Leistra wil niet met veldspelers ruilen f WZmffvxJ icentie van SVV voor andere clubs niet te koop WK voetbal 1994 medio juni/juli Hockeybond vindt EK niet interessant K ]Mr jjB?" ■- iB ONDER DE LOEP t Koplopers winnen bij NK schaken Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! )RT CeidaeSowuvnt DINSDAG 18 JUNI 1991 PAGINA 9 ait meer voetbal in Heizelstadion SEL Na de bekerfinale tussen KV Mechelen en Jrugge van zaterdag is besloten dat er in het Heizel- oo n nooit meer een voetbalwedstrijd wordt gespeeld. jnkelijk zou het duel in het Anderlechtstadion wor- J jhoudenm aar door een verbouwing kon dit niet. eizelstadion, na de dramatische Europa Cupfinale Liverpool en Juventus in 1985 -met 39 doden- al ongeschikt bevonden, werd als alternatief aange- Sinds 1985 waren er al meerdere internationale in het omstreden stadion afgewerkt. Volgens een voerder van het Belgische ministerie van binnen zaken is het stadion zo bouwvallig dat er om de leid te waarborgen veel te veel politiemensen i worden ingezet. ril dat de sloop van het Olympisch Stadion later dit ordt uitgesteld. De Amsterdamse club wil volgend meer tot alle competitiewedstrijden in die accom- e afwerken, omdat het eigen De Meer in capaciteit schiet en men tot de bouw van een nieuw stadion >oid meer toeschouwers wil kunnen ontvangen. I FOTO: DIJKSTRA Sponsors Sparta willen Rob Baan ROTTERDAM Bij Sparta is een bestuurs crisis ontstaan. Gisteravond traden drie le den van de leiding van de Rotterdamse ere divisieclub af, nadat de sponsorgroep had geëist dat Rob Baan als technisch directeur wordt aangesteld. Het bestuur van de Span genclub, dat al eerder dit seizoen in aanva ring was gekomen met de zakenlieden, wil de enige bedenktijd. De sponsors die het be stuur eerder een te onzakelijk beleid verwe ten, willen de huidige trainer van SC Cam- buur aanstellen boven de nieuwe oefen- meester Rob Jacobs. Deze opvolger van Hans van Doorneveld heeft zich al akkoord verklaard met de nieuwe constructie. Baan werkte al eerder, als trainer, op het Kasteel. Dubbel verlies voor bridgers KILLARNEY Nederland heeft bij het EK bridge ook de tweede en derde wedstrijd verloren. Het team, waarin de vedetten falen, staat al achter voor de strijd goed en wel is begonnen. Neder land bezit in Leufkens/Westra een paar van wereldklasse, maar juist dit paar laat het in Ierland volledig afweten. De kwalificatie voor het EK voor vrou wen paren is winnend afgesloten door Carla Arnolds en Bep Vriend, die in drie zittingen een totaal vergaarden van 174,5 procent. Ook Van der Pas Schip pers, die zevende werden met 167,3 pro cent, en Bakker Gielkens, 15e met 162,8 procent, plaatsten zich voor de finale, waaraan 28 paren deelnemen. Haarhuis/Koevermans op plaatsingslijst LONDEN Stefan Edberg (Zwe) en Monica Seles (Joe) zijn bij het tennistoernooi van Wimbledon, dat volgende week begint, als eerste ge plaatst. De tweede posities worden ingenomen door Duit sers, Boris Becker en Steffi Graf. In het mannen dubbel spel zijn de Nederlanders Paul Haarhuis en Mark Koever- mans als dertiende geplaatst. In het vrouwen dubbelspel is Manon Bollegrtaf met de Amerikaanse Katrin Adams als tiende gerangschikt en Brenda Schultz met de Ameri kaanse Rosalyn Fairbank als vijftiende. NEW YORK Het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal zal in 1994 in de Verenigde Staten van 17 juni tot en met 17 juli worden ge houden. Het organisatiecomité heeft dat in New York bekend gemaakt. In dit schema kunnen in het lange weekeinde, waarin Onafhankelijkheids dag (4 juli) valt, zestien wedstrijden worden afge werkt. In welke steden de wedstrijden worden ge speeld is nog niet bekend. De acht tot twaalf ste den waar de wedstrijden worden gehouden zullen eind dit jaar worden bekend gemaakt. De Ameri kaanse organisatoren hebben de wereldvoetbal bond verzocht in het geval de finalewedstrijd ge lijk eindigt en tweede wedstrijd op het programma te mogen zetten. De FIFA beslist daarover in een vergadering in december. DICK KIERS Bul (VRIJS „Zo maar de aardigheid" ipte Frank Leistra on- met volle bepak- ng op de weegschaal. :lm, stick, handschoe- klompen en alle erige beschermende edij aan zijn lichaam •ken met elkaar goed or een extra gewicht n dik veertien kilo- im. „Is heel wat", al- is de hockey-doelman. laar na zoveel jaar ►et je haast niet beter stra was immers als 125 r de sluitpost van het Ne- lands team. Een functie meer inhoudt dan alleen ■ar ballen tegenhouden, »e dat duidelijk zijn!, t gaat veel verder", al- Leistra, die gerust tot de iten van de wereld in deze 1 cialiteit mag worden ge- end. „Je moet zorgen n goede organisatie terin. Ik sta altijd in een ankelijke positie. Als de [ens vóór mij een fout ten, wordt het moeilijk nog te herstellen. Ik !t die veertien kilo mees- yen, in een één-tegen- •Situatie ben ik toch min- beweeglijk. Aan de an- kant heb ik het voor dat ik mijn handen en ten mag gebruiken. Die PARIJS De Europese hockeyfederatie is allerminst gelukkig met het tot nu toe bitter weinig enerverende verloop van het EK in Parijs. Bij monde van bestuurslid Ab van Grimbergen is voor 1995, wanneer in Dub lin om de Europese titel wordt gestreden, een gewijzigde toernooi-opzet aangekon digd. „De uitstraling valt tegen", heeft de 61-jari- ge Hagenaar intussen geconstateerd. „Een EK met twaalf ploegen is achterhaald, we moeten ons hoognodig over ombuigingen beraden Ik heb persoonlijk een voorkeur voor maximaal acht teams. Gedacht wordt aan het splitsen in een A-, B- en mogelijk zelfs C-poule zoals ook bij de clubs al is ge beurd. De winnaar van de B-poule kan zich dan evengoed Europees kampioen voelen". Van Grimbergen, in 1973 coach van het Ne derlands hockeyelftal dat in Amstelveen wereldkampioen werd en tien jaar lang be stuurslid van de KNHB, meent dat de smal le top van het Europese hockey (in Parijs zijn zelfs voor de fanatiekste insiders alleen de wedstrijden van Nederland, Duitsland en hooguit Engeland interessant genoeg) niet verontrustend is. „Kijk naar het voetbal, daar gaat het momenteel toch ook alleen tussen PSV en Ajax", aldus Grimbergen, die het voorstel nog zal moeten aankaarten bij de internationale hockyfederatie (FIH). Een negatief advies van gene zijde is echter, ze ker gezien de teleurstellende toeschouwers aantallen, niet voor de hand liggend. JM Frank Leistra, met veertien kilo extra gewicht. aanvaller heeft alleen maar zijn stick". Leistra zou niet graag willen ruilen. „Ik speel op de trai ning tijdens gezelligheid- stoernooitjes wel eens in het veld mee. Belangrijk om te weten wat een laatste man voelt, of een spelbepaler, of een linkerspits. Maar ik zal altijd in dat doel terugkeren. Ik was een jaar of zeven toen ik er mee begon en ik heb het nooit meer losgela ten. Dat heeft, denk ik, iede re keeper in zich. Heeft ook met je fysieke bouw te ma ken, een keeper heeft ande re spieren, meer geschikt voor explosiviteit, het sprin terstype". Kort voor elk beginsignaal zondert hij zich, samen met reserve Bart Looije, in de kleedkamer even van de buitenwereld af. Terwijl de riempjes van de 'legguards' (in goed Nederlands: been- beschermers) worden vast- gegespt, is Leistra geheel in gedachten verzonken. Con centratie heet zo iets. „Ik denk dan nog eens aan de videobeelden terug". Waar bij vooral de strafcorner, nu eenmaal vaak scherprechter in het hockeyspel, extra aan dacht verdient. „Van Duits land weet je dat Carsten Fi scher graag de hoge bal ge bruikt, terwijl dat tegen de Paki's (Pakistan dus, red.) zelden of nooit gebeurt. Daar kun je rekening mee houden. Proberen om je te genstander voor te zijn. Al blijft het voor een keeper een kwestie van reageren, de aanvaller is in het voor deel. Een perfecte strafcor ner is niet te stoppen". Daarom moet ieder doelman ook een zekere streber zijn. „Dat geldt voor elke top sporter. Wil of kun je geen honderd procent geven, dan hoor je hier niet thuis. Voor een doelman is het extra be langrijk. De bekende inkop- per, hè: iedere fout die ik maak wordt afgestraft. Dat maakt het keepen ook zo spannend, daarom raak je nooit uitgéleerd, kom je steeds weer nieuwe situaties tegen". Daarbij spelen details een es sentiële rol. „Op den duur leer je de tegenstanders wel kennen. Maar dat geldt an dersom, voor de aanvaller naar de keeper toe, natuur lijk ook. Daar schuilt het ge vaar in. De Duitse keeper laat vaak een gat onder zijn ene elleboog vrij. Daar heb ik Floris-Jan Bovenlander tijdens het laatste WK (begin vorig jaar in Pakistan, red.) nog even op gewezen. Prompt scoort hij daar dus twee keer mee. Ja, dan heb je eer van je werk na al die videobanden te hebben afge keken". Al wil Leistra niet zo ver gaan als bijvoorbeeld menig handbalkeep(st)er doet. „Die moeten nog snel ler reageren, moeten dus al tijd op een bepaalde hoek gokken. In het hockey heb je dan nog wel iets meer tijd". Schreeuw Bovendien verstaat elke doelman wel de kunst om de tegenstander op de cruciale momenten (strafcorners- en/of ballen) te intimideren. „Daarbij is een hoop geoor loofd, hoor. Bij een strafcor ner is het altijd muisstil in een stadion. Sta je tien se conden naar die climax toe te werken. Heel gespannen. Een flinke schreeuw wil de concentratie dan nog wel eens verstoren. Of lang bij de scheidsrechters blijven protesteren, een paar keer te vroeg uitlopen, dan wordt menig tegenstander toch on zeker. En baat het niet dan schaadt het ook niet. Maar als het lukt, dan geeft dat een lekker gevoel. Alleen li chamelijk geweld, nee, dat zal ik nooit gebruiken", al dus Leistra die ook bij elke strafcorner op zijn vier ver dedigers moet kunnen reke nen. „Een kwestie van team work". Verbale bagage heeft Frank Leistra genoeg in huis, daar over kunnen ook zijn team genoten meepraten. „Dat vindt niet iedereen even leuk", weet ook de nog wei eens over de schreef gegane doelman. „Maar ik doe het in het belang van het team. Om die verdediger wakker te houden wanneer ik dat nodig vind. En daar moet zo'n jongen dan maar tegen kunnen. Zo niet, dan is hij hiervoor niet geschikt en graaft hij zijn eigen graf. Ja, topsport is hard. Er is een hele duidelijke hiërarchie binnen ons team. De routi niers moeten de jongere spe lers nog weieens tot de orde roepen". Leistra werkt bij Philips en heeft daar soms contact met PSV-collega Hans van Breu- kelen. „Maar over het kee persvak hebben we samen nog nooit echt kunnen pra ten. Gewoon omdat er te weinig tijd voor is. Zoiets zou best interessant zijn, ja. Hoe los jij dit op? Misschien dat het er nog eens van komt. Ik denk wel dat er verschillende herkenbare punten naar voren zullen komen". •HT Formeel de mogelijkheid p it de ene betaald club de licentie en andere over- Mr. dr. Heiko van fcn, voorzitter van |ntie-commissie be- voetbal van de verwijst alle ge- die op die moge- duiden naar het M3i*r fabelen. mee. „Jaren geleden heeft die problematiek eens een rol ge speeld inzake een wens in Amersfoort om toen de licen tie van het te verdwijnen FC Amsterdam over te nemen. Toen bestond er nog geen li- centie-beleid, waarna in een speciale procedure het verzoek werd afgewezen. Maar sinds dien bevat het licentieregle ment een artikel, waarin wordt bepaald dat een licentie niet aan andere partijen kan worden overgedaan of ver kocht. Als dat wel zou kunnen zou het een beetje gaan lijken op handel in lege b.v.'s en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Een licentie kan absoluut niet te gelde worden gemaakt". Voorzitter J.F.H. Hulshuizen van de reglementencommissie van de KNVB voegt daaraan toe: „De reglementen voorzien alleen in het verdwijnen van een club tijdens de competitie. Voor het geval SVV in twee duels van NAC wint en daar na wordt opgeheven, bieden de reglementen geen uitkomst. De eredivisie zou dan uit 17 clubs bestaan. Het sectiebe- stuur kan vervolgens bij keuze een club laten promoveren. Die keus zou kunnen vallen op Heerenveen of NAC; NEC komt naar mijn smaak als offi ciële degradant niet in aan merking. Voor de hand ligt trouwens dat NAC dan promo veert, maar dat is op basis van interpretatie van de reglemen ten. Voor wat de licentiekwes tie betreft: een club kan slechts door fusie in de eredi visie worden geplaatst". Het geen bijvoorbeeld pesprectie- ven zou kunnen bieden voor Dordrecht'90, omdat Excelsior al eerder heeft aangegeven geen belangstelliung voor een fusie met SVV te hebben. Nevelen Het licentie-verhaal werd de afgelopen dagen actueel voor met name clubs als FC Den Haag en Heerenveen. Op het oog was de licentie van SVV, dat gedoemd is te verdwijnen, hoewel voorzitter/eigenaar John van Dijk zich te dienaan gaande officieel nog in neve len hult. Vorige week werd bekend dat FC Den Haag een gooi zou willen doen naar de licentie van de Schiedamse eredivisieclub als onverhoopt op een degradatieplaats zou worden gefinisht. De Hage naars stelden zich afgelopen weekeinde veilig, maar Heer enveen kon het vege lijf niet redden. Nadat de degradatie van Heer enveen een feit werd, verkon digde voorzitter Van der Vel de dat een gooi zou worden ge daan naar de licentie van SVV. Slechts het bestuur be taald voetbal zou ter zake kun nen optreden en anderszins kunnen besluiten, maar zo'n manoeuvre lijkt niet erg waar schijnlijk. Voor wat betreft de situatie rond SVV bevindt de voetbal bond zich in een lastig parket. Op 27 mei werd het bestuur van de profsectie vanuit de al gemene vergadering gevraagd al vast intern een beslissing te nemen over de voortgang rond SVV, waarna er van alle kan ten louter stilte werd betracht. Inmiddels 'leeft' de Schiedam se club nog en luidt de meest gangbare theorie dat Van Dijk de twee duels met NAC alsnog gespeeld wil zien. De recette van het thuisduel, dat zater dagmiddag om 16.00 uur al in de Kuip wordt gespeeld, wenst hij tenminste nog te toucheren om de enorme schuldenlast ietwat te verlichten. Naar verluidt zouden ook deze week de 'fusiebesprekingen' tussen Feyenoord en SVV worden hervat. De Kuip-club, waar trainer Wim Jansen af gelopen weekeinde zijn aan blijven bijna verbond aan de eis tot versterking van de spe lersgroep (vooral een spits er bij), zou dan een aantal spelers van SVV overnemen en de kapitaalkrachtige Van Dijk een plaatsje in het bestuur aanbieden. Waardoor de Schiedamse autohandelaar als nog via een omweg daar be landt, waar hij een aantal ja ren geleden niet welkom was. Gisteren werd overigens be kend dat Vlissingen ook vol gend seizoen toch uitkomt in het betaald voetbal. het, Jan, dat jullie Amsterdam premies in poruitzicht zijn gesteld er zo weinig mogelijk te incasseren?. „Klopt". Zijn de ook individueel bena- d d (Brouwer: „Dat weet ik zagen die aanbie- eruit? Brouwer: „Gro- leine". We zijn nergens gegaan, hebben alles af in het veld is er, bewezen dat er niets n-manager Jan na het duel tegen jen Matty Verkam- Trouw. ïad, tot het gaatje re i is er zelden meer bij. tl ik er niet aan twijfel lak de wil aanwezig is, C Den Haag de laatste veelvuldig als ploeg Ie \1 over bij het publiek, vol tg eerlijk weten dat ik ngii) verloren wedstrijd bij Jai in Sittard met de pest lijf in de bus zit. Op ikeling na maken de spelers echter al weer 'ezier. Zoiets snap ik !t en dus trek ik dan de 'ie dat ze er niet echt mee bezig zijn. Velen zijn, ik merk het steeds weer, te be schermd opgevoed en hebben het veel te gemakkelijk. In derdaad, je komt hetzelfde beeld tegen als in de gewone maatschappij". Elftalleider Loek van Driel van FC Den Haag in de Haagsche Courant. „De NBB gedraagt zich bela chelijk. De bond heeft vele rare eisen gesteld om ons te dwarsbomen en probeert nu wanhopig krabbelend het ge zicht te redden, maar zal uit eindelijk toch aan het kortste eind trekken. Het Nederland se publiek zal dit niet pik ken". Bokser Regilio Tuur in Het Parool. „Ja, ik ben so wie so een groot voorstander van een basisin komen. Dus in feite proberen wij naar een niveau te komen dat die topsporters en dan gedifferentieerd voor diege nen die daar behoefte aan hebben voldoende midde len hebben voor een bestaan; dat dat enigszins in redelijk heid kan gebeuren. Ten twee de proberen we ze tegelijker- Boris Becker...spiegel. I FOTO: SP tijd die kansen te geven in termen van materiaal, trai ningsmogelijkheden, stage etc. dat ze zich sportief kunnen ontwikkelen. Nou, daar kan voorlopig nog een heleboel geld in. Daar hebben we ze ker het eind nog niet be reikt". Wouter Huibregtsen, voor zitter van het NOC, in De Telegraaf. „Een griepje is je eerste ge dachte, maar na een paar da gen had ik zulke dikke han den, knieën en voeten, dat ik me nauwelijks nog kon bewe gen. Ik moest zelfs worden gevoerd. In het ziekenhuis werd ontdekt dat ik acute reuma had. Jeetje, denk je dan, kom ik daar nog wel van af?". Speerwerpster Ingrid Lam- mertsma in het Algemeen Dagblad. „De mensen zeggen daar dat ik binnen een jaar in Oranje zal voetballen. De nieuwe trainer (George Leekens; red.) zei dat hij het gevoel heeft dat ik een topper kan worden. Dat die woorden waar zijn blijkt wel, als je de meer dan uitstekende aanbieding die ik kreeg ziet". Peter van Vossen van KV Mechelen in Voetbal Inter national. „Soms vraag ik mijn manager Ion Tiriac of mijn ouders hoe ze die enorme invloed verkla ren. Komt het misschien door wat ik zeg? Dat ik een beetje anders ben misschien? Dat ik andere dingen belangrijk vind? Misschien fascineert het velen dat ik na een hopeloos lijkende achterstand van wel 2-0 in sets kan terugkomen en toch nog de overwinning uit het vuur sleep...Dat ik me juist op het moment waarop ik hopeloos verloren lijk te staan het rustigst voel. Ik heb in elk geval geen idee wat ik precies uitstraal. Dan kijk ik maar weer eens in de spiegel en lach". Boris Becker in Sport Inter national. „Al met al hielpen de Ajacie- den dus zes dotten en 14 kleintjes om zeep. En dat voor het oog van mascotte Ruben van Veen, de ELjunior die dit seizoen in 99 wedstrijden 318 doelpunten maakte, waarmee hij Europees topscorer aller tijden is. Spijtig dat hij pas elf is, maar Ajax gunt hem nog wat tijd, zo schijnt". Verslaggever André Bis schop in Trouw. EINDHOVEN In het Phi- lipsstadion hebben de belang rijkste drie spelers van het toernooi om het Nederlandse schaakkampioenschap geïmpo neerd. De grootmeesters Piket, Van der Sterren van Van der Wiel wonnen allen. Van Mil brak in zwakke positie af te gen Bosboom. Piket boekte een grootmees- terlijke zege op Pieterse. In een Konings-Indier leverde wit nogal overbodig een pion in. Met deze plus had de lands kampioen uit Leiden geen moeite de partij te beslissen. Het zettenverloop van de partij Nij- boer (wit) - De Etoer was: 1. e2-e4 c7- c5. 2 Pgl-f3 d7-d6, 3. d2-d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 Pg8-f6, 5. Pbl-c3 a7-a6, 6. f2- f4 e7-e5, 7. Pd4-f3 Pb8-d7, 8. a2-a4 Lf8-e7, 9. Lfl-d3 0-0, 10. 0-0 Pd7-c5, 11 Kgl-hl e5xf4, 12. Lclxf4 Lc8-g4, 13. Ddl-d2 Ta8-c8, 14. Tal-el Tf8-e8, 15. Pf3-d4 Pc5-e6, 16. Lf4-e3 Pe6xd4, 17. Le3xd4 Lg4-e6, 18. Pc3-d5 Pf6-d7, 19 Dd2-b4 Le6xd5. 20 e4xd5 Tc8-e7, 21. Ld4xg7 Kg8xg7, 22. Db4-g4+ Le7- g5. 23. Telxe8 Dd8xe8, 24 Dg4xg5+ Kg7-h8, 25. Dg5-h4 Pd7-f8, 26. Tfl-el De8-d7. 27. Dh4-f6+ Kh8-g8, 28. Ld3- f5 Dd7xa4, 29. Df6xd6 Tc7-e4, 30. b2- b3 Da4-a5, 31. Dd6-g3+ zwart geeft SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. BBC 1, 18.10 uur Activ-8, Sport, ont spanning en wetenswaardigheden, 21.30 uur: Big Break, snooker, 00.40 uur: Paardenraces in Ascot. Duitsland 3, 22.45 uur Sportplatz. Superchannel, 21.00 uur Hang loose, sportmagazine. Sportnet, 18.00 uur Sport. Eurosport, 18.00 uur Sport. MORGEN BBC 1, 14.50 uur Paardenraces in Ascot. BBC 2, 17.00 uur: Paardenraces in Ascot, vervolg BBC 1. Sportnet, 08.00 uur Sport. Eurosport, 14.00 uur Sport. PRIJSVRAGEN DEN HAAG De prijsverde ling van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeind is: Lotto 24: le prijs: 1 x 357.689.00, 2e prijs: 4 x 37.500. 3e prijs: 52 x 2.925,60, 4e prijs: 2.775 x 54,80, 5e prijs: 53 4555 x 5,00. Cijferspel (vaste prijzen): 0x6 goed; 2x5 goed: 23 x 4 goed; 245 x 3 goed; 2 383 x 2 goed Toto: le prijs: 3 x 16.820,30, 2e prijs: 78 x 171,70, 3e prijs: 935 x 35,80 Winnaar Payne Stewart. FOTO: AP Golfer Stewart wint US open CHASKA De Amerikaan Payne Stewart heeft op de Ha- zeltine National Golf Club in Chaska (Minnesota) het toer nooi om de US open golftitel gewonnen. Stewart ging in de play off over achttien holes te gen zijn landgenoot Scott Simpson in 75 slagen, drie bo ven par, rond. De beslissingswedstrijd was noodzakelijk geworden omdat beide spelers het toernooi zon dag hadden afgesloten op 282 slagen. Simpson verloor de wedstrijd op de laatste drie ho les door drie bogies. Hij kwam uit op een totaal van 77 slagen. Londen wil einde aan sportboycot Zuid-Afrika LUXEMBURG Het Verenigd Koninkrijk wil zijn EG-part- ners winnen voor een initiatief dat een einde moet maken aan de sportboycot van Zuid-Afrika. De Britse premier, John Major, zal in de Europese topconferentie die eind deze maand in Lu xemburg wordt gehouden voorstellen dat de twaalf EG-landen in de Verenigde Naties een initiatief nemen om de sportboycot geleidelijk op te heffen. Wilt u meer welen bel dan hel Epilepsie Informatiecentrum 06 -8 2124 II Of steun de epilcpsicbestrijdini giro 34781 MAAK EPILEPSIE NIET ERGER DAN HET WERKELIJK IS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9