Tekort VVV Lisse loopt in de tonnen CDA Rijnsburg wil de Dijk open houden PvdA Rijnsburg: meer woningen voor ouderen Alleen Damens nog blij met Erwin Kr li RPF Katwijk: kantines van sportclubs moeten alcoholvrij worden behoren DUIN- EN BOLLENSTREEK CeicUc Qowumt Idoor ANNE LOUISE KOELEWIJN RIJNSBURG Voor ou deren moet in Rijnsburg meer worden gebouwd. Tevens moeten bestaande woningen voor senioren worden aangepast. PvdA'er J. de Mooij kwam gis teren in een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning, economische zaken en volkshuisvesting met deze sug gestie. De commissie sprak over de beleidsnota woning bouw die door Kuiper Com pagnons is opgesteld. De na druk in deze nota ligt op het kwalitatief woningbouwpro gramma en is vastgesteld mede op basis naar het door stromingseffect van reeds ge bouwde woningen. Gister avond werd tevens voorge steld om te komen tot een volkshuisvestingsplan. Rijnsburg kampt met een enorm woningentekort met name voor ouderen. Vooral de PvdA maakte zich sterk voor het bouwen voor ouderen. De Mooij: „Op deze manier wordt immers het beoogde doorstro mingseffect bereikt". De be hoefte aan senioren-woningen bedraagt 14 per jaar, momen teel komt er echter slechts één per jaar vrij. Alle fracties waren het erover eens, dat de woningen voor ouderen echter niet gezocht moeten worden in de nieuw te bouwen wijk Kleipetten. Deze ligt te ver van de dorpskern verwijderd volgens de com missieleden. Ook het CDA liet weten blij te zijn met deze nota, maar had toch nog enkele kanttekenin gen. Met name bij het oude renbeleid en de alleenstaan den. H. Kool (CDA): „Ook al leenstaanden hebben in Rijns burg een ongelijke startkans. Waarom worden de senioren woningen niet zo gebouwd, dat deze voor meerdere doelen ge schikt zijn, bijvoorbeeld voor alleenstaanden?" Wethouder C. Vianen zei deze suggesties mee te zullen ne men, Tevens zei Vianen dat om tot een goed volkshuisves tingsplan te komen, er ook uit voerig overleg moeten worden gepleegd met de woningbouw vereniging Spinoza en de Stichting De Vlietstede, hel verzorgingstehuis voor bejaar den dat een aantal senioren- woningen in haar beheer heeft. Katwijk krijgt subsidie voor rotonde op Zeeweg KATWIJK De gemeente Katwijk heeft van het ministerie van verkeer en waterstaat 237.000 gulden subsidie ontvangen voor de aanleg van een mini-rotonde op het kruispunt van de Zeeweg met de Meeuwenlaan. De werkzaamheden zullen maandag al beginnen, omdat het werk inmiddels was aanbesteed. Voordat met de rotonde kan worden begonnen zal eerst een deel van de riolering in de Zee weg worden vervangen. Op 13 augustus zal het kruispunt voor het verkeer worden afgesloten. Hiervoor is gekozen om het werk zo snel mo gelijk te kunnen voltooien. Volgens planning zou dat op 1 oktober het geval moeten zijn. In de tussentijd zal het verkeer worden omgeleid via de Koningin Julianalaan. Ook de NZH zal de routes van lijn 31, 41 en 90 vanaf 12 augus tus tot 1 oktober aanpassen. VRIJDAG 14 JUNI 1991 PA( }I( Mini-triathlon Lisse op veiliger parcours LISSE Zwemvereniging De Water vrienden, Ren- en Toervereniging De Bollenstreek en atletiekvereniging De Spartaan houden ook dit jaar samen een mini-triathlon in Lisse. Er is een nieuw en veiliger parcours vastgesteld. Met name het fietsparcours is verbeterd. De start en finish zullen plaatsvinden bij zwembad De Lis en het sportpark Ter Specke. De afstanden zijn: 1 kilometer zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. Het evenement zal plaatsvinden op zondag 25 augustus. In schrijven is mogelijk bij Els van der Zon, Heereweg 499, Lisse; Bram Dreef, Uitermeer 15, Lisse en Nico Warmer dam, Barendszstraat 39, Lisse. Het in schrijfgeld bedraagt 15 voor individue le deelname en ƒ20 voor families. Henri (links) en Nol Damen aan het werk in de klimaathal. Vanwege het weer is het dak gedeeltelijk opengeschoven. FOTO: WIM VAN NOORT SANERINGSPLAN KOST MEER TIJD DAN VERWACHT LISSE Het bestuur van de VVV in Lisse heeft de algemene ledenvergade ring, waarin teruggeblikt wordt op het verenigings jaar 1990, uitgesteld tot het najaar. Het bestuur is hiertoe overgegaan, omdat men nog niet in staat is de plannen voor volgend jaar te presenteren. Dat zou ondermeer komen door dat het tekort groter is dan werd verwacht. Ge sproken wordt over een bedrag van enige tonnen. Volgens bestuurslid Van der Kroft is men nog druk bezig overzicht te krijgen van de te korten waar de VVV mee te kampen heeft. Berichten als zou het tekort in de tonnen lo pen wilde hij bevestigen nog ontkennen. „We zijn nog bezig de schade vast te stellen en werken hard aan een oplos sing. De vergadering is uitge steld omdat we met een kant en klaar plan naar onze leden willen", aldus Van der Kroft. Wethouder H. Smith beaamt dat de hoogte van het tekort hem niet meegevallen is. „Wel heb ik de indruk dat het beter gaat met de exploitatie sinds Stapel en ik de vergaderingen bijwonen", aldus Smith, daar bij doelend op het feit dat hij sinds begin van dit jaar samen met het CDA-raadslid D. Sta pel de vergaderingen van het VVV-bestuur bezoekt. „De cij fers voor de eerste helft van 1991 lijken niet ongunstig, maar een definitief oordeel kan ik pas geven wanneer het overzicht compleet is". Saneringsplan Smith verwacht dat de ge meenteraad omstreeks half juli ingelicht zal kunnen worden over de toestand bij de VVV. Daarbij zal ook een sanerings plan moeten worden overlegd. De kostensanering mag, aldus een schrijven van de VVV aan haar leden, niet al te zeer ten koste gaan van de dienstverle ning. Het staat echter wel vast dat de VVV in de toekomst minder vaak geopend zal zijn. Ook zal het personeelsbestand moeten inkrimpen. Bij het overleg tussen de ge meente en het VV V-bestuur speelt de toekomstige huisves ting een belangrijke rol. Smith sluit niet uit dat het huidige pand aan de Grachtweg ver kocht zal moeten worden. Een verhuizing naar een huurpand zou een flinke bezuiniging kunnen opleveren. Welk pand in aanmerking zou kunnen komen wilde hij nog niet zeg gen. De wethouder verwacht over een mogelijk vertrek van de Grachtweg binnen vier we ken duidelijkheid te kunnen verschaffen. Badseizoen Hoewei de weersomstandigheden daar geen aanleiding toe lijken te geven, wordt vandaag in Noordwijk toch echt het badseizoen officieel geopend. De start is echter niet best. Het vuurwerk van vanavond is afgelast, een open luchtconcert is verplaatst naar de warme en droge Northgohal. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Oversteekplaat Parklaan Sasse:ik SASSENHEIM T van gebouw De Oi op de Parklaan in Sa zal een voetgangerso gSwe plaats worden aangi luidt een voorstel aai jfcam de ambtelijke \sgaat verkeer van de gem medezeggenschapsraa j van basisschool Het had de gemeente al lende keren om zo' ning verzocht. Volge oversteeksitifl plekke niet veilig g voorziening zou de 8.000 gulden gaan k werkgroep stelt nancieren uit de zo| RTL'! Sally F RTL- 'Aktie -25%'-pot. Woonbehoefte o in kaart gebrach SASSENHEIM de gemeente Sassenh enkel zicht is op de hoefte van 55-plusse binnenkort een enqi dit onderwerp wordf den. In samenwerl woningbouwverenigii. vooruitgang zal een onderzoek uitgevoeri^s V. Tl estnif om er achter te kom wensen er leven bij fende belangengroepnen» vragenformulier za meer in worden katiekeuzes, prijzen keuren v typen. KLIMAATHAL GOED VOOR PORTEMONNEE EN MILIEU VOORHOUT „Kwe kers in de Bollenstreek staan onder een grote druk om milieuvriendelij ker te gaan werken. Ik vind dat tuinders daarbij zelf het voortouw moeten nemen. Daarom ben ik ook zo blij met de kli maathal. Dat deze hal er voor zorgt dat we behalve milieubewuster ook eco nomischer kunnen wer ken is daarbij mooi mee genomen". Aan het woord is Henri Damen. Samen met zijn vader Nol Damen runt hij een bloemenkwe- kerij in Voorhout. Sinds kort beschikken de Da- mens over een nieuw soort kas met grote voordelen voor zo wel het milieu als de porte monnee van het kwekersduo. Deze zogenaamde klimaathal is een soort kas met een be weegbaar dak van waterdoor laatbaar folie, omspannen met groen gaas. Henri Damen somt de voordelen op. „De kas tem pert weersinvloeden aanzien lijk We hebben dankzij het dak geen last meer van hagel- schade en ook staat er in de kas aanzienlijk minder wind. Hoge gewassen worden daar door minder snel beschadigd, waardoor schimmels en infec ties minder kans krijgen. Daarom hoeven we ook de helft minder te spuiten en dat is weer goed voor het milieu". Er zijn echter nog meer mi lieuvoordelen verbonden aan de klimaathal. Doordat de kas de wind tempert verwaaien gebruikte bestrijdingsmiddelen veel minder. Dat levert al gauw een besparing van 75 procent op. Het gaas rond de kas houdt overigens ook veel onkruid tegen, wat opnieuw een bijdrage levert aan de ver mindering van het aantal be nodigde bestrijdingsmiddelen. Henri Damen: „We werken nu met een lagere dosis en beha len toch een beter rendement. De winst wordt nog groter wanneer we nog twee van deze kassen kunnen neerzet ten. Dan kunnen we wissel teelt gaan toepassen en hoeven we de grond niet meer te in jecteren, zoals met monocul tuur vereist is". Stormschade Hoewel onmiskenbaar van be lang, was het milieu niet de belangrijkste overweging om een klimaathal neer te zetten. In de regel proberen de bloe- mentelers van hetzelfde gewas twee keer, in twee sneëen, te oogsten. „Door een zaterdag middagstormpje raakten we vorig jaar bijna de complete tweede snee kwijt", vertelt Damen. „Dat- kostte ons tien mille en toen zijn we gaan zoe ken naar een oplossing". Naast zekerheid biedt de kli maathal ook de mogelijkheid een betere bloem te kweken. Dat betekent weer een betere prijs op de Rijnsburgi „Onze Delphinia's lev voorjaar bijna een meer op dan die var currentie. Niet mis een prijs van ƒ1,35, stelt Damen trioif?r~; vast. De kosten voor de HG mee. Damen runt me der een middelgroot van twee hectare, voor kleinere bedriji 'l investering haalbaar, li vestering van tien t(' twintig gulden per meter is voldoende, drag steekt gunstig honderd tot hond 30 EC gulden per vierkan die voor een glazen geteld moeten word grote winst is pas has (E het weer echt beroep^ en de concurrentie i lio dan ook tot de weinigil(BR derland, die de dagel"^® heilstijdingen van Er met enthousiasme bej II (BF RIJNSBURG De CDA- fractie heeft eindelijk een duidelijk standpunt gefor muleerd over het al dan niet toestaan van woning bouw op de Oegstgeester- weg (beter bekend als de Dijk). De christen-demo craten kiezen voor hand having van het open, lan delijke karakter, conform het huidige bestemmings plan. CDA'er H. Kool liet dit giste ren weten in een commissie vergadering. „Indien echter toch voor sloop van de panden 255 en 229 wordt gekozen, dan zal hier minimaal één pand gebouwd moeten worden dat past in de Dijk", aldus Kool. Ook Wolthuis van het Genoot schap Oud-Rijnsburg hield een vurig pleidooi voor behoud van het landelijk karakter van de Dijk. Wolthuis: „De nieuwe bebouwing die reeds heeft plaatsgevonden verdient al geen schoonheidsprijs. We moeten ons geen zand in de ogen laten strooien door pro jectontwikkelaars die alleen op winstbejag uit zijn". Volgens Wolthuis moet de Dijk blijven zoals hij is. Verdichting van de bebouwing daar, betekent uit eindelijk verstedelijking. „Laat Rijnsburg maar gewoon lekker een dorp blijven". Nagenoeg alle fractie hadden zich tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, economische zaken en volkshuisvesting een maand geleden al uitgespro ken tegen het wijzigen van de bestemmingsplannen voor de Dijk. Alleen de VVD-fractie vindt dat bouwen daar, mits aan bepaalde voorwaarden werd voldaan, toegestaan kan worden. J. de Mooij (PvdA): „Misschien bestaat er de mogelijkheid, om de beeldbepalende elementen: de voorgevel en eventueel de zijkanten en het dak, intakt te laten. Op een dergelijke ma nier kunnen beide panden weer goed bewoonbaar wor den gemaakt". Chef-dorpsont- wikkeling A. Mastenbroek liet echter weten weinig te voelen voor „knip- en plakwerk". „De mogelijkheid bestaat ech ter wel, dat we de aanvragen van deze sloop- en bouwver gunningen dwingen de nieuw te bouwen panden in een lan delijke stijl op te trekken", al dus Mastenbroek. De uitspraak in deze kwestie zal echter pas gedaan worden in de eerstvol gende raadsvergadering. KATWIJK De gemeen te Katwijk moet sportver enigingen actiever gaan stimuleren hun kantines alcoholvrij te maken. Dat vindt het RPF-raadslid E.J. Bergman. Bergman deed zijn voorstel gisteravond tijdens de bespre king van het gemeentelijke al cohol- en drugsbeleid in dé raadscommissie voor zorg en volksgezondheid. Volgens het raadslid zouden door de ge meente gesubsidieerde vereni gingen een geldelijke tege moetkoming moeten krijgen om de verminderde barinkom- sten goed te maken. „We hoeven niet meteen de kranen dicht te draaien. De verenigingen doen het uit vrije keus", nuanceerde Berg man, die gesteund werd door N. Zwaan (CDA). „Ik kom er zeker in de raadsvergadering op terug met een voorstel. Dan zullen de partijen zich er over moeten uitspreken". Wethouder H. van Mierlo had twijfels. „Als we Quick Boys voorstellen alleen nog alcohol vrij bier te verkopen, zullen wij geld moeten toeleggen. Voor een groot deel van de verenigingen zijn alcoholhou dende dranken een belangrij ke inkomstenbron". Van Mier lo zei bereid te zijn het voor stel binnen het college te be kijken. Bergman wil ook het alcohol gebruik op het raadhuis aan pakken. „De gemeente heeft een voorbeeldfunctie, dus moeten recepties voortaan zonder alcohol. Een eerder voorstel van de commissie daartoe is toen door B en W van tafel geveegd. Ik wil het voorstel opnieuw aan u mee geven", zei het RPF-raadslid tot Van Mierlo. De gemeente ziet graag dat er in de toekomst een Consulta tiebureau voor alcohol en drugs (CAD) in Katwijk wordt gevestigd. Dat houdt zich voornamelijk bezig met voor lichting over misbruik. Het bureau, dat een dependance is van het CAD in Leiden, zal worden gevestigd in een nog te bouwen gezondheidszorgge bouw. Verschillende raadsle den pleitten er gisteravond voor de voorlichting niet al leen op de (schooljeugd te richten, maar ook op de oude ren. Bromfietsster (73) gewond LISSE Een 73-jarige vroi se is gisterochtend tegen tw; de kruising van de Lijnden' Stationsweg in Lisse gewon na een aanrijding met een automobilist eveneens uit Li De Lisser kwam vanaf de Li en wilde linksaf de Stations den. De vrouw, die op een reed, kwam vanuit het dorj op het fietspad. De automo zijn plaatsgenote over het reed haar frontaal aan. Mei broken been en een diepe is de vrouw afgevoerd naar neziekenhuis in Heemstede. REGIOJOURNAAL Sportieve dagen Organisatiebureau Sportief 2000 houdt vanaf zaterdag 93 sportieve dagen voor in woners en bezoekers van Noordwijk. Onder des kundige begeleiding kan rnen onder meer duiken, kanovaren, waterskiën of zweefvliegen. Informatie telefoon 01719-46904 Zwemvierdaagse De Noordwijkse 4oiT vierdaagse wordt geh van maandag 17 tot e donderdag 20 juni i Bollenbad. Ouderen i men dagelijks 500 kinderen zwemmeè helft. De kosten, tever treebewijs, bedragen 611 Kinderen die op zwj zitten maar nog geen ma hebben, zwem mek op sen vier uur en half Jf Markt Een van de kraampjes, die gistermiddag in het Provinciehuis in Den Haag de studiemiddag Milieu-educatie in meer voud luister bijzette. De studiemiddag was geor ganiseerd door het pro vinciaal consulentschap natuur- milieueducatie in samenwerking met de Vereniging van Zuidhol landse gemeenten. Ook de Zuidhollandse Milieu federatie was van de partij. Opzet was de sti mulering van de educa tie op lokaal en regio naal niveau. Op de foto laat burgemeester mr. F. Winkel van Noordwij- kerhout het nieuwste documentatiematriaal van de Jeugd Natuur- wacht Nederland zien. Winkel is landelijk voor zitter van de natuur- wachten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16