die dag is heel bijzonder. Het is juist mijn toko de ama teurkunst. Zoiets spreekt mij aan". En wijzend op de Uitmarkt, de schouwburg, LAK-theater, musea, historische binnenstad zegt hij vol waardering over de Sleutelstad: „Er heerst een klimaat waarin cultuur een ciële problemen is er toch altijd geld vrijgemaakt voor cultuur". (ADVERTENTIE) Het versturen van een brief tot 20 gram, drukwerk en 'n kaartje wordt efnaf 1 juli vijf cent duurder. Ook een aantal andere tarieven verandert, oor alle duidelijkheid hebben we het even voor u op een rijtje gezet. Wilt u nadere informatie over het versturen van post, dan kunt u arvoor terecht op het postkantoor. U kunt natuurlijk ook PTT Post lantenservice bellen, telefoon 06-0417 (gratis). bstzendingen ewicht brieven pakjes/pakketten drukwerken monsters briefkaarten drukwerkkaarten (zonder envelop) 0- 20 gram 20- 50 gram 50-100 gram 100-250 gram f 0,80 f 1,60 f2,40 f3,20 f 0,70 f 1,30 f 1,90 f2,70 f 0,60 250-500 gram OOg- 1 kg 1- 3 kg 3- 5 kg 5- 10 kg f 5,— f 6,— f 7,50 f 9 f 11,50 Bingo Het Anjerfonds houdt vrij dag een superbingo in het verenigingsgebouw van mu ziek- en showband Concor dia, Langegracht 61. De op brengst van de avond gaat vanzelfsprekend naar het Anjerfonds, die onder meer verenigingen geldelijk steunt. De zaal van Concor dia is open vanaf 19.30 uur. Flintstone Limousine De Leidse plooi-rockband Flintstone Limousine treedt vrijdagavond op in café De WW, Wolsteeg 6. De vijf mansformatie staat garant voor een avond met veel dansen, lachen en goede mu ziek. Het optreden begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. Informatie: 618887. Wild Child Liefhebbers van muziek van de Doors komen zondaga vond vanaf 22.00 uur aan hun trekken in de Stadsge hoorzaal. Daar treedt Wild Child op, een Amerikaanse band die een zo identiek mo gelijke reconstructie van een live Doors-concert brengt. Inlichtingen: 08380-11144. Reiniging De dienst Reiniging, Havens en Warenmarkten van de gemeente Leiden is donder dagmiddag vanaf half drie gesloten voor het publiek. Aanleiding is een voorlich tingsbijeenkomst voor het personeel over het geschei den inzamelen van huisvuil. Wereldwinkel De Wereldwinkel Leiden kampt met een gebrek aan vrijwilligers. Door het ver trek van drie van hen dreigt de winkel haar openingstij den te moeten beperken. Daarom worden nu mensen gezocht die een keer per veertien dagen een halve dag willen steken in het draaiend houden van de winkel. Belangstellenden kunnen bellen met 071- 149437 of binnenlopen in de winkel aan de Steenstraat lb (bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde). LEIDEN Bij een brand in een woning aan de Ceaciliastraat rond middernacht is de bewoner van het pand bewusteloos ge raakt. De 61-jarige man verkeert nog in levensgevaar. Zijn kat heeft de brand niet overleefd. Een omwonende waarschuwde de brandweer even voor twaalf uur, toen er rook werd gesigna leerd. De brandweer vermoedt dat het slachtoffer in slaap was gevallen met een brandende sigaret, waardoor het beddegoed begon te smeulen. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. KATWIJK/REGIO Het de- sinfectiemiddel chloorbleek- loog in het drinkwater van het zuiveringsbedrijf in Katwijk is de oorzaak van de smaak- en geurklachten die in een groot deel van het distributiegebied van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) optreden. Dit verklaarde het EWR. Het bedrijf in Katwijk levert drinkwater aan onder andere Alphen aan den Rijn, Leiden en omstreken, Voor schoten, Katwijk en Noord- wijk. De noodzaak om tijdelijk te desinfecteren ontstond toen onlangs een aantal nieuwe procesonderdelen in bedrijf werden gesteld. Door de toe voeging van de geringe hoe veelheid chloor ontstaan om- zettingsprodukten die de aan leiding vormen voor bovenge noemde klachten. Uit de dage lijkse kwaliteitsmetingen blijkt dat de samenstelling van het gedistribueerde drinkwater goed en bacteriologisch be trouwbaar is. De chloordose- ring is overigens inmiddels al weer verminderd. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: Telefoon: I Postcode/plaats: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal (automatisch betalen) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Straat: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11