zematigde Kucan gezicht ïieuwe Sloveense staat teen'Dl&urli i ^upergendarmes' pakten ctieve terroristen Mitterrand achter uitwijzing Diouri E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB -JITENLAND iGl C^idócSouoant DINSDAG 25 IUNI 1991 PAGINA 5 f-voedseldropping *b( Sudan van start lei [ROBI De Verenigde Na- zijn vandaag begonnen met itdroppingen van voedsel r de bijna een half miljoen anese vluchtelingen die on- s vanuit Etiopié naar hun zijn teruggekeerd. De goede- worden vanuit Lokichokio in rd-Kenya naar de bij de Etio- he grens gelegen plaats Nasir ■acht. Bij Nasir zijn de meeste anese vluchtelingen samen- roomd. De luchtdroppingen on doorgaan totdat er andere lieren zijn gevonden om het Isel te vervoeren. Momenteel de wegen in het gebied onbe- door de regen. Lachvogel Daar koop je dan een dure verrekijker voor, denkt Lisa Sparks lachend. De Australische volgt een vogelkijkcursus in Brisbane maar merkte deze kookaburra (lachvogel) pas op toen deze niet vóór maar óp haar verrekijker kwam. FOTO: AP Kohl steunt minister in affaire-Van der Valk BONN - Bondskanselier Hel mut Kohl heeft het laatste woord gesproken. Wat hem betreft hoeft de Duitse minis ter van verkeer Günther Krause zijn biezen niet te pak ken, ondanks de aanhoudende aantijgingen dat de minister het Nederlandse horeca-con- cern Van der Valk midden 1990 geweldig geholpen zou hebben bij het verkrijgen van vijf bouwconcessies in de voormalige DDR. Dit weekeinde werd Krause - ooit staatssecretaris in de laatste DDR-regering - op nieuw beschuldigd van onzui vere handelingen bij het.ver lenen van die concessies. Hij zou voor die 'vriendendienst' een meer dan gebruikelijke beloning hebben gekregen. Krause heeft altijd gezegd dat hij geen deel heeft gehad in het toekennen van de conces sies. Dat deed volgens hem de toenmalige DDR-minster van verkeer Gibtner die nu als af gevaardigde in de Bondsdag zit. Maar er blijven twijfelt, vooral na publicatie van een brief van het bankiershuis Mees Hope NV in Hamburg waarin Krause voor zijn be moeienissen namens Van der Valk wordt bedankt. Krause heeft eind vorige week een interdepartementale com missie ingesteld die precies moet nagaan wat er midde n/eind 1990 allemaal is ge beurd bij de uitgifte van bouwconcessies voor in totaal 41 motels, restaurants (Rast- statte) en benzinestations. Bo vendien moet uitgezocht wor den of de toen verleende con cessies en al gesloten contrac ten nog steeds rechtsgeldig zijn. Vijf van de overeenkom sten zijn inmiddels geannu leerd. KUWAYT ZET IRAKEZEN LAND UIT KUWAYT Kuwayt heeft de afgelopen twee weken meer dan 400 Irakezen gede porteerd en verhindert het Rode Kruis om te onderzoeken of de uitwijzingen in strijd zijn met de Conventie van Genève, zo hebben westerse functiona rissen maandag meegedeeld. De meeste uitgezette Irakezen leefden al jaren in Kuwayt. Kuwayt treedt keihard op te gen buitenlanders, in het bij zonder Palestijnen, van wie wordt beweerd dat ze met Baghdad hebben gesympathi seerd. ESIDENT ZIET ZICHZELF NIET ALS GEVANGENE VAN DE POLITIEK :RT VAN WIJ LAND JBLJANA Milan :an (41), president van Sloveense staat in wor- is niet het type poli- s dat zichzelf al te na- kkelijk in de schijn- pers plaatst. Inter- vs onder de ronkende ren van een helikop- op weg naar een vol de belangrijke ont- ting zijn hem vreemd, rkijkjes in zijn privéle- ziin zeer zeldzaam. ■■ht de wereld vorig jaar bij- ^Bbeeld kennis maken met iWnuzikale kwaliteiten van ES dent Landsbergis van de —•■"eveneens op de drempel zelfstandigheid staande itrepubliek Litouwen, de hobby's van Kucan het grote publiek in het er. Hoewel beiden gedu- e de 'onafhankelijkheids- het gezicht van hun we staat werden, gaat elke ere vergelijking tussen de ieke leiders mank. heeft Kucan zich evenals Isbergis met voor hem nerkende snelheid aange- lan de democratische tijd- in Midden-Europa, en [erealiseerd dat de pers te woord staan gewoon bij zijn vak van modern politicus hoort. Zeker nu Slovenië zich morgen onafhankelijk zal ver klaren van Joegoslavië, is elke publiciteit welkom. Gekleed in zijn gebruikelijke grijze pak met onopvallende stropdas, zit hij al op de bank voordat de aanwezigen hem goed en wel opgemerkt heb ben. De slopende onderhande lingen over de toekomst van Slovenië hebben hun tol ge ëist, zijn haar is aanzienlijk grijzer dan toen hij ruim een jaar geleden als president aan trad. Toch ziet hij er niet zo vermoeid meer uit als eind mei, toen Joegoslavië -en daarmee Slovenië- wekenlang op de rand van burgeroorlog en staatsgreep balanceerde. De beslissing tot zelfstandigheid is genomen, dat geeft rust. „Kan de eerste vraag gesteld wor den? De president heeft een uur de tijd", zo deelt de tolk mee. Waarschuwing Waarnemers verdenken Ku can ervan dat hij eigenlijk lie ver nog even gewacht had met de onafhankelijkheidsverkla ring. Geschrokken van de Eu ropees-Amerikaanse waar schuwing dat Slovenië niet als staat zal worden erkend, wist de als gematigd bekend staan de Kucan volgens diplomaten op het laatste moment de scherpe kantjes van het onaf hankelijkheidsstreven af te slijpen. Er komt voorlopig geen eigen geld en geen Slo- veens paspoort, en de grenzen blijven open voor alle niet-Slo- venen. Dit alles om vooral nie mand tegen de nieuwe staat in het harnas te jagen. Over zijn eigen rol wil hij niet veel kwijt, maar „de verkla ring woensdag zal een compro mis zijn tussen al te radicale stappen en helemaal geen on afhankelijkheid", zo laat hij weten. En juist dit vermogen tot het sluiten van compromis sen is een eigenschap die Ku can als politicus niet vreemd is. Als meester in de rechten maakte hij in de jaren tachtig een smetteloze carrière binnen de toenmalige communistische partij van Joegoslavië, om juist op tijd over te schakelen naar een meer democratische ideo logie. Hoewel de oud-communisten in Slovenië vorig jaar tijdens de eerste verkiezingen in Joe goslavië sinds veertig jaar werden weggevaagd, werd Kucan met ruime meerder heid van stemmen tot presi dent gekozen. Uit angst voor de gevolgen van een al te radi caal opkomend nationalisme zagen de twee miljoen Slove- nen in Kucan de man die de onderhandelingen over grote re autonomie van Slovenië in goede banen zou kunnen lei den. Maar dat laatste is nu slechts ten dele gelukt. Kucan heeft geen kans gezien Slovenië bin nen Joegoslavië te houden, ge tuige de komende onafhanke lijkheidsverklaring. Met name het eind vorig jaar gehouden referendum, waarin de bevol king zich uitsprak voor zelf standigheid binnen een half jaar, ontnam hem de onder handelingsruimte die hij als politicus zo graag had gehad. Toch ziet hij zichzelf niet als een gevangene van de Slo veense politiek. „We wisten dat een half jaar te kort is om een zelfstandige staat op te richten, maar het was het best mogelijke compromis dat we konden bereiken". Een geoefend soldaat is deze jonge Sloveen nog niet, maar hij doet zijn best voor zijn bijna onaf hankelijke 'vaderland'. FOTO: EPA Slovenen maken zelf grappen over 'leger' LJUBLJANA Lopen drie jongens in camoufla gepak op straat, zegt de Sloveen: 'Asjemenou, daar heb je ons hele leger'. Het is een geliefde grap onder studenten in Ljubljana. Slovenië mag dan vanaf mor gen een onafhankelijke natie zijn, een echt nationaal leger heeft de republiek nog niet. Slechts 300 jonge rekruten vol gen momenteel een experi mentele opleiding tot Sloveens soldaat. De legerleiding ver wacht echter niet dat ze dat laatste op korte termijn in de praktijk zullen hoeven te brengen. De regering in Ljubl jana roept morgen dan wel alle 4000 Sloveense dienstplichti gen terug die nu dienen in het federale leger, een confronta tie met de Joegoslavische mili taire leiding is „niet nodig", meent kolonel Slapar van de 'Territoriale Defensie' waar het eerste Sloveense leger on der valt. De pasgeboren strijd krachten kunnen zelfs samen met de ruim 17.000 reservisten ook weinig beginnen tegen over de 20.000 manschappen die de Joegoslavische federatie op Sloveense bodem heeft. Overleven De republiek kan als zelfstan dige staat overleven, ook zon der hulp van het Westen, meent de kersverse Sloveense minister van financiën, Dusan Sesok. De 37-jarige econoom: „Een republiek met acht pro cent van de Joegoslavische be volking, die 22 procent van het bruto nationaal produkt (bnp) en 35 procent van de ex port levert, kan overleven. Maar met een beetje hulp van het Westen zou het wel ge makkelijker gaan". In het slechtste geval verwacht Sesok een verdubbeling van de wer keloosheid die nu al op acht procent ligt, een vermindering van de handel met 20 procent in de komende twee jaar en een daling van de produktie van de bedrijven met tien a twaalf procent in een jaar. OCES TEGEN ELITEKORPS VAN ELYSEE )B VAN HUET hieih tIJS De Parijse itbank is gisteren be ien aan de juridische oog van een bizar indaal uit de eerste 5 itstermijn van presi- Mitterrand: de affai- n de 'Ieren van Vin nes'. Daarbij fabriceer- en speciaal door het ;ée opgerichte anti-ter- c( stenbrigade vals be- materiaal voor de ar- van drie onbedui- dide Ierse militanten. in jaar na de feiten is er toch een proces gekomen zaak die volgens de nisitiekrant Le Figaro 'het van een De Funès-film kunnen zijn'. Aan missers, iders en misplaatste ijver gebrek. Drie voormalige li ;rgendarmes' zitten in de aagdenbank. directe aanleiding van de is allesbehalve komisch, e aanslag op een joods res- de Rue des Roziers ;n op 9 augustus 1981 zes n en twaalf gewonden, week later maakte presi dent Mitterrand de oprichting bekend van een nieuwe en door het Elysée gecoördineer de anti-terreurbrigade. Deze bestond uit gendarmes van de 'speciale interventiegroep' GIGN, die ook over de veilig heid van de president waakt. De Franse publieke opinie werd gerustgesteld toen de 'Rambo's van de Republiek' nog diezelfde maand drie 'zeer gevaarlijke terroristen' arres teerden in de Parijse voorstad Vincennes. In hun apparte ment werden wapens, explo sieven en documenten gevon den. Niet gezocht De officiële jubel over de blik semactie bekoelde toen de Britse autoriteiten lieten we ten dat het drietal niet gezocht werd door Scotland- Yard. De Ieren stonden te boek als na tionalisten, maar waren geen IRA-commando's. De Franse geheime dienst DST (waar schijnlijk gefrustreerd over de aandacht voor het GIGN-'suc- ces') liet daarop uitlekken 'al maanden' op de hoogte te zijn geweest over de aanwezigheid van de fictieve terroristen. Tijdens het slepende onder zoek vertelden de gendarmes aanvankelijk unaniem leu gens. 'Op bevel', zo klapte een van hen uit de school. Volgens een kroongetuige was de huis zoeking bij de Ieren in scène gezet. Op jacht naar een snel succes zouden de superagenten zelf het bewijsmateriaal heb ben geleverd. Wapens en ex plosieven werden bij de Ieren Bekend Het geknoei is bekend tot op het hoogste niveau, aldus een voormalige gendarme-officier die weigert alleen de schuld te dragen. Ondanks interne pro moties, schadevergoeding aan de Ieren en de nuttige stilte van het 'staatsraison' lukte het niet de zaak helemaal in de doofpot stoppen. De aanklacht is inmiddels wel flink uitge kleed want de verantwoorde lijke gendarmes wordt een vaag 'beïnvloeding van getui gen' verweten. Een van hen is in de loop der jaren tot prefect gepromoveerd. Hij is belast met de veiligheid van de Olympische Spelen in Albert- ville. De sleutelfiguur in de hele affaire ontbreekt vreemd genoeg. Volgens de Franse pers is deze 'kapitein Barril', destijds chef van de GIGN, on aantastbaar want op de hoogte van staatsgeheimen. Momen teel verdient hij de kost als veiligheidsadviseur van enige Afrikaanse staatshoofden. Op het proces dat tot morgen duurt zal hij slechts getuigen. In Parijs betogen mensen van tientallen organisaties tegen de uitzetting van Diouri. FOTO: AFP PARIJS - De Franse president Mitterrand heeft gisteravond de uitwijzing gerechtvaardigd van de Marokkaanse schrijver Abdelmoumen Diouri. Deze .verklaarde opposant van het bewind van koning Hassan II werd vorige week op het vliegtuig naar Gabon gezet, ondanks zijn officiële vluchte lingenstatus. Volgens Mitter rand zou Diouri zich niet heb ben gehouden aan 'de plicht tot terughoudendheid'. De plotselinge uitwijzing van de schrijver heeft tot een demon stratie in Parijs geleid en tweespalt binnen de socialisti sche partij veroorzaakt. Diouri stond op het punt een boek te publiceren over de corruptie aan het Marokkaanse hof, waarbij ook Franse banken en bedrijven een rol spelen. Hij had een verblijfsvergunning tot juli 1995. Delors maakt weg vrij voor Lubbers Idoor JO WIJNEN HET LEVENDE EILAND t r- ■«•Jat d® zee is nog niet tot rust teruggekeerd: nieuwe t 'golven rollen aan, weer wordt de „Vrijheid II" opgenomen $talJeer neergezwiept in een kokende diepte. Wat kan Rob daar- 3en|n uitrichten? Hij kan zich alleen met de uiterste krachtin- hn nin9 vastklemmen, Skip in zijn arm, om te voorkomen, dat 9D°uVer5oord wordt geslagen. Krak! Daar gaat de mast over bid. Rob grijpt een bijl en hakt het tuig los om de rommel kwijt te raken. Maar dan opeens ziet hij in de verte iets drijven. Een drenkeling? Dat kan alleen iemand van de „Walrus" zijn. Die kerels hebben Rob tijdens zijn gevangenschap tamelijk fatsoen lijk behandeld en wie zou er trouwens aan denken zo'n man te laten verdrinken? Kijk, hij heeft zich vastgeklemd aan de uitgelo pen val. Rob palmt voorzichtig het touw in. Nieuw bestand in Kampuchea PATTAYA De strijdende partijen in Kampuchea zijn gisteren op de eerste dag van een nieuwe ronde van vredesbesprekingen overeengekomen voor onbepaalde tijd een wapenstilstand in acht te nemen en de aanvoer van wapens uit het buitenland te staken. Zij hebben evenwel tegelijkertijd laten weten dat er nog belangrijke geschilpunten zijn in het overleg dat is begonnen om een einde te maken aan de twaalf jaar oude burgeroorlog. De zoon van verzetsleider prins Sihanouk, prins Norodom Rana riddh, toonde zich sceptisch en verklaarde tegenover verslagge vers: „De verklaring is een ding, de uitvoering is een andere kwestie". Ontslag ambassadeur levensgevaarlijk BOGOTA De Colombiaanse regering wil het ontslag niet aanvaarden van haar ambassa deur in Zwitserland, die wilde opstappen uit onvrede met het nationale drugsbeleid. Uit angst dat ambassadeur Enri que Parejo vermoord zal wor den wanneer hij terugkeert naar Colombia, heeft de rege ring hem gevraagd op zijn post te blijven. Parejo is een voor malige minister van justitie die al vaak is bedeigd. Vier jaar geleden overleefde hij een aanslag in Budapest. BRUSSEL De huidige voorzitter van de Europe se Commissie, de Frans man Jacques Delors, zal begin '93 zijn termijn als voorzitter van de Europe se Commissie niet verlen gen. De 66-jarige Delors trad in januari 1985 als voorzitter van de Commis sie aan. Zijn besluit kan grote gevolgen hebben voor premier Lubbers, die ambities heeft hem op te volgen. Tot dusver was Delors de eni ge serieuze tegenkandidaat van Lubbers. Zou de Frans man de Europese regeringslei ders om verlenging van zijn ambtstermijn hebben ge vraagd, dan zou hem dat - vanwege zijn grote verdien sten - zeker niet worden ge weigerd. Naar verluidt staat Delors zelf zeer positief tegenover zijn op volging door premier Lubbers. Die laatste wordt in kringen van de Europese Commissie als een zeer goede kandidaat gezien die voldoende politiek gewicht en bestuurlijke erva ring heeft om de zeer moeilij ke taak aan het hoofd van de Commissie op zich te nemen. In Brussel wordt gezegd dat Delors' zeer positieve oordeel over Lubbers volledig door de Franse regering wordt ge deeld. Jacques Delors ambieert het presidentschap van Frankrijk, ofschoon hij ook met het pre mierschap genoegen wil ne men. In Brussel wordt gezegd dat hij, als opstap voor zijn nieuwe taak, bereid is het bur gemeesterschap van de stad Bordeaux op zich te nemen. Delors maakte eerder deel uit van het Europees parlement en was minister van financiën en economische zaken in een van de socialistische regerin gen van president Mitterrand. Hij werd in januari 1989 op nieuw voor vier jaar als voor zitter van de Europese Com missie benoemd. door Roger Simons Engeland in de ban van Hendrik VIII LONDEN Oostenrijk steekt Engeland de ogen uit met zijn Mozart-manie. Omdat in de muziekstad Wenen Mozart dit jaar de toon aangeeft, wat tot gevolg schijnt te hebben dat Britse en andere toeristen in grote drommen derwaarts trekken, heeft de English Tourist Board, de Engelse VVV, een concurrerend middel bedacht om buitenlanders te lokken. Ijverig speuren op de Britse feestkalender bracht een belangwekkende datum aan het licht. Op 28 jyni aanstaande is het precies vijfhonderd jaar geleden dat Engelands bekendste en tegelijk beruchtste vorst, koning Hendrik VIII, het levenslicht aanschouwde. 'Enery the Eight', zoals hij in populaire Engelse deuntjes wordt genoemd, is wel geen Wolfgang Amadeus Mozart, maar toch een Engelsman van formaat. Mensen die nog nooit van Hendrik VIII hebben gehoord, zijn witte raven. Hij was de koning met de zes vrouwen, van wie hij twee genadeloos liet onthoofden. Henry VIII verwees overigens iedereen die hem niet (meer) beviel naar het hakblok. Dat was een soort sport van hem. Maar de flink uit de kluiten gewassen koning speelde ook tennis (al in die tijd!). Hij sprak vloeiend Frans (een hele toer voor zo'n Engelsman) en bracht grote belangstelling op voor kunst, cultuur en techniek. Engelands trouwlustige vorst, uitvinder van wettige echtscheidingen, schreef zelfs muziek (waar sta je nu, Mozart?). De Britten geloven vast, dat het aardige melodietje 'Greensleeveseen van Enery's tophits was. Hendrik VIII is vooral historisch belangrijk als stichter van de (Anglicaanse) Kerk van Engeland. De Engelse breuk met Rome dateert uit zijn tijd. Katholieken worden tegenwoordig in Engeland wel niet meer vervolgd, maar soms toch nog met scheve ogen aangekeken. Roomse premiers zijn er niet gebruikelijk. Allemaal de schuld van Enery", klagen Britse rooms-katholieken, die nochtans met hun ruim tien procent van de bevolking al sinds jaren niet meer in de religieuze minderheid staan. De Engelse vereren koning Hendrik VIII ook omdat hij hun marine heeft gesticht. Zij zijn van mening, dat zij het als natie nooit zo ver zouden hebben geschopt als Enery niet had geleefd. Hij beklom de Engelse troon in 1509; hij was toen amper zeventien. Hendrik VIII regeerde 38 jaar. In die periode drukte hij voor eeuwig zijn stempel op zijn koninkrijk. Hij vergaarde grote rijkdom en brak talrijke roomse kloosters tot de grond toe af; de ruïnes bestaan nog steeds. Hendrik verdeelde de uitgestrekte landerijen en de kostbare kunstschatten van de kloosterlingen onder Engelands oude (en nieuwe) adel, wat vandaag de dag tot gevolg heeft dat vele Engelse kasteelheren er nog steeds warmpjes bij zitten. De Engelse VVV probeert nu van de rest van 1991, alvast wat Engeland betreft, 'het jaar van Hendrik VIII' te maken. Over de plas wordt zij daarin geholpen door BTA, Groot-Brittanniës landelijke bureau voor toerisme, dat zich momenteel hard inspant om al wie geen Mozart-fan is en dus niet naar Oostenrijk trekt, te vangen met een vleugje Hendrik VUI-historiek.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5