Doel referendum is niet bereikt STAD OMGEVNG/KUWST/RTV WPLANNEN? Dinosauriërs zorgen voor topjaar bij de Leidse VVV Politiekorpsen schuiven nu al geleidelijk ineen Niet voor iedereen £cidóc 6oma/nt DINSDAG 18 JUNI 1991 PAGINA 11 echtelijke ipen tegen 5 ingetrokken lEN Het kort ge- dat student Jan Kui- in honderd medestu- »n, allen woonachtig »t voormalige Eliza- ~W Gasthuis aan de JJ ;racht, tegen de i ing Leidse Studen- k Lisvesting wilden Mannen omdat de ver ding was uitgezet, lfniet door. De stich- -Yheeft onder voor- t len de verwarming E aangezet. Die stap ™t een succesvolle naar de rechter ui- twijfelachtig. denten waren boos om- stichting zonder aan- ing vooraf en boven- een koude periode de rming uitschakelde. Jan nam daarop het initia- de stichting tot andere ten te brengen, maar oortdurend bot. week maakte de stich- renwel bekend de ver- in het studentencom- ch weer aan te zetten, onder voorwaarden: al- jdens bepaalde uren en ximumtemperatuur zou graden niet overschrij- De studenten gingen fee schoorvoetend ak- E omdat een gerechtelijke ^ure door de stap van de llng nagenoeg geen kans ^ces biedt. Volgens Kui- de rechter gevoelig zijn et beleid van de stich- ersf e al jaren gedurende de t/mnaanden de ketels af- Qgii onnodige stookkosten de normaliter warme ,-naanden te voorkomen, erwarming staat weer t aan. De kans is dus dat de rechter denkt: eb je die zeurende stu- weer". noemt de maatregel stichting „een laffe iet is diep triest dat de g pas tot een dialoog X is als er met een kort W wordt gedreigd. Echt ilig", aldus de verbol- 4(ident, die door stage- ïtingen geen tijd meer ijmaken om de rechts- te zetten. - bewoners van het stu- t:omplex nemen die hter over en beginnen E, demprocedure tegen de g. Die kan maanden in nemen. Kuiper zelf J >g niet helemaal op: hij )innenkort naar de lïiJnmissie om verhaal te AR VAN DER PLOEG! luwde adres voor: EN DEUREN. EN PLAFONDBEKLEDING PUIEN ETC. 'bouw en renovatie, id in onverwoestbaar 'an het kwaliteitsmerk □ca. idsarm, leverbaar in kunjiieuren, volledig 5 neerd en door onze •_0 pen perfect op maat Het geheel voorzien van (lilicaat. •oon eens alles op uw pjl|ekijken. We geven u graag !™i advies. i|(T0F OM OP TE BOUWEN. II AC/*_ 'kVCU rige diefstal [drogisterij aan de Zee- krijgt, hoeft zich nergens meer druk paken. De 57-jarige ei- van de 1 drogisterij jsteren aangifte van ■[van een flesjes after Ir waarde van 700 Sen. Het is zeer waar- k dat een jonge vrouw, porgens haar winkel ipte, de flesjes heeft (roken bij lercentrum BOTEN In een entrum aan de 'aat in Voorschoten is t ingebroken. Daarbij ïnkele gokautomaten ag van enige duizen- lens gestolen. De in- zijn binnengekomen t raampje van een te forceren. Gister- werd eveneens in in ingebroken in het an der Hoe- )ark. «*est LEIDEN De grote di nosauriërstentoonstelling vorig jaar in het Pesthuis heeft ertoe bijgedragen dat de VVV in het van daag gepubliceerde jaar verslag spreekt van een uitstekend toeristisch jaar. De stijging van het aantal verstrekte informaties in 1990 met 80.000 is ook aan de dino's te wijten. Meer dan 360.000 bezoekers passeerden de kassa van het Pesthuis. Dankzij de goede sa menwerking tussen VVV, ge meente en een aantal Leidse bedrijven knoopten veel toe risten er nog een langer ver blijf in Leiden aan vast. Meer dan de helft van de 183.000 mensen die het vernieuwde kantoor van de VVV binnen stapten om informatie te vra gen, komt uit eigen stad of land. Voor het eerst verdrongen bij de buitenlandse bezoekers de Engelsen de Duitsers van de eerste plaats. Amerikaanse toeristen bezetten de derde plaats op de ranglijst. Opval lend was de stijging die het vo rige jaar te zien gaf van het bezoek van Italiaanse en Bel gische toeristen aan de sleutel stad. De bemiddeling bij het vinden van een logeer-adres geeft een toename van 20 procent te zien. De Duitsers blijken nog steeds het meest georuik te maken van de mogelijkheid om in Leiden te overnachten, gevolgd door de Amerikanen en in mindere mate de Fran sen. De werkzaamheden voor de eigen bevolking van Leiden en omgeving, zoals de theater bemiddeling, liep vorig jaar iets terug. De veranderde op zet en verhoogde prijs van het CJP en de Museumjaarkaart waren de oorzaak van de te rugval in het gebruik van deze voorzieningen. De samenwer king met de andere oud-hol- lanase steden Delft, Gouda, Dordrecht en Schiedam ver loopt volgens de VVV prima. Molenmuseum De Valk kreeg vorig jaar 8000 bezoekers meer binnen haar poorten dan in 1989, terwijl de Hortus Botani cus in verband met het jubile um-jaar 40.000 belangstellen den meer te verwerken kreeg. Het bezoek aan het Stedelijk museum De Lakenhal daalde licht. D66 discussieert over eigen politieke toekomst LEIDEN De Leidse afdeling van D66 houdt vanavond een politiek de bat over de stelling „D66 is Van Mierlo". Inmiddels is de partij in de opiniepei lingen de PvdA voorbijgestreefd en de tweede partij van Nederland ge worden. Maar is dat succes zuiver en alleen te danken en oprichter en lijsttrekker Hans van Mierlo De positie van de partij in de Nederlandse politiek in verleden, heden en toekomst komt aan bod. Joop van der Berg en Eddy Schuyer leiden de discussie in. De bijeenkomst begint om 21.00 uur, in café In den ouden Marenpoort, Lange Mare 36. Groen Links: Ambtenaren moeten alsnog naar justitie DEN HAAG/LEIDEN Provinciale ambtenaren die strafbaar handelen van de overheid hebben verzwe gen moeten worden opgeroepen alsnog naar justitie te stappen. Groen Links-statenleden C. van Laar-Gra ven en E. Meyer willen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland weten of zij die oproep willen doen. De statenleden stellen hun vragen naar aanleiding van een uitzending van het NOS-televisieprogramma NOS-Laat waarin werd gesteld dat de overheid de milieuwetten op grote schaal overtreedt. Ook zouden bestuurders ondergeschikte ambtenaren opdracht ge ven overtredingen te verzwijgen. Groen Links wil van GS ook weten of zij een structuur kunnen vin den waarin verlenen van vergunningen en controle op de naleving ervan gescheiden kunnen worden aangepakt. De statenleden vinden dat opsporings ambtenaren een zo groot mogelijke mate van autono mie moeten krijgen. ^ONDERWERP NIET BELANGRIJK GENOEG LEIDEN Het referen dum dat op 6 maart in Leiden werd gehouden, heeft er niet voor ge zorgd dat de kiezers zich meer betrokken gingen voelen bij de gemeente politiek. Die conclusie trekken twee onderzoe kers van de Vakgroep Politieke Wetenschap pen van de RUL, die de volksraadplegingen in Leiden en Haarlem op hun effectiviteit hebben onderzocht. De doelstelling die de Leidse gemeenteraad zich had ge steld is dus niet gehaald. Verantwoordelijke wethou der J. Walenkamp (bestuur lijke vernieuwing) zei giste ren in een eerste reactie nog steeds enigszins teleurgesteld te zijn in de uitkomst van het referendum. De volks raadpleging werd op 6 maart tegelijk gehouden met de verkiezingen voor Provinci ale Staten, een keuze die voornamelijk werd ingege ven door de kostenbesparing die dat met zich meebracht. De opkomst voor de verkie zingen lag rond 50 procent, die voor het referendum lag daar een fractie onder. Uit eindelijk stemde een nipte meerderheid van 51 procent van de opgekomen Leidena- ren tegen het voorstel tot vrije sluitingstijden voor de horeca. In die zin heeft het referendum volgens onder zoekers J. van Holsteyn en R. Hillebrands wel effect ge had: het raadsvoorstel om de openingstijden vrij te geven, werd tegengehouden. Onderwerp Tijdens hun toelichting op de onderzoeksresultaten spraken de beide onderzoe kers hun verbazing erover uit dat Leiden de omgekeer de weg had bewandeld: eerst het besluit tot een referen dum nëmen en dan pas het onderwerp bepalen. Uit pei lingen die voorafgaand aan het referendum werden ge houden, bleek dat onderwer pen op het gebied van ruim telijke ordening, verkeer en vervoer en milieu bij de bur gers het hoogste scoren. D66: volgende keer onderwerp beter kiezen LEIDEN D66 in Leiden is 'gematigd tevreden' over de uitslag van het referendum. „Het is jammer dat het instru ment de politieke betrokkenheid niet heeft vergroot. De op komst had ook iets groter mogen zijn. Maar voor een eerste keer is het niet slecht", aldus fractievoorzitter P. Langen- berg. Waar D66 zich wel zorgen over maakt is de zeer grote groep Leidenaren, 46 procent, die zegt niet geïnteresseerd te zijn in politiek. Daaruit blijkt volgens Langenberg dat het vertrouwen in de politiek bepaald niet groot is. Voor een volgend referendum zal in elk geval een onder werp gekozen moeten worden dat de mensen meer aan spreekt. Langenberg denkt dan aan de vraag of de binnen stad wel of niet autovrij moet zijn. Zijn partij is vanaf de oprichting al voorstander geweest van bestuurlijke vernieu- De Leidse onderzoekers schrijven daarom dat het succes van een referendum staat of valt met de keuze van het onderwerp. Een on derwerp dat niet belangrijk genoeg wordt geacht wordt ook in een volksraadpleging genegeerd. Leiden zou hier van weieens het slachtoffer kunnen zijn geweest. Niet minder dan 39 procent van de ondervraagden vond de kwestie van de vrije slui tingstijden te onbelangrijk voor een referendum. Slechts 14 procent vond de kwestie wel van belang. In Haarlem, waar op dezelf de dag een referendum werd gehouden over zeer omstre den bouwplannen, vond 42 procent 'hun' kwestie wel een goede aanleiding. De bouwplannen waren echter al jaren een zeer heet hangij zer en hielden de gemoede ren in de stad behoorlijk be zig. Toch hield dat niet automa tisch in dat de opkomst in Haarlem hoger was. Daar nam ook slechts 42 procent van de stemgerechtigde kie zers deel aan het referen dum. De vraag of het 'meel iften' op de verkiezingen voor Provinciale Staten een hogere opkomst voor het re ferendum tot gevolg heeft gehad, konden Van Holsteyn en Hillebrands dan ook niet met een volmondig 'ja' be antwoorden. Met de nodige slagen om de arm meenden ze wel dat wanneer de ver kiezingen niet waren samen gevoegd, de opkomst voor het referendum lager zou zijn geweest. Niet geïnteresseerd Met het referendum wilde Leiden bewerkstelligen dat de burger weer het gevoel zou krijgen dat zijn stem werkelijk telde. Daar is vol gens Van Holsteyn en Hille brands echter heel wat meer voor nodig. In hun rapport noemen zij onder meer het vertrouwen in politici, poli tieke interesse en politieke kennis. Vooral met de inte resse blijkt het zeer droevig gesteld te zijn: van de onder vraagde Leidse burgers zei niet meer dan vier procent belangstelling te hebben voor de eigen gemeentepoli tiek. Bijna de helft van de Leidenaren, 46 procent, is niet geïnteresseerd. Ook de kennis van de lokale poli tiek laat te wensen over: meer dan de helft weet van geen enkele wethouder bij welke partij hij/zij nu eigen lijk hoort. V erwachtingen Al met al kon gisteren nog niet worden gezegd of het referendum een succes is ge worden. De bevolking heeft zich uitgesproken en de poli tiek heeft zich naar die me ning gevoegd maar de bur gers hebben nog steeds niet het gevoel dat ze bij de poli tiek betrokken worden. De onderzoekers vonden wel dat de beleidsmakers te veel verwachtingen hadden van het referendum. „Zoals één zwaluw nog geen zomer maakt, leidt één experiment met een raadplegend refe rendum nog niet tot een for se toename van politieke be trokkenheid". De resultaten van het onderzoek worden na de zomer in de gemeente raad besproken. Dan zal ook pas worden bekeken of dit muisje nog een staartje krijgt. Provincie betreurt niet-vrijgeven van het Kemp-dossier ALPHEN AAN DEN RIJN- /DEN HAAG De provincie Zuid-Holland betreurt het be sluit van Justitie om het Kemp-dossier niet vrij te ge ven, ten zeerste. De onder zoeksgegevens in het dossier bevatten namelijk feiten over de aard en de concentratie van de stoffen die zijn aangetrof fen bij een onder justitiële ver antwoordelijkheid vallende ontgraving. „Deze gegevens kunnen voor bewoners van Alphen aan den Rijn een rol spelen bij hun oordeel over de getroffen en nog te treffen saneringsmaat regelen", aldus voorzitter S. Patijn van gedeputeerde sta ten. De provincie had een klemmend beroep gedaan op het Openbaar Ministerie om het rapport openbaar te ma ken, vooral ook omdat (delen van) het rapport al circuleren onder de Alphenaren. Patijn schrijft dit in antwoord op vragen van statenleden van Groen Links. Die vragen had den betrekking op het door NOS-laat bekend gemaakte dossier-Kemp uit het straf rechtelijk onderzoek over ver meende illegale stortactivitei- ten op de stortplaats Coupépol der. LYI Ramen* Deuren „NAAR SWINGENDE ORGANISATIE VAN MAGNIFIEK KORPS" Idoor RUDOLF KLEUN LEIDERDORP Alsof de nieuwe politiewet die in 1993 ingaat al van kracht is. Zo wil de kern groep van de politieregio Hollands-Midden de ko mende twee jaar de nu nog gescheiden gemeente en rijkspoltiekorpsen ge leidelijk in elkaar laten schuiven. Het uiteindelijk resultaat moet zijn dat „de burger meer politie op straat krijgt". Dat stelden officier van justitie I. Klopper, de Leidse burge meester C. Goekoop en rijks politiechef S. van Hulst gister middag. Ze traden voor het eerst gezamenlijk naar buiten als kerngroep die de leiding heeft over het nieuwe regiona le politiekorps. Dat korps moet ontstaan als de nieuwe wet in werking treedt in 1993. Dan wordt heel Nederland ver deeld in een groot aantal poli tieregio's en verdwijnt offi cieel het onderscheid tussen gemeente- en rijkspolitie. Zo lang de nieuwe wet nog niet van kracht is heet Goekoop nog „beoogd" korpsbeheerder en Van Hulst „beoogd" korps chef van de regionale politie. Indeling Voortvarend is de afgelopen maanden de reorganisatie voorbereid. Een werkgroep met daarin de burgemeesters van Gouda, Noordwijk en Rij- neveld, twee officieren van justitie en vier vertegenwoor digers van de politie heeft in middels een voorstel gedaan voor de opzet van de organisa tie. Daarin wordt Hollands- Midden verdeeld in acht werkgebieden met elk een ei gen politie-eenheid die dag en nacht „basiszorg" kan bieden. Dat voorstel voorziet er in dat de Leidse politie en de rijkspo- litiegroep Voorschoten worden samengevoegd. Daarmee ont staat de grootste eenheid bin nen het gebied, met zo'n 210 manschappen. In de Bollen streek komen Hillegom, Lisse, Noordwijk en Noord wijker- hout te vallen onder een een heid van 130 mensen. Voor Katwijk, Oegstgeest, Rijns burg, Sassenheim, Valkenburg en Warmond geldt hetzelfde. In de Rijnstreek komt er voor Alkemade Jacobswoude, Lei derdorp, Rijneveld en Zoeter- woude een eenheid van 105 mensen. Alphen aan den Rijn, Nieuwkoop, Nieuwveen en Ter Aar krijgen een evengrote eenheid. Over Boskoop, Moer- huizen, Moordrecht, Nieuwer- kerk aan den IJssel en Wad- dinxveen komen 100 politie mensen te waken. „overhead", administratie en technische ondersteuning. Van Hulst stelt niettemin dat er uiteindelijk meer politie op straat komt. „De overhead wordt centraal geregeld. Het is De 'kerngroep' die zich bezighoudt met de reorganisatie van de politie in de regio Hollands-Midden. Van links naar rechts de Leidse burgemeester C. Goekoop van Leiden die korpsbeheer der wordt in de regio Hollands-Midden, officier van justitie I. Klopper en de beoogd korpschef S. van Hulst. Op de achter grond het affiche waarop informatiedagen voor het politieperso neel worden aangekondigd. foto: wim van noort Leiden en Voorschoten wor den samengevoegd tot een werkgebied voor 210 politie mensen. Bij de keus voor de werkeen heden is uitgegaan van een „ideale" sterkte van tussen de 80 en 130 man. Uitzondering daarop is het werkgebied Lei den dat met 210 man daar ruim boven zit. Maar een an der uitgangspunt was dat er geen gemeenten verdeeld zou den worden over twee eenhe den. Om ook vast te houden aan de integratie met de rijks politie is Voorschoten daaraan toegevoegd. Over het voorstel nemen de burgemeesters van de 35 ge meenten in de politieregio in september een besluit. Grenzen De nu aangegeven polities terkte is daarbij overigens nog maar een suggestie. Als uit gangspunt voor de aantallen geldt 80 procent van de huidi ge plaatselijke sterktes. De res-, terende twintig procent is be doeld voor centrale gespeciali seerde politie-afdelingen die in de hele regio op afroep be schikbaar komen en voor de afdelingen naast elkaar staan. Om het bot te zeggen de post wordt niet meer op tien plaatsen hetzelfde verwerkt". Andere voordelen ziet Van Hulst in het werken over ge meentegrenzen heen. „Als een fiets bij wijze van spreken nu in Leiderdorp wordt gestolen, kan het een tijd duren voor de eigenaar hem terugkrijgt als hij in Leiden wordt gevon den". Wel geeft Van Hulst toe dat die problemen blijven als dezelfde fiets wordt gestolen aan de grens van een politiere gio en wordt teruggevonden in een volgende regio. En Hol lands-Midden telt grenst aan een groot aantal andere re gio's: Haaglanden, Haarlem, Amsterdam en Rotterdam. Een deel van de reorganisatie wordt overigens nu al doorge voerd. Investeringen in nieuw materiaal en andere spullen, maar ook nieuwbouwplannen worden steeds getoetst op de bruikbaarheid na de reorgani satie. Van Hulst: „Alles moet 'regioproof' zijn". Dat geldt bij voorbeeld ook voor de plan nen voor een nieuw bureau voor de rijkspolitie regio Den Haag dat nu nog in Leiderdorp aan de Van der Valk Bouw- manweg is gevestigd. Ook de werving van het personeel ge beurt gemeenschappelijk. En al geruime tijd nemen werken Eolitiemensen nauwer samen ij zaken die zich aan de ge meentegrenzen afspelen en bij grotere evenementen. Onrust De reorganisatie is vanaf van daag ook onderwerp van voor lichtingsdagen voor het poli tiepersoneel. Volgende week wordt vooruitlopende op de reorganisatie al een diensten commissie een soort onder nemingsraad gekozen voor de hele politieregio die wordt betrokken bij alle plannen. Dat de reorganisatie onrust brengt onder de 1.300 politie mensen geeft Van Hulst toe. „Maar iedere reorganisatie brengt onrust teweeg. Tegelij kertijd verandert voor grote groepen het werk niet. De ge wone politieman in de geüni formeerde dienst in Vlist of Noord wij kerhout blijft ook straks gewoon zijn werk doen. Pas na verloop van tijd merkt hij veranderingen, als hij met collega's uit een buurgemeente in één auto zit", conts". De beoogd korpschef vervolgt even later zelfverzekerd: „En over twee jaar is er een swin gende organisatie van een magnifiek korps waar mensen het fijn vinden om te wer ken". Gemeenteschool bijna verleden tijd Een stoffige hoop puin en een slordige stapel planken is alles wat nog rest van de oude gemeenteschool aan de Bloemfontein straat. Na de verhuizing van de laatste „bewoners" van het pand, de school voor speciaal onderwijs en het pedologisch insti tuut naar een modern onderkomen aan de Wassenaarseweg, stond niets de komst van de slopershamer nog in de weg. Het uit 1922 daterende gebouw bood achtereenvolgens plaats aan een lagere school, de ULO-school voor meisjes (later ook jongens), de MEAO, de LEAO en nog diverse andere tijdelijke gebruikers. Toen de school voor speciaal onderwijs via het verlagen van de toelatings-leeftijd bijna uit haar voegen barstte, bleek dat de conditie van de oude gemeenteschool niet toeliet dat er verbou wing zou plaatsvinden. Het pand zat zo vol scheuren, dat sloop onvermijdelijk bleek. Over de bestemming van de leeggekomen plek aan de Bloemfontelnstraat wordt nog nagedacht. In de nota „Bouwen in Bestaande Leidse wijken" wordt de suggestie ge daan om een wijkparkje te creëren, in ruil voor het groen aan de Morssingel, waar dan eventueel gebouwd zou kunnen worden. Het idee om daar een hotel neer te zetten, wordt nog door B en w onderzocht. g F0T0: tejo ringers Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: J Dhr./Mevr.: I Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatisch betalen) f25,70 kwartaal (automatisch betalen) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11