►100 erhoging van uiirwaarde- 'orfait gekraakt ioor Senaat 5 13 18 19 29 Historie 11 20 28 Slovenië buigt niet voor internationale druk VANDAAG Eis, Conflict over zorgverzekering niet van de baan Braziliaanse minister beschuldigt Nederland van koloniale ambities 14 Dagen Gratis CeidócSotrwmt Zaterdag 22 juni 1991 82ste jaargang no. 25063 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. jinet komt dit jaar nog plannen tolheffing B L HAAG Dit jaar nog komt de regering efinitieve plannen voor invoering van K ing. Het kabinet heeft dit gisteren beslo- e bestaande plannen voor tolheffing wor- in - wellicht in gewijzigde vorm - aan de fl voorgelegd. Naast de algemene landelij- LJ, jsmaatregelen is een systeem van tolhef- i de Randstad nu opgenomen in de PKB- ffllure (planologische kernbeslissing), aldus binet. Met lagere overheden is - met in- l/0' ling van de Tweede Kamer - overleg ge- ani over de plaatsbepaling van tolplaatsen. )r t overleg is gebleken dat het hanteren iet prijsmechanisme brede steun heeft, MG dat uitwerking in de vorm van tolheffing lEpeel vragen en onzekerheden kent, aldus ie binet. Riksja De riksja duikt Sindskort ook op in Joegoslavië. De economische problemen in dit verdeelde land dwingen veel inwoners tot een creatieve oplossing van hun geldzorgen. Een echte taxi is nu eenmaal duurder, zowel voor de rijder als voor de Lubbers hoopt op unaniem wao-advies DEN HAAG Premier Lubbers hoopt op een unaniem of vrijwel unaniem advies van de Soci aal Economische Raad over de wao-problema- tiek. Een advies met een breed draagvlak zal door ons zwaar worden worden meegewogen, al dus Lubbers in een interview voor de Vara-ra- dio. „Een verdeeld advies zal er overigens niet toe leiden dat wij dan zeggen, „we gaan nu eerst op vakantie en dan zien we wel weer", aldus Lubbers. „Het kabinet gaat dan met zijn eigen plannen naar de Kamer. „De stijging van het aantal arbeidsongeschikten moet worden afge remd, omdat Nederland anders binnen tien jaar meer dan 1 miljoen wao'ers telt". Af en toe zon en vooral in de middag en avond enkele bui en, mogelijk met onweer en windstoten. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Ma tige zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Vooruitzich ten tot en met woensdag: licht wisselvallig weer met een en kele bui. EG: examen bromfietsers wordt verplicht in '96 LUXEMBURG De twaalf EG-ministers van transport zijn akkoord gegaan met de invoering van een Europees rijbewijs vanaf 1 juli 1996. Dit betekent dat EG-burgers niet meer telkens een nieuw rijbewijs hoeven aan te vra gen als ze naar een andere lidstaat verhuizen. Bromfiet sers zullen straks wel een rijbewijs Al moeten hebben waarvoor ze examen moeten afleggen. De minimumleef tijd daarvoor is 16 jaar. Voor motorrijders wordt de rege ling verzwaard. Voor zware motoren zullen kandidaten de minimumleeftijd van 21 jaar moeten hebben om rij examen te kunnen doen. Als ze twee jaar ervaring heb ben op een lichtere motor of een apart examen hebben gedaan ligt die grens op 20 jaar. In Nederland kan men nu nog een algemeen motorrijbewiis halen vanaf 18 jaar. Kandidaten voor het rijbewijs D (bussen met eventueel aanhangers) zullen minstens 21 jaar moeten zijn. In Ne derland is dat nu nog 18 jaar. VAN ROY c s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 )EN HAAG De 'DA-fractie in de Eer- te Kamer laat geen jaan heel van het re- eringsvoorstel om de ielasting op het eigen uis, het huurwaarde- El orfait, te verhogen. In 6 cynisch geformu leerde vragen spuien Bij hun kritiek op dit >lan. Het uiteindelijke tandpunt van de ;!D A-senatoren zal af- angen van de ant- d /oorden van de rege- ing. Eerste Kamer heeft eerder voorstel om het murwaardeforfait te ver logen al eens tegengehou- en, omdat CDA en VVD rnstige bezwaren hadden. )e CD A-fractie vindt dat e regering in het geheel iet aan deze bezwaren te- emoet is gekomen, omdat iet huidige verhogings- oorstel (met 1,5%) zelfs ikser is dan het oorspron- lelijke plan (met een half irocent). Ook dit keer kan de regering dus rekenen op heftig tegenspel van de CDA-senatoren, onder lei ding van financiëel specia list Boorsma. De regeringspartijen heb ben afgesproken de huren te verhogen en tegelijker tijd de huiseigenaars zwaarder te belasten. De CDA-fractie heeft echter geen boodschap aan deze politieke 'deal' en vinden dat de koppeling tussen de huren en het huurwaarde forfait kant noch wal raakt. „Als het huren van een boek in een biblio theek duurder wordt, wor den toch ook niet vervol gens de mensen die nooit boeken lenen zwaarder belast?", zo vragen zij de regering. Bovendien zijn de CDA'ers van mening dat de lasten voor de huiseige naren de laatste jaren al meer dan genoeg zijn ge stegen. Zo moeten huisbe zitters steeds meer onroe rend goed-belasting beta len en is de hypotheekren te ook al steeds hoger ge worden. Daar komt bij dat de onderhoudskosten zijn gestegen. Wat blijft er nog over van het regerings voornemen om het eigen huis-bezit te stimuleren als nu ook al het huurwaarde- forfait wordt verhoogd, zo vragen de christen-demo craten zich af. De cijfermatige onderbou wing van het plan deugt ook aJ niet, zo vinden de Eerste-Kamerleden van het CDA. Toen besloten werd de huren met 5,5% te verhogen, ging het kabinet ervan uit dat de inflatie 2,5% zou bedragen en de huren dus 'reëel' met 3% omhoog zouden gaan. Dat betekent dat de huren 3% meer stijgen dan de prij zen van andere produkten. Deze 3% verhoging komt overeen met de mate waarin het wonen in een eigen huis duurder zal worden. Nu het Centraal Planbureau heeft uitgere kend dat de inflatie niet 2,5% maar ongeveer 4% wordt, komt de reëele huurstijging dus neer op slechts anderhalf procent. Als de regering de koppe ling tussen de huren en de belasting op het eigen huis wilt volhouden, moeten de huren dus óf nog verder worden verhoogd, óf moet het huurwaardeforfait minder stijgen, zo vindt de CDA-fractie. Pagina 9: Senator Boors ma is jong en wil wat. Studententheater nu wordt de heks 6608 060 keer 'n de 00k veel bekijks in de Hoogstraat, waar de tang genomen en een vreemde drama- studenten 'al roeiend' een wel heel origi- produktie voor het paleis Noordeinde. Dat nele dans uitvoerden. Een homopaar dat drie keer trouwt bij het kon gisteren allemaal in de Haagse bin- Oude Stadhuis op de Groenmarkt, het nenstad waar eerstejaars studenten van Pagina 15: Hans en Grietje en 'n 'homo- overbekende sprookje 'Hans en Grietje' de Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland paar. dat opeens heel anders wordt verteld theater maakten. Het straatfestival trok foto. milan konvalinka LJUBLJANA De kogel is door de kerk: Slovenië heeft besloten zich op 26 juni om 20.30 uur onaf hankelijk te verklaren en daarmee is de desintegra tie van Joegoslavië een feit. Kroatië heeft immers verklaard Ljubljana te volgen. De bekendmaking van de offi ciële datum voor de Sloveense Onafhankelijkheidsdag viel samen met het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, aan Belgrado, waar hij krachtig steun betuigde aan het behoud van de Joegoslavi sche eenheid. Baker zei na af loop van een bespreking met de Joegoslavische premier Ante Markovic dat de VS Slo venië niet zullen erkennen als een onafhankelijke staat. Mar kovic waarschuwde op zijn beurt Slovenië en Kroatië „alle wettelijke middelen" te zullen gebruiken om te voor komen dat de republieken zich zonder instemming van de Joegoslavische regering af scheiden. In gesprekken met de presi denten van de zes deelrepu blieken maakte Baker onder tussen nog eens duidelijk dat Washington vindt dat de prin cipes van eenheid en van de territoriale integriteit van Joe goslavië gehandhaafd dienen te worden. „De problemen die nen te worden opgelost door dialoog en onderhandelingen, niet met geweld, dwang of bloedvergieten", zei Baker. De Amerikanen weten zich daar in gesteund door alle Europese landen en Canada, verenigd in de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE). De Slovenen, die zich vorig jaar december tijdens een refe rendum massaal uitspraken voor de scheiding van Joego slavië, heeft niet gebogen voor de internationale druk. Over een Joegoslavische confedera tie of unie van soevereine sta ten kan nog altijd worden ge sproken, maar de onafhanke lijkheid gaat door, zo liet de Sloveense regering gisteren weten. De uitspraken van de CVSE en Baker betekenen overigens wel een flinke dom per voor Ljubljana. Het Slo veense kabinet gaf duidelijk blijk van verbazing en teleur stelling over „de veranderde opstelling van de VS". 32 PAGINA'S Berlijn, de ultieme hoofdstad „Een musicus praat je geen oordoppen aan" Groen Links: „Van Leidse markt kan veel meer worden gemaakt" Zeven Nederlandse teams in Pirelli Classic Marathon Defensie hockeyploeg doorstaat krachtproef Tennistrainer Frits Don trekt positieve conclusies Dood en verderf op de snelweg „Priesters worstelen met dezelfde problemen als andere mensen" Het einde van de schrijftijd GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE OPINIE KUNST/RTV LEIDEN/REGIO 1 AUTONIEUWS SPORT 1 RTV PROGRAMMAS WEER/MENU Grafstenen De milieu organisatie protesteert op opvallende wijze tegen het opstarten van de vierde reactor van de Cattenom kerncentrale in Frankrijk. Op een verandert de naam Cattenom in grafstenen. foto: epa ïer acties lgische nsposten /e!ë Ü0 la8 <EL Ook volgende zullen Belgische doua- weer actie voeren en dat een aantal grensposten ink wat oponthoud zor- jen is van plan komende vrachtverkeer pakken. Vrachtwagens grensposten Sterpenich weg naar Luxemburg) natten (ten zuiden van worden dan extra stipt roleerd. Volgende week I en het daaropvolgende inde gaan de douaniers de naar België komen- n eristen streng controle- tomende woensdag wil lie acties aan zoveel mo- grensovergangen. DEN HAAG Het conflict tussen CDA en PvdA over een nieuwe opzet van de ziektekostenverzekering is nog niet van de baan. Er is namelijk geen compromis, zoals minister-president Lubbers gisteravond zei. „Ik zeg niet dat we er uit zijn", aldus de premier in het tv-programma NOS laat. En juist aan hem werd de tekst van het donderdagavond bereikte 'compromis' toegeschreven. CDA en PvdA zouden elkaar zijn genaderd door het voorstel om een eigen risico voor bepaalde voorzieningen mogelijk te maken. Maar het voorstel van staatssecretaris Simons van volksgezond heid bevatte al de mogelijkheid van een financieel eigen risico. De nominale premie van maximaal 500 gulden kan namelijk volgens het plan-Simons worden afgekocht door een eigen risico van 1200 gulden, bij voorbeeld als volgt te verdelen: ƒ600 tand arts, ƒ300 medicijnen en ƒ300 fysiotherapie. Woensdag zet de Kamer het debat voort. Fruittelers minder vruchtbaar door bestrijdingsmiddelen WAGENINGEN Bestrij- dingsmiddelen die in de fruit- telerij worden gebruikt, zijn misschien schadelijk voor de vruchtbaarheid van de mens. De schadelijkheid is afhanke lijk van de tijd dat de midde len worden gebruikt. Dat zijn de voorzichtige conclusies van een onderzoek dat de vak groep Humane Epidemiologie en Gezondheidsleer van de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen heeft uitgevoerd on der 64 fruittelers-echtparen. De fruittelers die het meest in tensief met bestrijdingsmidde len omgingen, hadden de meeste moeite om kinderen te krijgen. Welke bestrijdings middelen precies de boosdoe ners zijn, is uit het onderzoek nog niet naar voren gekomen. 11 SAO PAULO De Brazi liaanse minister van bui tenlandse zaken, Francis co Rezek, heeft een felle aanval gelanceerd op het beleid van Nederland ten aanzien van Suriname. „Nederland wil zijn koloniale ambities uit het verleden weer oppakken", aldus betichtte Re zek. De Braziliaanse bewinds man deed een serie krachtige uitlatingen tijdens een pers conferentie in Washington, al waar hij president Fernando Collor de Mello begeleidde tij- dens zijn staatsbezoek aan de Verenigde Staten. Rezek werd gevraagd wat hij vond van een mogelijk refe rendum, waarbij het Suri naamse volk zich mag uitspre ken over de wenselijkheid dat Nederland weer een aantal be stuurlijke taken in de ex-kolo- nie op zijn schouders neemt. Volgens de Braziliaanse minis ter glijdt Suriname weer terug in de handen van de oude ko loniale machthebbers. „Geen enkel land op het Amerikaan se continent mag sympathie koesteren voor een proces, waarbij de soevereiniteit van een onafhankelijke natie aan erosie ten prooi valt. Suriname dreigt de wezenlijke kenmer ken van haar zelfbeschik kingsrecht te verliezen". Rezek vervolgde zijn betoog: „Een zichzelf respecterend land accepteert nooit dat het nationale leger, de diplomatie ke dienst en 's lands financiën gedomineerd worden door een vreemde mogendheid. Ook niet als dat de koloniale mach thebben van weleer is". Rezek is voorts van mening dat elk toekomstig akkoord tussen Ne derland en Suriname dat de soevereiniteit van de ex-kolo nie aantast, een gevaar in houdt voor het politieke en militaire evenwicht aan de grens tussen Brazilië en Suri name. .O*" Pjf S .r Drietal betaalt met valse dollars LEIDEN Twee mannen en een vrouw hebben gistermid dag rond vijf uur bij twee kle dingwinkels aan de Haarlem merstraat met een vals biljet van honderd dollar betaald. De politie vermoedt dat het tot nog toe onbekende drietal meerdere winkels heeft be zocht. 'Kroniek van het geslacht Enthoven'. Zo heet het boek dat Paul Enthoven, een telg van dat geslacht, heeft gepubliceerd. Meer dan twintig jaar heeft hij zich daarvoor in de geschiedenis van zijn voor ouders verdiept. Archieven heeft hij ondersteboven gehaald, brieven, akten en schilderijen kwamen er aan te pas om de geheimen te ontraadselen. Reden om hem vandaag te laten vertellen hoe dat alle maal zo is gekomen. In de Leidse Courant, die niet alleen op historisch gebied gewend is de onderste steen boven te halen. Probeer hem eens twee we ken gratis, de krant die elke dag opnieuw historie schrijft. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis eri vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: j Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I Of bel 071 313 677 (voor controle op bezorging) proefabonnement *otóen geweigerd) I I Hl ^1 I 8 711848 ÖÖ3ÖÏ7

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1