Ontwikkeling economie overeenkomstig prognose EG-ambtenaren staken opnieuw Multicopy wil naar honderd filialen Westerse zakenlieden in Moskou woedend over poging tot huurverhoging BEURS VAN AMSTERDAI ECONOMIE CeidóeSou/uuit DINSDAG 25 JUNI 1991 PAGI 'O „Geen smeergeld bij bouw wegrestaurants in DDR" BONN De Duitse minister voor verkeers zaken, Gtlnther Krause, heeft gisteren ten stelligste ontkend dat hij betrokken is ge weest bij het vermeende geschuif met smeer gelden bij de verlening van concessies voor de bouw van wegrestaurants in de voormali ge DDR aan onder meer de Nederlandse Van der Valk-groep. Krause was staatssecre taris van binnenlandse zaken in de laatste regering van Oost-Duitsland. Verschillende Duitse media hebben eerder deze maand be richt dat Krause Van der Valk tegen beta ling zou hebben bevoordeeld bij het ver strekken van bouwconcessies voor eetgele- genheden langs de voormalige Oostduitse snelwegen. Van der Valk heeft een dergelij ke gang van zaken vorige week al tegenge sproken. Nieuwe staking Franse luchtverkeersleiders PARIJS Een staking van vluchtleiders bij de Franse luchtvaart heeft er gisteren toe geleid dat het grootste deel van de vluchten binnen Europa en een kleiner deel van de nationale verbindingen moest worden afge last. Van de internationale vluchten van Air France binnen Europa moest circa 80 pro cent van de 400 vluchten worden geannu leerd. Van de binnenlandse vluchten van Air Inter kon ruim 60 procent geen door gang vinden. Het aantal vluchten op de Pa- rijse luchthavens Orly en Roissy-Charles de Gaulle werd van 1200 verminderd tot onge veer 400. De circa 2000 vluchtleiders die sta ken, zijn het niet eens met de voorstellen over personeelssterkte en salarisverhoging. Twee weken geleden legden de luchtver keersleiders het werk ook al neer. ULTIMATUM FNV VOOR WERKGEVERS STUKGOED ROTTERDAM De Vervoersbond FNV heeft de Rot terdamse stukgoedbedriiven gisteren een ultimatum ge steld om de onderhandelingen over een nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst te hervatten. Geven de werkge vers geen gehoor aan dit ultimatum, dat morgenmiddag om drie uur afloopt, dan volgen acties. De bond heeft meegedeeld dat stakingen deel uit zullen maken van de acties. Het ultimatum volgt op het vastlopen van de onderhan delingen over de nieuwe cao, afgelopen vrijdag. De bond eist onder meer een structurele loonsverbetering van 3,5 procent voor een eenjarige cao (per 1 april '91), uitbrei ding van de werkgelegenheid en correcte afspraken over het aannemen van werknemers voor onbepaalde tijd. Het eindbod van de werkgevers voor een tweejarige cao ging vrijdag niet verder dan een structurele loonsverho ging van 2,5 procent en 1,5 procent per 1 april '92. Daar naast bieden de werkgevers onder meer 39 stageplaatsen voor deelnemers aan het banenplan. Pierson voegt twee commissionairs samen AMSTERDAM Pierson, Heldring Pier son, dochter van de ABN-Amro combinatie, gaat zijn twee commissionairsbedrijven Van Kollem Zoon en Broekman's Commissie- bank samenvoegen tot één bedrijf. Door de samenvoeging onder de naam Van Kollem Broekman Effectenbank wordt gestreefd naar een verbreding van de basis. Dit heeft Van Kollem Zoon gisteren bekendge maakt. Door de fusie „is er een bredere ba sis op commercieel gebied ontstaan", aldus ■fcen woordvoerder. Ook het feit dat „er de laatste tijd minder te doen is geweest" was een argument om de voorheen zelfstandige commissionairshuizen samen te laten wer ken. De marges van de commissionairshui zen staan onder druk door de hoge automa tiseringskosten en de tarievenstrijd. CONSUMPTIE LAATSTE HALF JAAR STERK GESTEGEN DEN HAAG De sterke stijging van de dollarkoers maakt het noodzakelijk om de ramingen voor de Nederlandse economie voor 1993 en 1994 te her zien. Maar voor dit jaar en volgend jaar zal het geen noemenswaardig effect hebben op de economie. Dit staat in de halfjaarlijk se rapportage van het Centraal Planbureau (CPB). Deze rapportage gaat vooraf aan de Macro Economische Verkenningen voor 1992 die op Prinsjesdag worden gepre senteerd. Het CPB herhaalt dat de koopkracht in 1991 ver moedelijk voor alle inkomens groepen licht zal dalen. Aan vankelijk was een stijging van het besteedbaar inkomen voorspelt van 0,75 procent. Dit is het gevolg van de con sumptieprijsstijging. Nu de lo nen met een kwart procent minder toenemen dan werd aangenomen, zal dat resulte ren in een minimale inkomen sachteruitgang. Hierdoor zal de concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland wel versterkt worden en zal de produktiegroei eveneens toe nemen. Ook de werkgelegen heid zal hierdoor positief beïn vloed worden. De bonden hebben twee we ken terug negatief gereageerd op de daling van koopkracht ten gevolge van de onver wacht hoge inflatie. Zij zijn verbolgen over het feit dat achteraf is gebleken dat de groeiende ziektekosten buiten de berekeningen voor de infla tie waren gehouden. Dit zou volgens hen de koopkracht be nadeeld hebben. Het CPB spreekt dit echter tegen.De stijgende ziektekosten hebben geen gevolgen voor de koop kracht. De negatieve gevolgen zijn namelijk alleen voor het bruto inkomen merkbaar, al dus het CPB. In ieder geval heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt, dat de binnenlandse consumptieve bestedingen in het eerste kwartaal van 1991 vergeleken met het eerste kwartaal van 1990 met 4,5 procent toena men. In de cijfers zijn de prijs stijgingen verrekend. Het CBS meldt dat een dergelijke forse stijging sédert de jaren zeven tig niet meer is voorgekomen. Aan voedings- en genotmidde len werd 3,6 procent meer be steed, aan duurzame consump tiegoederen 5,4 procent. Voor al bestedingen aan kruide nierswaren, zuivelprodukten, textiel en elektrotechnische produkten namen fors toe. Nog geen harmonisatie van tarieven binnen EG (Vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG Het ak koord dat de EG-ministers van financiën bereikten over de toekomstige btw- en accijnsta rieven betekent niet dat spra ke is van een echte harmoni satie (gelijktrekking) van die tarieven. De ministers hebben slechts een akkoord bereikt over minimumtarieven waar men in de EG-lidstaten niet onder, maar wel bovenuit mag gaan. Voor het normale btw- tarief is dat bodemtarief 15 procent. Voor het verlaagde btw-tarief is het 5 procent. De lijst van goederen die on der het verlaagde tarief zullen vallen is ook nog niet defini tief vastgesteld. De EG-lidsta ten hebben wat dit betreft zeer uiteenlopende wensen. Neder land wil bijvoorbeeld dat sier- teeltprodukten op die lijst voorkomen, maar de overige EG-landen zijn het daar niet mee eens. Ook voor de accijnstarieven gaan minima gelden, maar ook hier zijn de EG-lidstaten vrij om boven die minima uit te gaan. Over de accijnstarieven voor wijn, sterke drank en ta bak bestaat nog helemaal geen overeenstemming. Afgespro ken is dat de EG-commissie daarvoor voorstellen zal doen in de definitieve richtlijn. Als die richtlijn bij de EG-minis- terraad ligt, kan het gevecht daarover opnieuw beginnen. Want vijf wijnproducerende EG-landen (Spanje, Portugal, Italië, Griekenland en Duits land) vinden dat er eigenlijk op wijn helemaal geen accijns geheven moet worden. Behalve het normale en het verlaagde btw-tarief zullen sommige EG-landen voorlopig nog een extra verlaagd tarief van 0 procent; bijvoorbeeld voor eerste levensbehoef ten mogen hanteren. Ver der komt er voor enige tijd nog een 'parkeertarief', dat tussen het normalé en het ver laagde tarief in zit. Daarin zul len bepaalde EG-landen goe deren mogen onderbrengen die van het verlaagde naar het normale tarief moeten verhui zen. Dit werd overeengeko men om te voorkomen dat de 'sprong' in één keer te groot wordt. Het zal dus alles bijeen nog heel lang duren voordat alle EG-landen allemaal de- zelfde btw- en accijnstarieven hanteren. Ingekort Chun Kyung-Hwan, de jongere broer van de in opspraak geraakte voormalig president Chun Doo- Hwan van Korea, loopt de gevangenis in Seoul uit. Chun Kyung-Hwan werd veroordeeld wegens verduistering tussen 1980 en 1988 van miljoenen dollars overheidsgeld toen zijn broer president was. Hij werd vandaag vrijgelaten nadat zijn gevangenisstraf van zeven jaar was ingekort. FOTO: AFP BRUSSEL De EG-amb tenaren zijn het staken nog niet moe. Zij besloten gisteren met een overgro te meerderheid vandaag en morgen opnieuw het werk neer te leggen om hun salariseisen te onder strepen. De circa 25.000 „eurocraten" in Brussel en Luxemburg hebben bo vendien een betoging aan gekondigd voor de half jaarlijkse Europese top, die vrijdag en zaterdag in Luxemburg plaatsvindt. Tenzij de twaalf regeringen alsnog ingaan op de eisen van de ambtenaren komen er ook acties op 8 juli als de ministers van financiën en hun ambts genoten die belast zijn met vis serijzaken voor de eerste keer in Brussel onder Nederlands voorzitterschap vergaderen. Uit voorzorg is een officiële perspresentatie vanwege het Nederlandse voorzitterschap van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en staats secretaris Dankert (Europese zaken) morgen in het Euro pees Parlement in Brussel ver plaatst, aldus een Nederlandse woordvoerder in Brussel. Of premier Lubbers morgen meekomt naar Brussel voor de laatste besprekingen met de EG-Commissie voordat Neder land maandag 1 juli de voor zittershamer van Luxemburg overneemt, is onzeker. Het „Berlaymont", het hoofdkwar tier van de Commissie, zal net als vorige week maandag en dinsdag door postende stakers worden afgezet. De EG-lidstaten willen af van het bestaande systeem waarbij de ambtenarensalarissen jaar lijks worden verhoogd op basis van het gemiddelde Europese inflatiecijfer en de ontwikke ling van de nationale ambte narensalarissen. De ambtena ren beschouwen dat als aan tasting van verworven rechten en zijn radicaal tegen. Ook willen de landen in een of an dere vorm vasthouden aan een door de „eurocraten" ge wraakte crisisheffing uit 1981. Prijzen onroerend goed in Berlijn exploderen BERLIJN De prijzen van onroerend goed in Berlijn schieten omhoog sinds vorige week is besloten dat het de toekomstige hoofdstad van Duitsland en binnen 10 tot 12 jaar de zetel van parlement en regering zal worden. Daardoor zullen in de komende periode 100.000 politici, ambtenaren, diplomaten, journalisten en hun familieleden naar Berlijn trekken. Makelaars in onroerende goe deren doen na de uitspraak van het parlement om te ver huizen uitstekende zaken en raken nu al onroerend goed kwijt dat tot nu toe door de te hoge vraagprijs, onverkoopbaar werd geacht. Volgens Gerlinde Lohmüller, de eigenaresse van een makelaarskantoor op de siieke boulevard Kurftlrsten- aamm, verkocht zij eind vori ge week een stuk land van 249 m2 aan de Friedrichsstrasse in het centrum voor 410.000 mark terwijl datzelfde stuk grond voor donderdag nog niet te slijten was voor 250.000 mark. De vraagprijzen voor land in het district Pankow dat iets rustiger gelegen is, ziin in enkele dagen met 100.000 mark gestegen tot 750.000 mark. En dat terwijl de prijzen vorig jaar al met gemiddeld 20 procent omhoog waren gegaan na de slechting van de Berlijn- se muur. Volgens Willi Bendzko van de Duitse associatie van make laars in onroerende goederen is dit jaar nog een stijging van 30 procent op de huizenmarkt te verwachten. De vraag is momenteel sterk gericht op kantoorruimte en eengezins woningen. Maar hij wijst erop dat het niet alleen Berlijn is waar de prijzen omhoog schie ten. De gehele regio rond Ber lijn en in de staat Branden burg is nu interessant aan het worden voor Iets betere uitkomsten Nederlanden van 1870 DIEMEN De verzekeringsgroep De Nederlanden van 1870 heeft vorig jaar de omzet met twee procent zien toenemen van 428 miljoen naar 436 miljoen. De winst voor belastingen nam met 31 procent toe naar 29,2 miljoen. Door een forse stij ging van de belastingdruk daalde de nettowinst echter van 16,3 miljoen naar 15,7 miljoen. Door een terughoudend be leid met betrekking tot de koopsomproduktie daalde de premie- omzet van het levenbedrijf van 200 miljoen naar 192 mil joen. De teruggang in de koopsommen werd bijna geheel gecom penseerd door een toegenomen en rendabeler produktie in pen sioenzaken. In de schadesector had De Nederlanden last van de voorjaarsstormen Schadeclaim door ex-aandeelhouders van Center Pares DEN HAAG Drie ex-aandeelhouders van Center Pares gaan een schadeclaim indienen bij Center Pares zelf en de Brits eige naar van het recreatieconcern Scottish Newcastle Breweries. Aanleiding is onjuiste informatie die Center Pares zou hebben gegeven over de overname door het Britse bedrijf. Daardoor lie pen de drie twintig gulden per aandeel mis. Het trio besloot me dio vorig jaar hun aandelen te verkopen, nadat Center Pares had gegarandeerd dat een groot deel van de aandelen (zo'n 25 procent) in vrije omloop zou blijven. Ze kregen toen zestig gul den per aandeel. Eind vorig jaar bracht Scottish Newcastle Breweries echter een volledig bod uit op het recreatieconcern, waarbij de aandelen voor tachtig gulden per stuk zouden wor den overgenomen. De bedragen die geclaimd worden zijn onbe kend. Een van de drie, de Hagenaar R. Cook, zegt 30.000 gulden te claimen. De andere twee eisers zouden een grote Britse en een kleine Nederlandse belegger zijn. DEN HAAG De Neder landse sneldrukketen Multicopy wil binnen en kele jaren het aantal ves tigingen in Nederland uit breiden van 52 naar hon derd filialen. Multicopy is met 150 miljoen zwart-wit en 2,5 miljoen kleurenko- piën per jaar het grootste kopieerbedrijf van Neder land. Terwijl de grafische industrie in de eerste drie maanden van dit jaar met teruglopende om zetten werd geconfronteerd, stegen de verkoopcijfers van Multicopy met 18 procent. In april en mei zelfs met 26 pro cent. De sneldrukker richt •zich vooral op het bedrijfs leven. De omzet komt voor 98 procent van zakelijke op drachtgevers. Multicopy is een franchise-or- ganisatie van zelfstandige drukkerijen, die de Multicopy- formule gebruiken en is in handen van Moore, een gra fisch concern uit Canada. Het bedrijf baarde vorig jaar opzien door kort nadat de Nachtwacht door een bezoeker met een mes was beschadigd, een kleurkopie op ware groot te van Rembrandts meester werk op de deur van het Rijksmuseum te hangen. Multicopy nam gisteren als eerste in Europa de 'electronic printer', een hypermoderne la serprinter, in gebruik op haar hoofdvestiging in Amsterdam. Idoor BRUCE CLARK MOSKOU Westerlin gen in Moskou die snak ken naar wat kapitalis tisch comfort, zijn al sinds jaar en dag gewend zich naar het Internationale Handelscentrum te bege ven, een uitgebreid com plex van winkels, kanto ren en appartementen dat de Mezh genoemd wordt. Achter de gevel van gekleurd glas flikkeren de neonrecla mes en binnen hangt de geur van echte koffie. Maar toch voelt niemand zich daar wer kelijk in het Westen. Met zijn keurig verzorgde call-girls en zijn levensgrote imitatie ber kebomen lijkt de Mezh nog het meest op een bijtende satire op het Westen, bedacht door een Rus die er nog nooit is ge weest. In het verleden waren deze es thetische tekortkomingen niet erg belangrijk: er was maar één plaats waar men een fax kon versturen, een vliegticket kon boeken, een pilsje kon drinken in een Engelse pub, of zelfs kon gaan zwemmen in een overdekt zwembad met verveelde vrouwen van Ja panse zakenlieden. De Mezh zou met deze markt voor rijke zakenlieden een onuitputtelij ke bron van inkomsten moeten zijn voor de Sovjetma nagers. En tot voor kort was dat ook zo. De druppel die de kapitalistische emmer deed overlopen was een brief aan de vaste bewoners, waarin een verdubbeling van de maande lijkse huur werd aangekon digd. In het Westen lijdt de naderende economische reces sie tot verlaging van de huren, maar in Moskou geven de groeiende staatsschuld en de verslechtering van de econo mie kennelijk aanleiding tot een volkomen ander beleid. Protestactie Meer dan honderd buitenlan ders hielden onlangs een pro testactie voor één van de duurste restaurants van het handelscentrum. Zij lieten middels een speciaal opgericht bewonerscomité weten dat ze niet genegen waren te betalen. Inmiddels hebben ze een voor lopige overwinning behaald, omdat de laatste rekening die ze hebben ontvangen de oude huurprijs vermeldde. Tot voor kort waren goede ac commodaties voor zakenlieden zo zeldzaam dat de westerlin gen geen eisen konden stellen aan het Sovjetmanagement. Maar de laatste jaren zijn er vier nieuwe luxe hotels en verschillende moderne centra geopend, zodat de Mezh niet langer een monopoliepositie bezit. Ook binnen een andere grote instelling in Moskou is mo menteel een revolutie gaande. Het betreft de Izvesta, de staatskrant die algemeen be schouwd wordt als het enige dagblad dat in de buurt komt van het westerse concept van een gezaghebbend nieuwsor- gaan. Al een jaar lang wordt er een machtsstrijd gevoerd tussen de liberale staf van het dagblad en de hoofdredacteur, Nikolai Yefimov, een communistische ideoloog die tevergeefs pro beerde zijn goede vriend en af- gevaardige Igor Golembyov- sky als correspondent naar Madrid te sturen. De staf van de Izvesta is afge lopen maand in liberale woede uitgebarsten toen bekend werd dat twee andere 'partij-appa- ratchiks' hoge posten op de krant zouden gaan bezetten. Naar het schijnt was dit voor stel afkomstig van Anatoli Lu- kyanov, de conservatieve voorzitter van het Sovjetparle- ment. De boze journalisten zeggen dat sinds de krant wordt uitgegeven door het presidium van het Sovjetparle- ment, Anatoli Lukyanov wel zeggenschap heeft over het aannemen van een hoofdre dacteur, maar niet over ander personeel. Angst Vooraanstaande journalisten van de Izvesta hebben de angst uitgesproken dat de op gebouwde reputatie van hun kwaliteitskrant nu volkomen teniet zal worden gedaan. Ze hebben geprotesteerd bij presi dent Gorbatsjov en doen een beroep op goedgezinde parle mentsleden hun stem te ver heffen. De staf van de Izvesta heeft besloten niet in staking te gaan, maar overweegt nu de mogelijkheid van een 'naam- regel-staking'. Dat zou beteke nen dat de belangrijkste jour nalisten zouden weigeren hun naam boven een artikel te zet ten. Dit is zeker geen gek idee. Maar hoeveel westerse journa listen zouden er zeker van kunnen zijn hun werkgevers op de knieën te krijgen door hun naam niet te vermelden? Als uiterste redmiddel zouden de journalisten van de Izvesta tot een eigen publikatie kun nen overgaan en deze ver spreiden op het Puschkinplein, tegenover hun huidige kan toorgebouwen. Dat plein is vanouds de plaats waar illega le 'alternatieve' kranten, boe ken en tijdschriften verkocht worden. (c) The Times Geerling plaatsvervangend voorzitter directie Sijthoff DEN HAAG De heer H.H. Geerling, thans lid van de di rectie van Sijthoff Pers BV, wordt per 1 augustus 1991 be noemd tot plaatsvervangend voorzitter van de directie van Sijthoff Pers BV. Dat voorne men hebben de raad van com missarissen en de directie van Sijthoff Holding BV gisteren bekend gemaakt. De ondernemingsraad wordt nog om advies gevraagd. De benoeming vindt plaats in af wachting van de definitieve voorziening in de leiding van Sijthoff Pers BV na het ver trek van de huidige voorzitter mr. J.J. Nouwen per 1 juli 1992. De advertentie-inkomsten bij het krantenconcern Sijthoff Pers in Rijswijk blijven ver achter bij de verwachtingen. Volgens voorzitter J.J. Nou wen van de directie worden daardoor de winstverwachtin gen voor 1991 zeker niet ge haald. Noteringen van dinsdag 25 juni 1991 (tot 10:45 uur) 90/2.85 89/90 4.24 90/6.10 90/3.60 90 2.80 89/2.50 90/7.80 90 8.— 90/2.10 86 1.75 90/1.30 90 2% stock 89/90 1.80 90 2.50 90/7.85 89/3.30 90/2.00 90/8.60 89/2.00 90/0.50 90/3.48 89/90 2.40 89/90 1.84 78 4.40+5% St. 90 1.50 90 5.27 90/3.60 90 1.95 90/2.40 90/2.52 90 1.00 ho dd 39.40 7/5 133.90 3/4 87.30 4/4 118.2013/6 186.1014/6 61.409/4 83.00 3/6 213.00 14/5 89.504/4 64.50 22/3 28.40 15/4 154.50 10/5 118.704/4 89.7017/4 37.60 17/6 36.30 9/4 10.40 1/3 163.60 18/4 65.20 19/6 88.70 18/6 86.30 15/5 54.10 15/4 31.4018/6 56.40 17/4 165.10 10/5 60.00 2/4 54.50 4/4 203.00 2/5 32.7017/6 38.60 5/4 104.20 18/4 57.60 6/6 102.7017/6 66.60 31/5 53.704/4 167.503/6 99.70 27/3 46.303/4 33.104/4 85.00 17/6 57.00 29/4 la dd 30.80 15/1 101.1016/1 60.50 16/1 70.9016/1 162.50 7/1 44.30 8/1 74.5016/1 170.70 16/1 66.60 30/1 43.30 8/1 16.6016/1 116.104/2 84.50 3/1 67.30 16/1 24.10 14/1 25.30 16/1 4.50 25/6 129.60 16/1 38.70 16/1 51.0016/1 68.50 2/1 46.30 4/3 19.30 30/1 33.80 14/1 122.90 24/1 33.80 7/1 33.50 2/1 163.50 7/2 19.7016/1 26.60 16/1 84.30 16/1 51.60 23/1 78.30 16/1 60.102/1 39.0014/1 141.206/2 76.00 16/1 38.1016/1 24.00 19/6 61.00 8/1 44.80 16/1 118.50 83.00 114.50 hcstachn 101.40 100.60 56.50 56.50 101.20 100.30 66.40 66.30 46.30 46.40 162.30 162.20 SM?11* 425.00 atag hold c 117.50 auto-i r 117.50 95.00 97.00 o ind pr 46.00B 46.00B bam groep 95.00 95.50 batenb.beh 118.00 120.00 beers 111.80 111.80 171.80 171.00 322.50 322.00 begemann belindo c berkel blyd will bobel boer wink c bos kalis c braat beh breder c 1.45 1.46 40.50 40.00 2.30 ONG 221.00L 221.001 calvè calvè c cindu int 3300.001 3300.00L 1040.00 1035.00 1045.00 1040.00 800.00 800.00 hem hold 131.50 hoek's mach 225.50 holland sea 0.75 holl.kloos 490.00L hbg 224.00 vd hoop 7.40 hunter d pr 2.79 ihc caland 55.00 Infotheek c 9.40 is beh c 76.50 77.30 h. c 41.80 41.80 moeara opr 168500. l moeara cop 16800.0 1 moeara wb 17850.0 1 moolen hold 37.40 mulder bosk 60.00 multihouse 5.90 mijnbouw c 382.00 naeff 440.00E nagron c 52.00 nal.inv.bnk 570.00 nbm-amstel 10.50 nedap 398.00 n spr.sl c 10500.0 1 nkf hold c 240.00 sarakreek schultema 1 schuttersv smit int c sphinx c staal bank c stad roti c telegraaf c text twenthe tulip comp tw kabelh c ubbink unlj 7 pr. Bron: GWK/CDK-Bank 2,090 ital.llre (10.000) 1.60 jap.yen (10.000) 5.61 joeg.din.t/m 100 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 23510 - 24110 23640 - 24240 onbewerkt bewerk» 25710 25840 bewerkt Opgave: Drijfhout, A'dam bethlehem boeing canpac chevron cor Chrysler Citicorp cons edison Damrak zakt weg AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft een slechte maandag achter de rug. Aanvankelijk leek het erop, dat de schade zeer beperkt zou blijven, maar vooral later op de dag gleden sommige aande lenkoersen uit. De stemmings index moest onder invloed daarvan 1,1 punt terug naar 94,4. De koersindex zakte van 200,3 naar 198,7. De omzet in aande len kwam maandag niet ver der dan 376 miljoen op een totale omzet van 996 mil joen. De obligatiemarkt gaf overwegend fractionele verlie zen te zien. Van de internationals zakte Akzo een gulden naar 114,50 en ook voor Koninklijke Olie was eenzelfde verlies wegge legd op 157,10. Unilever moest 1,50 prijsgeven op 162,30 en Philips 70 cent op 31,80. KLM raakte 80 cent kwijt op 30,10. Bij de grote aandelenfondsen was Volmac de enige die de rit met winst kon beëindigen, al ging het om maar twee dub beltjes op 24,90. De verliezen bleven op enkele uitzonderin gen na beneden de gulden. Zo moest Aegon 1,10 inleveren op 118,50, Pakhoed 1,30 op 189,80 en Heinpken 2,10 op BEURS zelf sp 150,50. Wessanen lui 1,30 goedkoper op oet DSM 1,60 op 115,4'tl KNP 1,30 op 51,80. H vens eindigde f 1,20 lag let 62,70 en Borsumij 83. Elders moest Tulip Comrf. Z 1,10 terug naar 25,50 zwaar aangeschoten vast oei fonds VHS verloor nu J in op 5,70. Pirelli, gepmn door het vertrek van e topmensen, werd twee des goedkoper op 24,20, Caland behoorde gistere aai de weinige fondsen die boekten: 1,10 op 56.1(var Op de optiebeurs werd 1( :r j dig gehandeld in optie ft e aandelenindices. Veel bean< stelling was er voor opti de EOE-aandelenindex. index begon de week op bijna anderhalf punt benflie het slot van vrijdag. Het kwam nu op het laagste 278,44. Er gingen meer 10.000 contracten op d< n noemde index om. Bij de delenopties gingen 17.000 tracten om, met de nadri de internationals, omzet op de EOE kwaï ruim 30.000 contracten. Dik hoe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6