SoiVUKlt Praktische hulp n de wijk maakt Je lijntjes korter'9 4T STAD OMGEVING/KUNST/RTV ok provincie is rantwoordelijk >or te hoge )sten vuilstort Pancras-Oost vraagt aanpak van problemen Politie heeft jeugd bende bijna opgerold Persoonlijk cadeau SeidócSouto/nt DINSDAG 25 IUNI 1991 PAGINA 11 iden speld gemeente architect Snieder 'N Architect W. Snieder is gister- onderscheiden met de gouden speld van ieente Leiden. Snieder nam gisteren na afscheid als lid van de welstandscom- Die commissie beoordeelt de vormge- ian bouwplannen. Snieder was ook een jaren lid van de gemeentelijke commis- 'istopdrachten. Bij Rijkswaterstaat is hij ich adviseur. Snieder heeft in Leiden lillende gebouwen op zijn naam staan. Zo ]rp hij het politiebureau aan de Lange- de brug over de Oude Vest tegenover :enhal en maakte hij de plannen voor feling van het stadhuis. Hij kreeg de gou- ld gisteravond overhandigd door wet- T. van Rij van volkshuisvesting en dijke ordening. Twee onderwijsambtenaren koninklijk onderscheiden LEIDEN Burgmeester C. Goekoop speldde vanmiddag bij twee ambtenaren van de Directie Onderwijs van de gemeente Leiden een onderscheiding op de revers. H. Niepoth, leerplich tambtenaar, ontving de eremedaille in goud, behorende bij de orde van Oranje-Nassau. P. Huisman, chef Materiële zaken, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Niepoth kreeg zijn gouden medaille op grond van zijn verdiensten in re gionaal en landelijk overleg tussen leerplichtambtenaren. Diver se rapporten en het vaktijdschrift „Leerplichtvisie" werden op zijn initiatief uitgebracht. In Leiden was Niepoth betrokken bij het opzetten van het spijbelopvangproject „De Witte Poort". De andere onderscheidene, P. Huisman, neemt na 40 jaar overheids dienst afscheid van de gemeente. Zijn verdiensten liggen op het gebied van nieuw- en verbouw van scholen. Bij het gemeentebe stuur en tal van bijzondere scholen was Huisman de vraagbaak op het gebied van bouw en inrichting van schoolgebouwen. Fietsster gewond tijdens triathlon OEGSTGEEST Een 16- jarig meisje uit Noordwijk is gisteren gewond geraakt bij een valpartij tijdens de triathlon van de scholen gemeenschap Ivo-Duinzigt in Oegstgeest. Het ongeluk gebeurde op de Van Gogh- laan. In een groep fietsen de scholieren raakt het slachtoffer met haar stuur verstrengeld in een ander fietsstuur en kwam te val len. Zii liep een gebroken scheenbeen op en werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Enerverende taxirit LEIDEN Een echtpaar van middelbare leeftijd heeft aangifte gedaan van het dolle rijgedrag van een taxi chauffeur. De 50-jarige Leidenaar en zijn echtgenote ga ven op de Middelstegracht te kennen dat ze de taxi wil den verlaten. De chauffeur vond het namelijk niet nodig om het stuurwiel vast te houden. Toen de man na enig gesoebat was uitgestapt, scheurde de taxichauffeur er plotseling vandoor met de vrouw, die nog in de auto zat. Na een korte rit liet de chauffeur de vrouw alsnog gaan. Inbraak in kantoor LEIMUIDEN Inbrekers hebben in het weekeinde hun slag geslagen bij de Stichting Maatschappelijk Werk Aar- en Veenstreek aan de Willem van de Veldeweg in Leimuiden. Een raampje van een toilet werd openge werkt om binnen te komen, waarna een fax en telefoons werden meegenomen. Auto rijdt koe dood NIEUWE WETERING Een koe is gisteravond op de provinciale weg ter hoogte van Nieuwe Wete ring aangereden door een auto. Het dier werd op slag gedood. De koe was waar schijnlijk ontsnapt uit een weiland en kwam al wan delend midden op de weg terecht. De bestuurder van. de auto kon het dier niet' meer ontwijken. Hij bleef ongedeerd. De auto werd door de botsing zwaar be schadigd en moest worden weggesleept. AAD EN DAAD WINKELS OP MAAT GEMAAKT 2IDEN Binnenkort ;c ent in Leiden een vieuw soort winkel haar uren. De Sociale Ver- euwingswijken aaghwijk, Leiden- indpord en Pancras-West rijp voor de zoge- amde Raad en Daad- nkels. Daar wordt het odukt „gemeentelijke instverlening" aan de aman gebracht, op maat maakt, praktisch inge rold en dicht bij de nd attj idee voor een dergelijke telling is al instemmend ;roet door B en W van ^■den, die het belangrijk ^■den dat de burgers van ^^stad via zo kort mogelijke fitjes met de bestaande ge- entelijke voorzieningen •bonden zijn. In het na- moet de eerste Raad en ad winkel van start gaan. mrtbewoners weten vaak niet waar ze precies moeten aankloppen met een bepaald •probleem wat zich voordoet. Ze krijgen te maken met een woud van instellingen die allemaal hulp kunnen bie den, maar ze zien meestal door de bomen het bos niet meer", vertelt Roel Roos, voorzitter van de werkgroep Sociale Vernieuwing Lei- den-Noord. „Het ambtelijk apparaat vormt vaak een in gewikkelde barrière voor de wijkbewoners." De opzet van de Raad en Daadwin kels is simpel. In een ruimte in de wijk, liefst zo centraal mogelijk, zijn een aantal uren per dag verschillende dienstverleners aanwezig om zo direct mogelijk te kunnen reageren op vragen en pro blemen die zich in de buurt voordoen. Van de gemeente uit wordt dit jaar in elk ge val gestart met een mini- mum-aanbod van dienstver lening in de winkels. De wijkagent staat als eerste ge noteerd om in de wijkpost aanwezig te zijn. Ook de om gevingsvaklieden voor het dagelijkse kleine onderhoud en vertegenwoordigers van Civiele werken, Groen en Reiniging zijn opgenomen in het minimum-pakket. Ver der mensen van de gemeen telijke sociale dienst voor in schrijving in de Banenpool, en iemand die de Individue le Huursubsidies behandelt. Ook het Traject (arbeidstoe- leidingsinitiatief) zit stan daard in de eerste Raad en Daadwinkel. Beheerder De voorzitter van de werk groep Raad en Daadwinkels, John Groot, legt uit dat de verdere invulling van het aanbod in de Raad en Daad winkels vanuit de wijk zelf moet komen. „De wijkbewo ners worden uitgenodigd om te zeggen welke diensten er nog bij moeten. Dat kan dus per wijk verschillend wor den ingevuld, dat aanbod ligt niet vast. Het is de be doeling dat er een vaste kracht wordt aangesteld, de „beheerder" van de winkel, die twintig uur per week aanwezig moet zijn. Degene die dat werk gaat doen, moet goed op de hoogte zijn van de werking van het ambte lijk apparaat en allerlei in stellingen kennen die bena derd kunnen worden. De taak van zo iemand is aller eerst het goed kunnen door verwijzen, het signaleren van problemen. Zo wordt als het ware direct de daad bij het woord gevoegd, en hoeft iemand niet lang te wachten om bij de juiste persoon te komen die hem kan hei dat het voornaamste pro bleem waar de winkels in eerste instantie op zullen stuiten, het vinden van een goed onderkomen zal zijn. „Het heeft geen zin om uit gebreid te gaan zoeken naar een nieuw pand, dat duurt veel te lang. Om snel te kunnen starten, moet er ge keken worden naar een be staande ruimte, waarbij aan sluiting wordt gezocht." Groot heeft er alle vertrou wen in dat de bewoners van de wijken zelf genoeg initia tieven kunnen bedenken om deze drempel te slechten. Ook Roel Roos, de voorzitter van de wijkgroep waar de naam Raaa en Daadwinkel is bedacht, schat de kans van slagen van de winkels heel hoog in. „De Sociale Ver- nieuwingswijken staan heel sceptisch tegenover het vele praten over allerlei mooie ideeën op papier. Dit plan is juist heel praktisch. Op deze manier wordt een concrete invulling gegeven aan de mooie doelstellingen van so ciale vernieuwing, en daar kunnen de wijken alleen maar achterstaan". Zowel Roel Roos als John Groot verwachten dat het experi ment met de R D winkels, waarvoor om te beginnen twee ton is uitgetrokken, een lang leven beschoren is. „Het kost in elk geval wei nig of geen extra geld, wat op den duur misschien niet meer op te brengén zou zijn. Op zich worden er eigenlijk geen méérkosten gemaakt, omdat de ambtenaren een paar uur in de week alleen achter een ander loketje zit ten. We proberen om het met bestaande middelen be ter te doen." Open huis en marktonderzoek moetbestuur dichter bij burger brengen LEIDEN Onder de naam „Stadhuis te kijk" moet de gemeente Leiden iedere twee jaar een open huis houden. Ook moet er een bevolkingspanel ko men. Daarmee wordt een vaste groep van 1.000 Lei- denaars bedoeld die regel matig wordt gevraagd om vragenlijsten van de ge meente te beantwoorden. Dat zijn twee punten uit de re actie van D66 op het rapport van de werkgroep bestuurlijke vernieuwing dat morgenavond wordt besproken door enkele raadscommissies. Volgens D66 levert de instelling van een bevolkingspanel een schat aan gegevens op over de burger als consument van gemeentelijke voorzieningen en over de be trokkenheid van mensen bij hun eigen wijk en de stad als geheel. Een tweejaarlijkse ma nifestatie „Stadhuis te kijk" waarbij ambtenaren en politici ook presentaties verzorgen moet het contact met de bevol king verbeteren. Een andere aanbeveling be treft de instelling van een „Buurt Ontwikkelings Maat schappij". Die moet projecten in wijken in zo breed mogelij ke zin ondersteunen. Waar het om de politiek gaat willen de democraten dat er meer afstand komt tussen de wethouders en hun fracties. Doordat besluiten dan niet worden „dichtgespijkerd" in intern overleg zouden raads vergaderingen levendiger en aantrekkelijker kunnen wor den voor het publiek. Door bo vendien op hoofdlijnen te be sturen en details aan ambtena ren over te laten zou de daad kracht van het bestuur verbe teren. Denkbeelden Fractievoorzitter Pex Langen- berg bevestigt desgevraagd dat een aantal van deze denkbeel den eerder zijn ingebracht bij de stuurgroep bestuurlijke ver nieuwing waar ook zijn partij zitting in heeft. Niet al die suggesties zijn echter overge nomen. Volgens Langenberg staat ook zijn fractie nog steeds achter het rapport van de werkgroep. „Maar een aantal punten is niet goed uitge werkt. Dat had vernieuwen- der gekund". LEI: IQUE ROSO EN De Gevulei pk de provincie ver- ordelijk voor het uit nd lopen van de kos- I voor gezamenlijke trwerking van de gemeenten vere- i de Gevulei. een vergadering van lerpeen bestuur gister van het samenwer- irband eisten verschil- bestuursleden een ge- iet betrokken gedepu- Van der Vlist. Het ge- stuur bleek zich te kun- nden in het initiatief dagelijks bestuur om randbrieven te schrij- ar de ministers Alders beheer) en Kok (finan- n de vaste Kamercom- voor diezelfde departe- i. In één brief protes- le Gevulei tegen het men van de Proav, de !iale afvalverwerking, laf medio volgend jaar Hands afval in Polen te In de andere brief logmaals aangedrongen W-vrijstelling voor de et sluiten van de afval- ïding in Leiden moet ulei over elke ton afval r storting wordt aange- 35 gulden BTW beta- 'er het vuil dat aan de erd aangeboden, hoefde TW te worden betaald, ltallige bestuur maakte ar verschrikkelijk boos De minister heeft hard m dat de vuilverbran- stallatie dicht moest, >g 'ie meebetalen ook", ïerde de vertegenwoor- van Wassenaar luid- Dat het Rijk BTW ver- ian onze problemen is eer dan schandalig. Ze hun zakken te vullen >te van ons en over de van de burger", voegde een medebestuurslid daaraan toe. BTW-vrijstelling levert vol gens Gevulei-voorzitter H. de la Mar, tevens Leidens milieu wethouder, 40 gulden per ton op. De vraag die zich gisteren even opdrong was welke over heid kan worden aangespro ken waarvoor. De la Mar schiep daar duidelijkheid in. „Het Rijk is aan te spreken op de BTW, de provincie kan worden aangesproken op ver evening van de storttarieven". De Gevulei dreigt ernstig in de problemen te raken als de Proav haar plannen doorzet om de tarieven eerst te verla gen én vervolgens per 1 janua ri aanstaande weer te verho gen. De kostprijs voor een ton stortafval is 199 gulden, die normaal gesproken ook wordt berekend. De Gevulei heeft echter kunnen afspreken dat zij voorlopig maar 115 gulden betaalt, op voorwaarde dat vanaf 1 januari 1993 het ver schil over de afgelopen jaren wordt bijbetaald. De Proav wil de algemene stortprijs per 1 juli echter verlagen naar 185 gulden en daarmee ook een einde maken aan de betalings regeling met de Gevulei. In dat geval krijgt de Gevulei te maken met een forse prijsstij ging waarop helemaal niet werd gerekend. In een brief naar de ministers Alders en Kok, de kamercommissies en de provincie wordt dan ook heftig geprotesteerd tegen de voorgenomen verhoging en te gen de ongelijkheid van de storttarieven. De burger in Zuid-Holland dreigt 3,5 keer zoveel te moeten betalen voor verwerking van zijn huisvuil dan iemand in een ander landsdeel. Het algemeen be stuur eiste dat de provincie, die tenslotte verantwoordelijk is voor de vuilverwerking bin nen de provinciegrenzen, haar aansprakelijkheid in deze zaak accepteerde. „Van der Vlist is hiervoor medeverantwoorde lijk". De fractie van D66 hield gisteren voor het eerst een vergadering in een wijk. Dat gebeurde in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht. foto: wim van noort D66-FRACTIE VOOR HET EERST DE WIJK IN Idoor RUDOLF KLEIJN LEIDEN Groepjes rondzwervende jongeren vormen een steeds groter probleem in de wijk Pan cras-Oost. De jongeren hangen rond, drinken, ge bruiken drugs en urineren in carports en tegen hui zen. Als de politie ze uit de Middelstegracht ver drijft, teisteren ze kort daarna de Uiterstegracht. Bewoners van de wijken Pan cras-Oost en Noord Rijnevest schetsten die situatie gister avond in buurthuis De Pan crat. Daar verscheen een groot deel van de D66-raadsfractie voor haar eerste vergadering „in de wijk". Bewust kozen de democraten daarvoor een van de sociale vernieuwingswij- ken. Het is de bedoeling dat in grote lijnen alle Leidse buur ten aan de beurt komen. Fractievoorzitter Pex Langen berg had aanvankelijk een uurtje uitgetrokken om de buurtbewoners aan te horen. Het werd uiteindelijk meer dan anderhalf uur. Ruim vijf tien buurtbewoners waren naar de vergadering gekomen. Onder hen een flink aantal doorgewinterde vergaderaars. Leden van de werkgroep soci ale vernieuwing, voorzitter Koos van Kampen van wijk- vereniging Noord Rijnevest en buurtwerker Vincent Kokke. Uitgebreid werd stilgestaan bij de problemen met jongeren in de wijk. Kokke hield de demo craten voor dat al de proble men waren verergerd doordat het buurthuis geen mogelijk heden heeft om hen enig ver tier te bieden. Er is slechts plek voor twintig jongeren en het gaat om een veelvoud van hen. Na klachten over geluido- verlast, maar ook door het ontbreken van een jongeren werker moesten activiteiten worden gestaakt. In augustus treedt een nieuwe jongeren werker aan. Dat biedt enige mogelijkheden, maar de kern van het probleem blijft dat de vaak langdurig werkloze jon gere ook dan nog geen per spectief wordt geboden. W oningtoewijzing Verschillende bewoners merk ten op dat de problemen ook samenhangen met de woning toewijzing. Zij stelden dat de jongeren afkomstig zijn uit probleemgezinnen waarvan er verhoudingsgewijs veel in de buurt zouden wonen. Een van hen merkte op dat er voor de hoge huren maar weinig woongenot wordt geboden in Pancras-Oost. Langenberg constateerde in een reactie dat ook D66 voor een evenwichtiger woningtoe wijzing is. Zijn fractiegenote Ellen Coremans voegde daar op aandringen van een van de aanwezigen aan toe dat de wo ningbouwverenigingen daar meer over te zeggen moeten krijgen. Een zaak die in het najaar aan de orde moet ko- Andere problemen die werden aangesneden hadden betrek king op het gebrek aan speel ruimte in de wijk, op de meel fabriek die de bewoners het liefst zien verdwijnen en op de plannen van Erica Beheer met het voormalige Elisabethzie- kenhuis, het gebre. De buurt bewoners constateerden daar van dat het college wel erg weinig initiatief aan de dag legt om hen daarbij te betrek ken. De democraten deden weinig concrete toezeggingen. Ze we zen erop dat hun fractie in de raad in de oppositie zit, het geen de mogelijkheden daad werkelijk iets te doen beperkt. Wel zegden ze toe over diverse zaken vragen te stellen aan .wethouders of om ze aan de orde te stellen in raadscom missies. Fractievoorzitter Langenberg constateerde na afloop dat de belangstelling zijn verwachtin gen had overtroffen. Voor de democraten reden om de reeks vergaderingen in de wijk vol goede moed voort te zetten. LEIDEN Met de aanhou ding van een 19-jarig meisje en een 17-jarige jongen gister avond en vannacht heeft de politie de daders van een flink aantal geweldplegingen in mei en juni bijna compleet. De po litie was al een tijdlang op zoek naar een groep jongeren die al vanaf het Pinksterweek end een reeks van berovingen en vechtpartijen op zijn kerf stok heeft. Het blijkt te gaan om een groep Leidenaren van 17, 18, 18 en 20 jaar en een 15- jarige jongen uit Voorschoten. Het 17-jarige meisje dat van nacht werd gearresteerd was onder meer betrokken bij een beroving en geweldpleging te gen een Brit van 23 jaar, die door haar op 19 mei met een fietspomp op het hoofd werd geslagen, zodat hij bewusteloos raakte. De jongelui mishandel den hem en zijn kornuiten omdat ze hem 'een lesje wil den leren'. De groep, die steeds uit zes tot acht wisselen de personen bestond, was ook verantwoordelijk voor geweld dadigheden die op 9 juni in de binnenstad zijn gepleegd. Daarbij werd een 30-jarige man zonder enige aanleiding geslagen en geschopt. Een 20- jarige Hazerswoudenaar werd in elkaar getimmerd toen hij met vrienden op de Haarlem merstraat liep. Vervolgens trok de bende van zes naar de Korenbrugsteeg, waar ze zon der reden een drietal jongens aanvielen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naacn wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 i kwartaal via acceptgiro f78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: l l Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: i i i T-i i i i r j NB Indien doortot aanleiding beitoat. kon een rt'/oe* om een abonnement narden genegerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Inz XXX3 H7TTT l.llll HBO

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11