l Aantal meldingen j kindermishandeling zal verder stijgen Landbouwgrond in werel# verslechtert in hoog temps, 145 Nederlandse mariniers blijven Kurden beschermen P BINNENLAND c«id6csotncmvt dinsdag 25 juni 1991 pag; ■un HET WITTE WIEF Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG/NEW YORK Zo'n 145 Nederlandse mariniers komen niet naar huis maar blijven voorlopig nog in Irak om de Kurden te beschermen. Defensieminister Ter Beek heeft dit gisteren bekendgemaakt in New York, waar hij een ge sprek voerde met secreta ris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. Deze laatste kreeg te horen dat Nederland de beoogde VN-po- litiemacht in Noord-Irak wel financieel maar niet met man schappen wil steunen. Daar mee is dus echter niet gezegd dat Nederland zich geheel te rugtrekt. De 145 mariniers zul len deel uitmaken van een ge allieerde brigade van zo'n vijf duizend man. Het idee zoveel troepen aanwezig te houden in Noord-Irak is ontstaan onder druk van de Kurden, die bang zijn dat enkel een VN-macht van enkele honderden politie agenten niet in staat zal zijn hen te beschermen tegen het leger van Saddam Husayn. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben de Verenigde Staten overgehaald ook deel te ne men aan de geallieerde troe penmacht. Washington is ak koord gegaan, hoewel daarmee opnieuw een streep wordt ge haald door het voornemen alle Amerikaanse soldaten zo snel mogelijk naar huis te halen. Waar precies de geallieerde troepenmacht in Irak gestatio neerd wordt is nog onbekend. Mogelijk wordt hun basis later verplaatst naar Silopi dat juist over de grens op Turks grond gebied ligt. Hoe lang de solda ten zullen bijven is nu ook nog niet te zeggen. De Franse minister voor hu manitaire hulp, Bernard Kouchner, zei gisteren voor de Franse televisie dat de EG- landen „een humanitaire ope ratie, voor het eerst helemaal onder Europese vlag" zullen opzetten om een miljoen Kur den vanuit Iran naar Irak te rug te brengen, zodra er een vredesakkoord tussen de Kur den en Baghdad is getekend. Parijs i Arnhei :i Niet Parijs,^' Arnhem is plaats waak replica van Eiffeltoren V? vinden is. I staat aan <P]5$ Jansbinnei singel, die tijdelijk is omgedoopf Jans Elysw Arnhem wcj; momentee|jq0 manifestatie gehouden ij, elke winkel is omgebott een bekenl Europese si FOTO: Afr Aantal klachten over rechters blijft stabiel DEN HAAG Het jaarlijks aantal klachten tegen rechters blijft de laatste jaren met niet meer dan negentig stabiel. Uit het jaarver slag over 1989 en 1990 van de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege, blijkt dat de Hoge Raad vorig jaar 87 boze brieven heeft ont vangen. Daarvan was een groot deel niet volgens de regels ingediend. De meeste klachten (44) betroffen rechters of kamers van een rechtbank. Daarna volgden de kan tonrechters, het hof en andere instanties als de kamer van toezicht over notarissen en het ambtenarengerecht. In mei dit jaar wa ren op één na alle klachten tegen rechters die de Hoge Raad na selectie door de pro cureur-generaal bereikten, afgehandeld. Slechts drie van de klachten vond de Hoge Raad gegrond. Brabanders massaal onder zuinige douche DEN BOSCH Onverwacht veel Brabanders gaan voortaan onder een milieu-vriendelijke douche, die aanzienlijk minder water ver bruikt dan de normale. De Provinciale Noord brabantse Energie-Maatschappij PNEM zette drie weken geleden een actie op touw om over te schakelen op de 'spaardouche'. Inmid dels zijn er meer dan 23.000 geleverd, bijna drie keer zoveel als waarop men had gehoopt. De zuinige 'spaardouche' vermindert het wa terverbruik per huishouden met 10 tot 15 ku bieke meter per jaar. Ook wordt energie be spaard die nodig is om dat water te verwar men. Afhankelijk van de soort boiler is de aanschaf van de 'spaardouche' binnen enkele maanden tot driekwart jaar terugverdiend. De PNEM wil tot 1994 in totaal 50.000 zuinige douchekoppen afzetten. Tweede Kamer breekt lans voor accountants DEN HAAG De Tweede Kamer heeft minister Andriessen (economische zaken) gisteren opgeroe pen te handelen in de geest van een compromis tussen registeraccountants (RA's) en accountants- administratieconsulenten (AA's) over hun be voegdheden in het bedrijfsleven. De minister voelt daar niets voor. De Europese Gemeenschap schrijft voor dat er in elk land één wet komt voor één type accountant en daar is hij het mee eens. De accoun tants willen twee wetten voor twee typen accoun tants. Het probleem is dat de AA's, die voor kleine en middelgrote bedrijven werken, flink moeten bijleren om op het niveau van de RA's te komen. De richtlijn van EG stelt dat accountants alleen ac countants zijn als zij op universitair niveau ge schoold zijn. Voor de RA's is dat geen punt, maar de AA's zitten duidelijk onder dat niveau. Zomertoer NS: drie dagen voordelig met de trein UTRECHT Met ingang van deze week is bij alle NS- stations een nieuw 'tussendoortje' van de NS te koop: de Zomertoer. Het is een volwassenen-variant op de succes volle Tienertoer, met als enige verschil dat de Zomer toer niet vier, maar drie dagen geldig is. De nieuwe kaart kost 79 gulden. Daarvoor mag men onbeperkt met de trein door het hele land reizen. Vergeleken met drie normale dagre tours is dat een besparing van 74 gulden. Voor twee tientjes extra mag een medepassagier mee. De drie reis dagen moeten in een periode van tien dagen worden ge bruikt. Een zomertoer le klas kost 99 gulden, voor twee personen 125. Bij de NS is ook een Zomertoer-Pluskaart ingevoerd, een driedagenkaart die onbeperkt geldig is op alle bus-, tram- en metrolijnen. Prijs 93 gulden, voor twee personen 119 gulden; voor de le klas respectieve lijk 113 en 145 gulden. ZWOLLE Het bestuur van de Landelijke Stich ting Buro's Vertrouwens artsen inzake Kindermis handeling (LSBVK) zal niet meer meewerken aan de voorbereidingen van de actie 'Over sommige geheimen moet je praten', die in het najaar zal wor den gehouden. Doel van de actie is kinderen van negen tot veertien jaar on der meer te wijzen op het bestaan van de buro's, waar ze hun verhaal kwijt kunnen. Eén van de vertrouwensartsen in ons land is dr. Jaap van der Vlugt, voormalig kinderarts en nu hoofd van de LSVBK-bu- reaus voor Overijsel en Flevo land. Hij wil minister D'Anco- na van WVC duidelijk maken dat ze extra geld beschikbaar moet stellen voor de bureaus, die verwachten dat zij als ge volg van de actie zullen wor den geconfronteerd met een lawine aan telefoontjes. Bo vendien vinden de vertrou wensartsen het onverantwoord om een actie te starten als er geen financiële middelen be schikbaar worden gesteld voor de opvang van kinderen of ge- zinnen-in-nood. Het aantal meldingen van kin dermishandeling is vorig jaar fors gestegen, zo maakte het LSBVK gisteren bekend. Met 12 procent. In Van der Vlugts regio lag dat percentage hoger dan het landelijk gemiddelde. Op 20 tot 25 procent. Maar het werkelijke aantal gevallen is nog veel hoger, weet Van der Vlugt. Hij kent de praktijk van de kindermishandeling door en door. In de 23 jaar dat hij als kinderarts in Deventer werkte kreeg hij er geregeld mee te maken. De laatste twee jaar van zijn specialistschap had hij naast zijn 'gewone' werk in het ziekenhuis ook nog een deeltijdfunctie bij de LSBVK. Sinds vorig jaar mei is hij fulltime in dienst bij de organisatie die zich niet alleen het lot van mishandelde kin deren aantrekt, maar ook pro beert verbetering in hun situa tie te brengen. De ervaringen van Van der Vlugt stroken met het beeld dat uit de landelijke cijfers naar voren komt: kindermis handeling komt vaker voor dan menigeen denkt, maar er blijft ook nog veel onder tafel. Echt bekend zijn de bureaus vertrouwensartsen nog niet. Vandaar dat er later dit jaar onder het motto 'Over sommi ge geheimen moet je praten' een campagne komt die het bestaan van het LSBVK meer onder de aandacht moet bren gen. Van der Vlugt heeft hoge verwachtingen van de cam pagne. „Ja, helaas wel. En wel WAGENINGEN Een kwart van het totale areaal aan landbouw grond in de wereld is al in meer of mindere mate aangetast. Een gebied zo groot als India (300 mil joen hectare) dreigt zijn produktiviteit voorgoed te verliezen. Zorgwekkende cijfers, zo me nen W. Sombroek en R. Olde- man van het ISRIC, het inter nationaal informatiecentrum voor de bodem in Wagenin- gen. Daar werd vandaag een wereldkaart gepresenteerd waarop is aangegeven waar en hoe de toestand van de bodem door menselijke activiteiten is aangetast. Aan deze zogeheten W ereldbodemdegradatiekaart is drie jaar gewerkt. Sombroek is de directeur van het Centrum, Oldeman heeft het onderzoek naar de achter uitgang van de bodem geleid. Beide wetenschappers houden bij hun kaart ook de snel toe nemende omvang van de we reldbevolking voor ogen. Het is zeer de vraag of de voedsel- produktie op peil gehouden kan worden. „Tien jaar geleden", zegt Olde man, „wisten we al dat met name delen van Afrika de noodzakelijke voedselproduk- tie niet zouden kunnen bijbe nen. We kunnen nu stellen dat het erger is. Niet alleen is de bevolking sneller gegroeid dan voorspeld, ook is de bodem ernstiger verslechterd dan werd aangenomen". Hoe erg het precies is, wil het ISRIC tonen met een vervolg onderzoek. Een dergelijk pro ject zal hooguit 15 miljoen gul den kosten. „Peanuts", zo stel len beide heren, die niettemin al enkele jaren met mogelijke donateurs in de slag zijn. Wel hebben zij het vertrouwen dat hun kaart politici en beleids makers over de wereld nog eens flink wakker zal schud den. De kaart laat zien dat in Afri ka landbouwgronden het zwaarst zijn aangetast. Maar liefst een kwart van het areaal is onbruikbaar voor de pro- duktie van voedsel. Dit komt door de erosie door wind en water, beide voornamelijk een gevolg van overbeweiding. De oprukkende woestijn bedreigt een toenemend aantal landen. In Azië en Zuid-Amerika blijkt door erosie bijna de helft van de beschikbare landbouw gronden matig beschadigd. Het areaal is nog steeds voor de boeren bruikbaar, maar de produktiecapaciteit is ernstig verminderd. De ontbossing is er de grootste boosdoener. In Noord-Amerika is ruim 70 procent matig aangetast, voor al door intensief gebruik van landbouwgrond. Ruim twee derde van de bodem is hier door gevoelig voor erosie door water. In Europa is tweedejrde van de grond matig aangetast. Dit heeft verschillende oorzaken: ontbossing, overbeweiding en intensief gebruik van de land bouwgrond. Bovendien levert vervuiling door de (bio)indus- trie een bijdrage aan de ach teruitgang van de bodem. Op vallend is dat in het zuiden van Zweden sprake is van chemische bodemvervuiling, veroorzaakt door neerslag van vervuilde lucht, afkomstig uit Midden-Europa. In Australië en omliggende ge bieden is 80 procent van de grond in lichte mate aangetast door erosie door water. De be langrijkste oorzaak hiervan is overbeweiding. Politiek De kaart wordt in een oplage van 5000 exemplaren ver spreid. Overigens moeten de politici er nog even op wach ten, want bij de Falkland Ei landen is verzuimd tussen haakjes de Argentijnse naam Malvinas toe te voegen. Het is niet het enige voorbeeld van de politieke gevoeligheid van de wereldbodemkaart. Directeur Sombroek vertelt hoe aanvankelijk van de „lo kale deskundigen" in de Vere nigde Staten de melding kwam dat in hun lan achteruitgang van de bo enkele jaren geen sprak kon zijn. Het Congres h mers inmiddels volt geld uitgetrokken om gradatie te stoppen. „D duidelijk een politiek aldus Sombroek, die kaart aanwijst dat uitei ook de VS de degradant niet zijn ontsprongen, geïndustrialiseerde Jap;,] op de kaart zo goed als schonden tevoorschijn fronst hij nog altijd de brauwen. „Daar komi nog weieens op terug'" daar liggen niet de g problemen. „De achten van de bodem is juist dichtstbevolkte gebiedt ernstigst. Dat is alarmt1 Dat beseft ook de UNj Milieuprogramma van enigde Naties, dat het de opdracht voor de ka; De beide onderzoekers ten slotte op de gebiedjei matig zijn aangetast. In gaat het om ruim 900 hectare. Als niet snel gelen worden getroff >t deze grond over tien jat de landbouw en dus v produktie van voedsel ren. Oldeman: „Nu kuijei op regionaal niveau n tegen doen. Over tien het daarvoor te laat. Dai alleen nog een grootse Ie internationale aanpak". dide isitii kur ant SUSKE EN WISKE Vertrouwensarts Van der Vlugt. FOTO: PERS UNIE VERTROUWENSARTS DR. VAN DER VLUGT: <r i-v m Met een publiciteitscampagne moeten de bureaus vertrouwensartsen meer bekend krijgen, zodat mensen weten dat daar meldingen kunnen worden gedaan van kindermishandeling. Op scholen zijn het vooral leerkrachten die de gevolgen van kindermishandeling kunnen signaleren. FOTO: CORNÉ SPARIDAENS Landelijk Comité wil verbfcUi op discriminatie van oudei DEN HAAG Het discrimineren van oudere wettelijk worden verboden. Dat zegt Het Landel mité tegen Leeftijdsdiscriminatie in een petitie vanmiddag heeft aangeboden aan de Tweede Het Comité wil dat het maken van dit soort scheid wordt via de op stapel staande Wet Geli handeling. Het comité vindt discriminatie op grond van een onrecht dat steeds 'brutalere vormen' aar Volgens de comitéleden wordt het werkloze vaak onmogelijk gemaakt een baan te vinden, alleen vanwege hun leeftijd. Maar ook jonger wat later afstuderen dan gebruikelijk is, zouden licitaties nogal eens te horen krijgen dat ze te 01 Verder moeten 65-plussers aanzienlijk meer lse^ voor een autoverzekering, terwijl de statistieke zien dat jongeren meer ongelukken veroorza! ouderen, stelt het actiecomité. iEJ kan brengen", vermoedt Var der Vlugt. De vertrouwensarts staat vol ledig achter het streven om te komen tot een 'meldingscode' voor kindermishandeling. Een 'meldingsplicht', zoals die in Amerika geldt, ziet hij niet zit ten. „Het probleem is de straf baarheid. In Amerika zit het zo: als iemand niet meldt wat hij móét melden, is hij straf baar. Die benadering spreekt mij niet aan. Bij het hanteren van een plicht zal aan de ene kant het aantal meldingen inclusief valse groeien, maar anderzijds zal er sprake zijn van afremming omdat men geneigd zal zijn de ogen toe te knijpen: men meldt pas iets als men héél zeker van zijn zaak is. De meldingscode zou moeten gaan gelden voor mensen die op enigerlei wijze met kinde ren te maken hebben, zoals leerkrachten, buurtwerkers en sportleiders. „Bij hun aanstel ling zouden deze mensen een eed of belofte moeten afleggen dat zij, wanneer zij geconfron teerd worden met kindermis handeling, daarvan melding zullen maken", oppert Van der Vlugt, voor wie vast staat dat slechts een betrekkelijk klein deel van de gevallen van kindermishandeling 'boven water' komt. Hij baseert zich daarbij voornamelijk op Ame rikaanse cijfers. „Hier in Ne derland heoben we een mel dingsfrequentie van 1 op 600 kinderen. Voor Amerika is dat cijfers 1 op 40. Nu is dat laatste misschien overdreven zoals dat wel meer voorkomt in Amerika maar schattingen gaan er toch wel van uit dat onze 1 op 600 moet worden bij gesteld tot 1 op 100 a 150", luidt de becijfering van Van der Vlugt. In Nederland functioneren op dit moment elf bureaus van de LSBVK. Alleen de provincies Drenthe en Zeeland hebben nog geen 'eigen' basis. „We zijn redelijk tevreden over de spreiding. Toch is onze positie niet overal even sterk", signa leert Van der Vlugt bedroefd. Ook in dit geval is de eindig heid van het overheidsgeld het probleem. „De LSBVK is een particuliere stichting die wordt gesubsidieerd door WVC." Maar op dit moment wordt er via het Interprovinciaal Over leg hard aan gewerkt om de fi nanciële verantwoordelijkheid voor de stichting naar de pro vincies over te hevelen. Wij hebben daar echter zo onze be denkingen over. Want in zo'n situatie wordt je afhankelijk van de vraag hoeveel aan dacht en geld een bepaald pro vinciebestuur aan het pro bleem van de kindermishan deling wil en kan besteden. En dat kan wel eens onvoldoende zijn". Uit de cijfers van de LSBVK blijkt dat in maar liefst 22 pro cent van de gevallen een dos sier moet worden gesloten om dat niet duidelijk is geworden of er inderdaad sprake is van kindermishandeling. „Maar", haast Van der Vlugt zich te verklaren, „dat wil niet zeg- gemdat er in die gevallen niets aan de hand is. Men heeft al leen niet hard kunnen maken dat er wèl sprake was van kin dermishandeling". in tweeërlei opzicht", klinkt het cryptisch. „Ik gebruik op zettelijk twee keer het woordje helaas. Ten eerste zal door de actie duidelijk worden dat kin dermishandeling nóg meer voorkomt dan we nu zien en ten tweede stelt de overheid geen geld beschikbaar voor de opvang van mishandelde kin deren die zich tijdens de actie zullen melden. Wij zien dan ook op tegen de resultaten van de actie, ook al is die op zich zelf hard nodig. Wij voorzien dat we worden geconfronteerd met kinderen-in-nood die bel len vanuit bijvoorbeeld tele fooncellen of scholen. De eer ste vraag is dan: kunnen wij al die meldingen wel aan? En de tweede vraag is: waar moeten we met het kind of het gezin naar toe als er geen geld be schikbaar wordt gesteld voor extra opvang? Alle hulpverle nende kanalen zijn immers al vol of dreigen dat te worden". Van der Vlugt gelooft dat de 'oostelijke' terughoudendheid er mede oorzaak van is dat er in 'zijn' regio de afgelopen ja ren een achterstand was in het aantal meldingen. „Die terug houdendheid zal zeker een rol spelen. Maar tegelijk is de soci ale controle in dit deel van het land vrij groot, met name in de landelijke gebieden. Ik kan me voorstellen dat kindermis handeling hier aan de ene kant onder elkaar meer be spreekbaar is, maar anderzijds is het zo dat de bereidheid om zaken naar buiten te brengen wat minder groot zal zijn in gevallen waarin men wel iets weet van de buren, maar waar men zelf geen verandering in steeds voor de boeren bruikbaar, maar de ernstig verminderd. De ontbossing is er de FOTO: In Zuid-Amerika blijkt door erosie bijna de helft van de beschik bare landbouwgronden matig beschadigd. Het areaal is nog

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4