eidse regio wil eigen entiteit niet kwijt 1 Zoeterwoude in ban tiende wielerronde Kamer: markt van Hoofdstraat naar Santhorst Snelkraker reed met auto door winkelruit AqiEN OMGEVING QeidóaOowumt VRIJDAG 14 JUNI 1991 PAGINA 15 hauffeurs ge[ken prijzen -l/DEN HAAG Haagse buschauf- L vanochtend ingeschakeld om de win- f kiezen van de prijsvraag die in de 8 op 9 mei (Nacht van Juigalpa) ichreven. De sponsors voor dit eve- jen nachtelijke wandeltocht van Lei- Den Haag in het kader van de ste il die Leiden met Juigalpa heeft, ver- jrond half twaalf vanochtend de trek- Jer de 28 goede inzendingen op de I. Op de hoek Javastraat/Alexander- [t de directeur van de HTM een aantal Je bussen stoppen, waarna de bus- j de prijswinnaars mochten kiezen, giers van de bus kregen ter compensa- e tijd die ze moesten wachten een pak a-koffie aangeboden. Ruim halve ton voor muziekverzamelgebouw LEIDEN De stichting Vrien den van K&G heeft 54 000 gul den overgemaakt aan de beheers stichting van het muziekverza melgebouw Het Leids Muziek centrum. Het geld is afkomstig van een loterij die twee jaar gele den werd gehouden. Door de ruim 48.000 gulden aan opbrengsten op rente uit te zetten groeide dat bedrag aan tot 54.000 gulden. De loting was bedoeld om de aankoopsom van het muziek- gebouw door de verschillende verenigingen te drukken, maar door juridische ingrepen kon dat niet meer toen het geld eenmaal binnen was. Nieuwe studentenflat aan het Schuttersveld LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisvesting wil aan het Schuttersveld een complex met tweehonderd kamers laten bou wen. Het complex moet worden gerealiseerd achter het kantoor pand van Pica en Bazis aan de Schipholweg. De nieuwe kamers zijn vooral bedoeld voor buiten landse studenten. De kamers worden luxueuzer ingericht dan bij andere studentenhuizen om dat de buitenlandse studenten in de regel hogere eisen stellen aan hun huisvesting. De kamers die nu tot hun beschikking staan, la ten veelal te wensen over. De kosten voor het complex worden op tien miljoen gulden geraamd. Kinderdagverblijven mogen niet-Leidse kinderen weigeren DEN HAAG/LEIDEN subsidieerde kinderop- De gemeente Leiden mag vangverblijven te plaat doorgaan met haar beleid sen. om kinderen die niet uit de Stad zelf afkomstig zijn, Alleen wanneer iemand de een plaats in een kinder- werkelijke kosten, 12.000 gul- dagverblijf te weigeren, den per kindplaats per jaar be- Dat hPPft dP Raad van taalt- is Plaatsin8 toegestaan. Liat neen ae naaa van e van uitzondering State bekendgemaakt. werden tweede en derde kin- Een poging van de Stich- deren uit een gezin waarvan ting Kindercentrum Me- het eerste kind al op een dag- ren wijk om het gemeente- verblijf vertoefde, nog een lijk beleid aan te vechten, tijdlang toegelaten. De niet te daarmeP mislukt Per 1 Leidse kinderen die verder op is daarmee mislukt, rer*1 de kinderdagverblijven zaten. januari 1988 weigert de zyn inmiddels doorverwezen gemeente om kinderen naar andersoortige buiten van buiten Leiden in ge- schoolse opvang. De maatregelen van de ge meente zijn voortgekomen uit de beperkte financiële midde len die Leiden voorhanden heeft om aan kinderopvang te besteden. Leidse kinderen ko men allereerst in aanmerking om van de gesubsidieerde voorzieningen gebruik te kun nen maken, zo vindt ook de Raad van State. De door de ge meente gehanteerde over gangsmaatregelen zijn redelijk en hebben nergens tot proble men geleid. De Stichting Kin dercentrum Merenwnk is er volgens de Raad van State niet in geslaagd om te bewijzen dat het nieuwe beleid van de ge meente mensen dupeert. Verdi's Requiem in Pieterskerk LEIDEN Het Amsterdamse Sacrea-ora- toriumkoor voert op 22 juni het Requiem van Giuseppe Verdi uit in de Pieterskerk in Leiden. Het Amsterdamse, 150 leden tellende koor onder leiding van dirigent Pierre Schuitemaker, bestaat vijf jaar en trad al eerder op voor een uitverkocht Concertgebouw in de hoofdstad. De 25-ja- rige soprane Mariëtte Oelderik is de enige van de vier solisten die is voortgekomen uit de gelederen van het koor zelf. De an dere drie solisten, Henk van Heijnsbergen (bas), Ludwig van Gijzighem (tenor) en Helène Versloot (alt) zijn beroepsmusici met grote ervaring en een drukke beroep spraktijk. Verdi's Requiem stamt uit 1874 en kenmerkt zich door Verdi's hang naar opera-achtige effecten die veel van koor en orkest eisen. De aanvang van het concert is om 20.15 uur. AN ZEUL J/REGIO De ten Leiden, Lei- Oegstgeest, lè't^oten, Zoeter wou- dkemade voelen er derheid niets voor samenwerkings- zo strak aan te ha- 5, i de provincie Zuid- wil. De argumen- 3: Sin 1985 golden om !5:1; ïlatief kleine sa- kingsregio's (de o zajebieden) te kiezen, 8 45 og recht overeind. de conclusie van 5° i^we inventarisatie- i5. zlangs de zes ge- i GE 5, 1i De zes, die zich hebben gebun deld in het Agglomeratie- overleg Leiden en omstreken, vinden dat het provinciale streven naar grotere samen werkingsverbanden het eigen doel voorbijstreeft. Het wer ken aan grotere verbanden, waardoor het aantal WGR-ge- bieden tot drie of vier zou worden gereduceerd, is vol gens de meerderheid van de zes geen bruikbaar instrument meer in het streven naar een verlengd lokaal bestuur. En juist dat was het hoofddoel van de WGR-regeling. Als er toch grotere verbanden wor den opgezet, gaat dat ten koste van de betrokkenheid van de burger die toch al gering is, zo menen zij. Schaalvergroting kan wel, maar moet dan gestalte krijgen volgens het kubusmodel: de samenwerking wordt van on deraf opgebouwd en waar borgt zo een grotere betrok kenheid van de gemeenten. Vooral op de gevoelige terrei nen van ruimtelijk beleid, eco nomie, volkshuisvesting en verkeer en vervoer is dat be langrijk. Zo kan ook worden voorkomen dat de samenwer king tussen de verschillende regio's wordt bemoeilijkt. De zes willen daarom meer tijd om de bestaande WGR-re geling uit te werken. Dat moet leiden tot een vergroting van het draagvlak en de herken baarheid van de regionale sa menwerking bij zowel de be volking als de gemeenteraden De gemeente Leiden zelf wijst de schaalvergroting overigens niet af. Naast nadelen zijn er volgens de Sleutelstad ook grote voordelen. Bovendien staat er al vergaande samen werking op stapel bij brand weer, politie, ambulancedien sten, gezondheidszorg en ar beidsbureaus. Provincie Leiden wil ook snel een ant woord van de provincie op de vraag hoe zij haar eigen rol ziet. Zuid-Holland liet al eerder weten zichzelf als eerst verantwoordelijke te zien voor alle zaken die bovenregionaal zijn. Maar Leiden vindt dat grotere samenwerkingsgebie den het takenpakket en daar mee het bestaansrecht van de provincie als overheidsorgaan uithollen. a "iitone kinderen .ook 8.451 voorrang neMterspeelzalen Buitenlandse kin- "^•Hjgen voorrang wan- jvorden aangemeld bij •speelzaal in Leiden, de lengte van de Deze maatregel is leisel van het vorig gj sr gepresenteerde ac- jm meer aandacht te n de problemen waar- O-.llpchtonen in Leiden Het is bekend dat al- ouders hun peuters l laat opgeven voor de lelzaal, omdat ze niet er een lange wacht- jch is het spelen met nootjes in een peuter- iel belangrijk om on- f en bekend te raken lederlandse taal. Kin- op een peuterspeel- Sgeweest, hebben vaak d^re start op de basis- De voorrangsregeling |NGB allochtone peuters is ,^!lijke maatregel die in ipfase speelzalen wordt De capaciteit van Jen wordt uitgebreid NGEt groep, zodat de voor- the jeling geen invloed bestaande op Tegeltableau SDAP ontdekt in slooppand Een warm stukje verleden van de Leidse PvdA is op aanwijzing van J. Verberg weer boven wa ter gekomen. De Leidenaar herinnerde zich het bestaan van een zestig jaar oud tegeltableau in het pand Korevaarstraat 30A tegenover zijn huis, dat op de nominatie staat om gesloopt te worden. Na verwijdering van een afdekplaat en een schoonmaakbeurt bleek het tegelwerk nog intact. Sympathisanten van de voorloper van de huidige PvdA moeten in de dertiger jaren krom hebben gelegen om ter gelegenheid van een grondige verbouwing van de coöperatieve broodbakkerij, die het pand toen herbergde, een dergelijk cadeau te kunnen aanbieden. ,,Het zou toch doodzonde zijn om een dergelijk historisch pand door de slopershamer te laten bewerken", vindt Verberg. FOTO: WIM VAN NOORT Lia van Schie is een van de favorieten in de burgerronde. Zij won al twee keer. ZOETERWOUDE Zoe terwoude staat dit week einde in het teken van de jaarlijkse wielerronde. Het is voor de tiende maal dat het wielercomité de ronde 'nieuwe stijl' laat verrij den. Vanwege het tweede lustrum zijn er ook andere activiteiten die met name morgen plaatsvinden. Om elf uur en om vijf uur zijn er doorkomsten van de klas sieke Waterschapsronde met premieprints op de Schenkel- weg. Morgenavond vanaf ne gen uur is er wielerfeest op het dorpsplein met muzikale klanken van The Hawaïn Ge neration. Zoeterwoude heeft in wieier- kringen een goede naam opge bouwd. De wielrenners komen graag naar het landelijke dorp. Alleen de sterkste renners ko men op het selectieve parcours in de oude dorpskern in aan merking voor de bloemen. Te vens is de publieke belangstel ling de afgelopen jaren steeds erg goed geweest. De eerste wedstrijd begint zon dag om kwart voor twaalf ter wijl rond de klok van zes uur het wielerfestijn achter de rug is. Bij de wedstrijd voor ama teurs-B/veteranen en de wed strijd voor amateurs-A, die om kwart voor twee begint, zijn de regiorenners sterk verte genwoordigd. Jaco Tettelaar en Zoeterwoudenaar Stan Paardekooper - afgelopen woensdagavond respectievelijk nummer één en twee in de ronde van Leiderdorp - zijn zondag van de partij. Ook thuisrijder Frans Paardekoo per, de winnaar van 1990, komt aan de start. Dat geldt ook voor de plaatselijke favo rieten Herman de Jong, Fred van de Meer en Piet van der Geest. Onder het motto 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' ko men ook de jongens en meisjes van de basisscholen in actie. Zij rijden om kwart over een de grutronde over een dikke drie kilometer oftewel twee ronden. Het sluitstuk van de wielerdag, om half vijf, is de wedstrijd voor dames en heren uit Zoeterwoude en Stomp- wijk. Een spannende kracht meting waarvoor tal van rij ders al weken in training zijn. Onder de deelneemsters de Stompwijkse schaatstopper Lia van Schie, begin dit jaar derde bij het wereldkampioenschap schaatsrijden. Zij won al twee jaar achtereen de Ronde van Zoeterwoude. Het beeldmerk van de ronde van Zoeterwoude. ERLEI(DS) adag Rijksmuseum voor :unde houdt de chapsvereniging Ne- China op morgen irlijkse Chinadag. De dt om 11.00 uur offi- eopend door Wang van de Chinese am- De rest van de dag er lezingen gegeven huur, zijn er Chinese zien en worden de- ties van onder meer schilderen gegeven, kinderen zijn er spe- tiviteiten. De China- 't om kwart over vier islotfeest I vindt in het LVC aan \straat 66 het halfjaar lijkse cursusslotfeest plaats als afsluiting van de cursussen fotografie, tekenen en mu ziek. Iedere cyclus wordt af gesloten met een slotavond waar de cursisten kunnen la ten zien wat zij hebben opge stoken. De zaal is open om 21.00 uur en de toegang is gra- Barbequefeest De bewoners van de wijk Ste venshof houden morgen hun jaarlijkse barbequefeest. De afgelopen twee jaar is het langzaam uitgegroeid tot een feest met playbackshow, live muziek en natuurlijk de bar- beque. Het festijn speelt zich af in een grote tent op het speelterrein aan de Hannie Schaftstraat en begint om 16.00 uur. Strijkconcert Het Leidse strijkorkest Stri king Strings, bestaande uit ge vorderde violisten uit Leidse studentenorkesten, geeft zon dag een concert in museum De Lakenhal. Op het pro gramma staan werken van Dvorak, Tchaikovsky en Res- pighi. Het concert begint om 20.15 uur, kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Schapenscheren Op de kinderboerderij in de Meren wijk worden zondag van twee tot vier uur de scha pen van de gemeente Leiden geschoren. Via deelname aan een excursie kunnen belang stellenden alles te weten ko men over de wolverwerking. Demonstraties spinnen, we ven en verven worden gege ven, terwijl ook vachten te koop worden aangeboden. Idoor FRANK BUURMAN LEIDERDORP De Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland adviseert de Leiderdorpse markt van de Hoofdstraat naar winkelcentrum Sant horst te verplaatsen. Die markt zou op donderda gen van negen tot vijf uur moeten worden gehouden. Op de Hoofdstraat zou een minimarkt kunnen blij ven staan, met tegen de vijftien voedselkramen, die op vrijdag- of zater dagochtend wordt gehou den. De permanente standplaatsen van Win kelhof en Santhorst moeten bij voorrang wor den opgenomen in de gro te Santhorstmarkt. Het advies van de Kamer van Koophandel strookt met de verlangens van de marktkoop lieden, die uit de Hoofdstraat willen vertrekken omdat de omzetten daar teruglopen. Het verbaast de Kamer van Koop handel niet dat dat gebeurt. De Hoofdstraat ligt aan de rand van het dorp, is slecht bereikbaar en er is weinig par keerruimte. De voedselkra men draaien nog redelijk, mede dankzij de klandizie van mensen uit de nabijgelegen Leidse Rivierenbuurt, maar de overige marktkooplieden heb ben slechte omzetten en heb ben de neiging om weg te blij- Het argument dat de midden standers aan de Hoofdstraat de markt als publiekstrekker no dig hebben wordt door de Ka mer van Koophandel verwor pen. De Hoofdstraatwinkeliers kampen met problemen van wege de concurrentie van Santhorst en Winkelhof, en wederom de slechte ligging van de Hoofdstraat. Dat proces kan de markt niet keren. An dersom is het wel zo dat de markt wordt meegesleept in de neergang, hetgeen niet kan worden geaccepteerd. De verhuizing van de markt is de beste oplossing. De markt zou dan ook uitgebreid moeten worden tot tegen de 65 kra men, die alle branches verte genwoordigen. Verhuizing naar Winkelhof is niet moge lijk, omdat het parkeerterrein aan de Heinsiuslaan niet ge noeg ruimte biedt voor een markt van een dergelijke om vang. Bij Santhorst is die ruimte er wel, langs de Laan van Ouderzorg en de Van Die- peningenlaan. Santhorst ligt centraal, is goed bereikbaar en er is ook voldoende parkeer ruimte. Door op de Hoofdstraat een minimarkt met voedsel te handhaven wordt het winkel bestand aldaar aangevuld met een assortiment dat nu het zwakst vertegenwoordigd is. Een kleinere markt laat zich beter inpassen in de smalle Hoofdstraat. Ook de consu ment wordt beter bediend. Volgens de Kamer van Koop handel biedt de Hoofdstraat, met omliggende straten ook wel als het „oude dorp" aange duid nog wel degelijk moge lijkheden. De bevolking ver jongt zich en er zijn ook suc cesvolle ondernemers aanwe zig, zoals de horecabedrijven. Een verdere ontwikkeling van het gebied, zonder het rustieke karakter aan te tasten is wen selijk. Daarvoor zou een pro jectgroep ingesteld moeten worden. De Kamer van Koophandel pleit overigens ook voor het instellen van een projectgroep die plannen moet aandragen voor de ontwikkeling van het gebied tussen Santhorst en Winkelhof, langs de Laan van Ouderzorg. Tussen beide cen tra moet een brug geslagen worden om Leiderdorp een sterker hart te geven. «ARKTEN •Ian J oor (Kaasmarkt, 13 juni: Prij- >tor\len per kg: Aanvoer 16 par- ODWfndel was kalm. Prijzen: 1e ral- 7,55-7,70. Zware en 5en !tot 8,90. s vrilD Eierveiling Elveba, venMnvoer 7.716.150 stuks, lm. Prijzen in gulden per 5n van 50-51 wit 8,30- 7,59-7,66, eieren van bruin 8,52-8,56, eieren 'gen] gram wit 9,22-9,32 en zéF9,67, eieren van 65-66 zen. »57 en bruln 9,26-9.99. Ei- jAanvoer 305.640 stuks. lijk. Prijzen in gulden is: eieren van 51-52 gram iin 8,10, 56-57 gram wit ,60, 61-62 gram wit 9,75, lid iil66*67 gram wit 10,65 en n Eiermarkt: Aanvoer iks, stemming redelijk, len: eieren van 48 gram erpt,(0 stuks en 1,58 per kg, 54 100 stuks en 1,715 per JO 9,85 per 100 stuks en tpb. 59 gram 10,40 per 100 enic!76 per kg, 61 gram 10,50 en 1,72 per kg,64 gram verdl per 100 stuks en 1,64- ADVERTENTIE DE SENSATIE IS PERFECT Verdraaid, Jj voortreffelijk, voordelig. «DUN MIK Q/DMHO KI WK MUM ff KM VIHM WIÏ3IIIIWI73(B8M Idoor MARIETA KROFT LEIDEN/DEN HAAG ,,Nood breekt wet. Dit was mijn manier van geld ver dienen", verklaarde de 35-jarige snelkraker giste ren in de Haagse rechtzaal zijn 33 inbraken in febru ari en maart. Hij schroom de er niet voor om met een gestolen auto door een winkelruit te rijden zodat hij samen met zijn vriendin zijn slag kon slaan. De etalageruiten van een sportzaak in Lei den en een naaimachine handel in Vlaardingen moesten het op deze ma nier ontgelden. Uit de sportzaak in Leiden stal het tweetal op 8 maart trai ningspakken. Enkele nachten later stalen zij uit een winkel in Vlaardingen vier naaima chines. Uit een kledingwinkel aan de Dorpsstraat in Zoeter woude-Dorp hadden zij spij kerbroeken, spijkerjacks en truien meegenomen. Deze winkel waren zij 7 maart bin nengedrongen door een steen door de ruit te gooien. Ook moesten vele auto's het ontgel den. Voor deze inbraken en het stelen van twee auto's in Rotterdam eiste officier van justitie Th. Renckens drieën half jaar onvoorwaardelijk ge vangenisstraf. Zijn uit Groningen afkomstige vriendin had in dezelfde tijd met hem ongeveer twintig in braken gepleegd. Behalve voor het stelen van de auto's wer den haar gisteren dezelfde fei ten ten laste gelegd. De offi cier eiste voor haar een gevan genisstraf van 24 maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk. „De eerste aangifte kwam bin nen op 5 februari. In de nacht van 13 op 14 februari is hij op heterdaad betrapt. Bijna iedere nacht is hij op pad geweest. Veel materiële schade, maar ook veel immateriële schade hebben zij aangericht", bear gumenteerde Renckens. Het argument van de Rotterdam mer dat hij geld nodig had om aan huisvesting te kunnen ko men, achtte zij van onderge schikt belang. Veeleer lag vol gens haar de drugsverslaving van het tweetal er aan ten grondslag. Advocaat G. van Veen van de vrouwelijke verdachte gaf aan dat de Groningse geen zware crimineel is, maar iemand die overhoop ligt met zichzelf en vervolgens is gevlucht in de drugs. Met een gevangenisstraf komt ze volgens haar advocaat niet uit de vicieuze cirkel waarin ze nu verkeert. In af wachting van een psychia trisch rapport besloot rechter J. van Overbeek haar zaak aan te houden tot 27 augustus. Advocaat R. Heeren van de Rotterdammer wees op diens huisvestingsproblemen. Omdat hij geen vaste woon- of ver blijfplaats had, kwam hij tegen zijn wil in niet voor een af kickcursus in aanmerking. Hii vond een straf van anderhalf jaar met daaraan gekoppeld een dienstverlening van 240 uur in een trainingscentrum beter op zijn plaats. Dit ontlokte een vinnige op merking van officier Renc kens: „U verwacht toch niet dat ik serieus op die dienstver lening in ga9 Er zijn deze week al voldoende dingen bij het Paleis van Justitie ge beurd. Daar hoeft niet nog wat aan te worden toegevoegd". Uitspraak op 27 juni.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15