Slachtoffers hebben geen lehoefte aan zieleknijpers De SekLclie (SouAcmt Trieste diefstal uit geparkeerde auto Kinderen Hoogmade voeren ook actie tegen HSL „Nieuwe Wetering ligt al jaren aan laatste tiet van het varken" REGIOJOURNAAL IDEM OMGEVING niEIDE ÊeidócSomant ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINA 17 ee jaar cel geëist vanwege bedreiging en huisvredebreuk VAM verwerkt nog twee jaar GFT-afval SAVA Openluchtcircus bij heropening van manege bRSCHOTEN/DEN HAAG Voor het j»en van een tiental feiten, waaronder huis- Bebreuk, vernieling, diefstal, bedreiging en Jing tot afpersing, hoorde een 33-jarige Voor- ^tenaar gisteren een gevangenisstraf van jaar onvoorwaardelijk tegen zich eisen, [extra maatregel eiste de officier van justitie ,|lits één jaar ter beschikkingstelling van de 'fring gecombineerd met verplichte dwang- mleging. verdachte leidde sinds enige tijd een zwer- 1 bestaan, nadat zijn bewoning door brand ■woonbaar was geworden. Sindsdien over- itte hij regelmatig bij familieleden en ken- ■n. In die periode zou hij de strafbare feiten >en gepleegd. De officier achtte alle feiten >zen en wees op het recidivegevaar dat zou in na een vrijlating. trof gisteren een voortgezette zaak, nadat -rben L ze op 12 april de zitting was opgeschort. De ver dachte verzette zich toen dermate heftig tegen een klinisch onderzoek in het Pieter Baan Cen trum in Utrecht, dat besloten werd het advies van deskundigen af te wachten. De raadsvrouw L. Barning van de verdachte, vond de eis veel te zwaar. De aggressiviteit van haar cliënt viel te verklaren uit het feit, dat hij in Voorschoten door de plaatselijke media werd behandeld als een 'begrip', zelfs al voordat hij voor de rechter had gestaan. Bovendien bleek de goede wil van de Voorschotenaar uit zijn vrijwillige bezoeken aan een psychiater. Ze ad viseerde rechter G. Bodewes de verdachte één jaar gevangenisstraf op te leggen, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Als bijzondere voor waarde zou een verplicht contact met de reclas sering opgelegd kunnen worden. De uitspraak volgt op 5 juli. DEN HAAG Het Samenwer kingsverband Afvalverwijdering Zuid-Holland West (SAVA) heeft een contract gesloten met de VAM voor de verwerking van het groen te-, fruit-, en tuinafval afkomstig van de 35 gemeenten uit het SAVA- Het contract, dat loopt tot 1 mei 1993, is een zogenaamd open con tract. De aangesloten gemeenten moeten uiterlijk half juli aangeven of en voor hoeveel ton zij gebruik willen maken van het contract. Als de gemeenten willen, zal het SAVA eveneens het transport van het af val coördineren. De organisatie doet momenteel een onderzoek naar de manieren van transport. Het samenwerkingsverband heeft geïnventariseerd hoeveel GFT-af- val de 35 gemeenten de komende ja ren gaan produceren. Hieruit blijkt dat eind 1994 alle gemeenten hun afval gescheiden inzamelen. In 1995 zullen de SAVA-gemeenten in to taal 145.000 ton per jaar inzamelen. In dat jaar moet er een minimale composteringscapaciteit van 145.000 ton per jaar zijn. De SAVA ver wacht dat 50.000 ton per jaar in de geplande composteringsinstalatie van de GAVI in Leidschendam ver werkt kan worden. ZOETERWOUDE £)e Zoeterwoude rijvereniging Jeanne d'Arc neemt zondag de nieuwe paardenbak aan het Molenpad in gebruik. Wethouder R. Hogenelst zal om 13.00 uur een offi ciële handeling verrichten. Aanslui tend verzorgen de leden van Jeanne d'Arc een parade. Tevens is er een openluchtcircus met paarden. De voorstelling begint om 14.00 uur en duurt een klein uur. Onder leiding van C. van Schagen zullen onder an dere een Fries paard en een Welsh al lerlei trucs vertonen. Het programma vermeldt voorts behendigheidswed strijden en de trekking van een grote loterij. Voor de jeugd die zondag naar de manege aan het Molenpad komt is er gelegenheid om pony te rijden. Met de nieuwe paardenbak breken betere tijden aan voor de Zoeterwoud- se paardeliefhebbers. Vorig jaar was er sprake van dat rijverenifing Jean ne d'Arc zou verhuizen naar de ter reinen van Swetterhage. Dat bleek niet haalbaar. Ook uitwijken naar sportpark Haasbroek was niet moge lijk. De manege aan het Molenpad is vervolgens opgeknapt. Daarbij heb ben de leden van Jeanne d'Arc erg veel zelf gedaan. Rijvereniging Jeanne d'Arc telt 45 le den waarvan er 20 zelf een paard hebben. Het is de bedoeling in sep tember te starten met lessen voor vol wassenen. Meer informatie daarover via 01715-2875. (EAU SLACHTOFFERHULP TEVREDEN OVER EERSTE JAAR •_y_{NS KOLDENHOF VIJK/LISSE „Bij [kunnen mensen hun tal kwijt. We helpen Jbij het invullen van ïulieren en gaan met bee naar officiële in- lies als ze daar prijs op jen", omschrijft coör- trice Agnes Gielen de [jwijze van het eenja- bureau Slachtoffer- Duin- en Bollen- k. „We proberen zo itisch mogelijk te zijn. ntoffers hebben geen efte aan zieleknij- [van onze medewerksters benaderd door een die ruim een jaar Ir slachtoffer was geweest [en inbraak. Ze had ook terk vermoeden wie de Via ons heeft de b toen een onderzoek in- jd, waaruit bleek dat de tfende persoon vrijuit jToch was de vrouw blij naar ons toe was geko men. De zekerheid die wij haar konden verschaffen bete kende voor haar een einde aan veel getob". Het voorbeeld dat Gielen geeft ter illustratie van het werk van het bureau, raakt de kern van waar het bij slachtoffer hulp om draait. Mensen voelen zich na een misdrijf in hun persoonlijke integriteit aange tast. Vaak blijven ze ontred derd achter met angst- of schuldgevoelens. Gevoelens die komen naast wat al aan li chamelijke of materiële schade is aangericht. De politie heeft vaak onvol doende tijd om zich met het slachtoffer bezig te houden. Sinds één jaar probeert het Bureau Slachtofferhulp in die leemte te voorzien. Het bureau opereert vanuit het onderko men van de Stiching Maat schappelijke Dienstverlening in Lisse. Gielen werkt met een kleine groep vrijwilligers. Ze hebben een basistraining gekregen en zijn gebonden aan een zwijg plicht. In samenwerking met de politiekorpsen uit de regio wordt hulp geboden aan slachtoffers van verkeersonge vallen en misdrijven. In totaal was het bureau het afgelopen jaar betrokken bij driehonderd kontakten. In zestig gevallen ging het daarbij om verkeersongevallen. De overige kontakten hadden be trekking op slachtoffers van diverse misdrijven. Volgens Gielen wijken de cijfers niet af van metingen elders in het land. „In totaal komen in de Duin- en Bollenstreek jaarlijks zo'n 1700 gevallen in aanmer king voor aandacht van het bureau. In ons eerste jaar be reikten we dus al bijna twintig procent van hen. Dat is zeker geen slecht resultaat", aldus de coördinatrice. „De drempel naar hulpverlenende instan ties blijkt namelijk nog altijd erg hoog te zijn". Het bureau probeert daarom bij het bereiken van slachtof fers een actieve rol te spelen. Geregeld neemt men uit eigen beweging kontakt op met slachtoffers. De politie geeft daarvoor de benodigde infor matie, maar alleen met de uit drukkelijke toestemming van de slachtoffers. Een homo die in elkaar is geslagen en er geen prijs op stelt thuis bena derd te worden, behoeft bij voorbeeld niet bang te zijn dat zijn wens niet gerespecteerd zal worden. Politie Ook bij de politie bestaat in toenemende mate belangstel ling voor het slachtoffer. In het najaar van 1990 werd door de politiechefs uit de regio be sloten een project Slachtoffer hulp op te starten. Peter van der Horst, opperwachtmeester van de rijkspolitie en als ka derlid werkzaam bij de rijks politie Oegstgeest, werd als projectleider aangewezen. „De opvattingen binnen het politie-apparaat ten aanzien van het slachtoffer is veran derd", stelt hij vast. „Vroeger beperkten we ons tot handha ving van de openbare orde en de opsporing van strafbare fei ten. Het slachtoffer was alleen in beeld als brandstof voor het rechterlijk apparaat. Tegen woordig is er meer oog voor de hulpverleningskant van ons werk. Onze samenwerking met het Bureau Slachtoffer hulp is daar een goed voor beeld van. Maar er wordt in tern ook veel aandacht besteed aan een verbetering van de beroepshouding" [ezette dieren auseum Ter Aar AAR Het Cultuur isch Museum in Ter leeft door een schen- van G. Spijker uit veen de beschikking en over een zeer uit- de collectie dieren die veen- en waterrijke leven. Een deel van aie collectie opgezette is momenteel in een tie tentoongesteld en le bezoekers een uitge beeld van het dieren- d van ons gebied. is binnen het museum nd~c inrichting van de tuin- as verder afgerond zo- n bezoek aan het mu ien vernieuwde indruk jjleveren van wat leeft rdt gebruikt in ons ge let museum staat aan anaal weg 118. Het mu is geopend op woens- rdag en zondag tus- en vier uur. ALPHEN AAN DEN RIJN De tas van een inwoonster van Alphen is donderdag aan het eind van de middag uit haar auto gestolen. Ze had haar voertuig slechts tien mi nuten geparkeerd aan de Verlengde Aarkade, waar ze even een bezoek wilde bren gen aan het graf van haar onlangs overleden zoon op de Oosterbegraafplaats. De dief had in die luttele minu ten kans gezien de tas uit de auto te stelen. Het verlies van rijbewijs, cheques en geld vindt de bestolene niet het ergste, aldus de Alphense politie. In de tas zat echter ook een complete foto-serie en een aantal aandenkens aan haar overleden zoon, die natuurlijk niet te vervangen zijn. De vrouw roept dan ook de autokraker op om haar in elk geval deze persoonlijke bezittingen terug te bezor gen. De leerlingen van basisschool Ter Does in Hoogmade met hun bezwaarschrift tegen de hoge snelheidslijn. foto: wim van noort HOOGMADE NIEUWE WETERING De plan nen over de aanleg van een hoge snelheidslijn (HSL) van het rijk hebben een zeer grote invloed op de toekomstige leefbaar heid van Hoogmade en dus ook op de toekomst van de kinderen. De leer lingen van basisschool Ter Does in Hoogmade zijn zich hiervan, Vooral na gistermiddag, terdege be wust geworden. Aan de hand van een folder van de Nederlandse Spoorwe gen legde een van de leraren van de basisschool de positieve kanten van de trein uit aan de leerlingen van de groepen zes, zeven en acht. Aansluitend plaatsten de leden van de HSL-protestgroep Hoogmade kritische kanttekeningen. De bijeenkomst eindigde met het uitreiken van concept-be zwaarschriften aan de kinde ren. Zondag worden zij in het sportpark van MMO aan de Vlietkade in Hoogmade in de gelegenheid gesteld om de be zwaarschriften aan te bieden aan K. van Hout. Van Hout is projectleider voor de hoge snelheidslijn bij het ministerie van verkeer en waterstaat. In Nieuwe Wetering wordt momenteel ook actie gevoerd tegen de hoge snelheidslijn. Donderdag heeft iedere inwo ner een bezwaarformulier ont vangen. Vanmiddag wordt dat formulier door de actievoer ders opgehaald. Evenals Hoogmade, wordt Nieuwe Wetering aangetast door zowel het A- als het B- tracé. „Je moet je voorstellen dat de lijn komt te liggen ter hoogte van de Achterweg waar nu de horizon, afgewis seld door wat molens, nog zichtbaar is", leggen de ver ontwaardigde actievoerders uit. „Dit gaat betekenen dat het westen van Nieuwe Wete ring volledig wordt ingesloten door een hoge muur. Boven dien komt de wind meestal uit het westen, waardoor het dorp veel last zal krijgen van ge luidhinder". Actievoerder Piet Bos, die ook betrokken is bij de protesten in Hoogmade en Rijpwetering, vindt dat Oud Ade en Roelofarendsveen veel te lauw reageren. „Waarom wordt daar geen actie tegen de HSL gevoerd? Samen zouden we nog sterker staan. De in woners moeten bedenken dat hun nog tamelijk rustige re creatiegebied verwoest zal worden door plannen die ik bestempel als grootheidswaan zin". Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij P. Bos 01712- 2084. ACTIEGROEP UIT KRITIEK OP GEMEENTE NIEUWE WETERING „Wij zijn vast niet lastig genoeg ge weest. Nieuwe Wetering ligt al jaren aan de laatste tiet van het varken". Dat zijn uitspra ken van leden van Comité Nieuwe Wetering Groen (CNWG), een kersverse actie groep van zes Nieuwe Wete ringers. Zij willen dat de ge meente haar beloften over de aanleg van een mooie groen strook en de reconstructie van de Achterweg eens waar gaat maken. De actiegroep is dins dag ontstaan toen een groep Nieuwe Weteringers zich eens gezind ergerden aan de rom mel op sommige kwekerijen en aan het onnodig spuiten met gif. Zij uitten hun ergernis met protestborden in de trant van „Onze polder wordt vergiftigd, en wij? Toen bleek dat de kwe ker die de meeste ergernis op riep, met man en macht zijn zaakjes in orde bracht, gooide de actiegroep het roer om en besloot toen de gemeente krachtig te herinneren aan haar belofte bij de start, vijf jaar geleden, van het nieuwe tuinbouwgebied in Nieuwe Wetering. Toen beloofde de ge meente dat er een groenstrook zou worden aangelegd om het gemis van het mooie polder landschap enigszins te compen seren. Die groenstrook is er echter nog steeds niet. De weg zou bovendien een fundatie krijgen en worden voorzien van een voldoende breed door lopend trottoir. Bomen kappen Voor de aanleg van nutsvoor zieningen voor het nieuwe tuinbouwgebied liet de ge meente de fraaie bomen langs de Achterweg kappen. De Nieuwe Weteringers zagen met lede ogen hun polderlandschap veranderen. Het groen werd platgespoten en omgeploegd. Omdat de omwonenden begre pen dat het eerst een rommel moest zijn, alvorens daar iets moois zou kunnen verrijzen, protesteerden zij wel, maar niet al té hard. Nu de tuinbouwreconstructie ten einde loopt, vrezen de ac tievoerders dat de rijkssubsidie voor reconstructie van de Ach terweg in het gedrang is geko men. „Geen groenstrook, geen nieuwe weg met trottoir en geen natuurschoon meer, maar dorre vlakten, omgeploegde stukken land en een paar kwe kerijen waarvan sommigen er niet bepaald netjes uit zien. Je ligt te denderen in bed als er een auto langs rijdt. De kinde ren moeten nu eindelijk eens over een behoorlijk trottoir naar school en naar het trap veldje kunnen lopen", aldus de actievoerders. Onlangs hebben zij bij de ge meente hierover nog navraag gedaan. Het antwoord was te leurstellend: „Geen subsidie van het rijk en de gemeente Alkemade heeft geen geld". De groenstrook blijkt helemaal niet te komen, want in de daarvoor bestemde grond zit ten nutsvoorzieningen en daar op mag niet worden geplant, zo kregen zij te horen. De inwoners van Nieuwe We tering voelen zich bedrogen. Volgende week houden de le den van de actiegroep een en quête onder hun dorpsgenoten. De politiek wordt ingeschakeld en de Achterweg zal worden opgesierd met actieborden. mededeling in de Leid- Courant van 9 juni 1931: Buurtcommiss-ie Oude fa-Oude Vest organiseert |rom voor de bewoners t Singel en Oude Vest avondboottocht over t r- en Braassemermeren itoomjacht „Pauline" op idag 6 Juli met het mu- ezelschap „Aufgepast". de Vragenbus-, „Vraag: u mij ook een middel /en tot verdelging van els in de bakkerij? Ant- d: In vakbladen en ook advertentierubriek van courant zijn herhaalde- niddelen ter verdelging [an opgegeven. Een een- ig middel is dit: giet in aatjes, waaruit het onge- i komt, petroleum en u er geen last meer van iri". stadsnieuws: „Katholie ke beschikken over een worden gaarne morgen 'dag 13 Juni) middag om verwacht op de Kaas- t voor een Propaganda- >cht. De tocht wordt op- me' 'terd door muziek van isi". 'oeterwoude: „Voor een tad- bezochte zaal in het café er nog" aan den Hoogen ijk, werd door den heer rnburg een propaganda- jehouden voor de a.s. ge- teraadsverkiezing, met iderwerp Weelde voor Spr. begon met te §enn, hoe gemakkelijk men n eterwoude geld uitgaf en weelde veroorloofde, ij wijzende op de secreta riswoning, een prieél, de ver bouw van het raadhuis, ter wijl men voor de zeden niets over had. Zoo werd maar steeds uitstel gevraagd voor het in orde hebben, volgens de wet, van arrestantenloka len. Ook het beleid van B en W, vooral betreffende de zorg voor - de werkloozen, werd door spr. gecritiseerd. En hij eindigde met een op wekking om bij de a.s. verkie zing mannen te stemmen, waarop men kan rekenen en dat is volgens spr. de heer Starrenburg, of anders de heeren Tijssen en De Groot. Er was geen debat". Een advertentie. „Noordwij- kerhout. Geachte Dorpsge- nooten, om u door de malaise heen te helpen geef ik op ver toon van deze annonce een prima manssporthemd of een 2 persoons bedlaken voor ƒ1,-. Zoolang de voorraad strekt. G.Brugman, Kerkstraat 65, Noordwijkerhout". „Gedurende een afstands- marsch toonde een geheel ba taljon Roemeensche infante rie, de officieren inbegrepen, ernstige vergiftigingsver schijnselen. Het was zóó erg, dat ongeveer het heele batal jon aan den weg moest gaan liggen. Tegen den avond wis ten de meeste officieren en soldaten te voet de kazerne te bereiken, maar een 200-tal achterblijvers moest met wa gens worden gehaald en ten deele naar het hospitaal wor den vervoerd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het heele bataljon ondeugdelijke kaas heeft gegeten. Uit een en ander meent men hier te moeten afleiden te doen te hebben met een misdadigen opzet". Rectificatie. „Aangaande een ernstig ongeval in de Rotter- damsche Diergaarde stond gisteren boven het bericht een onjuiste kop: „Dame gedood door wandelenden tak". Dit dient te zijn: „Dame gedood door vallenden tak". Uit de Vragenbus. „Ik ben twee weken ziek, met bewijs, en ben twee dagen bij mijn baas vandaan. Waar moet ik mij nu vervoegen om van de ziektewet te trekken? Mijn baas wil er niets van weten en de Raad van Arbeid doet net of zijn neus bloedt". Ant woord: Wij raden u aan u nogmaals tot den Raad van Arbeid te wenden, met be langstellende informaties naar het verloop van de neusbloe ding". „Zondag is te Voorhout tij dens het hevige onweder de bliksem ingeslagen in het huis bewoond door den weleerw- .heer dr.Klomp. De slag was zoodanig, dat het vuur door de kamer sloeg. Het maakte de electrische leiding geheel onklaar en deed de kalk van de muren in een nevenge bouwtje loslaten. Het perceel is nog van historische waarde, aangezien in deze woning de wereldberoemde Herman Boerhaave is geboren. Per soonlijke ongelukken kwa- Het inmiddels gerestaureerde Boerhaavehuis in Voorhout werd 60 jaar geleden door de bliksem getroffen. foto: archief sp men wonder boven wonder niet voor". „Te Schagen werd de vorige week bij een sigarenhande laar ruim 400 gulden gestolen. De man was daardoor in moeilijkheden geraakt. De dorpsbewoners hebben nu een collecte gehouden. Dezer da gen is den handelaar vierhon derd en vijftig gulden over handigd". „Er is een nieuw serie-merk Sigaren in den handel ge bracht: Mgr.Aengenent-se- rie, in prijzen van 5 tot 25 cent. De sigarenfabrikant C.van Velzen te Delft, die dit merk heeft ingevoerd, deelt ons mede, dat een gedeelte van den winst wordt gereser veerd voor het Mgr.Taskin- fonds, ter opleiding van Pries ters. Volgens toezegging van Monseigneur zal het bepalen van dit gedéelte van de winst geschieden onder toezicht van een accountant. Wij gelooven, dat het nieuwe merk er wel zal ingaan en wenschen het ook veel succes". Een „Bioscoop-recensie": „Het programma dat Luxor deze week geeft, kan ons niet bevredigen. Voor de pauze een Amerikaansch sentimen teel filmwerk „Slaaf van zijn Hartstocht", waarin volgens het programma liefde, kunst en zwakte de drie hoofdmo tieven zijn. Van liefde zagen wij echter niet veel, van zwakte zooveel te meer. In „Liefde op bevel" zien we juist het tegenovergestelde. Daar is van zwakte geen spra ke. Daar wordt liefde bevolen aan een gezantschaps-attaché, die de vrouw van den minis ter van Oorlog moet winnen voor de plannen'van zijn ge zant, terwijl intusschen de vrouw van den gezant in on geoorloofde verhouding staat tot een attaché. Zulks is voor ons onaanvaardbaar". Koor Jongerenkoor Sheharim ver leent medewerking aan de dienst die morgenavond wordt gehouden in de Baptis tengemeente aan de Molen- werf straat 1 in Alphen aan den Rijn. Het uit Bodegra ven afkomstige koor telt 65 leden en beschikt over een eigen combo. Aanvang half Fietstocht Voetbalvereniging Kickers'69 uit Leimuiden, de Woubrug- se Voetbalvereniging Wou- brugge en het Hoogmadese MMO houden morgen een herindelingsfietstocht in Ja- cobswoude. Vanuit de drie voetbalkantines kan worden gestart tussen elf en één uur. Er kan worden gekozen tus sen de afstanden 30 en 60 ki lometer. De kosten bedragen /3 per persoon. Voor inlich tingen: 01721-8849 of 9518. Wandelvierdaagse De traditionele Aeresteiin wandelvierdaagse in Ter Aar wordt dit jaar weer ge houden van maandag 24 juni tot en met donderdag 27 juni. Donderdagavond worden de wandelaars ingehaald door Arti et Religioni. Iedere avond wordt er om zes uur gestart. Bij de basisscholen Aeresteijn en de Vosseschans en de plaatselijke melkhan- delareh zijn kaarten vier gulden verkrijgbaar. Eco-car De Eco-car, de rijdende con tainer voor klein chemisch afval staat maandagochtend tussen negen en tien uur op de parkeerplaats achter res taurant Kaagzicht in Buiten kaag. Van kwart over tien tot kwart over elf staat de wagen aan de Hoofdweg voor het Dorpshuis in A boen es. Afval als verfresten, oude spuitbussen en batterijen kan bij de Eco-car worden afge geven. Hoogi 'mis De parochianen in Zoeter woude krijgen morgen de primeur van een „kindvrien delijke" hoogmis. Dat gebeurt om tien uur in de Christus Dienaarkerk aan de Kerk- laan. Het gaat om een hoog mis met iets extra's. Wat ex tra aandacht voor de kinde ren. De dienst zal niet kin derachtig zijn maar juist kindvriendelijk. Tijdens de mis zal enkele malen tekst en uitleg worden gegeven. Er is binnen de parochie Sint Jan 's Onthoofding lang geaarzeld over het wel of niet houden van een kindvriendelijke hoogmis. Toen eenmaal was besloten het toch te doen is veel aandacht besteed aan de uitwerking. Opzet is voor de kinderen een overgangssitua tie te creëren van de gezins mis naar een hoogmis. De be doeling is dat de jeugd gelei delijk aan leert wat een hoogmis is.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17