Rust en bezinning op priorij 'Gods Werkhof' I EKD tegen 'recht op abortus' Opperrabbijn: fascisme in Roemenië neemt per dag toe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeUbeGointmt DINSDAG 25 JUNI 1991 PAG 3N1 Kerken Midden-Oosten richten aandacht op Cyprus NICOSIA De kerken in het Midden- Oosten gaan samen met Europese ker ken campagne voeren tegen de schen dingen van de mensenrechten door het Turkse leger in het noorden van Cyprus. Dit heeft secretaris-generaal Gabriel Habib van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) aangekondigd op een conferentie in Nicosia ..Respect voor de mensenrechten moet een integraal onderdeel zijn van de democrati sering van onze landen." Cyprische mensenrechten-organisaties vroegen Habib er bij de Wereldraad van Kerken en de Europese kerken op aan te dringen aan deze kwestie net zo veel aandacht te geven als aan de zaak van Palestijnen en Kurden. Gematigdheid is in alle omstandigheden het beste middel dat men kan hanteren Ook in ons land volgend jaar 'mars voor Jezus' DRIEBERGEN Na inventarise rende gesprekken, waaraan vijf tien christelijke organisaties heb ben deelgenomen, is vorige week besloten tot oprichting van de stichting 'March for Jesus'. In meer dan 20 West-, Midden- en Oosteuropese landen worden vol gend jaar op 23 mei grote marsen gehouden door samenwerkende comité's van christelijke kerken. March for Jesus telt in Engeland waar deze marsen in verschillende vormen al bijna 20 jaar gehouden worden dit jaar al een half miljoen deelnemers. Het Nederlandse bestuur hoopt met de mars christenen uit velerlei kerken en krin gen te betrekken bij het nieuwe Europa. Tijdens de mars zal worden stilgestaan bij gebouwen van historische betekenis en strategisch belang om zo de aandacht te vestigen op het belang van voorbede voor onderwijs, cultuur, politie, rechter lijke macht en allerlei vormen van be stuur. Het bestuur wil zoveel mogelijk christelijke kerken en organisaties bij de voorbereiding en de uitvoering betrek ken In het bestuur hebben zitting: Jeff Fountain (Jeugd met een Opdracht), Herman Goudswaard (Near East Mini stry), Peter Vlug jr. (Tiener Toekomst), Wim de Knijff (Evangelische Omroep), Arnold van Heusden (Evangelische Alli antie). Vanaf 1 september neemt Peter Vlug sr. bij Opwekking de voorbereiding en co ördinatie op zich. Carey wil meer lekendiensten CANTERBURY De nieuwe aartsbisschop van Canterbury, aartsbisschop Carey, wil meer leken in kerkdiensten laten voorgaan om het dalende kerkbezoek tegen te gaan. Er is in de Anglicaanse Kerk te veel eerbied voor het sacra ment van het avondmaal, dat alleen door priesters kan wor den bediend. Priesters behoren tot een elite van gestudeerde en academi sche mannen, zo zei het hoofd van de Anglicaanse Kerk in Birmingham. Het wordt tijd dat „het woord Gods op een natuurlijke wijze wordt ver kondigd". WERKHOVEN Midden op het Utrechtse platte land ligt de priorij 'Gods Werkhof', een centrum voor bezinning en ont moeting, waar de stilte het enige geluid veroor zaakt. De priorij, een vrouwenklooster, wordt bewoond door de zusters monialen-augustinessen. De zusters leiden een 'be schouwelijk kloosterle ven', maar zij zijn echter nog geenszins ingedut; In tegendeel, in Werkhoven wordt er flink aan de weg getimmerd. Aan Gods weg wel te verstaan. „We leven hier volgens de kloosterregel van Augustinus. Dat wil zeggen dat de gemeen schappelijke belangen vóór de eigen belangen gaan en dat we proberen God te eren door el kaar te eren. We willen graag alles wat we hebben delen met anderen", verklaart pater-au- gustijn Maassen (64), coördina tor van de priorij de levensbe schouwing van de zusters. „We zijn hier gastvrij", zegt hij. „En de gasten kunnen ge woon zichzelf zijn. Maar wij runnen geen goedkoop vakan tieverblijf. Het is wel de be doeling dat onze gasten zich geestelijk willen verdiepen. De priorij bedoelt een geestelijk thuis te zijn voor de mensen die hiep komen. De meesten zijn op zoek naar rust en stilte. De stilte die hier heerst wordt dan ook als een verademing gezien, maar het leidt ook tot een confrontatie met zichzelf. Mensen zoeken meestal rust in 'schokkende' situaties, na een scheiding bijvoorbeeld, of bij Buitenaanzicht van de priorij het verlies van een dierbare. De opvang van zulke mensen vergt begeleiding en de moge lijkheid die wij hier creëeren, dat mensen kunnen spreken met de zusters, die in alle rust willen luisteren, is enorm be langrijk". Onder de bezoekers zijn veel jongeren. „Zij raken geboeid door de levenswijze van de zusters. We zien ook vaak de- zelfe jongeren terug komen. Sommigen hebben echt een band met de zusters", zegt Maassen. Leergangen Behalve rust biedt de priorij ook mogelijkheden tot geeste lijke ontplooiing aan. „We bie den hier cursussen aan over onderwerpen die deze tijd bezig houden. Zo heb ben we een cursus 'bidden kun je leren' en een cursus 'cultuur en geloof'. Ook organiseren'we lezingen en thema-avonden. We proberen in te spelen op de behoefte die er bij mensen leeft. We hebben een bezin- ningsadviesgroep, die probeert die behoefte te vertalen in concrete activiteiten die we gaan ondernemen". Nieuw in het programma van 'Gods Werkhof' is een drie ja rige leergang 'geloofsvorming'. Deze richt zich op jonge vrou wen die hun geloofsleven ver der willen ontwikkelen. „Het is de bedoeling dat de deelne mers om de veertien dagen bij elkaar komen om te praten over spiritualiteit, geestelijke stromingen, omgaan met de bijbel en vul maar aan. Er gaan waarschijnlijk acht jonge vrouwen aan de leergang mee doen. En niet alleen katholie ken hoor, er zijn ook prote stantse bij". Ook aan de kunst gaat de prio rij niet voorbij. Maassen: „Dit klooster heeft iets artistieks. Daarom nodigen we af en toe kunstenaars uit om hier te ex poseren. Een soort meditatieve rondgang wordt dat dan. 's Zondagsmiddags kunnen men sen die expositie dan komen bekijken". Maar hoewel Maassen al deze activiteiten van belang vindt, ligt voor hem de nadruk toch op de 'promotie' van de stilte: „Stilte is hard nodig voor mensen in deze tijd. Onze ge- FOTO: LAMBERT VAN GELDER meenschap leeft in en van de stilte en dat is natuurlijk uit zonderlijk. We willen het gebed en de meditatie niet voor onszelf houden, maar we willen het delen met de men sen. We bieden als het ware de rijkdom van de stilte aan. Zon der stilte kun je niet naden-* ken, laat staan bidden. Dat is een van de redenenen waarom bidden zo moeilijk is in deze tijd" Tralies De orde vin de zusters monia- len Augustinessen bestaat sinds 1946, maar de priorij is pas in gebouwd. Pater Maas sen: „Dit klooster is gebouwd als slotklooster, met tralies en al. In de Middel Eeuwen moest een klooster vol met vrouwen namelijk beschermd worden tegen de mannen, en daarom werden er tralies in gezet. Er is een hele mystiek rond die tralies gegroeid: de bruidsmys tiek. Men trouwde niet met een man, maar met Christus. Als men die stap nam ging men een leven in afzondering tegemoet en er werden weinig bezoekers ontvangen. Er wa ren twee 'buitenzusters' die de noodzakelijke contacten met de buitenwerreld onderhiel den. De overige zusters kwa men niet buiten de deur". Maassen benadrukt dat het kloosterleven in de laatste der tig jaar erg veranderd is.-„De zusters kunnen naar buiten als ze dat willen, naar familie en met vakantie. Het is nodig dat men elkaar de ruimte gunt. Die onnatuurlijke tralies zijn gelukkig ook al lang verdwe nen. Ook de traditionele kle ding wordt niet meer zo ge handhaafd. Die wordt alleen nog tijdens de diensten gedra gen en bij het naar buiten tre den als gemeenschap". In priorij 'Gods Werkhof' wo nen tien zusters. De jongste is zestig en de oudste honderd en een. Verheugd zegt Maassen: „Maar sinds een tijdje hebben we een jonge vrouw hier, een psychologe, die zich sterk tot het kloosterleven aangetrok ken voelt. Ze heeft hier een tijd gewoond en op 31 mei is ze ingetreden". Nadenkend: „Twee jaar geleden was het onze enorme zorg dat de zus ters zo op leeftijd zijn. Maar door de komst van deze jonge vrouw, van jonge bezoekers met interesse voor het leven van de zusters en door onze activiteiten is dat gelukkig veranderd. De zusters kunnen genieten van een zinvolle oude dag, terwijl het werk gewoon doorgaat. Ja, de zusters zitten echt in de lift". Inlichtingen: 03437-2098. IMI richt platform op voor kerk en lokale omroep HILVERSUM Het Inter kerkelijk Media Instituut (IMI) in Hilversum gaat een netwerk opzetten voor de on dersteuning van plaatselijk mediawerk. Het netwerk moet een platform worden voor mensen die betrokken zijn bij kerkelijke activiteiten bij loka le omroepen. Op termijn moet het netwerk opgesplitst wor den in regionale afdelingen. Het netwerk komt in de plaats van een vereniging, waarvoor in eerste instantie plannen wa ren. Maar volgens het IMI zouden de doelstelling en acti viteiten van de nieuwe vereni ging te veel samenvallen met die van het instituut. Het IMI is opgericht door de Ikon en de Nederlandse Raad van Ker ken. Het wil in oecurpenisch verband dienstbaar zijn aan kerkelijk mediawerk. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zevenbergen(toez.) L. den Breejen te Kapelle. Benoemd tot dlakonaal predikant te Nijmegen P.E.R. Oosterhoff te Marknesse die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te 's-Gravenhage dr. J. Muis te Warmond; te Sebaldeburen R. de Koning Gans te Giessen; te Ze venbergen (toez.) L. den Breejen te Kapelle. Aangenomen naar "s-Gra venhage (part-time) R.L. Algera, pred. voor bijzondere werkzaamheden te 's-Gravenhage (pastoraat rond de Vredeskapel); naar Bredevoort J. Bakker te Jutrijp-Hommerts (herv.ge- ref.). Bedankt voor Werkendam(toez.) A. Christ te Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam-Slotervaar- t/Osdorp drs. P.A. Kooiman te Vijf huizen. Aangenomen naar Delfzijl C.W. Kempenaar te Joure. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Noord(voor de missionaire dienst te Irian Jaya) S.S. Braaksma. kandidaat te Kampen. Be dankt voor Hoogvllet-Spijkenlsse J. van Benthem te Bergschenhoek. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Veenendaal (Pnlël- kerk) P.D.J. Buijs te Zwaagwesteinde die bedankte voor IJmuiden. Bedankt voor Aalten J.J. Lof te Capelle aan den IJssel. BUKAREST De Roemeense opperrabbijn Moses Rosen heeft maandag gewaarschuwd dat 'fascistische' partijen en publicaties de prille Roemeen se democratie bedreigen en er voor gepleit alle uitingen van fascisme te verbieden. Rosen uitte vooral scherpe kri tiek op de verleden week op gerichte partij Romania Mare (Groot Roemenië). De leider van deze partij, Corneliu Va- dim Tudor, geeft een populair tijdschrift uit, eveneens Roma nia Mare geheten, waarin de laatste tijd fel wordt uitge haald naar joden. Het tijd schrift Romania Mare heeft een oplage van 600.000 en is 's lands best verkochte week blad. „Het begint altijd met de joden en daarna treft het iedereen", zei de 78-jarige opperrabbijn op een persconferentie. „Het gevaar van fascisme neemt toe... Iedere dag dat ik de kranten opensla zie ik meer... Het maakt me huiverig." Rosen uitte kritiek op het par lement omdat het onlangs wei gerde een expliciet verbod in te stellen op antisemitische ui tingen. De opperrabbijn be pleitte „een verbod op alle fas cistische propaganda en publi caties voordat het te laat is". Hij noemde Romania Mare „een klassieke fascistische par tij". Een dergelijke partij beté kent „zelfmoord voor de de mocratie", aldus Rosen. Rosen deed zijn uitspraken na dat in de afgelopen twee maanden zowel in Romania Mare als in andere bladen veel antisemitische uitlatingen zijn gepubliceerd. Tudor wees de aantijgingen van Rosen woedend van de hand als zijnde „overdreven". Hij stelde dat Rosen de Roe menen met zijn uitlatingen groot onrecht aandoet, maar liet zich tevens ontvallen dat Roemenie „geen tweede Is rael" is. Tudor zei ook nog dat zijn tijdschrift niet de joden persoonlijk aanvalt, maar „hun haast om de staat te lei den". Tudor stelde dat „60 pro cent van de leiding" van staatsinstellingen in handen is van joden en dat „er in de re gering heel veel joden zitten". Hij gings zelfs zover om te pleiten voor „zeer exacte quota om de vertegenwoordiging te bepalen in het parlement, bij de televisie, de radio, ambassa des en ministeries". Op de persconferentie sprak Rosen ook zijn verontrusting uit over de onder de bevolking steeds meer steun winnende campagne om Ion Antonescu te rehabiliteren. Antonescu maakte in de jaren 1940-1944 de dienst uit in Roemenie. Het was onder zijn leiding dat de helft van de omstreeks 800.000 zielen tellende joodse bevol king werd uitgeroeid. De rechtse pers, die steeds meer aan invloed lijkt te win nen, schildert Antonescu af als een „grote Roemeen" die zijn best heeft gedaan om de joden in het land te redden. Vorige maand nam het parlement een minuut stilte in acht, uit eer bied voor de toen precies 45 jaar geleden door de commu nisten geëxecuteerde Antones- Nederlanders vertaalden Nieuwe Testament in Dojajo DRIEBERGEN Het eerste door Nederlandse Wycliffe- medewerkers vertaalde Nieu we Testament is van de pers gerold. Het gaat om de Dojajo- taal, die wordt gesproken door 18.000 Dowajo's in Noord-Ca- meroun. De vertalers zijn Ma- rinus en Elisabeth Wiering. De vertaling is gedrukt in Korea. Bijbelgenootschap van Came- roun is de uitgever. Het NT is een resultaat van twintig jaar samenwerking met Wycliffe- vertalers. Zij hadden hulp van Djataou Pascal, de Dowajo co- vertaler. FRANKFURT Het recht op abortus kan en mag volgens de Evangeli sche Kerk in Duitsland niet bestaan. Afbreking van zwangerschap bete kent het doden van een mens en is dus in strijd met Gods gebod, aldus een verklaring waarmee de protestantse kerken zich in de Duitse abortus discussie storten. De ongewenst zwangere vrouw kan evenwel niet ge dwongen worden het kind ter wereld te brengen. Maar haar vrijheid wordt begrensd door het recht op leven van het on geboren kind, schrijven de Evangelische Kerk in (het vroegere West-) Duitsland en de Bond van Evangelische Kerken (in de voormalige DDR), die deze maand fuse ren. Concrete aanbevelingen bevat de verklaring hier niet. Binnen de kerken bestaan hierover „verschillende, zelfs tegengestelde opvattingen". De kerken beseffen wel dat een strafrechtelijke regeling voor abortus slechts „aanvul lende betekenis" heeft. Be langrijker is dat in de Duitse samenleving het bewustzijn groeit dat het ongeboren leven eigen waardigheid en waarde heeft. De RK Kerk die tegen elke abortus-regeling is weet zich in toenemende mate gesteund door evangelicalen en behou dende protestanten. De Evan gelische Kerken pleiten in hun verklaring wel voor rege lingen die het makkelijker maken om 'ja' tegen een kind te zeggen: financiële onder steuning voor zwangere vrou wen, goede kinderopvang en meer kinderbijslag. Vooral in het oosten van Duitsland, waar de economische misere de vrouwen extra hard treft, zijn deze regelingen dringend nodig. Uitweg uit Godsverduistering De christelijke gereformeerde predikant drs. L. van Driel zet in het boekje 'De gereformeer de gezindte' uiteen hoe naar zijn oordeel een hernieuwde gereformeerde bezinning op de bijbel een uitweg kan bie den uit de Godsverduistering, waarin onze wereld leeft. Voor die stelling draagt de auteur veel historisch materiaal aan. Uitgave Kokv prijs Bijbels dagboek van dr. A.A. Spijkerboer De Amsterdamse predikant dr. A.A. Spijkerboer heeft een bij bels dagboek geschreven on der de titel: 'Nu rijst uit elke nacht uw morgen'. Naar aan leiding van een gedeelte uit de bijbel geeft ds. Spijkerboer een korte uiteenzetting, gevolgd BOEKWIJZER door een aanwijzing voor een passende psalm of lied. De wel zeer heldere stijl van de auteur en zijn vaak verrassende kijk op de dingen, maken het boek tot een waardevolle uitgave. Uitgave Kok, prijs 32,50. Morele problemen rondom sterven Dat de vooruitgang van de techniek ook schaduwzijden heeft, wordt vooral duidelijk juist op een terrein waar die zelfde techniek ook veel heeft bereikt: de geneeskunde. De toegenomen mogelijkheden tot voorkomen, behandelen van ziekten en het uitstel van het sterven roepen allerlei morele problemen op. Bovendien is het denkklimaat omtrent le ven en sterven ingrijpend ver anderd. Daardoor dienen zich allerlei 'nieuwe' problemen aan, bijvoorbeeld rondom het beëindigen van het leven, zo wel bij ouderen als bij ernstig gehandicapte pasgeborenen. In het boek: 'De dood in beheer' verzorgt een aantal auteurs een brede inleiding in de mo rele dilemma's rondom het sterven. Zo is er een cultuur filosofische beschowuing opge nomen, maar ook een bijdrage over het sterven van demente en zwakzinnige patiënten. Het boek is opgenomen in de reeks Gezondheidsethiek van uitge verij Ambo. Prijs Wetenschappers over actuele thema's Het Katholiek Studiecentrum in Nijmegen publiceert in sa menwerking met uitgeverij Arbor de neerslag van uitvoe rige discussies over actuele thema's zoals die plaatsvonden in diverse werkgroepen aan de universiteit. Onlangs verschenen: 'Wat God verbonden heeft' (prijs 29,50), over huwelijk, echtscheiding en kerkrecht en: 'Gelijkheid bij wet?' (prijs 32,50), over de Wet Gelijke Behandeling vooral in verband met homo- sexuelen in het bijzonder on derwijs. Geschiedenis en actualiteit van heilige oorlog Het begrip 'heilige oorlog' kennen we vooral uit de tradi tie, van zowel christendom als islam. Hoe actueel het thema van 'collectief religieus ge weld' is, bleek overigens voor en tijdens de recente oorlog in Irak. Uitgeverij Kok bracht een boek uit waarin diverse histo rische (niet alleen de Kruis tochten, maar ook de Tachtig jarige Oorlog) en inhoudelijke aspecten van de heilige oorlog worden besproken. Het gaat om de christelijke traditie, die van de islam en ook om reli gieus geweld in India. Ook de kwestie Ulster wordt via de invalshoek van de heilige oor log besproken. Het metafo risch gebruik van het begrip wordt toegelicht via 'de Ame rikaanse kruistocht tegen het wereldcommunisme' (Maarten Rossem) en de vraag: 'waarom vecht een soldaat' wordt be handeld door Hylke Tromp. 'Heilige Oorlogen' werd gere digeerd door Martin Gosman en Hans Bakker. Prijs 45,- COMMENTAAR 'l Verbaal geweld !LC ar cl jhiji bei De Franse premier, Edith Cresson, is een vrouw mere uitgesproken opvattingen. De Britten hebben dat onlai varen toen ze te lezen kregen dat de Franse regeringsle ;n van mening was dat zeker twintig procent van de mannen homofiel was of op zijn minst homofiele neij irec had. Edith Cresson bestrijdt niet dat ze deze uitlatingagem heeft gedaan. Maar dat was ver voor zij door presiden v" terrand werd aangezocht premier te worden. Zoiets toen heeft gezegd, zou ze nu zeker niet herhalen. Da moesten de beledigde Britse gentlemen het doen. -edi u ONVERANDERD is echter haar mening over de Japa In een een interview met de Duitse krant Die Welt Cresson haar opvatting herhaald dat Europa zich mi kracht moet verzetten tegen de Japanse expansie. Voo het gebied van de hoogwaardige technologie blijft achter. Er moet dringend iets veranderen, want andi men de Japanners Europa over, zo vreest Cresson. 0 reden heeft samenwerking tussen de Europese elektr reuzen de hoogste prioriteit. In deze mening staat de premier overigens piet alleen. In de Verenigde State recent boeken en andere publicaties verschenen wordt gewezen op de dreiging die van Japan zou uitga eigen land heeft voormalig Philips-directeur Wisse D geregeld gewaarschuwd voor het gevaar van een Jj economische suprematie. Het grote verschil is evenwel dat Cresson verbaal niet schuwt om haar boodschap overal te laten doorkl De manier waarop zij de Japanners beschrijft zou, toe op bijvoorbeeld Afrikanen, zonder meër worden gel merkt als uitingen van onvervalst racisme. Ze schr zelfs niet voor terug de Japanse economische expar vergelijken met de veroveringszucht van nazi-Duitslai vraag is gerechtvaardigd waarom Edith Cresson zii dergelijk verbaal geweld te buiten gaat. De verklarin de Franse houding kan voor een groot deel worden 'El den in de slechte handelsbetrekkingen tussen beide 1; Feit is, dat de Japanners met behulp van importbeperl -lal andere landen bijzonder weinig kansen geven op hu ;ch nenlandse markt. Daarnaast echter toont de Franse indgri op die terreinen waar het wèl kan haar onvermogen oi iev te dringen op de Japanse markt. iep HeT meest intrigerende aspect van deze zaak wordt sen het feit dat president Frangois Mitterrand het kei n met zijn premier eens is. Hij heeft haar in elk geval n< tot de orde geroepen. Die Franse houding lijkt niet e<rra vorderlijk voor een succes van de komende ontmoetii^®1 sen staatshoofden en regeringsleiders van de zeven gr dustrielanden in Londen begin volgende maand waar ners en Fransen meepraten over onder meer de hulp Sovjetunie. Deze G-7 vormt de momenteel wat haian de locomotief voor heel de wereldhandel. Beledi j tot op het racistische af lijken niet de ideale brandstof locomotief weer op gang te krijgen. "'Arbeidersbisschop' Roergebied overle ESSEN Kardinaal Franz Hengsbach, in heel Duitsland bekend als de „arbeidersbis schop", is overleden aan de complicaties van een maagope ratie. Hengsbach was 80 jaar. Hengsbach werd in 1957 de eerste bisschop van het nieuwe Roerdiocees. Hij werd geres pecteerd door vakbonden en werkgevers en slaagde er in tientallen bedrijven naar het Roergebied te krijgen t< ide in de jaren vijftig ent slechter ging met de koolmijnen. Als voon ebr van de arbeiders had 1 bach geen dure edelst :c zijn bisschopsring, stuk steenkool. In febru 'sfa noreerde paus Johanne ik lus II het verzoek van bach om met emeritaat gen. fieidócSoiucwit Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hol E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. BUI d< Vi lijk Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruljn, W. Diekstra, L.ijje, B. Hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nleuwmans, H. Schneider. J Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van. - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsgebied - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Un pv redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Ne< rai en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swlen M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In "t Hout (chef), leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (AtheP R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlng an B. van Huët (Parijs). M. de Konlnck (Washington). H. Kultert (Nieuw Delh F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Mot W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgri F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vt ster: M. de Cocq. ani< 1 08.30 tot 17.00 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2