„Priesters worstelen met dezelfde problemen als andere mensen" Spaanse justitie machteloos tegen Peruaanse bende li £cidóc0otvtont „Het enige dat je altijd hoort en leest over het celibaat, is dat mensen er vreselijke problemen mee hebben. Deze mensen treden dan uit het priesterambt en komen vervol gens met hun problemen in de openbaarheid. Zij zijn ech ter niet per se representatief voor de beroepsgroep. Mijn onderzoek is in zoverre uniek, dat het de eerste keer is dat de 'doorsnee-priester' daarover aan het woord komt", zegt Anke Hoenkamp-Bisschops (39), schrijfster van het boek 'Celibaat; varianten van beleving'. ANKE HOENKAMP EN HAAR ONDERZOEK NAAR HET CELIBAAT ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINA Anke Hoenkamp beschrijft een door haar gevoerd psychologisch onderzoek naar celibaat en geestelijke gezondheid. voorproefje van haar promotie-onderzoek, dat ze in 1992 hoopt af te ronden. FOTO: JAN V NIJMEGEN - Ongetwijfeld is geen kerkelijk onderwerp zo onbe spreekbaar gemaakt als het celi baat. In de jaren zestig, temidden van alle maatschappelijke verande ringen, leek ook de celibataire ver plichting op losse schroeven te ko men staan. Paus Paulus VI kapte echter alle discussies af en hield vast aan een koppeling van celibaat en priesterschap. Internationaal be zien staat het celibaat nu weer vol op in de belangstelling. Uniek in de vernieuwde discussie is het boek van Anke Hoenkamp. Anke Hoenkamp beschrijft een door haar gevoerd psychologisch onderzoek naar celibaat en geestelijke gezondheid. Het boek is een voorproefje van haar promotie-onderzoek, dat ze in 1992 hoopt af te ronden. De celibaatsverplichting komt er op neer dat een priester, op straffe van ontzet ting uit zijn ambt, niet mag trouwen en zich dient te onthouden van seksuele ge dragingen. „Maar", zegt Hoenkamp, „het grote probleem met het celibaat was: hoe krijg je het onderzocht? Want het is een taboe-onderwerp en boven dien raakt het rechtstreeks aan de hiërar chie van de katholieke kerk". Voor haar onderzoek naar de celibaats verplichting heeft Hoenkamp een diep gaand interview-onderzoek verricht on der seculiere priesters die werkzaam zijn in het basis-pastoraat. Van de vijftig be naderde priesters hebben vier en twintig hun medewerking verleend. De geïnterviewde priesters heeft zij inge deeld in drie groepen. De eerste groep (zes ondervraagden) kiest er bewust voor om de celibaatsverplichting naast zich neer te leggen. Zij onderhouden allen een LAT-relatie. De tweede groep pries ters (eveneens zes ondervraagden) kiest bewust voor het celibaat, omdat dit spoort met hun persoonlijke levenswijze. De laatste groep kan niet tot een duide lijke keuze komen en probeert - met wisselend succes - aan de celibaatsver plichting te voldoen. Hoenkamp: „De groepsindeling lijkt ta melijk zwart-wit, maar dat is toch niet het geval. Van de meeste priesters was gewoon duidelijk in welke groep ze thuishoorden. Toch is er ook in mijn on derzoek een groot grijs vlak, en dat wordt gevormd door de priesters die niet tot een duidelijke keuze kunnen ko men". Model Aan de hand van de interviews heeft Hoenkamp een model ontwikkeld dat verklaart onder welke omstandigheden het mogelijk is het celibaat positief te be leven. De belangrijkste voorwaarde hier voor is, dat men de vrije keuze heeft of. heeft gehad bij de beslissing voor het ce libaat. Aan deze voorwaarde wordt al leen voldaan door de groep priesters die bewust kiest voor het celibaat. Hoen kamp: „Gerekend naar het moment van de beslissing zich te laten wijden, is deze groep emotioneel het meest evenwichtig en volgroeid en in zekere zin het meest principieel. Wat ik echter niet met stel ligheid kan zeggen, is of deze groep in de toekomst altijd trouw zal blijven aan haar keuze". Het motief tot het kiezen voor het pries terschap speelt een belangrijke rol bij het naleven van het celibaat. „Als je voor het priesterschap kiest, omdat je je er met hart en ziel voor wilt en kunt inzet ten, schiet er vaak geen tijd over voor relaties en speelt de celibataire verplich ting nauwelijks een rol. Priesters die ech ter voor het werk hebben gekozen van wege bijvoorbeeld de status, hebben veel meer moeite met het celibaat. Daarbij komt dat er veel priesters zijn die geen echte vriendschap kunnen beleven waar in ze zichzelf kunnen zijn. Voor die groep is het op den duur vreselijk moei lijk om het leven alleen vol te houden en vast te houden aan het celibaat". Het moge duidelijk zijn dat de proble men met het celibaat niet uit de lucht zijn komen vallen. „De celibataire ver plichting is vanaf het moment dat die ingesteld werd in 1137, altijd min of meer problematisch geweest. Maar zon der de moderne media werden eventuele problemen niet algemeen bekend. Bo vendien stond de pastoor vroeger op een voetstuk, kreeg hij veel warmte van de parochianen en maakten status en aan zien het celibataire leven een stuk draag lijker. Nu is dat allemaal veranderd. De pastoor is van zijn voetstuk gevallen en staat in plaats van boven de mensen, te midden van de parochianen. Hij staat bloot aan kritiek, en dat maakt het er niet gemakkelijker op". Meditatie Anke Hoenkamp studeerde Nederlands en cultuur- en godsdienstpsychologie in Nijmegen. „Ik ben katholiek opgevoed, zoals dat in Limburg ging. Maar tijdens mijn schooltijd ging ik kritisch naden ken en vond ik religie eigenlijk maar kwatsch. Tijdens mijn studie heb ik de waarde van de religie herontdekt. Ik hield me toen veel bezig met oosterse yoga en meditatie. Dat heeft me veel ge daan en ik heb ontdekt dat veel dingen die wij in de katholieke kerk in de jaren zestig en zeventig hadden weggegooid, toch heel waardevol zijn". Hoenkamps onderzoek werd gesubsi dieerd door het Katholiek Studiecen trum voor Geestelijke Volksgezondheid. Eind 1982 kwam ze „bij toeval" in het project terecht. „Ik ben geïnteresseerd in mensen, maar ik zou er nooit opgeko men zijn om het celibaat te gaan onder zoeken". Gevoelslaag Over haar onderzoek zegt ze heel stellig: „Ik vind het voornamelijk heel leuk. Het heeft alles te maken met hoe mensen in elkaar zitten. Ik heb ontdekt dat pries ters eigenlijk helemaal niet ver van mij af staan. Zij worstelen met dezelfde emotionele problemen en angsten als an dere mensen". Zij benadrukt dat niet ie dereen zo positief staat tegenover haar onderzoek. „Mijn gewroet in het celibaat is voor sommigen bedreigend. Veel van mijn collega's aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen zijn priesters. Zij vonden het aanvankelijk raar waar ik mee bezig was. Nu mijn boekje er is, reageren ze wel positief. Ik constateer een algemene opluchting over de nuancering die ik heb aangebracht. Toch heb ik wel eens, hoe leuk ik het ook vind, in een fase gezeten waarin ik onbedoeld tegen allerlei zere benen aan schopte en daar ook de gevolgen vanf merkte". Hartgrondig: „Toen heb ik het wel eens vervloekt". „In de gesprekken die mijn onderzoeks- begeleider Nico Vendrik en ik samen hebben gevoerd voor het onderzoek, hebben priesters dingen gezegd die ze nooit eerder aan iemand hadden verteld. Ten eerste kwam dat doordat we zijn be gonnen bij de kinderjaren. Dat schept een vertrouwelijke sfeer; de gevoelslaag komt naar boven en het rationele ge praat verdwijnt. Die sfeer hebben we ge durende het hele contact vast kunnen houden. Ten tweede hebben wij duide lijk laten merken dat we accepterend te genover de priesters stonden. Dat heeft hen zeker geholpen het achterste van hun tong te laten zien. Ten slotte was de combinatie van ons als interviewers goed gekozen. Het was de tegenstelling oud-jong en man-vrouw die gezorgd heeft dat we het maximum uit de ge sprekken konden halen". Hoenkamp stelt dat het een diepgaand onderzoek is geweest, niet alleen voor de priesters, maar ook voor haarzelf als on derzoeker. „Ik ben nu al acht jaar bezig met het leven van deze mensen. Ik ben tientallen keren door hun verhalen heen geweest, en ik heb nu een dieper inzicht in hoe die mensen in elkaar zitten. Mijn mensenkennis is inmiddels toegenomen en ik realiseer me nu pas tot in m'n tenen toe, hoe het moet voelen om zon der partner door het leven te moeten gaan. Ik realiseer me nu bijvoorbeeld ook beter wat vriendschappen betekenen en kunnen betekenen". Toch heeft ze, ondanks haar betrokken heid, afstand moeten bewaren tussen haarzelf en de geïnterviewden. „We heb ben bijvoorbeeld gesproken met een jon gere priester die het celibaat bagatelli seerde. Uit zijn verhaal bleek dat hij maar wat aanrommelt. Ik vind dat niet in de haak, want hij is niet eerlijk tegen over zichzelf en tegenover de vrouwen met wie hij contact heeft. Ik heb in het interview wel doorgevraagd naar zijn motieven, maar als ik daar niet als on derzoeker had gezeten, had ik hem meer geconfronteerd met zijn eigen opvattin gen". Bedreiging Eén van de conclusies van Hoenkamp is dat de celibaatsverplichting in veel ge vallen een bedreiging lijkt te vormen voor de psychische gezondheid van priesters. De idee achter de celibaatsver plichting is dat de beschikbaarheid van de priester voor de kerk wordt vergroot. Hoenkamp: „Hoewel het in tegenspraak is met de bedoeling van de kerk, is het zó opvallend dat de beschikbaarheid van de priesters met de LAT-relaties juist he lemaal niet onder die relaties lijdt. Inte- Paus Paulus VI kapte indertijd alle discussies af en hield vast aan een koppeling van celibaat en priesterschap. FOTO: ANP gendeel: door de warmte en geborgen heid bij hun partner komen zij tot rust en ontwikkelt hun gevoelsleven zich sterk. Je kunt je ook afvragen wat voor functie een partner heeft. In vele geval len zorgt de partner dat de priester niet opgeslokt wordt door zijn werk. Eén van de priesters zei het tijdens het onderzoek zo: 'Er zit nu een persoon in de kerk die niet alles prachtig vindt wat meneer pas toor doet'. Een partner kan dus, en niet alleen door middel van gefundeerde kri tiek, de beschikbaarheid van een priester verhogen". Hoenkamp stelt dat het celibaat wel, maar de celibaatsverplichting veel min der toekomst heeft. „Het is gewoon een veel te groot risico, dat de celibaatsver plichting oproept. Een mens kan nu een maal veranderen. Zelfs al bestaan die verfoeilijke seminaries niet meer en kan de student nu vrijwillig kiezen priester of pastoraal werker te zijn, dan nog kan een priester op den duur gaan snèkken naar intimiteit. En je kunt mensen niet vragen op te houden met snakken. Over een geheimhoudingsplicht of iets derge lijks, daar valt overheen te komen, daar kun je mee leven, maar als je ergens zo danig met hart en ziel naar verlangt, kun je daar niet zonder meer overheen ko men. Van mij mag de kerk best zeggen dat priesters ongehuwd moeten blijven, maar dan moet ze wel rekening houden met de gevolgen". Lange termijn „Zo gauw mijn promotie achter de rug is, ga ik terug naar de priesters met wie ik heb gesproken. Ik heb dan wel een be paalde theorie ontwikkeld, maar ik wil weten hoe dat op de lange termijn zit. Ook ben ik er benieuwd naar hoe het ce libaat door vrouwen beleefd wordt. Vrouwen zijn slechter in het ontwikke len van een gevoel van eigenwaarde, maar weer beter als het gaat om nabij heid en intimiteit. Hoogstwaarschijnlijk liggen de voorwaarden voor het succes vol aangaan van de celibataire verplich ting bij vrouwen dan ook anders dan bij mannen". „Ik hoop dat er grondig kennis genomen zal worden van mijn boekje. In conser vatieve kringen zal dat allemaal wat moeilijk liggen en zal men wijzen op de genade van God. Deze wordt echter te veel als 'Deus ex machina', als een al te gemakkelijke oplossing, gezien. Geloof en vertrouwen in God komen niet uit de lucht vallen, maar ontwikkel je aan mensen. Je voelt je geborgen bij God als je je goed kunt voelen bij een mede mens. Baby's die fysiek en emotioneel niet goed verzorgd worden bijvoorbeeld, kunnen zelden een liefhebbende God er varen, hooguit een wrekende God. En zoals een baby behoefte heeft aan gebor genheid, heeft een volwassene dat ook, of hij nu priester is of niet". Zo men na het lezen van 'Celibaat; va rianten van beleving' verwacht dat de doorsnee-priester in een geweldige iden titeitscrisis leeft ten gevolge van de celi baatsverplichting, komt men bedrogen uit. Hoenkamp: „Je zou het verwachten, maar het is denk ik niet zo. Zoals het merendeel van de parochianen niet meer achter de seksuele moraal van de kerk staat, zo geldt dat ook voor de priesters. De hiërarchie is ook niet de hele kerk; priesters vinden hun eigen eer en gewe ten over het algemeen minstens zo be langrijk als of zelfs belangrijker dan de leer van de kerk in deze". Met nadruk besluit ze: „De celibataire kant van het priesterschap is ook niet het hele ver haal. Problemen hebben we immers alle maal en aan het priesterschap zitten toch ook geweldig leuke kanten". N.a.v. 'Celibaat; varianten van beleving', door Anke Hoenkamp-Bisschops, uitgeve rij Ambo, Baarn. 128 pag. Prijs f 22,50. BARCELONA - Het al wat oudf toeristenpaar is zojuist de grei overgang van La Jonquera gep seerd. De Spaanse zon schijnt de kust is al dichtbij. De vermoe nissen van een lange reis zijn bij vergeten. Nog even en de cara\-d staat op de camping. Gelukkig lR het lekker rustig op de snelv^- vanaf de grens, richting Barcelo _r Dt Plots komt op de linkerbaan een ai ^ei op dezelfde hoogte rijden. De kla. inzittenden wijzen wat paniekerig naar de onderkant van de wagen v var de toeristen. Er is schijnbaar iets nkar goed. De automobilist schrikt en op de vluchtstrook. Eén van de mensen uit de andere auto, die ook gestopt, helpt mee het euvel onder motorkap te vinden. Maar inmidd pjet is ook de kofferbak geopend, door twee of drie andere 'hulpvaardigei Razendsnel worden daaruit de waardevolle spullen gehaald. En vanaf de achterbank verdwijnen eïnel handtasje en een fototoestel. De toeristen hebben het pas in de gatiwer als de motorkap, na een vruchteloiseci onderzoek, weer wordt neergeklap De andere auto rijdt dan al met piepende banden weg. De 'bende der Peruanen' maakt Spanje's belangrijkste toeristische toegangsweg weer onveilig, de snelweg A-7, van La Jonquera via Gerona en Barcelona richting Tarragona. Meer dan honderd Nederlandse, Belgische, Duitse en Franse toeristen zijn deze nog niet eens begonnen zomer al het slachtoffer geworden van een beroving volgens het hierboven beschreven recept. En dat terwijl l)Ma autotoerisme, met het begin van dHa; schoolvakanties, nog op gang moetde komen. Belangenorganisaties als de ANWI en zijn buitenlandse verwanten kunnen waarschuwen wat ze willejwor de snelweg A-7 en zijn parkeerplaatsen blijven een lucrati arbeidsterrein van een bende van bijna honderd Peruanen. In groepj van vier halen ze volgstopte auto's van vermoeide toeristen leeg. Niet alleen op de vluchtstrook. Op het parkeerterrein bijvoorbeeld^ leggen ze een kaart op het autodalmei en vragen ze een toerist of hij doijyer zus en zo weet te vinden. Of ze nesi drukken 'per ongeluk' een ijsje of broodje tegen de kleren van die toerist. Het enige doel is het vj kandidaat-slachtoffer af te leiden, I is het maar voor tien tellen. Een Vol handtasje is snel uit de auto gegrisStic trui Frustrerende weg stee WOI Twee Nederlandse toeristen werdenj>ev> deze week nog het slachtoffer van (Plei laatste methode. Zij zullen vanaf nijjoc dezelfde frustrerende weg afleggen af!eJ' honderden lotgenoten: naar het consulaat in Barcelona om nieuwe ^,enr reispapieren te bemachtigen, geld dome( familie laten overmaken en eventuel m de vakantie voortzetten, al is die Ln natuurlijk grondig verpest. f0e; Nog frustrerender is het, dat de pro Spaanse justitie niet in staat is ook dat maar iets tegen de Peruanen te jtijd ondernemen. De bendeleden staan bnc vrijwel allemaal geregistreerd, woneimo in hetzelfde flatgebouw in het centrukep van Barcelona en zijn afkomstig uititijd Ica en Lima, waar de meesten van hjgen als politie- of veiligheidsagent Jen' werkten. Maar ze hoorden dat er ini Spanje veel meer te verdienen was.; Dat de Peruanen vrijwel straffeloos^ door het criminele leven gaan ligt t hun taktiek. Zij gebruiken nooit geweld bij hun berovingen en de stij die op een dergelijk roof ligt is minimaal. Bovendien, als zij eenmaj, voor het gerecht staan is er geen ;vjr getuige om het belastende bewijs aal te dragen: de toeristen zitten al lang, weer in eigen land. De politie en dejaa1 Guardia Civil, die de snelwegen Ra< controleren, zijn dit jaar begonnen [eig met een verscherpte bewaking van d A-7. Maar zijn de Peruanen uiterst 'vreedzaam' tegenover hun slachtoffers, zodra ze op heterdaad worden betrapt door de politie schuwen ze geen fysiek geweld. for alle schi tijd

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28