Maatschappelijke lijfeigenen waren aan handen en voeten gebonden Directie schouwburg zoekt toenadering K&O en LAK b DEN EN OMGEVING £eidóc6otruuit DINSDAG 18 JUNI 1991 PAGINA 13 NAAM DER WET iderliefde 'J', neer zoonlief niet komt Silfegen bij de kantonrech- lfi >m zich te verantwoor- voor wangedrag, is pa de aangewezen figuur de kanstanjes uit het te halen. Zo slofte gis- 3rsj ;htend een gelaten va- jjver het parket van het se kantongerecht naar E -n, om een welgemeen- raa ermaning van rechter 'ol Leeuwen over zich te laten komen, laat het weer eens aan over", zuchtte de ge- Du< rde vader. Zijn 16-jari- ~fon was door de politie apt toen hij met een tot r opgevoerde brommer de stad scheurde. Het I leidsmonster was door genten in beslag geno- Volgens de vader ver- ie de jongen in de ver- rstelling dat hij een fiets bezat, maar de 'ter hielp deze droom de wereld uit: „Een NAlderinhoud van 80cc be- J it dat we het over een r hebben. Een brom- heeft maar 50cc. Uw had dus een motorrij- v,js nodig om met dat de weg op te gaan. Zo j'jhij dus ook niet verze- een levensgevaarlijke .e", kapittelde Van (nawen hem. 16j officier van justitie, ezeveld eiste als straf b vernietigen van het I8.4uig. Bovendien eiste boete van 60 gulden t de jongen ook nog een niet deugdelijke r had gedragen. 4.0fader vond dat al te gor- kwam voor zijn zoon Ik snap wel dat hij en verdient, maar die hoeft toch niet (aiaal naar de sloop. Ik 4: f u dat hij er niet meer E al rijden, maar dan we hem ten minste verkopen", probeerde (echter van Leeuwen: 2^ is nu juist niet de be- gppig, want dan gaat er 18.4 iemand anders op the Ik sta er trouwens om 5 Aid dat ik nooit opge- 2? e brommers teruggeef, 8lj( u daar niet op hoeft te ra en", zo sloeg hij alle 19-3 de bodem in. Van 9° Wen vond een geldboe- 60 gulden daar bo- wel nogal flauw. Hij aar dan ook vanaf. De iEN verliet somber ge- het pand om het e nieuws aan zijn zoon e brengen. £^heidsduivels lend veel overtreders Ie toegestane snelheid tpn !n gisterochtend te- )aa, Boetes van 300, 450 ok'fs 500 gulden werden en door Van Leeu- ZIE onder meer overgeno- Laatstgenoemd bedrag u N voor rekening van jnhi jonge inwoner van ing «eest, die vorig jaar op ngeesterstraatweg met 8 uto de toegestane 50 eter binnen de be ie kom met maar one 61 kilometer over- RMI int wel de kampioen zitting", zo bewees echter de jeugdige laa jeestenaar een twijfel- e eer' -.Waarom doet ieku its? Dat is toch niet 5 uiial", vond de kanton- lind r. „Er zat een auto pal 1 me, daarom reed ik ,grpe' een beetje harder. Ik 11.01 er echt van te kijken Vi it zó hard was toen ik be2 aangehouden", erken- tdo Jonëen berouwvol. :|ja eze bekentenis was de dagi r in het geheel niet B.30 de indruk, integen- 1 ^,U had dus totaal niet J gaten wat u aan het voo vas, dat kan echt niet t verkeer", doceerde g. viLeeuwen. De bijpas- 9-3" boete van 500 gulden' oo de jeugdige chauf- <n vijf termijnen van het betalen: „Zo wordt u ►9®' :er gestraft, dan denkt 1-I lke maand weer aan", 'ak|j, i de rechter. I4.0I 3.45*le-reacties ).O0 0 «en wat rijpere motor- lerin kon op weinig de den, i van de rechter reke- T. a inwege het feit dat hij lheidslimiet van tach- ometer niet vijftig ki- tr aan zijn laars had vo „Ik stond toentertijd m®.! psychiatrische behan- 9®j en leed vaak aan orio( -reacties. Dat hoorde kan behandeling. Ik had ijk niet op de motor stappen, dat besefte bajir pas. Sinds die tijd afs| lijn motor dan ook op >fd. i rijd ik in het lelijke v0( van mijn vriendin", ofd' oevoeging verzekerde ndei chter ervan dat de en n i elk geval geen snel- 3;30feords meer op zijn zou zetten met zijn voertuig. Door zijn harding wist de gedaagde geval honderd gulden i geëiste boete af te zodat hem nog 200 EN rest om te betalen. ITEI e' ARMEN- EN WEZENZORG IN OUDSHOORN TWEEHONDERD JAAR GELEDEN LANGS OMWEGEN Je was arm, en daarmee basta. Je kon in elk ge val beter je waffel hou den als je als behoeftige aanmerkingen zou wil len maken, bijvoorbeeld ten aanzien van de vast gestelde ondersteuning. Wie bedreigingen aan het adfes van de arm- meesters of verwijten uitte, ja zelfs wie een smeekbede deed om ver hoging, dezulke zou he lemaal niets, geen pen ning meer ontvangen. Driehonderd jaar geleden, zo vóór 1695, hadden nota bene enkele bedeelden getracht uit hun ellende te ontsnappen door hun „bijstand" fraudu leus te besteden voor de aan koop van een paard of schuit teneinde op die manier aan de kost te kunnen komen. Er werd toen bepaald, dat de uitkeringen niet meer moch ten worden aangewend om een eigen bedrijfje op te zet ten. Je diende gewoon arm te blijven; het lot was nu een maal niet anders. De regle menten bevatten daarom ar tikelen die de nadruk legden op de dankbaarheid die de armen moesten betonen voor de gekregen steun. Zo ging het met de armzorg. „De Viersprong", uitgave van de Historische Vereni ging voor Alphen aan den Rijn en Omstreken, bevatte in haar mei-nummer een in teressante en onderhoudende bijdrage van de Archiefgroep „Armenzorg". Daarin wordt ondermeer aandacht besteed aan het stichten van een arm- of weeshuis in Ouds hoorn tegen het midden van de 18e eeuw. Een en ander na overleg van de armmees- ters met diakenen van de Geref.kerk, schout en am bachtsbewaarders. In 1741 werd een boerderij gekocht van de erfgenamen van de weduwe Maria van Oosten aan de Lage Rijndijk. Het pand werd ingrijpend verbouwd om aan het nieu we doel te kunnen beant woorden. Vooral het achter huis, waar eens de koeien op stal stonden, werd grondig aangepakt. Daar werden, in die regententijd, twaalf ka mertjes voor de bedeelde be woners in getimmerd. Aan de gangzijde van die kamer- Zo zag jaren terug het Wees- en Armhuis aan de Oudshoorn seweg i oprit van de Albert Schweitzerbrug. i.d.Rijn eruit. Thans ligt op deze plaats de tjes kwam de bedstee 6 voet lang en 4 voet breed, dat is 1.80 meter bij 1.20, dus twee-persoons met een op stapje. Het was een voor die tijd „riant optrekje". Boven dien kwam er op de „werff" een dubbel secreet, met een draaiplank met twee leunin gen. Het leek wel bij de wil de spinnen af, maar dat was het niet; het was een beeld des tijds. Bij de verwezenlijking der plannen waren tientallen toeleverende „middenstan ders" en ambachtslieden be trokken, benevens „8 sche pen met puin". Aangevoerd werden, onder andere, 25 bossen stro voor de bedden, een vleeskuip en twee was tobben en stof voor tafella kens en 48 lakens en slopen. Het was een hele bedoening rond de bedeling. De regen ten en hun vrouwen moch ten te allen tijde nagaan hoe het in het huis toeging. Al leen de regenten konden be palen wie tot het huis werd toegelaten. Vaders en moeders Dan had je nog buitenvaders en -moeders, en binnenva ders en -moeders. Men werd tot vader en moeder be noemd nadat gebleken was dat men gereformeerd, eer lijk, trouw en bekwaam was. Tegen eeri jaarwedde van 130 gulden. De weesvader en - moeder mochten geen andere werkzaamheden verrichten. Je zou bijna menen, dat deze weesouders zelf behoeftig waren. Vooral de vader was een regelrechte ploeteraar. Hij moest de moestuin goed onderhouden, het brood bak ken en zelf voor het malen van het graan bij de mole naar zorgen. De onderge brachte bewoners van het armhuis dienden de nodige eerbied te bewijzen aan de regenten, hun echtgenotes en de binnenvader en -moeder. De kinderen, levenslustig of niet, moesten zich tijdens het spelen behoorlijk gedragen, zowel binnen als buiten. Overtredingen dienden be straft en aan de regenten worden gemeld. Verder moest men „in liefde en een dracht" met elkaar omgaan. Iedere bewoner, oud of jong, moest 's zomers om half zes opstaan, 's winters een uurtje later. Men „deed" eerst een morgengebed en om zes uur, resp. zeven uur, was het ont bijt, waarbij een der kinde ren een „kapitteltje" uit het Oude of Nieuwe Testament (als vanouds bestond er een voorkeur voor het Oude Ver bond bij de volgelingen der reformatie) las. De maaltijd werd door de vader met dankzegging afgesloten. Voorbeelden van een derge lijke gang van zaken treffen we, bijvoorbeeld, ook aan in Dickens' David Copperfield, een eeuw later, met erop meppende „vaders". Voor de genen die nóg eerder moes ten ontbijten, zeg maar we gens werkzaamheden elders, moest de vader apart bidden en danken. Bij deze gods dienstoefening was het hele personeel aanwezig, geen va der of moeder of werkkracht kon een half uurtje uitslapen. Het middagmaal begon exact om twaalf uur. Wie te laat kwam kon naar zijn warme hap fluiten en moest wachten tot de avondmaaltijd die om acht uur ter beschikking werd gesteld. Ook bij deze maaltijden, lunch en diner, was er het vaste kapitteltje lezen en de dankzegging. Alle bewoners waren ver plicht minstens eenmaal in de week door de binnenva der in de katechismus onder wezen te worden en „in de gronden van de ware gere formeerde Religie". Om negen uur 's avonds moest iedereen naar bed, in de winter zonder enig licht of Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. vuur. Tussen opstaan en naar bed gaan werd van de bewo ners verwacht dat ze ijverig meehielpen om het werk te verlichten. Zo moesten zij de „ouders" in den Heer helpen bij het naaien, stoppen, huis houden doen, schoonhouden, het werk in de tuin als het inzamelen van vruchten en dergelijke. De bewoners hadden iets weg van lijfeigenen onder Gods zegen. Als de jongeren in staat waren hun eigen kost te verdienen, moesten ze het armhuis verlaten om voor zichzelf te zorgen, en wan neer ze zich in de voorbije ja ren behoorlijk hadden gedra gen, konden de regenten een uitzet meegeven. Pet af Maar je was als behoeftige wel getekend in die verlichte 18e eeuw. Alle bewoners, uit gezonderd de zieken en bed- legerigen, moesten 's zondags twee keer naar de Ouds- hoornse kerk. „De mansper sonen en de „knegjes" moes ten met de binnenvader in één bank plaatsnemen en mochten de kerk pas verla ten als alle andere kerkgan gers vertrokken waren. Ove rigens moesten de bedeelde mannen tijdens de collecte (voor de armen) hun petten afnemen om hun dankbaar heid jegens de genereuze Oudshoornse bevolking te betuigen. De armen van Oudshoorn kregen hun onvermogend heid wel voor de kiezen. Zonder toestemming van de ouders mochten zij, oud of jong, niet het erf verlaten. Noch mochten zij zich te bui ten gaan aan drank. Zij dien den zich voorts te onthouden van „krakelen", scheldpartij en, bedreigingen en het zin gen van „ijdele liederen", vloeken of zweren. En dan een saillant onderdeel van het geheel, opgedist door de Archiefgroep Armenzorg: „De mannen en jongens mochten niet in de slaapver trekken (de kamertjes) van de vrouwen en meisjes ko men en natuurlijk was het andersom ook verboden". Als de binnenouders naar bed gingen moesten ze eerst na gaan of ieder op zijn of haar „geordineerde slaapplaats" lag. De Archiefgroep had voor zulke pikante zaken een ge zonde belangstelling. Het ging namelijk om twaalf, ge horige slaapkamertjes in een klein bestek. Namens de groepleden werd met enige onbevangenheid gesteld: „We kunnen ons levendig voor stellen hoe hier 's avonds na het vroege naar bed gaan om negen uur immers al de bewoners nog niet aan sla pen toe waren en de tijd op de een of andere manier heb ben trachten te doden". Niet waar: arm of niet, je bent jong of oud, maar je wil altijd wel wat. Bovendien waren de wanden van de bedsteden, de kamertjes en gangen erg dun, zodat men weinig moei te hoefde te doen om elkaar te verstaan. Enfin, de Archiefgroep en ook wij, nietwaar, zouden het fijne van de zaak, het naadje van de dikke wollen kous, wel willen weten. Maar het blijft bij gissen. Het zal niet bij Mens-erger-je-niet en ganzeborden, of een vrome lezing gebleven zijn in be paalde gevallen. Maar je kon van de doodvermoeide bin nenouders anno medio 18e eeuw ook niet verwachten dat ze ook nog eens een nachtsurveillance onderhiel den langs kamertjes en bed steden. Ondanks „Law and Order". Archiefgroep „Ar menzorg", bij schrijven van de leden Mens, Van Ooster- om, De Kok en Labordus, noteert dan ook: "Dat de ver leiding groot was om eens bij iemand van het andere ge slacht een kijkje te nemen, zal ons niet verbazen". Ove rigens zal de Archiefgroep proberen nog meer bijzon derheden over het Arm- en Weeshuis te weten te komen. Dat lijkt me op dit moment bijzonder belangwekkend. EERSTE SEIZOENPROGRAMMA NIEUWE DIRECTEUR LEIDEN „Je hebt drie soorten schouwburgdirec teuren," zei gastartiest Joop Visser bij de opmaat voor het Leidse theater seizoen. „De stoelenvuller, die zijn zaal al vroeg voor het hele seizoen volboekt met drukbezochte voor stellingen. Dan heb je de directeur-artistiek, die pas tevreden is als er niet meer dan vijftien mensen komen kijken naar een zeer kunstzinnige voor stelling. En tenslotte is er de directeur-journalist, die een overzicht wil geven wat wat er zich zo in een theaterseizoen afspeelt." Van welk slag de nieuwe di recteur van de Leidse Schouwburg is, valt nog moei lijk te zeggen. Pim Wallis de Vries, heeft zijn eerste jaarpro gramma gepresenteerd. Maar hij is nog maar kort in dienst, en dan ook nog part time. Het andere deel van zijn werk week besteedt hij aan het af ronden van zijn werk als thea terproducent. Eerder heeft hij verklaard wat minder stoelenvuller te willen zijn dan de vorige directeur; hij zou in de programmering de kunst als ondergeschoven kindje meer willen steunen te gen het brutale broertje van het amusement. Dat lukt om verschillende re denen niet altijd. Een pro bleem bij het boeken van se rieuze voorstellingen van de belangrijkste repertoiregezel schappen is de beperkte to neelopening van onze schouw burg. Decorbouwers krijgen met subsidiegeld al snel last van megalomanie en de grote voorstellingen van de repertoi regezelschappen kunnen een voudig niet in Leiden staan. Zowel Toneelgroep Amster dam (met een nieuw stuk van Frans Strijards) als het Natio nale Toneel (met een nieuwe Karst Woudstra) komen helaas maar eenmaal langs. Het is te hopen dat de toneelvoorzie ningen van Zuid-, Noord- en Schouwburgdirecteur Pim Wal lis de Vries: Geen geforceerde vernieuwingen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Oost-Nederland en het ROthe- ater het artistieke peil van het toneel in Leiden hoog zullen houden. Actualiteit Tegelijkertijd met zijn ver nieuwingsdrang realiseert Wallis de Vries zich dat gefor ceerde veranderingen de zaak kunnen schaden. Die zijn er dit jaar dan ook niet. Voorlo pig is de nieuwe vormgeving van het jaarprogramma de meest in het oog lopende ver andering. Die is in ieder geval was, maar dat wordt nog inge haald, beloofde hij. Goede buren Nieuw zijn ook de goede be trekkingen met K&O. Zag de vorige directeur Frans Boelen de organisatie naast de schouwburg als een hinderlijk aanhangsel, vrijdagmiddag presenteerden Wallis de Vries en K&O-directeur Tjitte We ber broederlijk hun nieuwe programma's. Gezien het aanbod versterkt K&O zijn reputatie als organi sator van klassieke concerten van niveau. Voor de kamer muziek blijft de kapelzaal een mooi podium. Symfonisch werk is weer in de Stadsge hoorzaal te horen, met zesmaal het Residentieorkest (met so listen als Richard Brautigam, Isabelle van Keulen en Elly Ameling), Nieuw Sinfonietta Amsterdam met Vera Beths, Forum Filharmonisch en het Arion Kamerorkest. Ook de pianistenserie vindt plaats aan de Breestraat. Nieuw als barokpodium is de mooie Lokhorstkerk, terwijl in de Lakenhal en het museum van Oudheden weer oude mu ziek zal klinken. Teleurstel lend in het totale programma is het geringe aandeel van vo cale muziek. Orestes Ook met het LAK wil de schouwburg in zee gaan. Er De musical 'Hair' komt komend seizoen naar Leiden. was een plan sameir een paar voorstellingen uit het in Den Haag te houden theaterfestival te programmeren, maar onder andere wegens tijdgebrek is daar nog niks van gekomen. Tastbaar resultaat van de toe nadering is er nog niet, „maar de eerste contacten waren hoopgevend", zei Wallis de Vries. Hij beperkte zich verder Nieuw is ook de poging van de nieuwe directeur om in te spe len op actuele ontwikkelingen in het theateraanbod. Hoe las tig het is dat schouwburgen hun jaarprogramma volboeken zonder een enkel gaatje, on dervond Wallis de Vries als producent- van het succesvolle toneelstuk Het Koekoeksnest: toen hij voor elkaar had ge kregen dat het stuk doorge speeld kon worden en het als reprise wilde verkopen aan schouwburgen, kreeg hij vaak te horen dat ze graag wilden, maar geen datum meer vrij hadden. Daarom wil Wallis de Vries ruimte houden in zijn programmering. Nu heeft hij vijfentwintig voorstellingen minder vastgezet dan vorig jaar rond deze tijd het geval 'Piaf' is een voorstelling van de Koninklijke Vlaamse Schouw burg. FOTO: ANTON WILSENS tot het aanprijzen van de LAKproduktie Orestes, met een viersterrenbezetting van Gerardjan Rijnders, Hans Croiset, Ellen Vogel en Joop Admiraal. Zorg dat u erbij bent, de eerste week van sep tember. Muziektheater Al jaren is cabaret/amusement het best vertegenwoordigd in de schouwburg, en datis de eerste drie maanden van het nieuwe seizoen niet anders. Het zijn niet de minste arties ten uit het populaire genre die komen: Adèle Bloemendaal met haar sterke one woman show, de zwartgallige chan sonnier Hans Dorrestijn, Youp van 't Hek, de Zuidafrikaanse entertainer Pieter Dirk Uys en Jenny Arean. Als nieuwko mers in de grote zalen ont vangt de schouwburg De Beri ni's en Harry Jekkers. Sterk vertegenwoordigd is in het begin van het nieuwe sei zoen het muziektheater. Het zou ook zonde zijn om de uit stekende akoestiek van de schouwburg daar niet voor te gebruiken. Op klassiek gebied scoren we een Engelse masque uit de barok, Cupid and Death, en twee Mozartopera's: een Poolse Cosi fan tutte en een verkorte Zauberflöte. Met Die Czardasfürstin komen ook de operetteliefhebbers aan hun trekken. Vijf keer staat Funny Girl, de nieuwe musical met Simone Kleinsma, in de schouwburg. Uit de townships van Zuid Afrika komt de mu sical Sikulu. De kinderen worden zeker niet vergeten. Het seizoen opent op 11 september met De geus, kindertoneel dat speelt in de zestiende eeuw, tijdens de Spaanse bezetting. Alvast voor drie oktober dus. Andere vriendelijk geprijsde kinder voorstellingen zijn Karton van TheaterPlatform, de muzical Smogsmullers Reuzedaad en Rioolvlinder van Theo Terra en Virga Lipman. Twee dansvoorstellingen in drie maanden; dat is mager. Dansènd langs de zijderoute is een goed ontvangen volksdan- sprogramma, het Scapinoballet heeft geen verdere toelichting nodig. Op toneelgebied worden En ik dan? van Annie Schmidt en Het Koekoeksnest in reprise genomen. Ton van Duinhoven speelt mee in Schuld en Boete, naar Dostojewski. Dolf de Vries schreef de socie- tykomedie Partnerkuil en van zijn voorbeeld Noël Coward wordt Private Lives gespeeld (met Willem Nijholt en Trudy Labij). Humor op het toneel is ook te verwachten van Jules Deelders De Automaat. Toneelliefhebbers worden ver der verwacht bij twee Britse produkties: een Jekyll en Hyde van het Empty Space Theatre en het maskertheater van de Trestle Theatre Com pany. Dan is het Gerrit Kom- rij als het goed is eindelijk weer eens gelukt een toneel stuk af te maken: Theater van het Oosten komt met zijn nieuwste stuk De stem van het water. En tenslotte zijn de ver wachtingen hoog gespannen voor de Vlaamse Hamlet in de regie van van Dirk Tanghe. Premières Van een directeur met veel connecties in de theaterwereld en een heel mooi theater tot zijn beschikking mag je pre mières verwachten. De eerste in de reeks is eind september als Mrs. Einstein (voorheen De Meisjes) komt. 5 oktober vie ren we na tien jaar de terug keer van Janis Ian, u weet wel, de zangeres van die meis- jesmuziek. Verder in oktober komen Banaan (Herman Ver- beeck die eerder Elsschots Kaas speelde en Genio de Groot, een van de gekken uit Het Koekoesnest) en de ne gende produktie van Purper. In november presenteert het Nederlands Volkstheater een stuk over het leven van Heij- ermans voor het eerst officieel en speelt Pieter Dirk Uys zelfs zijn Europese première (An audience with Evita Bezuiden- hout). Ook een Europese première is in januari te verwachten van de Newyorkse groep Dendy Dance. Jeugdtelevisiesterren Frank Groothof en Harry van Rijthoven komen nog met Ne pal, maar dan is het (voorlo pig?) gedaan met de premières. Alles- bij elkaar een afwisse lend programma, dat gelukkig ook in het begin van het sei zoen niet lijdt aan een over daad aan reprises. En nu maar hopen dat de open data in de programmering opgevuld kun nen worden met interessante en verrassende voorstellingen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13