Joegoslavië op de rand van... 818 Wetten tegen discriminatie op arbeidsmarkt zijn geen lnx( Aardverschuivingen in onze gezondheidszorg Een open ein< bij debat over Defensienota [TE OPINIE CeidócSouoCMlt dinsdag is juni 1991 pagé— fje ZAI Idoor van de beroepsbevolking. Dus: bestaat de helft van Verenigde Staten dezelfde ervaring had, is men soneelsbestand bij de overheid uit migranten te zwarte bevolking als klant willen, dan zupste' PAUL ROSENMÖLLER de stad uit zwarte mensen, zorg dan ook dat je per- daar tot wetgeving overgegaan. In Canada duurt doen bestaan, worden alleen maar verlaagd en dan ook aan de andere kant van de balie zwara te soneelsbestand voor de helft uit zwarte mensen be- dat beleid nog maar kort, zo'n vijf jaar en is het in nóg niet gehaald. sen moeten staan. Meer vanuit een economil^cu< Zo af en toe bestaat er de mogelijkheid de Haagse burelen te ontstijgen en wel in de meest letterlijke zin van het woord. Ik had het genoegen met zeven collega's uit de Tweede Kamer een reis te maken naar Canada en de Verenigde Staten, om daar het minderhedenbeleid onder de loep te nemen. Juist dat beleid, omdat niet ontkend kan worden dat dat in Nederland nog steeds een groot probleem is. En ik verwacht dat die moeilijkheid de komende jaren alleen nog maar groter zal worden. Immers, de werkloosheid onder migranten stijgt almaar, ter wijl de werkloosheid in z'n geheel ongeveer gelijk blijft. De toegankelijkheid tot het onderwijs levert problemen op. De vraag is dus hoe je daar nu eindelijk iets aan kunt doen. Wij bezochten nu juist Canada en de Verenigde Staten omdat daar wetten bestaan die erop gericht zijn de positie van minderheden (de zwarte bevolking natuurlijk, maar ook vrouwelijke gehandicapten en in Canada de oorspronkelijke bewoners) te verbeteren. Ook wordt het bedrijfs leven gestimuleerd tot een personeelsbestand te komen dat een afspiegeling is van de samenstelling 1 de beroepsbevolking. Dus: bestaat de helft van de stad uit zwarte mensen, zorg dan ook dat je per soneelsbestand voor de helft uit zwarte mensen be staat. De vraag is natuurlijk of wij iets kunnen leren van de manier waarop die landen het probleem hebben aangepakt. Het antwoord daarop is volmondig 'ja', waar ik echter direct aan toevoeg dat zij op een aantal terreinen (denk aan de sociale zekerheid) nog veel van 'ons' kunnen leren. Hardnekkig Een paar opmerkelijke conclusies: De bestaande discriminatie is zowel hier als daar een hardnekkig verschijnsel. De minister-president erkende on langs nog dat op de arbeidsmarkt gewoon gediscri mineerd wordt door werkgevers. Maar het is te simpel om te veronderstellen dat je dat kwaad met alleen wetgeving zou kunnen bestrijden; daar is een meer omvattend beleid voor nodig, gericht op integratie, waarbij werk, scholing en huisvesting belangrijke sleutelwoorden zijn. In Nederland hebben we de afgelopen tien jaar op een vrijblijvende manier getracht de positie van de allochtonen te verbeteren. Dat beleid heeft nauwe lijks iets opgeleverd. Omdat men in Canada en de Verenigde Staten dezelfde ervaring had, is daar tot wetgeving overgegaan. In Canada duurt dat beleid nog maar kort, zo'n vijf jaar en is het in opgaande lijn. Dit in tegenstelling tot de VS. Daar is het in de zestiger jaren als gevolg van de Civil-Rights-bewe- ging (denk aan de niet-gewelddadige acties onder leiding van Martin Luther King) tot wetgeving ge komen om discriminatie te verbieden en de achter gestelde zwarte bevolking (zo'n dertig a veertig jaar geleden kende men daar nog een soort apart heid) een handje te helpen. Reagan en Bush heb ben de laatste tien jaar een dikke streep door dat beleid gehaald. De Democraten, maar vooral ook de zwarte bevolking zelf, zijn uitermate pessimis tisch en cynisch over de nabije toekomst. In de VS is men dus duidelijk op de terugtocht. Goede voorbeeld De overheden in de VS en Canada geven wel het goede voorbeeld. Zowel uit de statistieken als uit onze persoonlijke ervaring blijkt dat op de departe menten en gemeentehuizen daar veel zwarten en vrouwen werken. In Nederland is dat absoluut niet het geval. Onze vrijblijvend geformuleerde doel stellingen om een bepaald percentage van het per soneelsbestand bij de overheid uit migranten te doen bestaan, worden alleen maar verlaagd en dan nóg niet gehaald. Dat de overheid het goede voorbeeld geeft, is i Canada van groot belang, omdat één van de wet ten zegt: wil je als particulier bedrijf in aanmer king komen om zaken te doen met de overheid (het leveren van materiaal of diensten, het ver richten van onderhoud en dergelijke) dan worden er eisen gesteld aan je personeelsbestand. Daar moeten dan ook jaarlijks rapporten over gemaakt worden, zijn er klachtenprocedures, sancties etce tera maar is er ook een hoop bureaucratie. Indien je als overheid in de positie wilt verkeren om eisen te stellen, moet je natuurlijk wel eerst zelf je zaak jes op orde hebben. Veel bedrijven in Canada hadden grote weerstand tegen dit soort wetgeving. In Nederland is dat nog zo. Werkgevers bij ons wijzen alles af wat niet vrij blijvend is. Toch zijn in Canada en de VS de weer standen verminderd nu die wetten er eenmaal zijn. Diverse bedrijven, zoals Coca Cola en banken, gaan zelfs verder. Zij hebben gemerkt dat een be leid gericht op het in dienst nemen van meer min derheden en meer vrouwen 'good business' is. De redenering van de bank bijvoorbeeld is: als wij de zwarte bevolking als klant willen, dan ook aan de andere kant van de balie zwarij sen moeten staan. Meer vanuit een economic vanuit een sociaal motief kom je toch op 1 uit. In de VS is de werkloosheid onder de zwf' volking wel groter dan onder de blankeif zijn de verschillen onder de mensen die ken kleiner dan in Nederland. Daar i een probleem dat vrouwen en zwarte menj aantrekkelijke, slecht betaalde baantjes veifc en dat ze minder promotiekansen hebben, f kennen wij in Nederland, maar onze zorg n één is toch dat zoveel allochtonen helemaj baan hebben. Een reis van zo'n dag of elf leidt ook tot \l derlinge discussie. Het minderhedenvraagstl Nederland geen zaak van één partij. Het vri een eensgezinde aanpak. Ik hoop en vertroJ dat het bezoek aan de VS en Canada niej voor ons kamerleden leerzaam was, maar de minderheden in Nederland er zo snel r de vruchten van plukken. Aan mij zal het gen. Serviërs zijn niet meer welkom in hun vakantiehuisjes op Silba, een Kroatisch eilandje voor de kust van Silba is een eilandje voor de kust van Joegoslavië. Het behoort tot de repu bliek Kroatië. Silba is een (nog) rustig vakantieoord. De zomerhuisjes zijn ei gendom van Kroaten en Serven, die in de weeken den en de vakanties de oversteek naar het eiland maken. Vorige maand hebben de Ser vische eigenaren allemaal een brief in hun bus gevonden met een hoogst onaangename in houd. Hun huiqes blijken met onmiddellijke ingang te zijn onteigend en de Serviërs wordt gezegd zich niet meer op Silba te vertonen. De brief was ondertekend door hun Kroatische 'ex-buren' op Silba. Ik kreeg een kopie van de brief, toen ik onlangs in Bel grado was, en stond even te knipperen met m'n ogen. „Ge zien alle schade die de Servi sche politiek heeft aangericht in Kroatië, hopen wij dat u zult begrijpen niet langer meer te kunnen verblijven in „uw" huis in Silba... Het is niet no dig enig woord vuil te maken aan uw Byzantijnse ziel, maar toch adviseren wij u nog eens te kijken naar het beestachtige gedrag van uw Tchetniks (Ser vische royalisten). Zij gedra gen zich als Indianen. U bent solidair met hen, terwijl zij dat in dag uit belangrijke objecten in Kroatië opblazen en de hui zen van onze intellectuelen vernielen. U, Serviërs, hebt nooit tot Europa behoort. En zoals u zich nu gedraagt, bent u er ook niet welkom. Dus is u de toegang tot Silba bij deze ontzegd. Wij raden u aan geen dwaasheden te begaan en niet te denken dat iemand u hier nog vriendelijk tegemoet zal treden". De priester Lecic van de Ser visch orthodoxe kerk, met wie ik in Belgrado een lang ge sprek voer, is een levend be wijs van de diepe kloof - „haat", zegt hij zelf - die er bestaat tussen Kroaten en Ser ven, in het bijzonder tussen Kroatische katholieke en Ser vische orthodoxe christenen. De RK-kerk in Kroatië is uit hetzelfde hout gesneden als die in Polen, zo betoogt hij. Haar roeping is te doen wat het volk haar vraagt te doen. En dat kan tot een godsdienst oorlog leiden. De priester overhandigt mij een kopie van een brief die de bisschoppen van Kroatië in februari '91 hebben gestuurd aan alle ka tholieke bisschoppen over de hele wereld. De brief is een lange aanklacht tegen de on derdrukkingspolitiek van de Serviërs, vanaf 1918 tot heden. Met geen woord wordt gerept over de vreselijke gebeurtenis sen, in de jaren 1941-1945, toen Kroatië onafhankelijk was, zij het onder een fascistische dic tatuur. Behalve op de joden werd toen ook volkerenmoord op de Serviërs gepleegd; 800.000 mensen werden ge dood. In de bisschoppelijke brief heet het dat de Kroaten in die jaren leden onder de aanvallen van gewapende FOTO: PR groepen Serviërs (Tchetniks), waarop het Kroatische regime (Ustacha) wraak nam op de Servische bewoners van Kroa tië. Priester Lecic heeft de kantlijn bij deze passage in vette letters geschreven: „Leu gen". Oorzaak en gevolg zijn hier bewust omgekeerd en het harde feit - volkerenmoord! - wordt verzwegen. Tot op de dag van vandaag heeft de RK- kerk geen berouw getoond over wat toen gebuerd is. In hun afkeer van Servië gooien de bisschoppen de Byzantijnse cultuur en het communisme op één hoop, als zij de situatie na 1945 beschrijven. „De toe passing van Byzantijnse prin cipes in de communistische po litiek tegenover de RK-kerk... was bedoeld om de (westerse) culturele identiteit van de (Kroatische) natie te vernieti gen en de integratie in een oosterse cultuur te bewerkstel ligen". Als ik even later langs m'n neus weg vraag, welke toe komst priester Lecic voor Joe goslavië wenst, houdt hij een pleidooi voor de terugkeer van de monarchie. Een samenspel tussen patriarch en koning ziet hij als de enige garantie voor het behoud van het oosterse christendom. Dus. toch! En dat geldt, volgens Lecic, niet al leen voor Joegoslavië, maar even zo goed voor Rusland. Plein Het hoofdkwartier van de Kroatische Democratische Ge meenschap (HDZ), de regeren de partij in Kroatië, is gelegen aan het 'Plein ter herinnering aan de slachtoffers van het fascisme'. Althans, volgens de plattegrond van Zagreb die ik in mijn hotel heb gekregen. Maar het plein moet herdoopt zijn, want de naam die ik ont cijfer betekent zowel als het 'Plein van de grote Kroatische heersers'. Op z'n zachtst ge zegd onkies, en ik neem me voor de algemeen-secretaris, Ante Beljo, van de HDZ te vragen om opheldering. Deze wuift m'n bedenkingen weg. Men overweegt immers om el ders in de stad een ander plein te „reserveren". Maar dit plein, in het hartje van Za greb, moest een „natuurlijke" naam krijgen. Want alle stra ten die er op uitlopen dragen de namen van Kroatische heersers uit de tijd dat Kroatië onafhankelijk was; dat was in de tiende en elfde eeuw na Christus. Ik staar nog even op m'n plat tegrond en merk wat zuur op dat ik nog nooit gehoord heb van koning „Socijalisticke re- volucye". Maar ook die straat zal binnenkort wel een andere naam krijgen. Ante Beljo is sinds een half jaar terug in Kroatië, na 21 jaar in Canada te hebben gewoond. Hij heeft een bliksemcarrière in de par tij gemaakt en behoort naar éi gen zeggen tot de kleine groep intimi rond president Tucman, die tussen haakjes zich op een publieke bijeenkomst heeft la ten ontvallen dat hij blij is dat zijn vrouw „joods noch Ser visch is". Ik vraag Beljo welke boodschap ik mee moet nemen voor thuis. Dat de onafhanke lijkheid van Kroatië een feit wordt, zo zegt hij. Verder overleg met Servië heeft geen zin meer. Het is tijdverspilling. Ondertussen vernietigen de Serviërs onze economie. De culturele verschillen zijn te groot om samen verder te kunnen. „Kroatië heeft een westerse cultuur, want bij ons staat het individu centraal. Maar in het Byzantijnse Servië denkt men in collectiviteiten en dicteert de staat". Nog voor het einde van deze maand zal Kroatië zich onafhankelijk verklaren, net als Slovenië. Ik heb gehoord dat het met de persvrijheid maar pover ge steld is in Kroatië. Maar Ante Beljo ontkent dat de staat, dus zijn partij, enige invloed op de pers uitoefent. De communis- ten-van-gisteren controleren de media nog steeds, zo be weert hij. (Een paar dagen la ter koopt de Kroatische rege ring overigens vrijwel alle kranten op). Als blijk van waardering van het bezoek dat ik breng, geeft Beljo mij een vrijkaartje voor de eerste para de van het onafhankelijke Kroatische leger, in het Za- greb-stadion. De kleur van de uniformen is gelijk aan die van het Hongaarse leger uit de 18e eeuw. Ontslagen Dragovic Veselinu Petar is sa men met 15 collega's op staan de voet ontslagen. Hij werkte in een electronica-fabriek in Sibenik. Op zijn werk waren geen aanmerkingen. Zijn te kortkoming lag elders: hij is Serviër. Op 3 mei '91 heeft de ondernemingsraad van de fa briek besloten dat alle werk nemers een loyaliteitsverkla ring aan de republiek Kroatië moeten ondertekenen. Drago vic weigerde dit, want hij is voorstander van het behoud van de Joegoslavische federa tie. Op 7 mei kreeg hij een brief, ondertekend door Petar Rajevic, de directeur van de fabriek. De weigering om de loyaliteitsverkaring te onder schrijven betekent, zo schrijft de directeur, „dat deze werk nemer de staatsstructuur en het wettige systeem van de re publiek Kroatië niet erkent... en dat betekent dat hij ook de regels in de fabriek niet res pecteert en daarom wordt zijn werkverband beëindigd. Want met zo'n houding schept deze werknemer een ondraaglijke relatie voor zijn collega's, hij brengt hét produktieproces in gevaar en de persoonlijke vei ligheid van de andere werkne mers... en daarom moet hij wel ontslagen worden". Er is een mogelijkheid in beroep te gaan tegen dit be sluit, binnen twee weken. On dertussen blijft het besluit wel van kracht en de beroepsin stantie is dezelfde onderne mingsraad die eerder besloot Dragovic en zijn 15 Servische collega's in één klap de deur te wijzen. Het deugt niet in Kroatië. En over Servië of Slovenië zou ik soortgelijke ervaringen kun nen vertellen. Loopt het dus uit op een burgeroorlog in Joe goslavië? Ik durf het niet te zeggen. Als ik er naar vraag, krijg ik steeds ten antwoord: "Dat is toch te gek in deze tijd". En ik proef inderdaad geen oorlogsstemming. Toch broeit er iets. (Mient Jan Faber is algemeen secretaris van het Interkerke lijke Vredesberaad. Hij heeft een boek over de ontwikkelin gen in Oost-Europa in voorbe reiding en reist daarvoor vaak door het Oostblok. In onze krant doet hij maandelijks tus sentijds verslag van zijn erva ringen.) Wanneer er gesproken wordt over de stelselher ziening in de gezondheids zorg, is alles nog niet con creet. Het gaat om te be ginnen over hoofdlijnen. Wat al die veranderingen voor gevolgen hebben, blijft voorlopig onduide lijk. Het doel is, dat het nieuwe ziektekostenstelsel op iedereen van toepassing zal zijn. Het on derscheid tussen ziekenfonds en particulier verzekerden zal verdwijnen. Absolute duide lijkheid over de inhoud van de nieuwe zorgverzekering kan nog niet worden verschaft. De eindsituatie is mede afhanke lijk van de onderweg opgeda ne ervaringen. Als alles volgens plan ver loopt, zal volgend jaar een aantal belangrijke wijzigingen van kracht worden. Invoering van de nominale premie in de Ziekenfondswet is niet de eni ge of de laatste wijziging in het stelsel. Momenteel zijn wijzi gingen bij de Eerste en de Tweede Kamer in behande ling, die ervoor moeten zorgen dat diverse starre structuren in de gezondheidszorg een stuk flexibeler worden. Mark twerking is een kreet die in dit verband vaak opduikt: ver zekeraars en zorgverleners moeten door het introduceren van competitie-elementen doelmatiger gaan werken. Gevolgen Een van de in te voeren ver anderingen bestaat uit het af schaffen van de voorgeschre ven werkgebieden van de zie kenfondsen. Hierdoor wordt het mogelijk dat verzekerden kunnen kiezen uit meerdere ziekenfondsen, die hen op grond de acceptatieplicht zul len moeten accepteren. Het belangrijkste onderdeel betreft, het schriftelijk vastleg gen van de aanspraken van verzekerden. Dit lijkt onbe nullig, want mondelinge af spraken tussen een verzekerde en zijn verzekeraar heeft waarschijnlijk niemand ooit voor serieus gehouden. De be tekenis van de schriftelijke vastlegging van de aanspraken is niet gering. Om die gevol gen te onderkennen, moeten we eerst een zekere ordening in de gezondheidsbrij aanbren gen. De nieuwe zorgverzekering valt in twee delen uiteen. Het eerste deel betreft de 'inkoop van zorg'. Een verzekeraar koopt, met het oog op het vol doen aan de aanspraken van zijn verzekerden, bij zorgaan bieders de benodigde zorg in. Het tweede deel betreft de 'verkoop' aan de verzekerden van de door de verzekeraar in gekochte zorg. Het spreekt vanzelf dat deze transacties door de ondernemende verze keraar schriftelijk worden Het zijn immers normale over eenkomsten, die elke andere onderneming sluit. Maar zult u zeggen, dat gebeurt nu toch ook? Ja, met het verschil, dat de huidige zorgverzekeraar de minister is, die de overeen komsten voor ons allen sluit. Vandaar de aanduiding van een volksverzekering ten ziek tekosten. Dat er een nauwe band bestaat tussen de inkoop en verkoop overeenkomst die de verzeke raar sluit, zal geen verbazing wekken. In deze schriftelijke overeenkomsten vindt immers de 'vertaling' plaats van de wettelijke zorgaanspraken naar het concrete geval van de verzekerde. Deze overeen komst krijgt dezelfde beteke nis en vorm als de huidige particuliere polisvoorwaarden. Aangezien de handen van de verzekeraars aan de kant van de inkoop niet meer strak zijn gebonden, zal er wat te onder handelen zijn aan de kant van de verkoop, dat wil zeggen bij het sluiten van zorgpolissen met verzekerden. Niet langer wordt door de minister en de tail voorgeschreven wat er in de overeenkomst met de ver zekerde moet staan. Hierdoor hebben de verzekeraars de ruimte gekregen in overleg met de verzekerden zelf deze in te vullen. De verrassende consequentie van deze ruimte is, dat eenzelfde wettelijk recht op zorg, er niet meer voor alle verzekerden hetzelf de zal hoeven uit te zien. Voor particulier verzekerden, is het niet zo bijzonder dat de ene polis van de ander afwijkt. Men moet echter bedenken, dat het bij particuliere verze keringen gaat om schadever zekeringen. Maar de nieuwe zorgverzekering blijft een on derdeel van het stelsel van so ciale zekerheid. Zo krijgt de verandering in de gezond heidszorg door de overheve ling van de inkoop en verkoop van zorg, de kenmerken van de privatisering van PTT en Postbank. Goedbeschouwd zal binnenkort in stilte een aard verschuiving plaatsvinden. (K. Tuinstra is lid van de Tweede Kamer voor het CDA). IC 1 jat De taken van de krijgs macht in de nieuwe vei ligheidssituatie zijn nogal veranderd. Het einde van de Koude Oorlog heeft weliswaar rust geschapen in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie, maar de kans op kleine conflicten is toe genomen. De wereld, ze ker buiten Europa, is er niet veiliger op geworden. Vandaar het toenemend be lang van crisisbeheersing. De toekomstige krijgsmacht wordt hiervoor toegerust. Mobiliteit en flexibiliteit staan daarom in de Defensienota van minister Ter Beek voorop. Een lucht mobiele brigade, transport- en gevechtsvliegen, fregatten en mariniers (met amfibisch transportschip) vormen hier voor de ingrediënten. Inzet kan niet alleen binnen het NAVO-verdragsgebied plaats vinden, maar ook daarbuiten. In het laatste geval is de WEU de organiserende instantie. Ook de kans op het uitvoeren van 'peace-enforcing' operaties (Korea, Golfoorlog) is toegeno men. In die situatie vindt uit voering plaats onder auspiciën van de VN. Nu politiek over andere mili taire instrumenten kan wor den beschikt dan vroeger, dringt zich de vraag op welke consequenties dit heeft voor het politieke besluitvormings proces, de krijgsmacht en de maatschappij. De snelheid van de politieke besluitvorming kan bepalend zijn voor de ef fectiviteit van het militaire op treden. De politieke discussie tijdens de Golfcrisis heeft dit aangetoond. Lering Toen na bijna vijf maanden er enige bereidheid was om troe pen te sturen, bleek uiteinde lijk de militaire voorberei dingstijd het knelpunt te zijn om de politieke besluitvor ming om te zetten in daden. Hieruit dient men lering te trekken. Inzet van snelle, mo biele inzetmiddelen verdraagt zich niet met lange besluitvor mingsprocedures. Herziening van bestaande procedures die nog gebaseerd zijn op het uit breken van grootschalige con flicten, is daarom gewenst. Snelheid mag echter niet ten koste gaan van zorgvuldig heid. Ook behoeft dit niet te leiden tot aantasting van poli tieke bevoegdheden. Het kan wel leiden tot verantwoor dingsplicht achteraf in plaats van toestemming vooraf. Hier bij wordt dan niet zozeer ge dacht aan de beslissing over de uiteindelijke inzet van de een heden, maar de reeks van acti viteiten die hieraan vooraf gaan (aanwijzen eenheden, personele en materiële voorbe reiding, coördinatie met ande re landen enzovoort). In de nota van Ter Beek wordt voor optreden buiten het NAVO-verdragsgePe° voorkeur uitgesprokejstr€ het VN-verband. Tijdi debat erover in de Kamer werd gezien d^eri mende kans op dergelij'"sJ raties wel verzocht ea£exj tair attaché bij de VN York te plaatsen. Er w^ 8e ter niet gesproken ofan consequenties voor d»6er macht en de politieke j ties van toekomstig pqrrV forcing optreden. Eén P organen van de Veilj raad is het Generale i, "l mité. Zijn taken zijiH* -■ meer het opstellen vaDl nen voor gebruik vaif*--! pend geweld en inzet bevelvoering over deD J Veiligheidsraad ter liaan king gestelde strijdkó he Inhoud aan deze takfleen het Generale Staf-Coga i nu toe nog niet gegei om tijd is er nu rijp voorJat lijkheid vooraf over dingei ties waaronder en dj sti waarop eenheden woiiTAI gezet is gewenst. Geen inzicht hk" Tijdens de behandeling nota in het parlement5 nog eens herhaald dat I 1S zicht kon worden gegj0/1* mogelijke toekomstige? *?e ties. De diffuse veilighp atie is hier debet aL neemt niet weg dat ckj ij del van 'contingency p|- de onzekerheid kan IS e teruggebracht. Het v#aro dat extra tijd benodigd'1 v in situaties waarin diePen- schikbaar is. De gef"06 omstandigheden stell( extra eisen aan de krijg™' Behalve materiële is 3, 1 sonele flexibiliteit vef Ju situaties waarin voor irf ei eenheden een grote bei0™1 aan dienstplichtig P^j kan dit een knelpunt t.£e Van hieruit is dan ookü^st recte relatie met helLo schappelijk draagvlalme een dergelijke inzet. ren- risatie vooraf schept dl duidelijkheid voor i krijgsmacht als samenfiei In de jaren zestig \|ch grond van de NAVO-! van de 'flexible respto krijgsmacht en met lij^, landmacht geherstrucjg m De strategie, waarin ^001 plaats was ingeruimd tjerj. bruik van tactische ^ter pens, leidde tot bijstel£,stc het politieke en militL sluitvormingsproces. U lijk waren het bezuiiLer die een vroegtijdigkren maakten aan dit hei ringsproces. kn 1 Deze keer staat men begin van een tweedL pende operatie. Ook i er een wijziging op irij schikbare militaire nj' (zij het gelukkig van c heel andere orde) dieh tiek ter beschikking s£at lessen uit de jaren zeLt^ gen hierbij niet verlor} (Lui tenan t-kolonel Doel is verbonden deling onderzoek i derlands Instituut voi nationale Betrekkingej gendael" te Den Haag\ Minister Ter Beek van defensie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6