ïoofdrol voor NeCeDo lij doping voorlichting Verhuizing houdt bezoekers bezig Vraagtekens bij blessure Seles ~ORT Csidóe Sou/unit dinsdag 25 juni 1991 pagina 9 SPORT EN GEZONDHEID Maximale zeges van bridgemannen Kampioen John Emmen overweegt te stoppen WIMBLEDON '91 Theunisse stapt af in Midi Libre Onze krant publiceert een serie artikelen onder het motto 'Sport en Gezondheid'. In deze reeks komen tal van fa cetten in dit kader aan bod. Vandaag de derde afleve ring met als thema voorlichting over gebruik van sti mulerende middelen. Het eerste verhaal werd afgelo pen vrijdag gepubliceerd, het tweede gisteren. JHEM Op het kan tje van het Neder- s Centrum voor Do- vraagstukken- (NeCe- gevestigd op het tcentrum Papendal bij tem, speelt de tele- een sleutelrol. Emile nan, de enige vaste ewerker van het Ne- 0, staat via de uitvin van Bell vooral tlieden te woord. sporters willen we- wat mag en niet mag. verder bellen er veel f builders". raag wat doping is en wat valt meestal niet in kort lestek te beantwoorden, llenlange lijsten van ver- 1 middelen verschillen sport tot sport, nationaal ternationaal. „We streven ir een nieuw boekje uit te 1 waarin alle verboden iraten zijn opgenomen, in moet elk kwartaal een vel komen, want om de rklap verandert er wel En er komt ook een lijst /an geneesmiddelen die nogen. Sporters met cara, maar ook hun artsen, moeten weten welke 'inhaler' kan worden voorgeschreven zon der dat dat gevolgen heeft bij de dopingcontroles", vindt Vrijman. Maradona Dat dopinggebruik voor meer dere uitleg vatbaat is, bewijst mr. Emile Vrijman met zijn stelling dat Diego Maradona eigenlijk ten onrechte wordt zwartgemaakt. „Maradona heeft cocaïne gebruikt en dat valt wat mij betreft onder re creatief drugsgebruik. Want ik betwijfel ten zeerste of cocaïne prestatieverhogend werkt. Professor Donike (de Duitse doping-goeroe, red.) denkt er ook zo over. Het is triest dat zo'n fantastische sportman ka pot wordt gemaakt. Hij is ge woon verslaafd. Omdat hij niet meer onder de druk kon uit komen. Niet zo verwonderlijk, vind ik. Vooral omdat hij leef de in een stad waar de mafia heerst. Maar in zekere zin kun je stellen dat de dopingcontro le zijn leven heeft gered". Armando Diego Maradona is niet de enige sportman die het slachtoffer is van de bijzonde re samenstelling van de dopinglijst, vindt Vrijman. „Heroïne en marihuana staan er ook op. Belachelijk. Want die stoffen werken beslist niet prestatiebevorderend. In te gendeel. Vooral in het Ameri kaanse basketbal is het ge bruik van drugs een bekend gegeven. Daar zijn legio voor beelden van spelers die dach ten dat zij een uitstékende wedstrijd hadden gespeeld. Maar als ze het daarna op vi deo terugzagen, ontdekten ze dat dat zwaar tegenviel. En het super-basketbaltalent Lenn Biass overleed twee da gen nadat hij een miljoenen contract had getekend. Oor zaak: cocaïne. In dergelijke ge vallen zouden dopingcontroles ook een gunstig effect kunnen hebben". Laboratorium Vrijman heeft lange tijd in de veronderstelling geleefd dat Nederland per binnenkort ook (weer) zou kunnen beschikken over een eigen laboratorium voor dopingcontroles. De ex- atleet (middenafstandloper) had verwacht dat het NIDDR (Nederlands Instituut voor Drugs en Doping Research) in Utrecht weer een olympische accreditatie zou krijgen om zelf controles te kunnen uit voeren. 'Utrecht' had op 1 ja nuari de doping- (niet de drugs-) controles gestaakt, na dat de leidende professor Van Rossum na onenigheid naar Tilburg was getrokken. Gesteund door IOC-lid Anton Geesink vroeg Van Rossum voor de Tilburgse universiteit een eigen accreditatie aan, ter wijl het NIDDR zich met hulp van het NOC weer aanmeldde. Beide aanvragen werden on langs (half juni) echter onver biddelijk door het IOC afge wezen, waardoor de Neder landse sportbonden hun toe vlucht moeten blijven zoeken tot professor Donike in Keulen,- die zijn westerburen vanwege de toegenomen werkdruk echter liever kwijt dan rijk is. Schittert Nederland schittert dus door afwezigheid bij de twintig door het IOC erkende laboratoria. Daarin werden onder de hoe de van het internationaal olympische comité in 1990 71.341 urinestalen onderzocht. In 932 gevallen (1,31 procent) was de uitslag positief. Neder land kent nauwelijks enige historie op dit gebied, hoewel de affaire Gert-Jan Theunisse de laatste jaren een heleboel heeft ingehaald. Vrijman: „We hebben geen enkele indicatie ten aanzien van het aantal be wuste dopinggebruikers in Ne derland. Het bestuur van het NeCeDo gaat er vanuit dat het wel meevalt. Internationaal wordt weieens gezegd dat KILLARNEY Twee maximale overwin ningen hebben de Nederlandse mannenploeg weer zicht gegeven op een ereplaats bij het Europees bridgekampioenschap in Killarney (Ierland). Daar de gekunsteld biedende Polen achttien punten minder scoorden, is Neder land de vierde positie, die recht geeft op deel neming aan de strijd om de wereldtitel, tot op vijf punten genaderd. De vrouwen bleven niet achter. Vlak voor de, welkome, rustdag werd met 23-7 van Zweden gewonnen. Het gaatje met Engeland en Euro pees kampioen Duitsland, die de derde plaats delen, is geslonken tot drie punten. ROTTERDAM Er zijn sportmensen op een vrolij ker wijze kampioen ge worden. Profbokser John Emmen vierde het ver werven van de Benelux- titel in het zwaargewicht gisteravond echter op een geheel eigen wijze. Zeker, er volgde een heuse vreugdesprong nadat de Belgi sche titelverdediger Franco Wanyama in de tiende en laat ste ronde naar het canvas was gegaan. Eenmaal in de kleed kamer van de Rotterdamse Weena-ijshal draaide de 32-ja- rige Tilburger om als een blad aan een boom. „Ik hecht enorm veel aan deze titel", sprak Emmen weloverwogen, „maar ik overweeg serieus met boksen te stoppen. Waar om? Ik wil niet zeggen dat ik de wijsheid in pacht heb, maar ik ga nu m'n eigen weg. Dat betekent dat ik eindelijk eens harde valuta wil zien. Ik ge niet van deze sport, maar van dat genot kan ik m'n boter ham niet beleggen noch m'n hypotheek aflossen. Ik heb vanavond 5000 gulden ver diend. Met dat bedrag moet ik mezelf prof noemen". Emmen stak de beschuldigen de vinger gisteravond zeer na drukkelijk in de richting van zijn manager Henk Ruhling. „Ik werk nu zes jaar met hem samen, maar hij doet mij te veel loze beloften. Echt, als hij niet heel snel een interessant gevecht voor mij regelt, dan hang ik mijn handschoenen aan de wilgen. Ik baal er ver schrikkelijk van". Zo'n afscheid zou wellicht ook de Nederlandse boksbond een hoop onheil besparen. De NBB heeft wegens heibel met de Belgische collega's immers be sloten dat geen Nederlander nog in een Benelux-gevecht mag uitkomen. Bondsbestuur- ders hebben inmiddels al be dacht dat zo'n uitspraak wel eens tot een confrontatie met de rechter kan leiden. Gister avond kwam men er met een Belgische afvaardiging in elk geval nog niet uit, zodat het eenzijdige verbod van kracht blijft. John Emmen had voor die problematiek bij het betreden van de ring geen oog. Z'n Bel gische opponent van Oegande- se afkomst tien ronden later al helemaal niet. De 23-jarige ti telverdediger ging na een linkse hoek van de Brabander zo zwaar neer dat de Luxem burgse arbiter Roger Kreitz zelfs z'n tien vingers niet meer in actie hoefde te brengen. „Ik voélde dat het een klasse stoot was", zou Emmen later zeg gen. De uitdager was pas hal verwege de partij in z'n ritme gekomen. Op dat moment kon hij goed gebruik maken van z'n tien kilo overwicht. Wany ama verloor vanaf de vijfde ronde steevast de drie minuten op punten. Het tergend langza me beulswerk van Emmen leidde uiteindelijk tot een on verwacht harde tik; goed voor z'n zestiende zege in achttien profpartijen. De interessante gala-avond in Rotterdam kende overigens louter Nederlandse zeges. Mid dengewicht Gilbert Hallie ver sloeg Stan King (Engeland) op punten, een voorbeeld dat ook de cruisergewichten Pedro van Raamsdonk (tegen de Brit Ian Bulloch) en John Held (te gen Darren mc Kenna uit En geland) volgden. Dat ook Eddy Smulders door de jury tot win naar werd verklaard tegen Lumbala Tshibamba wekte verwondering gezien de acht tellen rust die de Eindhove- naar eerder kreeg toegewezen. De over dertien partijen onge slagen prof handhaafde zijn record echter terecht, want over de acht ronden was hij gewoon de beste. Voetballer Huysmans geschorst na doping BRUSSEL Doelman Mare Huysmans van Waregem is door de controlecommissie van de Belgische voetbalbond voor twee maanden geschorst. Hij werd op 1 december, na afloop van de wedstrijd Lierse SK - Waregem, betrapt op doping. Huysmans mist de eerste twee duels van het nieuwe seizoen. invasie kan verzachten valt te betwijfelen. J.R.-figuur Als de -slechts- 375 leden van de All England Club (de erele den in de personen van de en kelspelkampioenen stemmen doorgaans niet mee) zich één dezer jaren moeten uitspreken over een verhuizing van Church Road naar zuidweste lijke richting, dienen zij zich één ding goed te realiseren: drie jaar geleden meldde het gemeentebestuur van Texas (Dallas, VS) zich in Basingsto ke met het verzoek een zoge naamde twinning-band aan te gaan. De Britten stuurden re soluut een afwijzing. Zij zagen absoluut niets in de jaarlijkse komst van een stelletje rijke J.R.-figuren die met hun olie dollars zouden komen strooi en. B.B.-ers als Boris Becker lijken daarom met hun tennis- geld evenmin erg welkom. LONDEN Nog steeds bestaat geen duidelijkheid over de aard van de bles sure van Monica Seles. Ook Gerard Smith, voor zitter van (ie internationa le Frouwentennisbond WTA, is er nog niet in ge slaagd telefonisch contact te krijgen met de nummer één van de wereld en (tot afgelopen vrijdag) van het W imbledon-plaatsings- schema. Smith heeft via het manage mentbureau van Seles (IMG) te horen gekregen dat het met haar blessure „wel meevalt". „Ze zal niet worden geope reerd en speelt over een paar weken voor de Federation Cup", luidde gisteren de offi ciële lezing. Maar waar in het eerste communiqué nog droog jes werd gerept over „een scheenblessure als gevolg van een ongelukje", lopen de diag noses van kenners en niet- kenners nu al uiteen van „een ernstige ziekte" tot „uitput tingsverschijnselen". De 17-jarige Seles en haar va der annex begeleider Karolj schijnen in Florida te verblij ven, waar de Joegoslavische op een streng dieet zou zijn ge zet. De jeugdige liefhebster van friet met ketchup wordt door sommigen zelfs al onder gebracht in de categorie Tracy Austin/Andrea Jaeger. Zij gin gen er onderdoor na grote suc cessen op zeer jeugdige leeftijd en gevreesd wordt dat Seles, die de afgelopen winter talloze demonstratie-toernooien speel de in plaats van op adem te komen, hetzelfde lot bescho ren zal zijn. Door haar late af schrijving voor het Wimble- don-toernooi verspeelde Seles trouwens niet alleen de kans op het behalen van de Grand Slam (de vier grootste toer nooizeges in één seizoen); ze kreeg ook een boete van 6000 dollar omdat ze zich voor de tweede maal te laat om medi sche redenen had teruggetrok ken. Seles is de eerste speelster uit de historie die zich als nummer één geplaatst voor het toernooi terugtrok. Wilander ook Mats Wilander meldde zich gisteren vlak voor het begin van de wedstrijden af van het toernooi van Wimbledon. De Zweed liet de organisatie we ten te veel hinder te ondervin den van een knieblessure. De vroegere nummer een van de wereld liep die kwetsuur vori ge week bij het toernooi van Queens op. Wilanders plaats in het hoofd schema wordt overgenomen door de Canadees Martin Lau- rendeau. Hij speelt in de eerste ronde tegen de onbekende Brit Danny Sapsford die van de or ganisatie een wild-card heeft gekregen. Emile Vrijman studeert op de aspecten van doping in de sport. tachtig procent van de medail lewinnaars bij grote toernooi en doping gebruikt. Als je ziet hoe weinig werkelijke wereld toppers wij in Nederland heb ben, kun je er vanuit gaan dat het aantal bij ons niet zo groot is". Vooral om financiële redenen kunnen diepgravende onder zoeken naar betrouwbare ge tallen niet worden uitgevoerd. „Als ik het me goed herinner is er in 1982 een grootscheepse controle in de voetballerij ge weest", aldus de 28-jarige Vrij man. „Dat leverde toen, bij profs en amateurs, precies elï gevallen op. De meeste daar van betrof gewone efidrine. Maar er wordt ook gezegd dat bij Ajax in de topjaren flink werd geslikt. Waarom zou de KNVB zo'n onderzoek als toen nu niet eens herhalen? De grootste sportbond van Neder land vindt het helemaal niet nodig er iets aan te doen. Ze zijn niet de enige. Het is schandalig, maar heel veel bonden hebben niet eens een dopingreglement, of ze weten niet hoe hun internationale re glement luidt. De Nederlandse tennisbond (die nu zijdelings is betrokken bij het dopinggeval rond de Zeeuwse Sandra Be gijn in België; red.) heeft wei eens een aanzet gegegeven, maar dat ligt nu stil". Atletiek Volgens Vrijman is de atle- tiekunie wat dopingcontroles betreft wel „goed bezig". Ge dwongen door de internationa le voorschriften worden nu ook 'out of competition'-con- troles gehouden. „Maar het ideale systeem is eigenlijk zo als het in Engeland en Austra lië gebeurt. In Engeland wor den zelfs oud-politiemensen ingezet. Daar gaan de contro les van de overheid uit. En dat is veruit te verkiezen door ei gen acties van de bonden, die ook nog te maken hebben met belangen als het eigen imago". Aan de andere oever van Het Kanaal houdt de overheid een kaartenbak bij van alle spor ters. Een dergelijke opzet acht Vrijman in Nederland „abso luut onhaalbaar", zodat hij zich namens het NeCeDo on vermoeibaar blijft inzetten met het geven van, vooral pre ventieve, informatie. „De re gering heeft momenteel te ma ken met twee zaken. De anti- (lopingconventie van de Raad van Europa (gericht op het „uiteindelijk elimineren van dopinggebruik in de sport"; red.) en de resolutie van de E.G. tegen het misbruik van geneesmiddelen. De Neder landse overheid heeft doping altijd als een probleem van de sport beschouwd, maar zo lig gen de zaken niet meer. De bedoeling is dat de Tweede Kamer zich in het najaar over dit onderwerp uitspreekt. Voor die tijd moet het NeCeDo de haken en ogen hebben ont dekt en tot advisering over gaan". Daarnaast houdt mr. Emile Vrijman, gespecialiseerd in de juridische aspecten van do- 9-1 fDEN Als op drui- Rzi&e dagen zoals gisteren nieuws te melden over resultaten en niet over de liefdes pelen van tennissers !fde$ters, resteren voor de .bledon-gangers door- s nog maar een paar irwerpen van gesprek, /op staan uiteraard weer en de bijbeho- e voorspellingen, ge el door het niet uit te fenomeen van thandelaars bij de ten van het stadion, r dagen hebben de en er een item bij: de dijke verhuizing van bledon naar Basings- 1 de „county" ipshire. (ijl de opgeblazen groene imatten het gras van iledon kurkdroog hiel- lekten de serieus lijkende isplannen van het be- van de All England Tennis Club (AELTC) loor naar de buitenwe- Met paniek tot gevolg, in de Londense wijk iledon als in de stad Ba- (oke, waarvan de aanblik t beheerst door saaie wol- rabbers. „De verhuizing reigender dan de regen", de gisteren een door- te bezoeker, die tegen be- eten in twee uur in de rij jestaan voor een kaartje. it er gisteren geen bal geslagen mag hij op de dag van het Engelse I Slam-toernooi van '92 dan ook gehouden) an staan in de rij. Als voor zijn zinloze inves- van gisteren zal dan een speciaal, lager, toe- Veiligheidsdienst denkt aan een bom LONDEN De veiligheidsdienst bij het tennistoernooi van Wimbledon heeft maandag op de eerste, volledig verregende, dag voor grote opschudding gezorgd. Aanleiding voor alle druk te vormde een achtergelaten tas op de zittribune van het center court. De enkeling die de moeite had genomen de regen te trot seren, werd uit voorzorg gevraagd de tribune te verlaten. De ex perts hielden rekening met een bom. De organisatie noemde de oproep van de veiligheidsdienst „een overdreven reactie". Korte tijd later mochten de toeschouwers weer naar hun plaatsen te rugkeren. Niemand nam die moeite. kilometer ten zuidwesten van Londen, telt momenteel al elf 'allweather-banen'. Daarvan zijn er nu zes overdekt, maar AELTC-voorzitter John Curry (van huis uit econoom) zou al offertes voor veel meer papie ren mogelijkheden in zijn la hebben liggen. Het enige pro bleem (of juist voordeel) is dat de eigenaar van Basingstoke Tennis Complex onlangs bankroet is gegaan. Tegenstanders van de verhui zing, en daarvan blijken er zo wel in Londen als in Basings toke veel te zijn, wijzen graag op het verloren gaan van de vele tradities rond de 'de groe ne kathedraal' in Londen- Zuid. Maar met de noodge dwongen verbouwing van het centre-court, begin vorig jaar naar aanleiding van de Hills- borough-ramp, gingen op ge zag van brandweer en politie ook al alle zo karakteristieke staanplaatsen rond de belang rijkste baan verloren. De toe schouwerscapaciteit daalde daardoor van 14.500 naar 13.000. En de (doorslaggeven de?) vraag is of Basingstoke wel zo zit te springen om de komst van het grootse tennis- circus. Zeker, met een winst van zo'n 30 miljoen gulden per jaar zal er voor de onderne mende bewoners wel wat aan de strijkstok blijven hangen, maar of dat het leed van zo'n Voornaamste argument voor de voorgenomen 'move' zou zijn dat de achttien grasbanen in Londen-zuid onvoldoende zijn om alle partijen (inclusief dubbels- en 35-plustoernooien enz.) binnen twee weken af te werken. Aannemelijker is ech ter dat de 4,2 vierkante kilo meter in wijk SW 19 te krap worden om het aantal (com merciële) activiteiten uit te breiden. De AELTC wil méér, maar de lokale stadsbestuur ders lijken niet van zins de omliggende -groene- terreinen prijs te geven voor een com plex waarop 50 van de 52 we ken niets, maar dan ook hele maal niets te beleven valt. Bijkomende overweging is dat grasgrond in de 21e eeuw uit de mode dreigt te raken bij de tennistoppers, zeker nadat zo wel in Australië (1987) als in de VS (1975) voor het Grand Slam-toernooi is overgestapt op een harde ondergrond. Lange termijnplanning trou wens, want een spelers-enque- te onder 89 profs wees onlangs nog Wimbledon unaniem als belangrijkste toernooi aan. Bankroet De tennisclub van Basingsto ke, een flinke stad gelegen aan de autosnelweg M3 zo'n vijftig pinggebruik in de sport, zich ook en vooral bezig met het voorlichten van sporters. „Gert-Jan Theunisse heeft mij nooit gebeld en dat is jammer. Want die zaak is juridisch heel slecht aangepakt. Ik zou altijd zijn arts aansprakelijk hebben gesteld. Maar mijn eerste taak is niet om mensen vrij te plei ten". Als bewijs voor die woorden zwerven over de bu relen van Vrijman grote aan tallen voorbeelden van folders tot en met 'creditcards' waarop sportlieden kunnen lezen wat mag en wat niet mag. „Ik geef toe, een heleboel van de idee ën is gepikt van het buiten land. Daar zijn ze veel verder dan wij. We hebben hier te maken met twee categorieën: de georganiseerde sport en de ongeorganiseerde sport. Bij bo dybuilders in sportscholen komt het bijna altijd voor. Ook daar proberen we zo goed mo gelijk te waarschuwen. Maar we zijn er niet om detective te spelen". DECAZEVILLE Gilbert Du- clos-Lassalle heeft op 37-jarige leeftijd het hele wielerpeloton in de Midi Libre op grote achter stand gereden. De Fransman, ploeggenoot van Tour-winnaar Greg Lemond, werd gisteren in de afsluitende tijdrit derde ach ter zijn landgenoten Moreau en Mottet en vergrootte zijn voor sprong op de nummer twee in het eindklassement, Martial Gayant, tot ruim vier minuten. Gert-Jan Theunisse stapte in de ochtenduren tijdens het eerste gedeelte van de zesde rit af en vertrok maandagavond naar Spanje waar hij vandaag in de Omloop van de Mijnvalleien is gestart. Duclos-Lassalle pakte de leiders trui in de tweede rit, toen hij in de stromende regen meesloop in een ontsnapping. De renner uit Pau verdedigde het tricot in de bergetappes succesvol. In de ko- ninginnerit op zondag finishte hij als tweede. In het algemeen klassement eindigde Jan Sie- mons als beste Nederlander op de twaalfde plaats. Zwitserland Luc Roosen staat voor zijn be langrijkste zege in zijn loopbaan. De renner uit de ploeg José de Cauwer slaagde er gisteren in tijdens de laatste grote berg etappe van de Ronde van Zwit serland zijn concurrenten in het hooggebergte op de voet te vol gen. Roosen behield zijn voor sprong van 33 seconden op de Fransman Pascal Richard. De zesde rit werd gewonnen door de Italiaan Franco Vona, de Nederlander Eddy Bouwmans ging met de beste klimmers om hoog en schoof in het klassement op naar de zevende plaats. De renners moesten in de lang ste rit van de ronde, over 252 ki lometer van Bürglen naar Ulri- chen, drie bergen bedwingen. Greg Lemond bereikte de finish als elfde. De Amerikaan was daarmee tevreden. „Ik ga beter rijden", meldde hij na de finish. Steven Rooks en Erik Breukink konden dat na afloop niet zeg gen. Rooks leverde bijna tien minuten op de winnaar in, Breu kink (in gezelschap van Alcala) meer dan veertien. Er viel gisteren weinig te serveren op Wimbledon, ook voor de vrouw die langs deze tafeltjes ging. 1 jfm een vuiltje in het oog. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9