^idócSouAcmt ]entrum Beeldende Kunst moet Irempel voor publiek verlagen STAD OMGEVING/KUNST/RTV idenaars blijven weg van vragenuurtje ogb Middelgrote steden vragen om meer aandacht Bewoners De Kooi blij met De Snor D66 eist overleg met raad over horecanota Een cadeau van formaat Eeidae Sou/ia/nt VRIJDAG 14 JUNI 1991 PAGINA 13 e houdt dader mishandeling aan De Leidse politie heeft gisteren een 33-jarige gehouden die ervan wordt verdacht enkele weken een 55-jarige bewoner van de Marijkestraat te heb- landeld en beroofd. jtoffer kreeg in de nacht van 16 mei tussen één en ezoek van een tweetal bekenden, dat wel vaker iets {wam drinken. De twee mannen sloegen de Leide- verloop van tijd in elkaar en namen zijn stereoin een bankpas en 300 gulden mee. Het slachtoffer :h in het AZL laten behandelen aan zijn verwon- n hield er een gebroken arm aan over. Een van de aekers werd gisteren door agenten herkend toen hij jnge Mare liep te wandelen. Bij verhoor ontkende ichte eerst alles, maar gaf later toe dat hij de stereo •genomen. Volgens zijn bewering was dat gebeurd L Leidenaar het geld dat hij had geleend niet wilde Men. De stereoapparatuur moest dienen als onder- tweede verdachte, die nog niet is aangehouden, cht de mishandeling op zijn geweten hebben. Van der Werfpark weer decor van popfestival LEIDEN Het Van der Werfpark barst op 6 juli weer uit zijn voegen wanneer daar het jaarlijkse Werfpop-festival plaatsvindt. Het popfestival viert dit jaar zijn tweede lustrum met optredens van een vijftal bands. Vanaf twee uur 's middags be klimmen de groepen het podium om tot laat in de avond Leiden te laten denderen. Razende Roe land, Leidens hardrocktrots bijt het spits af, waar na de hip hoppers DOPE Posse volgen. Trio Heil brengt folkabilly ten gehore. Vervolgens zal het Katwijkse Les Zazous pure pop spelen. Vanaf half negen 's avonds treedt de hekkesluiter, de sensa tionele black-rockband The Genuines uit Zuid- Af rika op. De tiende editie van Werfpop is het re sultaat van de Leidse Poplobby, een samenwer kingsverband van LVC, LVP, de afdeling Lichte Muziek van de Streekmuziekschool en boekings bureau Hotel Suburbia. Mecklenburgerstraat krijgt speeltuintje LEIDEN Het terreintje aan de Mecklenburger straat dat nu nog braak ligt, wordt een speeltuintje. Het deel ten noorden van de straat wordt geasfal teerd, krijgt twee doelen en misschien een oefen basket. De bestaande hekken blijven staan terwijl aan de oostkant een nieuw hek wordt neergezet. Er wordt rekening gehouden met een strook groen. Achter het doel aan de noordzijde van het pleintje dat ontstaat, is een 2.60 meter hoog hek (ballenvanger) gepland. Achter het doel aan de zuidkant komt een meter hoge betonnen keer- wand te staan. Voor de kleintjes wordt de zuidzijde van het terreintje een kleine speeltuin. Het pleintje wordt betegeld met stoeptegels. De gemeentelijke plannen worden maandag 24 juni toegelicht in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De in formatieavond begint om acht uur. Buurthuis Winnie Mandela heet voortaan „Stevenshof" LEIDEN Buurthuis Winnie Mandela in de Stevenshof wordt om gedoopt in buurthuis Stevenshof. De ruim 100 medewerkers van het buurtcentrum in de Leidse nieuwbouwwijk hebben gemeend tot deze naamswijziging over te moeten gaan in verband met de recen te gebeurtenissen rondom de vrouw van Nelson Mandela. Deze zou zijn betrokken bij mishandeling. De aanhoudende stroom van ge ruchten rondom deze zaak schaadt het sociaal cultureel werk dat in het buurthuis juist goed van de grond is gekomen, zo menen de me dewerkers van het buurtcentrum. Deze willen overigens geen oor deel uitspreken over de juistheid van de geruchten rondom Winnie Mandela, want die zijn vanuit Nederland toch niet goed te beoorde len, vinden zij. De werkgroep „nieuwe naam" heeft verklaard dat het belangrijk voor het buurthuis is om een naam te dragen die on omstreden is, zodat er voor niemand een belemmering hoeft te zijn om deel te nemen aan de geboden activiteiten. Uit een lijst van 50 namen koos de werkgroep Stevenshof". Deze naam verdient de voorkeur vanwege de neutrale uitstraling ervan. De suggestie werd door alle medewerkers overgenomen. Weer diefstal dakbedekking LEIDEN Voor de twee de keer deze week zijn van het bouwterrein van JVC aan de Krantzweg, op het industrieterrein Room burg, rollen dakbedekking gestolen. Dit keer namen de dieven 161 rollen mee, elk met een gewicht van vijftig kilo. De waarde van de rollen bedraagt zo'n vijftienduizend gulden. Enkele dagen geleden gin gen dieven al aan de haal met in totaal 180 rollen dakbedekking. De diefstal moet gepleegd zijn met be hulp van een vrachtwagen. UNSTUITLEEN VERHUIST NAAR MANDENMAKERSSTEEG NIQUE ROSO )EN De kans is dat de Kunstuit- Leiden naar nieuw pand achter in de Manden- erssteeg verhuist. De len waar de kunst en nu is gevestigd de Lammermarkt, en veel te weinig te om de kunstwer- èn op te slaan èn te seren. oorstel is afkomstig van 'erkgroep Vleugel Mo- Kunst Lakenhal/Cen- Beeldende Kunst, in ambtenaren van de Kunst Cultuur, de irders van De Waag en jnstuitleen en de direc- iran de Lakenhal zitting :n. verhuizing van de kun- en valt volgens A. van tee, hoofd Beleidszaken e directie K C, niet te 3men. De uitleen is ge- »d in twee kleine pand- een noodpostkantoortje ie Lammermarkt. Van lee noemt de huisves- ituatie „werkelijk tend". Daarnaast moet nstuitleen sowieso tijde- eg omdat de Lakenhal plek een nieuwe vleu- oor moderne kunst wil In de ambtelijke tellen wordt dat om- ven als: „De nieuwbouw Lakenhal houdt in ie- eval in dat een tijdelijke ;ing voor de kunstuit gevonden moet wor- uwe stijl wee vliegen in één klap een tijdelijke oplos een grotere ruimte, stelt de commissie voor de kunstuitleen onder te bren gen in een volstrekt nieuw pand. De tekeningen daar voor liggen allang op de tafel van de architect. De gemeen te zal het nieuwe pand, dat wordt gebouwd op een braakliggend terrein naast De Waag, straks moeten hu ren. Volgens Van der Ree moet daar dus wel extra geld voor op tafel worden gelegd. „Alles hangt ervan af of bij de begrotingsbehandeling dit najaar blijkt of de gemeente raad geld overheeft voor nieuw beleid. Daar zal de kunstuitleen nieuwe stijl uit betaald moeten worden' Kunstuitleen nieuwe stijl, want het ligt in de bedoeling van de commissie om de uit leen te integreren in De Waag. Een Centrum voor Beeldende Kunst moet dan het resultaat zijn. Woensdag avond bleek de raadscommis sie onderwijs, cultuur en emancipatie hiervan een warm voorstander te zijn. Het CDA en de VVD zetten wel vraagtekens bij de be reikbaarheid van de Kunst uitleen in de smalle Manden- makerssteeg. Mensen die hun kunstwerken per auto willen ophalen wordt het op die ma nier wel moeilijk gemaakt, was het argument. VVD- raadslid A. Geertsema zag kunstliefhebbers al op de fiets vertrekken, moeilijk ba lancerend met het stuur in de ene en een prachtig aquarel in de andere hand, „Het lijkt mij niet de bedoeling dat de werken geschonden weer te rugkomen". E. Kerckhoff, raadslid voor de PvdA, vond het een prachtig idee om De Waag en de Kunstuitleen midden in de binnenstad te laten sa menwerken. Zo wordt de drempel voor het grote pu bliek naar de moderne kunst steeds lager, betoogde zij. Dat De kunstuitleen an de Lammermarkt is te klein om alle kunst te kunnen opslaan. is ook een idee achter de ver huizing: nog meer mensen naar de kunstuitleen krijgen. Service Tijdens de commissieverga dering werd door Groen Links-raadslid R. van Schre ven nog een oplossing aange dragen voor de al dan niet vermeende slechte bereik baarheid van de uitleen op de nieuwe lokatie. Zij stelde voor een stadsdistributiecen trum voor de kunstwerken te maken, een idee dat door de' nieuwe wethouder Hennie Koek graag werd overgeno men. Voor haar heeft ver plaatsing van de uitleen de hoogste prioriteit en alle sug gesties om dat te realiseren zijn welkom. Volgens Bert Kienjet, beheerder van de Kunstuitleen, wordt al hard gewerkt aan èen dergelijk project. „De plannen voor zo'n thuisbezorgservice zijn al in een vergevorderd stadi um. De vraag is alleen nog of je een auto koopt of least". De puntjes moeten nog op de i worden gezet maar straks wordt het kunstliefhebbers in Leiden en omgeving nog gemakkelijker gemaakt om schilderijen, tekeningen en wat dies meer zij in huis te halen. Alleen het geld, of beter ge zegd: het gebrek daaraan, zou nog roet in het eten van de FOTO: WIM VAN NOORT commissie kunnen gooien. Er is geld, uit het potje 'nieuw beleid', nodig voor de huur van het nieuwe onderkomen de huidige panden zijn ge meentelijk eigendom en er moet personeel bij. Een gro tere taak vereist nu eenmaal meer mensen en volgens top ambtenaar Van der Ree is het met de personele bezet ting van de Kunstuitleen al net zo droevig gesteld als met de huisvesting. REEZE: „EXPERIMENT GESLAAGD' AN ZEUL Slechts vijfen- ■eidenaars hebben de informatie- >mst over de nieu- j onroerend- asting in het Gul- ies bezocht. „Een 93^ jpkomst, maar een /ol experiment", erde PvdA-wet- S. de Vreeze van desondanks na ze zegt tevreden te le opkomst. „We wis- wat we konden ver- het konden er 20 zijn Maar de mensen die stelden het op prijs, vreden met de infor- ze kregen en konden leke bezwaren uiten". hadden veel meer geholpen kunnen Gedurende de vijf uur dat zo'n twintig ambtena ren in het Gulden Vlies op met lange vragenlijsten uitge ruste Leidenaars wachtten, waren veel tafels leeg en wer den grote kannen koffie ge leegd om de tijd te doden. De reden voor de lage opkomst wijt De Vreeze aan het late moment waarop de bijeen komst werd „Het had veel eerder gemoe ten, direct na het versturen van de aanslagen. Er zaten nu maanden tussen". Verzet tegen de hoge aanslag voor de onroe- rend-goedbelasting is er in Leiden zeker. Het bedrag van de aanslag dat in vergelijking met vorig jaar 18 procent om hoog ging, heeft tot nog toe ruim 2.000 bezwaarschriften opgeleverd. W. Kruijskamp, hoofd van de afdeling belas tingen verwacht er nog veel meer, vooral van het bedrijfs leven omdat de bedrijven nog gedurende twee maanden be zwaarschriften kunnen indie nen. Maar ook van particuliere Leidenaars worden nog de no dige protesten verwacht. Natte vingerwerk Het aantal Leidenaars dat gis teren met politieke bezwaren kwam viel tegen de verwach ting in erg mee. Vier van de tot dusverre dertig Leidenaars die hun politieke bezwaren al eerder kenbaar hadden ge maakt, hadden aangekondigd naar het Gulden Vlies te zul len komen maar slechts twee kwamen er opdagen. Wel wer den gisteren opnieuw 16 be zwaren ingediend. Enkele Lei denaars werden doorverwezen naar de Rijksbelastingdienst om kwijtschelding te regelen. De vragen die werden gesteld spitsten zich vooral toe op de taxatie en de berekening van de hoogte van de aanslag. Dat losten de ambtenaren volgens De Vreeze goed op. „Er werd duidelijk gemaakt dat de on- roerend-goedbelasting geen .natte vinger werk is, niet al leen maar politiek. Er zit een filosofie achter". VVD-raadslid A. Geertsema had zich vooral gestoord aan de afwezigheid van veel politi ci in het Gulden Vlies. „Uit het oogpunt van sociale ver nieuwing en het aanhalen van de contacten met de burgers heel erg jammer". Maar nuttig vond hij de bijeenkomst wel. „Er is weer eens duidelijk ge maakt waarom de politiek geld nodig heeft, waarvoor het geld wordt gebruikt. Veel Lei denaars hebben het gevoel dat als zij iets willen het nooit kan en als de politiek iets wil, dat het altijd gebeurt". De voorlichtingsbijeenkomst wordt mogelijk volgend jaar herhaald en dan wellicht per wijk. Ook zal er meer en eerder uitgebreid aandacht worden besteed aan schriftelij ke informatie over de belas tingaanslag in de vorm van een folder of de belasting krant. MEER/LEIDEN gemeenten als Delft en Zoetermeer nadrukkelijker wor- >kken bij bestuurlijke lingen op regionaal, al en landelijk ni- de boodschap van de ddelgrote gemeenten tale samenwerking in tad' die gistermorgen in het Zoetermeerse stadhuis is overhandigd aan de staatsse cretaris van binnenlandse za ken D. de Graaff-Nauta. De politica van CDA-huize was één van de sprekers op het symposium 'Middelgrote ge meenten' dat werd gehouden vanwege het 25-jarige jubile um van de groeistad. Uit de nota blijkt dat de mid delgrote gemeenten zich mis kend voelen. Er wordt te veel aandacht besteed aan de grote vier steden. De opstellers schrijven dat de economische groei van de jaren tachtig gro tendeels is gerealiseerd in middelgrote steden. Verder hebben ze uitgerekend dat in de middelgrote plaatsen even veel bedrijfsterreinen zijn uit gegeven als in de (vier) grote steden. Zodra er echter wordt •gesproken over de (bestuurlij ke) toekomst van de Randstad staan steden als Leiden, Delft en Zoetermeer buitenspel. Met de kanttekening dat de schriftgeleerden er nog niet helemaal uit zijn, viel Uit de woorden van staatssecretaris De Graaff op te maken, dat ze de nota van de middelgrote gemeenten misplaatst vond. „U mag trots zijn op wat u heeft bereikt", zei de bewinds vrouwe. „Maar enige nuances waren wel op hun plaats ge weest. Bij voorbeeld: waaraan hebben de middelgrote ge meenten hun goede positie te danken? Juist, aan het rijksbe leid. Maar daar lees ik niets over. Het feit dat u zich sterk heeft kunnen maken, omdat in de afgelopen decennia alle problemen op de grote steden zijn afgewenteld, blijft ook on vermeld". Auto schept bromfietser VOORHOUT Een 18-jarige bromfietser uit Noordwijk is gistermiddag in Voorhout ge wond geraakt. Hij werd om kwart voor vijf op de Leidse- vaart ter hoogte van de KTS geschept door de auto van een 82-jarige plaatsgenoot. De au tomobilist wilde vanaf het KTS-terrein de Leidsevaart oprijden. Hij zag echter de van links komende bromfietser die op het fietspad reed, over het hoofd. De 18-jarige is met pijn- klachten aan de heup en de knie overgebracht naar het AZL in Leiden. Wegwijzer over zorg LEIDEN Informatie over de zorg voor verstandelijk ge handicapten in Leiden, de bol lenstreek en Alphen aan den Rijn en omgeving is bijeenge bracht in een brochure met de naam Wegwijzer. In dit boek werkje, dat is uitgegeven bij het Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg Noordelijk Zuid-Holland, wordt een over zicht gegeven van de moge lijkheden en bijbehorende adressen die er zijn op het ge bied van gezinsbegeleiding, dagbesteding, arbeid en wo nen. Ook vrijetijdsbesteding, sociale wetten en klachtenpro cedures komen aan bod. Bouwvakker valt van trap ALPHEN AAN DEN RIJN Een 41-jarige bouwvakker is gistermiddag vlak voor half drie van een trap gevallen bij de nieuwbouw van Fasson aan de Kepplerweg. De man liep daarbij hoofd- en rugletsel op. Hij moest worden overge bracht naar ziekenhuis Rijn- oord. De arbeidsinspectie heeft de zaak in onderzoek. 51 WONINGEN AAN ZIJLOEVER LEIDEN Het bouwplan voor 51 gestapelde wonin gen voor ouderen op het middengedeelte van de Zijloever lijkt niet veel te genstand van de bewoners van de Kooi te ondervin den. Alleen vinden enkele wijkbewoners het zeven verdiepingen hoge gedeel te van de drie gebouwen te hoog. De hoofdzakelijk oudere be langstellenden die gisteravond de zaal in buurthuis Mirt/Hon ken vulden om hun mening te geven over het bouwplan, dat in de volksmond als De Snor bekend staat, gaven te kennen graag in een flat te willen wo nen en zeker op zo'n mooie plaats als „op Zijloever". In het voorjaar was het eerste ontwerp voor de woningen af gekeurd. In de nieuwste plan nen is een middengebouw van vier woonlagen ontworpen met aan beide uiteinden twee torens van vijf en zeven ver diepingen. Alle 51 woningen, gebouwd in opdracht van wo- ningbouwvereninging De Een dracht, zijn huurwoningen van rond de 625 gulden per maand. Achter de flats is een jachtha ven gepland waar onder toe zicht kleine bootjes kunnen af meren. Dit onderdeel van het plan stond bloot aan kritiek van en kele buurtbewoners, 1 die het beleid van de gemeente ten aanzien van de bootjes in de Leidse wateren onbegrijpelijk vinden. „Al die mensen die prettige manier naar de Kooi- haven hebben gestuurd omdat ze niet langer overal meer met hun bootjes mochten liggen, zouden nu opeens wel weer in de Zijl mogen", vroeg één van de wijkbewoners zich af. De gemeentelijke ambtenaren R. Veldhuyzen van Zanten en D. Halfwerk legden uit dat de jachthaven slechts onder streng toezicht gaat functione ren en alleen toegankelijk wordt voor bootjes met een ge ringe diepgang. De damwand die geslagen is tussen de Zijl en de haven blijft intact, zij het iets verlaagd om kleine bootjes binnen te laten. Volgens de gemeente wegen de bezwaren die de jongere buurtbewoners eventueel te gen het bouwplan inbrengen niet op tegen het grote aantal mensen dat kan profiteren van de ideale kans om „op Zij loever" te wonen. Vandaag wordt de bouwvergunning aangevraagd, zodat de eerste paal wellicht al in november de grond in kan. De verwach ting is dat de belangstelling voor het hoogste gedeelte- van de bouw, de toren met zeven woonlagen, het grootst zal zijn vanwege het prachtige uitzicht op de Zijl. LEIDEN D66 in de Leidse gemeenteraad is boos dat de notitie over de nieuwe slui tingstijden voor de horeca niet eerst is besproken in de raad. De fractie eist daarom dat de nota eerst in de betrokken commissies, algemene bestuur lijke aangelegenheden en mi lieu, wordt behandeld. „De volgorde die is aangehouden vinden we nogal verkeerd", aldus fractievoorzitter P. Lan- genberg. „Dit nieuwe beleid zou eerst door de gemeente raad moeten worden vastge steld voordat het door het col lege aan de horeac-onderne- mers wordt De fractie verwijt het college gebrek aan inspraak bij de vaststelling van de notitie. In een brief aan het college ver zoekt zij daarom de informa tiemiddag voor de horeca, die dinsdag zou worden gehouden, af te gelasten. Hoewel de par tijen de notitie nog niet heb ben ontvangen vindt D66 het nieuwe sluitingstijdenbeleid 'op het eerste gezicht nogal streng'. „Wij zijn altijd voor stander geweest van het losla ten van sluitingstijden maar hebben ons bij de uitslag van het referendum moeten neer leggen. Met de onveranderde sluitingstijden voor cafés heb ben we dan ook niet veel moeite. De regels die daarente gen voor terrassen zouden moeten gaan gelden, zijn be slist te strikt". Een ander min punt zijn de geluidsnormen waaraan horeca-ondernemers zich zullen moeten houden. Langenberg: „Die zijn al vast gesteld voordat de rijksnor men terwijl daarvoor nog niet eens rijksnormen zijn opge steld". fijt»»**' J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: Adres: 1 j Postcode/plaats:j I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar .1 Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ I II iiiiiimiaiiiumnuii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13