Sou/ia/nt PSV blijft Ajax voor ■omen blijven drogbij 8ngs de Lijn li 14 15 16 17 Harry van der Laan wellicht terug bij FC Den Haag SPORT iick Boys ijwel kansloos VANDAAG MAANDAG 17 JUNI 1991 PAGINA 13 i-enveen wil licentie SVV Tweede record Burrell AAG - De voorzitters van Heerenveen tag hadden vorige week telefonisch Imet voorzitter/eigenaar Van Dijk van jeide clubs toonden interesse in een sa ri met SVV indien de ploeg zich in de ere- Jou handhaven. n Haag heeft na gisteren geen belangstel ler, omdat de club zich op eigen kracht op jgste niveau wist te redden. Het gedegra- j Heerenveen daarentegen blijft in de 'ioor SVV. Van Dijk heeft al laten weten, l$e fusie met Feyenoord afketst, dat hij ze- ,j|t onderhandelen in Friesland. De ver- g in Schiedam is, dat Van Dijk pas na de ^degradatie promotie-wedstrijden tegen a werkelijke bedoelingen met SVV ken- iakt. De KNVB heeft bij de kapitaal- e voorzitter aangedrongen op geduld. De elke schijn van competitievervalsing NEW YORK Leroy Burrell blijkt bij de Amerikaanse atletiekkampi- oenschappen naast het wereldrecord op de 100 meter (9,90) nog een tweede 'record' te hebben gevestigd. De Amerikaanse sprinter kwam in New York na 0,117 seconden los van de startblokken. Recordhouder met de snelste reactie tijd op het startschot was Ben John son met 0,129 seconden. De Canadees reageerde net zo snel als toen hij in 1987 bij de wereldtitelstrijd in Rome het wereldrecord van 9,83 seconden liep. Die prestatie werd echter ge schrapt toen Johnson, na in Seoul be trapt te zijn op het gebruik van ver boden middelen, toegaf ook al bij eer dere wedstrijden dope te hebben ge bruikt. Eindzege Gert-Jan Theunisse LUXEMBURG Gert-Jan Theunisse heeft de Ronde van Luxemburg gewonnen. De renner behield in de laatste etappe zijn minieme voorsprong op Frans Maassen. Automobiel voor perfect bowlen DEVENTER De Duitser Holger Ohlrogge heeft zaterdag in Deventer tijdens het WSO-bowlingtoernooi een uitzon derlijke prestatie geleverd. De speler behaalde de maxima le score van 300 punten, een perfect game. Ohlrogge werd beloond met een auto ter waarde van 50.000 gulden. Schouder-operatie Bryan Roy AMSTERDAM Bryan Roy wordt deze week geopereerd aan zijn schouder. De linkerspits zal zich daarom de ko mende tijd moeten bezighouden met revalidatie in plaats van vakantie. Roy verwacht tijdig fit te zijn voor de start van de voorbereiding op het nieuwe seizoen, 15 juli. Haan rond met Standard Luik LUIK Arie Haan keert terug in de Belgische competitie. Zaterdag bereikte de Nederlandse trai ner overeenstemming met het bestuur van eerste klasser Standard Luik. Vandaag tekent Haan in Luik een tweejarig contract. De oud-international is de opvolger van George Kessler, die enkele we ken geleden in goed overleg zijn werkzaamheden bij Standard staakte. De clubleiding had voor het volgende seizoen Mir- cea Lucescu al vastgelegd. De Roemeen verzocht de afgelopen week wegens privé-redenen om ont binding van zijn (getekende) tweejarige verbinte nis. Het bestuur stemde daarin toe. Standard Luik is voor Haan, die met zijn huidige werkgever FC Nürnberg in de Bundesliga op de vijftiende plaats eindigde, geen onbekende club. Hij stond in Luik enkele jaren als speler op de loonlijst. Haan was eerder in België bij FC Antwerp en Anderlecht als trainer werkzaam. Bij VfB Stuttgart werd hij vroegtijdig ontslagen. Rob Bianchi trainer SCHC BILTHOVEN Rob Bianchi, op het mo ment coach van het Nederlandse mannen hockeyteam dat strijdt om de Europese titel, wordt volgend seizoen trainer/coach van de hoofdklasse club SCHC uit Bilthoven. Bianchi wordt na de EK in Parijs, waar Ne derland zich gisteren vrijwel zeker plaatste voor de laatste vier, op gevolgd door zijn voor ganger, Hans Jorrits- joys-verdediger Leonard Pluimgraaf (rechts) probeert liiers van De Treffers tegen te houden. J FOTO: ANP iBEEK Quick Boys is zo goed als kansloos in 3 om de algemene amateurtitel van Nederland, ivijkse zaterdagkampioen liep bij De Treffers te- i 5-1 nederlaag aan. pys zal nu zaterdag in eigen huis eveneens met een ver- 1 vier doelpunten moeten winnen, om tenminste nog enging van een half uur, dan wel een reeks strafschop- dwingen. De kans dat de Katwijkers in die opdracht lient evenwel zeer klein te worden geacht. Daarvoor Je zondagkampioen uit Groesbeek zaterdag een veel te druk. Ook Katwijks oefenmeester Arjen van de Werf pa de afstraffing niet echt meer in een algemeen ama- bioenschap van Nederland. 'Natuurlijk gaan we het i anders kan je de zaak net zo goed schriftelijk afdoen, t veel hoop mag je er niet op hebben'. HORLINGS RSUM „Heb jij van Ajax?", vraagt ie Groot, de chef NOS-radiopro- 'Langs de Lijn', produktieleider lema. „Meer dan is het dubbelzin woord. van de club van Leo er stelde gisteren irlijk deel van de re- iidelijk teleur. Maar ntbrak om daar ook ntjes bij stil te staan, venementen trokken icht. Zou Gert-Jan inderdaad de Ronde mburg winnen? En lichiel Schapers het nooi van Rosmalen lam? Maar tot kwart gistermiddag stond Lijnvrijwel geheel 6-03 ren van de nek-aan- ntiej tussen Ajax en PSV ;rt)e! le(-balkampioenschap Heen '0 va 'annacht gedroomd Groot. „Ik droomde kwart voor vier 3-0 voor Ajax en 1-0 V". Inderdaad een nd': de Amsterdamse dan, met nog dertig e spelen, zijn ach ter- PSV hebben wegge- e definitieve beslis- dan gaan vallen in panning zinderende f ijl e halfuur van de "titie. ^r: om 3.35 uur staat .1-0 voor en krijgt Vi- weede treffer om de Achterstand op Eind- dan tot één enkel teruggebracht. Het j. waarop de wed- Met Olympisch Sta len interne lijn recht- jan worden gevolgd, ontketend Ajax. Het imentaar van Jack [er bevestigt dat de jnmers het kampi- binnen handbereik \erry de Groot neemt pp met de ANP- pst om het Maar dat is niet nodig. Om kwart voor vier blijken dro men bedrog. En drie minuten later wordt voor regelrechte Ajax-fans een nachtmerrie realiteit. PSV scoort 2-0. De achterstand lijkt niet meer te overbruggen. De ANP-nieuws- dienst begint precies op tijd. Het allerspannendste moment van de gehele wedstrijddag viel precies zestig minuten eerder; tijdens het nieuws van drie uur. Een half uur lang was voortdurend geschakeld tussen de voetbalvelden in Vo- lendam en Amsterdam, waar doelpunten nog uitbleven. Maar terwijl de nieuwslezer gewag maakte van een vul kaanuitbarsting op de Filipij- nen en een aangevaren oude. Sovjet-onderzeeër op de Wad den, volgde de ontknoping. Gerald Vanenburg gaf PSV een voorsprong: 1-0. En even later miste Ajax twee doelrijpe kansen. Klaar Het publiek weet drie lange minuten van niets. „Is dat hin derlijke nieuws nu nog niet klaar?", roept Ferry de Groot ongeduldig. Pas na het weer, dat triest zou blijven, kan Bert Nederlof in Eindhoven consta teren dat „de landstitel voor PSV nu wel heel dichtbij is ge komen terwijl Jack van Gel der bij Ajax concludeert: „En zo lijkt het kampioenschap na een half uur verspeeld. Krijgt Herman van der Vel den vandaag voor de helft be taald?", vraagt in de pauze één van de verslaggevers. Van der Velden verzorgt de muziek, maar daar blijkt in de eerste twee uur maar weinig van. Er gebeurt te veel langs de lijn. Om 4.09 uur geeft Popescu Ajax de genadeklap: 3-0 voor PSV. Maar dat is nauwelijks meer interessant. De aandacht is intussen geheel verschoven naar Heerenveen, dat via een miraculeus scoreverloop een achterstand van 0-2 tegen Groningen weet om te buigen naar 5-2 en nog maar één doelpunt nodig heeft om drei gende degradatie uit te stellen. De 3-0 voor Ajax, even later, is alleen nog maar interessant voor de statistiek: „Over naar Henk Kok". Maar in het Abe Lenstra-stadion blijven verde re wonderen uit. Generatiekloof is in de Meer pijnlijk te zien AMSTERDAM Ajax kampt met een generatie kloof van imposante diepte. Dat werd gistermiddag in het Olympisch Stadion weer eens pijnlijk duidelijk. De oude garde (Jan Wouters en Dan ny Blind) was diep teleurge steld, dat de landstitel on danks de zege van 3-0 op Vi tesse niet werd geprolon geerd. „Hier baal ik goed van', zei Danny Blind. De nieuwe lichting (Bryan Roy en Ri chard Witschge) haalde de schouders maar een keertje op. „Volgend jaar proberen we het opnieuw", luidde de belofte van Richard Witsch ge- Teleurstelling en berusting. De tegenstelling tussen jong en oud is groot in het Am sterdamse kamp. De jonkies wordt de hand boven het hoofd gehouden. De routi niers zullen ook volgend sei zoen hun kritiek moeten in slikken. Want de hoofdstede lijke club heeft geen geld voor nieuwe aankopen en trainer Leo Beenhakker en voorzitter Michael van Praag zijn er ook nog steeds heilig van overtuigd, dat het huidi ge Ajax voldoende kwaliteit in huis heeft om een toon aangevende club in Europa te worden. Wouters en Blind fronsen dan de wenkbrou- wen. „Want de balans is toch een beetje zoek in dit team", vindt bijvoorbeeld Jan Wou ters. Volgens Leo Beenhakker Eric Gerets wordt door fans van PSV bestormd, nadat PSV de landstitel heeft veiliggesteld. voetballen de Amsterdam mers op dit moment op ze ventig procent van hun mo gelijkheden. De resterende dertig procent moet binnen twee jaar boven water ge haald worden. Ajax is nu precies op de helft van het vierjaren-plan, dat de club weer aanzien en status op de Europese voetbalkaart moet verschaffen. Niemand twij felt er in Amsterdam aan, dat die ambitieuze plannen in derdaad worden gerealiseerd. Voorzitter Michael van Praag zeker niet. Ouderwets De Amsterdamse praeses was weer ouderwets van de ton griem gesneden in het Olym pisch Stadion. Vorige week zóndag was hij op Spangen niet aanspreekbaar na de onthutsende nederlaag van 1- 0 tegen SVV. Toen besefte Van Praag, dat de landstitel definitief was verspeeld. Hij kon een week wennen aan die gedachte en blikte gister middag al weer goed gemutst in de toekomst. „We hoeven ons nergen zor gen over te maken. Er loopt toch een aantal wereldvoet ballers in dit team rond. Zij hebben de grenzen van hun mogelijkheden nog niet be reikt. Daarom zijn verster kingen van buitenaf ook niet echt noodzakelijk. Dit Ajax is alleen op het mentale vlak nog iets te week. Maar dat is puur een kwestie van leef tijd. De technische staf gaat volgend seizoen wat meer aandacht besteden aan het kweken van wedstrijdmenta liteit. Want voetballen hoef je deze jongens niet meer te le ren. Dat onderdeel van het vak beheersen ze nu wel. Mentaliteit is de ontbrekende factor". Geen zorgen Bryan Roy, dit seizoen even vaak bejubeld als verguisd, maakt zich ook geen zorgen over de toekomst van Ajax. Zijn redenatie is simpel. „Een team dat zoveel kansen weet te creëren als Ajax, gaat echt wel een keertje aan de lopen de band scoren. Dat moet volgend seizoen maar gebeu ren". Jan Wouters stapte niet zo luchthartig over het verspe len van de landstitel heen. Versterkingen in Eindhoven zijn op komst EINDHOVEN „En dat is twaalf" meldde de praalwagen, die een ver zameling drijfnatte PSV'ers gisteren naar het centrum van Eindhoven vervoerde. Alsof het geen moeite had gekost. De waarheid was anders, al wilde niemand in Eindhoven dat weten. De kampioens- schaal ging van hand tot hand na de 3-0 tegen Volen- dam, de champagne vloeide. De frustraties van een veel besproken seizoen werden Leo Beenhakker loopt teleurgesteld achter zijn spelers aan, die er niet in zijn geslaagd de nationale titel in de wacht te slepen. m prvm. AMP Daar stond hij dan, Bobby Robson. Breed lachend, ver zekerd van zijn eerste succes op Nederlandse bodem, waarin hij volgens eigen zeg gen ondanks alles „altijd ver trouwen was blijven hou den". Daar stond hij dan, Kees Ploegsma. Door de twee treffers, die zijn club en Ajax vooraf scheidden „tot het einde toe doodnerveus" en „een paar jaar ouder gewor den". En daar stonden ze dan, de lachende PSV'ers, die elkaar ook dit seizoen publie kelijk nogal wat verwensin gen naar het hoofd hadden geslingerd, die weer geen eenheid vormden, maar die door de haperende doelpun- tenmachinerie in Amsterdam toch de hoofdprijs opstreken. Bijna een wonder. „Er was", hield Hans van Breukelen de ploeg tegen het licht, „te wei nig balans in het elftal. Het geeft uiteindelijk wel voldoe ning dat we het op basis van wilkskracht en individuele klasse dan toch nog redden, maar we mogen niet verge ten dat we te veel punten on nodig hebben verspeeld". „Toch", wierp Bobby Robson een paar meter verderop te gen, „heb ik altijd het ver trouwen gehouden dat wij de titel zouden pakken. Ook vo rige week na die dramatische wedstrijd tegen FC Gronin gen. De groep heeft daar een gevoelige tik opgelopen, maar heeft daar goed op ge reageerd. Ze hebben zich als echte profs hersteld. Het re sultaat heeft men vandaag kunnen zien", wees de Brit naar de overwinning op Vo- lendam, die door doelpunten van Vanenburg, Ellerman en Popescu tot stand kwam. Eind goed, al goed dus. Toch zal PSV niet op de huidige weg door blijven gaan. Het miljoenenbedrijf wenst niet nóg zo'n seizoen mee te ma ken en zal daarom de nodige personele wijzigingen aan brengen. De technische staf ondergaat een mutatie door de komst van Frank Arnesen voor de vertrekkende Hans Dorjee. Daarnaast gaat de club de transfermarkt op. „Er zullen twee, drie spelers bij moeten komen", opperde Gerald Vanenburg, die weet dat zijn wens navolging zal vinden. „Het is inderdaad de bedoeling dat we twee nieu we jongens aan zullen trek ken bekende Kees Ploegs ma, die nog geen namen wil- FOTO: ANP „Dit is een flinke deceptie. Hoe het nu verder moet? Ie dereen mag het zeggen. Maar ik blijf er bij, dat dit team nog niet in balans is. Dat geldt vooral voor de linker flank. Die is wel heel erg jong. Er is echter geen geld voor nieuwe aankopen. Dat moet je dan maar accepteren. Volgend seizoen zijn die jon ge gasten weer een jaartje ou der. Dus wie weet". Richard Witschge had geen zin in moeilijke analyses. „Jammer, maar het is niet anders. PSV is kampioen en daar valt niks meer aan te veranderen. Volgend jaar proberen we het opnieuw. Ik ga vanavond lekker op stap. Er zijn ook nog andere din gen in het leven dan voetbal len". de noemen. Arthur Numan is al wel genoemd. De nieuwe krachten zullen geen vervangers zijn voor Erwin Koeman en John Bos man, het duo dat aan het be gin van het seizoen werd aangetrokken van KV Me- chelen, maar die investering niet kon waarmaken. Ploegs ma: „Toch zoeken we niet naar spelers voor die plaat sen. In Koeman hebben we een rotsvast vertrouwen, maar die is veel geblesseerd geweest zodat we hem weinig kunnen verwijten. Johnny is een ander verhaal, met hem is het inderdaad niet hele maal uitgekomen. Blijft dat zo, dan moeten we daar mis schien wel wat aan doen". Want PSV wil presteren. Vooral het volgende seizoen, als de ploeg Nederland verte genwoordigt in het 'nieuwe' Europa Cup-toernooi voor landskampioenen. Na drie ronden wordt na de winter stop door de beste teams ver der gespeeld, wat de betrok ken clubs een aantal extra thuisduels oplevert. „Daarom was het natuurlijk uitgere kend dit seizoen zo belang rijk dat we kampioen zouden worden", weet Kees Ploegs ma. „Komen we inderdaad die eerste drie ronden door, dan hangt er ineens een worst voor je neus. Je praat over extra wedstrijden en dus extra inkomsten. Daar willen we straks in maart bij zijn". Tebbenhoff plaatst zich in de etalage Geest Schapers blijft ronddwalen Marco van I rigt overtuigend aanvoerder van Leidse B-top Ploeg Priem houdt Maassen in bedwang Michiel Schapers verwerkt de grootste teleurstelling uit zijn Schapers mist hoogtepunt in loopbaan ROSMALEN Michiel Scha pers heeft de kans van zijn le ven laten liggen om zich als nog te scharen in het rijtje Ne derlandse tennissers met een overwinning in een grand prix-toernooi achter zijn naam. In Auckland 1987, Metz '88 en Nancy '89 was hij kansloos te- ten respectievelijk Mecir, vensson en Forget. In Ros malen had hij gisteren tegen Saceanu twee levensgrote kan sen op de eerste Nederlandse overwinning in eigen land sinds Okker in '74 het tweede ABN-toernooi in Rotterdam won. Bij winst zou hij met 31 jaar de oudste debutant op het overwinnaarsbal zijn geweest en tevens de laagst ingeschaal de speler die dit jaar een toer nooi op naam bracht. Schapers faalde. Het drama werd op slag voorspelbaar. Van 5-4 in de derde set werd het 5-5 en binnen mum van tijd 5-7 voor de Duitser. Saceanu werd win naar in Rosmalen (6-1 3-6 7-5) in een toernooi dat Schapers had moeten winnen. De Duit ser werd 65.000 gulden rijker. DEN HAAG FC Den Haag, dat zich gisteren de finitief in veiligheid speel de door met 1-0 te winnen van Willem II, onderzoekt deze week of Feyenoord bereid is Harry van der Laan uit te lenen. Verder voert de Zuiderpark- club onderhandelingen met SW-geldschieter John van Dijk over het aantrekken van de Hagenaars Zier Tebbenhoff en Peter Barendse. Het ver trek van Danny Hoekman van FC Den Haag naar een andere club (NAC of Dundee United) staat vrijwel vast. Penningmeester Toet van FC Den Haag bevestigde gister middag dat de eventuele op brengst van een transfer van Hoekman (vraagprijs 3,5 ton) „in principe" kan worden be steed voor investeringen in de selectie. Daartoe is op aan drang van trainer Co Adriaan- se contact gezocht met Van der Laan. De Gouwenaar, die vorig jaar voor 7,5 ton van FC Den Haag naar de Kuip ver trok, hoopt nog altijd op een succesvolle loopbaan bij Feye noord. Maar als hem de ko mende dagen duidelijk wordt dat hij ook volgend seizoen niet kan rekenen op een basis plaats, wil ook Van der Laan wel praten over een eventuele terugkeer op huurbasis. De komst van Zier Tebbenhoff van SVV staat zo mogelijk nog hoger op de verlanglijst van Adriaanse. „Hagenaars horen in Den Haag te spelen", meent de trainer, die vastberaden is volgend seizoen weer zijn kerstboom-systeem op te zet ten. Tebbenhoff heeft FC Den Haag laten weten wel oren te hebben naar een overstap. Ha genaar Peter Barendse, die ook in de belangstelling staat bij NAC, is inmiddels ook op de hoogte van de interesse die FC Den Haag in hem heeft. Contacten met Jerry Cooke (ook SVV) zijn inmiddels op niets uitgelopen. Hij wil alleen bij oostelijke clubs spelen. Marco van Alphen heeft weer voorzichtig hoop op een terug keer in het betaalde voetbal. Hij ondergaat op 28 juni een rugoperatie in Leiden en maakt volgens de behandelend arts daarna negenennegentig procent kans op een rentree in het betaalde voetbal. Tot die tijd zal Van Alphen bij Rood- enburg aan zijn herstel - wer ken. Edwin Post en Remco Torken maakten gisteren na lange blessureperiodes hun rentree bij FC Den Haag. Ondanks zijn absentie van anderhalf jaar viel 'pitbull" Post gisteren in de laatste tien minuten on der luid gejuich in. „Een belo ning voor zijn lange strijd", al dus Adriaanse. Remco Torken raakte halverwege dit seizoen geblesseerd. Ook hij maakte als invaller zijn come-back. Voor de wedstrijd tegen Wil lem II was Torken door de supportersclub gehuldigd als „coming man of the year". De komst van DWV-amateur Dennis Gebbink naar FC Den Haag is afhankelijk van een eventuele transfer van Edwin Grünholz (in beeld bij AZ). Al leen als Grünholz vertrekt, kan Gebbink worden bekos tigd. FC Den Haag was rond met amateur Dennis Krijgs man, maar hij heeft alsnog ge kozen voor Vitesse.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13