olgend jaar reeds heffing op ebruik bestrijdingsmiddelen Voor zo'n prijs vliegen ze weg. Seksuele moraal sinds 1981 weinig veranderd Eeidó© Commit irdere aanpak bepleit dngen in Rijnmond MEER JONGEREN OP OVERVALLERSPAD ÏNISTER NOEMT CONVENANT MET DELFLAND 'TIJDELIJK' Van den Broek „behouden terug op kabinetsbasis" Groene kikker voor elk 'schoon'schip NENLAND DINSDAG 18 JUNI 1991 PAGINA 3 ERDAM De Zuidhollandse Milieufederatie wil een har- lanpak van lozingen in de Rijnmond. Een onderzoek, an vandaag de resultaten zijn bekendgemaakt, wijst uit meeste grote chemische en petrochemische bedrijven en finaderijen draaien met verouderde, onvolledige en of te handhaven vergunningen op basis van de Wet Veront- ng Oppervlaktewater. Vier grote bedrijven werken zelfs vergunning. Het gaat om lozingen van cadmium, lood, olie en gechloreerde koolwaterstoffen in de Rotterdamse Nieuwe Maas en Waterweg. De ruim twintig jaar oude eft niet geleid tot het beoogde doel, beëindiging of sane- jn de situatie, aldus de milieu-federatie die de verant- ■lijkheid legt bij de directie Zuid-Holland van Rijkswater- waarbij het zou ontbreken aan een structurele aanpak. >cial id-s!} 13: Industrie Rijnmond loost er lustig op los Klachten mishandeling bejaarden blijken juist BEILEN Personeelsleden van het verpleeghuis De Altingerhof in het Drentse Beilen hebben zich schuldig ge maakt aan ernstig normoverschrijdend gedrag tegenover de vijftien demente bejaarden die op de afdeling worden verpleegd. Dat heeft de geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid in de noordelijke provincies vastgesteld. In overleg met het open baar ministerie wordt nu mogelijke ver volging van personeelsleden overwogen, aldus inspecteur J. van Veldhuizen. De inspectie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van klachten van drie leerling-verpleegkundigen over het stel selmatig grof bejegenen en zelfs mis handelen van patiënten. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Ondanks inspanningen van politie en justitie om gewapende overvallen te voorkomen en extra beveiligingsmaatre gelen van het bedrijfsleven, blijkt er een constante aanwas van jon geren te zijn die zien op het overvallerspad wagen. Het métier kent een vaste kern beoefenaars. Van de overvallers die worden aange houden blijkt ongeveer zeventig procent al eerder een overval te hebben gepleegd. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) blijken met name Italianen behoorlijk actief bij overvallen in Nederland. Het aantal overvallen dat wordt opgelost blijft achter bij de stijging van het totale aantal overvallen. Omdat nog niet alle onderzoeken naar overvallen in 1990 zijn afgerond kan de CRI nog geen definitief percentage ophelderingen geven. Maar eind decem ber was 21 procent van de overvallen opgelost, tegen 29 procent in december gemiddeld in de afgelopen jaren. De laatste jaren schom melt het uiteindelijke oplossingspercentage rond de 37. VVD: werkgevers moeten zieken sneller passend werk geven DEN HAAG De VVD wil dat werkgevers, die zonder geldige reden weigeren hun zieke werkne mer passend werk aan te bieden, sneller wordt aangepakt. De ziektewet biedt de mogelijkheid tot sancties, maar de procedures duren te lang. In de praktijk worden werkgevers daarom vrijwel nooit bestraft, zo blijkt uit een recent onderzoek van het GAK. Het VVD-kamerlid Linschoten heeft staats secretaris Ter Veld (sociale zaken) gevraagd de procedures te versnellen. Het betreffende artikel van de ziektewet is volgens Linschoten een uitste kend instrument om zieke werknemers opnieuw in te passen in het arbeidsproces. Bij de banken en de chemische industrie kregen langdurig zieken nog het vaakst passend werk: 4 procent. Maar in de bouw en de gezondheidszorg lag dat percentage slechts rond 0,5. Aanrijding na joy-riding DEN HAAG Twee jongens van 14 en 15 jaar, die vannacht een ri tje probeerden te maken in de auto van hun moeder, hebben dit moeten bekopen met een aanrij ding. Toen zij op de Sportlaan af wilden slaan naar de Segbroek- laan reden zij tegen een lichtmast. Door hun rijstijl was het tweetal de politie al opgevallen. De ach tervolging duurde echter niet lang. De aanrijding werd veroor zaakt door hun hoge snelheid en het natte wegdek. De voorkant van de auto is geheel vernield. De jongens missen tanden, hebben een gebroken kaak en een her senschudding. Zij zijn opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis. rdbi ;t Vt y van de voorpagina) HAAG Minister zegt positief te tegenover het con- it dat het Land- Jchap onlangs na- ,,4200 glastuinders in Estland sloot met Atii' Hoogheemraadschap cter,nd. Wel beschouwt t convenant als een k instrument in een jngssituatie. Volgens ;n ^jnister kan het niet i als vervanging van 'et Verontreiniging ,bulvlaktewater. de Jnders namen met het nimf i lant de ïnspanningsver- oet jig op zich om het afval- ïet aje zuiveren. Vanuit de g iejeweging is er steeds e kritiek geuit op het jant, omdat dit te vrij- 0 zou zijn. Igeringsbeslissing over ie feerjarenplan, waarover [binet vrijdag overeen- (ng bereikte, wijkt Lop onderdelen af van pleidsvoornemen zoals dat vorig jaar augustus door de toenmalige landbouwminister Braks werd gepresenteerd. Doel is het gebruik van be strijdingsmiddelen in de land bouw in het jaar 2000 te hal veren. In 1995 moet een ver mindering van 35 procent tot stand zijn gebracht. Voor de agrarische sector brengt de omschakeling naar milieuvriendelijker teeltme thoden hoge kosten met zich mee. Staatssecretaris Gabor verwacht dat tot 2000 2,3 mil jard gulden extra moet worden geïnvesteerd. Op jaarbasis lo pen de extra kosten op tot naar schatting 830 miljoen gul den in 2000. Heffing Om invoering van het plan ge deeltelijk te bekostigen komt er een heffing op bestrijdings middelen. Die gaat volgend jaar al in en moet 19 miljoen gulden opbrengen. Voor 1993 en 1994 zijn de opbrengsten jaarlijks geraamd op 25 mil joen gulden. Daarnaast wordt bekeken of er op bepaalde be strijdingsmiddelen een extra belasting komt om het gebruik te ontmoedigen. Bestrijdingsmiddelen waarvan vast staat dat ze te schadelijk zijn voor het milieu, worden verboden. De sanering van deze middelen vindt plaats in twee fasen, te weten vóór 1995 en vóór 2000. Als er voor be paalde middelen geen alterna tieven voorhanden zijn, kan een uitzondering voor sommi ge toepassingen worden ge maakt. Binnen drie maanden komt de regering met een lijst waarop deze uitzonderingen staan vermeld. Alders en Gabor willen per sector nauwkeurig volgen in hoeverre de doelstelling wordt gehaald. Als blijkt dat een be paalde sector het gebruik van bestrijdingsmiddelen niet vol doende terugdringt, volgt er een verbod op deze middelen. „Dit element hebben we toege voegd om de ene sector niet het slachtoffer te laten worden van het falen van de andere sector", aldus Alders. Grote schaal Aparte aandacht is er voor de zogenaamde grondontsmet- tingsmiddelen, die op grote schaal worden gebruikt om de grond te zuiveren van ziekten en plagen. Het gebruik van deze middelen moet met tach tig procent verminderen. Met ingang van 1993 mag de grond slechts een keer per vier jaar worden ontsmet. Vanaf 2000 wordt dat een keer per viif jaar. Bovendien moeten boeren en tuinders de noodzaak tot grondontsmetting kunnen aantonen. Terwijl het kabinet wat de glastuinbouw betreft streeft naar gesloten bedrijfssytemen, worden voor de andere agrari sche sectoren de zogenaamde geïntegreerde teeltmethoden als oplossing beschouwd. De geïintegreerde landbouw tracht zo min mogelijk gebruik te maken van chemische mid delen en meststoffen, zonder dat de opbrengsten per hectare dalen. Onduidelijk Hoewel de glastuinbouw niet negatief staat tegenover het gisteren gepresenteerde Meer jarenplan Gewasbescherming, staat men er ook niet bepaald over te juichen. De voorzitter van de drie Hollandse Land bouw Organisaties, C.J. Over- kleeft, vindt overigens met de Zuidhollandse Milieufede ratie - dat het plan niet be paald uitblinkt door duidelijk heid. De tuinbouw zal zich heel wat positiever over het plan uitla ten als blijkt dat bij de uitwer king ervan het bedrijfsleven nauw wordt betrokken. Tot nu toe heeft men echter nog geen uitnodiging voor overleg ont vangen. Van de mogelijkhe den die het tuinbouwbedrijf sleven bij een dergelijk over leg geboden krijgt, hangt het in feite af of het plan is uit te voeren. De sleutel voor de op lossing van het vraagstuk moet volgens Overkleeft wor den gezocht bij de Commissie Toelating Bestrijdingsmidde len, die al jarenlang bezig is toetsingscriteria voor gewasbe schermingsmiddelen vast te stellen. Tot nu toe is men daarin nog steeds niet ge slaagd. Overkleeft vraagt zich dan ook af hoe die criteria fei telijk worden ingevuld. Hij zou het betreuren als een en ander uitmondt in een dictaat van bovenaf, terwijl toch de glas tuinbouw gezien ook een convenant over deze kwestie met het Hoogheemraadschap Delfland heel duidelijk heeft laten zien dat er bereid heid is maatregelen te nemen die soms nog verder reiken dan de minister wenselijk acht. De Zuidhollandse Milieu federatie heeft ook forse kri tiek op de Commissie Toela ting Bestrijdingsmiddelen, die er na vijftien jaar nog steeds niet in geslaagd is een duide lijk standpunt in te nemen. Dure kersen De Hollandse kers wordt duur betaald. De nachtvorst, die de afgelopen maanden de fruitteelt heeft geteisterd, is er de oorzaak van dat de helft van de Betuwse kersenoogst verloren ging. En hoe kleiner het aanbod, hoe hoger de prijs. De verwachting is, dat de kersen die fruitteler Wim van Gelderen hier uit zijn boomgaard in Geldermalsen plukt, ruim tien gulden per kilo opleveren. FOTO: ANP iLAND REDT NSPLAN UELSVOORT -toeslag en neer an haasteren tAAG De LPG-toe- de motorrijtuigenbelas- rdt per 1 juli met 395 verhoogd en vervol- 16 september weer gulden verlaagd. Ook iltoeslag zal in twee worden veranderd; len de dieselrijders Iden meer belasting betalen, later komt eens 125 gulden bij. irwarrende situatie is ilg van computer-tech- iroblemen. De compu- •ammateurs van het ie van financiën wa- Ivan uit gegaan dat de Kamer gewoon ak- :ou gaan met de door linet voorgestelde ver- Een meerderheid CDA en de PvdA wil- ;r de verhouding tus- ielastingen veranderen irs. K ^te van de LPG-rijders. technisch onmogelijk al op 1 juli in te voe- PvdA-woordvoerder Vaart. „Daarom zal !t'kabinetsplan worden :rd en kan de verde- s wij die voor ogen pas per 16 september doorgevoerd. Natuur- iseren we ons dat dit 'warrende situatie is, is niet anders", steekt geen spaak in van staatssecretaris lelsvoort van finan- lerland kan zoals ge- benzine-accijnzen op omdat de Duit- delfde doen. In het larlement bestond on- tussen de Bondsdag Kamer) en de Bonds- naat) over de accijns- Zij sloten promis dat de accijns- intact laat. Noordersluis In alle vroegte arriveerden vanochtend de nieuwe sluisdeuren in IJmuiden, hetgeen voor grote be roering in het water zorgde. De Noordersluis wordt de komende anderhalf jaar gerenoveerd, waar bij de sluis op Deltahoogte zal worden gebracht. FOTO: ANP AMSTERDAM De sek suele moraal in Nederland is sinds 1981 nauwelijks veranderd. Onder invloed van aids is er geen sprake van meer behoudende op vattingen over seksualiteit onder de Nederlanders, zo blijkt uit een onderzoek waarvan de resultaten gis teren in de RAI in Am sterdam zijn gepresen teerd. De komende dagen wordt in het congrescentrum het World Congress of Sexology gehou den. Het onderzoek, getiteld 'Seksualiteit in Nederland. Seksueel gedrag, risico en pre ventie van aids' is uitgevoerd door onderzoekers van het Ne derlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NIS- SO) en de Interfacultaire Werkgroep Homostudies van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Bij de steekproef werden 1001 vrouwen en mannen tussen de 18 en 50 jaar mondeling ge middeld anderhalf uur onder vraagd over hun feitelijk sek sueel gedrag en relaties in het afgelopen jaar tegen de achter grond van mogelijke versprei ding van het hiv-virus (aids). In september 1988 startten drs. G. Zessen en dr. T. Sandfort dit grootste onderzoek naar seksualitiet sinds 1981. Volgens de beide onderzoekers is de kans op een snelle ver spreiding van het aids-virus (een epidemie) onder de Ne derlandse bevolking, op basis van het geconstateerde gedrag, klein. Wel aannemelijk is een langzame, moeilijk traceerbare verspreiding via heterosek sueel contact. Het bevorderen van veilig vrijen blijft, zo stelt het tweetal, onverminderd van belang. De feitelijke kennis over de ziekte en de preventie is goed maar toch houdt twaalf pro cent van de volwassen Neder landers zich niet aan de 'vrij- waarmee men in principe kans loopt op een aids-besmetting. Omgere kend gaat het hierbij om één miljoen Nederlanders in de groep van 18 tot en met 50-ja- rigen. In het jaar dat zij werden geï- interviewd heeft 28 procent van de mannen en 19 procent van de vrouwen wel eens een condoom gebruikt. Meestal was dit met het oog op de anti conceptie. Slechts 21 personen (2 procent van de responden ten) geven aan het condoom te hebben gebruikt in verband met aids. Zelden, zo conclude ren de onderzoekers, wordt dit middel consequent als voorbe hoedmiddel gebruikt; binnen 6 procent van de duurzame he terorelaties en door 15 procent van de mensen met 'losse' he terorelaties. Als grootste be zwaren worden „minder ge voel bij het vrijen" en „een hinderlijke onderbreking" ge noemd. DEN HAAG CDA-mi- nister Van den Broek (buitenlandse zaken) is het niet geheel eens met de suggestie dat hij aan een „solovlucht" bezig is die hem weieens buiten de kring van het kabinet zou kunnen doen belan den. PvdA-fractieleider Wöltgens had zich afgelo pen zaterdag in deze zin uitgelaten op een vergade ring van zijn partij in Am sterdam. „Zoals bekend uit de media bevond ik mij dit weekeinde boven de Meervaart in een één-persoonsgevechtsvliegtuig. Ik trof daar inderdaad wat af weergeschut aan. Maar ik ben niet geraakt en ik ben behou den op de kabinetsbasis terug- gekeeerd", aldus Van den Broek gisteravond in de Twee de Kamer tijdens de voortzet ting van het debat over de De fensienota. In deze nota kondigt het kabi net een ingrijpende reorgani satie van de krijgsmacht aan. Deze zal het met veel minder geld moeten gaan doen. Tot 1994 bezuinigt het kabinet jaarlijks twee procent op het defensiebudget. Daarna zou deze begroting dan op het niveau van 13 miljard gulden per jaar stabiel moeten blij ven. De PvdA-fractie verklaarde echter vorige week dat er ook na 1994 verder bezuinigd kan en moet worden. Minister Ter Beek, die klem zat tussen zijn eigen partij en zijn generaals, vond het toen maar beter om niets te zeggen. Zijn CDA-col- lega Van den Broek maakte zich daar zeer boos over en nam vervolgens de verdedi ging van de Defensienota zelf maar ter hand. Als er nog ver der bezuinigd moet worden, wordt de nota ingetrokken, dreigde hij de PvdA-fractie. Was dit het standpunt van het gehele kabinet of alleen van Van den Broek, zoals PvdA- voorman Wöltgens had gesug gereerd? VVD-woordvoerder Weisglas was daar gisteravond zeer benieuwd naar en eiste een klip en klaar antwoord. Van den Broek legde uit dat hij vorige week met name be zwaar had gemaakt tegen uit spraken van de PvdA dat er nu al besluiten konden wor den genomen over de uitgaven na 1994. „Daartegen heb ik me verzet. Niets meer en niets minder. Dat is ook het stand punt van het kabinet. Ik denk niet dat daarover enig verschil van opvatting kan bestaan". Minister Ter Beek hield zich wederom afzijdig. Hij conclu deerde slechts dat hij nu ken nelijk de toestemming van de Kamer heeft om een begin te maken met de herstructure ring en verkleining van de krijgsmacht. Een poging van de PvdA om Ter Beek onder curatele te stellen voor inves teringen van boven de 25 mil joen gulden leed schipbreuk. De minister toonde zich wel bereid om het oordeel van de Kamer bij zijn eigen afwegin gen te betrekken. DOOR BILL WATERSON ROTTERDAM Zeeschepen die zich in de Rotterdamse haven milieuvriendelijk gedragen, kunnen een 'groene kikker' verdie nen. Behalve een vignet op de scheepsromp, wordt goed gedrag beloond met tariefvoordelen of tijdwinst door een bevoorrechte afhandeling. Het Gemeentelijk Havenbedrijf is bezig een plan daartoe samen met het ministerie van verkeer en waterstaat uit te werken. Een schip verwerft het recht op de 'groene kikker' wanneer de inrichting, uitrusting en bedrijfsvoering aan boord in orde zijn. Daar spelen zaken mee als gescheiden ballasttanks en een dampretoursysteeem maar ook aanpak van de geluidso verlast of het feit dat afvalstoffen worden afgegeven aan een speciale havenontvanginstallatie. Het voorstel wordt morgen in de gemeentelijke commissie voor de haven besproken. NS: ongekende groei reizigersvervoer UTRECHT Vooral door de invoering van de OV-jaarkaart voor studenten op 1 januari 1991 hebben de Nederland se Spoorwegen in de eerste vier maanden van dit jaar een recordgroei aan reizigers ge boekt. In januari '91 nam het reizigersvervoer met maar liefst 24 procent toe. In de maanden februari tot en met april nam dat groeitempo iets af maar de groeicijfers waren nog steeds ongekend hoog: de klandizie nam in die drie maanden met 18 procent toe (vergeleken met het laatste kwartaal van vorig jaar), zo blijkt uit de jongste cijfers die de NS gisteren publiceerde. Als de NS het groeitempo de rest van het jaar vasthoudt, dan verkoopt het spoor dit jaar in totaal tegen de 13 miljard reizigerkilometers, bijna twee miljard meer dan het afgelo pen jaar. De ongekende groei heeft er overigens ook toe ge leid dat het in de spits nog meer dringen geblazen wordt. Het is volgens een NS-woord voerder nog niet zover geko men dat reizigers op de per rons achter moesten blijven maar de treinen zijn wel prop vol. (ADVERTENTIE) Vliegtuigkoffer. In blauw, grijs en zwart. Met trekhandgreep f en wieltjes'. 2 Jaar Hema garantie 1 f|f| XVf V/#"" _HEM A De normaalste zaak van de wereld1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3