TENNIS CIRCUIT Indoorwedstrijden naast sponsorstrijd in Alphen a/d Rijn NOG IETS LEUK! KUKINÖÉ KRANT. Zeven Nederlandse teams in Pirelli Classic Marathon VS werpen Cadillac Seville in de strijd Expositie toont invloed Japan oj kunst Van Gogli Rabobank Q Yolvo Car investeert 5 miljard in 850-serie Ccidóc Gotvuvnt AUTO/ SPORT KUNST CcidócSou^umt ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINJ PC Van Lennep en Schornagel poseren bij hun Austin Healey 3000. Wie tussen 23 en 26 juni op weg naar zuidelijke streken de route van de vierde Pirelli Classic Ma rathon kruist moet beslist even pauzeren om de ka ravaan te bekijken. Je kunt ook speciaal op zon dag 23 juni de klassieke autorally opzoeken, de deelnemers doorkruisen dan België. Ze starten 's morgens bij de Tower Bridge in Londen, rij den naar Dover om over te steken naar Calais, en gaan van daaruit direct België in om in Luik te finishen na een klassementsproef bij Huy. Op maandag is men nog voor en kele proeven bij onze zuider buren, met name bij Spa en op het circuit van Francor- champs. Van daar gaat het naar het Duitse Kempten, waar men op dinsdag proeven rijdt en vervolgens doorgaat naar Merano in Noord-Italië. Op woensdag rijdt men in de bergen rond Merano, onder meer over de befaamde Stel- vio-pas. Donderdags gaat het door naar Cortina d'Ampezzo, waar vrijdag nog meer proe ven volgen en zaterdag de fi nish vlag valt. Het gaat dus om een echt sport-evenement, al rijden de 131 equipes met auto's van voor 1966. Het is weer niet zo dat moderne ondersteuning toegestaan is, alleen de rijder en navigator mogen eventuele reparaties aan de auto's door voeren. Die blijken zeker nog al eens nodig, de auto's wor den niet gespaard zodat zelfs van de weg raken echt niet onwaarschijnlijk is. Het gaat ook om rijders die weten wat ze doen, want onder de deel nemers zijn traditioneel zeer bekende autosport-namen. Ditmaal zien we bijvoorbeeld rallykampioenen Walter Röhrl, Timo Makinen en Ro ger Clark, Stirling Moss, maar ook een Nederlandse groot heid als Gijs van Lennep (in een Austin Healey 3000). Zeker niet onbekend is tevens ex-Nederlands rallykampioen Peter van Merksteijn, die met een Ford Lotus Cortina rijdt. Dan hebben we onder de ze ven Nederlandse teams bij voorbeeld Dick Waaijenberg, vroeger Nederlands rallykam pioen en nu nog bekend van historische races, die rijdt in een Alfa Romeo Giulia Super. Of Hans van Doorn, directeur van de importeur voor Suzuki, Morgan en TVR, in zijn Mor gan Plus 4. De Peugeot 404 die uitstekende resultaten boekte in de vorige Pirelli Classic Ma rathon is er weer bij (team Van der Heijden/Bekkers), nog een Ford Lotus Cortina en een Mini Cooper S. Mocht u onze landgenoten speciaal wil len aanmoedigen, dan dient u te letten op de startnummers 10, 18, 21, 28, 41, 79 en 88. Het mooist is natuurlijk als u de vele (voor dit evenement spe ciaal geprepareerde!) histori sche auto's kunt zien in de Ita liaanse bergen, waar werkelijk gevochten wordt voor de over winning. Vooraanzicht van de Nissan Sunny GTi-R. ne Sunny GTi levert in opge voerde versie, voorzien van een turbocompressor, liefst 162 kW/220 pk. De fabrieks-rally- versie haalt met een wat ge wijzigde afstelling 220 kW/300 pk. Maar goed dus dat ook permanente vierwielaandrij- ving tot de specificatie be hoort. Wat merkwaardig is dat ABS- remmen een extra zijn, zelfs op de luxe-versie. Er is een ba sis-versie (71.500 gulden), die puur bedoeld is als rally- of ra cewagen gebruikt te worden. Hij heeft geen elektrisch be diende spiegels en zijramen, geen centrale deurvergrende ling, zelfs geen lichtmetalen velgen, en ook geen radio voorbereiding of stoffen por tierbekleding. Dat zo'n model voor wedstrijdgebruik geen ABS heeft is niet raar, rallyrij- FOTO:PR ders doen het liever zonder. Op de luxe-versie (74.000 gul den) die voor privégebruik is bedoeld lijkt het echter be paald geen overdreven veilig heidsmaatregel om ABS aan boord te hebben, hetgeen 3500 gulden extra kost. De Sunny GTi-R wordt alleen op bestel ling geleverd, want het zit er niet in dat men de deur van de Nissan-dealer zal platlopen voor deze beer-van-een-auto. Idoor PETER KLEIN ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN Bij de Open Alphense Tennis Kampioenschappen ont stond gisteren dubbele er gernis. Bestuur en sponsor waren geïrriteerd, omdat de elite de naam van de naaste concurrent wenste uit te dragen. De forse re genval maakte dat aan trekkelijke BI-partijen, in het indoorcentrum Nieu we Sloot gespeeld, niet de geplande promotie kon den bewerkstelligen. Ook De Munnik speelde in de hal, terwijl de partijen van Woubrugge en Noorden naar vandaag werden ver schoven. Consternatie bij bestuur en sponsor van de Bahlmann Open Alphense Tennis Kam pioenschappen toen de TEAN- elite zich tegen de, overigens wel mondelinge afspraken in, in de outfit van de concurre rende sportzaak hulde. Een matige geste van de spelers naar de genereuze ondersteu ner, die de sterkste Alphense tennisclub in staat stelt meer te doen dan Tennis En Anders Niet. Zoals op voor de regio goed niveau competitie spelen en ook nog eens een smaak makend toernooi organiseren. Intern werd intensief over legd, welke maatregelen geno men moesten worden. Het te rugdraaien van een aantal vanuit de sponsorpot betaalde faciliteiten wordt als de meest reële optie genoemd. De be trokken spelers zullen op kor te termijn voor een nader ge sprek worden uitgenodigd. Dat de sponsor zal terugtreden wordt niet waarschijnlijk ge acht, zodat het bij TEAN met Bahlmann toch voor (de) bak ker is. De gisteren gestaag neerval lende regen werkte duidelijk niet mee aan de gewenste uit straling voor de open Alphen se titelstrijd. Aantrekkelijke met deze zege als enige man- nensingelaars in de halve eindstrijd. De C-categorie is nog niet zo ver. Boudewijn Ponsioen sloeg zich hierin bij de beste acht ten koste van die andere medewedstrijdleider, Martin Kip. Zaterdagteam- kampioen en clubgenoot Ton Bouwhuis wordt de tegenstan der, die daarvoor met een der de TEANner afrekende, Johan Vis. De jeugdspelers Martin Verkerk en Reinier Hamming speelden zich in D soepel in de kwartfinale. De Munnik De Leiderdorpers hebben de hal aan huis, zodat ondanks de regen toch steeds drie partijen per ronde konden worden ge speeld. Rogier van Duijn, de lijstaanvoerder in het B2-he- renenkelspel bleef hierin met twee maal 6-1 tegen Mark Ra- senberg fier overeind. Leef tijdsgenoot Robbert-Paul Hart- wijk liet zich duidelijk verras sen door Rico Fasel, 4-6, 1-6. De Roomburger was zelf ver rast geweest, maar daardoor tevens gemotiveerd, toen zijn gewonnen partij uit de eerste ronde tegen Remo Bouwman als verloren was opgegeven. De overige B-spelers treden vandaag aan. Tim Bavelaar en Bart Blok be reikten de halve eindstrijd van het Cl-toernooi. De Merenwij- ker bleef met 6-3 en 7-5 Erik- Paul van Weerën de baas. Unicummer Blok speelde na zijn lange driesetter tegen Os car Schoordijk opnieuw een zenuwslopende partij. Ditmaal tegen Munniker Jeroen Leu- nissen, die met de fraaie cijfers 7-5, 6-7 en 7-6 het hoofd moest buigen. In de C2 bereikte Maarten Buijs de halve finale op de stand 5-2 in de eerste set, toen Arjan Stadt wegens een blessure moest opgeven. Oli vier Kist, de zaterdagse dis tricts herenkampioen speelde de partij en zijn tegenstander, Marcel de Bruin wel uit, 7-5, 6-4. In de D-klasse kreeg De Bruin zijn revanche. Rudie Bakker moest genoegen nemen met één game. In de strijd zijn ook nog Dennis de Roo, die met 6- 1, 7-6 tegen Marco Seriier de Mark Fleischeuer mocht opnieuw Marco Smit werd het slachtoffer. kwartfinale haalde,' en maatje Timo van der Voort, die dank zij een 3-6, 6-2, 6-1 overwin ning op Wouter Koop zelfs al in de halve eindstrijd beland de. De Hazerswoudenaren hebben beloofd door te gaan tot de finale (tegen elkaar). P.r.-man Aart den Hartog en wedstrijdleider Gregor Scheers meldden, dat ook twee speelsters het plezier van een volgende ronde hadden. Mun- nikiane Monique Vermeulen dwong dit resultaat in C spe lend af, twee maal 6-2 tegen Ilja van Santen. Maaike Zon- derop kreeg in D een papieren zege toebedeeld. „In Noorden is alles naar mor- in het indoorcentrum Nieuwe gen verplaatst", meldt wed strijdleider Ronald Sheriff. „Dat gaat nog net, maar met meer regen zijn we fors in de problemen." Een aantal halve finalisten is dan ook al be kend, zodat hier de weg tot de hoofdprijs nog kort is. Cees Admiraal en Henk Leurink staan in de eindstrijd door een walk over van sponsor Piet Boekei van Unie Plastics, ge koppeld aan Dick de Jongh. Tweede ondersteuner Du Bois noteerde drie damesdubbels bij de laatste vier, te weten de Nieuwkoopse combinatie Schmitz/Van Uden, het Lan- geraarse koppel Ria Heems kerk en Ilonka Wijfje en het tot spelen. Medewedstrijdleider FOTO: HENK SNATERSE duo Bosson/Faber. De laatsten zorgden met een 6-3, 2-6, 6-4 zege op Liesbeth Pietersen en Tiny Stroo voor de verrassen de uitschakeling van e°n ge plaatst tweetal. Woubrugge Cor Knijnenburg gebruikte een vies Engels woord om de hemelse nattigheid te verfoei en, om meteen te corrigeren met „deep trouble". Vandaag worden daarom de partijen bij de laatste zestien al als proset gespeeld. „Verder wordt het ondanks de computersturing gewoon uit de naad werken om het toernooi af te spelen", sluit de wedstrijdleider af. Ford op toren stit Deze gevleugelde Fiesta een object van de Duitse kunst H.A. Schuit heeft voorgoed een plaats gekregen op de stri van het Keulse Stedelijk Museum. Het tien meter brede e ns ton zware kunstwerk is door de plaatselijke Fordfabriekeb de vrienden van het museum geschonken. Precies zestig jaf leden liep in Keulen de eerste Ford van de band. iet Vanaf het najaar biedt Ameri ka's topmerk Cadillac een nieuw model Seville, dat meei dan ooit bedoeld is om rech streeks te concurreren met Eu ropese top-automobielen. A thans: in de VS rijdt die 1992 Seville al rond, in ons land be gint de levering in oktober. Eigenlijk is de Seville het klei ne model van Cadillac, in 1976 op de lijst verschenen toen Amerika zich nogal plotseling af leek te keren van de ver trouwde grote sleeën. De tijden zijn inmiddels veranderd, want de nieuwe Seville is weer gro ter dan zijn voorganger en meet nu meer dan vijf meter in de lengte (namelijk 5189 mm). Wat het meest opvalt is echter de vernieuwde stilering, met ronde en elegante vormen zon der opvallende chroomversie ringen. Ook in het inl voltrok zich een kleine tie. Individueel gevormi tingen met een behoorlijl ;ulte vorm, mooie leren bekand< en ruim gebruik van smaan le echt houten sierpanek *e w ken nogal af van de geb get lijke Amerikaanse glittéudo. Alleen een dashboard elektronische digitaal-me wel weer typisch Ameri het is echter toch goed zichtelijk en zeer infori^g De uitrusting is zeer on rijk, met als nieuwe eleni»|L onder meer elektronisch*' gelde schokdemping en £ER ditioning die voorin en in apart instelbaar is. (^roenen^, Bl-partijen werden naar het indoorcentrum Nieuwe Sloot verplaatst, waar slechts weinig toeschouwers de akties van Tine van Fraayenhoven, Mir jam Siemerink, Erik Bakker en Mark Fleischeuer wilden volgen. De gelouterde Alphen se ging in het begin van beide reeksen tegen Judith Verhoeff nog wel gelijk op, maar stootte daarna soepel tot setwinst door. In de halve finale wacht Jolanda Mens, een partij, die door wedstrijdleider Erik Kip als interressant wordt aange kondigd, maar voor de speel ster van De Boekhorst toch te moeilijk zal blijken. Siemerink had weinig problemen met thuisspeelster In^z Franke en stuit nu op de volgende TE- ANse, Hester Stehouwer. Bij de mannen had Erik Bak ker duidelijk startproblemen met de sterk opkomende Paolo Polla, 7-6. In de tweede set werd de pressie van de Lei- muidenaar Polla toch te mach tig, 6-2. De als derde aan het toernooi begonnen Mark Flei scheuer had tegen de zich knap verwerende medewed strijdleider Marco Smit een long set nodig, 6-3, 7-5. Bakker en Fleischeuer speelden zich AMSTERDAM In het Van Goghmuseum in Am sterdam is nog tot en met 22 september een tentoon stelling over de invloed van onder meer de Japan se prentkunst op het leven en werk van Vincent van Gogh te zien. De expositie 'Japan: Van Goghs Utopia' is verdeeld over twee ver diepingen van het mu seum. Op de derde verdie ping zijn ongeveer 40 schilderijen te zien, terwijl op de tweede verdieping circa 30 tekeningen en een selectie van ongeveer 100 Japanse prenten wor den getoond. Vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw heerste in Europa een ware Japan-rage, veroorzaakt door de export van veel Japanse kunstvoor werpen. Ook Vincent van Gogh werd door de rage aan gestoken. Al in 1885, tijdens zijn verblijf in Antwerpen kocht hij een aantal Japanse prenten. Na zijn verhuizing naar Parijs verdiepte de schilder zich ver der in de kunst en cultuur van Japan. Samen met zijn broer Theo verzamelde hij zo'n 400 zogenoemde Ukiyo-e prenten GOTHENBURG Met een totale investering van ruim 5 mil jard gulden heeft de Zweedse autoproducent Volvo Car Corp een volledig nieuwe 850-serie ontwikkeld. De eerste uitvoering die op de weg komt, is het topmodel 850 GLT. Begin volgend jaar komt deze sportieve Volvo in Nederland op de markt. Later zullen ook goedkopere versies worden uitgebracht. Met de komst van de nieuweling zal de 240-serie niet verdwijnen; voor al in de VS is deze auto nog erg populair. Volvo heeft vijf jaar gewerkt aan de nieuwe generatie, die komt tussen de 460- en de 940-serie. De investering van 5 miljard in het nieuwe produkt, in de nieuwe technologieën en de nieuwe produktiefaciliteiten is de grootste in Volvo's bestaan en in de geschiedenis van de Zweedse industrie. Nissan Sunny GTi-R: beest op bestelling Van het najaar af levert Nissan in ons land iets voor de liefhebber van beestachtig snelle auto's: de Sunny GTi-R, produk- tie versie van Nissan's nieuwste rally wapen. De top van 223 km/h is nog niet eens zo verbluffend, de acceleratie tot 100 km/h in 5,2 seconden wel precies genoeg om de nieuwste Porsche 911 Tur bo bij te houden. De Volvo 850 GLT komt begin volgend jaar in Nederland op de markt. FOTO: ANP Wellicht iets voor wie een zeer exclusieve en toch op afstand niet te opvallende auto zoekt. Van veraf blijft het een gewo ne driedeurs Sunny, waaraan alleen de bovenaan de achter klep bevestigde 'boekenplank'- spoiler opvalt. Van dichterbij wordt het al anders, door de bobbel en vele luchtroosters op de neus maar je zou nog kunnen denken aan een over matig sportief opgesierde ge zinswagen. Totdat de motor de sporen krijgt, dan.blijkt er wel wat meer aan de hand. De tweeliter motor van de gewo- uit de Edo-periode (1601 Met behulp van de prent 'Regenbui op de brug' van Hiroshige Van Gogh het schilderi naiserie' Brug in de Ook Hiroshige's hc 'Het Pruimeboom thee Kameido' stond mode Van Goghs 'Japonaise bloeiende pruimeboom schilderijen en de bijbe de prenten zijn onder zien op de tentoonstelli Gegrepen Van Gogh werd steed gegrepen door het Jap; ven. Hij ontwikkelde e "I aalbeeld van de Japa 1 menleving, waarin e( harmonie en onderlin T dariteit de mens tot i te staat van rust en ri brengen, aldus informa>n het museum. Het zuiden van Frankly schouwde hij als een a ling van Japan, zo blijk'1 meer uit een brief did) 3 bij zijn vertrek ria; ay] naar zijn broer Theifcn „Wat betreft in het wonen, zelfs als het dui kijk, we houden van dee se schilderkunst, we door beïnvloed, alle i nisten hebben dat metf gemeen, en dan zouilt niet naar Japan gaan? naar wat gelijk staat i pan, namelijk het Zuid lc

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18