antal ingenomen jbewi jzen stijgt »t 15.000 per jaar •PN sluit voor alsl de rijen PvdA-fractieleider Wöltgens: kabinet zit in een bouwput U itkeringsgerechtigden vinden ov-kaart 'onzin' QeidwQowuvnt Niet verder vertellen aub Tmïm Milieucontrole gemeenten onvoldoende NLAND MAANDAG 17 JUNI 1991 PAGINA 3 ripbediende zwaar —rond bij overval 'HT Bij een gewapende over een pompstation in Utrecht is gavond een 27-jarige pompbe- zwaar gewond geraakt. lcHrvallers schoten een paar keer kiefcan omdat ze niet geloofden dat orrar een paar honderd gulden in e jij. Hij is enkele keren geraakt, een operatie buiten levensge ste overvallers zijn nog voort- 6 K Vorige maand vonden er kort gisfear twee overvallen plaats op t hfetions in Maarsbergen en Best. [lewee pompbedienden kwamen g Jom het leven. De vermoedelijke [van die overvallen zijn inmid- toakt. Minister Pronk. Minister Pronk: geen razzia tegen illegalen DEN HAAG Minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking vindt dat er geen raz zia mag komen tegen illegale vreemdelingen. Hij reageert daarmee op uitspraken van on der andere zijn PvdA-partijgenoot en minis ter van financiën Kok. Die vindt het onver mijdelijk illegalen het land uit te zetten. Vol gens Kok is „een actief verwijderingsbeleid het onvermijdelijke sluitstuk van het vreem delingenbeleid dat het kabinet voert". Pronk is dat wel met Kok eens, maar hij vindt enige terughoudendheid op zijn plaats, omdat hij vreest voor stemmingmakerij. „Alleen een rechter mag beslissen of iemand legaal of ille gaal in ons land verblijft. De politiek heeft daarover niets te zeggen", aldus Pronk dit DIJKSTRA weekeinde voor de Vara-radio. Geen genetisch onderzoek verzekering MAASTRICHT Verzekerings- maatschappijen mogen potentiële klanten niet verplichten een gene tisch onderzoek te ondergaan. Met zo'n onderzoek kan worden vastge steld of iemand een erfelijke ziekte onder de leden heeft die zich op la tere leeftijd openbaart. De maat schappijen mogen wel eisen dat cliënten erfelijke ziekten in de fa milie melden. Het Instituut voor Gezondheidsethiek in Maastricht adviseert dat aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid). Volgens het instituut is een verplicht erfe- lijkheidsonderzoek juridisch gezien een „inbreuk op de zelfbeschik king, privacy en de lichamelijke in tegriteit". Statuten van ANWB gewijzigd DEN HAAG De ANWB heeft de statuten gewijzigd. Binnen de vereni ging wordt per provincie een com missie van bondsraadsleden benoemd die voordrachten doet voor bonds raadkandidaten. Voor tegenkandida ten zijn voortaan 25 handtekeningen nodig, in plaats van de vroegere 10. Dit heeft de bondsraad van de ANWB zaterdag bepaald. Verder werd tijdens de vergadering van de bondsraad besloten de basiscontribu tie voor een lidmaatschap van de ANWB niet te verhogen. De contri butie blijft 33,25. De bondsraad streeft ernaar dit bedrag voorlopig op dit niveau te handhaven. SISTER HIRSCH BALLIN: !HT Minister Ballin (justitie) t dat elk jaar ten- vijftienduizend au- listen hun rijbewijs ':en als gevolg van lijk onder invloed of zich onveilig rijgedrag. ou| toe worden jaar- i fn duizend rijbewij- tgevorderd in ver- •gemet rijden onder in- ier. "Ijt iter zei dit zaterdag in in een toespraak tot iller vergadering van Vei- lleg teer Nederland. Hij f zeop dat het parlement tge s heeft ingestemd met een wetswijziging, waardoor het invorderen van het rijbe wijs is vergemakkelijkt. Eerder dit jaar noemde minis ter Maij (verkeer en water staat) een aantal van tiendui zend rijbewijzen dat naar ver wachting als gevolg van de nieuwe wettelijke regeling zal worden ingenomen. Hirsch Ballin somde in zijn toespraak nog een aantal maatregelen op, waarmee de regering poogt de handhaving van de verkeersregels te ver beteren. Zo wees hij op de fis calisering van de parkeerboete en op de Wet Mulder, de ad ministratiefrechtelijke afdoe ning van verkeersovertredin gen. Volgens Hirsch Ballin zijn de eerste ervaringen met de Wet Mulder bemoedigend: de be oogde vermindering van de werklast bij politie en Open baar Ministerie lijkt te worden verwezenlijkt, en de bereid heid om de boete te betalen is hoog en stijgt vermoedelijk nog als de wet in heel Neder land is ingevoerd. Het percen tage zaken waarbij beroep wordt ingesteld bij de officier van justitie ligt op 3 procent en dat is volgens Hirsch Ballin la ger dan werd verwacht. Maar het succes van de wet hangt voor een belangrijk deel af van de mate waarin wanbeta lers tot betaling kunnen wor den gedwongen, hetgeen aan het eind van het jaar blijkt. u>s n (cN66' IFOORT De rij- n zo goed als ge- zaterdag op het juitengewone con- m de CPN in jzfiort. En dus kwam le^inde zoals van ook de verwach- aan 73 jaar JJ ïorganiseerd com- in Nederland, unistische Partij Ierland is opgehe- definitief op te Groen Links. De PSP en de PPR haar voor. iterdag nog wel spra- nige oppositie tegen ingsresolutie van het ijbestuur. Maar veel liet om het lijf. Van nwezigen stemden er vee tegen de ophef- de partij. Zelfs een ijk milde motie die de CPN niet te la- jden tot een radicaal RR" kreeg geen meer- met fcnd iveed Ün HK frs. lafste 1 het 1S- als rmaae twijfelaars konden met CPN-coryfee en en vijand gepre- eede-Kamerlid Mar- ;er. Zaterdag overi- irste spreker in de rij het traditionele „ka als aanhef bezigde. Links", sprak Bakker, Jansmes op tegen". Maar: dat Groen Links de lovenP heeft doorstaan zich in de Kamer en sterscj vierkant keerde te- stra, Vreselijke slachting in er- Sdden-Oosten". Hij' 'het een verheugend lat Groen Links in in het „schwarzkop- de Statenverkiezin- zoveel stemmen ker kreeg luid ap- van het commu- iet overgaan naar nks, aldus Bakker, ien oog op de even- k (ïpkomstige vorming brede progressieve Jij met PvdA en D66, "j dat de opheffing van tok moet „om ruimte te maken voor nieuwe machts vormingen". Partijvoorzitter Marijke Vos van Groen Links, gastspreker op het CPN-congres, gaf op dit punt duidelijk tegengas. Zij memoreerde dat de vorming van een brede progressieve volkspartij (PVP) vooral popu lair is binnen de CPN. „Toch ben ik niet zo één, twee, drie voorstander van zo'n PVP. Groen Links is te zeer een unieke factor in de Neder landse politiek om gemist te worden. Bovendien, om maar eigen hand in eigen boezem te steken, heeft Groen Links tijd nodig om haar huis te verster ken en het eigen gezicht dui delijker uit te tekenen", aldus Vos. CPN-voorzitter Divedal hekel de bij het scheiden van de markt de gespannen verhou ding tussen de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) en de CPN door de jaren heen. „Een leger BVD-agenten heeft een broodwinning gehad aan het begluren van CPN'ers, omdat zij als staatsgevaarlijk werden beschouwd". Die „ziekelijke" wijze van volgen is een taak voor de volksvertegenwoordi ging om alsnog korte metten mee te maken. Kortom, aldus Divedal, het is hoog tijd dat de BVD-dossiers over de CPN openbaar worden. Het debacle van het commu nisme is internationaal een feit, maar de CPN heeft tijdig afstand genomen van de ge maakte fouten in het verleden, zo hielden vele sprekers het congres voor. „Ver voor Gor- batsjov, ver voor de val van de Berlijnse muur, en daar kan de CPN trots op zijn", aldus de laatste CPN-fractie voorzitter in de Tweede Kamer (tot 1986) en het huidige fractielid van Groen Links in de Kamer, Ina Brouwer. „Toegegeven, de kie zers hebben ons geholpen dat besluit te nemen. De verkie zingsnederlaag in 1986 beves tigde wat we in het vernieu wingsproces al voorzichtig zei den, dat het einde van het oude communisme was geko men. Vandaag trekken we de finale conclusie en zo hoort het ook te gaan in een demo cratie." Vertragingen bij Belgische grens door acties douane DEN HAAG Acties door het Belgische douanepersoneel hebben vandaag tot vertragin gen geleid bij de Belgisch-Ne derlandse grensovergangen. De vertragingen zullen naar verwachting de hele dag du ren. Bij de grenspost Hazel- donk op de weg Rotterdam- Antwerpen (A16) stond van morgen een file van zeven ki lometer. De Belgische doua niers controleren alle auto's, zowel vrachtwagens als perso nenauto's. Het autoverkeer komt daardoor maar mondjes maat de grens over. De Belgi sche douaniers voeren al ge ruime tijd actie tegen de aan gekondigde afslanking van het douanepersoneel in het kader van de invoering van de inter ne markt in de EG in 1993. Grientcultuur Blik op de Biesbosch door een kunstwerk gemaakt van griendhout. De Nederlandse kunstenaar Roel Teeuwen maakte het gevlochten kunstwerk. Het maakt deel uit van het project Grientcultuur- waarvoor 15 kunstenaars, 7 Bulgaren en 8 Nederlanders, natuurkunstwerken maakten. Ze zijn tot 30 oktober in De Merwelanden bij Dordrecht te zien. FOTO: ANP door BERT JANSMA Ben ik voor Gorbatsjov of voor Jeltsin? Moet ik medelijden hebben met Gorby die er opeens uitziet als een kind wiens speeltje is afgepakt? Tenslotte is het allemaal bij hem begonnen. Moet ik lachen of huilen om het nieuwe gedonder rond het Haagse stadhuisplan? Toch al een plan waarvan ik niet wist hoe blij we daar nu mee moesten zijn. Zijn de veranderingen in het onderwijs gevaarlijk voor de kwaliteit ervan of niet? Heeft die omroepdeskundige professor Van der Haak in Nijmegen gelijk wanneer hij wil dat alle zendgemachtigden hun rechten ontnomen moet worden? Een weekeinde tv-kijken en ik neig naar een hartgrondig jaMaar we hadden toch ooit zo'n mooi, onuitlegbaar en uniek systeem? Vierentachtig procent van de bevolking is tegen kernenergie, hoor ik daar nu wel of niet bij? 't Was toch de schoonste energiebron? Er zijn geen sponsors te vinden voor de Frankfurter Buchmesse. Moeten we onze geplande hoofdrol daar dan toch maar afgelasten? Ik hoor de dichter Breyten Breytenbach over Zuid-Afrika en de verfoeide apartheid en ik zie een jonge, keurige Afrikaander serieus zeggen dat je blank en zwart niet kan samenvoeg nie omdat ze dan alletwee hun identiteit verliezen. Wat is dan identiteit? Worden ze alletwee bruin of zo? Heeft de gemeente Den Haag nu wel of niet een gat in de hand? Zijn er fouten gemaakt in het proces tegen de IRA-verdachten in Limburg of niet? Ben ik voor Ajax of voor PSV? Al die keuzen waarmee een simpel Nederlands weekeinde je opscheept. Lezen, luisteren, standpunt innemen. Om knettergek van te worden. En hoe meer je leest en luistert, des te meer je gaat twijfelen: Héb ik wel een standpunt? Weet ik wel genoeg om een standpunt te hebben? Moest ik maar gewoon emotioneel knopen doorhakken, gevoelsmatig een plek in een van de twee kampen kiezen en de heren daarboven 't laten uitvechten? Maar weten de heren daarboven eigenlijk wel waar ze mee bezig zijn? Je kunt geen radio aanzetten of je hoort nieuwsberichten, de complete wereld ligt 's avonds in steeds meer katernen gevouwen op je deurmat. Onze informatie stapelt zich steeds hoger en hoger op, en tegelijkertijd wordt het alsmaar moeilijker het gelijk er in op te delven. Je kijkt, leest, luistert en het lijkt of je steeds dommer wordt. En dan denk ik: Jansma, jij werkt ook nog 'ns een keer voor een krant.' Inderdaad. Maar mag ik dan hierbij, stiekem, in de hoop dat u het niet verder vertelt, bekennen dat ik het vandaag, voor heel even maar, ab-so-luut niet meer weet? Ssssstt. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM CDA- minister Van den Broek (buitenlandse zaken) kreeg tijdens de PvdA- partijraadsvergadering van fractieleider Wöltgens een flinke veeg uit de pan vanwege diens solistische optreden van de laatste tijd. Vooral Van den Broeks uit spraken over het zenden van troepen naar Suriname en zijn dreigement dat de Defensieno ta wordt ingetrokken als de Kamer meer op de krijgs macht wil bezuinigen, hebben in PvdA-kring wrevel gewekt. Wöltgens: „De minister van buitenlandse zaken gaat met enige regelmaat in een éénper soons-gevechtsvliegtuig door de geluidsbarrière. Dat maakt wel een spectaculaire indruk, maar hij moet zich toch eens bezinnen op de vraag of hij weer wil landen binnen de kring van het kabinet of dat hij zijn eenzame tocht tot ach ter de verre horizon wil voort zetten". Evenals Wim Kok vrijdaga vond had gedaan trachtte ook Wöltgens de sombere stem ming binnen de PvdA-gelede- ren, ontstaan na de zware ne derlaag bij de statenverkiezin gen, weer in enthousiasme om te buigen. „Het valt niet mee om de klappen te boven te ko men. maar ik zie om me heen dat het begin van élan weer terug is", aldus Wöltgens, erop wijzend dat er mede dankzij de PvdA veel nieuws tot stand wordt gebracht. „Laten we een open blik hebben voor onze eigen prestaties. Dit jaar wordt het jaar van vele door braken op allerlei terreinen. We gaan op weg naar de basis vorming in het voortgezet on derwijs, de nieuwe zorgverze kering, een nieuw omroepbe leid en de reorganisatie van de politie en de krijgsmacht. En wij maar denken dat het kabi net in de put zit. Maar het blijkt een bouwput te zijn". Thijs Wöltgens. F^TO: DIJKSTRA Smachten Een typisch beeld voor dit regenachtige weekeinde: onder een paraplu verlangend kijken naar aanbiedingen voor een reisje naar het zonnige zuiden. Door de kou en de regen van de afgelopen dagen besluiten veel mensen op het laatste moment alsnog hun vakantie in warmere landen door te brengen. De reisbureaus doen de laatste tijd dan ook goede zaken. Dit reisbureau in Zaltbommel boekte zaterdag een recordaantal vakantiereizen op één dag. FOTO: ANP UITEENLOPENDE REACTIES OP PLAN-SCHAEFER DEN HAAG De Stich ting Uitkeringsgerechtig den Den Haag heeft het vorige week gelanceerde idee om aan mensen in de bijstand een eigen jaar kaart voor het openbaar vervoer te verstrekken als klinkklare onzin van de hand gewezen. Uitkeringsgerechtigden heb ben nu al geen geld voor de tram, laat staan voor een ov- jaarkaart van zestig gulden, al dus de stichting. CDA en PvdA hebben voorzichtig posi tief gereageerd. Ze zijn be nieuwd naar de verdere uit werking van de voorstellen. De kamerleden Castricum (PvdA) en Van Vlijmen (CDA) die sympathiek staan tegen over het vorige week gelan ceerde idee van de Project groep Sociale Vernieuwing, de commissie Schaefer betwij felen overigens of het verbete ren van de vervoersmogelijk heden voor mensen in de bij stand wel uitvoerbaar is via een goedkope openbaar-ver voerkaart. De ov-jaarkaart voor studenten kon redelijk goedkoop blijven door het col lectieve karakter van het om vangrijke contract met de spoorwegen. Hij wil mensen in de bijstand niet voorspiegelen dat zij straks voor een beschei den maandbedrag onbeperkt met de trein en bus kunnen reizen. CDA-Kamerlid Van Vlijmen vindt dat als er extra kosten zijn verbonden aan het mobie ler maken van mensen in de bijstand, dan eerder het minis terie van sociale zaken daarin moet bijdragen dan verkeer en waterstaat. Problemen Staatssecretaris Ter Veld (soci ale zaken) heeft verklaard veel verder te willen gaan dan alleen de bijstand en ook de AOW'ers en laagst betaalden zo'n kaart te willen verstrek ken. De staatssecretaris voor ziet anders problemen wan neer iemand die in de bijstand zit, werk krijgt aangeboden „Hij is dan zowel zijn uitke ring als zijn openbaar-vervoer kaart kwijt", aldus Ter Veld. De staatssecretaris zei er niets voor te voelen de ov-jaarkaart verplicht te stellen en daarmee te korten op de uitkeringen. „Er zijn mensen die niet eens willen reizen, die niet zo nodig elke week naar Groningen hoeven. Als de kaart er komt, dan moet dat absoluut op vrij willige basis", vindt zij. Dat laatste is voorzitter Verhoef van de Stichting Uitkeringsge rechtigden Den Haag en om geving met haar eens. De uit kering is nu al veel te laag om van rond te komen, vindt hij, laat staan dat daar nog eens zestig gulden verplicht van af moet. Zeker als dat ook nog per persoon is. Hij is van me ning dat als de regering de bij standsgerechtigden zo nodig uit hun isolement wil halen, ze de uitkeringen maar moet ver hogen. ER EN HOBBES WB WEEP vooe MIJ VAN «AS! DOOR BILL WATERSON GISTEUEN I meutiK.c AMSTERDAM Ge meentelijke controle op naleving van milieuwet ten is volstrekt onvol doende. Dat blijkt uit een onderzoek van de Regio nale Inspectie Milieuhy giëne Noord-Holland dat onlangs aan de provincie Noord-Holland en negen Noordhollandse gemeen ten is verstuurd. In het onderzoeksrapport wordt geconstateerd dat be drijven een kans hebben eens in de 25 jaar gecontroleerd te worden op naleving van de milieuwetgeving. In 89 pro cent van de gevallen worden dan overtredingen van de mi lieuwetgeving geconstateerd. Drieënnegentig procent van die overtredingen worden vol gens het rapport onderling af gehandeld. Volgens de milieu- inspecteur H. Cropier van de Regionale Inspectie Milieuhy giëne Noord-Holland is de be reidheid van gemeenten om overtredingen te gedogen klachten wil men optreden. Het onderzoek richtte zich op de kleine en middelgrote be drijven in Noord-Holland, zo als galvanische bedrijven en chemische wasserijen die on der de hinderwet vallen. Het toezicht op de naleving hier van ligt bij de gemeenten. In totaal werden bij het onder zoek 31.000 bedrijven onder de loep genomen. Cropier denkt dat de onderzoeksresultaten representatief zijn voor heel Nederland. Oorzaak voor het falende handhavingsbeleid is volgens hem onder meer de gebrekkige handhavingstruc- tuur. Hij vindt dat er handha- vingsteams moeten komen die goed toegerust zijn om het be leid uit te voeren. Het aantal ambtenaren dat op de milieu wetgeving toezicht moet hou den moet worden uitgebreid en beter worden opgeleid voor hun taak, aldus Cropier. Voor een strengere handha ving van de milieuwetten heeft het Rijk voor de periode 1990-1994 een kleine 880 mil joen gulden ter beschikking gesteld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3