unicef William Byrd Vocaal Ensemble geeft ver jaarspresentje Een prins is nog geen presentator Ervaren zangers in een groen kerkje Staatsbegrafenis voor pianist Claudio Arrau met klinkende munt Vangelis doet Rotterdam op grondvesten schuddeif Roald Dahl, Anke de Vries en Thea Beekmaï favoriet bij Nederlandse kinderen Verheven Franse theaterkui G KUNST/RTY CeidócSomant MAANDAG 17 JUNI 1991 PAG [H Waarschuwing voor ongeldige Clouseau - kaartjes UTRECHT Voor het concert van de Belgische popgroep Clouseau op 12 juli in Zeist kunnen ongeldig verklaarde gele toegangskaartjes opduiken. De doos met vijfduizend toegangskaarten is in de verzending zoekgeraakt. De or ganisatie heeft nieuwe, blauwe kaartjes laten drukken. De voorverkoop voor het concert is al begonnen. Er zijn nog geen meldingen van gele kaartjes ont vangen, maar de organisatie sluit niet uit dat die de komende weken nog te koop worden aangeboden. Alleen be zoekers met blauwe kaarten worden op 12 juli tot het Openluchttheater toege laten. Christie's New York veilt Tremaine-collectie NEW YORK Het veilinghuis Christie's in New York zal tijdens twee veilingen impressionistische en moderne kunst en heden daagse kunst - 49 werken uit de zogenaamde Tremaine Collectie - onder de hamer brengen. Tot deze collectie van moderne 20e eeuwse kunst behoort het schilderij 'Le petit déjeuner' uit 1921 van Ferdinand Léger. Het veilinghuis verwacht dat het doek tus sen de 8 en 10 miljoen dollar zal opbrengen. De veilingen vinden op 5 en 12 november plaats, aldus een bekendmaking woensdag van Christie's New York. De collectie van het Amerikaanse echtpaar Tremaine dat volgens het veilinghuis uit èèn van 's werelds meest belangrijkste schilde rijen van moderne 20e eeuwse kunst bestaat, omvat naast Léger werk van onder anderen Mondriaan, Gris, Delaunay, Braque, Miró en Willem de Kooning. Christie's schat de opbrengst van de Tremaine Collectie op meer dan 35 miljoen dollar. De Tremaine's vergaarden in bijna 50 jaar een omvangrijke verza meling. Begin dit jaar stierf de heer Tremaine op 89-jarige leeftijd. Enschede steunt Forum met half miljoen ENSCHEDE De gemeente Enschede stelt een half miljoen gulden beschik baar om het muziek- en operagezel schap Forum in staat te stellen de schul den weg te werken. Eerder besloot de Provincie Overijssel voor dit doel even eens 500.000 gulden uit te trekken. In totaal is er circa twee miljoen gulden nodig. Verwacht wordt dat ook andere gemeenten en bedrijven Forum zullen helpen van de schulden af te komen. Verbetering van de financiële positie wordt als voorwaarde beschouwd voor de gewenste ontwikkeling van het mu ziek- en opera-instituut. De schulden zijn ontstaan nadat Opera Forum en het Overijssels Filharmonisch Orkest in 1987 samen waren gegaan. Kees Holierhoek erelid Vereniging van Letterkundigen AMSTERDAM De Vereni- ging van Letterkundigen heeft Kees Holierhoek tot erelid be noemd, vanwege zijn verdien sten voor de verbetering van de economische en sociale po sitie van Nederlandse auteurs en vertalers. Dat blijkt uit een bekendmaking gisteren van de Vereniging van Letterkundi gen. Holierhoek, die bekend is als auteur van televisiedra ma's, is het enige erelid van de vereniging. D'Ancona reikt Gouden Ratjes uit ei UTRECHT Minister D'Ancona (cultuur) heeft zaterdagavond aan h J(j van de landelijke Kunstbende-finale in het muziekcentrum Vredenb Utrecht de Gouden, Zilveren en Bronzen Ratjes uitgereikt aan de wi van het Kunstbende-project. Opvallend is dat bij de prijswinnaars m (El deelnemer uit de in Den Haag gehouden voorronde zat. Gouden Ra e c eerste prijs, waren er voor de 18-jarige Kevin van der Burg en de 1| >he Gracielle Owen uit Lelystad (categorie dans), de groep Total Touch ujbrui sterdam (muziek), de 14-jarige Annemarie Hogervorst uit Rotterdam c S Ali Yilmaz uit Axel (ontwerpen), de groep Liza Portengen uit Lelystad dar ter) en de 16-jarige Albertjan van Rees uit Oosterbeek (video). (nan Het project Kunstbende, met als thema „Jouw andere wereld" is bedo H de cultuurdeelname onder jongeren te stimuleren. Naar schatting dried em< jongeren tussen de veertien en achttien jaar hebben de afgelopen m de meegedaan aan veertien regionale voorrondewedstrijden. Tijdens de avond lieten de regionale voorrondewinaars hun inzendingen becx door een jury, die onder njeer uit Frank Govers (ontwerpen), Huub llin (theater), Nouchka van Brakel (video), Hans Dulfer (muziek), Donali ehi (dans) en Mensje van Keulen (taal) bestond. De jury heeft bij haar beoo noe vooral gelet op originaliteit. Zondag 23 juni zendt de KRO-televisie f pressie uit van de Kunstbende-finale. Leids Academisch Kunstcentrum (Leiden): Eerste Leidse Kamerko rendag ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van het William Byrd Vocaal Ensemble. Gehoord op 15 In plaats van het gebrui kelijke jubileumconcert ter gelegenheid van zijn tweede lustrum organi seerde het William Byrd Vocaal Ensemble een echt verjaardagspartijtje. Alle Leidse kamerkoren wer den uitgenodigd om afge lopen zaterdag acte de présence te geven met een eigen programma. De res pons was boven verwach ting; maar liefst acht ka merkoren reageerden po sitief op de uitnodiging: C- Sharp Minor, Vocalei, Het Zingend Hart, Het Leids Vocaal Ensemble, Hathor, Lingua Musica, Collegium Musicum Kamerkoor en La Vostra Veu. Na het welkomstwoord van een van de leden van de lu strumcommissie werd er geza menlijk ingezongen onder lei ding van Nico van der Meel, de dirigent van het jubilerende koor. Aansluitend gaf elk koor, het WBVE als eerste, een concertje van een half uur. Deze 'cadeautjes' boden een grote variëteit aan stuk ken, van vroeg renaissancis tisch tot hedendaags, in veel verschillende talen. Opvallend was dat er van enige overlap ping geen sprake was. Indruk maakte C-Sharp Minor met een gave vertolking van een werk van Grieg, het Kamer koor Collegium Musicum met werken van Badings en Het Zingend Hart met een zeer in het oog lopende expressieve aanpak van de gezongen num mers. Gelijktijdig met de concertjes werden in andere zalen van het LAK onder leiding van de dirigenten workshops actieve ontspanning en zang, Gregori aans, zuiverheid en intonatie, grafische partituren, koordi rectie, en improvisatie gehou den. Als afsluiting van deze eerste Leidse Kamerkorendag zongen alle koren gezamenlijk een echodialoog van Di Lasso en een canon van Mozart. Waarschijnlijk had dirigent Nico van der Meel van het WBVE toen wat last van ver moeidheid. Als de stemmen niet snel genoeg zijn overigens juiste aanwijzingen opvolgden, werd hij chagrijnig. Toch volg de gelukkig een acceptabele uitvoering van de twee stuk ken. De eerste Leidse Kamerkoren dag is zeker voor herhaling vatbaar. Jammer genoeg wa ren de concertjes niet toegan kelijk voor publiek. Zo'n ko rendag verschaft niet alleen in een zeer kort bestek een uit stekend inzicht in de kwaliteit van de Leidse kamerkoren, maar ook heel wat luisterge not. PETER VAN VEEN Groene Kerk (Oegstgeest): Concert door het kamerkoor Quod Libet on der leiding van Ad de Groot. Werken van onder anderen Gesualdo, Mon teverdi, Morley, Ravel, Strawinsky en Vaughan Williams. Gehoord op 16 juni. Ter gelegenheid van hun eerste zomerconcert waag de Quod Libet zich weer eens buiten de thuisbasis Voorburg. Deze gerenom meerde amateurs kwamen met het programma 'Lief de in alle toonaarden'. „We zijn uitgegaan van het thema 'de vereerde vrouw", verklaarde een van de zangers vooraf, „maar gaandeweg zijn er ook een aantal lagere vrij erijen in het programma geslopen". Voor de pauze kwam de ver eerde vrouw echter nog uitge breid aan bod, vooral in een bijzondere combinatie van drie prachtige Ave Maria's, van Da Vittoria, Verdi en Strawinsky. De mannen van het koor ble ken in grootse vorm te steken - zulke soepele bassen zal ieder professioneel koor zich wen sen. Ook de vrouwen stonden hun mannetje, al waren de so pranen hier en daar wat hees en de alten vaak te zacht. In twee madrigalen van Mon teverdi en ééntje van Gesualdo bleek dat Quod Libet ook in gewikkelde vijf- en zesstem migheid niet uit de weg gaat. Met noten en ritme hadden de zangers geen enkele moeite. De gebaren van dirigent De Groot laten aan duidelijkheid ook weinig te wensen over, al is zijn dirigeren hier en daar (op sommige slotnoten bijvoor beeld) wat kortaf. Na de pauze was het dan tijd voor 'de lagere vrijerijen', maar het duurde even voordat het koor op de daarvoor ver eiste temperatuur kwam. De eerste drie madrigalen gingen eigenlijk nogal ongemerkt voorbij; pas in 'Jan, Jan' van Sweelinck werd de juiste toon getroffen. In de daarop vol gende stukken werden de ver schillende liefdesaffaires mooi uit de doeken gedaan, onder meer met behulp van goed uit gewerkte madrigalismen als 'up and down' in 'Fair Phyllis' van John Farmer. De zestien de eeuw werd verlaten met 'Fyer, fyer!' van Morley: moei teloos gezongen, maar wat te veel vanuit het oogpunt van een ervaren brandweerman, die van de zoveelste fik niet echt opgewonden meer raakt. Met een stap van drie eeuwen belandde Quod Libet in de ro mantiek van Vaughan Willi ams. Twee prachtige liederen met opnieuw een glansrol voor de bassen, die 'the bottom of the sea' in 'The dark eyed sai lor' zeer overtuigend wisten te bereiken. Aan het slot van het ruim anderhalf uur durende programma had het koor nog adem over voor liederen van Ravel en Debussy. Het razend moeilijke (en hoge!) 'Nicolette' van Ravel bleek in de toegift zelfs mooier te kunnen dan tij dens het concert. De kist met het stoffelijk overschot van de pianist Claudio Arrau arriveert bij de kathedraal van zijn geboorteplaats Chilian. Arrau kreeg daar gisteren een staatsbegrafenis. foto: ap CHILLAN De pianist Clau dio Arrau, een van de grootste concertpianisten en vertolkers van Beethoven, is gisteren met veel eerbetoon begraven in zijn geboorteplaats Chilian in Chili. De musicus overleed vo rige week zondag op 88-jarige leeftijd in Oostenrijk. Na zijn dood kondigde de Chileense regering vier dagen van rouw af. Duizenden Chilenen hadden zich langs de weg opgesteld om een glimp op te vangen van de doodskist die bedekt was met de Chileense nationa le vlag. De pianist kreeg bij zijn begrafenis een geweersa- luut, een ceremonieel dat doorgaans voorbehouden is aan staatslieden. Arrau zou vorige week vrijdag voor het eerst in drie jaar weer een concert geven in het Oostenrijkse plaatsje Mürz- zuchlag, maar wegens ziekte werd het recital afgelast. Ar rau, halfwees, werd op 6 fe bruari 1903 geboren in Chil ian. Hij was nog geen drie jaar toen hij probeerde van het blad te spelen, geïnspireerd door het pianospel van zijn moeder. Als kleuter van vijf jaar gaf hij zijn eerste concert voor publiek en speelde een sonate van Mozart. Het won derkind kreeg dan ook al spoedig de bijnaam 'de Chi leense Mozart'. Van 1913 tot 1918 studeerde hij in Berlijn en op zijn twaalfde speelde hij onder leiding van Artur Ni- kish. Hij won twee keer achter elkaar de Liszt-prijs in 1919 en 1920 en daarmee begon, zijn internationale carrière. Met de komst van Hitier ver liet hij met zijn vrouw hij was inmiddels getrouwd met de Duitse zangeres Ruth Schneider Duitsland en vestigde zich in 1941 in de Verenigde Staten. In 1979 werd hij genaturaliseerd tot Amerikaan maar hij behield het Chileens staatsburger schap. Na een concertreeks in 1984 keerde hij terug naar Chili. „Ik had het gevoel dat ik terug moest gaan voor dat het te laat was om een hele nieuwe generatie Chile nen te geven wat ik geven kon. De persoonlijke motieven om te gaan waren sterker dan de politieke redenen om er weg te blijven", vertelde hij de New York Times. „Muziek, als die groots is, brengt mensen tot elkaar en ik wilde dat doen". Steun De Nieuwe Maas is morgenavond het decor van een gigantisch spektakel van licht, laser en geluid. i foto: de jong e%ap ROTTERDAM De Nieuwe Maas in Rotter dam is morgenavond het decor van een gigantisch spektakel van licht, laser en geluid. Eureka, het Eu ropese samenwerkings verband voor technologi sche ontwikkelingen, be staat vijf jaar en ter gele genheid daarvan geeft de Griekse synthesizer-com ponist en muzikant Van gelis een concert, dat de stad op haar grondvesten zal doen schudden. De Nieuwe Maas, tussen Boompjes en Noordereiland, wordt één muur van geluid als Vangelis een piekvermogen van 800.000 watt bereikt. Het continu-vermogen tijdens het concert is 500.000 watt, nog al tijd 100.000 watt meer dan Ro ger Waters vorig jaar in Ber lijn ter beschikking had voor zijn uitvoering van The Wall. het podium, 300 bij 800 meter, komt tussen twee reusachtige bokken van Smit-Tak te han gen, terwijl het plafond is he voorzien van duizend en van elk duizend watt. \n wordt tijdens zijn com 0 vangen door anderhalf watt lichtvermogen. /achting is dat het sj£nj 150.000 mensen trekt, ca zendt het concert v; gelis rechtstreeks uit of n sie (Nederland 2, uur). AMSTERDAM De kin- derenboeken 'Ieorg Idur' (van Roald Dahl), 'Klad werk' (van Anke de Vries) en 'Het geheim van Rotterdam' (van Thea Beekman) zijn de mooiste die yorig jaar in Neder land zijn verschenen. Dit heeft een recordaantal van 19.142 kinderen in de leeftijd van 6 t/m 16 jaar laten weten. De Stichting Nederlandse Kin derjury had de kinderen van Nederland door middel van deelnameformulieren ver spreid via scholen, kinder- en jeugdbladen en het Schooltv- Weekjournaal opgeroepen tus sen 1 februari en 1 juni een Top-5 samen te stellen met hun favoriete boeken van 1990. De winnende titels wer dén zaterdagavond via de VARA-televisie bekendge maakt. De uitverkoren auteurs "Anke de Vries en Thea Beek man en de Nederlandse ver taalster van de boeken van Roald Dahl (Dahl overleed be gin dit jaar) kregen tijdens de uitzending de Prijs van de Kinderjury overhandigd. Deze prijs, bestaande uit een oor konde, wordt jaarlijks uitge reikt onder auspiciën Stichting Nederlandse jury. Met ingang van jaar wordt deze sticht sponsord door de Nedf e* Boekenbon bv te Dei ,r Dit bedrijf zal voo de van drie jaar jaarli bedrag van 50.000 guld( re*j kosten van de organis ezi dragen. Hiermee is he nuïteit van de sticht - waarborgd. PRINS BERNHARD PRESENTEERT 'HART VOOR DE NATUUR' Hart voor de natuur. Zevendelige natuurserie. Veronica-televisie. Ne derland 2 om 19.25 uur. Dinsdag. HILVERSUM Als het om de presentatie van een programma gaat waarin bedreigde diersoorten en verdwijnende natuur de hoofdrol speelt, lijkt prins Bernhard de meest aange wezen persoon. De bijna tachtigjarige koninklijke hoogheid bracht namelijk een groot deel van zijn le ven door in en met de na tuur. In eerste instantie als fervent trofeeënjager, later als president van het Wereldnatuur Fonds. Maar een prins is nog geen presentator. Hoewel Veronica een paar maanden geleden met trots aankondigde met prins Ber nard een nieuwe presentator in huis te hebben gehaald, lijkt zijn rol in de zevendelige serie 'Hart voor de natuur' niet meer dan die van een kijkers lokkertje. In de eerste afleve ring 'De slag om de slagtand' zit hij - een béétje gegeneerd - in een van zijn werkkamers vol jachttrofeeën om de kijker onder meer een serie olifantjes te laten zien die koningin Bea trix in 1948 voor hem vervaar digde. Daarbij verhaalt hij over zijn strijd een einde te maken aan de vreselijke oli fanten-slachtingen. Uiteinde lijk won hij deze dertigjarige slag om de slagtand, want er kwam een wereldwijd verbod op de handel in ivoor. Hier door daalde de handelsprijs van vierhonderd naar tien gulden per kilo en kon het aantal grijze landreuzen in Afrika weer toenemen tot een paar honderdduizend. Na zijn inleiding volgen Journaal-ach- tige beelden van de prins die Prins Bernhard in zijn nieuwe rol als presentator. in Oost-Afrika allerlei rege ringsleiders de hand schudt en ziet de kijker bloedige, soms bloedstollende filmfragmenten van olifanten die hun leven gaven voor twee uitstekende tanden. En dat alles omdat ze er in Taiwan zulke aardige snuisterijen van kunnen ma ken. Om zeep Al na tien minuten blijkt dat 'Hart voor de natuur' een Ve- ronica-produktie is. Ze weten daar feilloos hoe een aardig idee om zeep moet worden ge holpen. Daarbij is het com mentaar van Bart van Leeu wen, vooral tegen het einde, ronduit stuitend. Maar erger is die eeuwige oppervlakkigheid, snelheid gaat bij Veronica im mers voor kwaliteit. Wat de kijker zich vooral zal afvra gen, is waarom regisseur en eindredacteur Gideon van Aartsen de prins geen andere rol heeft toebedacht, een waarin hij zou kunnen uitblin ken, namelijk die van vertel ler. Nu mag hij aan het einde nog even meedelen dat hij in Afrika de aardigste dingen heeft beleefd. Welke dan? Die verhalen blijven vooralsnog beperkt tot de familie- en vriendenkring van de prins. De vraag is of het Wereld Na tuur Fonds iets aan zo'n reeks heeft. Tenslotte gaat het om een verhulde fondswerving. Daar kan niemand wat op te gen hebben, tenslotte is het vijf voor twaalf en rest ons dus niet al te veel tijd meer om de broodnodige harmonie tussen mens, dier en natuur terug te brengen. Duidelijk is in elk geval dat de verhalen van prins Bernhard grotere tro feeën zijn, dan het stereotiepe foto: veronica verhaal over de redding van de olifant dat door Veronica wordt voorgeschoteld. Een ge miste kans dus, zeker pok om dat niet elke prins zich als pre sentator leent. De programma makers hadden beter een aan slag op zijn geheugen kunnen doen en die verhalen kunnen illustreren met de beelden van Niels Halbertsma. Want dat is eigenlijk nog het enige aardige aan de reeks; het filmmateriaal. Als ex-directeur van het Wereld Natuur Fonds en filmer stond hij vaak met zijn neus bovenop de proble men en dat levert uniek mate riaal op. In combinatie met de duizenden meters film die de prins zelf volschoot, had 'Hart voor de natuur' kunnen uit groeien tot een serie, waarvoor heel Nederland zou zijn thuis gebleven. Of dat nu gebeurt, is maar de vraag. Holland Festival: 'De Triaden'. Mu ziektheater van het Theatre du So- leil uit Parijs, in drie afleveringen. RAI, Amsterdam, afgelopen week einde. De liefhebbers van het 'Theatre du Soleil' en zijn leidster Ariane Mnousc- hkine, hebben afgelopen weekend hun hart aan haar vorm van muziek theater kunnen ophalen. Wie haar stijl kent, bij voorbeeld van haar grote Norodom Sihanouk-cy- clus, herkent in de opzet van 'De triaden', het oe roude Griekse verhaal over Atreus en zijn ver doemde nageslacht, in een beeldende bewerking van Mnouschkine, alle ele menten. Dat begint bij binnenkomst van de enorme RAI-zaal, als men onder de tribune de open kleedkamers van de acteurs aantreft. Die zijn daar voor het oog van het publiek bezig zich aan te kleden en vooral einde loos te schminken. Hun ge zichten gaan achter zware la gen witte schmink schuil en zijn een soort beweeglijke maskers. Op de achtergrond rommelt zachtjes de trom. De muziek, gemaakt en gespeeld door de vaste medewerkers van Mnouschkine, is een inte grerend onderdeel van de voorstellingen. De hele rech terzijde van de blankhouten arena waarbinnen wordt ge speeld, wordt ingenomen door een uitgebreide slagwerkbatte rij en talloze strijk- en blaasin strumenten. De muziek volgt het ritme van de taal, onder streept de accenten, voorspelt gebeurtenissen en schildert met alle middelen de sfeer. Alle middelen, want df', se muziek die de dai het koor bij Iphyginehg leidt, wordt probleem derbroken door Frai dansen uit de tijd van koningen, door kale herdersklanken, alles kelijk van de gebeur op het grote speelvlak, gordijnen, een grote poort aan de achter een dito aan- en afschel toegangsbrug aan de \tw omgeven de houten ai :al De zwaar aangeklede lijkend op figuren zoa je antieke vazen staan a declameren hun bl(,llJ teksten als nietige 116 op het grote speelvlalgje de kracht van het viae deze noodlotsdrama's !cj- men met de sterk sp'L acrobatische begingsre palend is. Wie dichtbije* afhankelijk van zijn van het Frans, de tel volgen. Hoe verder ver meer de echo's van d< grote holle RAI de gaan vervormen. Dan leen kijken over; het "i kan men tevoren in tjen miere programma, acteursnamen vermei er ben gelezen. Als liefhebber van was ik ook nu weer van Iphygineia en in mate van Agamemnoi .e tweede deel heeft h10 nenkoor dat uitgebre mentaren geeft een c llJ rol en draait alles bijn tend om de wraak e" temnaestra op die haar van haar do» hygineia beroofde. H< stukken uitverkocht ?m ken er tot nu toe v 31 mensen niet op te kc^ gen voor hun besteli,es ten, om de wachtendf aan een kaartje te hel niet eerder met dezi Franse vorm van acte nis maakte, zal zeker hygineia' genieten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6