„Ik kan niemand voor mij velen..." DOOD EN VERDERF OP DE SNELWEG J Leasen Hoeden CcidóeGotrtcwifc" zaterdag 22 juni 1991 HENK VAN ESS EN HELMA VAN DEN BERG Tienduizenden gele bordjes met '100' kngs de vangrail. Dreigende cijfers 120' aan de berm. >oinelheidsbegrenzers in vrachtwagens in inbeslagneming van wegvliegtuigen'. Minister Maij- Veggen van verkeer en waterstaat Hij ft het proberen. Toch lapt Nederland massaal de haximumsnelheid aan zijn laars, loezo milieuproblemen, adarcontroles en (olitiebekeuringen? Wie haast heeft, tapt gewoon het gaspedaal wat lieper in. Langzame linksrijders (orden van de weg geblazen, op kerkdagen maar juist ook op de listige zondagmorgen. De lachtelijke Speedy Gonzalez die voor ie kick met zijn Porsche met 280 km/ l over de snelweg raast, is al lang geen litzondering meer. Vaarom worden de regels zo emakkelijk overtreden? Niemand teet dat beter dan de hardrijder zelf. )p heterdaad betrapt: de zorgeloze akenrijders, de mooipraters en de tielheidsduivels. LmERSFOORT - Duidelijke cij- ers op roodomlijnde borden. De naximumsnelheid op de Neder- indse wegen is iedereen bekend. Baar die beperking houdt geen re- ening met een andere, ongeschre- en regel. De grens aan het geduld. bn te langzame automobilist op de helweg kan steevast rekenen op scheld- anonnades en flikkerlichten van zijn chterbuurman. Verkeersveiligheid, zure {gen, zuinig rijden? Op de weg zijn het iet meer dan mooie woorden. Daar rheurt Nederlands heilige koe met soms leer dan tweehonderd km/u langs de angrail. De bestuurder wordt niet ge- jnderd door enig schuldgevoel. Hij jeeft een rotsvast vertrouwen in eigen [uurmanskunst. Zelfs in noodweer, op jiegelgladde wegen, kunnen notoire trdrijders zich niet beheersen, p een grauwe woensdagmiddag in juni fegent het dat het giet. Vooral de oudere [egen van Midden-Nederland staan Jank. Op de Al, de rijksweg Amster- im-Amersfoort, racen ter hoogte van afslag Amersfoort-Bunschoten een /arte BMW en een rode Peugeot voor- j. Onze snelheidsmeter geeft 120 km/u tn. Binnen de kortste keren zijn de au- i's, met aan het stuur mannelijke derti- prs, uit het zicht verdwenen, ïwillekeurig trappen ook wij het gas- daal wat dieper in, om onmiddellijk te >rden afgestraft door aquaplaning, is de auto onbestuurbaar. Dan ïr in een wat rustiger tempo. Het gaat de snelheidsovertreding van ande- :n, niet om zelf haast te maken. Via de voor het wegverkeer in feendam moet achteraf duidelijk wor- wie de rappe auto's toebehoren el eeP1 waarom zè'fs slecht weer de bestuur- ?rs niet tot kalmte maant. adptuivend [wee veertigers in een donkerblauwe llfa Romeo stuiven de oprit bij Hoeve oprit bij voor de 'om dan ijlings, minstens twintig aken op. Ze voegen pal voor de motof- K' i kilometer te hard, op het linker wegdek voort te snellen naar een benzinestation langs de rijksweg. Op de N 30, de pro vinciale weg naar Ede, halen ze weer in. Het '70 kilometer'- bord bij wegwerk zaamheden wordt genegeerd. Ook hier rijden de twee twintig kilometer te hard. Op de A 28, de rijksweg Amersfoort- Zwolle, is het niet. veel anders. Perso nenwagens, vrachtwagens en motoren rijden twintig tot veertig kilometer te hard ondanks zware regenval. Eén van hen blijkt achteraf een 22-jarige vracht wagenchauffeur uit Barneveld te zijn. Hij is verbaasd over zijn overtreding: „Reed ik daar 120 kilometer? Dat be staat niet. Die wagen kan niet harder dan 110. Ja, dat is nog wel dertig kilo meter te hard, maar ik moest op tijd bij een klant zijn. Ach, en op zich is het toch niet zo'n grote overtreding. Het was niet druk op de weg, bij de wegwerk zaamheden was geen werkman te zien en de wagen was volgeladen, zodat je goed stevig op de weg zit". Bij Barneveld raast een witte servicewa gen met ladders op het dak voorbij. Ach ter het stuur zit een jonge man geani meerd te praten met een leeftijdgenoot. De ruitewissers kunnen het werk amper aan. De meter moet minstens 130 km/u aangeven. De chauffeur blijkt een 26-ja- rige inwoner van Cuyk te zijn. „Ik maak dagen van twaalf uur. Als ik op z'n elf en dertigst over de weg moet kruipen, kom ik helemaal niet meer thuis. Boven dien, ik weet wel wat verantwoord is en wat niet. Ik rijd 60.000 kilometer per jaar en ik heb nog geen deukje opgelo pen. Maij-Weggen kan nog zoveel wil len, maar iedereen wil toch opschieten. Laat haar eerst maar eens wat aan de fi les en de wegopbrekingen doen. Ik heb nu een klus in Rotterdam. Dat betekent dat ik twee keer per dag een half uur stil sta. Je raadt wel watje daarna gaat doen: het gaspedaal nog eens extra intrappen dus". Bij Ede gaat het over de N 30 weer terug naar de A 1Direct bij de oprit haalt een oude Mitsubishu in. Daarin zit een heel gezin opeengepakt in het blik. De twee- baansweg wordt druk bereden, maar de chauffeur heeft haast. Halsbrekende toe ren haalt hij uit om drie, vier vrachtwa gens te passeren. Tot een andere Mitsu- bishu-rijder, baas boven baas, het gezin bijna van de weg afblaast. Is de bebouwde kom misschien veiliger? Nee, ook daar blijken hardrijders zich aan het stipte maximumbeleid te erge ren. Het bumper-spelletje wordt ook hier gespeeld. Compleet met lichtsignaal. Op een rondweg wordt de rustige rijder voor gek versleten: het welbekende gebaar te gen het voorhoofd. Een haastige motorrijder in Nijkerk blijkt achteraf een 38-jarige man uit Baarn: „Op een motor hoef je nergens achteraan te sluiten. Ik begrijp wel dat automobilisten er van schrikken als je ze snel passeert, maar ik weet heus wel wat ik doe. Ik hou er nu eenmaal van om hard te rijden. Het geeft je een gevoel dat je lekker snel opschiet. Ik rijd op een zelfgebouwde motor, een Nico Bakker Suzuki. Die kan wel tegen de 300 km/u draaien. Zondagsmorgens gaan we vaak met een ploeg op stap, richting Duits land, lekker scheuren op de rijksweg. In mijn auto rijd ik doorgaans ook wel zo'n 200 kilometer. Van de politie heb ik niet zoveel last. Mijn laatste bekeuring da teert van drie jaar terug. Natuurlijk rea liseer ik me wel dat ons snelverkeer na delig is voor het milieu. Ik werk name lijk zelf bij een milieu-organisatie. Maar gelijke monniken, gelijke kappen. Als Pieter van Vollenhoven het over snel heidsbegrenzers heeft en zich vervolgens door de politie met loeiende sirene met 170 km/u laat begeleiden, dan lig ik dubbel. Dan vinden ze het nog gek dat niemand zich aan de maximumsnelheid houdt!" Opvallend is dat onder de hardrijders in ons mini-onderzoek geen vrouwen en ouderen zijn. Even opmerkelijk is dat ruim de helft van de snelle wegridders een lease-auto heeft. De leasemaatschap pijen krijgen van justitie dan ook veel bonnen in de bus. Tot nu toe worden die naar de autobestuurder doorge stuurd. Een enkele keer worden ze ook wel op de rekening van de klant gezet nadat het leasebedrijf de boete heeft be taald. „Verder bemoeien we ons niet met het rijgedrag van de klant", zegt verkooplei der M.G. van Roozendaal van Circlelea- se in Amersfoort. Het bedrijf krijgt we kelijks zo'n twintig bekeuringen voor te hard rijden op 300 lease-auto's. Persoon lijk ziet Van Roozendaal weinig heil in de actie van officieren van justitie om bij een snelheidsovertreding van vijftig kilometer of meer de auto in beslag te nemen. „Als dat normaal gaat worden, rijd je op honderd-kilometerwegen ge woon 145 per uur. Vijf kilometer onder de grens". Wel is in het contract voor zien, dat het leasebedrijf bij inbeslagne ming van de auto geld van de klant krijgt. Unilease in Rijswijk krijgt zelfs honderd bonnen per dag op een bestand van 15.000 wagens. Directeur A. Baltus kijkt niet op van het grote aantal lease-auto's onder de hardrijders: „Ik kan me voor stellen dat mensen in lease-auto's meer op de weg zijn dan de huisvrouw die een paar kilometer per jaar rijdt. Jullie on derzoekje, dat natuurlijk een momentop name is, zegt meer over de hoeveelheid kilometers die zakelijke rijders maken dan over misbruik van lease-auto's". Nieuw probleem is dat zakelijke rijders zelfs niet meer door een bekeuring ge stopt kunnen worden. In het arrondisse ment Utrecht geldt sinds 1 januari ver snelde inning van boetes (wet Mulder). Dat gebeurt niet meer op grond van die identiteit van de bestuurder, maar via de eigenaar van het kentekenbewijs. Lease bedrijven in de provincie Utrecht zijn al enige duizenden guldens kwijt aan be keuringen. Daarvan zien ze geen cent te rug. Baltus, ook bestuurslid van de Vere niging Nederlandse Autoleasemaat schappijen (VNA): „Ik moet er niet aan denken als de proef landelijk wordt inge voerd. Want wat gebeurt er nu al in Utrecht? Daar sturen we de bon door. Maar als de klant niet betaalt, krijgen wij de deurwaarder op de stoep. Wat moet je dan doen? Betalen. Er zit niets anders op. Het is veel te kostbaar om via een lange juridische procedure het geld terug te eisen. Bovendien verlies je mogelijk de klant. We kennen de om vang van het probleem nog niet: dat gaan we nu inventariseren. En daarna hopen we bij justitie gehoor voor dit probleem te vinden". Maar de officieren van justitie hebben het al druk genoeg met de snelheidso vertredingen. Alleen al in 1989 werden ruim 120.000 boetes geïnd en deed de rechter nog eens ruim 32.000 zaken af. „We zijn juist blij met de wet-Mulder, dat versnelt de afhandeling aanzienlijk", aldus een woordvoerder van het parket. Hardrijdend Nederland zit niet echt met versnelde inning van de boetes of inbe slagneming van auto's. Een 43-jarige Porscherijder uit het oosten van het land: „Dat je niet harder dan 100, 120 kilometer op de snelweg mag, is ronduit belachelijk. Maij-Weggen verspilt haar energie, want 98 procent van de Neder landers lapt haar regels aan z'n laars". :ter nog wel aanwijzen. Toch heeft hij nooit een be keuring. „Ik rijd zoals de Porschegroep van de politie rijdt. Als je dan een beetje oplet, heb je nergens last van". Een 55-jange zakenman, directeur van een Amersfoorts bedrijf, is eigenaar van een iets minder snelle wagen, een Volks wagen GTI. Ook hij trapt regelmatig het gaspedaal diep in. „Bij nacht en ontij wil ik nog wel eens 220 rijden. Mijn vrouw heeft het daar niet zo op. Maar ze hoeft niet bang te zijn. Qua wegligging en techniek is het een perfecte auto voor buitensporige prestaties en ik doe geen gekke dingen. Snel rijden geeft je zoiets als een kick. Ik voel me er ook niet slecht door. In Duitsland mag je zo hard Belachelijkdie verkeersregels. Een maximumsnelheid van 100, 120 kilometer is veel te laag. Maij-Weggen verspilt haar energie, want 98 procent van de Neder landers lapt haar regels aan z'n laars. Als het stil is op de weg, kun je met een goede wagen best de 280 halen...Een 43-jari- ge man) FOTO: STEPHEN EVENHUIS als je wilt. En ik moet zeggen dat ze daar een betere rijstijl hebben dan hier. Met name het inhalen en het sneller invoe gen gaat daar veel gedisciplineerder. Toch ben ik me de laatste tijd meer aan de regels gaan houden. Dat heeft alles te maken met ons groeiend milieu-bewust- zijn. Maar het vraagt wel oefening om het wat rustiger aan te doen. Wat eerder op pad te gaan". De politieman herkent de verhalen. Een agent van de algemene verkeersdienst uit Driebergen die net zijn duizendste bon heeft uitgeschreven voor te hard rij den: „Met de mond predikt iedereen het milieubesef en zuinig rijden. Maar het hart ligt op het gaspedaal. Al die uit vluchten en smoesjes, ze zijn zo door zichtig en kinderachtig. Met hardrijden denk je: zo'n vaart loopt het niet. Maar dat doet het wél. Ik wens niemand de aanblik toe van een dodelijk ongeluk". De agent denkt dat de snelheidsmoraal vooral ontbreekt door gebrek aan in zicht. „De regels voor de maximumsnel heid zijn veel minder prikkelend dan straffen voor mishandeling of diefstal. Daar weet ie van dat een ander iets slechts wordt aangedaan. Bij hardrijden denk je: ik let toch op, ik doe er alles aan om niemand aan te rijden. Geklets is dat. Als je met tweehonderd kilometer een klapband krijgt, praat je wel anders. Of als iemand vóór je plotseling stopt. Zoiets overkomt je, in één seconde. De snelheid is dan te groot voor een goede reactie." een heel bijzonder quent te hard (140 tot 150 km/u) te rij den: „Ik verdraag geen auto voor me. Het is bijna een obsessie, maar die moet ik voorbij. Dat wil zeggen tot. zo'n 140 kilometer per uur. Auto's die harder gaan, hinderen me niet, die zyn weer snel uit het zicht verdwenen. Maar zo één die met 120-130 voor ie blijft han- f;en, dat verwerk ik niet, daar moet ik angs". „Sukkelaars vormen mijns inziens ook een veel grotere bedreiging voor de vei ligheid dan de voortvarender verkeers deelnemer. Heel gevaarlijk is de DAF- rijder die met 70-80 kilometer per uur van de invoegstrook de snelweg opgaat en dat ook nog aarzelend doet. Die dwingt ie tot heel riskante manoeuvres. Zodra die op de grote weg zit, spuit ik er rechts op de invoegstrook voorbij". „Maar levensgevaarlijk is de chauffeur met een hoed op achter het stuur. Hoed je voor de hoedenrijder. Die is totaal vervreemd van de praktijk waarin hij door een gril van de schepping verzeild is geraakt. De hoedenrijder wordt alleen nog maar overtroffen door de DAF-rij- der met een hoed op. Die zou bij wet verboden moeten worden. Zeker, hard rijden vergt slachtoffers. Maar over de dood en het verderf die de zachtrijder zaait, lees je nooit".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25