herlijn, de ultieme hoofdstad £eidóA<2owumt jrjrz Waldheim ziet af van volgend ambtstermijn Lezersservice DAGTOCHT PARIJS AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Gorbatsjov verplettert communisten en begint zijn verkiezingscampagne ITENLAND ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINA 5 ^eede Escobar eft zich over OTA De tweede man het cocaïnekartel van Me- Roberto Escobar (44), zich gisteren ook gemeld politie. Roberto alias „Sa- is de broer van Pablo Es- die zich woesndag meld- dezelfde dag dat de Co- aanse grondwetgevende dering tegen het uitleve- f an drugsmaffiosi van ei- dem stemde. Hij is opge- in de vijf-sterrengevan- van Envigado bij Medellin zijn broer ook wordt „be- door honderd eigen lijf- )t)|ien en een even groot aan- enten en soldaten. Herdenking Sovjetminister van buitenlandse zaken Alexander Bessmertnych heeft gisteren samen met Sovjetgeneraal MatveJ Burla- kov (links op de foto) en Duitse politici, on der wie zijn Duitse collega Hans-Dietrich Genscher (rechts op de foto) in Potsdam de verschrikkelijke gevolgen van de Duitse invasie in de Sovjetunie herdacht. Deze in vasie vond vandaag precies 50 jaar gele den plaats. Sovjetpresident Mlchall Gor- batsjov zei in Moskou ter gelegenheid van de herdenking dat de „kracht en samen hang van de Sovjetsamenleving" de be- langrijkste factoren zijn geweest bij de overwinning in de Tweede Wereldoorlog. Bondskanselier Kohl benadrukte in een te levisietoespraak tot de Sovjetbevolking zijn vastbeslotenheid te werken aan vrede, rechtvaardigheid, samenwerking en „goed nabuurschap" in Europa. foto: ap Bevoegdheden Zuidafrikaanse politie beperkt KAAPSTAD Het Zuidafri- kaanse parlement heeft de be langrijkste veiligheidswet van het land, de wet op de binnen landse veiligheid, gewijzigd. Door de amendering kan de politie voortaan een verdachte slechts tien dagen in voorlopi ge hechtenis houden. Daarna heeft de politie toestemming van een rechtbank nodig. Het was de laatste stemming van het parlement over een reeks wetswijzigingen die de apart heid op papier moeten afschaf fen. De debatten hierover heb ben vijf maanden geduurd. Poolse lagerhuis verandering kieswet WARSCHAU Met de grondwettelijk ver eiste tweederde meerderheid heeft het Poolse lagerhuis gisteren de nieuwe voorstellen van president Lech Walesa verworpen om de kies wet te veranderen. De voorstellen waren al aanvaard door de senaat (hogerhuis). Walesa had gedreigd het parlement te ontbinden als de wet niet werd aanvaard, die de grondslag moet gaan vormen van de eerste vrije parle mentsverkiezingen in oktober dit jaar. Naaste medewerkers van Walesa achten het niet uitgesloten dat de president zijn voorstel len nu intrekt en zich aan de kieswetwijzigin gen houdt waarvoor hoger- en lagerhuis ge stemd hebben. Israël geeft bestaan 'doodseskaders-' toe JERUZALEM Het Israeli- sche leger heeft het bestaan toegegeven van undercover eskaders die de geheime dienst Shin Bet helpen bij het bestrij den van Palestijnse militanten. Militairen zeiden dat de eska ders, die door de Israëlische en internationale pers beschul digd zijn van moordaanslagen, al lange tijd actief zijn op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Journalisten werd verboden over deze 'doodseskaders' te schrijven en deden zij dat wel, dan werd hun perskaart ingetrokken. -^ROEREND GOED IN OPVOLGER BONN GOUD WAARD i n ANS WIJNANDS LIJN/BONN ^eduizend mark hand- vraagt de makelaar erlijn. Handje-contan ten pas is hij bereid kijken naar een huis. het geluk heeft na lang I n iets te vinden dat wei beduidend kleiner is rat hij zocht, maar toch ijk, moet de makelaar ïog eens twee, soms drie eer maanden huur beta- Voor zijn bemiddeling, wonder dat de make- in Berlijn handenwrij- door de stad lopen, n vrolijke echo horen zij teeds de uitslag zoals die irdagavond door Bonds- residente Rita Stlssmuth voorgelezen. De 15 stern- verschil ten gunste van i (door een telfout was OSjerschil eerst twee stem meer) openen op dezelfde de geheime toegang naar ludschat als het 'sim-sala- jn de oosterse sprookjes, een acuut tekort aan |0 woningen is er op de dan overspannen hui- arkt in Berlijn nu al goud rdienen, laat staan in de bist als regering en par it - stukje bij beetje - Berlijn zullen (moeten) lizen. lat daarentegen uitwerkt huizenmarkt in Bonn 'ch raden, al is daar ie- wel blij met de duide- :euze. In de afgelopen len, en met zicht op een j^Jjk compromis waardoor ^ee steden regering en ient hadden moeten de- 'as er een sfeertje van i-de-plaats' ontstaan. Er duidelijk minder geïn- ird. Zakenlieden, onder- n. [s en huizenverhuurders liever de kat even uit Krantenlezers in Berlijn lezen wat ze graag willen lezen: 'Jaallll Berlijn! foto: ap _l' bm de kat is een grote, injagende kater gewor- liet dat de inwoners van ifs.imet rouwbanden lopen, 'le niet verwachte en dus teleurstellende uitslag Bondsdag was ook gis- de hele dag en overal iedereen het treurige ik van de dag. lizenden gezinnen, lemers, tweeverdieners zitten met de grote vraag wat er nu gaat gebeuren. Dat weet niemand nog precies. Ook Bondsdag-presidente mevrouw Stlssmuth moest gisteren in alle vroegte toegeven dat het nog te vroeg is om alle conse quenties tot in details te kun nen overzien. „Het merendeel van de ambte naren zal wel in het admini stratieve Bonn kunnen blij ven", sprak ze meer troostend dan overtuigend. In vrijwel alle branches wor den berekeningen en progno ses gemaakt die niet bepaald opvallen door hun rooskleu righeid. Op de arbeidsbureaus van Bonn en Keulen wordt re kening gehouden met een flin ke golf werkloosheid als tal van kleinere bedrijven belang rijke delen van hun orderpor tefeuilles zullen gaan missen. Regering, parlement en minis teries zijn nu eenmaal - zij het vooral indirect - grote werk gevers. De middenstand vreest dalen de omzetten. De taxibranche heeft al berekend dat over en kele jaren de helft van het wa genpark overbodig zal zijn. Horeca en hotellerie houden rekening met sterk dalende omzetten. Terwijl recent nog kapitalen zijn geïnvesteerd in hotel-nieuwbouw en renova ties. „Een kwestie van om schakelen, bijtijds inspelen bij voorbeeld op de congres- markt", is de houding van het management van het enorme en luxe Maritim-hotel. Hoop doet tenslotte leven- Stemming En Bonn had nog wel zo vast op de 'overwinning' gerekend. „Ook de kanselier heeft ten slotte maar één stem", had burgemeester Daniels van Bonn nog opgewekt geroepen toen bondskanselier Kohl zich tot verbijstering van de Bon ner gemeenschap uitsprak voor Berlijn. En was de slogan in Bonn niet: 'De stemming voor Berlijn, de stemmen voor Bonn'? Het pak te donderdagavond precies an dersom uit. Terwijl heel Bonn erop gerekend had dat alle af gevaardigden hun hért voor Berlijn zouden laten spreken, maar dat een meerderheid met hun verstènd voor Bonn zou kiezen. Nog is het veel inwoners van Bonn een compleet raadsel waarom tientallen miljarden marken - deels over de rug. van de belastingbetalers - uit gegeven moeten worden aan een verhuispartijtje van de overheid. De meeste (kranten)commen- tatoren zijn evenmin blind voor dat kostenaspect, maar er is over een zeer breed vlak al gehele instemming met de keuze voor Berlijn op grond van de belangrijkste aange voerde argumenten: het gaat om de toekomst van Duits land, ook in Europa. De ge loofwaardigheid stond bij de stemming op het spel: Berlijn is immejs van stond af aan complete hoofdstad verklaard en regering en parlement kun nen zich niet langer genoeg zaam blijven koesteren in de goed-geordende samenleving aan de Rijn. In Berlijn, in de nieuwe deelstaten, is dagelijks een rauwe strijd om een beter bestaan gaande, en daar horen de bestuurders thuis. 'Debat' Het corps diplomatique heeft het Bondsdagdebat uiteraard met de grootst mogelijke aan dacht gevolgd. „Een debat met een open karakter", oordeelt de Nederlandse ambassadeur in Bonn, Jan-Gerard van der Tas. „Een echt parlementair debat ook, waarbij nu eens niet van tevoren vaststond hoe het zou aflopen". De stemmen verhouding noemt hij welis waar een bewijs van bestaande verdeeldheid, maar tegelijk meent hij dat het verschil ten gunste van Berlijn royaal ge noeg is om van een duidelijke keuze en een duidelijk stand punt te mogen spreken. Verhuist de ambassade? Die vraag dringt zich niet alleen bij de Nederlandse ambassade op. Nederland heeft in de loop der jaren twee beschikbare terreinen in West-Berlijn afge stoten; in het oostelijk stads deel staan alleen een kantoor en een ambtswoning ter be schikking. Dat kunnen lang niet alle ambassades zeggen. Ongeveer de helft van de 130 in Bonn geaccrediteerde lan den hebben geen diplomatieke vertegenwoordiging in Berlijn. Dat wordt dus zoeken naar kantoren en woningen. De gehele verhuizing gaat evenwel jaren duren. Op de ambassades worden daarom de koffers nog niet gepakt. Een extra probleem is dat veel mi nisteries, geheel of gedeelte lijk, in Bonn zullen blijven. Aangezien het moderne diplo matieke werk niet alleen uit politieke maar minstens uit evenzoveel (handels)economi- sche activiteiten bestaat, zal er intensief contact met het ad ministratieve centrum Bonn moeten blijven. Toch zullen de meeste ambas sades op den duur het zwaar tepunt naar Berlijn verleggen. Vooral de minder rijke, bij voorbeeld Derde-Wereldlan den, zien dat moment met angst en vrees tegemoet. Zij weten dat in Berlijn de prijzen de pan uit gaan rijzen. Huis vesting zal erg duur worden. Dubbel zuur voor landen die recent hun bezittingen in Ber lijn verkocht hebben om met dat geld riante nieuwbouw in Bonn te kunnen plegen. Leegstand Hoewel er geen sprake zal zijn van een massale aanstaande volksverhuizing, rekent ook het stadsbestuur van Bonn op een groeiende leegstand, voor al van openbare gebouwen en kantoren. Er wordt optimistische ge hoopt op de komst van (inter nationale) instituten. De uni versiteit zou ruimer gehuisvest kunnen worden. En in Brussel zoemt zelfs het gerucht rond dat onderdelen van het 'Euro pacircus' naar Bonn zouden worden overgeplaats. Op het ministerie voor ruimte lijke ordening en (stede)bouw in Bonn is gisteren voor het eerst een speciale staf bijeen gekomen die de opdracht heeft de langdurige verhuizing te plannen en te begeleiden. In Berlijn maken investeerders zich gelijktijdig op voor de gouden bouwjaren die gaan aanbreken. De Frankfurter beurs reageer de gisteren opmerkelijk posi tief op de keuze voor Berlijn. En dat is voor sommigen ein deloos betrouwbaarder dan welk weerbericht ook. Dat voor Bonn voorspelde trou wens een zwaar bewolkt, koel en nat begin van de zomer. En er wordt al zoveel afgehuild in de treurende Rijnstad... Korte Golfparade Zo'n duizend Britse militairen die zijn ingezet tijdens de Golfoorlog namen gisteren in Londen deel aan een parade. Kroonprins Charles benadrukte dat het evenement niet bedoeld was om de over winning op Irak te vieren. g foto: ap Experts voorspellen een vaccin tegen aids FLORENCE Deskundigen hebben gisteren in Florence bij de afsluiting van de jaar lijkse aids-conferentie voor speld dat er voor het einde van de eeuw een vaccin tegen de ziekte is. Onderzoeker Jorg Eichberg zei dat hij er zijn hoofd onder durft te verwed den. Eichberg heeft met vac cins geëxperimenteerd op chimpansees. De Amerikaanse deskundige Barney Graham, wiens proeven eveneens suc cesvol lijken, viel Eichberg bij, maar zei wel dat het onder zoek vertraging op kan lopen door gebrek aan proefperso nen. Graham heeft zelf maan delijks tien tot vijftien gezonde vrijwilligers nodig. Eerder had de vooraanstaande aids-onder- zoeker Dani Bolognesi gezegd dat het nog vijf tot tien jaar zal duren voordat er een effectief medicijn tegen de ziekte is. Enige tijd geleden werd nog uitgegaan van twintig jaar. Recordvangst drugs in VS SAN FRANCISCO Ameri kaanse opsporingsagenten hebben in San Francisco de hand weten te leggen op 545 kilogram heroïne. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om de grootste heroï- nevangst ooit in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse tele visiestation CNN berichtte dat de verdovende middelen een straatwaarde van 1,5 miljard dollar (drie miljard gulden) vertegenwoordigen. Waar de heroïne vandaan komt zei de politie niet. Premier India heeft vier weken tijd NEW DELHI Congrespar tijleider Narasimha Rao, die gisteren is beëdigd als de ne gende premier van India, heeft met zijn minderheidsre gering vier weken de tijd om steun van het parlement te krijgen. Het Nationaal Front, een centrum-linkse alliantie, heeft gezegd het kabinet te zullen (ADVERTENTIE) U ZOCHT... De Dienstenbond FNV vindt... dat parttime uitzendkrachten bruto gelijkwaardig beloond moeten worden. Een navordering? Meldt dat bij Dienstenbond FNV Antwoordnummer 111, 3440 VB Woerden EN WORDT LID! (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Ie kwaliteit in hbo h0g»(h0°l iinongeluk in Etiopië )UTI Als gevolg van overbelasting is een trein ont- I op het traject dat de Etiopische hoofdstad Addis Abeba jibouti verbindt. Er zijn al 50 doden geborgen. Er zijn bijna - wonden. Het ongeluk deed zich voor bij het dorp Chinile. iden zich nog slachtoffers onder de omgeslagen wagons be- WENEN Kurt Waldheim ziet af van een volgende ambts termijn als president van Oos tenrijk. Hij doet niet mee aan de presidentsverkiezingen in 1992, zo verklaarde hij gisteren voor de Oostenrijkse televisie. Waldheim werd in juni 1986 president. Bijna 54 procent van de Oostenrijkse kiezers bracht zijn stem uit op de voormalige secretaris-generaal van de VN. De keuze voor Waldheim werd in binnen- en buitenland hevig bekritiseerd. Waldheim zou als officier in het Duitse leger tij dens de Tweede Wereldoorlog betrokken zijn geweest bij de portaties en executies op de Balkan. Waldheim maakte tij dens zijn televisierede duidelijk dat de controverse rond zijn Haider afgezet WENEN Premier Jörg Hai der van de Oostenrijkse deel staat Karinthië is gisteren af gezet. Enkele uren voordat het Karinthische parlement een motie van wantrouwen in stemming bracht, maakte Hai der, die vorige week het werk gelegenheidsbeleid van de na zi's prees, bekend dat zijn Vrij heidspartij zich terugtrekt uit de regionale regeringscoalitie. persoon hem niet onbewogen heeft gelaten. „Niettemin heb ik mij gedurende deze jaren in gespannen om trouw te blijven aan mijn waarden en Oosten rijk te dienen". (ADVERTENTIE) f) 070 - 3 190 882 AANKOMST TOUR DE FRANCE Vertrek vanuit Gouda 00.30 uur Den Haag 01.00 uur Rotterdam: 01.30 uur (zaterdag/zondag nacht) Terugkomst om circa 00.30 uur Vertrek: 28 juli 1991 Uiteraard vindt ook dit jaar de finish van de (zondag/maandag nacht) Tour de France plaats m Parijs. Proef die unieke sfeer in deze stad en zorg dat u er bij bent! Van 07.00 uur tot 18.00 uur bent u in Parijs nummer 070-3190882. m.undag t/m vrijdag van 09 00-16.00 ui/r ol persoonlijk bij de nT SIJTHOFF PERS HET LEVENDE EILAND Goldwyn stelt alles in het werk om het eiland op zijn ig te brengen, maar dan gaat de telefoon en Prudon Biem opdracht de pogingen te staken. „We kunnen dit niet verhinderen," zegt hij, „want de kans is groot, dat het dan gaat wentelen en dat zou voor ons het einde beteke- Steeds meer neemt de aantrekkingskracht van de aarde af .4 kogelronde lichaam, waarvan alleen het bovenste schijfje .evende Eiland" vormde, rijst steeds verder op uit de oceaan. Na een uur is het eiland al 3000 meter gestegen. Telkens bruisen torenhoge vloedgolven tot honderden kilometers uit de omtrek aan, want de reusachtige aardbeving heeft een ongekend hoge vloedgolf veroorzaakt. Op zee bevinden zich de „Walrus" en de „Vrijheid II". Cigaret-Larry en zijn mannen zijn er in ge slaagd de brand te blussen, maar nu dreigt het gevaar van de vloedgolf. En ook Rob heeft benauwde ogenblikken. Daar komt een nieuwe golf.... MOSKOU Meester-politicus Gorbatsjov heeft een daveren de overwinning behaald op premier Pavlov en de rest van het conservatieve kamp. Daar mee is hij vrijwel ongemerkt begonnen aan zijn verkiezings campagne voor het Sovjetpresi dentschap. De precieze datum van die verkiezingen staat nog niet vast. Dat ze er komen is zeker, al was het alleen maar om de belofte gestand te doen aan de mijnwerkers in met name Rusland en de Oekraïne, die eerder dit jaar het aftreden van de Sovjetleider eisten in ruil voor beëindiging van hun staking. Dank zij premier Pavlov, die samen met de orthodoxe com munisten heeft geprobeerd de president een deel van diens buitengewone economische volmachten te onfutselen, doch die gisteren met de staart tus sen de poten moest afdruipen, heeft Gorbatsjov zich nu kun nen opwerpen tot bescherm heer van de hervormers. De kersverse Russische president Jeltsin heeft tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten al verklaard dat hij Gorbatsjov zal steunen in zijn strijd tegen de apparattsjiki. Jeltsin is voor alsnog Gorbatsjovs enige reële bedreiging in het geval van di recte presidentsverkiezingen op nationaal niveau. Maar zelfs bij gebrek aan een volwaardige tegenkandidaat staat de vrese lijk impopulaire Gorbatsjov voor de schier onmogelijke taak in ruim een half jaar het vertrouwen van de bevolking terug te winnen. Daarbij is een groot probleem dat de voedsel situatie in de Sovjetunie de ko mende winter dreigt te ver slechteren. Zowel voor Jeltsin, die als gekozen president van Rusland in de ogen van de be volking nu ook verantwoorde lijkheid draagt voor wat er zoal ligt op de winkelschappen, als voor Gorbatsjov kan een hon gerwinter de politieke onder gang betekenen Beide man nen, ofschoon rivalen, zijn er dus in geïnteresseerd om toch tenminste voedselkredieten los te peuteren in het Westen ten einde politiek ongehavend de winter door te komen. De witgekuifde Russische pre sident is nu in Amerika en de Sovjetpresident gaat volgende maand naar Londen om met de grote Zeven te praten. Moskou moet niet te veel verwachten, luidt nu al de Westerse bood schap. maar de vrije wereld heeft al eerder te kennen gege ven de zekerheid van Gorba tsjov te verkiezen boven het zwarte gat van de chaos.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5