liiiiQC inzicht an tekort aan loedplasma Ontkoppeling is onvermijdelijk volgens staatssecretaris Ter Veld Rekenkamer wil beter zicht op afzet van mest raar gewonden zijn geconcentreerde vang veel beter af Bouwen in zee tussen alleen betaalbaar met exclusieve villa's en dure kantoorgebouwen Snelle controle van zieke ambtenaren NENLAND CeidócSomxmt DINSDAG 25 JUNI 1991 PAGINA 3 uggave van verbeurd rklaarde auto gevorderd 'LO De enige Nederlander van wie de auto verbeurd is ard omdat hij te snel reed, krijgt zijn voertuig binnenkort 'hijnlijk terug. De officier van justitie vorderde gisteren in beroep voor de Almelose arrondissementsrechtbank te- me/e van de wagen op grond van nadere richtlijnen van de eurs-generaal. De 27-jarige inwoner van Hellendoorn die treft, werd op maandagavond 29 april op de rijksweg A-l •n politieman betrapt op te hard (172 km/u) rijden. Op 28 Igde de verbeurdverklaring van de auto door de Almelose ïeiprechter op basis van nieuwe richtlijnen die de procu- ig€ ;eneraal op 25 april hadden vastgesteld. Tussen de uit- ™van de kantonrechter en de behandeling in hoger beroep >n de procureurs-generaal echter met nadere richtlijnen, et er sprake zijn van een concreet gevaar en van eerdere snelheidsovertredingen. Volgens de officier was welis- ran het eerste wel sprake, maar niet van eerdere snelheid- redingen. De uitspraak is op dinsdag 2 juli. Ier Dae Export chemisch afval in EG mag doorgaan DEN HAAG Alleen afspraken in EG-verband kunnen de export van chemisch afval tegenhou den. Nederlandse maatregelen om deze export te gen te gaan zijn in strijd met EG-richtlijnen. VROM, het ministerie voor milieubeheer, blijkt in de praktijk machteloos te staan, totdat er binnen de EG afspraken zijn gemaakt. Tot deze conclusie komt de Raad van State in een aantal gisteren be kendgemaakte uitspraken. GMU Nederland BV uit Alblasserdam, thans bekend onder de naam Eco- service Nederland, mag op basis van deze uitspra ken chemisch afval in de voormalige DDR blijven storten. Via eerdere uitspraken heeft de Raad van State de Nederlandse maatregelen vroeger al een zijdig en in strijd met EG-bepalingen (vrije export) genoemd. VROM-minister Alders is van plan om deze problematiek aan de orde te stellen tijdens het Nederlandse voorzitterschap van de EG. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister De Vries heeft nog altijd goede hoop dat ont koppelen niet nodig is. Hij wil ook nadrukkelijk wachten met een be slissing tot de nieuwe CPB-cijfers beschikbaar zijn. Staatssecretaris Ter Veld denkt daarentegen dat de koppeling volgend jaar niet te handhaven zal zijn. In het debat, dat donderdag wordt voortgezet met het antwoord van De Vries, werd ook duidelijk dat een eventuele ontkoppeling ver moedelijk niet per 1 januari zal kunnen ingaan. De procedure die het kabinet wil volgen om de be trokkenen zoveel mogelijk rechts zekerheid te geven, is daarvoor te langdurig. Daardoor zal vermoede lijk pas per 1 juli 1992 van koppe ling worden afgezien. Het is niet uitgesloten dat deze dan een half jaar later weer wordt hersteld. De omslachtige procedure zit voor al de VVD flink dwars. De grootste oppositiepartij vindt dat moet wor den afgezien van de koppeling, maar wil dit zo snel mogelijk reali seren. De adviesaanvraag van de SER zou daarom achterwege moeten blijven. Ook vindt de VVD dat moet worden losgelaten als de overheid er, zoals nu het geval is, financieel slecht voorstaat. Woord voerder Linschoten stelde voor deze twee elementen in de wet op te nemen, maar hij krijgt daarvoor geen enkele steun van de andere partijen. Regioprojecten FNV van de baan UTRECHT De FNV ziet af van het instellen van regiona le steunpunten en een 06-lijn voor informatie en advies. De meeste bonden vinden het voorlopig voldoende om extra te investeren in projecten die de organisatiegraad verhogen en in werk voor uitkeringsge rechtigden. Een en ander bleek gisteren tijdens de ver gadering van de Federatieraad van de FNV (bestuur vakcen trale en bondsvoorzitters). Slechts vier van de achttien bonden (bouwbond, Druk en Papier, ABOP en voedings bond) zagen heil in regionale steunpunten. fl BUNSCHOTEN iTERDAM Het te- aan bloedplasma in >erl^land kan door nieu- ichnieken voor een grijk deel worden oneven. Het plasma is vensbelang voor he- iepatiënten en wordt jast bij infectieziek- kein shock. Het Cen- 1 n( Laboratorium van de transfusiedienst van Rode Kruis (CLB) door een reeks van egelen het almaar lp ende plasmatekort haian te brengen, edi voorkomen dat spontane bloe dingen optreden. Er gaat dus meer bloed doorheen. De pa tiënten kunnen zichzelf thuis factor VIII toedienen, omdat het produkt een stuk zuiver der is geworden. Het plasma kan door verhitting en chemi sche processen worden ont daan van het aids- en hepati- tis-virus. Maar ook om dat te bereiken is meer plasma no- dig". Mystiek kwam het CLB 11.000 asma te kort. Dit jaar zit iboratorium, waar uit geneesmiddelen wor- ereid, te springen om iefst 55.000 liter extra, ontbrekende plasma gekocht van de zuster- iatie in België. Maar aan o t<£derlandse bloeddonor niet. Het aantal gulle stijgt. >on ebrek aan plasma is genoeg het gevolg van :es van het CLB. He- a patiënten, bij wie de brujsfactor in het bloed ejékt, hadden voorheen ivensverwachting van a veertig jaar. Vandaag is die levensverwach- 'en hoog als bij de ge- de Nederlander. De pa- worden ouder en heb- er bloed nodig. „Door ne bloedingen in ge in kwamen hemofilie- en uiteindelijk in een terecht. Vroeger werd ;pen als het eigenlijk al was", zegt medisch di- prof. dr. W. van Aken CLB. „De laatste jaren het zogenaamde stol- ncentraat factor VIII tief toegediend om te Het CLB gaat een nieuwe me thode introduceren, waardoor een hogere zuiverheid van factor VIII verkregen wordt. Daarvoor hoeft de organisatie geen tol te betalen. De op brengst is niet lager Integen deel. Van Aken verwacht er 20.000 liter door te winnen. In de eerste helft van volgend jaar komt de hoog gezuiverde factor VIII op de markt. Het tekort aan plasma wordt eveneens veroorzaakt doordat de ziekenhuizen meer hebben opgeslokt. Ten onrechte, meent Van Aken. „Nogal wat chirurgen vinden dat patiën ten na een operatie hoe dan ook plasma moeten krijgen. Dat is een soort mystiek geloof in de waarde van het bloéd- plasma. Maar vaak is die toe diening absoluut niet nodig. Door voorlichting hopen we te bereiken dat plasma beter wordt gebruikt". Maar het CLB heeft meer ij zers in het vuur. De bloedban ken maken gebruik van een nieuw procédé: plasmaferese. Het bloed van de donor wordt door een apparaat geleid, het plasma wordt gescheiden en de bloedcellen gaan terug in het lichaam. Door die techniek kan de donor vrijwel onbe perkt bloed geven. Nog dit jaar rekent Van Aken op 25.000 li ter extra plasma. In '93 moet de jaarlijkse produktie met 40.000 liter zijn opgeschroefd. Van Aken verwacht overigens niet dat iedere donor het even prettig vindt aan een machine te worden gekoppeld. De be staande methode blijft - mede door het gebrek aan plasmafe- rese-apparaten - gehand haafd. Ook die orthodoxe methode levert sinds kort meer op. Mannen mogen jaarlijks vier keer bloed geven (voorheen drie keer), terwijl vrouwen per jaar drie keer in plaats van twee keer bij de bloedbanken welkom zijn. Bovendien is het niet langer gedaan bij het be reiken van de 65-jarige leef tijd. Zeventig is nu de grens. Ten slotte worden in de regio's waar tekorten bestaan nieuwe wervingscampagnes opgezet. Concurrentie Het CLB en de bloedbanken hebben wettelijk het alleen recht als het gaat om de berei ding van bloedprodukten. Het CLB verkoopt die uiteindelijk aan de ziekenhuizen. De op brengst gebruikt de non-pro- fit-organisatie voor onderzoek (nieuwe en verbeterde plasma- produkten, allergie- en aidson- derzoek) en onderwijs. Als de vraag afneemt, wordt het te kort aan plasma kleiner. Dat is prettig, maar tegelijkertijd el lendig. Want het CLB heeft in dat geval minder omzet. „Het is all in the game", zegt van Aken, „Zolang de patiëntenbe langen maar voorop staan". Zo'n probleem deed zich voor bij de produktie van albumine, een middel dat nodig is voor bestrijding van shocks. In '86 slaagden onderzoekers erin al bumine uit placenta's en niet uit plasma te vervaardigen en dus kon het produkt vrij op de markt komen. Gretig grepen de ziekenhuizen naar het goedkope middel. De omzet van het CLB daalde. Dank zij de omhoog geschoten prijzen op de wereldmarkt voor albu mine is de opgelopen schade weer grotendeels teniet ge daan. Maar nu is er een nieuwe ka per op de kust. De commercië le fabrikanten zijn erin ge- Nogal wat chirurgen vinden dat patiënten na een operatie hoe dan ook plasma moeten krijgen. Maar volgens medisch directeur W. van Aken van het CLB is die toediening lang niet altijd nodig. FOTO: SP slaagd factor VIII voor hemo- filiepatiënten te maken door verandering van genetische cellen. Het CLB krijgt concur rentie. Wat de gevolgen zijn, is niet duidelijk. Die zogenaamde recombinante DNA-Factor VIII is voorlopig duurder dan het produkt van het CLB. Superplasma Van Aken kijkt een beetje huiverig naar het Verenigde Europa per 1 januari 1993. De grenzen vallen weg. En Van Aken koestert „ons eigen su perplasma", afkomstig van ge zonde, niet-betaalde donoren. Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld bloed uit de aderen van betaalde donoren in landen als Duitsland, Italië en Spanje. Donoren die voor de bewezen diensten een beloning krijgen, zijn niet zelden mensen die geld nodig hebben (alcohol- en drugsverslaafden). De landen die het van betaling moeten hebben, slagen er niet in te voorzien in de eigen behoefte. Zij storten zich op de vrije markt. Het bloed wordt geïm porteerd, bijvoorbeeld uit het risicovolle Amerika. Zeventig procent van de hemofiliepa- tiënten in de VS is besmet met het aidsvirus. In Duitsland ligt dat percentage op veertig, in Italië en Spanje op vijftig tot zestig en in Nederland met z'n niet-betaalde donoren op ze ventien. Die besmettingen werden veroorzaakt voordat het HIV in de laboratoria uit het plasma werd gebannen, wat nu overal gebeurt. Van Aken is lid van de bloed transfusiecommissie van de Raad van Europa. De aange sloten landen „moedigen aan" dat de plasmaprodukten na de eenwording afkomstig zijn van niet-betaalde donoren. Geen bindende afspraken dus, maar Van Aken vindt die eerste stap „al heel wat". Hij pleit voor eensluidende richtlijnen. Als dat niet gebeurt, zou de markt overspoeld kunnen worden met commercieel bloed. „Dat kan leiden tot de motivatie van de donoren. Het systeem holt zichzelf uit". De medisch directeur van het CLB ziet het als een uitdaging voor de 'Europese bloedindus- trie' richtlijnen op te stellen waar iedereen zich aan heeft te houden. Dan ligt vergaande samenwerking binnen hand bereik. „Als iedereen op één lijn zit, kun je elkaar helpen door tekorten in bepaalde lan den op te lossen. Het is zaak afspraken te maken met zus terorganisaties. Iedereen kan zich dan op het maken van eeen bepaald produkt concen treren. Dat werkt natuurlijk veel economischer. Maar hoe dat in de praktijk zal uitpak ken, is op dit moment hoogst1 onzeker". DEN HAAG De Alge mene Rekenkamer vindt dat veehouders vooraf bij de politie zouden moeten melden welke hoeveelhe den mest zij op hun land uitrijden of aan derden verkopen. Op die manier kan de controle verbete ren. De huidige mestrege- lingen, bedoeld om de mi lieuvervuiling in te dam men, hebben nauwelijks zoden aan de dijk gezet. De Rekenkamer schrijft dit in haar vandaag gepubliceerde juniverslag. Volgens de Re kenkamer is het niet waar dat de verontreiniging van bodem en water dank zij de mestre- gelgeving is gestabiliseerd, zo als minister Bukman vorig jaar aan de Tweede Kamer meedeelde. De verslechtering van de toestand van het milieu gaat gewoon door, zij het in een iets lager tempo dan een aantal jaren geleden. De Rekenkamer vindt dat meer maatregelen nodig zijn om het mestprobleem aan te pakken. Naast de al genoemde meldplicht (waar Bukman te gen is omdat het teveel man kracht en administratieve in vesteringen vergt) bepleit de Rekenkamer een heffing op het gebruik van kunstmest en een verplichting voor veehou ders om voldoende opslag ruimte voor hun mest te bou wen. De Rekenkamer verwijt mi nister Bukman dat hij een te positief beeld heeft geschetst van de verwachte mestpro- duktie, mestoverschotten en mestafzet in de komende ja ren. De Rekenkamer vreest dat de bedrijfsoverschotten al dit jaar hoger zullen zijn dan de ramingen van het ministe rie. Rijkswegen Ook vindt de Rekenkamer dat de controle van het ministerie van verkeer en waterstaat op de asfaltkwaliteit van rijkswe gen veel te wensen over laat. Rijkswaterstaat, het onderdeel van het ministerie dat verant woordelijk is voor de wegen bouw, verzuimt vaak toe te wmmJÊ De controle op het uitrijden van mest deugt niet, aldus de Rekenkamer. Ten onrechte heeft minister Bukman de Tweede Kamer vorig jaar mee gedeeld dat de verontreiniging van bodem en water dank zij de mestregelgeving is gestabi liseerd. FOTO: PERS UNIE zien op de uitvoering van de garantiebepalingen. Als een aannemer in opdracht van Rijkswaterstaat een weg op nieuw asfalteert, wordt meest al een aantal jaren garantie op de werkzaamheden bedongen. Rijkswaterstaat dient dan jaar lijks samen met de aannemer de kwaliteit van het asfalt te inspecteren. Worden daarbij gebreken geconstateerd, dan herstelt de aannemer door gaans de zwakke plekken ge heel of gedeeltelijk voor eigen rekening. De Rekenkamer is echter tot de conclusie gekomen dat zes van de twaalf regionale direc ties van Rijkswaterstaat de jaarlijkse garantiecontrole vaak niet uitvoeren. De be langrijkste redenen die hier voor worden opgegeven zijn gebrek aan tijd en de wens om het aantal files zoveel mogelijk te beperken. Een grondige as- faltinspectie (die alleen bij daglicht kan plaatsvinden) is namelijk alleen mogelijk als weggedeelten worden afgezet, wat files tot gevolg heeft. Ook ziet Rijkswaterstaat vaak van garantiecontroles af omdat aannemelijk gemaakt moet worden dat de aannemer het werk niet goed heeft uitge voerd. Dit zou in veel gevallen tot problemen leiden. 1CHT Het is gewenst de opvang en behande- ran de ongeveer 4500 mensen die jaarlijks zeer gewond raken door ongelukken te concentre- traumacentra in elf ziekenhuizen. Op die manier r de patiënten een aanzienlijke gezondheidswinst lijk. illege voor Ziekenhuisvoorzieningen zegt dit in een advies •t gisteren heeft uitgebracht aan staatssecretaris Simons jezondheid). 10 zeer ernstig gewonde slachtoffers maken maar 4 pro sit van het totale aantal opgenomen ongevalspatiënten. Un pvang vergt een dag en nacht paraat team van deskundige 'aren hulpverleners dat de beschikking heeft over een gjfiantal voorzieningen. Onderzoek heeft uitgewezen dat op anier vermijdbare sterfte en ernstige invaliditeit vaker n worden voorkomen, jt ogenblik nemen alle ziekenhuizen in beginsel slachtof- IMy an ongelukken op. Gezien het relatief kleine aantal zeer Deihgewonden en de eisen die aan de zorg worden gesteld, het college concentratie van deze zorg in een beperkt ziekenhuizen nodig. Dat betekent dat deze patiënten ook angere afstanden moeten worden vervoerd. AERDENHOUT AAN ZEE 11 DEN HAAG De aanleg van de kustlocatie tussen Hoek van Holland en Scheveningen, of het plan Waterman, zoals het bou wen in zee ook wel wordt genoemd is vrijwel alleen haalbaar, als daar ook dure kantoorgebouwen en minstens 5000 van de 25.000 woningen zeer ex clusieve villa's worden vanaf vijf ton tot ruim voorbij anderhalf miljoen gulden. Als de kustlocatie uitsluitend wordt gezien als oplossing voor de re gionale ruimtelijke pro blemen - woningbouw voor Den Haag en glas tuinbouwgebied voor het Westland - dan zijn de in stitutionele beleggers nau welijks geïnteresseerd. Als dat het uitgangspunt blijft, zal de overheid in het uiterste geval zelf de anderhalf miljard op tafel moeten leggen om de kustlocatie 'van de grond te krijgen'. Dat was gistermiddag ruwweg de boodschap van J. Reneman, president-directeur van de Grontmij voor de met stomheid geslagen statencom missie voor waterstaatszaken en economische aangelegenhe den. Samen met Heidemij Ad viesbureau heeft de Grontmij in opdracht van de provincie een studie naar de financiële haalbaarheid verricht van de kustlocatie. Marktpartijen zijn de Nationale Investerings bank, het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, de Neder landse Vereniging van Projectontwikkelings maatschappijen en de Bloe menveiling Westland en een zogenaamde Klankbordgroep, bestaande uit vertegenwoordi gers van onder meer PTT- Vastgoed, Multi-Vastgoed, PGGM. Deze laatsten zitten op persoonlijke titel in de groep. Volgens de onderzoekers zien de marktpartijen weinig heil in investeringen in de kustlo catie als alleen wordt gekeken naar de belangen vanuit het 'oude land', als uitbreiding van het lokale grondgebied. Pas als gekozen wordt voor een totaal ander uitgangspunt, namelijk de kustlocatie als brandstof voor de 'motor Randstad', die dan weer een toegevoegde waarde moet zijn voor de BV Nederland, dan wordt het een heel ander verhaal. Dan moet met termen als 'hoogwaardig vestigingsmilieu', 'toegevoegde waarde door kwaliteit' een ei gen markt creëren. Dan lijken investeerders bereid een slor dige 700 miljoen in het project te steken, zodat het de over heid nog 'maar' 600 miljoen kost. Maar dan moet de kustlo catie wel als een nationaal, zo niet als een internationaal pro ject worden beschouwd, dat Nederland in de concurrentie tussen de Europese regio's om hoog zal stuwen. Met uitzondering van de VVD waren statenleden hierover nogal verbouwereerd. Gede puteerde Loudi Stolker (PvdA): „Die functie van de Randstad staat toch in de Vi- nex (Vierde Nota Ruimtelijke Ordening-Extra) verwoord. Maar waarom staat de Kustlo catie daar dan niet in? Hebben de opstellers van de Vinex hun werk soms niet goed ge daan en is daarom ook nog een kustlocatie nodig voor die con currentiepositie op te vijze len?". PvdA-statenlid Peter van Heemst: „Wat is de rol van de overheid dan precies in dit verhaal. Pieter de Jong (Groen Links): „De berekeningen zijn nog aan de optimistische kant, maar met een gemiddelde grondop- brengst van 40 tot 60.000 gul den wordt het een soort Aer- denhout aan Zee. Wet uitkering schoolverlaters naar de Kamer DEN HAAG Staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken heeft gisteren bij de Tweede Kamer haar wetsvoorstel inge diend om de bijstandsuitkering voor werkloze schoolverlaters in het eerste half jaar te verla gen tot ongeveer het niveau van de studiefinanciering. Het voorstel vloeit voort uit het Jongerendossier van het re geerakkoord en houdt nauw verband met de gegarandeerde banen die na een half jaar werkloosheid voor jongeren beschikbaar komen. De studie financiering en de bijstands uitkering kunnen op den duur uit elkaar gaan lopen. De stu diefinanciering wordt aange past aan de prijsontwikkeling, terwijl bijstandsuitkeringen het netto-minimumloon gaan volgen, dat, tenzij de koppe ling vervalt, iets hoger zal uit vallen. PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON DEN HAAG Zieke ambtenaren krijgen vanaf september uiterlijk op de tweede dag van hun ver zuim bezoek van een lid van een bedrijfsgezond- heidsteam. De teams worden gevormd door de Rijksbedrijfsgezond- heids- en Bedrijfsveiligheids- dienst (RBB) van het ministe rie van binnenlandse zaken als onderdeel van het project te rugdringing ziekteverzuim, zo heeft het ministerie gisteren bekendgemaakt. Op welke ministeries het pro ject van start gaat is nog niet bekend. Het verzuim moet met 10 tot 20 procent worden ver minderd. De bedrijfsgezond- heidsteams richten zich niet alleen op de zieke werkne mers, maar ook op de werkge vers. Blijken slechte arbeidsomstan digheden of -relaties oorzaak van het verzuim, dan wordt met het management van het betrokken overheidsonderdeel nagegaan hoe daarin verande ring kan worden gebracht. Het gemakkelijk afkeuren een zie ke werknemer wordt niet aan vaard. De overheid moet op onderdelen zelf met maatrege len komen, omdat de regelin gen voor ziekte en arbeidson geschiktheid onderdeel uitma ken van de arbeidsvoorwaar den en niet zoals in de mark tsector in ziektewet, aaw en wao zijn geregeld. Bij de overheid gaat wel het bon us/malus-systeem gelden, zoals dat in een wet die thans bij de Raad van State ligt zal worden opgenomen. Dit sy steem houdt in dat een bedrijf dat een arbeidsongeschikte in dienst neemt een bonus krijgt, terwijl een bedrijf dat een ar beidsongeschikte uitstoot een boete betaalt. In de Tussenbalans is afge sproken dat het ziekteverzuim bij de overheid tot 1995 met 1,5 procent omlaag moet. Dat le vert 620 miljoen gulden op. In de discussie hierover ligt ook de idee op tafel ambtenaren vrije dagen te laten inleveren bij ziekte, maar daarover heeft het kabinet nog geen stand punt ingenomen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3