Gorbatsjov gedwongen tot samenwerking met Jeltsin Generaal Giap vecht nu voor welvaart van Vietnam Geheime Sovjetstad profiteert niet van ruimtevaartroebels AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 'AGfENLAND QeidóaOowiount VRIJDAG 14 JUNI 1991 PAGINA 5 e^lse parlement veto Walesa tHAU Het Poolse parlement is er I niet in geslaagd een veto van presi- jlesa over de nieuwe kieswet ongedaan "fa. Walesa had gewaarschuwd dat hij Fcale politieke oplossingen" zou over- 1 zijn veto van tafel zou verdwijnen, fement, dat de wet eerder goedkeurde, Ir niet in een twee derde meerderheid veto te mobiliseren. De Poolse presi de dat de in de kieswet neergelegde ingewikkeld zijn voor de kiezers een fragmentarisch parlement zou J Dat zou de vorming van een stabiele jin de weg staan. Het parlement moet j van deze uitslag snel met een nieu- Vet komen als het wil vasthouden aan 'liezingsdatum in oktober. Europarlement wil: maatregelen tegen etnisch geweld STRAATSBURG Het Europees Parlement heeft er gisteren bij de regeringen van de landen van de Europese Gemeenschap op aangedrongen maatre gelen te nemen tegen de sociale spanningen die onlangs hebben geleid tot etnisch geweld in Parijs, Brussel en andere Europese steden. In een resolu tie, die met overweldigende meerderheid werd aangenomen, zei het parlement dat uitgebreide programma's nodig zijn ter verbetering van de huisvesting, werkgelegenheid en scholing voor de arme, voornamelijk Noordafrikaanse, immigranten die in de buitenwijken van veel steden wonen. De EG-regeringen wordt tevens op het hart gedrukt er voor te zorgen dat de immigranten eerlijk be handeld worden door de politie. Aspirientje voorkomt groeivertraging foetus LONDEN Een lage dosis aspirine ingenomen tijdens de zwangerschap vermindert de kans op fa tale groeivertragingen bij foetussen met de helft, hebben Franse wetenschappers deze week in het medische tijdschrift Lancet gemeld. De uitspraak is gebaseerd op het grootste onderzoek tot dusver naar de werking van aspirine bij zwangere vrou wen. Het gebruik van aspirine tijdens de zwanger schap werd lange tijd vermeden uit angst dat het tot bloedingen bij de foetus of de moeder zou lei den. Vrouwen die niet het gevaar lopen een foetus te krijgen met groeistoornissen wordt nog altijd ge adviseerd het gebruik van aspirine tijdens de zwangerschap te vermijden. De vrouwen die apiri- ne kregen voorgeschreven kregen baby's die ge middeld 225 gram zwaarder waren dan die van vrouwen die een placebo hadden geslikt. Bulgaarse ex-koning mag land weer in SOFIA Bulgarije heeft ex-koning Simeon een pas poort verleend, zodat hij voor het eerst na de commu nistische machtsovername in 1946 naar zijn land kan te rugkeren. De communisten hieven indertijd de monar chie op, maar beroofden Si meon nooit van zijn Bul gaarse staatsburgerschap. Het Bulgaarse parlement verwierp vorige week een besluit om op 6 juni een re ferendum te houden over de vraag of Bulgarije weer een monarchie moet worden. Defensieverbond tussen Slovenië en Kroatië BELGRADO De naar onafhankelij ke id strevende Joegoslavische deelrepu blieken Kroatië en Slovenië hebben in januari een geheim defensie- en veilig- heidsverbond gesloten tegen het federa le leger, aldus het Joegoslavische minis terie van binnenlandse zaken. Volgens het ministerie is de veiligheidssituatie in de twee deelrepublieken nagenoeg on beheersbaar als gevolg van de massale bewapening van de bevolking. Kroaten en Slovenen zouden illegaal over tien duizenden machinegeweren en hand granaten en verscheidene miljoenen stuks munitie beschikken. Bedrijven uit België, Israël, de Verenigde Staten en Duitsland zouden onder meer tot de le veranciers behoren. Gratie voor strijders van Polisario RABAT De Marokkaanse ko ning Hassan II heeft algehele amnestie verleend aan leden en aanhangers van de guerrillabe weging Polisario, zowel aan de genen die in de Marokkaanse gevangenissen verblijven als aan hen die verbannen zijn. De maatregel werd bekendgemaakt via de staatsradio na afloop van een ontmoeting van de koning met een delegatie van Polisario uit de betwiste Westelijke Saha ra. Het is niet bekend hoeveel gedetineerden precies zullen profiteren van het koninklijk decreet. lieerden ten Jlkse Dohuk De geallieer- ilitairen verlaten de Iraakse stad i een drie weken missie om de jieningen in de herstellen eerste keer dat de ge- i zich vanuit een po- [oord-Irak terugtrek- it ze de regio waren jaan om de duizen- hte Kurden te hel- hun terugkeer naar T0; rikaanse generaal-ma- k0 ner zei dat hij tevre- vo over de humanitaire ,ek in Dohuk. De 285.000 00p i van de stad zijn bijna r V, teruggekeerd nadat )eri lieerde eenheid van jee, lan 100 man op 24 mei linnenging. De Vere- ties zijn van plan nog en i naar Irak te sturen dai ijken wat er gedaan ?re, den aan de verslechte- j h uatie voor de burgers ,nd innenland en aan de noi met Iran en Turkije. jen cse regering heeft be- j I Kurden te helpen bij sidi van tarwe in noorde- kee Baghdad stuurt tech- len 17 tarwe-combines Abi regio ronc* de door de ijd den beheerste zone. orif maakt deel uit van akkoord tussen de Kurden sinds lerfnd van Kurdische re- ziet nog en voor esproces en- Oen NGTON De Is- minister van tndse zaken, David leeft gisteren be- in tegengesproken bent vredesproces in Iden-Oosten in een is geraakt door de rige houding van ingen zijn niet vast- zei Levy na afloop twee uur durend ge let zijn Amerikaanse loot Baker in Was- De onderhandelin- ;n dan ook doorgaan, '•jerde Levy. „Daar- jft men niet met el- dezelfde ruimte te Pa al teitpsh MOSKOU „Ik ben er van overtuigd dat als Gor- batsjov geen Jeltsin had, hij er een zou moeten uit vinden. Ondanks de afwij zende houding die hij de laatste tijd tegenover mij inneemt, ziet hij in dat deze rauwe, vinnige fi guur die het verkalkte partij-apparaat geen rust gunt, noodzakelijk is. Als in een toneelstuk zijn alle rollen verdeeld: Ligatsjov is de conservatief, een ne gatieve figuur; Jeltsin is de kemphaan met de link se praatjes; en de wijze, de alles doorziende held is Gorbatsjov zelf". Het citaat stamt uit Boris Jelt- sins autobiografie. Aangeno men mag worden dat Sovjet president Michael Gorbatsjov nog meer rekening zal moeten gaan houden met Jeltsin. Overtuigend koos het volk van Rusland de voormalige metselaar gisteren tot presi dent van de Russische Federa tie. Niet alleen omdat hij het mandaat van de kiezers heeft gekregen om de grootste en belangrijkste van de 15 uniere publieken te leiden, moet Gor batsjov rekening houden met Jeltsin. Vooral ook omdat hij nu geheel op eigen kracht bin nen een jaar twee functies heeft bereikt waarin hij on aantastbaar is voor de Krem- lintop: voorzitter van het Rus sische parlement en president van de republiek. De in 1931 in het dorp Boetka in de regio Sverdlovsk gebo ren Jeltsin had een kommer volle jeugd, die hij grotendeels doorbracht in armoedige in dustriële barakken. Hij kreeg een opleiding als bouwkundige en werkte, ambitieus als hij was, gestaag aan de opbouw van zijn carrière. Na verschil lende functies bij bouworgani- saties in zijn geboortestreek werd hij in 1976 leider van het regionale partijcomite van Sverdlovsk. Kort na het aan treden van Gorbatsjov in 1985 kreeg hij de taak om de com munistische partij-afdeling in Moskou te gaan leiden, nadat zijn latere aartsvijand, de con servatief Jegor Ligatsjov, hem eerder al het centraal partijco mité had binnengehaald. Gor batsjov benoemde hem ook tot kandidaat-lid van het politbu- Bezem Met zijn populistische stijl en zijn doorlopende kritiek op de partij-oligarchie won hij snel de sympathie van de Mosko- vieten. Hij haalde de bezem door het Moskouse partij-appa raat, bracht geregeld bezoeken aan winkels om de slechte voedselvoorziening persoonlijk in ogenschouw te nemen en fungeerde als geen ander als ombudsman voor de vele klachten onder de burgers. De Sovjetburgers moesten con stateren dat de resultaten van Gorbatsjovs perestrojka uitble ven. Volgens Jeltsin waren snellere en meer ingrijpende hervormingen nodig. Maar tij dens een besloten bijeenkomst van het centrale partijcomité in 1987 overspeelde hij zijn hand door Ligatsjov onder vuur te nemen en ook zijn ge wezen mentor Gorbatsjov te kritiseren. De partij riep hem hard tot de orde en hij werd afgezet als partijchef in Mos kou. Hij werd ook uit andere functies gezet en behield al leen zijn lidmaatschap van het centrale partijcomité. Zijn val greep hem zeer aan en hij moest enige tijd met hart klachten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het leek erop dat de vasthoudende poli ticus uit de Oeral was gebro ken door de niet aflatende ge ruchtenstroom die de conser vatieve partijtop tegen hem in stelling bracht. In zijn autobio grafie vertelt Jeltsin dat hij zich zwaar aangeslagen voelde, maar dat hij geen moment heeft overwogen om de strijd voor een politieke come-back te staken. De eerste stap daartoe zette hij in maart 1989 toen hij bij de eerste, directe verkiezingen door bijna 90 procent van de Moskouse bevolking werd ge kozen in het Congres van Volksafgevaardigden. Met de verkiezing tot president van de Russische federatie is zijn politieke wederkomst com pleet. Steeds meer burgers en politici geloven dat Jeltsin een grote bijdrage kan leveren aan ver snelde invoering van de broodnodige politieke en eco nomische hervormingen. Gor batsjov zal er daarom goed aan doen om samenwerking en niet langer de confrontatie te zoeken met de koppige kracht figuur uit de Oeral. Geruchten „De verkiezing van Jeltsin kan in feite een steun beteke nen voor Gorbatsjov, omdat ook Gorbatsjov voor radicale hervormingen is en hij daar voor meer steun van het volk nodig heeft", zo zei de woord voerder van de voormalige minister van buitenlandse za- Verheugd steekt Boris Jeltsin de armen in de lucht, nadat duidelijk werd dat de verkiezingsover winning hem niet meer kan ontgaan. foto- ap opvattingen heeft als Gorba tsjov. „Wat hij gedaan heeft gaat de geschiedenis in. Ik kan geen holle frasen uitstaan, maar wat Gorbatsjov bewerk stelligde verdient lof", zo schrijft Jeltsin in zijn boek. En Gorbatsjov? Ondanks de keiharde verkiezingsstrijd die de communistische partij tegen Jeltsin voerde hield hij zich overal buiten. En dat niet uit sluitend wegens zijn ambt als Sovjetpresident. ken Sjevardnadze, Vitali Tsjoerkin. vorig jaar nog. En hij lijkt gelijk gekregen te heb ben. De verhouding tussen Gorbatsjov en Jeltsin is de laatste maanden minder krampachtig verlopen. Jeltsin en zijn acht andere collega's uit de republieken die zich niet willen afscheiden van de Sovjetunie tekenden zeven weken geleden een overeen komst met Gorbatsjov waar mee ze zich achter diens her vormingsplannen schaarden en de stakers opriepen weer aan het werk te gaan. Daar mee versterkten ze de machts positie van Gorbatsjov ten op zichte van het centrale comité op het moment dat geruchten de ronde deden dat de Sovjet president afgezet zou worden. Ondanks zijn niet bepaalde milde kritiek aan het adres van de leider van de Sovjet staat verzwijgt Jeltsin niet dat hij in wezen dezelfde politieke intkende dat hij een eis naar het Midden- overweegt, zoals de he media hadden ge- e Amerikaanse presi- ash is tot vergaande es bereid als Israël iet zijn nederzettin- "iek. De joodse staat ;n VN-deelname bij ïdesconferentie voor -Oosten af. In een m Bush heeft premier bovendien geëist dat nspraak krijgt bij de ing van een Pale- ifvaardiging voor de de Jordaans-Pale- ielegatie. LENINSK De Sovje truimtevaart mag zich nog altijd verheugen in de op rechte belangstelling van het Kremlin. In een tijd dat de economie doodziek is, worden nog steeds jaar lijks miljarden roebels vrijgemaakt om presti gieuze plannen uit te voe ren. Vooral naar de droge steppes van Centraal-Azië verdwijnt een niet nalatende geldstroom. De verboden stad Leninsk, ja- landkaart terug te vinden, deelt echter niet in deze goe dertierenheid. De 120.000 be- 'woners hebben te lijden onder kanker, ziekmakende zand stormen en vergiftigd water. Leninsk is een naargeestige stad. Als men de 'moderne' stadswallen passeert een houten hek met prikkel draad geeft de stad een troosteloze aanblik. Verveloze en vervallen huizen doen ver moeden dat de stad failliet is, al zijn de winkels redelijk ge vuld voor de gelegerde solda ten en hun families. Maar de bewoners van Leninsk weten al te goed dat vlakbij het geld met honderden miljoenen te gelijk wordt gespendeerd. De stad ligt namelijk aan de rand van het Bajkonoer-gebied in de Sovjetrepubliek Kazach- stan. Geen duizend kilometer ten oosten van het Aralmeer, zoals Sovjetkaarten uit de Koude-Oorlogperiode logen, maar op 20 kilometer van het Bajkonoer-cosmodrome, dat zichzelf afficheert als 'de weg meter huist het neusie van de Sovjetindustrie: raketfabrie- ken, lanceerinrichtingen en elektriciteitscentrales. „We zouden nu wel eens willen zien dat niet alleen het ruimte programma maar ook de men sen van Leninsk op hulp kun nen rekenen, maar niemand houdt hier echt rekening met hen", aldus de plaatselijk jour nalist Oleg Achmatov. terende leefomstandigheden hebben tot nu toe nergens ge hoor gevonden. Het leger, de lokale autoriteiten, de regering van Kazachstan en de ruimte vaartautoriteiten houden zich allemaal doof voor de klach ten. En er is toch echt geld ge noeg. Al gaat dit uitsluitend naar de ruimtevaart. Volgens westerse experts spendeert de Sovjetunie jaarlijks zo'n tach tig miljard gulden aan vluch ten in de ruimte. Leninsk ligt in het hart van een ecologisch rampgebied, zo'n 200 kilometer van het op drogende Aralmeer. Ooit bloeide hier de visindustrie maar massale irrigatie van ka- toenvelden in Kazachstan en industriële vervuiling hebben van het Aralmeer een dode zee gemaakt. De terugtrekken de zee heeft grote zoutvlaktes achtergelaten, die in steeds frequenter woestijnstormen de gezondheid van de Kazachse bevolking ondermijnt. Ook Leninsk wordt hierdoor ge troffen. „Kwaadaardige tumo ren en allergieën nemen in snel tempo toe", verklaarde recentelijk kolonel Nikolaj Kozlevski, hoofd van de mili taire politie in Bajkonoer. „In dit gebied kunnen de mensen nog slechts gekookt water nut tigen. Leidingwater is name lijk giftig". Volgens Kozlevski is het te duur om, ondanks de snel ver slechterende natuur in het ge bied, het centrum van de luchtvaart naar elders over te plaatsen. De kolonel meent dat het wijzer is het Aralmeer in oude glorie te herstellen. Rozetank naar museum Onder veel belangstelling wordt de roze tank, die in Praag op een sokkel stond als 'bevrijder van de natie', de lucht in gehesen om naar het militaire museum in de Tsjechische hoofdstad te worden overgebracht. Rond deze tank die, zo werd Tsjechische schoolkinderen jaar in jaar uit verteld, Praag op 9 mei 1945 van de Duitsers bevrijdde ontstond vorige maand een nationale rel. Om het monument een menselijker gezicht te geven werd de tank roze geschilderd. Eerst door een student van de kunstacademie, maar daarna - nadat de politie het gevaarte in zijn originele legergroene staat had hersteld - door een groep parlementsleden. foto: ap HET LEVENDE EILAND 501— Gelukkig loopt de „Walrus" niet veel vaart en Rob in om via de vanglijn, die hij met enkele slagen heeft aan boord van de „Vrijheid II" te komen. Heeft nie- n gezien? Blijkbaar niet en Rob herademt. Maar wan- inJop het punt staat de lijn te kappen suist een kogel langs fd. De kapitein heeft de vluchteling gezien en wil probe- i de pas af te snijden. Zal Rob kans zien er toch nog ir te gaan? Doch op hetzelfde ogenblik klinken van alle kanten uitroepen van grote verbazing en schrik. Rob kijkt om en ziet de hemel aan stuurboordzijde heel snel verduisteren; hemelhoge wolken stijgen omhoog uit de richting van het „Levende Eiland" en spoedig ziet de lucht inktzwart. En dan suist opeens in schuine richting een voorwerp omhoog. Rob herkent de giro-raket, die zich met toe- - nemende snelheid van de aarde verwijdert. Wat is er gebeurd? HANOI Wanneer gene raal Vo Nguyen Giap, de overwinnaar van de slag bij Dien Bien Phu, tegen woordig in zijn bescheiden beige Lada door Hanoi wordt gereden, moet hij wel een déja vu onder gaan. Sinds een paar maanden lopen er Franse soldaten in uniform door de straten. Dezelfde solda ten die hij met zoveel moeite versloeg in de his torische slag van 1954. Sommige soldaten hebben Vietnamese meisjes aan de arm; verschillenden zijn ver loofd. De Franse vlag wappert zelfs boven de overheidsge bouwen in Hanoi, en welge stelde Franse kolonisten heb ben in het operagebouw een voorstelling bekeken. Maar de klok is niet echt te ruggezet. Vijf en tachtig gewo ne Franse soldaten nemen deel aan een Franse speelfilm over de beroemde slag van ge neraal Giap die een einde maakte aan de eerste Indochi- nese oorlog. De kolonisten zijn in werkelijkheid medevterkers van de Russische ambassade, die blij zijn dat ze iets kunnen bijverdienen. Toch denkt generaal Giap, de stichter van het communisti sche Viet-Minhleger, de laatste tijd allerminst aan oorlogvoe ring. Vooruitlopend op het ze vende partijcongres van de 'Vietnamese Communistische Partij heeft hij ervoor gekozen zichzelf te profileren als de 'generaal van de vrede'. De uitdenker van verschillende succesvolle gevechten tegen de Franse kolonisten en de Ame rikaanse 'imperialisten' zegt De Vietnamese generaal Giap, die geldt als een belangrijk mi litair strateeg, probeert nu in vesteerders naar zijn land te lokken. foto: ap niet te kunnen begrijpen waarom men hem altijd weer vragen stelt over de oorlog. Hij houdt hardnekkig vol dat zijn huidige gevecht is ervoor te zorgen dat Vietnam tot bloei komt. Gezien de problemen waarmee hij in zijn land te kampen heeft, lijkt dat een Si- syfusarbeid. Generaal Giap is een schrandere man en oogt jonger dan zijn 79 jaar. Hij is klein en tenger en zou naast generaal Norman Schwarz kopf in het niet vallen. Alleen wat zijn lengte betreft dan, niet als militair strateeg. De vier sterren die de schouder van deze voormalige leraar ge schiedenis sieren, zijn niet zonder moeite verworven. Doi moi De generaal rent de trappen op van het vroegere art deco paleis van de Franse gouver neur van Tonkin, waar Ho Chi Minh in 1945 overhaast de re gering installeerde, die pas weer werd verdreven toen ge neraal Giap negen jaar later zijn overwinning behaalde. „Wij hebben met ons beleid van doi moi (vernieuwing) nog vele problemen te overwin nen, maar de oorlog in Viet nam duurde tientallen jaren voordat de overwinning werd behaald", zegt generaal Giap. „Alles heeft tijd nodig. Ieder een weet dat we destijds over weinig wapens beschikten en dat ons land onderontwikkeld was, dus hoe konden we ooit winnen? Onze overwinning hebben we te danken aan onze creativiteit, en die moeten we opnieuw gebruiken nu het om onze economie gaat. We moeten onze eigen ervaring met de vernieuwing combine ren met wat we van andere landen kunnen leren". De generaal is niet altijd even fortuinlijk geweest sinds de dood van Ho Chi Minh in 1969. Hij verloor zijn zetel in het politbureau in 1982, naar verluidt omdat hij tegen de in vasie van Kampuchea was, alsmede tegen de houding van Hanoi ten opzichte van de Sovjetunie. Hij gaf de voor keur aan een onpartijdige be nadering van Moskou en Pe king. Generaal Giap zou op beide punten wel eens gelijk kunnen hebben gehad. Nadat de Vietnamese troepen de Franse, Aiperikaanse en Chinese legers een nederlaag hadden bezorgd, trokken ze zich in 1989 terug uit Kampu chea, zonder dat ze de Rode Khmer hadden uitgeschakeld. Vietnam voelde zich in de kou gezet door de drastische ver mindering van hulp uit de Sovjetunie en richt zich tegen woordig weer meer op China. Populair Ondanks de politiek van ver nieuwing zijn de huidige lei ders niet erg geliefd bij de Vietnamese bevolking. Gene raal Giap is wel populair, on danks de grote verliezen die werden geleden tijdens de oor logen die Vietnam gevoerd heeft. Dus verscheen de gene raal in 1988 weer ten tonele, ditmaal als eerste minister van wetenschap en technologie. Zijn eerste vrouw stierf, even als hun dochtertje, in een Franse gevangenis, en zijn schoonzuster werd onthoofd. De generaal zelf werd voor het eerst gearresteerd toen hij 14 jaar oud was. Toch is hij hier door geen verbitterd man ge worden. Ook is hij geen ideo loog die alleen maar in het verleden leeft. Zelf zegt de generaal nu: „We willen graag vrienden en in vesteerders uitnodigen om za ken met ons te doen zodat ze ons beter leren kennen" Zij zouden misschien om te begin nen het leger van generaal Giap eens kunnen bestuderen. In 1990 besloot de regering de afstammelingen van het Viet- Minhleger toestemming te verlenen in zaken te gaan. Ze leggen nu onder meer wegen aan en verbouwen zelfs koifie en rubber. De winst die zij aan deze ondernemingen overhou den, wordt besteed aan het op knappen van de barakken en aan voedsel voor de militairen. De luchtmacht zit nu ook in zaken en zelfs de marine brengt produkten op de markt, de vismarkt wel te verstaan. (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5