Christen-juristen streven naar conflictbemiddeling alitie wil accijns op nzine anders verdelen io-overleg ibtenaren in per sector )DHOUDEND 31 CENT EN LOODVRIJ 22 CENT DUURDER Hoogste iente op Postbank Rentecertificaten. E^idócSomant VRIJDAG 14 JUNI 1991 PAGINA 3 CDA-PvdA bakkeleien verder over basisvorming DEN HAAG Het con flict tussen de regerings partijen CDA en PvdA over de invoering van de basisvorming in het voort gezet onderwijs heeft zich verscherpt. Staatssecretaris Wallage (PvdA) wees gisteren op de ze vende dag van het debat een nieuwe poging van CDA-frac- tiewoordvoerder Hermes om het meningsverschil tussen de regeringsfracties te overbrug gen zonder veel omhaal van woorden van de hand. CDA-woordvoerder Hermes kwam gisteren kort voor de hervatting van het debat terug op zijn standpunt dat scholen een klein gedeelte van de ba sisvorming (die in principe drie jaar duurt) in het vierde leerjaar zouden moeten kun nen aanbieden. In ruil daar voor wil hij het minimum aan tal uren dat de scholen in de eerste twee jaar aan de basis vorming moeten besteden, te rugbrengen van 80 naar 75 procent. Hermes wil de scholen voor mavo, havo, vwo en lbo zo meer ruimte bieden om naast het gemeenschappelijk pakket van veertien vakken in de eerste jaren ook andere vak ken te geven: Latijn en Grieks op het gymnasium en beroeps gerichte vakken op het lbo. Volgens Wallage komen de voorstellen van Hermes er op neer dat de scholen de ruimte krijgen om in de eerste jaren „zo min mogelijk basisvorming en zo veel mogelijk andere vakken" te geven. Voor de be windsman doen die voorstel len, na eerdere toezeggingen van zijn kant, te veel afbreuk aan de gemeenschappelijkheid van het beoogde pakket. Wallage stemde gisteren wel in met de introductie van het vak verzorging als vijftiende vak nu de PvdA-fractie heeft voorgesteld om het onderdeel „koken" daar uit te schrappen. Die wijziging, die aparte loka len voor dit vak overbodig maakt, scheelt de bewindsman een investering van circa 120 miljoen. UTRECHT Arbitrage op bijbelse grondslag kan rechtszaken voorkomen. Dat is de heilige overtui ging van de pas opgerich te Vereniging Christen Juristen voor Conflicto plossing in Utrecht. Zij wil het toenemende aantal ge rechtelijke processen door onderlinge regelingen tus sen de ruziënde partijen terugdringen. Voorzitter mr. J.A. Verwaijen en secretaris mr. J.C. Rhodius verwachten dat ongeveer tachtig juristen door heel Ne derland zich bij de nieuwe vereniging zullen aansluiten. Advocaten, christelijk of niet, horen voor hun cliënten naar een regeling te streven die voor beide partijen aanvaard baar is. In de gedragsregels voor de totaal achtduizend ad vocaten in Nederland staat, dat een minnelijke schikking de voorkeur verdient boven een proces. Toch neemt het aantal civiele processen jaarlijks toe, aldus de juristenvereniging. Uit CBS-cijfers blijkt dat er in 1986 in totaal 168.776 ontslag kwesties, huurzaken en andere juridische conflicten bij de kantongerechten zijn uitge vochten. Dat aantal was in 1989 tot 185.571 toegenomen. Mr. Rhodius denkt aan de vol gende oorzaken: „De burger is kennelijk minder bereid en in staat conflicten met de andere partij te regelen en hij stapt ook eerder naar de rechter". Deze gang van zaken wordt wellicht in de hand gewerkt door het verminderde contact tussen mensen, de beroemde individualisering, vermoedt Rhodius. De gerechtsprocedures zouden volgens de christen-advocaten moeten worden ingedamd, omdat die de samenleving er niet leefbaarder op maken. „Natuurlijk wordt het geschil uiteindelijk opgelost door een -r. 1 uitspraak van de rechter, maar de relatie tussen de partijen kan blijvend verstoord zijn. De verliezer kan met een kater blijven zitten, de winnaar met een gevoel van triomf. Geen van beide is goed voor een mens", aldus mr. Verwaijen. Bovendien meent de nieuwe juristenvereniging dat het recht zoeken via de burgerlij ke rechter meestal een tijdro vende en kostbare weg is. Vijandbeeld De vereniging wil de verhar ding van conflicten voorko men door „bemiddeling en zo nodig arbitrage". Bij de op richters leeft de verwachting dat ongeveer 70 procent van de aangedragen conflicten door bemiddeling kan worden opgelost. Een conflict bijleggen is niet eenvoudig, zo betoogt mr. Rhodius. „Het is moeilijk om het vijandbeeld los te la ten. Wat je veel ziet, is dat een conflict eerst over een bepaald zakelijk punt gaat en dat het overgaat in persoonlijke vij andschap. Als dat terugge bracht wordt tot een zakelijk neutraal punt, kan er gemak kelijker een oplossing gevon den worden". Een jurist die bij de arbitrage-vereniging is aan gesloten biedt hulp als onpar tijdige bemiddelaar of arbiter. Als een bemiddelaar van de vereniging het conflict niet uit de wereld kan helpen, rest 'ar bitrage'. Dat is een vorm van rechtspraak die in bepaalde sectoren in de maatschappij al veel voorkomt. Een bekend voorbeeld is de Raad van Ar bitrage voor de Bouwbedrij ven, die in specifieke bouw- aangelegenheden vonnis wijst. Bijbel In de notarieel vastgelegde statuten van de juristenvereni ging wordt als grondslag voor het handelen de bijbel, 'als on feilbaar en geïnspireerd woord van God' genoemd. Voorzitter mr. Verwaijen: „In de wetboe ken is de invloed van de bijbel al groot. Er wordt gerept van 'goede trouw, redelijkheid en billijkheid': dat zijn puur bij belse begrippen". In hun dagelijkse werk als christen-advocaten zeggen Verwaijen en Rhodius zich al aan bijbelse principes te hou- Mr. J.C. Rhodius, secretaris van de juristen vereniging, wil proberen het 1 aantal gerechtelijke processen terug te dringen door bemiddeling tusen de ruziënde partijen. FOTO: BRAM VAN DEN HEUVEL den. Rhodius neemt als voor beeld een ontslagkwestie. „Als een werkgever een werkne mer wil ontslaan, zal ik probe ren dat te voorkomen. Zo ie mand zou, indien enigszins mogelijk, nog een kans moeten krijgen. Hij is dan een gewaar schuwd man en hij weet dat na nog een fout ontslag volgt". Verwaijen noemt een alle daags voorbeeld als gerechte lijke dwang rond een onbe taalde rekening. „Een schuld moet natuurlijk worden terug betaald-, maar je hoeft de ande re partij niet ten gronde te richten". Daar waar kerkelijke structu ren in een gemeenschap veel invloed hebben, kan het werk van een advocaat als pro bleem-oplosser effectief zijn, meent Rhodius. Hij is jaren ad vocaat in Bunschoten geweest, waar hij soms conflicten wist op te lossen door de kerk in te schakelen. Gegadigden voor bemiddeling door de christen-juristen hoe ven niet per se christen te zijn, maar ze moeten de doelstellin gen van de vereniging wel aanvaarden. leringen 1.7 omhoog JAAG Het wettelijk minimumloon en de soci- keringen worden op 1 juli van dit jaar met 1,7 verhoogd. Op 1 januari was er al een verhoging rj procent, zodat de totale verhoging dit jaar op 1 [bijna 3 procent beloopt, zo heeft het ministerie ile zaken gisteren bekendgemaakt. Jpging vindt, vermoedelijk voor de laatste keer, plaats op n de Wet aanpassingsmechanismen (Wam) De Tweede jehandelt komende week de wet koppeling met afwij- fgelijkheden, die de Wam zal vervangen. Voor een her van 23 jaar of ouder wordt het bruto minimumloon ajli 1991 2102,10 gulden per maand. De bruto minimum- jen lopen op van 630,60 gulden per maand voor een 15- |t 1786,80 gulden per maand voor een 22-jarige. De netto Junnen van bedrijfstak tot bedrijfstak verschillen door Jen in de inhouding van sociale premies, pensioen- en "Lies en dergelijke. Minister Pronk legt ruzie met Veteranen Platform bij DEN HAAG Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft gisteravond een goed gesprek gevoerd met het Veteranen Platform over zijn recente bezoek aan Indonesië. Pronk ont moette in Indonesië J. Princen die een vakbondsvergadering voorzat. De veteranen ergerden zich aan dit treffen. Princen de serteerde als Nederlands soldaat tijdens de politionele acties. Pronk zei de veteranen gisteravond dat hij een afweging had moeten maken tussen het verleden van Princen, waarover geen juridische uitspraak bestaat, en de betekenis van dezelfde man in zijn huidige functie. Princen is voorzitter van het instituut voor de bescherming van de rechten van de mens en van de vakbond Solidariteit. Het Veteranen Platform betreurt de uitkomst van deze afwe ging en meent dat het verleden zwaarder had moeten wegen. De minister deed de toezegging bij zijn contacten de gevoelens van FOTO: DIJKSTRA de veteranen zoveel mogelijk te zullen respecteren. Bewoners flatgebouwen willen hun huismeester houden DEN HAAG Bijna alle bewoners van flatgebouwen waar een huismeester is aangesteld vinden het wenselijk of noodzakelijk dat de huismeester blijft. Het aanstellen van een huismeester heeft meestal tot gevolg dat vervuiling en criminaliteit in de woongebouwen vermindert. Dat is gebleken uit onderzoek naar de effecten van de tijdelijke stimuleringsregeling huismeesters voor sociale verhuurders. Deze regeling is in 1988 ingevoerd en heeft geleid tot de aanstel ling van 154 huismeesters. Het onderzoek is uitgevoerd door het Wetenschappelijk Onder zoek en Documentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie, de Nationale Woningraad en de Koepel voor Woning corporaties NCIV. De onderzoekers hebben een kleine 3000 be woners naar hun ervaringen gevraagd. Verder hebben ze gege vens verzameld bij de verhuurders, de huismeesters en de poli tie. pi v vj J EN HOBBES Holland in Parijs Hollandse huisjes, meisjes in klederdracht, oerdegelijke rijwielen en tulpen onderaan de Eiffeltoren. Het Nederlandse promotie dorp ging gisteren open en wordt na het weekeinde weer afge broken. FOTO: ANP (AN HAASTEREN !ks IA. Pf D. 1( sla; e[ .AG Het ziet uit dat de accijns houdende benzine een kwartje maar cent wordt ver te 'milieuvriende- oodvrije benzine laarentegen slechts duurder. De rege- cties CDA en sloten gisteravond ;t eind van een kamerdebat 'faet 'kwartje van compromis van kking. Het voor op ernstige weer man staatssecretaris ielsvoort van fi- met de loodvrije benzine in Duitsland en België binnen de perken gehouden. Op deze manier wordt voorkomen dat pomphouders in de grensstre ken uit de markt geprijsd wor den doordat te veel mensen in het (goedkopere) buitenland gaan tanken. Van Amelsvoort verzet zich tegen het plan omdat er over ongeveer twee jaar niet meer op loodhoudende benzine wordt gereden. Het budgettai re voordeel hiervan is dus slechts van korte duur. Na 1992 moet dan ook een andere compensatie worden gevonden voor de verminderde accijns verhoging op loodvrije benzi ne. Aanvankelijk wilde de PvdA dit compenseren door de diese laccijns niet met zeven maar met tien cent te verhogen. Hier werd echter van afgezien omdat de regering met het be roepsvervoer heeft afgespro- E .71 t prijsverschil tussen in loodvrije benzine ;nt groter te maken e coalitiefracties het iet loodvrije benzine in. Bovendien wordt het verschil in prijs Verhoging misschien later DEN HAAG Er bestaat een kans dat de accijnsverhogingen op benzine en diesel niet per 1 juli worden ingevoerd. De Twee de-Kamerfracties CDA en PvdA vinden dat hiermee moet wor den gewacht totdat Duitsland hetzelfde doet. „We moeten de ac cijnzen geen dag eerder verhogen dan de Duitsers omdat anders te veel mensen in de grensstreken in Duitsland gaan tanken", zei CDA-woordvoerder Paulis gisteren bij het debat over de ac cijnsverhogingen. Hoewel de Duitse regering ook van plan is de accijnzen per 1 juli te verhogen, bestaat hierover onenigheid in het Duitse parlement. Staatssecretaris Van Amelsvoort verwacht evenwel dat de Duitsers op tijd hun accijnzen verhogen. Hij wil echter in geen geval de accijnzen later verhogen omdat dat 120 miljoen gulden per maand kost. Groen Links en de PvdA zijn van mening dat als de accijnsverhoging wordt verlaat, ook ge wacht moet worden met de stijging van de openbaar-vervoersta- IMf KIElEN, ExPlOSlES EN WHIENPE AAMPEEEDEN ken dat diesel slechts zeven cent duurder wordt. Verder zijn de fracties van CDA en PvdA overeengeko men dat de toeslag op de moto- rijtuigenbelasting voor diesel rijders wordt verhoogd en voor lpg-rijders wordt ver laagd. De toeslag komt dan voor personenauto's die op diesel rijden op 425 gulden en voor lpg op 245 gulden. Ook dit voorstel kan niet de goed keuring wegdragen van de staatssecretaris omdat hij ver moedt dat het geld gaat kos ten. Overigens heeft de Tweede Kamer het voorstel van CDA en PvdA nog steeds niet offi cieel goedgekeurd. Omdat de wijzigingsvoorstellen pas aan het eind van het debat werden ingediend wilden de oppositie partijen zich pas aanstaande dinsdag over het bereikte compromis uitspreken. „Dit was een beschamende verto ning", zei VVD-woordvoerder Koning aan het eind van het debat. „De regeringsfracties hebben de hele dag de tijd ge had hun voorstellen in te die nen maar doen het pas op het allerlaatst. Het is een schan de". Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën tijdens het debat over het benzine-accijns in de Tweede Kamer. FOTO: ANP Óver pensioenen en sociale uitkeringen wil Dales voorals nog voor alle sectoren centraal afspraken maken. De gedach- tenvorming over mogelijkhe den om elke sector een budget toe te kennen, waarbinnen ge schoven kan worden tussen materiële en personele kosten, ~is. nog niet afgerond. Verder streeft Dales ernaar de Ambte narenwet zo toe te passen dat voor alle werkgevers binnen een sector waarvoor een eigen cao is afgesloten zich aan die cao hebben te houden. De CMHF, de ambtenarencen- trale voor middelbaar en ho ger personeel, vindt dat alvo rens decentraal cao-overleg kan beginnen eerst salarisach terstanden bij specifieke groe pen (onderwijs en militairen) moeten worden weggewerkt. Dales vindt dat door sectoraal overleg geen groepen op ach terstand mogen worden ge plaatst, en dat dit ook njet aan de orde is. Wel moet worden geaccepteerd dat er verschil len kunnen ontstaan in de pri maire salarisontwikkeling tus sen sectoren. Dat is een logi sche consequentie van de keu- •ze voor sectoraal cao-overleg. AAG Minister van binnenlandse wil eind dit jaar van o verheids-, el aanwijzen die aal kunnen gaan indelen over hun voorwaarden. De in die sectoren zich dan recht- kunnen wenden waardige werkge- enigingen in hun die representatief hun leden kunnen week woensdag t onderwerp op de an het overleg met de Commissie voor Ge- Overleg in Amb- Binnenlandse ervan uit dat in Hoeder geval de sectoren (burger-en militair politie, onderwijs rijkspersoneel ei- kunnen afslui- provincies, ge en waterschappen op 'versverenigingen zal dat ook in die Spaargeld vanaf f 1.000,- kunt u veilig wegzetten door een Rentecertificaat van de Postbank aan te schaffen. Want dan profiteert u van een hoge, vaste rente gedurende een van tevoren vastgestelde looptijd. U kunt kiezen uit looptijden van 1, 2, 3, 4, 5 of 10 jaar. Meer informatie vindt u in de folders Rentecerti ficaten en Spaarrentes, verkrijgbaar op het postkantoor of telefonisch aan te vragen via het gratis telefoonnummer 06-0400 (maandag t/m vrijdag tot 21.00 uur. op zaterdag tot 12.00 uur). POSTdANK

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3