Souoont ►100 oorlichting verheid faalt 4 5 14 15 16 Olifant Licht verlies aan koopkracht 2 6 13 Slachtoffers bij rampoefening LLGEMENE REKENKAMER rechtshof: wellicht ;Jiieuw verdachten juit laten gaan Agenten schieten man (26) dood Uw Lancia Dealer fred menken wassenaar 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Vrijdag 14 juni 1991 82ste jaargang no. 25056 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vannacht enkele opklaringen. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Morgen overdag overwegend veel be wolking en vooral in de mid dag en avond regen. Middag- temperatuur ongeveer 15 gra den. Wind, zuidwest, matig, overdag toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig of hard. Pjf <r 4*. 4e r/M ïestorm zorgt storingen hT Bij opklaringen kan tot en ;en het poollicht worden waar- Kortegolfverbindingen raken f verstoord en kompassen zijn r betrouwbaar. Veroorzaker van schijnselen is een 'magnetische Lm'. Maandag deed zich een vrij litbarsting voor op de zon, waar- rote hoeveelheid straling en 'kos- ?eltjes' vrijkwam. Dinsdag kwa- geladen deeltjes op de aarde s de Sterrenwacht Sonnenborgh ht. Eerder veroorzaakte een he storm zoveel schade aan het de elektriciteitscentrale van juebec in Canada, dat drie mil- en ruim negen uur zonder Hindoe- basisschool in Den Haag bezet DEN HAAG De ouderraad van de Hindoe-basisschool „Shri Vish nu" in Den Haag houdt sinds gis teravond het gebouw bezet en eist het vertrek van het schoolbestuur. De ouders betichten het bestuur van financieel wanbeheer waar door een kastekort van tachtigdui zend gulden zou zijn ontstaan. Het onderwijs aan de 230 leerlingen is vandaag overigens gewoon doorge gaan. Bestuursvoorzitter R. Ram- nath ontkent de beschuldiging van financieel wanbeheer. Recordpoging dominostenen in Houtrust Sport DEN HAAG De gemeente Den Haag en televisie-producent Joop van den Ende zijn het nagenoeg eens over de organisatie van een nieuwe wereldrecordpoging 'dominoste nen vallen'. Op oudejaarsdag zal RTL 4 een rechtstreek- de televisie-uitzending vanuit Houtrust Sport in Den Haag verzorgen. De poging is een vervolg op het evenement dat in januari 1988 vanuit het Autotron in Rosmalen werd uitgezonden. Toen duikel den 1.382.101 stenen omver. Voor de nieuwe poging zullen twee miljoen stenen overeind worden gezet. Deze zullen de eenwording van Europa uitbeelden. De voorbereidingen worden uitgevoerd door studenten uit ver schillende Europese landen. De geldelijke opbrengst van de recordpoging zal ten goede komen aan Unicef. Angst modderlawines Filipijnse vulkaan MANILA De vulkaan Pinatubo op de Fi- lipijnen is vandaag opnieuw tot uitbarsting gekomen. De vulkaan braakte een bijna 25 km hoge wolk van gas en vulkanisch ge steente uit. Hevige asregen daalden neer op de rondom gelegen dorpen. Intussen wordt een tropische wervelstorm verwacht die naar men vreest het gesteente en de as die zich op de hellingen van de Pinatubo heb ben opgehoopt zal losmaken. Vooral heerst de angst dat de massa in de vorm van le vensgevaarlijke modderlawines omlaag zal spoelen. De wervelstorm zal naar verwach ting morgenavond laat toeslaan. Vanuit de vluchtelingenkampen, waar bijna 50.000 evacués uit het berggebied zijn onderge bracht, wordt een dreigend tekort aan voed sel gemeld. NIJKERK Twintig personen zijn gisteravond ter observatie in twee Amersfoortse ziekenhuizen opge nomen, nadat ze in de gemeente Nijkerk tijdens een gezamenlijke oefening van brandweer, politie, GGD en Rode Kruis rook inademden en moeilijkheden met de ademhaling kregen. Veertien personen kon den in de loop van de avond naar huis terugkeren; zes moesten er vannacht blijven. Onderzoek wees uit dat een zogeheten buitenrookpot binnen in een gebouw op het rampterrein terecht was gekomen. Hierdoor kwam de stof zinkchloride vrii en kregen diverse deelnemers aan de oefening problemen met hun ademhaling, pijn in de keel en vertoonden zij hoestreflexen. De slachtoffers kon echter onmiddel lijk zuurstof worden toegediend en snel ambulance vervoer worden aangeboden. ICK VAN RIETSCHOTEN LN HAAG De -rlichtingscampag- van de overheid middel van bro es, aanplakbiljet- en Postbus 51-film- worden vaak ht voorbereid en gevoerd. In veel ge len wordt ook niet -.d nagegaan wat de ecten van dergelijke -pagnes zijn. Voor er die effecten wel gemeten, blijken resultaten door ns zeer tegen te val- constateert de Algeme- Rekenkamer in een verschenen mmorgen rapport over een onder zoek naar overheidscam pagnes. De Rekenkamer heeft zeventig campagnes onderzocht die tussen 1985 en 1989 zijn gevoerd, varië rend van oproepen tot ma tiging van alcoholgebruik en waarschuwingen tegen de gevaren van vuurwerk tot bevordering van mu- seumbezoek en tips over het lenen van geld. In to taal werd hieraan 78 mil joen gulden uitgegeven. De enige campagnes die een voldoende kregen wa ren de anti-aids-campagne, de voorlichting over het bestrijden van ernstige ge luidhinder en de campagne voor het aanbrengen van zijreflectoren op fietsen. Bar slecht waren de cam pagnes 'Wijs op reis', 'Ver draagzaamheid' en 'Isola- De beschikbare cijfers over de effecten van overheids campagnes maken volgens de Rekenkamer duidelijk „dat de resultaten betreu renswaardig afsteken bij de vaak ambitieuze doelstel lingen". Weliswaar blijkt gemiddeld driekwart van de gekozen 'doelgroep' op de hoogte van het bestaan van de folders, posters of televisiespots, maar de uit gedragen boodschappen dringen maar tot een hele kleine groep (hooguit 20 procent) door. Enige veran dering in houding of ge drag is slechts bij een tien de van de doelgroep te be speuren. Premier Lubbers heeft de Rekenkamer in middels beloofd dat de campagnes voortaan beter zullen worden voorbereid, uitgevoerd en geëvalueerd. mde broeken en verdringen zich voor de eerste Levi Strauss jeans-shop, die gisteren in Boekarest werd Voor de omwenteling moesten de Roemenen het zonder de beroemde Amerikaanse spij- oken zien te redden, hoewel jongeren er af en toe in slaagden de fel begeerde kledingstuk- westerse toeristen los te praten. foto: ap AG Het gerechts- len Haag verwacht dat ort opnieuw tientallen ten vrijuit moeten ïdat hun strafzaak in Jeroep niet binnen een termijn kon worden deld. wilde gistermiddag xacte cijfers geven, lit niet uit dat het om e aantal gaat als afge- laandag. De president Haagse hof moest toen lachten vrijuit laten un strafzaak dateerde leer dan twee jaar ge schef van de procu- leraal, H.W. Zuur, at het hof er niet aan het personeelsbestand eiden. „We zijn op dit, moment volop bezig met het departement om deze inciden ten in de toekomst te beper ken en liefst helemaal uit te sluiten", zei Zuur. Aan het besluit om een straf zaak niet tijdig te behandelen liggen drie selectiecriteria ten grondslag. „Als we al tot deze noodgreep komen", stelde Zuur, „moet het om een rela tief lichte zaak gaan waarin een straf is opgelegd van maximaal drie maanden". Verder mag het geen strafzaak zijn van een preventief gedeti neerde en mogen zich geen slachtoffers van geweld heb ben gemeld. Het ministerie van justitie kon nog geen commentaar geven op de mogelijkheid dat het ge rechtshof opnieuw verdachten vrijuit moet laten gaan. (ADVERTENTIES) AANBIEDING: START VOOR DE HELFT! nzen. «f 150. pQf inclusief oogmeting en gratis Daar f000"''018' p,us 9arantie: niet goed geld terug. Paviljoen Haarlemmerjlr. 2 Coolsingel 87c (hoek Turfmarkt) m ROTTERDAM LEIDEN UICV 9952 010-4132984 071-121097 'N OPRUIMING Kortingen van 40-60% Banken bekleed met echt rund leder (6 kleuren) van een kwali teit zoals u nergens voor deze prijs zult vinden. 2 -zits bank 1495.- 2'^zits bank 1595.- 3 -zits bank 1695.- Veel bekeuringen bij regionale snelheidscontrole LEIDEN Bij een subregio nale snelheidscontrole op de Churchilllaan en de Ijssel- meerlaan in Leiden zijn giste ren tussen vier uur 's middags en negen uur 's avonds 103 be keuringen uitgedeeld aan hardrijders. De hoogste snel heid werd gemeten op de IJs- selmeerlaan: 93 kilometer. In totaal passeerden 1247 voertui gen de radar. Held krijgt verlaat cadeau De 17-jarige krantenjongen Albert Ruiten kreeg gisteren in het stadhuis van Leiden uit handen van burgemeester C. Goekoop een horloge met inscriptie uitgereikt. Dit gebeurde op initiatief van de Stichting se krantenbezorger aarzelde op 16 okto- Carnegie Heldenfonds, die door de Leidse ber 1988 geen moment, toen hij zag dat politie was ingelicht over het snelle en de peuter te water was geraakt, en sprong doortastende optreden van Albert waar- hem achterna. Na enige vertraging werd door een 2,5 jarig jongetje uit het water deze heldendaad alsnog passend beloond, van de Oranjegracht werd gered. De Leid- foto: wim van noort CENTRAAL PLANBUREAU: DEN HAAG De koopkracht zal dit jaar voor alle inko mensgroepen licht afnemen. De daling van het besteedbaar inkomen is verhoudingsgewijs het grootst bij de minimumin komens. Het gaat bij hen om een daling van ongeveer een kwart procent. Dit blijkt uit de ramingen van het Centraal Planbureau (CPB). Het verlies aan koopkracht wordt veroorzaakt door een hogere geldontwaarding, ter wijl de lonen minder stijgen dan werd aangenomen. Voor volgend jaar verwacht het CPB een Inflatie van ruim vier procent. Dat is een half procent meer dan eerder werd aangenomen. Dit jaar zal de inflatie oplopen tot boven de drie procent, eveneens een half procent meer dan oor spronkelijk werd geraamd Directeur G. Zalm van het CPB deelde gisteren aan de vaste Kamercommissie Econo mische Zaken mee, dat de in flatie duidelijk versnelt. Hij wijt dat aan de hogere dollar koers en de economische situa tie in Duitsland. Bij de bereke ningen gaat het CPB uit van een dollarkoers van 1,95 gul den. De inflatie in Duitsland wordt aangewakkerd nu de bondsregering miljarden in vesteert in de voormalige DDR. De kamerleden constateren dat de toenemende inflatie in Nederland tot een verdere koopkrachtdaling zal leiden. Overigens zijn de regerings partijen niet onder de indruk van de teruglopende koop kracht. Volgens net CDA-ka- merlid G. Terpstra zal de ex portpositie van Nederland hierdoor eerder iets verbete ren en bovendien zal de werk gelegenheid versterkt worden. Pagina 6: 'Verzet werkge vers tegen atv lokt loongolf Verzekeraars: Maij te laks in bromfietsbeleid DEN HAAG De Neder- landse Vereniging van Automobielassuradeuren (NVVA) is „bitter" teleur gesteld over de „lauwe" reactie van minister Maij (Verkeer) op voorstellen om de verkeersonveilig heid bij bromfietsers aan te pakken. Voorzitter J. Smit van de NVVA zei gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag dat de minister „op dit punt de verkeersveiligheid niet serieus neemt". In november stuurde de NVVA een pakket voorstellen naar het departement die tot doel hadden het grote aantal ongevallen met brommers te verminderen. Zo zouden vol gens de verzekeraars snorfiet sers helmen moeten gaan dra gen, terwijl berijders van bromfietsen met versnelling over een rijbewijs zouden moeten beschikken. Ook zou paal en perk gesteld moeten worden aan het meenemen van duopasagiers door jeugdi ge bromfietsers. Het plan van Maij om bromfietsers tot een theoretisch examen te ver plichten, juichen de verzeke raars toe, maar zij vinden dat er veel meer moet gebeuren. DAMADUCHTSTUDIO OPRUIMING Showroom halogeen modellen tot 40% korting Torenstraat 146, Den Haag, Tel. 070-3647250 (ADVERTENTIE) Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek interieurzaken van Sederland Meisje vermoord BERGEN OP ZOOM Een 18-jarig meisje uit Etten-Leur, van wie de politie de identiteit nog niet bekend wil maken, is gisteren door een voorbijgan ger vermoord aangetroffen op het talud van een doodlopende weg in Bergen op Zoom. AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 DEN HAAG Na een wilde achtervolging door de stad hebben agenten van de Haagse politie gisteravond op de Melis Stókelaan in Den Haag een 26- jarige man doodgeschoten. De man werd geraakt in de borst en overleed op weg naar het ziekenhuis. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar het schietincident, waarbij drie Haagse agenten van dichtbij op de man hebben geschoten. Hij werd in de borst getroffen. De politie wilde de man aan houden wegens een verkeers overtreding, maar hij bedreig de de agenten met een groot mes. Toen hij één agent in de bovenarm stak, vielen de fata le schoten. Het slachtoffer is een bekende van de politie, die hem als een ruziezoeker en een 'verward type' omschrijft. g] Rijksstraatweg 338 7 Tel.: 01751-19342 Nieuwe synodevoorzitter is niet'in hoekje te drukken' Coalitie wil accijns op benzine anders verdelen CNV-voorzitter Henk Hofstede: Hetze tegen wao'ers moet worden beëindigd Gorbatsjov gedwongen tot samenwerking met Jeltsin 'Verzet werkgevers tegen de atv lokt zeker loongolf uit' Centrum Beeldende Kunst moet drempel voor publiek verlagen Alkemade verdeeld over komst van HSL Leidse regio wil eigen identiteit niet kwijt Tekort VVV Lisse loopt in de tonnen geestelijk leven/opinie2 binnenland 3/4 buitenland5 economie 6 sport 7/8 BOEKEN9 kunst/rtv 10 kerkdiensten 11 land en tuinbouw .11 dienstverlening 11 leiden/regio 13 t/m 16 rtv programmas 17 weer/puzzel/menu 17 Marion Beltman en Arthur Olthoff zouden nooit in de krant terecht zijn gekomen als ze net zo gewoon hadden gedaan als iedereen. Trouwen in een koets je, auto of in een ander ordentelijk voertuig. Maar ze baarden nu eenmaal enorm opzien door te trou wen op een olifant en dan liggen de zaken anders. Helaas voor hen gebeurde dat helemaal in Gorssel en daar verschijnt de Leidse Courant niet. Anders zouden ze zich zeker vandaag in de volle glorie hebben zien staan in de eerste krant van hun gra tis veertiendaags proefabonnement. Dat voorrecht is nu voorbehouden aan u en aan de paartjes in Leiden en wijde omgeving die pas nog de bon heb ben ingevuld. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang,. gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,Si Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon:(voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 711848 003000 CeicUcSomatit inxiii»ii:in»n:iy.i¥Ti

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1