Vrijheid troef in Resort Hoog Vaals 1 I" 1 mal Ie „In het voorjaar met hoog tij kunnen we over de dijkjes varen" '£eUUc Sou/uwit' 1 PROJECT-ONTWIKKELAAR BOHEMEN ONTDEKT GAT IN BUNGALOWMARKT omheiningen Vrijheid Golfsport Bronnen ïpE SPANNING VAN DE BIESBOSCH Offers Bevers ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINA 27 \ALS - De afgelopen twintig ar schoten de bungalowparken paddestoelen uit de grond. Vol- ns de Recron, de belangenorgani- tie van recreatieondernemers, telt land momenteel tussen de )00 en 1200 vakantieparken. De langstelling ervoor is enorm. Uit t Continue Vakantie Onderzoek het Nederlands Bureau voor de Iperisme blijkt, dat in 1989 (recen- re cijfers zijn er nog niet) in to- 4,5 miljoen vakantiegangers n vakantie, lang weekend of tus- ndoortje in een bungalowpark bben doorgebracht. Het totaal ntal overnachtingen lag dat jaar onder de 25 miljoen. :t aanbod varieert van eenvoudige ter- ntjes met een kluitje simpele optrekjes uiterst luxueuze vijf-sterrenparken, •t riante bungalows als parels geregen een snoer van moderne voorzieningen het gebied van sport, spel en horeca, filosofie van die mega-projecten is npel: bied de gasten optimale voorzie- igen, zodat ze niet alleen al hun tijd, aar vooral ook hun geld in het bunga- vpark steken. En die goudmijn werkt, meeste gasten omarmen dat lucratie- parkconcept met een hartstocht, als re het de knuffelmuur van het subtro- ch zwemparadijs dat in menig super- rk het epicentrum van het vermaak julke bungalow-giganten liggen vaak in e middle of nowhere. Er zijn omhei- hgen en barrières met pasjes, want de fensen komen toch niet van het terrein In die parken wil het publiek geani- eerd worden. Het wordt overspoeld ft informatie over wat men er alle- (tal kan doen en beleven. De gasten even er geen moment zelf na te den- li". In de stem van Clé van Beurden, frketing en sales manager van Bohe- (n Resorts, vibreert een tikkeltje af- uw. Dat het ook anders kan bewijst ke Haagse project-ontwikkelaar met n uniek project dat aan het eerste zo- trseizoen is begonnen: Resort Hoog jals, in het uiterste drielandenpuntje h Zuid-Limburg. Een park met een ipen karakter". Dat blijkt onder meer het ontbreken van slagbomen en on- iiningen. Pasje zijn taboe, evenals dis- flipperkast en friettent. m de afwijkende filosofie te onderstre- fo, rept Bohemen bewust niet over ingalows, maar over 'chalets' en is ïngalowpark' vervangen door 'Resort'. fierikanen plakken dat etiketje op een kueus vakantieoord dat de nadruk legt De chalets van Resort Hoog Vaals zijn gebouwd op de uitlopers van de Vaalserberg, met zijn 322,5 meter de enige Nederlandse col van de eerste categorie. FOTO: PR balkenbrij verfijnd met Luikse stroop en mousse met Aacher Dom Likeur. Euro- peser kan het niet. Met zijn Zuidlimburgse troeven richt Bohemen zich ook op de Duitse en Bel gische vakantiemarkt. De keuze van de lokatie is dan ook niet toevallig. De VVV van Vaals promoot de Drielanden- stad namelijk als „de stoep van Euro pa". Maar die slogan is wel een paar ma ten te groot voor een achtertuin waar de crfafscheidingen van 'slechts' drie van de twaalf EG-landen elkaar raken. In de vorige eeuw en het begin van deze eeuw kwamen op Nederlands hoogste punt nog vier landsgrenzen samen. De vierde staat was Neutraal Moresnet, een vlekje van krap 330 hectare. Het ver scheen op de kaart omdat Nederland en Pruisen na het Waterloo van Napoleon (in 1815) beide aanspraak maakten op het lapje grond aan de voet van de Vaal serberg. Die verlangende blikken richt ten zich vooral op de bodemschatten, onder andere zinkerts en loodglans. De staadslieden die op het Europees Con gres de nieuwe kaart van Europa teken den, konden niet tot een Salomonsoor- deel komen. Het congres riep daarom het gebiedje uit tot gemeenschappelijk eigendom, een zogenaamd 'condomini um'. 185 jaar geleden, op 26 juni 1816, werd de zwart-wit-blauwe vlag van Neu traal Moresnet gehesen. Het landje had meer weg van een toneeldecor dan van een echte staat. Het bezat geen regering, geen leger en geen eigen munt. In 1919 werd het grondgebied bij Belgie gevoegd. De opmerkelijke geschiedenis van het Europese dwergstaatje komt uitgebreid aan bod op enkele informatiepanelen aan de voet van de uitkijktoren die de Vaalserberg met nog eens 34 meter ver hoogt. Voor drie gulden biedt de trans een fraai uitzicht op Aken. De twaalf eeuwen oude Dom domineert het pano rama. In het achthoekige godshuis rus ten in een verzegelde reliekschrijn de lui ers van Jezus en de hoofddoek van Jo hannes de Doper. Het stapeltje religieus textiel bombardeerde Aken tot pelgrim soord. op actief, sportief en eigen initiatief. Bij Bohomcn broedt men nog op een goede vertaling van het woord. „Onze formule is primair vrijheid en individualiteit", benadrukt Van Beurden. „In Resort Hoog Vaals zijn weliswaar verschillende restaurants, er is een supermarkt en we hebben een tennishal, squashbanen, zwembaden, een golfcentrum, een fitness- en beauty center en een ruitersportcentrum. Maar dat impliceert niet, dat de mensen gesti muleerd worden zich een lang weekend of een week uitsluitend op het resort zelf te vermaken. Integendeel. Wij moedigen de mensen juist aan op een creatieve wijze de omgeving te ontdekken en uit stapjes naar cultuur en natuur buiten het resort te maken". Keuze is er genoeg. Het omringende Zuidlimburgse heuvel land is rijk gestoffeerd met natuur schoon, kastelen en dromerige dorpjes, aaneengeregen door aantrekkelijke wan del-, fiets- en autoroutes. Bovendien lig gen dc Ardennen, de Eifcl en sfeervolle steden zoals Aken, Keulen, Düsseldorf, Luik en Maastricht binnen handbereik. Volgens Van Beurden toont Resort Hoog Vaals aan, dat er voor nieuwe en goede ideeën wel degelijk ruimte is op de ogenschijnlijk overvolle vaderlandse bungalowmarkt. „Met het project mikt Bohemen vooral op de hogere sociale klasse; op gasten die gemiddeld wat meer te besteden hebben en die boven dien hun eigen gang willen gaan in plaats van vezorgd te willen worden", aldus manager Simone van Trier. „Be langrijke doelgroepen zijn de senioren en de tweeverdieners van rond de veertig. die er eens zonder de kinderen op uit willen. Maar uiteraard zijn ook families welkom". Het 'hoge niveau' dat het resort nastreeft blijkt ook uit de gekozen lokatie: de 320 vier- en zespersoons chalets zijn in Zuid limburgse stijl gebouwd op de uitlopers van de Vaalserberg, met zijn 322,5 me ter de enige Nederlandse col van de eer ste categorie. Met speciale arrangementen haakt het resort gretig in op de golfsport die ook Nederland overspoelt. Rond Vaals zijn binnen een straal van dertig kilometer zes golfbanen te vinden. Zelf beschikt het park over een negen holes oefenbaan (in de toekomst uit te breiden tot 18 ho les) en een indoor golfcentrum met een putting green en een golfsimulator. Bohemen bezit ook een resort in Haam stede op Schouwen Duivenland. Een an der paradepaardje uit de stal van de pro jectontwikkelaar is hotel-kasteel Vaals- broek, op een steenworp afstand van het resort in Vaals. Deze voormalige acht tiende eeuwse zomerresidentie van de Duitse lakenfabrikant Johan Arnoldt von Clermont doet nu dienst als monu mentale lokatie voor conferenties, con gressen en recepties. In het kasteelpark - door de steenrijke lakenfabrikant volge- poot met driehonderd soorten exotische bomen - verrees vorig jaar een vierster- renhotel met vijftig kamers, studio's en suites. De gerestaureerde watermolen van het kasteel herbergt een restaurant dat voornamelijk culinaire specialiteiten uit de drielandenregio serveert. Bijvoor beeld: konijnerug op Maastrichtse wijze. Elke donderdag organiseert de VVV Vaals wandelingen door de oude binnen stad van Aken. De gids die de talrijke monumenten in een sappig Rheinfran- kisch dialect ondertitelt, begint en ein digt haar verhaal bij de Elisenbronnen, een imposant marmeren optrekje waar warm geneeskrachtig water dat uit de schoot van Moeder Aarde welt. Het ruikt naar rotte eieren en heeft een tra nentrekkende zwavelsmaak. Reeds in de Romeinse tijd was de plek een bron van hoop voor lijders aan gewrichtspijnen. In de achtste eeuw marineerde Karei de Grote dagelijks in die heilzame badkuip om van zijn jicht en reuma af te komen. Ook onze eigen Willem van Oranje leg de er stram, maar hoopvol zijn kwalen in de week. I de ondiepe gedeelten van de Biesbosch moet de kanoër flink beteren om vooruit te komen. M FOTO: MARINUS-KRONENBURG De Biesbosch kent nog rustieke plekjes. Wie daarvan wil genieten, moet wel vroeg uit de veren. FOTO: SP «-IORDRECHT - 's Ochtends in vroeSte is het gezang in de lesbosch op z'n mooist. Rakelings ver je hoofd schieten blauwborst, lor, zwartkop, tureluur en tuin- biter. Je hoeft geen 'vogelaar' te |n om daarvan te kunnen genie- het zomerseizoen liggen de kano's bij- I elke zaterdag om zeven uur 's och- hds klaar voor een tocht onder leiding >n een gids. Ron Don, beheerder van |t bezoekerscentrum De Hollandsche lesbosch en vrijwilliger Arie Guys wij- In de weg door het doolhof van kreek- p. Eerst wordt gepeddeld over het Mol- iep. Honderden vogeltjes kwinkeleren It het een lieve lust is, maar Guys en Don weten de geluiden ook van elkaar te onderscheiden. „Hoor je het, in dat bos je links zingt een zwartkop en daar aan de overkant zit er ook een. Het zijn mannetjes die tegen elkaar opbieden om duidelijk te maken wat hun territorium is". En warempel, nu horen ook de on geoefende oren het. Af en toe worden de kano's even stilge legd voor uitleg over de specifieke be groeiing langs de oevers, een tip hoe je reeënsporen kan herkennen, de geschie denis van het getijdengebied, een ver haal over het bever-experiment in de Biesbosch en natuurlijk krijgt ook de vervuiling met zware metalen van het nationaal park in oprichting de nodige aandacht. Het rare is dat je heel gemakkelijk kunt vergeten in een zwaar verontreinigd ge bied rond te varen. Er zijn toch massa's vissen, vogels en bijzondere planten te vinden. Maar de vissers in het gebied treffen in hun fuiken regelmatig vissen met bulten en zweren aan. De paling, die vroeger voor de griendwerkers (de rietwerkers) een welkome aanvulling was op het menu, is momenteel eigenlijk niet meer geschikt voor consumptie. De keus is momenteel tussen het openzetten van de Haringvlietdam om weer een groter verschil tussen eb en vloed te krijgen en zo het slib de zee in te laten drijven of het uitbaggeren van de Biesbosch en het vervuilde slib in depots op te bergen. De laatste oplossing heeft de voorkeur, maar kost miljarden. De kanotochten, op het eerste gezicht een ontspannende recreatieve bezigheid, hebben voor de beschermers van de Biesbosch ook een ander doel: hoe meer mensen kennis maken piet het unieke gebied, hoe groter het maatschappelijk draagvlak wordt voor de offers die in de Tussen eb en vloed zit tegenwoordig nog een verschil van zo'n tachtig centimeter. Dat is wel degelijk iets om rekening mee te houden, zo blijkt uit de tocht. Vanuit het Wantij willen Guys en Don overste ken naar de Karekietkreek, maar die blijft rond half acht al nagenoeg droog te liggen. Maar ook de andere route blijkt met name voor de wat dieper liggende Canadese kano's op problemen te stui ten. Sommige kanovaarders worden in eens Venetiaanse gondeliers, als ze rechtop gaan staan in de boot en met hun peddel als hefboom zich uit het slib proberen te bevrijden. Anderen proberen met flinke krachtsinspanning een gelijk matig tempo te houden („lllinks, rrrechts, lllinks, rrrechts") terwijl de boot over de bodem krast. De achterste peddelaars worden langzamerhand zwart van de modder. Ron Don lacht om dat geploeter: „We hebben nu extreem laag tij, maar het gebeurt in het voorjaar ook wel eens dat we over de wandelpaden op de dijkjes kunnen varen. Dat maakt die Biesbosch juist zo spannend". Eenmaal aangekomen bij het bezoekers centrum helpt iedereen een handje om de modder van de kano's te verwijderen. Het natuur- en recreatieschap De Hol landse Biesbosch in Dordrecht is buiten gewoon actief in het organiseren van ac tiviteiten in de natuur. Waar andere na tuurbeschermers angstvallig hun groene koninkrijkje bewaken tegen recreatieve indringers, juicht De Hollandse Bies bosch die toeloop juist van harte toe, zo lang het maar gecontroleerd gebeurt. Uitgezette wandelroutes, verhuur van kano's en roeiboten, natuurtochten, va ren met een rondvaartboot en een bever zwerftocht: het kan allemaal. Natuurlijk is er ook het nieuwe beverob servatorium. Makker en Moek. zo heet het echtpaar bever, vertonen zich over dag aan het volk via een raampje in hun beverburcht. Een iel lampje verlicht hun gedragingen, die de nodige oh's en ah's oproepen bij hun visite. Wat zijn ze groot, wat hebben ze een mooie vacht, wat liggen ze lief in elkaar gerold Het lijken wel teddybeertjes, tot ze heel sma kelijk hun eigen uitwerpselen beginnen te nuttigen, 's Nachts maar soms ook al aan het eind van de middag, gaan ze erop uit om hun maaltje boombast, wor telstokken van de gele plomp en jonge takken te vergaren. In het Brabantse deel van de Biesbosch leven de bevers in de vrije natuur in plaats van in een afgeslo ten burcht. Maar de kans dat waterspor ters de schuwe beesten in dat deel van de Biesbosch tegen het lijf lopen, is wel bijzonder klein.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27