'omputersimulatie schept nieuwe iGemakzucht en onwetendheid ünest voor beveiliging werkelijkheid ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINA 31 IICK NUTTAL ONDEN - Ik kwam laat uit mijn rerk. Mary had mijn eten in de ven gezet en bracht de kinderen aar computerles. Na een tijdje ings de 'high definition' televisie analen gezapt te hebben, trok ik nijn sensorische pak aan en zette et nieuwe Verleidingsprogramma an; een paar seconden later be- 'ond ik me in een zompige bar imgeving Los Angeles. )e langbenige blondine die ik Sarah oemde was er ook en uit de manier raarop ze naar me lachte kon ik aflei- en dat er een romantische nacht voor ms in het verschiet lag. Mary vond het iet erg, die had sinds ze twee weken ge- eden het Russenprogramma had ge- ocht haar eigen Sergei in het Kremlin. Vulgaire science fiction of een toekomst- togelijkheid? Als we de experts achter e ontwikkeling van het computer-simu- itiesysteem Virtual Reality (VR) toeten geloven, kunnen dergelijke gesi- luleerde ontmoetingen met computer- nensen spoedig deel uitmaken van ons- agelijks leven. let systeem bestaat uit een combinatie 'an driedimensionale bewegende com- •uterbeelden, psychologische trucs en eluid-, beeld- en tastzinsensoren. Hier- nee wordt een 'virtuele' wereld ge- reëerd, dat wil zeggen een wereld die 'el optisch waarneembaar is, maar in merkelijkheid niet bestaat, ien modale manager met een krap be neten flat in Tokyo zou voor het avond ten een paar holes kunnen golfen in chotland. Boven zou zijn zoon met 'ijfentwintig andere kinderen van over Ie hele wereld riddertje kunnen spelen >p de planeet Merlijn, met zwaarden die net angstwekkend realistische gevolgen ouden houwen en snijden. 'lechanische ontwerpers uit Bristol en lamburg zouden gezamenlijk het ont werp van een nieuwe motor kunnen bij tellen door als gesimuleerde olieklod- ers via gesimuleerde zuigerringen de esimuleerde verbrandingskamers bin ten te 'zwemmen'. Jaarmate de technologie zich verder intwikkelt nemen de mogelijkheden toe. :r zijn al wetenschappers die grafische omputervoorstellingen combineren met 'ideobeelden van bijvoorbeeld bomen Als we de experts achter de ontwikkeling van het computer-simulatiesysteem Virtual Reality (VR) moeten geloven, kunnen gesimuleerde ontmoetingen met computermensen, - locaties en -situaties spoedig deel uitmaken van ons dagelijks leven. Dank zij driedimensionale bewegende computerbeelden, psychologische trucs en geluid-, beeld- en tastzinsensoren wordt een 'virtuele' wereld gecreëerd; dat wil zeggen een wereld die wel waarneembaar is, maar in werkelijkheid niet bestaat. Het systeem gaat nog niet zo ver als de Amerikaanse speelfilm Weird Science (foto), waarin de twee jonge helden een levende vrouw - hun ideale type - uit hun computer 'toveren'. FOTO: PR Moeilijk Hoe de virtuele werkelijkheid tot stand komt is moeilijk te begrijpen, hoewel de technologie op veel punten vrij onge compliceerd is. Het systeem bevindt zich nog in een beginstadium. Bij de VR-experimenten draagt het proefkonijn een helm en een handschoen die in ver binding staan met een computer. De handschoen, voorzien van optische vezels die lichtsignalen doorgeven, heeft een spiegelbeeld in de virtuele wereld. De bewegingen van de hand van de dra ger worden nagebootst; wijst de drager, dan wijst het spiegelbeeld; buigt de dra ger zijn vingers, dan buigen de kunstma tige vingers ook. De helm is toegerust met stereoscopi sche kleurschermen en speelt de compu terscène af voor de ogen van de drager. De positie van de helm wordt, net als die van de handschoen, waargenomen door het systeem en weerspiegeld in de virtuele wereld. Als het hoofd van de drager beweegt, doen de weergegeven beelden dat ook en zo worden de visuele zintuigen misleid: de drager gelooft dat hij deel uitmaakt van de elektronische wereld, terwijl hij in werkelijkheid slechts toeschouwer is. Als dat de enige mogelijkheden waren van het VR-systeem zou het weinig meer zijn dan een slim videospelletje. De technologie gaat echter verder. De handschoen kan worden toegerust met drukkussentjes, die de drager de sensatie geven aangeraakt te worden. Het is mo gelijk dat uiteindelijk de beelden door elektrodes direct achter het oog worden geprojecteerd en dat iedere centimeter van het lichaam wordt geprikkeld in een sensatiepak. Toffeegeur Er wordt zelfs onderzoek verricht naar de nabootsing van geur en smaak om de virtuele wereld nog overtuigender te ma ken. Stop een VR-snoepje in je mond en je echte neus wordt door de computer geprikkeld met de geur van toffee, ter wijl de computer verder stimulatiesigna len zendt naar je echte handen, lippen en mogelijk zelfs je slokdarm. De mogelijkheid om ervaringen te on dergaan waarbij de scheidslijnen tussen de werkelijkheid en het onwerkelijke vervagen roept veel vragen op. In de vir tuele wereld lijken het fysieke en elektro nische samen te smelten en lijken vlees Hoe goed is een bedrijf beveiligd, als het em mers met geld wegbrengt naar een particulier beveiligingsbedrijf of heeft afgedragen aan de fa brikant/installateur van een zeer veilig alarm systeem of gedegen toegangs-controlesysteem? Heel goed. Of heel slecht. Dat is afhankelijk van BEDRIJFSPANDEN BLIJKEN VAAK BIJZONDER GASTVRIJ TE ZIJN 1x31 da JEN HAAG - Het lijkt heel wat: aan en stel stoere beveiligingsbeamb- achter een even imposante ba- e. Ze doen vermoeden dat je niet onder slag of stoot binnen de mu- :n van het bedrijf kunt komen. Of hangt een systeem dat alleen ge- gen is de deur te openen als een lersoonlijke 'key card' wordt oond. Vaak is er van een dergeïij- e, ongenode bezoekers remmende ituatie echter geen sprake. 'eel panden zijn gebouwd in een stijl ie te omschrijven is als 'gastvrij'. Lek- eropen, de gasten moeten welkom zijn. 'oorbeeld is een ziekenhuis. Daar loop ook buiten de reguliere bezoekuren, icestal zonder aangesproken te worden o door naar de verpleegafdeling, om al- aar te bemerken dat er geen bitse ver- leegster op je afstormt om je het pand reer uit te jagen. Gastvrijheid en veilig- eid gaan niet goed samen, er blijken ich nogal wat niet-welkome gasten aan dienen. Daar zijn ziekenhuizen in middels pijnlijk achter. „Er wordt aan ,ru'laatregelen gewerkt", kondigt H. Oos- :n van het Haagse Westeinde Zieken- uis aan. „Zo kon het absoluut niet lan en balie en strenge, onvermurwbare be- eiligingsbeambten zeggen niet alles. Je unt bij veel bedrijven heel eenvoudig chterom langs een slagboom naar de in- za ing voor het personeel. Bij de achter- ^P'eur volgt dan geregeld een verrassing, k f Ju'st n'et" bezoeker W0I"dt daar ,an niet verrast door een balie, beveili- :rs of een dichte deur. Het is regelmatig rij doorlopen geblazen. En wat te den- Ift 3<en van bezoeker d'e aankondigt bij 1e bewakingsdienst of receptie dat hij of j komt voor meneer A? Na een tele- ^qDontje naar A. wordt de bezoeker keurig II Jaar de lift gepraat met de mededeling lat meneer wacht op etage zoveel. En aar zit dan weer een lek. De bezoeker Jest, al of niet per ongeluk, de verkeer- 'e£pie etage of loopt via de trap waarheen pij wil. Luilekkerland ligt open. In veel rote bedrijven immers spreekt geen lens een vreemde aan die door de gan- rï.'en beent. Eenmaal binnen is het voor genode en vooral ongenode gasten rijuit rondneuzen. U«fEK ;(M5 )at is een vorm van de kat op het spek inden. Tussen acht en vijf uur is een een goed beveiligingsplan en vooral de uitvoe ring ervan. Methoden en procedures moeten waterdicht zijn, personeel moet meewerken. Het gaat om maatwerk, geen gebouw of bedrijf is gelijk. Zit alles eenmaal potdicht, dan moet je vertrouwen op de beveiligingsbeambten. bedrijf, net als 's avonds en 's nachts, aantrekkelijk voor het plegen van fraude en diefstal of voor andere onfrisse prak tijken. Een bedrijf kan in ernstige moei lijkheden komen omdat belangrijke ge gevens of materialen juist overdag zó voor het grijpen liggen voor de door het bedrijf dolende bezoeker of werknemer, 's Nachts zijn dergelijke zaken vaak op geborgen. Beveiligen vereist een analyse van wat er moet worden beveiligd. Alles bewaken is omslachtig. Het is immers niet zo slim om de voorraad paperclips en nietjes te beveiligen tegen dieftsal. Maar onmisba re, unieke en/of dure informatie, goede ren, apparatuur verantwoord opbergen of gebruiken is weer wel aan te raden. Pas dan komt de vraag hoe dat het best kan. Volgens G. Hoffmann sr. van het gelijk namige recherchebureau in Amsterdam komt het veel voor dat de balie bij de hoofdingang van een bedrijf of kantoor zonder veel moeite omzeild kan worden. „Dan staan voor het gemak elders deu ren open die normaal gesloten moeten zijn en dat verklaart veel insluipingen". Insluipers gaan vaak uitgekookt te werk. „Hij heeft in een bedrijf gauw door wan neer de besprekingen en lunchtijden zijn. Dan zijn de colberts met portefeuil les, de damestasjes met geld en papieren, kleine pc's en printers vrij gemakkelijk toegankelijk. En met een stofjas en even tueel wat armen met materiaal kom je vaak al zonder veel moeite langs de re ceptioniste", aldus de door de wol ge verfde bedrijfsrechercheur. „Vaak zijn balies bij de ingang niet constant bezet. De receptioniste maakt een sanitaire stop of moet papieren wegbrengen en weg is je controle aan de ingang. De kel der voor fietsen of auto's is nog zo'n lek". Toeter Hoffmann pleit bij zijn klanten voor af gesloten eenheden in gebouwen. „Dan is er niks te vinden als een bezoeker een andere etage kiest dan waar hij wordt verwacht". „De zaak is echt waterdicht te krijgen. Kaartleessystemen, baliebeveiliging, ca mera's bij uitgangen, noem maar op. Het is absoluut veilig te maken. Zolang er maar volgens de regels wordt gewerkt. Dus geen twee personen door een deur laten die kan worden geopend met een key card. Ook niet als er iemand met ordners en een zware tas komt aansjezen en smeekt de deur even open te houden. En een achterdeur die open blijft staan kun je voorkomen door er een ver schrikkelijke toeter op te zetten, zodat personeel vanzelf wel komt kijken waar om de deur niet sluit. Aan de andere kant hoef je niet overal een fort van te maken; afsluiten van bepaalde ruimten is ook een mogelijkheid". Volgens Hoffmann is het droevig gesteld met het weghouden van personeelsleden uit ruimten of bij informatie waar ze niets te zoeken of niets mee te maken hebben. Deels is het onkunde, deels ge makzucht. Misbruik komt voor die be en bloed en door de computer gecreëer de ervaringen één te worden. Wat bete kent dit alles? Zouden we ons zorgen moeten maken? Zijn er grenzen aan wat onze zintuigen aankunnen?. Meer nog dan literatuur, film of televisie biedt Virtuele Werkelijkheid de moge lijkheid van een vlucht uit de werkelijk heid. Het escapisme is niets nieuws en is op zichzelf ook niet slecht. Maar wat ge beurt er wanneer zorgelijke, vermoeide inwoners van New York hun voordeur kunnen sluiten voor hun vervuilde en door misdaad geteisterde stad om door de straten van een niet bestaande stad te lopen, waar de trottoirs schoon zijn en padvinders oude dametjes helpen de straat over te steken? Zullen zij ooit weer willen terugkeren naar de werkelij ke wereld? Niemand heeft nog een antwoord op de vele vragen. Het onderzoek naar de filo sofische en psychologische consequenties van Virtual Reality staat nog in de kin derschoenen. Volgens deskundige William Bricken van de Universiteit van Washington vertonen mensen die opgaan in een kunstmatige wereld vreemde gedragsaf wijkingen. „Zij brengen vreemde ge woonten mee naar de fysieke werkelijk heid", aldus Bricken. „Ze vinden hun weg in een kamer door te wijzen, lopen tegen muren aan omdat het niet alleen maar beelden zijn. Ook dromen ze in polygonen, de door de computer ge creëerde vormen van de kunstmatige werelden". Bricken benadrukt dat iedere vorm van intenstieve activiteit dromen tot gevolg heeft. Hij maakt zich echter bezorgd om wat er gebeurt wanneer onze zintuigelij- ke waarneming ingrijpend verandert als gevolg van een langdurige VR-ervaring. Ook voordelen Ondanks de vragen en gevaren die de toepassing van Virtual Reality met zich meebrengt zijn er ook duidelijk voorde len aan verbonden. Architecten zouden hun ontwerpen niet meer hoeven te pre senteren middels tweedimensionale teke ningen of dure maquettes. Ze kunnen hun klanten 'meenemen' door het bouw sel en het project tot in de kleinste de tails uit te werken. Ook wordt bestudeerd hoe VR geestelijk en lichamelijk gehandicapten van dienst kan zijn. Vooral de toepassing van VR bij mensen die het gebruik van ledema ten of de controle over het zenuwstelsel hebben verloren biedt interessante per spectieven. Zij zouden in een kunstma tig lichaam in de virtuele werkelijkheid de sensatie van lopen, rennen of vliegen kunnen ervaren door simpelweg op een knop te drukken of hun hoofd te draai en. De vooruitzichten zouden op lange ter mijn fantastisch kunnen zijn. Kleine be wegingen in de werkelijke wereld hebben opmerkelijke activiteit tot gevolg in de virtuele werkelijkheid. Deskundigen ge loven dat het mogelijk is de door de computer gecreëerde acties weer terug te koppelen naar de werkelijke wereld. Zwaar gehandicapten zouden dan hun rolstoel kunnen besturen en andere elek trische apparaten kunnen bedienen via een computer-alter ego zonder hun eigen fysieke beperkingen. Rechts: Door een systeem met 'key cards' zijn ongewenste bezoekers buiten te houden. M FOTO: SP Links: Het 'gastvrije' Westeinde Ziekenhuis in Den Haag neemt binnenkort vergaande maatregelen om het aantal diefstallen drastisch te beperken. FOTO: MILAN KONVALINKA drijven dan alleen voor bij de buurman. Maar zeker is dat preventief beveiligen voordeliger is dan maatregelen nemen als er fraude en diefstal is geconstateerd. Bij preventie hoef je geen haast te ma ken met je maatregelen, kun je meer overwogen te werk gaan. En het is goed voor de gemoedsrust". Beveiligingsadviseur E. Könings van VNV Beveiliging in Den Haag is minder positief dan Hoffmann. „Niks is water dicht, al kom je een heel eind met een goed toegangscontrolesysteem, een geslo ten tv-systeem en constante begeleiding van bezoekers. Belangrijk is de organisa tie van de beveiliging, een draaiboek wie wat controleert en zaken als wie welke sleutels heeft. Verder is elk bedrijf uniek, al heb je overal potentiële zwakke plek ken zoals de personeelsingang, deuren die niet in een slot vallen en vertrouwe lijke codes om deuren te kunnen ope- Stiel De Nederlandse Veiligheidsdienst, die zich „bezighoudt met beveiliging, veilig heid en dienstverlening", gaat steeds uit van een beveiligingsplan. „We bena drukken de samenhang van maatrege len", vertelt G. Everaars, directielid per soneels- en organisatiezaken. „Onze stiel is niet alleen de ingang, maar het hele gebouw". Volgens hem is de heersende bedrijfscultuur vaak de oorzaak van pro blemen met de beveiliging. „Het is vaak moeilijk een op veiligheid gerichte cul tuur te vestigen. Werknemers willen vaak niet in een bunker zitten". Een ziekenhuis is een schoolvoorbeeld van een zeer moeilijk te beveiligen ge bouw. Oosten van het Westeinde weet ervan mee te praten. Na de zomer wordt er via een minstens een ton kostend pro gramma geprobeerd een einde te maken aan de „inkomende criminaliteit". Geen wonder, in 1988 werden 241 ongewenste bezoekers uit het ziekenhuis aan de Haagse Lijnbaan gebonjourd en waren er 121 meldingen van diefstal. „Maar wat wil je, we halen iedereen binnen om zich te laten behandelen. Daardoor zijn er dagelijks duizenden mensen in het ge bouw. De kans is dan groot dat onge wenste bezoekers niet met lege handen vertrekken". De maatregelen waaraan wordt gedacht zijn een registratiesy steem, opleiding voor beveiligers, nieu we sloten in het gebouw en een brochure voor patiënten met tips om diefstallen te voorkomen. Volgens Oosten is beveiliging ook erg lastig omdat er geen patroon zit in de spullen die worden gestolen. „Alles wat straat- of marktwaarde heeft komt in aanmerking. En zelfs dure apparatuur die niets oplevert. De schade is dan veel groter dan de waarde van het apparaat, want door de levertijd van een nieuw apparaat liggen activiteiten vaak stil". In het Rode Kruis Ziekenhuis is de proble matiek veel minder ernstig. „Er ver dwijnt geen apparatuur. Af en toe is er een stethoscoop of een bloeddrukmeter weg. Het is niet aan de orde van de dag", vertelt Marian Pronk, secretaresse bij de civiel-technische en financieel-eco- nomische dienst. Is er toch een slagboom in de vorm van een keurige beveiligingsbeambte of een waterdicht systeem dat ongevraagd be zoek tegenhoudt en is ook de achterdeur niet zonder signalering te passeren, dan ben je er nog niet. Niet? Nee, want een beveiligingsbedrijf werkt met mensen. En dus is het dweilen met de kraan open als de beveiligingsbeambten niet willen deugen. Het moest niet mogen, maar het gebeurt. Zowel de Nederlandse Veilig heidsdienst als de VNV beamen dat be veiligingsbeambten mensen blijven. „En dan gaat er wel eens één in de fout", al dus Everaars. Die blijkt bijvoorbeeld 's nachts het ma gazijn van het te beveiligen bedrijf te zien als het zijne. En voor pnvé-doelein- den haalt hij af en toe wat iiit het maga zijn. Of bij een grootwinkelbedrijf blijft, ondanks het inschakelen van een parti culiere beveiliger, stelselmatig inventaris of koopwaar verdwijnen. Everaars: „Wij houden onze mensen voor roomser dan de paus te zijn. Gaat bijvoorbeeld een bedrijf heel royaal om met schrijfwaren, dan juist maakt het pakken van een pen netje of schrijfblok uit". Bij indiensttre ding wordt iedereen gescreend op een blanco strafblad. „Niet helemaal water dicht, maar door de bank genomen gaat het goed", weet Könings. Blijkt een be veiligingsbeambte bij interne controle in de fout te zijn gegaan, dan is ontslag op staande voet de directe sanctie. Eve raars: „Het gebeurt sporadisch en het is voor iedereen een drama". CeidócGouAdtit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31