„Ik wil dat men mij neemt zoals ik ben" GESLAAGD KUNST/RTV CcidócSouA/irit VRIJDAG 14 JUNI 1991 PAGlWI Acties rond theaterfestival AMSTERDAM ACT UP! Amsterdam, een pressiegroep die de „zere plekken" van het Ne derlandse aids-beleid wil blootleggen, zal actie voeren bij de opening van het Internationale Theaterschoolfestival op 17 juni bij theater De Brakke Grond in Amsterdam. De groep roept op tot een boycot van de produkten van ae sponsor van het festival, Philip Morris. Reden voor de boycot is de financiële steun die Philip Morris aan de Amerikaanse senator Jesse Helms heeft gegeven tijdens zijn verkiezings strijd. Helms zou volgens de actiegroep verant woordelijk zijn voor de in Amerika verplichte test van immigranten op het HIV-virus. De Amerikaanse groep ACT UP! Washington stop te vorig jaar met de boycot van Philip Morris nadat het concern had beloofd drie miljoen dol lar aan AIDS-projecten te schenken. Het Inter nationale Theaterschoolfestival, dat door D66- voorman Van Mierlo wordt geopend, duurt tot en met 17 juni. Benefietconcert voor studenten bonden in Zuid-Afrika AMSTERDAM Een groot aantal Nederlandse jongerenorganisa ties, studentenbonden en anti-apartheidsgroeperingen organiseert een groot benefietconcert om het samengaan van de witte en zwar te studentenvakbonden in juli in Zuid-Afrika te vieren. Het concert, met medewerking van onder anderen Freek de Jonge en Hans Dulfer, wordt op zondag 16 juni in de sleep-in in Amster dam gehouden. Volgens de organisatoren vormen de witte National Union of South African Students (NUSAS) en de zwarte South Af rican National Student Congress (SANSCO) na de fusie de grootste niet-raciale studentenorganisatie van het land. De feestelijke dag wordt georganiseerd door onder meer het Komitee Zuidelijk Afri ka, de AABN, de Jonge Democraten, Jonge Socialistenen de FNV- jongeren. Een lid van het college van b en w van Amsterdam neemt op 16 juni een doek in ontvangst dat op de Dam door pas santen is geschilderd ter gelegenheid van de Soweto-herdenking. De optredens worden op 16 juni afgewisseld met interviews met een vertegenwoordiger van SANSCO. 'Zendgemachtigden moeten dominante positie kwijt' NIJMEGEN De patstelling in de publieke omroep moet worden doorbroken door een systeem van concessies in te voeren en het huidige van zendmachti gingen af te schaffen. Deze overschakeling kan door alle zendgemachtigden hun rechten te ontnemen en vervolgens selectief en onder voorwaarden uit te geven naar het huidige aantal zenders, drie voor televisie en vijf voor radio. Dit pleidooi werd vandaag gehouden door dr. Kees van der Haak tijdens zijn inaugurele rede aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Van der Haak (hoofd van de directie Omroepzaken bij de NOS) aanvaardde het ambt van bij zonder hoogleraar in de praktijk van het mediabeleid. In het concessiestelsel per net zal tevoren het programmatische karakter moeten worden vastgesteld door de overheid, op voorstel van de NOS. Bij de eerste concessieverlening zouden combinaties waarin bestaande omroeporgani saties deelnemen de voorkeur moeten krijgen. Het vernieuwingsproces van de publieke omroep wordt naar zijn mening gehin derd door de tè sterke positie van het grote aantal zendgemachtigden. Die zal minister D'Ancona ook parten spelen als zij TROS en Veronica op haar voor waarden uit het publieke bestel wil laten vertrekken. Zoals ook onlangs de nieuwe zenderindeling geblokkeerd werd doordat AVRO, KRO en NCRV zich beriepen op hun geliike rechten ten aanzien van TROS, Veronica en VARA, die meer zendtijd dreigaen te krijgen. Kees Holierhoek erelid VvL AMSTERDAM De schrijver Kees Holier hoek is benoemd tot erelid van de Vereni ging van Letterkundi gen (VvL). De auteurs- vereniging heeft hem het erelidmaatschap verleend vanwege zijn uitzonderlijke verdien sten voor de verbete ring van de economi sche en sociale positie van Nederlandse schrij vers en vertalers. Ho lierhoek is het enige erelid van de VvL. Picasso's gestolen Zwitserse galerie ZURICH Twee schilj van Picasso, 'Zittende i 'De Christus van Montl zijn gestolen uit een galerie! Zwitserse Zurich. De beid/ ken vertegenwoordigen») waarde van circa 80 miljo den. De schilderijen zijn d middag al uit de kunsthal j nomen, maar de diefstal wl de volgende dag ontdel werken zijn respectievelf 1903 en 1904 gemaakt en a latief klein, 58 op 36 en 3fl centimeter. Volgens de 1 werd de galeriehouder d door twee mannen afgeleiJ door een derde er met dep so's vandoor kon gaan. Dansers worden structureel onderbetaald AMSTERDAM Neder landse dansers verdienen in vergelijking tot dansdo- centen en andere Neder landse podiumkunstenaars als acteurs en musici, ge middeld 43 procent min der. Ten opzichte van dansers in andere Europe se landen blijken de Ne derlandse dansers gemid deld 33 procent minder te verdienen. Dat blijkt uit het onderzoek 'Dansen voor je leven' van Da nielle Mol, die de resultaten gisteren overhandigde aan de directeur-generaal culturele zaken van wvc. Die kondigde aan het onderwerp binnenkort bij het ministerie van sociale zaken te zullen aankaarten. Aanleiding voor het onder zoek, dat werd uitgevoerd in opdracht van het Directie Overleg Dansgezelschappen, het Nederlands Dans Theater, de Kunstenbond FNV en het Nederlands Instituut voor de Dans, was het vermoeden van de dansers dat ze structureel worden onderbetaald. Die in druk lijkt bevestigd. Overigens verdienen dansers bij ad-hoc gezelschappen nog eens 32 procent minder dan hun collega's bij structureel gesubsidieerde gezelschappen als het Nederlands Dans Thea ter, Scapino en het Nationale Ballet. Als die salarissen ge lijkgeschakeld zouden worden, moeten de salariskosten 200 procent stijgen, aldus het on derzoek. Ook blijkt dat alle dansers langer werken dan de periode waarover salaris is be taald. De „schrikbarend grote" ach terstand achten de opdrachtge vers van de onderzoeken abso luut onaanvaardbaar. De ach terstand is volgens hen ook niet te rechtvaardigen, gezien het feit dat het dansvak in vergelijking tot andere podi umkunsten fysiek en mentaal minstens zo zwaar is. De tech- nisch-fysieke eisen die aan de dansers worden gesteld, ver hogen ook het risico op blij vende arbeidsongeschiktheid. Ook wijzen ze op het intensie ve en onregelmatige karakter van het dansvak met een offi ciële werkweek van 44 uur, waardoor het voor de dansers niet mogelijk is elders extra inkomsten te verwerven. De Kunstenbond FNV heeft gisteren in een eerste reactie aangekondigd geen enkel ac tiemiddel uit te sluiten om de salarisachterstand in de dans- wereld te verbeteren. „In de branche hoeven we nu nie mand meer te overtuigen van de salarisachterstand, daarom zal de vakbond zich samen met de werkgevers richten op de rijksoverheid", zo laat een woordvoerder weten. HAAGSE SOPRAAN MIRANDA VAN KRALINGEN NEEMT DEEL AAN 'SINGER OF THE WORLD'-COMPETITIE De Haagse sopraan Miranda van Kralingen is uit gekozen om Nederland te vertegenwoordigen bij het befaamde vocalistenconcours 'Singer of the World' in Cardiff, Wales. Dit jaarlijkse concours, dat dit jaar wordt gehouden van 16 tot en met 22 juni, dankt de internationale bekendheid vooral aan het feit dat de BBC-televisie alle evenemen ten van de competitie verslaat. De deelnemers worden uitgekozen door de omroep-instanties van hun land, in het geval van Miranda van Kra lingen is het de NOS die haar aandeel recht streeks zal uitzenden. DEN HAAG Miranda van Kralingen be schouwt haar verkiezing voor het Cardiff-festival als een eindpunt en een start. „Een eindpunt om dat ik het gevoel heb dat ik een tijdvak afsluit", aldus de zangeres die na haar eindexamen aan het Amsterdamse Sweelinck Conservatorium (zij slaagde cum laude) in vier jaar tijd een blik semcarrière maakte. „Maar Cardiff betekent voor mij tevens een start omdat ik na een periode van bezinning nu weet, dat ik terug wil naar de puurheid van het zingen vanuit mezelf. Ik heb mij inmiddels losgemaakt van uiterlijkheden. Tot nu toe verliep mijn carrière niet echt snel, maar het was alles wel veel, met veel belangrij ke concerten. Toch kreeg ik langzamerhand het gevoel dat ik een soort raspaard was dat moest rennen en hinne- ken zoals anderen dat wil den, zoals anderen mij dat voorschreven. Zo van: ,Je moét zingen, je moet zó je techniek gebruiken, je moet dié partij uitvoeren, je moet zó je hand houden, je moet dit en je moet dat'. Iedereen heeft natuurlijk het beste met je voor, daar ga ik ten minste vanuit, maar iedereen bemoeit zich ook met je. Op den duur sta je zo verkrampt te zingen, dat je niet meer aan muziek maken toekomt. Je staat alleen maar te den ken van: ,Hou ik m'n mond in de goede stand, ben ik goed opgemaakt, zit m'n jurk goed?'." „In de afgelopen vier jaar ben ik nadrukkelijk gecon fronteerd met buitenkanten. De mensen zadelen je op met hun eigen dingen van de mu ziek en je krijgt op die ma nier een hele hoop ballast waar je niet om gevraagd hebt. Je wordt plotseling be kend, ook door de Schwarz- kopf-cursus, iedereen zegt dat je er op de televisie zo goed uitziet, dat je altijd mooie kleren aan hebt, maar door veel mensen wordt voorbijgegaan aan dat waar het uiteindelijk om gaat: het uitvoeren van muziek. De zo genaamde 'personal manager' die ik destijds had vergat dat helaas ook. Ik kreeg van hem niet de begeleiding die ik verwachtte, niet als mens en niet als zangeres. Maar juist dit concours drukt me met m'n neus op het feit, dat het gaat om de muziek en om de muziek alleen'. Vogel Op haar veertiende zong Mi randa als lid van een katho liek kerkkoor liederen van Huub Oosterhuis en er werd door dat koor ook aan caba ret gedaan. Ze stortte zich vervolgens in de amuse- ments-jazz en zong op haar achttiende jaar jazz in Parijs. Miranda: „Dat was heerlijk, niet alleen omdat jazz de mu ziek van mijn hart is en je de teksten vol gevoelens en emoties kan uitdragen, maar juist om de vrijheid, om de blijheid. Het is het gevoel van de blije amateur, de ama teur in de zin van de blije muziekliefhebber". Op advies en aandringen van haar zus Will en zwager Eric Schneider, de bekende ac teurs, ging zij naar het con servatorium, sloeg daar een lesjaar over, deed examen en werd ontdekt. Miranda: „Ik kreeg het steeds benauwder, ik raakte die blijheid kwijt. Ik werd geconfronteerd met tal van uiterlijken. Het was alsof de fladderende vogel uitdaging van: hoe ver bi met mezelf gekomen, mens en als zangeres, om is dat concours vooi een eindpunt én een ni begin". Veel musici beweren recensies te lezen, Mira van Kralingen „verslii geen recensies maar zij »0' ze wel. „Recensies kun t 1 Miranda van Kralingen: „Ik wil terug naar de vrijheid van het zingen zoals ik die vroeger gekend heb". foto: milan konvalinka die ik was in een fraai ver gulde kooi werd gestopt. Die kooi, door anderen gemaakt, wordt dan steeds groter en dat vogeltje steeds kleiner. Niemand weet meer dat die kooi voor die vogel is ge maakt. Die vogel wordt om ringd door buitenkanten. Wat ik nu aan het doen ben is de tralies van de kooi steeds dunner maken zodat die vogel weer vrij wordt. Het doet me denken aan het sprookje van de Chinese kei zer en de nachtegaal. De kei zer heeft een nep- nachtegaal die hij moet opwinden met een sleuteltje, maar dat beest doet niets. De keizer wordt steeds zieker en zieker, totdat op een avond een echte nach tegaal op een tak gaat zitten. Die nachtegaal zingt puur en vult de hele ruimte met zijn klanken. Maar.die vogel is dan ook vrij. Als de keizer beveelt: ,Je moét in mijn kei zerrijk blijven, je moét voor me zingen dan zegt de nach tegaal: ,Ik móet niets. Ik kom af en toe terug en wil graag voor U zingen, maar niet als het moet. Ik doe het uit eigen vrije wil en dan zal ik Uw hele land vullen met mijn ge zang, maar niet bij U op het nachtkastje'. Hij gebruikt zijn vleugels, vliegt zijn eigen vrije vlucht en kan daarom met zijn hele hart en zijn hele ziel zingen". „Natuurlijk weet je als zange res, dat je op een bepaalde manier klassieke muziek moet zingen, dat je daar een bepaalde techniek voor nodig hebt zoals je techniek nodig hebt om piano te spelen of om aan een auto te sleutelen. Zonder die techniek kan je niet zingen. Dat is geen vrij heidsbeperking maar een verrijking. Een vogel weet dat hij een bepaald traject moet vliegen, dat hij een rou te moet volgen zodat hij vei lig thuis komt. Dót gevoel krijg ik langzamerhand te-, rug. Ik ben met een gouden draad aan mijn techniek ver bonden, maar ik wil terug naar de vrijheid van het zin gen zoals ik die vroeger ge kend heb. Dat dank ik naast mijn doorzettingsvermogen aan mijn vriend Tjitte die ik al tien jaar ken, aan goede vrienden en ook aan mijn nieuwe manager Marianne Herzberger". „Cardiff is voor mij een idea le confrontatie met het nieu we gevoel. De uitdaging van Cardiff is niet in de eerste plaats het winnen, het is de Zij. eens te zijn met een maar ik kan een mening respecteren. Het is echter zo, dat ik zelf mijn e waarde bepaal. Er zijn voorbeeld mensen die be ren, dat een jonge zang onvoldoende inlevings mogen en levenservaring zit om de 'Vier letzte Lie j van Richard Strauss te ln^ nen zingen. Maar dat hh toch niets met leeftijd te j ken? Iemand met een ou< stem hoeft toch per defir niet meer diepgang stem te hebben dan gere zangeres? Een jon; stem kan toch ook iets te tellen hebben, ook een jc,( zangeres kan immers inlevingsvermogen en venservaring beschikken staat toch ook nergens j( schreven: 'Gedraag je afs^ delijk en als een diva'. Ik eens tegen iemand gez ,Als ik op het podium sta heb ik het gevoel dai naakt sta, met al m'n ze heden en onzekerheden', reactie was: ,Jij moest toe nodig zingen en het pub wilde je toch zo nodig ho dus staan jullie quitte'. „Ik wil dat men mij ne zoals ik ben, zonder glam Niet de zangeres met alle trucjes. Natuurlijk hoort een mooie jurk bij, dat is eenmaal een onderdeel hét vak. Ik geloof in zijn niet in worden. Eén van vrienden zei eens: ,Je heb allures van een ster maa hebt geen ster-allures' o daar was ik bijzonder gel WIJ kig mee'. Na haar verkiezing voor diff kreeg Miranda van lingen negatieve en posil reacties. Een enkeling ,Wat moet jij daar nu do velen waren enthousiast, randa: „Ik ken de achterk iéii Met die negatieve reacties end ik niet. Wat de mensen gen is hun en niet mijn bleem. Het winnen van concours staat wezenlijk van mij af. Ik ben in ne' ven nooit een echte winifj? geweest, maar natuurlijk ik het wel heel leuk vin om in de finale te komen ieg LEIDEN OMGEVING Brood/banket - banket - koken/ser veren: Roy Barnhoorn, Stephanie Berg, Monique Berg, Bart Blokker, Erie Boeljenga, Dionyslus van den Bogaard, Dennis Borghols, Serge Co- zijn. Ferry van Dam, Tim van Dongen, Llsette Duivenvoorde, Richard van Dijk, Edo van den Enden, Nlcoline Fase, Ahmed Guizonl, Arjan GuIJt, Gerjan 't Hart, Diana Heemskerk, Ru ben Hendriks, Steven Hoogenboom, Peter Huijts, Marc Irik, Stefan Kellner, Harrij van Kesteren, Franklin Kluts, Amber Koning, Simone van der Kooy, Anne-Marle Langeveld, Astrld Leljer- weert, Inge van der Linden, Richard van der Linden, Matthijs Maat, Sjaak van der Meer, Roland van der Meer, Carola van der Meer, Carlo Mldirl, Raymond Nagtegaal, Monique Neder- stlgt, Natascha Nederveld, Raymond Otte, Mark Paardekooper, Michel Parlevliet, Ramon Pompe, Annette Post, Erik Pronk, Jaap Ravensber- gen, Fabian Rodewijk, Erik Romeljn, Walter van Rooyen, Peter Rijnsbur ger, Niels Schavemaker, Robert Slob be, Stefan Slobbe, Edwin Sollle, Ro nald Stam, Fred van Steijn, Arjan Tetteroo, Michael Timan, Erwin Tols- ma. Jim Vermeer, Remco Vis, Edwin van der Voort, MartIJn Warmerdam, Bernle van Werkhoven, Rik van Wet ten. Jop van Wezel, Willy de Wit Hout afdeling: Leon van den Berg, Frank van den Berg, Helko Bertram. Marcel Dufour, Erik Hoogervorst, Ralf Horsman, Patrick Jelierse, Robbert Knljnenburg, Sebastlaan van der Krogt, Marco van der Linden, Patrick Morlts, Stefano Romijn, Willem van Tilburg, Ron Vlieland, Robert Zwets loot Elektro afdeling: Armand Bakker, Marty van den Barselaar. Erik Jan Bouwmeester, Louis Brussee, Robert Caspers, Robert Chattelain, Maurits van Drunen, Dirk van Duljvenbode, Ronald Eekhof, Rudy Goppel, Jeroen Grimbergen, David de Haas, Sander van der Hulst, Martjal Kamphorst, John Komen, Walter van der Linden, Henk Noort, Marc van den Nouland, Dennis Ooms, John van Oosten, Frank van der Plas, Boudewljn Pom pe, Remco van Ravesteljn, Rob Re- wijk, Alex Romijn, Ties Rotteveel, NIc van Rij, Mark Schakenbos, Rutger Smeltink, Arjan Smith, Dennis Steen voorden, Henno Stikkelorum, Jeroen Verveld, Erwin Vrijburg, Jan Dirk van Vuurde, Ben Warmerdam, Peter Woesthoff, Johnny Wljts, Roeland Zwetsloot Metaal afdeling: Jacky Bax. Pieter Berg Arco Bette, Barry Boekei, Je roen Filippo, Ronald van der Geer, Arjan Hermans, Andrè Klelnhout, Erlk-Jan Kleverlaan, Patrick Koster, Armin Kruithof, Michel Monster, Er win Noya, Angso Ouwehand, Berry Ouwehand, Johan Padding, Patrick Plug, Ralph Schippers, Steven Slin gerland. Marc Streng, Eric van Til burg, Joost Turenhout, Manuel Vink, Pieter van der Voet, Jacco van Weer- en, Joy Winkels, Marco Zonneveld. Chr. Scholengemeenschap voor Beroepsonderwijs Bos- park, Alphen aan den Rijn Motorvoertuigen-techniek Ronald den Blanken. Jacques van Es, Bobby Colijn, Edwin v.d. Meijden, Corne Boerefljn, Jürgen van Gils, Jaap Stekelenburg, Jeroen van Leeu wen, Ramon van Velzen, Bastiaan Bax, Hans van Frankfoort, Henk van der Laken, Mohamed Achbari, Ger- ben Post, Michel Lanser, Peter Tle- lenburg, Erik v.d. Voorst, Marco Kerkvliet. Edwin Rijsdam, Walter Hui- zer, Robbert van Velzen. Ferry Maas, Rob Bootsma. Consumptieve-techniek: diff. brood/ banket Menno Versteeg, Rene Vermeij, Bian- ca van den Haak, Marco van der Wel, Ashley Mallekhadien, Marco Both, Ron van der Voorst, Remco Zeilstra, Rob de Jong. Elektrotechniek Martien Voorsluijs, Thierry Hooze- mans, Marco van der Ham, Matthijs van Gaaien, Ramon Hermans, Bram Hijdra, Gerwin Vos, Remco Hofman, An Shun Lin, Tuan Tran, Hans Mole naar, Dennis van den Heuvel, Marco van der Ploeg, Patrick Heer, Edwin de Heij, Bengt Rook, Theo van der Molen, Ebert Zeilstra, Rick van Hoff, Martin Overvllet, Michael Hijdra, Ah med Elyahyaul, Ronnie Bouman, Frank van der Meulen, Andre Jansen, Wilfred Verkerk, Arnold den Braber, Richard Opdam. Bouwtechniek: diff. meubelmaker René van der Put, Ron van Veen, Als- sa Lassgaa, Erik Romijn, Corne van der Knijff, John Warmerdam, Cor van der Zwan, Jonnie Rijnbeek, Martin Jesayes, Jacco de Bruin, Bas de Ko ning. Consumptieve techniek: diff. kok/ Andre Linting, Erwin Romeyn, Jeroen Voorduin, Carla van Hoof, Jacqueline de Goelj, Erwin Troost, Natasja Broeckaert, Renzo van de Berg. LEAO kantoor Asha Binda, Frits van den Heuvel. Ta- mira Hogervorst, Robin Britsemmer, Wendy Bosman, Sander Lentlng, Es ther van der Laken, Simone Schellln- gerhout, Snjezana Salatovic, Ferry Blijleven, Raymond Krol, Leon Harms. Daniël van Koert, Karin Wulffelé, Ri chard van der Dussen, Vanessa Spruijt. LEAO verkoop Jochum van der Kooij, Petra de Graaf, Patricia Wolswijk, Belinda van Harselaar, Bianca Verkerk, Jarno Ro mijn, Ronald van den Berg, Hans van Rijn, Heidi de Vreede, Elsellna Joha, Richard Cordes. Mechan iache-techn iek Hans Hoogendoorn, Endymion Tame- rus, David Schoenmaker, Emlel Bru- ning, Jeroen Krouwers, Valentijn de Bruijn, Marcel Kapteyn, Meivin Ka- balt, Jeffrey Zeilstra, Ron Tomeij, Johnnie Turk, Peter van der Haven, Martin Pesurnay, Jochem Scheffer, Ismail Aydin, Sander Scheerman, Wij nand kool, Robert de Rijk, Arjan van der Maat, Robert Verkade, Jean Piër- re Reinders, Jeroen Hulsbergen, Ka- rim Kalai, Ben van EIJk, Ronald Zuid- am, Arie Verkerk, Marco Pieterse, Ivo Flierman, Ramon van den Vis, Frank Bulk, Albert Duijvelaar. Bouwtechniek: diff. metselen John den Houdijker, Dennis Zuydam, Johan Sinon, Tom Schuurman, Aron Textiel verwerkende beroepen Najat Kallls, Sonja van Leeuwen, Gul- sum Yenel, Fatiha Nairi. Verzorgende beroepen Petra den Blanken, Kirsten Scheun- hage, Bianca Vermeulen, Saskia Qua- ndt, Angeline Ahles, Tanja Kleijn, Wil- ma Goedhart, Amanda van Mook, Marsha Akkersmans, Miranda Mens, Nurya Voorsluis, Mieke Bos, Tessa Heinen, Karin v.d. Aar, Soraya Wilde man, Joyce Schipper, Monique Mar- sè. Anja Melis, Esther Hoogerbrugge, Lisa Goss, Saskia Gröschke, Wéndy de Jong, Gea Klok, Sandra Roden burg, Carola Blaauw. Bouwtechniek: diff. timmeren Rob van Eijk, Rob van Beek, William Eikerbout, Erik Ahles, Marco van den Oord, Richard Tijsterman, Remco v.d. Ploeg, Devy van Veen, Mustapha Rabhioui, Erwin de Pater, Jef Groen, Jurgen Finkenflügel, Marco Bakker. Daniël Möllers, Arjan van Montfoort, Frank van der Velde, Rob Wijfje, Cor- stiaan Ripping. Textielverwerkende beroepen Cindy Ruiter, Natalie Lle-A-Tjam, Eh- liman Akin, Manon van der Haven, Robert Tamboer, Christa Jansen, Co- linda van 't Kruis, Rocco van der Werff, Nicoline Wijfje. Christian Tam- minga, Anja Blijleven, Catelljne van der Vlis. Verzorgende beroepen Sharine Pieters, Thamara Meerbeek, Susan van Groningen, Vincent Pe ters, Danielle de Jonge, Marjon van der Leede, Annette Rijlaarsdam, Bi anca v.d. Hulst, Astrld Janssen, Maai ke Krap, Shakeeta Ramsaran, Tessa van der Laken. Extra leerjaar 5C Danny van der Maden, Tom Water man, Ronald Bakker, Floor van Dol- der, Robbert Bink, Richard Treur, Ro bert Derksen, Joost van Haaster, Glenn van Steenis, Alexander den Hertog, Marco Keljzer, Marco Ver vers, Elco van Zanten. Extra leerjaar C-niveau Consumptieve techniek: diff. kok/ Ed Ruben, Mick Boogerd, Robert van Wijk, Robert Vreeswijk, Hanno Brou- Scholengemeenschap De Nieuwe Cope - Nieuwkoop MAVO: Donna Aartman, Louise Aart man, Daniël den Beer, Marijke v.d. Berg, Anja den Blanken, Erica van Engelen, Rutger van Est, Esther Has- sing, Edwin Hoogenboom, Rogier Hoogenboom. Jacqueline Hooger vorst, John Hoogervorst, Sandra v.d. Hoorn, Patrick Immerzeel, Saskia de Jong, Leontlne Kas, Tlne Kempenaar, Maaike van Kessel, Hendrik-Jan Koe- leman, Simone van Koert, Petra de Lange. Hanneke van der Lee, Arnold van der Lee, Nathalie Lellveld, Hugo Letschert, Bianca Lleverse, Mirjam Lutgendorff, Samantha van Maanen, Jordan v.d. Meer, Allee Molenaar, Angela Mur, Nathalie Rietveld, Michel de Rijk, Ron van Smoorenburg. Rem co Snier. Mathieu van Soeren, Yvon ne Speet. Barbara Veenboer, Shirley Veenswijk, Petra Verhoeff, Jordl Vijf hulzen, Joke van Vliet, Thomas van Vliet, Wendy Volgerlng, Sebastlaan de Vries. Marion Wassenburg. LHNO: Zoulikha Bahrl, Sophia de Boer, Kim Bouwmeester. Renate van Capel, Bianca de Haan, Wendy v.d. Heiligenberg, Sleta Hoekstra, Hakima Kallache, Angelique Kuljf, Hlnda Laamouri, Esther de Lange. Tanja Liebeton, Frauke v.d. Meer, Saskia Mossel, Ineke Pater, Angelique Ple- tersen, Sylvia Pluim, Margo Schutter, Diana Slotboom, Christina Smits, Pa tricia v.d. Voort, Renata Wahle, An drea Walraven, Ellen v.d. Weijden, Cindy van Wieringen, Sylvia Wijfje. Christelijke MAVO de Dwarswetering, Leiderdorp Corine Anker; Beata Anker; Astra Blekram; Leontine Bleichrodt; Isabella Bousle; Sandor van Donzel; Dennis van Doorn; Saskia Elstak; Debby van Es; Ruben de Faber; Robert Gelauff; Vincent Glasbergen; Petra de Groot; Sjors van Gulik; Sven Hamerling; Si mone v.d. Heeden; Tjeerd den Hol lander; Marloes Honsbeek; Marianne v.d. Hoven; Sidney Hulskamp; Tama ra Immink; Danielle Jansen; Ellls Jautze; Mischa van der Kaai; Erwin de Koning; Jeroen Koppen; Robert Kroesemeijer; Koen Kuiper; Marlon van Leeuwen; Patricia Lelieveld; Ray mond Linnartz; Martin Meester; Theo v.d. Mey; Eric Mooren; Rinse v.d. Ou- weelen; Fred van Panhuis; Karin v.d. Poel; Menno Poots; Sylvia Rasser; Alexander Redel; Jeroen Rotteveel; Barbara Schlieker; Anouschka Schroef; Charity Schutte; Dennis Soet; Christiaan van Splunter; Sabine Spruijtenburg; Bastiaan Stierum; Tan ja van der Veen; Marieke van de Ven; Maartje v.d. Ven; Marcel Volwater; Koen Vons; Petra Voordouw; Claudia Witteman; Mariska van Zegveld. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Unie BLHP wil actie bij Volvo C HELMOND Leden van de Unie BLHP willen bij het \^0Ql kantoor van Volvo Car in Helmond op korte termijn actie kef voeren. Niet om zich te verzetten tegen de voorgenomen r( erti nisatie waardoor 1200 banen verdwiinen, maar ter onde ning van de raad van bestuur, aldus bestuurder G. van 0 de Unie BLHP. De Unie BLHP is bang dat Volvo Zwed)( termijn de verantwoordelijkheid voor de commerciële af< naar zich toe wil trekken. Volgens de Unie is dat niet goe< Volvo Car, omdat de nadruk dan te veel zal komen te ligg de verkoop van Zweedse produkten. „Zweden hangt als ee gier boven Volvo Car. MAAK EPILEPSIE NIET ERGEÈ DAN HET WERKELIJK IS T,i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10