tassenbeoordeling zowel ►surd als diep tragisch Noordiers vredesoverleg met vertraging van start Indiase oppositie wil Congrespartij steunen Hulporganisatie: militaire steun in Etiopië welkom Westerse troepen nodig in Noord-Irak Cynisch het nog niet duidelijk het duurt voordat de resjx net n rstruc arin i iimd 1 :es. I oezui men weedi )ok n op in ire n r -jtenland ceidóesoivuvnt dinsdag is juni 1991 pagina 7 Vjetunie biedt j|i-Scudsysteem 1 Israël aan (ZALEM De Sovjetunie heeft .jesteld aan Israël een defensie-sy- fte verkopen dat bescherming biedt JScud-raketten die door de Sovjetunie Huceerd worden. Het systeem is nog ]end in het Westen, zo melden de Is- •he kranten Jerusalem Post en Haar- fen overeenkomst tussen de Israëli- militaire producent Raphaël en het >drijf Mikojan zou op korte termijn kunnen worden, aldus militaire in. Het anti-Scudsysteem van de nie zou effectiever zijn dan de ;aanse Patriotraketten die tijdens de fcrlog door Israël bij de Scud-aanval- 1 Irak ingezet werden. Algerijnse premier vormt regering ALGIERS Premier Sid Ahmed Ghozali van Alge rije heeft een regering ge vormd, zo is vanmorgen of ficieel in Algiers meege deeld. De nieuwe regering telt 29 ministers, van wie er zes al minister waren. Er is één vrouw bij, terwijl er een nieuw ministerie ge vormd is voor de mensen rechten. Minister van bui tenlandse zaken is Lakhdar Brahimi, die tot nu toe plaatsvervangend secreta ris-generaal van de Arabi sche Liga was. Minister van defensie blijft generaal-ma- joor Khaled Mezzar. Rechter van Bhutto-proces doodgeschoten KARACHI Gemasker de mannen hebben van daag een vooraanstaande Pakistaanse rechter dood geschoten die betrokken was bij het proces tegen de echtgenoot van Benazir Bhutto, de vorige premier van Pakistan. Rechter Nabi Sher Junejo, zijn lijfwacht en zijn chauffeur kwamen om toen de aanvallers het vuur openden in een ge rechtsgebouw in Karachi. Hurd laakt nieuw EPU-ontwerpverdrag LUXEMBURG De Luxemburgse minister van buitenlanse zaken, Jacques Poos, heeft zijn EG-collega's gisteren in Luxemburg een nieuw ontwerpverdrag voor een Europese Politieke Unie voorgelegd. Maar de Britse minister van buitenlanse zaken, Douglas Hurd, vindt dat het streven naar een Europese Unie zoals dat in het huidige EG-verdrag wordt omschreven ver ge noeg gaat. Hij: „Het is goed dat anderen voor Europa een federale roeping in het verschiet zien, maar het Verenigd Koninkrijk wil dat niet". Hurd suggereerde dat zijn land een EPU- verdrag niet zal ondertekenen wanneer niet aan de Britse bezwaren wordt tegemoet geko men. Ook minister Van den Broek heeft nog bezwaren tegen het ontwerp zoals dat nu ter ta fel ligt, al gaat het meer in de richting van de Nederlandse opvattingen dan het vorige. Greenpeace blokkeert Gotthardtunnel ZÜRICH/WENEN Leden van de mi- lieu-organisatie Greenpeace hebben gis teren de belangrijkste verkeersaders in de Alpen, de Gotthard in Zwitserland en de Brennerpas in Oostenrijk, geblok keerd. Greenpeace protesteert daarmee tegen de „transito-terreur" van de EG, die volgens de milieu-organisatie in bei de Alpenlanden uit is op een toename van het verkeer door het gebergte. De EG en de Europese Vrijhandels Associa tie (EVA) waar Oostenrijk, Finland, IJsland, Noorwegen, Zweden en Zwitser land lid van zijn moeten bij hun on derhandelingen over een Europese Eco nomische Ruimte werken aan milieu vriendelijke oplossingen voor het transi- toverkeer, zo eiste Greenpeace in Ziirich. Boudewijn in Kouseband - Orde LONDEN Koning Boudewijn van België is gisteren opgeno men in de Orde van de Kouse band. De eer van de prestigieu ze Britse versierselen viel de Belgische vorst op het Londense kasteel Windsor ten deel. De Orde van de Kouseband werd in 1348 ingesteld door Eduard III van Engeland. Het zacht blauwe ordelint wordt tegen woordig hoofdzakelijk aan mo narchen toegekend, hoewel het oorspronkelijk een beloning voor militaire verdiensten be trof. Koningin Beatrix werd vo rig jaar in de Orde van de Kou seband opgenomen. 1 de voorpagina) NNESBURG De ibeoordeling, die het was van de giste- door het Zuidafri- parlement afge wet op de per registratie, was zo- bsurd als diep tra- Door herclassificatie het herhaaldelijk lat blanken na gron- noordeling werden ijstreerd als kleurlin- zwarten. iken van de grimmige tidsjaren worden moei- gevuld met tragische in. Gezinnen die uiteen gereten omdat kinde- andere rassenbeoorde- igen dan hun ouders of :n van de ouders werd rd als blanke en de an- kleurling. Mensen raakten banen kwijt, moesten hun huizen verkopen of soms zelfs hun dorp verla ten omdat ze ineens werden ingedeeld bij een ander ras. Bizarre rituelen moesten bij twijfelgevallen de doorslag ge ven. De potloodtest bijvoor beeld, die werd bedacht tijdens het hoogtepunt van het apart heidstijdperk. Een ambtenaar steekt daarbij een potlood in het haar van iemand, meestal een zwarte die beweerde kleurling te zijn om zo een ho gere status te krijgen. Het on derwerp werd gevraagd om het hoofd te schudden en als het potlood niet uit het stugge kroeshaar viel, dan was over duidelijk dat het hier een ne ger betrof. De laagste categorie werd zo weer uitgebreid. Bij baby's die door blanke ge zinnen werden geadopteerd, werden de billen geïnspec teerd. Kleurvlekjes bepaalden in twijfelgevallen dat het kleurlingen betrof en dan ging de adoptie natuurlijk niet door. Bij volwassenen gaven ook neusvorm, tanden en an dere uiterlijke kenmerken de doorslag. Enkele maanden ge leden verscheen weer de ge bruikelijke 'herclassificatielijst' van de regering. Daaruit blijkt al onder meer dat volgens de alwijze overheid twee kleur lingen Chinees zijn geworden, een Chinees is nu Indiër, drie blanken werden Indiër en ook vijf zwarten gaan nu als In diërs door het leven. „Iedereen is nu bevrijd van de beklemming van de apart- heidswetten", zei president De Klerk gisteren. Er is echter nog één wezenlijke wet blijven liggen en dat is de grondwet die bepaalt dat zwarten niet zijn vertegenwoordigd in de regering en parlement. Er is nu slechts een almachtige ka mer voor blanke vertegen woordigers en verder zijn er tandeloos gemaakte kamers voor Aziaten en kleurlingen. President De Klerk heeft be loofd daarin verandering te brengen. En voor de eerste keer in de Zuidafrikaanse his torie een democratie te vor men met stemrecht voor ieder een. Hij vroeg gisteren om be grip van de zwarte burgers omdat het nog wel enkele ja ren zal duren voordat het zo ver is. „Democratie moet wor den bereikt door onderhande lingen. Een langdurig proces, maar ik twijfel er niet aan dat we zullen slagen", aldus De Klerk. Regering en ANC moeten for meel nog beginnen met ge sprekken over een nieuw staatsbestel. De afgelopen maanden toonde het ANC zich in toenemende mate ongedul dig over De Klerks benade ring en eiste een overgangsre gering waaraan organisaties, zoals het ANC, kunnen deel nemen. Het ANC heeft steeds gezegd dat de blanke regering niet ge- Sandra Laing was een van de slachtoffers van de gisteren afgeschafte apartheidswet. Ze werd bij haar geboorte geclassificeerd als blank, op haar 21e werd ze opeens ingedeeld als kleurling. FOTO: AP lijktijdig deelnemer en scheidsrechter kan zijn tijdens het toekomstige democratise ringsproces. De overgangsre gering, onafhankelijk van de huidige, moet toezicht gaan houden op leger en politie en op de eerste vrije verkiezin gen, aldus het ANC. Tot nu toe heeft de Zuidafrikaanse rege ring die eis naast zich neerge legd en ook gisteren maakte De Klerk duidelijk dat hij een andere route voor ogen heeft. De Klerk wil, liefst nog dit jaar, een meerpartijenconfe- rentie, waaraan politieke groe peringen als gelijkwaardigen deelnemen. De conferentie moet dan vervolgens een nieu we grondwet opstellen en ver kiezingen uitschrijven onder supervisie van de huidige re gering. Het ANC heeft met haar eis voor een overgangsre gering een andere visie. Tij dens haar congres begin juli zal het ANC duidelijk maken in hoeverre zij bereid is tot een compromis. alz-j| l: Moskou wil ™vvjlT afronden ïzet 1 deD JUNCTION De er iaanse president Geor- rijdktt heeft gisteren gezegd takejeen brief van zijn Sov- f-Coga Michail Gorbatsjov gege] ontvangen, waaruit voorjat Moskou de onder- er dingen over de reductie ;n d» strategische kernwa- woiTART) wil afronden. jemde de inhoud „zeer ijk" en een „positieve lelinfl- ^it de brief blijkt p pjBush dat Moskou vast- dat is een START-ver- ooa| ondertekenen. Deson- meningsverschillen at dcF^RT uit de weg zijn icy pj. De onenigheid staat kan H> een zomertop in de et viarop Bush en Gorba- xliedr verdrag willen on- 1 diePen- Het START-ver- pgjuceert het aantal stra- stelli kernwapens van bei- krijjlrmachten met dertig js 2 Bush is nog steeds be- t ve#* Juni naar Moskou te oor iif er een sneUe door- te be«omt- Als dat niet mo- g pjijkt hoopt Bush eind )unt]^e t0P van zeven i ooJ)kste industrielanden t hel Londen, het START- igvlalmet Gorbatsjov te on- zet. ren- ept dl roor imer tig iVO-i elt aantal joodse ichtoffers vast Tijdens de Twee- Idoorlog zijn tussen de miljoen joden omge- loor de hand van de —ierbij is „voor eens en - 6 «ftenschappelijk en ob- ujsteljastgesteld hoeveel jo- de nazi's zijn ver- aldus de Duitse we- ,per Wolfgang Benz in 'tynig^ren uitgekomen boek van de Volkeren- Ie Telling van Slacht- het Nationaal-Soci- •fd van het onder- 'um voor antisemi- technische uni- van Berlijn, heeft zijn van toer meer geschreven diehazi's te bestrijden die holocaust nooit itsgevonden. Asmaskers Vraag en aanbod, daar draait het in de handel om. En als je door de verkoop van asmaskers ook nog een groot aantal mensen gezond houdt, geeft het doen van (goede) zaken nog meer voldoening. Op de Filipijnen is de armoede zo groot, dat een handelaar zich niet snel zal afvragen of het wel eerlijk is, dat hij profiteert van een vulkaanramp. FOTO: AFP NEW DELHI De India se oppositie heeft zich gis teren bereid getoond te gaan praten met de Con grespartij die waarschijn lijk dertig zetels tekort- komt voor een absolute meerderheid in het India se parlement. Leiders van het Linkse Front een samenwerkingsver band van communistische par tijen en het Nationale Front geleid door de Janata Dal van ex-premier V. P. Singh overwegen de Congrespartij en haar bondge noten „van buitenaf te steu nen". De prognose is dat de Congres- partij zal eindigen op 220 zetels en dat de bondgenoten daar nog vijftien zetels aan zullen toevoegen. Om te regeren heeft de partij minstens 265 ze tels nodig. Sommige Congres leiders hebben erop gezin speeld dat de Janata Dal, met een terugval naar 85 zetels de grote verliezer van deze ver kiezingen, wellicht zal splitsen over de vraag of er een coalitie moet worden aangegaan met de Congrespartij. Mocht dat de komende dagen gebeuren, dan kan de Congrespartij over een absolute meerderheid beschik ken. Een ding overheerste gisteren in de politieke reacties in In dia: de nieuwe regering moet zijn normale termijn van vijf jaar kunnen uitzitten. India kan zich geen tweede tussen tijdse verkiezingen veroorlo ven en stabiliteit is van groot belang aangezien de deplora bele toestand van 's lands eco nomie. De verkiezingen, die begon nen op 20 mei en na de moord op Gandhi op 21 mei werden uitgesteld tot 12 en 15 juni, zijn nog niet helemaal afgewerkt. Er moet in een later stadium nog worden gestemd in der tien kieskringen waar de ver kiezingen zijn stopgezet we gens de moord op kandidaten. HET LEVENDE EILAND h Onverhoeds vallen de vier mannen de wachters aan, et stuurgebouw staan. Toch ziet één van hen nog kans ff nop in te drukken, waardoor in het laboratorium van lien rode lamp gaat branden, ten teken dat er iets niet in jMaar de lamp flikkert slechts even en gaat dan weer uit. wnannen van Butcher doen hun werk goed... In het labo- woverlegt de geleerde juist met Winter, wat er nu moet gebeuren, nu Rob zoek blijft. „We kunnen de grote dag niet lan ger uitstellen", zegt Prudon; „als Rob overmorgen nog niet terug is... ja, dan zul je de raket alleen moeten besturen. Er zit helaas niets anders op". Op dat moment waarschuwt Prudons assistent, dat de attentielamp heel even heeft gebrand. „Er zal wel niets aan de hand zijn", zegt Prudon, „maar laten we toch maar even gaan kijken". UTRECHT Logistieke ondersteuning door militairen bij de bestrijding van voedseltekorten in Etiopië is zeer welkom, maar dan nu meteen en niet pas over een paar weken. Dit zei J. Wil- lemse van de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht gisteren in een reactie op de plannen voor een internationale militaire hulpactie in het door burgeroorlog en hongersnood geteisterde gebied. In VN- en EG-verband wordt al geruime tijd gesproken over de inzet van militairen bij een humanitaire actie om de uit zichtloze situatie in de Hoorn van Afrika, waar tientallen miljoe nen mensen van de honger dreigen om te komen, te doorbre ken. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft bij defensieminister Ter Beek al een gewillig oor gevonden voor de inzet van Nederlandse militairen en heeft het plan besproken met zijn Duitse en Britse collega's. Willemse ziet nog veel haken en ogen aan een militaire operatie onder de vlag van de Verenigde Naties. „Het is geen Irak. Er is geen sprake van een verslagen regering", zo luidt zijn reactie. Voor Somalië en Sudan ziet hij grote problemen bij het inzetten van militairen voor een humanitaire hulpactie. „In Somalië zijn grote delen van het land niet te betreden door hulpverleners omdat je eruit geschoten wordt. Militairen zouden zich er dus moeten binnenvechten en dat is heel wat anders dan een huma nitaire hulpactie". van den broek en hurd eensgezind: LUXEMBURG Nederland en het Verenigd Koninkrijk zijn het eens over de aanwe zigheid van westerse troepen in Noord-Irak ter bescherming van de Kurden, zo heeft mi nister Van den Broek gisteren in Luxemburg meegedeeld na overleg met zijn Britse collega Douglas Hurd. Van den Broek wilde niet zeggen of hij zijn Amerikaanse collega James Baker zal vragen de Ameri kaanse troepen voorlopig in Noord-Irak te houden. Maar hij legde wel sterk de nadruk op het belang van het op één lijn blijven. Irak moet zelf de ontmanteling van zijn massa vernietigingswapens betalen. Naar verwachting kost dit de Iraakse schatkist vele honder den miljoenen guldens. Daar naast blijft een wapenembargo naar Irak onverminderd van kracht, zo heeft de Veilig heidsraad gisteren in New York besloten. Schattingen over de exacte kosten lopen uiteen van van 400 tot 1600 miljoen gulden. De Britse ingenieur Douglas Brand, die in Irak wegens 'spionage' tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld was, is gisteren na bemoeienis van ex-premier Edward Heath vrijgelaten. Jordanië heeft gis teren de internationale ge meenschap gevraagd tussen beide te komen om Jordaanse burgers te redden die in Ku- wayt ter dood zijn veroordeeld wegens vermeende collabora tie met Irak. Een Kuwayts mi litair tribunaal veroordeelde gisteren een Jordaanse vrouw ter dood omdat zij tijdens de Iraakse bezetting leiding gaf aan een meisjesinternaat en zou hebben meegewerkt aan een pro-Iraakse publicatie. Idoor ROGER SIMONS BELFAST Op het Stor- mont-kasteel in Belfast zijn de leiders van vier po litieke partijen gisteren zij het wederom met vertraging rond de ta fel gaan zitten om onder handelingen te beginnen over herstel van het zelf bestuur over Noord-Ier- land. Het was het eerste overleg tussen meerdere partijen in Noord-Ierland in zestien jaar. De vertraging werd veroor zaakt door dominee Ian Pais ley, leider van de democrati sche unionisten. Hij zou over te weinig informatie beschik ken betreffende de Australi sche diplomaat Sir Ninian Stephen Groot-Brittannië en de Ierse republiek hadden af gelopen weekend deze 68-jari- ge gewezen gouverneur van Australië uitgekozen om de tweede fase van het Noordier- se overleg (het gesprek met Dublin) voor te zitten. Twee van de vier Noordierse consti tutionele partijen die door Groot-Brittannië werden uit genodigd om deel te nemen aan het nieuwe vredesinitia tief, accepteerden onmiddellijk het voorzitterschap van Sir Ni nian. Alleen beide leiders van de protestantse unionisten, do minee Ian Paisley (aanvoerder van de afgescheiden 'democra tische' fractie) en James Moly- neaux vroegen bedenktijd. Ulster-minister Peter Brooke van Groot-Brittannië is zeven tien maanden bezig geweest om deze conferentie op gang te krijgen. Of ze ooit het defini tieve einde zal betekenen van de Ierse troebelen (de huidige begonnen in de jaren zestig) valt af te wachten. door Jo Wijnen BRUSSEL Het is weer rustig in Brussel. Niks meer te zien of te horen. Een paar weken geleden werden er nog de hevigste raciale rellen uitgevochten die de Belgische hoofdstad ooit heeft gekend. De autoriteiten hebben meer politie in het vooruitzicht gesteld. Dat alleen levert het bewijs dat ze wel bang zijn, maar evengoed niet wensen na te denken over wat er in de hoofdstad van Europa gaande is. Daarom ik vertrouw het niks. Wat ik eigenlijk wil beweren is dat Brussel een zieke, ontwrichte stad is. Want kijk maar rond: nergens wordt zoveel kleine nering opgedoekt als in Brussel. Een complete maatschappelijke categorie dreigt gewoon te verdwijnen. Het sociale gat dat als gevolg daarvan ontstaat, wordt aan de ene kant opgevuld met enorme rijkdom, duurte en protserigheid, en andere andere kant met verval, verkrotting en leegstand. In Brussel zijn rijkdom en welstand de naaste buur van armoede en neergang. Er is bijna niets meer dat die twee uitersten scheidt. Vroeger werden villawijk en achterbuurt nog door een grote, sociaal sterke middenklasse op afstand gehouden. Nu bevindt zich tussen herenhuis en krot slechts een handvol kantoorpanden en wat winkelstraten. Tussen de expansie en de uitzichtloosheid is intussen een nieuwe activiteit tot bloei gekomen: de speculatie. De Belgische autoriteiten zouden er goed aan doen hun blik vooral op de onmiddellijke nabijheid van de EG- gebouwen te richten. Nergens in Brussel is zoveel vraag naar huizen, appartementen, kantoren en betaalbare winkelruimten. In de stad bevinden zich honderden, mischien wel duizenden dichtgetimmerde, vervallen en in ongerede geraakten huizen. Je voelt er de aanwezigheid van de in hun vuistje lachende eigenaars die denken eerdaags hun grote slag te kunnen slaan. Het ontbreken van een actieve kraakbeweging en de meest elementaire ruimtelijke regels, hebben ertoe geleid dat dit soort speculanten niits te vrezen heeft. Hun onroerend goed rot langzaam weg. maar wordt tegelijkertijd steeds meer waard. Soms zie je met eigen ogen hoe mensen door speculanten en projectontwikkelaars uit hun huizen worden gepest. In Brussel bewonen tienduizenden huurders hun panden tussen hoop en vrees: iedere dag kan het bericht komen dat ze moeten opkrassen omdat iemand op de plaats waar ze soms al een mensenleven lang wonen een mooi project heeft bedacht. Terwijl de weg van deze aan de kant geduwde Brusselaars vrijwel rechttoe naar het getto leidt, groeit de groep van mensen politici, zakenlui, euroeraten, journalisten, lobbyisten, juristen die hun peperdure panden gedurende het weekeinde leeg laten staan omdat ze een tweede huis in de Ardennen of in Oostende hebben, of omdat ze ieder weekeinde "naar huis"gaan in Londen, Rome. Parijs, Madrid. Amsterdam, Frankfurt, Kopenhagen noem maar op. Er wordt zelfs niet geheimzinnig over gedaan. Ettelijke goed geinformeerde Brussselse actiegroepen kunnen ieder belangstellende van grote hoeveelheden schokkende cijfers en statistieken voorzien die het sociale cynisme van de Hoofdstad van Europa passend in kaart brengen. Ik blijf volhouden dat Brussel een van de mooiste en warmhartigste steden van Europa zou kunnen zijn. Overal treft men nog resten van een zekere grandeur aan, een ritmische en zwierige schoonheid die zo treffend het grensgebied van het Romaanse en Germaanse Europa aangeeft. Dat alles staat op het punt weggevaagd te worden. Terwijl de stad zich onbekommerd te buiten gaat aan de cultuur van de poenmakerij, wordt de druk op de sociale ketel almaar groter. Prent de namen van de wijken waar straks opnieuw de klappen vallen maar alvast in uw hoofd: St.-Jans-Molenbeek, St.-Joost-Ten-Node, Schaarbeek, St.-Gillis, Koekelberg. En leer het simpele sociale recept waarmee de daar opgehoopte ongenoegens tegemoet worden getreden ook maar van buiten: meer politie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7