Frits Don trekt positieve conclusies Boksbond onbekwaam volgens „gentleman" John Emmert VOETBALLERLEI ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINjfc- Triomfan telijke terugkeer van de eeuwige zondaar De sportwereld beleefde afgelopen weekeinde een revival zoals die zich maar zelden in de geschiedenis voordoet. Vrijwel iedereen verwachtte een Napoleontische rentree: ontsnappen uit gevangenschap op Elba, weer te velde trekken naar Parijs, uiteindelijk een Waterloo vinden en sterven als onbekende op St. Helena. Het werd een terugkeer a la Caes'ar: hij kwam, zag en overwon. Of hij ook als een soort Hannibal straks zegevierend over de Franse Alpen trekt, dient afgewacht. Zijn eerste aanval was echter onovertroffen: in Luxemburg ontwikkelde hij van stond af aan een Ardennen-offensief, waarmee hij een andere beruchte ex-korporaal ver in de schaduw stelde. Gert-Jan Theunisse, want over hem gaat het, gold ooit als één der generaals in het wielerpeloton. Zijn wil was wet tot een laboratorium een eind maakte aan zijn spectaculaire opmars. Temidden van kolven en retorten werd bepaald dat Theunisse zijn stalen ros niet puur natuur over de bergtoppen had gestuurd. Een lange verbanning uit het proflegioen was het gevolg. Vorige week maakte Theunisse voor het eerst in het Groothertogdom weer zijn opwachting om vervolgens de zweep over het peloton te leggen. Resultaat: een triomfantelijke terugkeer als eind overwinnaar. Een bijna unieke ontwikkeling van iemand, die voor altijd verdoemd leek en het M etiket meetorste van de eeuwige zondaar. Die zich desondanks mocht verheugen in een ongekende populariteit bij het gewone wielervolk, bij wie het kennelijk niet uitmaakt of een prestatie naturel of niet wordt geleverd. Joop Zoetemelk leek van hetzelfde laken een pak. De laatste Nederlandse Tourwinnaar werd ook nogal eens betrapt op het slikken van een peppilletje, maar zijn publiekelijk imago raakte er nimmer echt. door bezoedeld. In Luxemburg deed zich ondertussen een andere, opmerkelijke ontwikkeling voor. In zijn pogingen om aan te tonen dat hij onschuldig was bij herhaald positief uitvallende dopingcontroles kwam Theunisse steeds op de proppen met zijn eigen fysieke huishoudboekje. Tot in den treure repeteerde hij dat zijn eigen lijf dermate zó veel hormonen produceerde dat hij daérdoor steeds positief reageerde. Een even begrijpelijke als gevaarlijke stellingname, want die theorie bewijst eigenlijk dat een negatieve controle nu aantoont dat hij toen wel degelijk gebruikte. In de Ronde van Luxemburg moest Theunisse een keer of vijf bij de dokter komen. De resultaten waren op het moment van schrijven nog niet bekend. Maar een langer voortdurende stilte zal de geluiden dat er in een recent verleden sprake was van meer dan een storm in een glas water steeds meer doen toenemen. Voor dat dilemma zag Theunisse zich gesteld toen hij in de Ardennen aan de start verscheen. Nu koerst hij in de Midi Libre op weg naar het vertrek van de Tour de France. Daarin mag Theunisse deelnemen dank zij een wild card van de organisatie. Ook daar zullen alle ogen weer op hem zijn gericht als de man die alles kan. De dopingcontrole zal ook daar als een Zwaard van Damocles boven zijn hoofd hangen. Een karakteristieke kop, dat wel. Die nog immer is voorzien van de lange, blonde manen, die van onder zijm helm wapperen. En een vergelijking oproepen met de bijbelse figuur Samson, die volgens overlevering zijn grote fysieke kracht putte uit zijn coiffure. Daar kwam geen toverdrank of kruidenmengsel aan te pas. Samson stond voor het dilemma: zijn kracht of de liefde; Theunisse voor de keuze: zijn onbewezen gelijk in de vergetelheid koesteren of zijn schuld aantoonbaar te gelde maken. Hij prefereerde een poging zijn gekrenkte trots alsnog om te zetten in een ongeëvenaarde wraak-expeditie. Om in de Ronde van Frankrijk, het land waar ooit eeuwige verliezer Mitterrand alsnog de grote winnaar werd, aan te tonen dat hij meer kan dan Napoleon twee eeuwen geleden. In Parijs weten we over een paar weken meer. SPORT fofcUeCow-ant Kritiek Augenthaler op teamgenoot MUNCHEN Interne tegenstellingen hebben Bayern Mün- chen van titelprolongatie gehouden. Dat is de mening van li bero Klaus Augenthaler. „Het klikte niet tussen de jongere en oudere spelers", verklaarde de 33-jarige aanvoerder in het televisieprogramma 'Blickpunkt Sport'. Volgens Augenthaler heeft met name neo-international Ste fan Effenberg (22) het afgelopen seizoen een kwalijke rol ge speeld in het groepsproces. „Hij heeft geen respect meer voor zijn medespelers en de technische staf. Hij heeft drie maan den goed gevoetbald en denkt nu dat hij een vedette is. Hij moet echter proberen drie jaar goed te spelen. Dan heeft hij pas recht van spreken." Liam Brady manager Celtic GLASGOW Celtic heeft de voormalige Ierse international Liam Brady benoemd tot ma nager. Brady, die 72 maal in het Ierse elftal speelde, heeft in Engeland voor Arsenal en West Ham United gevoetbald. In Italië speelde hij bij Juven- tus, Sampdoria, Inter en Asco- li. Trevor Francis wordt manager van de voetbalclub Sheffield Wednesday, dat onlangs pro moveerde naar de eerste divi sie. De voormalige internatio nal volgt Hon Atkinson op, die foto: ap vertrok naar Aston Villa. Hassler naar AS Roma Ferencvaros pakt beker TURIJN De Duitse internatio nal Thomas Hassler speelt ko mend seizoen voor AS Roma. Hij vervangt daar zijn landgenoot Berthold die naar Bayern Mtln- chen gaat. Hassler wordt geruild tegen doelman Peruzzi. Stojkovic moet weg MARSEILLE Dragan Stojko vic moet weg bij Olympique Mar seille. Voorzitter Tapie verklaar de de Joegoslaaf aan een Itali aanse club te zullen verkopen. Er is vanuit Italië veel belangstel ling voor de aanvaller, die Tapie een jaar geleden voor 16 miljoen gulden van Rode Ster aantrok. MISKOLC Ferencvaros heeft dinsdag voor de vijftiende keer de Hongaarse voetbalbeker veroverd. In de finale versloeg de ploeg uit Budapest Ezzo Vac met 1-0. De stand was al bij rust bereikt door een doelpunt van de Algerijn Na- Spasic verlaat Real MADRID De Joegoslavische in ternational Pedrag Spasic heeft Real Madrid verruild voor Osasu- na. Spasic heeft maar één seizoen bij de Koninklijke gespeeld. Hij had een contract voor nog drie jaar. Bij Osasuna tekende hij voor een zelfde periode. Idoor HENK RUIJL ROTTERDAM Een cartoonist zou in John Emmen een dankbaar on derwerp hebben. De prent beeldt de bokser uit Til burg dan vast en zeker af met bolhoed en wandel stok in de ring. Als een echte heer dus, want zo staat de prof bekend. 'Gentleman John' heeft inmid dels leren leven met zo'n kara- kikaturale schets. „Het is beter dan als 'het beest' of 'de slach ter' door het leven te gaan", aldus Emmen. Hij heeft er wat meer moeite mee als de papie ren gestalte ook voor zijn kwa liteiten als pugilist wordt ge bruikt. „In de ring ben ik geen heer meer. Ik ben niet lief of te mooi om als bokser een goed resultaat te behalen, zoals men beweert". 'Gentleman John', die komen de maandag in Rotterdam om de Benelux-titel strijdt tegen de Belg Franco Wanyama, dankt z n koosnaam dan ook vooral aan zijn optreden bui ten het canvas. Hij noemt zich woordvoerder van de veertien Nederlandse profboksers en gedfaagt zich als zodanig. Em men is het er mee eens dat het etiketje dat hem onderscheidt van anderen niet bepaald pleit voor het imago van het vuist- vechten. Zo bijzonder netjes vindt hij zichzelf immers niet. „Het zal wel te maken hebben met hoe je jezelf profileert", meent Emmen. „In Nederland heb ik overigens weinig aan deze uitstraling als heer. In Amerika zouden dergelijke sporters zo'n reputatie onmid dellijk te gelde kunnen ma ken. Hier niet. Het valt me trouwens op hoe snel je een bijnaam krijgt opgeplakt. Lau rent Fignon noemden ze al heel snel 'de professor'. Alleen maar omdat de wielrenner zo'n leuk brilletje draagt". Startboekje Het startboekje van Emmen vermeldt thans zeventien profpartijen. Vijftien maal stapte hij als winnaar uit de ring, tweemaal leed hij een ne derlaag. Eén keer gebeurde dat in Milaan tegen Francesco Damiani. De Europese titel verdediger, ook" thans nog nummer één, bleef toen moei teloos overeind tegen Emmen. Op de nieuwste Europese ranglijst bezet de Tilburger de negende plaats. Eigenlijk is het een mirakel dat de 32-jarige pugilist nog al tijd in het zwaargewicht uit komt. Niet omdat zijn gevor derde leeftijd zo opzienbarend is, wél omdat Emmen inmid dels een hoop wijzer is gewor den. Na vijftien jaar boksen (sinds 1985 als prof) heeft Em men veel geleerd. Zodat hij zichzelf nu een beetje voor gek verslijt. „Als ik het nu ga op tellen en aftrekken, kom ik tot de slotsom dat het boksen mij geld heeft gekost. En dat voor een prof. Publiciteit? Ach, dat levert in Nederland niets op. Het is inderdaad zo, dat als je hier boven de middelmaat uit komt je kop eraf gaat. Het valt mij altijd weer op dat als ik op de televisie ben geweest of in de krant iets heb gezegd, de mensen steevast de slippertjes eruit halen. De fouten. In het buitenland word je als sporter gewaardeerd". Onbelangrijk „Geld vind ik niet eens be langrijk. Ik heb momenteel een sportschool en een barretje en deze zaken brengen het geld in het laatje. Oké, ik heb geaccepteerd dat ik van het boksen in dit land nooit zal kunnen leven. Ik vind waar dering daarentegen wél be langrijk en het stuit mij tegen de borst dat je dat in Neder land nauwelijks ondervindt. Ik hoef niet op een voetstuk geplaatst te worden, hoef geen aureool om m'n hoofd, maar zelfs een beetje erkenning is er niet bij. Ik ben eigenlijk gek dat ik nog altijd boks. Het eni ge dat mij nu op de been houdt, is de gedachte dat ik misschien nogmaals om de Eu ropese titel mag boksen. Dat levert dan een hoop geld op, zodat het verleden een beetje wordt goed gemaakt. Daarom is het belangrijk dat ik maan dag goed presteer". Deze ontboezemingen lijken in tegenspraak met Emmens stel ling „dat ik geen dingen kan blijven doen als ik daar niet helemaal achter sta". Deze ge- dachtengang was voor hem al eens de reden ontslag te ne men als K(ort) V(erband) V(rijwillig)'er. Omdat hij na een avontuurtje in Duitsland de nieuwe vaderlandse za kelijkheid van het leger niet kon waarderen. „Ik houd van avontuur", biecht hij op. „Ik wil niet uitgaan van het zeke re in het leven". Misschien verklaart dat het gegeven dat hij nog altijd bokst. De hoop op een verrassende wending van zijn loopbaan ten goede, zal de nationaal kampioen overeind houden. „Ik zeg wel eens tegen m'n trainingsmaatje Arnold Van- derlijde dat het lekker zou zijn a la Marco van Basten ont spannen in het bos te kunnen lopen. En dan verzekerd te zijn van een riant inkomen. Niet omdat ik geld toch heel John Emmen denkt dat de NBB de profs de verkeerde richting doet inslaan: „Het is toch te gek dat een stelletje amateurs bepaalt wat er met ons gebeurt?" foto: sp belangrijk zou vinden. Het geeft alleen een prettig gevoel. Met eenzelfde positie op de wereldranglijst tennis zou ik miljonair zijn. Zo denkt Ar nold ook. Wij praten er veel over. Ik vind hem trouwens een nog duidelijker voorbeeld van het gebrek aan waarde ring in Nederland. Hij pres teert constant goed, maar zelfs Arnold moet het hebben van schnabbels. Men kent hem van een kwisje, een reclamespotje. Dat is een teken aan de wand. Het zegt veel over de topsport in Nederland en het boksen in het bijzonder". John Emmen ontloopt trou wens een goede gelegenheid om z'n gal daarover te spu wen. Vanavond komen de le den van de boksbond bijeen tijdens een algemene vergade ring, maar Emmen vertoeft dan in Engeland. „Dat wordt mij door sommigen niet in dank afgenomen", aldus Em men. „Men vindt dat de woordvoerder van de profs er bij behoort te zijn. Aan de vooravond van een titelge vecht heb ik echter geen zin me om zulke zaken druk te maken. Ik geef vanavond gast- commentaar bij het boksen op Sportnet. Dat vind ik ontspan nen en leuk om te doen. Het past best in m'n voorbereiding, die ik de afgelopen dagen voornamelijk op het sportcen trum Papendal heb gedaan". Aan de andere kant beseft Emmen dat er roerige tijden aanbreken voor boksend Ne derland. De drang naar ver zelfstandiging van de profbok sers lijkt groter dan ooit. Zeker na het tumult rondom d°Zi gische bokslicentie vooi p lio Tuur. De NBB nam ari het besluit dat Emme 191 eventuele Benelux-tite 'ke zal mogen verdedigen^ boksbond wordt geleid^ onbekwame bestuuders" Emmen. „Natuurlijk, er goede mensen tussen. M lang er bijvoorbeeld lei de Technische Raad zitt ook clubtrainer zijn e wie regelmatig boksers?" den gediskwalificeerd ze onvoldoende bekwaa - zegt me dat genoeg. He toch te gek dat een s amateurs bepaalt wat de profs gebeurt?" ER Niet vrolijker Emmen, tevens traine g ongeveer 45 boksers vBq| club Body Action (Ti1ej wordt er niet vrolijker v ;di vader van dochter Roch g. en zoon Boyd (3) zal zi( j tweemaal bedenken e id, zoonlief aan de bol jr- overlevert. De echtgeno(u< Monique: „Ik ben gaailob sen, omdat de dokter h Ai len van rugby slecht aa voor m'n rug. Dan blijkt JUl talent hebt en dan vraar). niet af: waarmee ben ik on Je stelt op zo'n momeniBi vragen. Ik had succe (G vond ik belangrijk. Nu rs. ik de balans op. Als iRïl nadenk, moet ik zeggB). stop. Maar m'n hart ligt Pi bokssport. Bij m'n eigei bij niging houd ik talenten iUI wel voor wat boksen al (U inhoudt. Ik zal hen niet n den een boksloopbaan DF ginnen, maar ik zal Ai keuzes aanreiken. Het isi, als mijn zoon wil gaan Uk dat ik hem dan zal vo22 den dat er ook nog Rl sporten zijn. Tennis bi), beeld". Bri R[ WESTLANDER NIET TROTS OP RECORD-INBRENG WIMBLEDON-TOERNOOI Idoor ROB LANGEVELD WATERINGEN Op zijn ziekbed heeft Frits Don de afgelopen weken een aantal conclusies kunnen trekken. De jachtige Westlandse tennistrainer heeft de zes weken nood gedwongen bedenktijd onder meer gebruikt om z'n samenwerking met tennisstoppers onder de loep te nemen. De meeste gevolgtrekkingen waren positief, zoals Don zelf. Maar hij heeft tevens be sloten voortaan alleen nog maar op contractbasis met aanstaand profs in zee te gaan. „Het is lariekoek dat Sieme- rink en ik met elkaar gebro ken zouden hebben", ontze nuwt Don fanatiek een hard nekkig gerucht dat ruim een week geleden in Rosmalen de kop opstak. Voedingsbodem hiervoor was vooral het be richt dat de Rijnsburgse co- ming-man een verbond is aan gegaan met managementbu reau Pro Serve. „Maar dat heeft niks met de training te maken, joh", betoogt Don op de hem bekende gedreven ma nier. De motor achter de ten- nisschool op het Wateringse De Rhijenhof, die onlangs ove rigens wel brak met Nicole Ja german, erkent dat er in de nabije toekomst veranderingen op til zijn. „Maar het kan heel goed dat ik de privé-trainer van Siemerink blijf". WimbleDON Aan de vooravond van het 105e Wimbledon-toernooi, waar Nederland met een abso luut recordaantal van tien ten nissers en -sters vertegen woordigd is in het hoofdtoer nooi, wil Don alles behalve on rust in de tent. De ex-tenni- sprof, voor wie de woordgrap WimbleDON slechts één keer opging („Ik had me gekwalifi ceerd, maar vloog er in de eer ste ronde uit"), zal zijn gezicht rond het heilige Londense gras dan ook niet laten zien. „In de eerste plaats omdat ik in mijn eigen tennisschool al zo ach terop ben geraakt door die ziekte-periode; verder vanwe ge mijn gezondheid én door de ontwikkelingen rond Jan (Sie merink, red.). Rohan Goetzke denk ik niet eens aan. Daar heb ik ook geen tijd voor. Want als tennistrainer moet je steeds dingen ontdekken die te verbeteren zijn. Ik zie het eerder als een bevestiging van mijn kwaliteiten dat daar jon gens staan die ik begeleid". Hagenaar Richard Krajicek, die slechts af en toe in De Rhijenhof verschijnt voor een potje squash, maakt ook volgens Don een hele goede kans op het Londense gras. „Hij heeft zijn service als heel belangrijk wapen", weet Don. „Maar dat geldt ook voor Sie merink. Als hij lef toont, moet hij nog veel beter kunnen. Het is trouwens vreemd dat Jan meestal in de schaduw staat van Krajicek, hoewel die lager staat op de ranglijst. Ik heb daar geen verklaring voor. Hun coach Rohan Goetzke is trouwens een hele goeie peer". Don heeft er bij zijn pupil Koevermans bewust niet op aangedrongen zich voor te be reiden op een garsbodem. 'Koef' oefende in Genua op gravel en komt dit weekeinde zonder al te hoge verwachtin gen in Londen aan. „En dan presteert hij vaak het beste", weet Don. „Hoewel hij wel een zware tegenstander (de Ameri kaan Washington, red.) heeft geloot". Jacco Eltingh loopt volgens de Wateringse trainer het risico een goed warmge- draaide opponent te treffen. Hij lootte een tegenstander uit het kwalificatie-toernooi „en die hebben al een paar rondjes kunnen inspelen". Haarhuis moet volgens Don ver kunnen komen, „omdat op gras alles kan". En voor de absentie van Michiel Schapers, tenslotte, heeft Don alle begrip. „Hij heeft een blessure opgelopen, ik geloof niet dat dat een uit vlucht is. Het is geen mentale kwestie. Schapers is prof ge noeg om op Wimbledon te spe len als hij dat lichamelijk zou kunnen". Bij de vrouwen drongen deze week liefst drie speelsters (Ja german, Oremans, Kamstra) via de kwalificatiestrijd door in het hoofdschema, waar Ma- non Bollegraf en Brenda Schultz al een plaats hadden verworven. „Met Niemants- verdriet (ook een pupil van Don, red.) en Rottier in aan tocht, moet je concluderen dat er bij de vrouwen meer talent op komst is dan bij de man nen. Wie er achter Siemerink en Krajicek aankomen, zou ik nu niet weten. Maar die zijn dan ook wel van een heel apart kaliber". Het heeft me heel veel weken gekost, maar in die tijd heb ik ook eindelijk eens aandacht kunnen besteden aan mijn kinderen. Want je mopt na tuurlijk voorkomen dat ze 'oom Frits' tegen je gaan zeg gen". Mouw Dat risico bestaat wellicht nog steeds als de toekomstdromen van Don verwezenlijkt wor den. Samen met de ongeveer even gerenommeerde tenni strainer Henk van Hulst werkt Don aan de oprichting van een nieuwe begeleidingsgroep voor toptennissers. „De kans is groot dat dat doorgaat. Er wor den vergaande gesprekken ge voerd met een sponsor, een ge respecteerde firma, die een mouw van elke speler ter be schikking krijgt", onthult Don. Met zijn pupil Mark Koever- mans en mogelijk Paul Haar huis en Jacco Eltingh hopen Don en Van Hulst een ploeg op de been te krijgen waarom heen een professionele bege leidingsgroep kan worden ge bouwd. „En ondertussen wer ken we door aan de onder bouw om nieuwe spelers in de richting van de wereldtop te krijgen", oreert Don voort. „Het is onzin om mee te reizen naar elk toernooitje. Koef heeft ook zijn rugzakje gepakt en is op pad gegaan. Prachtig! Zo leer je overleven. Het ide aal is om als coach af en toe mee te gaan, bijvoorbeeld naar de grote toernooien. En als je aanvoelt dat de spelers je no dig hebben". Don verwacht niet dat hij met zijn te ontwik kelen activiteiten de Neder landse tennisbond ofwel di recteur-sportief Stanley Fran ker in de wielen rijdt. „Waarom?", vraagt Don zich oprecht af. „Het mooie is dat Franker het ideale klimaat heeft gemaakt. Ik zie ons be slist niet als concurrenten. Als de opzet lukt, kan de bond het geld juist weer ergens anders voor gebruiken. Mooi toch...." Baksteen Voor Don staat echter vast dat hij de overeenkomsten met spelers op papier vastgelegd wil zien. „Ik heb met Koef een mondelinge overeenkomst. Want we kennen elkaar door dik en dun. En ik mag ook verwachten dat ik de investe ringen in Siemerink terugzie. Maar er zijn legio voorbeelden van spelers die hun trainers ineens als een baksteen laten vallen. Chang won in Parijs 800.000 gulden, maar zijn (die ook Richard Krajicek on der zijn hoede heeft, red.) ver zorgt de begeleiding van Sie merink. En Henk van Hulst neemt Koef (Mark Koever mans, red.) over. Want op gro te toernooien móet er begelei ding zijn voor de spelers", al dus Don, die daarmee ook een tipje van de sluier rond zijn toekomstplannen oplicht. Frits Don heeft onmiskenbaar aan de wieg gestaan van Mark Koevermans, nu ook interna tionaal één van de vier para- depaardjës van het Nederland se toptennis. Toen nog nie mand geloofde in de kansen voor de voormalig Bergschen- hoeker, ploeterde Don dag in dag uit met hem. En nog steeds onderhouden de twee een hechte relatie. „Vorige week heb ik hier weer drie dagen heel hard met Koef ge traind. Hij was in Florence en wilde dat ik naar hem toe zou komen, maar dat kon ik met mijn zwakke gezondheid niet opbrengen. Dus heb ik hem hierheen laten komen". Don werd weken geleden geveld door een verwaarloosd koudje, maar werd vervolgens ook geplaagd door een long aandoening. „Dat kwam ook doordat ik weer te vroeg was begonnen met Jan Siemerink. coach Higueras werd afge scheept met een cheque van honderd dollar. Honderd dol lar! Dat is het erge van ons vak. Daar word je wel even wakker van. Maar het allerlul- ligste is als anderen er ineens met jouw toppers vandoor gaan. Dan heb je jarenlang het vuile werk gedaan. Echt, het vreet aan je. Je bent soms hé lemaal leeg, maar komt nooit aan vakantie toe. Over twee weken ga ik wel even weg. Als revalidatie. Maar het is slopend. Als je altijd die talen ten om je heen hebt, worden ze een deel van je. Dat laat je niet zomaar even wegsnijden. Ik heb bewezen dat ik mensen naar de top kan brengen, maar ik vraag maar 60 gulden per uur, inclusief BTW. Martin Si- mek (ex-coach van Michiel Schapers, red.) vraagt geloof ik het drievoudige. Maar ik hoef niet rijk te worden. Ik neem genoegen met een boter ham met pindakaas". Connors Frits Don, in zijn jonge jaren ooit trainingspartner van Jim my Connors en Hana Mandli- kova, is ook wars van gevoe lens van trots. „Dat er vijf man in het hoofdtoernooi staan is gaaf. Maar trots? Daar Frits Don: „Als je altijd die talenten om je heen hebt, worden ze een deel van je. Dat laat je niet zo maar even wegsnijden". foto: milan konvalinka

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20