Uitbarstingen voedsel voor onheilsprofeten Van der Valk verwikkelt in Duits politiek schandaal HUISI ■RAADL Tuinen in Nederland', mooi maar duur boek Niet te lang in de zon zitten en huid goed beschermen „HOE ZIT DAT DAN Pensioen en piano fiscaal perspectief BUITENLAND QeidóaQowuvnt .[TI maandag 17 juni 1991 PA( EINDE DER TIJDEN NABIJ? LONDEN Toen keizer Augustus de eerste brand weer in Rome op poten zette, waren zijn onderda nen hiervan dermate on der de indruk dat zij hem de bijnaam 'Vulcanus qui etus augustus' gaven. Het was een directe verwijzing naar de oerkracht van het vuur en de meest ontzag wekkende manifestatie daarvan: de vulkaan, ge noemd naar de god Vulca nus zelf. De erupties, die de Filipijnen nu op hun grondvesten doen schudden, brengen weer het zelfde ontzag voor de onbe dwingbare krachten van de natuur teweeg, een kracht die door de panteïstische gods diensten als goddelijk werd beschouwd. Men zou kunnen stellen dat de vulkanen de mens sinds onheuglijke tijden ontzag voor God hebben inge prent. De oude Romeinen hielden jaarlijks op 23 augustus op een stuk van het forum dat aan Vulcanus was gewijd eredien sten voor de god van het ver slindende vuur. Daarbij wer den kleine vissen, door plaat selijke vissers in de Tiber ge vangen en speciaal voor dit doel verkocht, in het vuur ge offerd onder supervisie van een priester, die 'flamen' of vlam werd genoemd. Het bleek voor de mensen die de volgende dag op bezoek gingen bij vrienden in Pompei of Herculaneum, in de zomer van 79 na Christus, een ver geefs offer. In de middag van 24 augustus begon boven hen de Vesuvius te rommelen. Met een enorme explosie werden vuur en as de lucht in gespo ten. De steden werden onder lava bedolven. Staatsman en schrijver Plinius de Jongere, die ten tijde van de uitbarsting van de Vesuvius bij zijn oom verderop aan de kust verbleef, beschreef de ge beurtenis in een brief aan de historicus Tacitus. Het is het oudste verslag van vulkani sche activiteit. Zeer heftige erupties die hetzelfde patroon volgen als de uitbarsting van de Vesuvius worden sedert dien ook wel Pliniaanse uit barstingen genoemd. De meest opmerkelijke vulka nische gebeurtenis vóór de schijnbaar samenhangende uitbarstingen van de Pinatu- bovulkaan op de Filipijnen en de Unzenvulkaan in Japan was de uitbarsting van de St. Heienvulkaan in het wes ten van de Verenigde Staten in 1980. Een spectaculaire Pli niaanse explosie ging gepaard met de woeste lavastromen die door de Fransen 'nuées arden- tes' worden genoemd, bran dende wolken. Deze treden doorgaans op bij zogenaamde Peleïsche uitbarstingen. Deze naam is afkomstig van een andere beroemde vulkaan, de Peléeberg op het Frans-Ca- ribische eiland Martinique. In 1902 stootte de Pelée een grote wolk stof, stoom en gas heter dan de kern van een atoom bom de lucht in boven Saint- Pierre. Binnen enkele secon den werd de stad een zwarte graftombe voor 29.933 mensen. Slechts vier mensen overleef den de ramp, onder wie een veroordeelde moordenaar die veilig opgesloten zat in de ge vangenis van de stad. Vergeleken met een aantal grotere uitbarstingen in het geologische tijdskader zijn de recente uitbarstingen tot ,nu toe betrekkelijk tam. We schenken er meer aandacht aan, omdat grotere gebieden van de aarde dichtbevolkt zijn. De luidste uitbarsting in de ge schiedenis was die van de Krakatau in Indonesië in 1883, waardoor de oervulkaan zich in drie eilanden opsplitste. De explosie, die volgens de over levering 5000 kilometer verder werd gehoord, sloeg een gat in de oceaanbodem van meer dan 300 meter diep en tien kilome ter breed. Enorme gloeiende rotsen hagelden neer op eilan den in een cirkel van 85 kilo meter en vloedgolven van vier meter hoog overspoelden de dorpen op de dichterbevolkte eilanden Java en Sumatra. Meer dan 36.000 mensen ver dronken. Fatalistisch De activiteit van de Pinatubo en de Unzen zijn voedsel voor onheilsprofeten die voorspel len dat het einde der tijden na bij is. Dit is echter niets nieuws. Ook Plinius' tijdgeno ten voorspelden na de uit barsting van de Vesuvius dat de apocalyps was gekomen. Sinds Pompei' heeft de Vesuvi us door de eeuwen heen met tussenpozen van zich laten ho ren. In 1631 viel daarbij weer een groot aantal slachtoffers. De uitbarsting was door velen voorzien, maar kwam toch nog onverwacht snel en met een hevigheid die de mensen over rompelde: 18.000 mensen kwa men om. De mensen die leven in de schaduw van de vulkanen be naderen de monsters boven hen op een fatalistische ma nier. Een vulkaan is de open mond van de hel, met de stank van zwavel en een glimp van het hellevuur. De vulkanen drukken ons met onze neus op de werkelijkheid dat de aarde waarop we leven weinig meer is dan de breek bare korst van een gesmolten vuurbal. Een vulkaan in uit barsting is een teken van de sterfelijkheid van onze pla neet. De koppeling van de vulkaan aan het bovenaardse is zelfs vandaag de dag nog niet hele maal verdwenen, nu een elek trisch spoorlijntje de vermetele bezoeker tot aan de krater van de vulkaan brengt: de wijn van de wijngaarden op de hel lingen van de Vesuvius staat bekend als 'Lacrimae Christi', de tranen van Christus. (c) The Times De aanhoudendende activiteit van de vulkaan Pinatubo op de Fi lipijnen zorgde dit weekeinde voor een imposante wolk vulka nisch as. FOTO: AP SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF d Ullgeverlj/Wavery Pro Sovjetspion Petrov dood MELBOURNE In Australië is dè Sovjetspion Vladimir Pe trov op 84-jarige leeftijd te Melbourne overleden. Ten tij de van de Koude Oorlog was Petrov de hoofdpersoon van Australiës meest sensationele spionageschandaal. Sinds hij in 1954 overliep hebben Petrov en zijn vrouw Edvokia tot twee keer toe een nieuwe identiteit gekregen. In het zie kenhuis van Melbourne stond hij geregistreerd als Sven Al- lyson. De doodsoorzaak is on bekend. De voormalig KGB-spion Pe trov. FOTO: AP Slovenië en Kroatië 26 juni onafhankelijk BELGRADO De Joegoslavische deelrepublieken Slovenië en Kroatië hebben zaterdag afgesproken dat zij zich uiterlijk 26 juni onafhankelijk van Joegoslavië verklaren. Kroatië had eerder gezegd dat het zich op 30 juni onafhankelijk zou verklaren. Vol gens het Joegoslavische persbureau Tanjug hebben Kucan en Tudjman afgesproken dat zij onmiddellijk onderhandelingen met de federale autoriteiten zullen beginnen om te komen tot een alliantie van onafhankelijke staten op het huidige grondge bied van Joegoslavië. BONN/EINDHOVEN De hotel- en restaurantke ten Van der Valk zou be trokken zijn bij een poli tiek schandaal in Duits land. Volgens het Duitse weekblad Der Spiegel heeft minister Krause zich persoonlijk bemoeid met de uitgifte van 41 conces sies voor hotels/restau rants, waaronder vijf voor Van der Valk. Kort voor de eenwording van Duitsland heeft Krause als staatssecretaris onder DDR- premier De Mazière investeer ders aangetrokken voor de bouw van hotels en restau rants langs de Oostduitse auto banen. De huidige minister van verkeer ontkent dat hij zich persoonlijk heeft bemoeid met de uitgifte van consessies. In Der Spiegel daarentegen wordt Krause verweten dat hij de loüaties onder de markt waarde heeft aangeboden. „Onzin", meent C. Polman, één van de directeuren van de Duitse Van der Valk-dochter. „De onderhandelingen met het ministerie in Bonn zijn nog niet afgesloten en concessies kosten geen geld. Van der Valk wil bouwen in de omgeving van Berlijn (twee hotels), Leipzig, Magdenburg en Thüringen (bij Halle). Voor één hotel in Berlijn is de grond reeds verworven. Nog dit jaar hoopt Van der Valk de bouw in aanvang te nemen. Compromis Duitsland over verhop belastingen BONN De Duitse en de oppositiepartij S ben zaterdag na ondf lingen van vijftien compromis bereikt ov|f tingverhogingen. De gen, die per 1 juli in bedoeld om geld te voor de noodlijdende in het oosten van D Het conflict draaide vermogensbelasting e tingen op kapitaalwi nister van financiën wilde die belastingen Duitsland schrappen, bereikte compromis dat de tarieven voor stand blijven in het van Duitsland en dat oosten pas in 1993 wo gevoerd. De Bundesta c Bundesrat moeten het reikte compromis ni maand goedkeuren, V(ln g< Israël: meer nederzettin JERUZALEM Ont protesten van de V Staten plant de Israëli gering de uitbreiding joodse nederzettingen i zette Arabische gebied.: gens de Israëlische Vrede Nu komen e huizen in bestaande i tingen in de buurt vai op de Westoever en steden in de Gazastroq, KONINKLIJK H 18 juni Koningin Beatrix wool Ridderzaal van het B[ in Den Haag de bij©( bij ter viering van h^nd lustrum van Eureka, e§4 pees samenwerking^ op het gebied van teclji, Prinses Juliana slaat ii_ zigheid van prins BerF 's Rijks Munt te Uti rg eerste penning ter gelj^ van de tachtigste ve0 van de prins op 29 jun) brengst van komt ten goede aan ting Leerstoel Prins f Prinses Juliana verricj vormingscentrum schans in Uddel del opening van de fotJ stelling 'Zelfbeeld enl teit'. CONSUMENTENINFORMATIE k Australische wijnprimeur Nederland was al gewend aan de Beaujolais Primeur, maar sinds kort is er nóg een pri meur op de wijnmarkt. Die komt waarschijnlijk voor ve- lert uit een wat onverwachte hoek: Australië. Daar heeft men de zomer (februari en maart) en daarmee ook de druivenoogst weer achter de rug. Derhalve kan Australië dus eerder in het jaar met een primeur komen dan Frank rijk. De primeur is de Mildara Nouveau Rouge 1991, die voor de tweede keer in ons land wordt geïmporteerd. Hij is af komstig uit de Australische Murray River Valley. De rode wijn van het huis Mildara is gemaakt van de druivesoor- ten Shiras en Frontigan. De afdronk is, zoals dat hoort voor een primeur, fris en frui tig. De Australiërs doen overi gens minder aan het inhalen van hun 'primeur' dan de Fransen. Uitbundige feesten en partijen zijn er niet bij. De Australische primeur wordt dit jaar exclusief verkocht door de winkels van Gall Gall. De laatste tijd staan de etala ges van veel boekhandels vol met tuinboeken. De meeste daarvan zijn bedoeld om zelf aan de slag te gaan met gazon, bloemen en planten. Maar er is sinds kort ook een kij k/leesboek bijgekomen: 'Tui nen in Nederland'. Wie zich ongegeneerd wil verlekkeren aan andermans tuin kan dat met dit boek on gestoord doen. Er is voor deze uitgave een selectie gemaakt uit duizenden dia's van de eerste tuinfotografe van Ne derland, Marijke Heuff. Zij heeft vanaf de jaren zeventig ons land doorgereisd op zoek naar alle plaatsen waar zij dacht een mooie tuin te vin den. Het gaat daarbij niet om 'gewone' achtertuintjes, die natuurlijk ook prachtig kun nen zijn, maar om originele en bijzondere tuinen, zoals kasteeltuinen, stadstuinen en boerentuinen, die door het hele land verspreid liggen. Origineel Kenners zijn misschien ver baasd over het feit dat bepaal de tuinen niet in het boek voorkomen, terwijl ze wel heel bijzonder of heel origi neel zijn. Maar volgens Arend Jan van der Horst, die de re dactie voor dit boek op zich nam, is één van de selectiecri teria dat de tuinfoto's niet eerder mogen zijn gepubli ceerd in een boek van de Ne derlandse Tuinenstichting. Fotografe Marijke Heuff is daar een beetje verdrietig over en sprak bij de presenta tie van het boek over 'een ge mis'. Want juist de eigenaren van tuinen waarvan eerder foto's waren gepubliceerd, hadden een grote aanzet gele verd tot haar werk. Een ander criterium was, vol gens Van der Horst, dat er niet teveel van hetzelfde soort tuinen in het boek terecht mochten komen. En dat is prima gelukt. Uiteindelijk zijn er dia's van vijftig tuinen in 'Tuinen in Nederland' gepubliceerd. Aanvankelijk waren er ze ventig geselecteerd, maar er moesten er twintig afvallen, vanwege de bovengenoemde criteria. In het boek staat een aantal particuliere tuinen. Bij voor beeld een tuin bij een heren huis, een Engelse tuin in Vught en een tuin bij een ver vallen boerderij. Maar er staan ook tuinen in die voor het publiek toegankelijk zijn, zoals die van het Muiderslot Behalve de 200 kleurenfoto's die in het boek staan, wordt ook veel aandacht besteed aan de voorgeschiedenis van de tuinen, die soms door de eige naren zelf is beschreven. He laas wordt daarbij niet ver meld wat ontwerp en aanleg hebben gekost. Maar mis schien is dit wel gedaan om de lezer niet te ontmoedigen. Opmerkelijk is overigens dat de eigenaren van de tuinen die in het boek voorkomen veelal het onderhoud zelf hun rekening nemen. Liefhebbers 'Tuinen in Nederland' is een uitgave van uitgeverij Terra in samenwerking met de Ne derlandse Tuinenstichting. Eerder verscheen in 1982 een eerste deel. Volgens de uitge ver is er een kans dat er ook een derde uitgave verschijnt. Het tweede deel van deze se rie is een prachtig uitgevoerd boek met magnifieke foto's en mooie beschrijvingen van tui nen. Er staan ook tips in voor het toepassen van planten en heesters in 'gewone' tuinen, maar voor het overgrote deel blijft het toch een boek voor de echte liefhebbers, want je moet er bij boekhandel of wa renhuis wel het bedrag van 125 gulden voor neertellen. Planten zonder vakantieproblemen Op vakantie gaan is natuur lijk leuk, mits de kamerplan ten verzorgd achterblijven. Een vriendelijke buur of fa milielid kan voorkomen, dat de inspanning en verzorging van een heel jaar in enkele weken verloren gaat. Toch is niet iedereen zo gelukkig te kunnen beschikken over een vakantie-oppas voor de plan ten. Elke plant heeft water nodig al verschilt de mate waarin nogal per plant. Vet- planten en cactussen kunnen over het algemeen wel een tijdje zonder water. Ze slaan het nodige in hun blad op en kunnen er lange tijd mee vooruit. Voor we op vakantie gaan moeten we ze wel op eenzelfde manier als een fikse regenbui heel veel water ge ven, zodat de grond door en door nat is. Daar kunnen ze wel een tijd mee doorkomen, twee soms wel vier weken. Maak voor planten die wel veel water nodig hebben een kunstmatig waterreservoir. Zet de planten daarvoor bijel- kaar in een grote teil of on diepe schaal en zorg ervoor dat er op de bodem een laagje water staat. De potlanten kunnen op die manier met ge mak een periode van een week tot tien dagen overbrug gen. De straling van de zon we zijn er eindeloos over doorge zaagd bestaat voor tien procent uit ultra-violette stra len stralen die je niet ziet en voor veertig procent uit wel zichtbare stralen. Het is een gevaarlijk gedoe om pal bom in de zon te gaan zitten en lekker bruin te branden. •Maar er blijven nog altijd vijf tig procent infrarood stralen over, die vitaminen in je huid maken en die je nodig hebt om te leven. Ze dringen door tot de onder huid en maken dat de lichaamstemperatuur stijgt. Maar deze stralen zorgen nu juist voor 52 procent voor de schadelijke verbranding. Wat nu te doen? De zon heeft een Januskop. Enerzijds gezond, anderzijds ongezond, carcon- geen (huidkanker) verwek kend. In de eerste plaats moet je niet te lang „zonnen" en in de tweede plaats de huid deugdelijk beschermen. Het goede huis Vichy (apo theek, drogist) komt met een gloednieuwe, veilige lijn voor integrale afscherming tegen infrarood. De „Écran Total Multi Reflecteur (factor 20)" bevat vitaminen F tegen uit droging van de huid en vita minen E tegen vrije radicalen. Het is waterrisistant, dus 2 maal zwemmen gedurende 20 minuten is veilig. Met doseer- dop (22,50 gulden) „Cap So- leil" is de merkparaplu waar onder Yves Rocher een ligne lanceert met tal van zonne- produkten (beschermingsfac tor 3 voor een zelfbruiner) een milk met factor 4, en een niet vette gel met factor 2. Er zit palmolie in, een natuurlij ke zonnefilter en sesamolie met vochtregulateur. De wa- terproofzonnemelk kost 17,95 gulden. Biodermal is goed ge zelschap in zonneland. Van Biolin UV plus krijg je zelfs in de schaduw een tintje en de spray op waterbasis, die toch olieachtig aanvoelt, verkoelt een warm, hitsig gezicht en beschermt tegelijkertijd. Speciaal voor de ultragevoeli- ge huid ontwikkelde het Bre dase farmaceutische bedrijf Christaens BV het middel Pe- netrase. Dit middel biedt een uitnemende zon-bescherming (factor 17), dringt bovendien diep in de huid door en voor komt daarmee de irritante on gemakken die optreden bij het gebruik van plakkerige crèmes of hoogglanzende zon nebrandolie. Een keer per dag aanbrengen van Peneterase is meestal voldoende.Verpakt in flessen van 100 ml (gezinsver pakking) is dit middel uitslui tend verkrijgbaar via de apo theek en kost 26,50 gulden. Hoewel er door het* frisse weer nog maar weinig insek- ten rondvliegen is het altijd goed een goed middel tegen de pijn van insektenbeten in huis te halen. After Bite is een nieuw produkt, waarmee ook brand netelsteken en kwallebeten afdoende kunnen worden behandeld. After Bite is ook van dezelfde firma Christiaens en bestaat uit een doseerstift, die in de Verenig de Staten al jaren een succes is. Het produkt wdrdt recht streeks op de geïrriteerde huid aangebracht met de ron de punt van de stift die nog geen 12 cm lang is en gemak kelijk kan worden meegeno men. In Nederland is hij te koop voor 9,90 gulden. Met de kleine stift After Bite op zak Is men goed gewapend t gen allerlei soorten insektenbeten. FOTO: F IC 1 Sommige pensioenfond sen zijn onder hun letter naam zó bekend dat ve len niet eens meer weten waar die letters voor staan. Neem bijvoorbeeld het ABP, Neerlands grootste fonds, of het PGGM in Zeist, op een na het grootste, dat volgens de regering in het kader van de 'Tussenbalans' best een poot van een half miljard uitgedraaid kan krijgen. Maar dat SPMS 'Stichting Pensioenfonds Medische Spe cialiteiten' betekent weet slechts een enkeling. Zoals dr Cees Bubbels, sinds 1982 als neuroloog verbonden aan het Vijverberg-ziekenhuis te L. en daardoor verplicht verze kerd bij die SPMS, zetelend in Utrecht. Omdat het ziekenhuis met zijn pensioenregeling gebon den was aan het PGGM droeg het dr Bubbels hierna ook wel aangeduid als B. aan deze instelling voor, maar die wees de aanvraag af omdat B. nu eenmaal bij de SPMS thuishoorde. In onderling overleg is toen besloten Bub bels' salaris aan te vullen met het bedrag dat hij aan premie moest betalen aan de SPMS. In 1987 was dat tegen de 26.000 gulden. Dit bedrag had hij op zijn in komen over dat jaar in min dering gebracht. Toen de in specteur het postje doorhaalde tekende B. beroep aan, en met succes. Het Hof overwoog on der meer „dat de wetgever voor de fiscale behandeling van pensioenen verscheidene regelingen heeft getroffen, die alle erop neerkomen dat voor de heffing van loon- en inkomstenbelasting de premies aftrekbaar aanspraken buiten king worden gelatenl uitkeringen worden Nu B. verplicht verzi bij de SPMS omdat beroep van neurolooj werkelijk uitoefent isj delijk de pensioenprei1 te merken als op zijn sten uit dienstbef drukkende aftrekb; ten". De pensioenpremie w sen niet het enige st tussen partijen. Er zat een minder prozaïsc aan de belastingaangi B. Zijn vrouw koeste ger melijk muzikale aspir as. wilde naar het conse um om het piano-dip halen, en bij wijze vai had B. alvast een handse studievleugel schaft en een kamer k leren om het oefen toonladders en gebrol^, koorden niet door h huis hoorbaar te laten veel verder was zijn zelfs in 1990 nog nie men: ze zat nog steeden voorbereidende klas. aangifte voerde B. vijf gulden op als „uitgave" studie en opleiding6" beroep echtgenote", derd met de dremj achthonderd gulden blger claim van 4200 gulden tengewone last. Het Hof zag de piai i van mevrouw BubbellD als een aardige vrijetijf*" ding, en geenszins alsj leiding of studie beroep. „B.", aldus „heeft niet aannemi maakt dat zijn echtg< voorbereidende cursi dan uit liefhebberij vangen. De stelling vi specteur ten deze is dl Met dat al hoefde Ct bels niet ontvreden te| pensioenpremie kon jaarlijks worden afgel en dat zou met de m zeker niet het geval :n< h c Deodorant zonder drijf) Er wordt heel wat (en terecht) bezwaar gemaakt tegen lieu-onvriendelijke drijfgas in spuitbussen. Yves Rochenc als eerste in geslaagd een deodorant te ontwikkelen i nieuw drijfsysteem op basis van zuivere lucht. Er zife v\ geen schadelijke gassen in die een bedreiging vormen ozonlaag. De geur is bijzonder „natuurlijk". Oliën uit hout vervullen de lucht als komen ze rechtstreeks uit dauwd loofbos in de lente. In groqne bus (75 ml) 13,95

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4