Rechtvaardiger samenleving vereist burgerzin J li Kardinaal: pro-life gaat vooraf aan mensenrechten COMMENTAAR »P' GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidoeSomont MAANDAG 17 JUNI 1991 PAGf PRIESTER BISDOM R'DAM PROMOVEERT IN ROME ROTTERDAM Drs. R.G. M. Grouw (35), priester van het bisdom Rotterdam is vandaag aan de pauselijke Gre- goriana-universiteit gepromoveerd tot doctor in de theo logie. De heer Gouw studeerde geschiedenis aan de universiteit van Amsterdam en theologie aan de Katholieke Theologi sche Hogeschool Amsterdam. Verder studeerde hij in Rol- duc. Na zijn priesterwijding in 1986 was hij werkzaam in de basispastoraal in Den Haag en rondde hij in 1987 de doctoraal studie theologie met specialisatie bijbelweten schappen af, waarna hij in Rome verder studeerde aan het pauselijk Bijbelinstituut. Het proefschrift van de heer Gouw 'Hagar and Isaac; an allegory around Jerusalem' geeft een nadere uitwerking van een passage uit Paulus' brief aan de Galaten die be kend staat als de allegorie van Hagar en Sara. In de tradi tionele interpretatie staan deze twee figuren tegenover el kaar: Hagar staat voor slavernij en Sara voor vrijheid. Ik spreek met kromme woorden. Ik vertel over mijn leven dat ik niet heb begrepen. Gulmaraes Rosa Koning Fahd nodigt Sovjet-moslims uit JEDDAH De Saudische koning Fahd heeft bijna 5.000 moslims uit de Sovjetu nie en 180 uit Albanië uitgenodigd om op zijn kosten deel te nemen aan de jaarlijk se bedevaart naar Mecca, zo hebben Sau dische functionarissen bekend gemaakt. Vorige week kwamen nog honderden moslims in het zuiden van de Sovjetunie in verzet tegen de hoge kosten van vliegtickets naar Mecca. De Saudische minister van bedevaart en schenkingen, Abdel Wahab Abdel-Wasie, liet ook we ten dat de koning heeft aangeboden geld te geven om de moskeeën in de Sovjetu nie in goede staat te houden. Verder zul len 100.000 exemplaren van de Koran naar Sovjet-moslims en 250.000 naar Al banese moslims gestuurd worden. Tweede vredesconferentie in Zuid-Afrika in zicht JOHANNESBURG Naar alle waarschijnlijkheid komt er op 22 juni in Zuid-Afrika een tweede 'vredesconferentie' waaraan wellicht alle politieke stromingen mee zullen doen. De Nationale Partij en het ANC hebben reeds toegezegd, terwijl de Inkatha- beweging van Zulu-leider Buthelezi nog aarzelt. Dit heeft een woordvoerder van het kerkelijk comité onder lei ding van Louw Alberts bekend gemaakt. Alberts, vertrouwen spersoon van de regering, en secretaris-generaal Frank Chikane van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) hebben de af gelopen weken alles in het werk gesteld om een tweede top, die door de kerken wordt georganiseerd, niet te laten mislukken. De eerste, georganiseerd door de regering, werd door ANC, vak bonden en SACC geboycot. De deelnemende organisaties zullen niet door hun hoogste lei ders, maar door mensen met een lagere rang worden vertegen woordigd. Uit de ontmoeting moeten werkgroepen ontstaan die afspraken over bepaalde deelonderwerpen moeten voorberei den. Pas daarna kan een werkelijke topontmoeting plaats vin den. HIRSCH BALLIN: 's-HERTOGENBOSCH Voor een rechtvaardiger samenleving is het niet voldoende dat de staat de grondwettelijke rechten garandeert voor de bur gers, deze laatste zullen ook moeten getuigen van burgerzin en eigen ver antwoordelijkheid omdat het anders met de realise ring van die rechten nooit zal lukken. Dit stelde minister E. Hirsch Ballin zaterdag op de jubi leumviering van de katholieke Radboudstichting in 's-Herto- genbosch. De minister filoso feerde in feite voort op een thema dat hem. als hoogleraar staatsrecht in Tilburg al bezig hield: de gedachte dat de staat op enigerlei wijze burgers de helpende hand dient te bieden bij zedelijke doeleinden die te vens van algemeen belang Hirsch Ballin introduceerde in zijn pleidooi van zaterdag, daarbij aansluitend bij het the ma dat de Radboudstichting in haar jubileumviering centraal had gesteld, een nieuw begrip. Had hij bij eerdere gelegenhe den gesproken van levensbe schouwelijke groeperingen, nu introduceerde hij de term net werken waarin 'gerechtigheid' tot gelding kan komen. Er is volgens Hirsch Ballin een on gezonde tweedeling in de sa menleving waarbij aan de staat de zorg is toevertrouwd voor de garandering van de klassieke grondrechten die de burger tevens vrijwaart van ongewenst optreden van de staat, terwijl de burger voor de eveneens in de grondwet vast gelegde sociale grondrechten ook bij de overheid aanklopt. Volgens de minister gaat het niet aan die rechten zelf ter discussie te stellen, maar wel is het volgens hem zaak dat de burger bij de handhaving van die rechten een actiever aan deel krijgt. Om zijn opvatting te illustreren zei hij dat hij die ochtend ook een bijeenkomst van de vereniging Veilig Ver keer Nederland had bijge woond, maar dat hij ondanks de tijdnood de maximumsnel heid had gehanteerd om in 's Hertogenbosch te komen. Volgens de minister is er een kentering in het denken over het recht gaande. Wie bij de handhaving van het recht wil wijzen op het belang van deugden werd, zoals nog niet zo lang geleden een voorgan ger van hem, van restauratie- denken beticht. Hij verwees daarvoor ook naar de katholie ke Amerikaanse denker Mi chael Novak die onlangs wees op de taak van de burger om de criminaliteit terug te drin gen. Volgens hem is het duide lijk dat deugden vandaag de dag weer een rol mogen spe- Minister E. Hirsch Ballin. len. Met graagte citeerde hij aan het slot van zijn toespraak voor dit katholieke gezelschap een zin van Thomas van Aqui no met wie hij door zijn Rad- boudhoogleraar Barendse ver trouwd was gemaakt: het doel van ieders leven is het goede, deugdzame leven. Als eerste spreker had de Rad boudstichting die zaterdag haar 85-jarige bestaan vierde, een van de vaders van het Conciliair Proces voor vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping, de Erfurter pre dikant Heino Falcke uitgeno digd. Hij schetste de moelijk- heden waarmee het conciliair proces kampt. Een van de oor zaken is het probleem van de verschillend gerichte aan dacht. Enerzijds wordt in dit proces een globale, op wereld schaal gedachte aanpak voor gestaan, anderzijds izijn aller- FOTO: DIJKSTRA lei kerken en bewegingen opO plaatselijk niveau met hun ei gen problemen bezig. In Seoul vonden de kerken uit de Der de Wereld bijvoorbeeld dat hun problemen lang niet ge noeg aandacht kregen. De Eu- ropoese kerken haddan toen al hun aandacht gericht op de nieuwe Europese situatie als gevolg van de ineenstoring van de communistische regi mes. De tegenstellingen tusx- sen Derde Wereld en de rijke landen zijn verder verscherpt door de Golooorlog. Op de bijeenkomst presenteer de de Radboudstichting zater dag het boek Gerechtigheid en sociale rechtvaardigheid; kant tekeningen bij een thema van het conciliair proces. Daarin geven een aantal auteurs ana lyses van het conciliair proces waartoe Heino Falcke in 1983 op de bijeenkomst van de We reldraad van kerken in Van couver het initiatief nam. Hervormden juichen eventuele verhuizing van 'Kampen' toe DOORN De Gereformeer de Kerken moeten zo gauw mogelijk toestemming geven voor de verhuizing van de Theologische Universiteit Kampen naar Utrecht. Dat zou „van enorme betekenis" zijn voor het Samen op Weg- proces, aldus dr. A.C. de Roon, secretaris van de her vormde commissie Theolo gisch Wetenschappelijk On derwijs zaterdag op de her vormde synode in Doorn. 'Kampen' heeft onlangs inge stemd met een onderzoek naar gezamenlijke huisvesting, sa men met de theologische fa culteit van de Rijksuniversiteit Utrecht en de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht, op het universiteits terrein De Uithof in Utrecht. Daarbij zouden administratie ve afdelingen worden samen gevoegd. De opleidingen blij ven zelfstandig voortbestaan. Eerder leverde overleg tussen Kampen en de eveneens gere formeerde theologische facul teit van de Vrije Universiteit (VU) niets op. De Roon was daar „niet ongelukkig" mee. Er zou in dat geval een „gere formeerd bolwerk" zijn ont staan. De Roon ziet in de toekomst in Utrecht „een zeer sterk theolo gisch centrum met een pluri form onderwijsaanbod" ont staan. Het tweede centrum is wat hem betreft gevestigd in Amsterdam, waar naar zijn mening de VU en de theologi sche faculteit van de Universi teit van Amsterdam nauw moeten gaan samenwerken. Het contract van de VU met de Gereformeerde Kerken dient te worden omgezet in een contract met de Samen op Weg-kerken. Voor de andere twee theologi sche faculteiten waar thans de hervormde predikanten hun opleiding krijgen, Leiden en Groningen, ziet de toekomst er volgens De Roon minder dui delijk uit. Leiden zou zich, al dus De Roon, kunnen aanslui ten bij het Amsterdamse cen trum; Groningen is een geval apart. „Als het enigszins kan, moet die gehandhaafd blijven. Maar de vraag is dan wel, wat de Rijksuniversiteit Groningen daar zelf voor over heeft." De Nederlandse Hervormde Kerk wacht op dit moment op staatsrechtelijk advies over een overeenkomst met de openbare universiteiten voor een betere opzet van de predi kantsopleiding. Het IWOOT- plan voor een eigen hervorm de universiteit, die vorig jaar door de synode werden goed gekeurd, vervalt als dit advies positief is. BEROEPINGEN Christelijk* G*r*lorm**rd* K*rk*n Beroepen te IJmulden P.D.J. Buijs te Zwaagwesteinde; te Zaandam P. van Dolderen te 's-Gravendeel. Zaterdag was het een drukte van belang bij de Liedboekdag. a FOTO: PERS UNIE Succesvolle interkerkelijke Liedboekdag L DEVENTER In een volle Grote- of Lebuinus- kerk in Deventer is zater dag met veel succes de jaarlijkse Liedboekdag ge houden. Sinds de intro ductie van het Liedboek voor de Kerken in 1973 wordt jaarlijks zo'n dag gehouden. De Liedboek dag wordt georganiseerd door de hervormd-gere- formeerde Commissie voor de Kerkmuziek. De eerste liedboekdagen ston den vooral in het teken van het bekend raken met de vele nieuwe liederen waarover de vijf kerken sinds het Liedboek de beschikking hebben. De laatste jaren staat dat 'leerka- rakter' wat minder op de voorgrond en is de Liedboek dag meer een 'dag van de ge meentezang'. Het plezier in zingen staat voorop en hoe plezierig zingen kan zijn, was zaterdag goed te horen. De vele honderden deelne mers aan de Liedboekdag afkomstig uit alle delen van het land kregen ook dit jaar van te voren muziek toege stuurd met de zangpartijen van oude en nieuwe liederen, zodat die grote massa mensen zaterdag een groot kerkkoor was, dat vierstemmig kon zin gen! Het Deventer Kerkmu- ziek-ensemble onder leiding van Klaas Stok verleende me dewerking. Het thema van de Liedboek dag was 'de schepping'. Arie Eikelboom (Den Haag) van de Commissie voor de Kerkmu ziek merkte op hoe in de kerkmuziek blijkt hoe de kerk steeds met andere woorden over de schepping heeft gezon gen. In het Liedboek staan ook zulke liederen en die werden dan ook gezongen. Speciaal voor deze bijeenkomst werd een 'Lied van de Schepping' geschreven door Jan Peter Schouten. Er werden twee me lodieën voor gemaakt: één door Jan van Laar en één door Jan Pasveer. De secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, ds. Wil lem van der Zee, herinnerde er in een korte toespraak aan hoe de kerkelijke aandacht voor de schepping eigenlijk pas in de tweede helft van de jaren tachtig naar boven is ge komen; uitmondend in het thema van het Conciliair Pro ces voor vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping. Het is dan ook niet verwon derlijk dat er in het Liedboek geen aparte rubriek is voor liederen die over de schepping gaan en daarom is volgens hem goed dat er nieuwe liede ren worden geschreven. Paus: herdenking kerstening Amerika niet triomfalistisch VATICAANSTAD De her denking van vijfhonderd jaar kerstening van Latijns-Ameri- ka in 1992 moet volgens paus Johannes Paulus II „zonder triomfalisme" plaats vinden. Dit heeft hij de pauselijke commissie voor Latijns-Ameri- ka laten weten. De viering moet naar zijn me ning een „nuchtere, pastorale bezinning" zijn op het verle den, heden en de toekomst van Latijns-Amerika en de kerk in dat continent. Hij ver wacht hiervan een impuls voor een nieuwe evangelise- ring in alle Latijnsamerikaan- se landen. Het voornaamste doel van de algemene vergadering van de Latijnsamerikaanse bisschop penconferentie (CELAM), die de paus volgend jaar oktober m Santo Domingo zal openen, is het formuleren van nieuwe strategieën en van een wereld wijd plan voor evangelisatie. Synode fluit Jeugdraad terug DOORN De hervormde synode heeft de Landelijk Hervormde Jeugdraad teruggefloten. De LHJR heeft in zijn beleidsplan teveel „bezuinigd op het Woord van God" en moet dit najaar een duidelijker, minder „wollig" rapport klaar hebben. Links en rechts leverden forse kritiek op het plan waarin de LHJR bewust „terughoudend is met de Naam van God en grote theologische begrippen". Deze zijn vaak abstract en ver hullend en schrikken jongeren bij voorbaat af, zo verduide lijkten leden van de raad. „Bezuinigen op de naam van God is vloeken in de kerk", zei synodelid ds. W.B. Beek man. De jongeren zijn hiermee geenszins gediend, want zij ho ren tegenwoordig graag een duidelijke, ondubbelzinnige boodschap. LHJR-lid Kees Meijlink zei dat het jeugdwerk niet moet „starten vanuit een boodschap, maar vanuit belangstelling voor de verhalen van de an der. Onbelast door dogmati sche vooronderstellingen". Pas in tweede of in derde instantie kan eventueel het verhaal van de bijbel ter sprake komen, al leen als de jongeren daar zelf in geïnteresseerd zijn. Hij vroeg de synode om het voor deel van de twijfel, omdat de LHJR op deze voorzichtige manier probeert, een stukje kerkelijke vernieuwing te rea liseren. De hervormde synode vindt dat de Wereldraad van Ker ken tijdens zijn algemene ver gadering in Canberra „een ernstig gebrek aan de dag heeft gelegd wat betreft de unieke relatie van de kerk met het joodse volk". De ver gadering zal deze ongerustheid kenbaar maken aan het cen traal comité van de Wereld- Vooral „het gebleken gebrek aan betrokkenheid van de as semblee bij Israël tijdens de Golfoorlog" baarde de synode zorgen. Tijdens de algemene vergadering, die midden in de Golfoorlog viel, werd voortdu rend aandacht gevraagd voor de Palestijnse zaak, maar kwam ondanks aandringen van de Nederlandse delegatie „de benarde situatie" waarin Israël zich door de Iraakse Scud-aanvallen bevond, niet ter sprake; Nieuw onderkomen Pax Christi In het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht heeft Pax Chris ti dat oorspronkelijk zetelde in Den Haag, haar nieuwe behuizing in gebruik genomen. Het nieuwe centrum maakt deel uit van het Stiltecentrum dat bij de bouw van het winkelcomplex werd gere aliseerd. Met de ingebruikneming van het nieuwe centrum hoopt Pax Christi ook haar meer spirituele taak meer te kunnen be klemtonen, aldus Pax Christi-secretaris Jan ter Laak. UTRECHT Niemand heeft volgens kardinaal Simonis het recht over de mensenrechten te spreken als hij niet aller eerst het- recht op leven van het ongeboren kind eerbiedigt. „Het gaat hier om het meest fundamentele recht dat aan menselijk leven eigen is. Waar dit recht wordt geschonden, is het einde van de rechtsstaat in zicht". Dit schrijft de van Utrecht deze maand in Op Tocht, het maandblad voor pa rochianen in het aartsbisdom Utrecht. In de vreemde tijd waarin wij leven, doen zich merkwaardige tegenstellingen voor. Gelukkig en terecht ma ken steeds meer mensen zich druk over het milieu en de mensenrechten, zo schrijft mgr. Simonis. Alle logica in dezen is echter zoek wanneer het mogelijk blijkt dat het in Nederland al tien jaar lang bij wet mogelijk is menselijk le ven in de moederschoot te vernietigen. Het is volgens de kardinaal de hoogste tijd dat men zich per soonlijk en collectief op deze verschrikkelijke zaken gaat bezinnen. Vorige week hiel den de Nederlandse bisschop pen de eerste 'Week voor het Leven'. Daaraan werd weinig ruchtbaarheid gegeven. Volgens de Wereldraad van Kerken hebben de kerken zich te lang alleen op theoreti sche wijze met het abortus vraagstuk bezig gehouden. In plaats daarvan moeten de ker ken proberen de „vaak tragi sche omstandigheden van vrouwen" serieus te nemen. Het is een „goede weg" direct met de betroffen vrouwen te spreken. Te lang ging de discussie uit sluitend over de vraag „op welk moment God de foetus een ziel geeft". Veel meer moeten de kerken zich afvra gen welke principes van het geloof in het geding zijn als het om abortus gaat. De Wereldraad waarschuwt de lidkerken dat zij zich in de abortusdiscussie niet van de samenleving moeten isoleren. Het gevaar bestaat dat hun op vattingen niets meer met de gevoelens en ideeën van de bevolking te doen hebben. Vooral in de westelijke landen wordt de abortusdiscussie vaak beperkt tot de kreten 'recht op leven' tegenover 'recht op abortus'. Geen van beide leu zen doet recht aan de moeilij ke ethische vragen die hier mee samenhangen. Op basis van een enquete zegt de Wereldraad dat de houding van de lidkerken varieert van 'abortus is moord' tot de opvat ting dat abortus onder bepaal de omstandigheden is toege staan. Overigens hebben talrij ke lidkerken in de afgelopen jaren hun houding gewijzigd ten gunste van een liberaler standpunt. Als voorbeeld wordt de Hervormde Kerk van Amerika genoemd. In 1974 sprak de synode uit dat „al het menseliik leven onder goddelijk bevel staat". jaar later zei de kerk dat op grond van de bijbel noch een absoluut ja noch een absoluut nee ten opzichte van abortus kan worden gerechtvaardigd. on US' Illegale buitenlanders Cd-LEIDER Janmaat zal dezer dagen met de tande.j sen. Wat voor kansen heeft hij straks nog bij de kien. een deel van zijn verhaal lijkt te worden overgenomai de grote partijen? PvdA-voorman Wim Kok richtte h lopen weekeinde de schijnwerper op het probleem vj legale aanwezigheid van tienduizenden vreemdelii ons land. En VVD-leider Bolkestein verklaarde gisl de Vierde Kamer, een programma van RTL4, dat hi vervolg dit soort onderwerpen aan de orde zal stellenta dat er nog wordt gelet op de bij-effecten richting rechtse partijen. Op de partijraad van de PvdA sprak Kok met nadr de noodzaak van een actieve verwijdering van illej^ tenlanders. De vice-premier liet zich inspireren door chef Nordholt van Amsterdam. Ook Kok is bang uitbreken van rassenrellen, zoals eerder is gebeurd land, Frankrijk en onlangs in de Belgische hoofdstad Er is geen reden te twijfelen aan de gezindheid van zal geenszins de bedoeling hebben gehad een hetze t( tenen tegen buitenlanders. Maar hij moet zich wel re dat veel Nederlanders geen onderscheid (kunnen) tussen legale en illegale buitenlanders. Nu zou daar indruk kunnen ontstaan dat de PvdA-leider voorst, van het over de grens zetten van 'alle vreemdelinge MEDE daarom is het van groot belang dat Kok sne wat hij eigenlijk verstaat onder een actief verwijde j leid. Moeten er razzia's worden gehouden in de kas de tuinders, de schuren van de bollenkwekers en de ateliers in Amsterdam? Zo niet, laat de vice-premier heel duidelijk zeggen. De betrokken politiekorpsen, nauwelijks mogelijkheden hebben illegale buitenlan' j sporen, zouden gemakkelijk op verkeerde gedacht nen komen. v^j lista -CjN waarom sprak de minister van financiën mker woord over de rol van de werkgevers? Uiteindelijk het die de 'illegalen' naar ons land lokken. Als zij ziel wet hielden en alleen legalen in dienst namen, zou bleem vrijwel niet bestaan. Kok doet er goed aan - het alleen maar uit het oogpunt van effectiviteit ste net zo vurig te pleiten voor het drastisch verhogerfet boete voor dit soort werkgevers. Zolang een tuinder,! kweker of atelier-eigenaar slechts een straf riskeert i paar honderd gulden, zal hij zich niet erg gestimule|jn len om op het rechte pad te blijven. En zolang zuller|ver Polen, Roemenen, Tamils, Ghanezen en andere illegkee: tenlanders naar ons land blijven komen, hoe actief zeop form Koks voorstel er vervolgens ook worden uitgep h' Belgische priesters in verP tegen sluiting seminarie NAMEN „Monseigneur, weest niet de doodgraver L bisdom." Met deze woorden werd bisschop André-MuO nard van het Belgische Namen eind vorge week toegpl. tijdens een onderhoud met 45 priesters. Zij behoren t; priesters die de priesterwijding hebben ontvangen van j bert-Joseph Mathen, de voorganger van Léonard. Koi hadden de vijfenveertig priesters de nieuwe bisschop, oEC bruari werd benoemd, per brief hun bezorgdheid lat^ over de „overhaaste en autoritaire" sluiting van de thei afdeling van het priesterseminarie Le Senève in Nam vorige maand maakte mgr. Léonard, tot zijn benoemin| schop rector van het seminarie, het besluit bekend. De priesters toonden zich verontwaardigd over de wijzi de bisschop de hoogleraren van de op te heffen afdef „geliquideerd". In de brief schreven ze de bisschop verdj zijn optreden „ontoelaatbaar" achtten. „Het is een uiL zo'n gebrek aan tact en liefde dat wij er bang van zij|( den". Zij eisen van de nieuwe bisschop dat hij zijn beslui om de theologische afdeling te sluiten. tgev Ccidóc6outcnit Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff P Kantoor: ApothekersdIJk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. Omgeving Leiden (tel. 071 - 144 048): K. van Herpen (chef), F. Buurmanje t1 drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pleters. me Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. fn<^ wee Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): jjer A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hs E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K'ef~l n Wees (chef), G. Ansems, B. Jansiile l' Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P. van Velthoven!1 !z: Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuls, S. Pieterst Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: L - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreldlngsgelj: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers M redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Ifi en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swa] M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (che leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus;pt - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag) drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Al R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerltf B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Of F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Ne W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Bf F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de excluslevi en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London.^ ster: M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. va tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar f BI) betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar i 08.30 tot 17.00 u 1 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070-! Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2