loeg Priem houdt aassen in bedwang Weer succes Zeelenberg dubbele triomf voor ritse renstal Williams Eerste titel Regilio Tuur Stoeckel wil tien werpers tegen Italië oris Jeltsin belangrijker an Floris-Jan Bovelander Dave Strijbos houdt rivaal achter zich 1 IOC kiest Nagano voor Winterspelen PORT SeicbcSotvumt MAANDAG 17 JUNI 1991 PAGINA 17 ar jolijn Both derde in aalflandentoernooi dE De Canadese trainingsstage blijkt aan jolijn Both goed besteed. De Nederlandse stzwemkampioene eindigde afgelopen week- e bij de twaalflandenwedstrijd in Rome als le achter de Canadese wereldkampioene Sylvie ;hette en haar Amerikaanse belaagster Kristen b. De Italiaanse kampioene Paola Celli moest eigen publiek genoegen nemen met de vierde ts, hetgeen iets zegt over de kansen van Marjo- Both bij de Europese kampioenschappen in ene. Bij de duetten was de Canadese tweeling igos bij de comeback niet opgewasssen tegen de ;rikaanse tweelingzusjes Karen en Sarah Jo- ison. De Italiaanse afvaardiging Celli/Burlando d derde vóór Marjolijn Both en Tamara Zwart, of op hun beurt de sterkste Mexicaanse combina- ichter zich lieten. De Nederlandse ploeg eindig- iij het landennummer als zesde. Mark Spitz opnieuw laatste CANET De pogingen van de Amerikaanse zwemlegende Mark Spitz om terug te komen wor den steeds pijnlijker. De inmiddels 41-jarige zeven voudige olympische kam pioen van Mtlnchen legde gisteren in de Franse bad plaats Canet de 100 meter vlinderslag af in 58,93 se conden. Hij werd daarmee uiteraard laatste. Negen tien jaar geleden zegevier de hij in München in 54,27 seconden; toendertijd een wereldrecord. NEW YORK Regilio Tuur heeft vrijdagnacht in New York zijn eerste kampioensgordel vero verd. De 23-jarige bokser uit Hoogvliet versloeg in zijn 23ste profpartij de Panamees Arguelles op knock-out in de vijfde ronde. Tuur bemachtigde met zijn 22ste zege de va cante titel van de staat New York in het lichtge wicht. Kampioen Kevin Marsden was wegens een blessure niet in staat zijn gordel binnen de toege stane termijn te verdedi gen. Tuur had weinig moeite met zijn geroutineerde tegenstan der, een rechts voorstaande, ongepolijste vechter. Rustig scorend schreef hij de eerste twee ronden op zijn naam. In de derde ronde ging Arguelles zwaar neer op een spetteren de rechtse opstoot van Tuur. Bij de zevende tel stond dé Panamees, een tikje zwalkend weliswaar, weer met beide benen op de grond. De gong redde hem van een voortijdi ge afgang. In de vierde ronde zette Tuur zijn sloopwerk voort. De Rot terdammer, sinds enkele jaren woonachtig in New York, loerde op een knock-out, die uiteindelijk in de vijfde ronde kwam. Na een serie stoten op zijn lichaam werd Arguelles uitgeteld. ,,Ik heb lang op mijn eerste ti tel moeten wachten", glun derde Tuur. „Ik ben blij, dat het me nu eindelijk is gelukt. Binnenkort kom ik naar Ne derland om mijn gordel te la ten zien. Dat had ik een paar mensen beloofd. Bovendien heb ik wel een korte vakantie verdiend. Nog dit jaar hoop ik op een Europees titelgevecht". Frison en Holm bij Van der Poel LUXEMBURG Brian Holm en Herman Frison rijden volgend seizoen voor Tulip, de ploeg waar van Adri van der Poel kopman is. De Deen en de Belg hebben een overeen komst bereikt voor een jaar met manager Ludo Voeten die op dit moment ook nog onderhandelt met Etienne de Wilde en Sören Lilholt. Voeten wil een van de twee contracteren. De vier renners maken al len dit jaar deel uit van de Histor-Sigma-ploeg die eind dit jaar ophoudt te bestaan. PARIJS Bondscoach Jim Stoeckel wil tien pit chers opnemen in de selectie voor de toernooien van het Nederlands honkbalteam. Stoeckel meent dat de Italianen door een grote variatie van wer pers te bedwingen zijn. „Op de heuvel is Nederland beter", meent de Amerkaan. „Er is de laatste jaren een toevloed ge weest aan jonge werpers. Italië beroept zich op de oude garde". Stoeckel is van plan de groep, die nu nog 26 spelers omvat, woensdag terug te brengen tot 22. Zeker startende werpers van het nationale team zijn Har ry Koster en Frans Groot. Stoeckel was dit week einde in Parijs, waar Nicols de Europese beker voor landskampioenen verspeelde aan het Italiaan se Nettuno. Begin augustus is Italië tegenstander in de strijd om het Europees kampioenschap. KIRCH Frans 5sen berustte. Tegen 1 collectief rond Gert- I Theunisse was hij gis- |n niet opgewassen. De iburger moest zich te stellen met de lede plaats. Vier tellen Iter Theunisse. De 28- te Brabander koppel- Taan zijn sensationele tree in het profpeloton eindzege in de Ronde Luxemburg. En de herwinning op de eer- pg- laatste dagprijzen van het Jje door het Groothertog- Ij kwamen terecht bij Eddy Irer en Eric Vanderaer- JSchurer zegevierde zater- |in Bertrange, Vanderaer- gisteren in Diekirch. tijdens de rit van Rosport naar Bertrange was Theunisse het gele leiderstri cot een tijd kwijt. Eerst aan ploegmakker Skibby die deel uitmaakte van een kopgroep van 22 renners, die een maxi male voorsprong van meer dan negen minuten verwierf. Vervolgens even aan Brian Walton. „Met Skibby in de kopgroep was het niet aan ons zaterdag te rijden. De trui bleef toch in ons bezit", verklaarde Theu nisse de aanvankelijk apathi sche houding van het peloton. In de voorlaatste rit pikte hij zelfs twee tellen winst mee door een tussensprint bergop te winnen en kon hij gisteren met vier seconden voorsprong de finale ingaan. Van het begin controleerde TVM de koers. Het was zaak te verhinderen dat Maassen via twee 'rushes' op de streep in Diekirch bonificaties zou verzamelen. De winnaar van de Amstel Gold Race kreeg geen enkele kans. Bij de eerste passage na 105 ki lometer kwam Gerard Veld- scholten - hij stapte later af - alleen door, gevolgd door Eddy Schurer en Sören Lilholt op ruim een minuut. „Dat was afgesproken. Achthonderd meter voor de finish demar reerde Schurer op mijn te ken", vertelde Theunisse. Jan Siemons voegde zich op dertig kilometer van het einde als controleur bij een groepje van drie (Andrade, Van Itter- beeck en Stasse) dat duizend meter voor de finish werd in gelopen. Ook de massasprint werd gecontroleerd door de manschappen rond Theunisse. Hij gaf Skibby en Schurer op dracht mee te sprinten en zelf koos hij voor het wiel van Maassen. „Ze hadden zich niet ongerust behoeven te maken. De groep was voor mij te groot om se rieus een kans te hebben op de sprintzege. Theunisse is de te rechte winnaar", berustte Maassen in Diekirch. Gert-Jan Theunisse vertrok gisteravond van Luxemburg naar Frankrijk. Daar begint morgen de Midi-Libre. Een nieuwe test voor de terugkeer de banneling. „Ik was niet uit gegaan van de eindzege. Lu xemburg zag ik als een test die betere conclusies opleverde dan ik had verwacht. Het competitieritme komt terug, alleen het gewicht is niet opti maal. Ik zit twee kilo onder het normale. Ik heb zelfs mijn koersbroeken moeten laten in nemen", zei Theunisse vlak voordat hij naar de dopingcon trole ging. De vijfde in vijf da gen. Gert-Jan Theunisse )CKEYERS SOVJETUNIE VIEREN FEESTJE J H J :htf i-2. >r /$K K/ERS IJS Voor Sergei akov kan Floris-Jan ilander voorlopig niet in aan Boris Jeltsin. 3 vel de Nederlandse Mar cornerspecialist zater- 7 6 de Sovjetrussische eyers naar een kans- ïrlaag (4-0) voer- Gaiajjiebben deze momen- meer interesse voor ituatie thuis. „Ik heb de tv begrepen dat in woensdag tot de Me president van de te. bliek Rusland is ge- aldus Plesjakov, ^genoot van de door 83 Brdarjmt van de deelne- aan het referendum ïjuichte politicus. is bij ons in Sverd- 354 wel een feestje op ;rd", geniet de vedet- jjjjjan het CCCP-gezel- die zichzelf ook een slok(je) wodka gun- ioest echt iets gebeuren, n het niet langer voort- -aldus Plesjakov, die ook mijnstad in het Oeralge- lange rijen wachtenden praktisch lege winkels ^Ustaan. „Er wordt door de Junk rse pers gesuggereerd dat Braaf* mensen jn Moskou chijrid !r lijden. Nóu, vergeet 'J"(^aar. Ook bij ons zijn de J^jn soms wel tot het vijf- in vür ge gestegen. Vlees kostte avenp!ar geleden twee roebels, s(Kvaen. Dank zij die vrije end* economie van kamaraad Gorbatsjov. Hij wil voor het oog van de wereld de populai re hervormer uithangen. Maar zijn eigen volk laat hij in de steek. Natuurlijk is die hele glasnost goed, maar het tempo moet omhoog. Jeltsin wil snel lere actie en heeft de steun van iedereen. Alleen jammer dat wij er op deze historische datum zelf geen getuige van hebben kunnen zijn". Kunstgras Ook het hockey heeft te lijden onder de huidige crisis. „We hebben slechte sticks, te wei nig ballen, om nog maar te zwijgen over het kunstgras. In heel de Sovjet-Unie liggen maar vijf kunstgrasvelden, het eigendom van voetbalclubs in Moskou en Leningrad. Wij spelen dus op gewoon gras. Is het dan gek dat wij de interna tionale ontwikkelingen niet meer bij kunnen benen?" Be gin tachtiger jaren leek het Sovjetrussische hockey letter lijk gouden tijden tegemoet te gaan. Dynamo Alma Ata vero verde in 1981 in Den Haag de Europacup, toen verrassend ten koste van gastheer Klein Zwitserland. „Maar nu zijn landen als Nederland en Duitsland een maatje te groot voor ons, een duidelijk klasse- verschil. Wij hoeven ons voor lopig geen illusies meer te ma ken". Alleerj bij winst op het EK in Parijs plaatst de Sovjet-Unie, in de pendelbus tussen stadion en hotel vermaakt met Elton Johns toepasselijke oud-tophit Nikita, zich direct voor de Olympische Spelen. „Daar denken we niet eens aan", zegt Plesjakov, die' spontaan in de lach schiet bij het horen van de naam Barcelona. „Dan zul len we dus na het kwalificatie toernooi in Nieuw-Zeeland (in september) moeten. Maar of onze hockeyfederatie het geld voor die reis zal hebben, ik be twijfel het". Zoals tijdens het laatste pinksterweekend ook de nationale vrouwenkampi oen Andyanka op het Europa cuptoernooi in Wassenaar ont brak. „Een lot dat meer Sov jet-sporters wacht", waar schuwt Plesjakov ook de niet- hockeyers. Dad's army En dat terwijl Sergei Plesjakov juist zo graag in Barcelona af scheid van het internationale hockey had willen nemen. „Ik loop nu al twaalf jaar mee en nu wordt het zo langzamer hand welletjes", aldus de hef tig kalende goaltjesdief die ook in de strijd een aantal voortan den (nu vervangen door goud) is kwijtgeraakt. „Mijn coach wil dat ik nog langer doorga". Dat heeft alles te maken met de geringe aanwas van jeugdig talent. „Die zijn niet dik ge zaaid, nee". De gemiddelde leeftijd van het nationale team ligt rond de 30 jaar. Een gezag hebbend Engels hockeymaga- zine vergeleek het veteranen- corps al eens met „Dad's Army", naar de ooit ook in Nederland populaire televisie serie „Daar komen de schut ters", vol met hoogbejaarde militairen. Officieel is ook Sergei Plesja kov (34), spelend voor CSKA Sverdlovsk, lid van het Rode Leger. Al kan hij verreweg zijn meeste aandacht op de hockeysport richten. Met tweelingbroer Vladimir, al sinds mensenheugenis de eer ste doelman van de Sovjet- Unie, maakte hij als kind een Hans Jorritsma (links) was een van de weinige belangstellenden bij de interland tegen de Sovjetunie. De toekomstige bonds coach werd vergezeld door fysiotherapeut Ron Massing (rechts). FOTO: ANP niet echt voor de hand liggen de keuze. „Terwijl de anderen op straat voetbalden, speelden wij samen hockey. Vladimir voor een muurtje dat als doel dienst deed en ik maar zoveel mogelijk zien te scoren". Ook in de donkere winterm- maanden bleven de Plesjakovs het hockey trouw. „In Sverd lovsk is het zes maanden koud en zes maanden heel koud", aldus de dan ook spierwitte 190-voudig international, die het in Parijs als enige warm heeft, ,,'s Winters spelen wij in de zaal. Nou ja, spelen, trainen eigenlijk. Want een zaalhoc- keycompetitie kennen we in de Sovjet-Unie niet. Geen geld. Voetbal, ijshockey en ze ker in Sverdlovsk het volley bal krijgen toch altijd voor rang". Leistra treurt om tegentreffer PARIJS Met de maximale oogst van acht punten uit vier „wedstrijden" en een doelsaldo van 29 vóór en 1 tegen slaat het Nederlands mannenhockeyteam zich moedig door de eerste ronde van het Europees kampioen schap heen. Slechts één man was na de winst van 10-1 te gen Polen niet tevreden. Die perfectionist is Frank Lei stra. „Jammer van die ene tegentreffer", aldus de na 212 minuten en 10 seconden in het Stade Jules Noël voor het eerst gepasseerde doel man. De van richting veranderde inzet van Dariusz Musialows- ki, die de Polen in de tweede minuut onder hoongelach van de vooral Nederlandse toe schouwers zowaar even aan de leiding bracht, zinde de Eind- hovenaar in zijn 123e inter land allerminst. „Een knullig rollertje. Kluts, kluts, via, via", aldus de later nauwelijks meer op de proef gestelde Leistra. „Ik had zo graag in de poule wedstrijden de 0 vast willen houden". Na de 9-0 tegen Zwitserland, 6-0 tegen Frank rijk en zaterdag de simpele 4-0 tegen de al even makke Sovjetrussen, denkt Leistra woehsdag in de laatste poule wedstrijd tegen Italië ook zijn doel schoon te kunnen hou den. „Want ik heb hier nog nauwelijks iets te doen gehad". De eerste serieuze test wordt dan ook pas a.s. vrijdag, in de halve finale tegen of Duitsland of Engeland verwacht. „Tot die tijd is het eigenlijk een kwestie van onze tijd volma ken". Leistra ziet nu al uit naar een „echte" tegenstander. „Gelukkig hebben we pas twee oefenwedstrijden tegen India gehad en in augustus spelen we vier maal tegen Au stralië en een maand later is dan de Champions Trophy in Berlijn. Dan moeten we deze vijf wedstrijdjes hier gewoon maar even meepakken". Chioccioli stelt kenners in ongelijk MILAAN Het heeft een tijdje geduurd, maar het rij- pingsproces van Franco Chioc cioli als professioneel wielren ner is op zijn 31ste voltooid. Zijn tiende Giro bracht uitein delijk het grote succes, waar mee niemand - zelfs Chioccioli zelf niet - rekening had ge houden. Het laatste lukte wonderwel. Cipollini kreeg volop de gele genheid zijn nederlaag in de klassieker Gent-Wevelgem te wreken. De 24-jarige Italiaan se sprinter won, met zondag mee, drie etappes en deklas seerde zijn Russische rivaal telkenmale. Golfduo gaat op herhaling CHASKA Op de laatste hole van het US Open had Scott Simpson gisteravond zijn zenuwen niet meer in be dwang. De Amerikaanse gol fer produceerde een bogey en eindigde daardoor op gelijke hoogte met zijn landgenoot Payne Stewart. Beiden kwa men uit op een score van 282, zes onder par. Het duo gaat vandaag op herhaling. JARAMA De Grote Prijs van Joegoslavië, door het verplaatsen naar Jara- ma omgedoopt tot Grand Prix Europe, ging afgelo pen weekeinde bijna niet door. Oorzaak: het ex treem warme weer in midden-Spanje. Wilco Zeelenberg boekte an dermaal succes, al was de Bleiswijker niet helemaal te vreden. Hij werd weer vierde in de 250cc-klasse, dit keer achter de Italiaan Luca Cada- lora, de Duitser Helmut Bradl en de Spanjaard Carlos Car- dus. In het klassement voor de wereldtitel neemt de Neder lander eveneens de vierde plaats in. Wereldkampioen Wayne Rai- ney zette de 500cc-race naar zijn hand. De 30-jarige Ameri kaanse Yamaha-rijder had sinds de Grote Prijs van de Verenigde Staten van 8 maart niet meer gewonnen. In de tweede ronde nam hij de lei ding en stond deze niet meer af. In de 125 cc was de 18-jarige titelhouder Loris Capirossi (Honda) opnieuw de snelste; zij het na spannende strijd met Fausto Gresini, Ralf Wald- mann en Naboru Ueda. Laatst genoemde verdween drie ron den voor het einde na een spectaculaire val uit de race. Hij liep geen noemenswaardi- §e verwondingen op. Hans paan kwam niet in de uitslag voor door pech. In de strijd om de wereldtitel komt hij niet meer voor. Het verschil met nummer één Capirossi is al te groot. BALDASSERONA De Grote Prijs van San Mari no verliep gisteren voor Dave Strijbos voorspoedig. De Nederlandse troef in de 250cc hield in beide manches zijn grote rivaal Alessandro Puzar achter zich. Strijbos klom dank zij zijn tweede en vierde plaats naar de tweede positie in het klassement om de wereldtitel. Zijn achter stand op de Italiaanse lijstaan voerder slonk tot veertien punten. Onder de brandende zon ging Strijbos in de eerste manche goed van start op het harde en snelle circuit. De Duitser Ro land Diepold kon hij snel pas sereen, maar koploper Mike Healey bleek niet te achterha len. Wereldkampioen Puzar begon zwak. Dank zij een uitgekien de inhaalrace eindigde de Ita liaan alsnog op de vierde plaats, waarmee hij zijn pun tenverlies op Strijbos beperkte. In de tweede manche, gewon nen door de Italiaan Fanton, vertrokken Strijbos en Puzar matig. De titelhouder maakte halverwege de race nog een foutje, waarvan Strijbos dank baar profiteerde. Met een voorsprong van luttele secon den op Puzar ging de Braban der als vierde over de finish. „De strijd om de wereldtitel is nog volledig open", conclu deerde een tevreden Strijbos. 2. W (iJCO-CITY De renstal Williams op dit moment de "fean in de wereld van rmule 1-wagens. De rnifam Riccardo Patrese si, Brit Nigel Mansell yj en gistervond tijdens ™'ote Prijs-van Mexico ..,.i een dubbele triomf, 2,oif ertiende voor Willi jn ri de lange historie. Ured [Roe) diende Patrese boekte 3. (4,2 kilometer lange cir- 'Autodrome Hermanos |uez' zijn vierde zege in and Prix. Hij had na 67 een minieme voor- van 1,336 seconde op 1. De 37-jarige coureur verscheen in Mexico-City voor de 214e keer aan de start van een formule 1-race. Patrese behaalde vorig jaar op zijn thuiscircuit in Imola zijn laat ste zege. Voor Williams was het de 45e overwinning in 271 wedstrijden. Wereldkampioen Ayrton Sen na eindigde in Mexico als der de op bijna 1 minuut. De Bra ziliaan, die dit seizoen vier van de zes races won, behield in het klassement zijn comforta bele, leidende positie. Senna verzamelde 44 punten. Patrese klom naar de tweede positie met 20 punten. Met een vertraging van ruim een half uur gingen de 26 rij ders van start. Tot twee keer toe moest de race luttele se conden voor het groene licht worden afgeblazen. Eerst kampte de Fin Lehto in zijn Dallara met een oververhitte motor. Daarna hadden ver scheidende andere bolides de zelfde problemen. De race begon en eindigde met dezelfde twee rijders in de frontlinie. Patrese vertrok uit de eerste startpositie, maar moest nog voor het ingaan van de eerste bocht Mansell, als tweede vertrokken, en Jean Alesi voor zich dulden. In de derde ronde verwees Patrese de Franse Ferrari-rijder naar de derde plaats. Patrese maak te meteen fel jacht op Mansell, die in de vijftiende ronde zijn teamgenoot voorrang moest verlenen. De voorsprong van Patrese, die in de aanloop naar de race met buikklachten kampte, liep snel op. Na 35 Engelsman Nigel Mansell (links) spuit teamgenoot Patrese onder, nadat de Italiaan de Grote Prijs van Mexico op z'n naam heeft geschreven. FOTO: AP ronden was het verschil tussen race snelheid minderen van- terug. Patrese hield uiteinde de twee Williams 25 seconden, wege een warme motor, maar lijk amper 1 seconde over op Mansell moest halverwege de kwam in de slotfase nog sterk de karaktervolle Brit. BIRMINGHAM Nagano, Japan, is zaterdag door het In ternationaal Olympisch Comi té uitgekozen als de plaats waar in 1998 de Winterspelen worden gehouden. Zo is be kendgemaakt door IOC-voor- zitter Juan Antonio Sama ranch. Nagano kreeg van de 89 IOC- leden meer stemmen dan zijn vier rivalen: Salt Lake City in de Verenigde Staten, Oster- sund in Zweden, Aosta in Ita lië en Jaca in Spanje. Nagano won in de vijfde stem ming en kreeg 46 stemmen te gen 42 voor Salt Lake City. Vijfenveertig stemmen waren voldoende voor een overwin ning. De stemming en de be kendmaking vormden het slot van een dag tijdens welke de vijf steden gelegenheid had- Salt Lake City gooide hoge ogen omdat het volgens de kenners de beste faciliteiten en infrastructuur bezit. Het had evenwel het nadeel dat de Zomerspelen 1996 zijn toege wezen aan een andere Ameri kaanse plaats: Atlanta. Het IOC kwam onder forse kritiek te staan nadat het Atlanta had gekozen boven Athene, Grie kenland, voor de spelen van 1996. De Grieken hadden erop "gerekend de spelen toegewe zen te krijgen omdat het in 1996 honderd jaar geleden zal zijn dat de spelen voor het eerst in de moderne geschiede nis werden gehouden. Nagano profiteerde ongetwijfeld van de omstandigheid dat de Win terspelen sinds de spelen van 1972 in Sapporo, Japan, niet meer in Azie zijn gehouden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17