BOLOPLEIN JcldócScHWCMlt „Van de Leidse markt kan peel meer worden gemaakt" „In het begin vond ik het een heel rare opdracht" STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE ALLERLEI(DS) Een cadeau van formaat £eidóe(2oma/nt ZATERDAG 22 JUNI 1991 PAGINA 13 nsen nieuwe directeur streekmuziekschool )EN B. Prinsen uit Zoetermeer wordt per 1 augustus euwe directeur van de streekmuziekschool Leiden en iving. Prinsen volgt D. Tesselaar op die al eerder aan zijn verblijf aan het Rapenburg per 1 juli niet te ngen. 5en is nu nog verbonden aan de Stedelijke Muziek- il Zoetermeer. Prinsen wordt vanavond tijdens de slota- van het seizoen voorgesteld aan het personeel van de «kschool. De officiële benoeming lijkt daarmee een zui- ormele aangelegenheid en zijn komst naar Leiden ver- d. Prinsen is nu nog verbonden aan de Stedelijke Mu- :hool Zoetermeer, waar hij eveneenè als directeur is. Per 1 augustus treedt hij als interim-directeur dienst. Vanaf 1 oktober geldt de vaste aanstelling, omst van de nieuwe directeur is vrij verrassend omdat lange tijd naar uitzag dat er geen opvolger zou komen Tesselaar. Tesselaar zelf was binnengehaald als inte- irecteur die de financiën van de muziekschool op orde t brengen. De muziekschool kent nog steeds grote fi- ële problemen, maar zit weer in de lift. Hondendag in Groenoordhallen LEIDEN In de Groe noordhallen begint van daag een tweedaagse in ternationale rashonden tentoonstelling. Ruim 2.000 rashonden worden vandaag en morgen ge keurd tussen tien en vier uur. Op zaterdag worden de jachthonden, windhon den, terriërs, pinchers en schnautzers gekeurd. Op zondag zijn de dog-achtig- en, kees- en poolhonden, gezelschapshonden en herders aan de beurt. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen 5,00, kinde ren betalen 2,50. Computer-rechtspraak steeds minder fictie LEIDEN Moeten knappe com puters die voortdurend de juiste be slissing nemen in juridische proce dures hun menselijke equivalenten, die weieens falen of onderling ver schillende strafmaten in vergelijk bare zaken hanteren, vervangen of niet? Dat is de centrale vraag die prof. dr. H. van den Herik gister middag aan de orde stelde tijdens zijn oratie tot bijzonder hoogleraar in de juridische informatica aan de Leidse universteit. Computers zijn steeds beter in staat om complexe juridische materie te doorgronden en de juiste beslissing te nemen. Verschillende juridische computerprogramma's hebben al getoond voor hun taak berekend te zijn: bij het vaststellen van de hoogte van alimentatie, voor er- frechtzaken, voorlopige hechtenis, ontslagrecht en dienstplicht. Maar er zijn nog vele obstakels waardoor de rechtsprekende com puter nog niet kan worden inge voerd. De structuur van de wetge ving is gebrekkig en ondoorzichte- lijk, de verbanden met de wereld om ons heen zijn moeilijk in een programma te integreren en dat zelfde geldt voor het vermogen om in te spelen op veranderend norm besef. Ook vage normen spelen de computer parten, zoals bij de vraag wat passende arbeid is. Tenslotte zijn er nog de vragen hoe een com puter met de vrije beslissingsruimte omgaat en hoe hij het proces van rechtsvinding gestalte geeft. NEDERLANDS EERSTE OORLOGSSCHILDER THOM VINK: ÏROEN LINKS PRESENTEERT NOTITIE 'VAN ALLE MARKTEN THUIS' EIDEN Leiden heeft >n gevarieerde en aan- ekkelijke markt, maar et enkele ingrepen valt nog veel meer van te aken. Vooral de ligging n het water en het ge- uik van het Stadhuis- ein kunnen veel meer orden uitgebuit. it deze slotsom komt de ictie van Groen Links, die iteren een notitie genaamd an alle markten thuis' het ht deed zien. J. Barendse M. Ludens hebben op ver- ik van Groen Links een ntal schetsen gemaakt van e de Leidse markt eruit zien wanneer de Groen ïkse ideeën doorgang zou- n vinden. Een van de ofdpunten vormt de aan- kkelijke ligging van de idige markt aan de grach- Het is jammer dat zowel marktbezoekers als de insen die met bootjes de icht doorkruisen, zo wei zicht hebben op de mooie ïgeving, vindt Groen Door het gesloten m de kramen hier en De ligging van de markt aan het water zou veel meer kunnen worden uitgebuit. FOTO: SP daar open te breken, kan opstoppingen zorgen, kunnen daar verbetering in komen, naar de waterkant verhui- De terrassen, die vaak voor zen, zodat twee vliegen in één klap worden geslagen. Er ontstaat een ruimere door gang en het is een leuker ge zicht als je op het water zit. Witte vlek Het plein bij het Stadhuis ligt niet al te gelukkig, en is voor Groen Links 'een witte vlek op de stadsplattegrond van Leiden'. Door het plein op te nemen als onderdeel in de markt, biedt de ruimte tal van mogelijkheden. Via het plaatsen van een terras en het vervangen van het huidi ge noodbuffetje door een kiosk kan dat worden be reikt. De kiosk kan tegelij kertijd dienen als informatie punt voor toeristen die niet per trein in Leiden zijn aan gekomen, en voor wie de VVV aan het Stationsplein ver uit de koers ligt. Om de markt wat te verle vendigen, denkt Groen Links aan een opgemetseld podium op het Stadhuisplein, waar regelmatig wat aan cultuur wordt vertoond. Aan de saaie ballustrade aan de achter kant van het stadhuis is een speels tintje gegeven door ontwerper Ludens. Verder spelen de bedenkers van de marktschetsen met het idee om bij voorbeeld op de Vis markt bij de oude boom een Waterplein Om ruimte te maken voor de kramen die door het open breken van de markt hun stekje kwijtraken, is uitbrei ding naar de Aalmarkt en Stille Rijn gewenst. Zo wor den de verschillende delen van de markt aaneen geslo ten en blijven toch overzich telijk, terwijl via de Waag- brug en de Kippebrug en Vrouwensteeg aantrekkelijke looproutes naar de Haarlem merstraat ontstaan. De files van lopende mensen in de Hoogstraat en de Donker- steeg worden op deze manier opgelost. Door drijvende bloemenkramen langs de nieuwe delen van de markt neer te leggen, ontstaat een waterplein. Tot slot wil Groen Links de markt een voorbeeldfunktie laten vervullen om op een goede manier met het milieu om te gaan. Wethouder J. Walenkamp toonde zich gisteren enthousiast over de door Groen Links bedachte plannetjes. „Een mooie aan vulling op de markten-nota die nog voor het zomerreces aan de raad wordt i den", merkte hij op. LEIDEN De Leidse kunstenaar Thom Vink (25) is weer terug in zijn ruime zolderatelier. Twee weken bracht hij in op dracht van het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum door in het bloedhete Noord-Irak, waar hij oorlogs-sfeer proefde in de militaire kampen van het Neder landse leger. De eerste he dendaagse Hollandse oor logsschilder gaat de opge dane indrukken verwer ken in drie olieverfschil derijen en een twintigtal tekeningen, etsen en li tho's. ,,Ik heb voornamelijk foto's gemaakt en een heleboel teke ningen, want het was veel te warm om uitgebreid te gaan zitten schilderen", meldt Vink. Echte oorlogstaferelen zullen niet op de doeken te zien zijn, want tegen de tijd dat Vink in Irak arriveerde, waren de meeste Hollandse soldaten al terug in het vaderland, of druk bezig hun koffers te pak ken om zo snel mogelijk de te rugreis te aanvaarden. Het Le germuseum deed er namelijk zo lang over om een geschikte kunstenaar uit te zoeken om de eerste officiële oorlogsschil der in Nederland te worden, dat de oorlog al lang en breed voorbij was eer sergeant Vink naar de plaats van handeling af kon reizen. De kunstenaar, die uit zeven kandidaten werd verkozen, kreeg speciaal voor de opdracht van het Delftse museum de rang van sergeant toegekend. „Ik moest er vrese lijk aan wennen. Mijn eerste reactie toen ik hoorde dat ik naar Irak kon voor het Leger museum was: Wat een rare op dracht", vertelt Vink. „Maar het wende snel en ik was heel benieuwd hoe het allemaal zou Indrukken In Irak werd Vink meegeno men naar een kamp waar nog Nederlandse militairen bivak keerden. Ook voerde zijn tocht hem langs een van de laatste opvangkampen voor de Koer den, waar ongeveer 25.000 mensen verbleven. „Daar heb ik de dagelijkse portie ellende en verveling meegemaakt, de 'normale' gebeurtenissen tus sen een hoop opeengepakte mensen. Ook de sfeer in het militaire kamp, het eten, was sen, bij elkaar zitten, de chao tische sfeer: dat hoort allemaal bij het verschijnsel oorlog". De Leidse kunstenaar hééft ge noeg rolletjes volgeschoten met zijn camera om de sfeer in het oorlogsgebied moeiteloos te kunnen oproepen. Ook hield hij een dagboek bij, zodat er stof genoeg is om de komende maanden aan de slag te gaan. „De indrukken die ik heb op gedaan, zijn minstens zo be langrijk als de foto's en schet sen die ik heb gemaakt. Dat moet er allemaal nog uitko men. Ik denk dat ik een soort drieluik ga maken hj olieverf. Ik wil alles in gpdepjes bij el kaar zetten, een "Soort collage van wat ik allemaal heb ge zien" Het Legermuseum in Delft wil in het najaar een expositie houden, zodat Thom Vink te gen die tijd zijn werkstukken af moet hebben. Zijn moderne doeken, hoewel figuratief maar zeker niet foto-realis tisch, prijken dan wellicht tus sen schilderijen van zeeslagen en oorlogstaferelen uit vervlo gen tijden, waarvan de meest recente voorstelling volgens de kunstenaar uit de eerste We reldoorlog dateert. „Misschien houden ze wel een apart hoek je voor me open", hoopt de Leidse oorlogsschilder. bijdragen van: Frank man, Sara Katsman, Ru- Kleijn en Antoon Koch. h fiaal gesproken ligt er de zandbak en puilen •aten en pleintjes uit van 'uil. De mensen in de so- vernieuwingswijk hwijk zijn daaraan ge- voorzover dat tenmin- nogelijk is. Dinsdagoch- wreven enkele bewoners le ogen uit toen ze de ge- telijke reinigingsdienst g zagen poetsen, prikken wenen. De Slaaghwijk met bezemen gekeerd, ns de omgeving van het huis Op Eigen Wieken, chelijk, wij die hier wo- moeten elke dag tegen oep aankijken en komen ns een keertje wat raads- en wethouders op be- dan wordt er meteen ge- l en geboend", riepen en- lanwezigen in het buurt- de wethouders Hennie Tjeerd van Rij en Hans Mar toe. ïadden zich, vergezeld een aantal raadslieden an sociale vernieuwing het hol van de hwijkse leeuw gewaagd aar de confrontatie aan an met een werkgroep an te voren al had aan- op springen te de la Mar greep onver- de microfoon om ver- .ardigd de aantijging de klasse-schoonmaak te weerleggen: „Dat is onzin hoor, niemand de reinigingsdienst op- gegeven om de wijk xtra poetsbeurt te geVen rband met onze komst, ash komt ja, dan gebeurt el. Maar wij zijn maar ;elletje gewone wethou- laar rukt de poetswagen liet voor uit". Waarvan elage (1) Links in Voorschoten steeds niet hersteld van est dat onlangs werd ge- naar aanleiding van het jarig bestaan van de seling met de Belgische nte Schoten. Niet om- t raadslid Steef Harlaar 'reselijk de beest heeft angen en de andere i met een gigantische opstond. Integendeel. Links heeft zich geër- an het feit dat er 17.000 voor het jumelagefeest uitgetrokken. ilijke orgaan Linea Groen links staat PROF. in DRINKS FUNK CHICKS Vernoemen In navolging van pogingen om een steegje bij de Haar lemmerstraat om te dopen in Zange res zonder naamstraat, hebben enkele vaste gebruikers van het Vrouwen kerkplein hun professor Bolo geëerd. Het bordje is vooralsnog ontkomen aan verwijdering door de gemeente. Maar dat geldt voor wel meer versie ringen langs dit graffity-centrum van Leiden. De nieuwe naam is misschien zo gek nog niet voor het plein. Afge zien van een paar steenklompen heeft het plein toch weinig meer van doen met de vroegere Vrouwenkerk. Het beeld wordt er toch al sinds jaar en dag bepaald door het werk van Bolo en zijn vrienden. FOTO: TEJO RINGERS vol van deze decadente, geld verslindende prestigieuze braspartij. Het blad is overi gens volgeschreven voordat het feest werd afgewerkt, dus het blijft natte vingerwerk als het er om gaat te beschrijven wat zich daar nu werkelijk heeft afgespeeld. Het verfoei lijke gebeuren werd overigens wel door Groen Links bijge woond, maar het feest werd uit eigen zak betaald. Terwijl de raadsleden van de grote partijen allerlei exclusieve ge rechten naar binnen schrok ten en zich met dure cognac lieten vollopen hield Steef Harlaar het waarschijnlijk op een kaal aardappeltje en wat mineraalwater. Er wordt im mers veel honger geleden in de derde wereld en die 17.000 gulden had beter aan een pro ject in Kita in Mali uitgege ven kunnen worden, een straatarme plaats in een straatarm Afrikaans land waarmee eveneens een ste denband wordt onderhouden. Voorwaar een steekhoudend argument. Jumelage (2) Groen Links blijft echter ge nadeloos in Linea Recta door hameren als het gaat om de feestelijke jumelage met Scho ten. De verzekering vooraf van burgemeester P. Canne- gieter dat het niet de bedoe ling was om de „gebraden haan uit te hangen" heeft de Groenen niet gerustgesteld. De gemeenteraad van Scho ten herbergt bijvoorbeeld le den van het ultrarechtse Vlaamse Blok en het is na tuurlijk nooit een lolletje om met deze fascisten aan één ta fel te zitten. Hetgeen Groen Links kennelijk toch gedaan heeft. Hopelijk wel op een zo groot mogelijke afstand. He laas was het Vlaamse equiva lent van Groen Links, de par tij AGALEV om principiële redenen niet aanwezig. Daar viel dus geen pacifistische boom mee op te zetten en te vrezen valt dat Steef Harlaar zich vreselijk verveeld heeft. Hoewel er nogal wordt door- gedramd is de kritiek van Groen Links op het feest met Schoten best te verteren. Maar ronduit bedenkelijk is het toch wel dat Groen Links D66 verwijt dat deze partij, net zoals AGALEV, verstek heeft laten gaan op grond van dezelfde argumenten. „Een echte vriendenstreek, maar wat kun je verwachten van een partij met veel kiezers en weinig (geen) principes. Het is nu eenmaal des D66-ers om in de pers uitgebreid beleidsma kers aan te vallen om vervol gens met hetzelfde gemak voor dat beleid te stemmen. Het schijnt dat je daar stem men mee wint", staat in Linea Recta te lezen. Het lijkt wel of Groen Links zich schaamt omdat de partij toch aan de braspartij heeft meegedaan, en het schuldge voel op aartsvijand D66 pro beert af te wentelen. Alarm De politie in de Bollenstreek kampt met personeelsgebrek. De groep Noordwijkerhout kampt zelfs met hele hoge nood. In een briefje dat onder andere bij de raad Noordwij kerhout terechtkwam schetst ze de penibele situatie. Er is een tekort aan vijfenhalf per soneelslid. Noodgedwongen zijn de han den ineengeslagen met de al evenzeer door onderbezetting geteisterde groep Hillegom. Op maandag-, dinsdag- en woensdagnacht wordt geza menlijk gesurveilleerd. In het hele gebied is tot 15 septem ber als gevolg van de persone le krapte maar één politieauto op de weg. Nu heeft de politie groot ge lijk om in die situatie haar nood te klagen waar dat maar mogelijk is, want het is duide lijk dat het om échte proble men gaat. Maar zo'n brieve is toch niet echt een staaltje van misdaadpreventie. Het heeft meer van een uitnodiging aan inbrekers om op een doorde weekse nacht alarm te slaan in Hillegom. Om als de sur veillanceauto daarheen snelt vervolgens in alle rust een slag te slaan in Noordwijker hout. Het kan toch nooit de bedoeling zijn op die manier de aandacht op de problemen te vestigen. Naam (1) Als alles goed gaat zal Oegst- geest volgende week bevallen van een nieuwe naam voor een laan die het gebied ten westen van de oude Dorps straat zal ontsluiten. Eerder stelde het college van burge meester en wethouders voor de aanduiding Pastorielaan te gebruiken. Niet zo geslaagd, vonden enkele commissiele den. Het college dacht diep na, maar vond geen alterna tief en handhaafde het voor stel. Er kwam echter hulp tij dens de laatste raadsvergade ring. Twee Oegstgeestenaren kwamen tijdens de inspraak ronde in beeld: mevrouw De Glopper en de heer Van Gent. Beiden hadden zich op de ar chiefstukken geworpen en ondekten de namen van Jo- han Mamuchet en een zekere Heerman. Eerstgenoemde was de bouwer van het huis De Grunerie aan de Dorpsstraat. De familie Heerman was ooit in Oegstgeest grootgrondbezit ter en voerde het wapen dat later gemeentewapen werd. Maar omdat het om een naamgeving gaat in een wijk je dat vroeger Kerkbuurt ge noemd werd, werd ook de naam Kerkbuurtlaan in over weging gegeven. En verder zou Homanlaan ook kunnen; de bloembollenfirma Homan heeft ter plaatse ook zijn spo ren nagelaten. Bij zoveel crea tiviteit kon het college na tuurlijk niet achterblijven en enkele mensen werden aan het werk gezet. De historische studie leverde een boerderij met de naam Groenhoeve op die ooit als een standvastig agrarisch overblijfsel aan de Naam (2) De commissie bestuurlijke aangelegenheden toonde on langs echter weinig begrip voor al die historische huis vlijt. „Groenehoevelaan? Dat geeft verwarring met Grune- rielaan", was de wat botte re actie van het Groen Links raadslid Guust van Eisen die mogelijk liever een vredes activist in de straatnaam geëerd had gezien. De socialist Wegman had geen problemen met de voorgestelde naam, maar merkte enigszins cryp tisch op dat hij moeite had met de werkwijze. De chris ten-democraat Hellinga was niet onder de indruk van „Groenhoevelaan" en vond het allereerste voorstel het beste. „Laat het maar Pasto rielaan heten", stelde hij, zijn achterban goed vertegen woordigend. Verwarring is in dit opzicht echter ook moge lijk. De laan die zich naast de Willibrordkerk loopt bij de Leidse Buurt wordt namelijk in de volksmond behalve Kerklaan ook Pastorielaan genoemd. Al met al blijft de straatnaamgeving een pro bleem in Oegstgeest. In anti papistische kringen in het toch al niet erg Roomse Oegstgeest is de naam Pasto rielaan niet in goede aarde ge vallen. Misschien is het toch maar beter om de laan alvast de Burgemeester S. Scheen- stralaan te noemen. Oegst geest is bijna volgebouwd en in de toekomst schiet er voor hem na pensionering mogelijk geen straatje meer over. Gospel Een midzomer-gospelcele- bration wordt morgen ge houden in het Evangelie Centrum De Bethlehems- kerk, Lammermarkt 57. Naast samenzang wordt ook opgetreden door onder an deren het gospelchoir Exal tation, Revelation-4, Marij ke en Harry Govers, Sha ron Henzen en The Rapper Sisters. De viering die om 19.30 uur begint, staat on der algehele leiding van voorganger evangelist Jan Zijlstra. Lezing De Filosofische Vakvereni ging Anna Maria van Schurman houdt maandag een lezing onder de titel: De één is niet de ander. Alteri- teit en misbruik van de vrouw. Drs. Angela Groo- ten begint om 20.00 uur, in zaal ol9, Doelensteeg 16, ge bouw 1174. D66 De Leidse afdeling van D66 vergadert op maandag voor het eerst in de wijk. In buurthuis Pancras-Oost, Middèlstegracht 85, kunnen wijkbewoners vragen stel len aan de raadsleden en problemen aan de orde stel len die in de buurt spelen. Belangstellenden kunnen er vanaf 20.30 terecht. In formatie: 120202. i J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: 1 Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de y eerste twee weken gratis. Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: Adres: I Postcode/plaats:i I l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I iiniiriii»i.iiii»umin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13