Sollicitatieclub groot succes tcidócSomont^ M Raadsdebat over export van afval naar Polen Woontoren misschien toch lager STAD OMGEVING/SPORT/RTV Hoop gloort voor streekmuziekschool i i Subsidie voor restauratie Stadsgehoorzaal onzeker Goed op tijd £eïd^0outmit DONDERDAG 13 JUNI 1991 PAGINA 9 Jdstichting aan irskerkgracht De Pieterskerkgracht in Leiden is d vroeg aan een grote straatbrand nadat een van de daar geparkeerd ito's in brand was gestoken. De auto i lichterlaaie toen een toevallige pas- ®rs; uur om half zes vanmorgen ontdek- f lenden probeerden het vuur met een II er te doven, maar ze hadden de hulp i andweer nodig om dat karwei te kla- nderzoek bleek dat onder de auto die itgebrande auto stond, een jerrycan 'J ine was gelegd. Onder twee weer ;hi geparkeerde auto's bleken kannen In te staan. Het vuur had echter geen en ook deze auto's in lichterlaaie te el liepen ze door de grote hitte lak- 'h,i De aanstichter van de brand is LEIDEN De muziek school Leiden en om streken heeft een aardi ge leerlingenwinst ge boekt en lijkt betere tij den tegemoet te gaan. Maar de financiële lap pendeken waarmee per soneel en leerlingen door de eigenaren de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar worden toegedekt, blijft gaten vertonen. Voorschoten en Oegstgeest willen nog geen harde toe zeggingen doen ondanks de positieve geluiden van inte rim-directeur D. Tesselaar. De hoogte van de subsidie die het viertal gemeenten jaarlijks aan de muziek school uitkeert staat voor Oegstgeest en Voorschoten nog steeds niet vast. Beide gemeenten beraden zich op een forse afslanking en overwegen zelfs helemaal uit de school te stappen. De hoge kosten van de muziek school gaan hen te ver. De geruststellende ontwikkelin gen van de laatste maanden bieden hen vooralsnog on voldoende zekerheid dat de school daadwerkelijk een betere en dus betaalbare toe komst tegemoet gaat. Het is om die reden dat beide ge meenten ook weigeren een full-time administrateur bij de school in dienst te nemen. De huidige tijdelijke admini strateur kost echter juist door zijn tijdelijke aanstel ling handenvol geld. Ook het aantrekken van een nieuwe directeur is onzeker. Tesselaar heeft al eerder te kennen gegeven per 1 juli op te stappen en niet op dat be sluit te willen terugkomen. Snelle Katwijker levert zijn auto in LEIDEN Een 41-jarige inwo ner van Katwijk heeft vanmor gen vroeg zijn auto vrijwillig op het politiebureau aan de Lange- gracht ingeleverd. De man was even tevoren aangehouden om dat hij met een snelheid van 113 kilometer per uur over de Wil lem de Zwijgerlaan in Leiden raasde. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. De man bleek de auto bovendien niet verzekerd te hebben. De auto is ondanks de forse snelheidsovertreding niet in beslag genomen en wordt terug gegeven als er een verzekering is afgesloten. Politie houdt daders van mishandeling aan LEIDEN Twee jongens uit Leiden van 18 en 19 jaar oud zijn gisteren aangehouden van wege het in elkaar slaan van een 21-jarige plaatsgenoot afge lopen weekeinde. De daders, die deel uitmaakten van een groepje van acht, sloegen en schopten zondag de Leidenaar en twee vrienden in de Koorn- brugsteeg in elkaar en bedreig den hen na de vechtpartij met een kapotte bierfles opnieuw toen zij elkaar weer ontmoetten in de Ir. Driessenstraat. Het slachtoffer zag het tweetal lo pen in de Vrouwensteeg en waarschuwde de politie. Onderzoeker steunt commissie-Engwirda ALPHEN AAN DEN RIJN De commis sie-Engwirda wordt in haar onderzoek naar de rol van de gemeente Alphen bij de gifstort in de Coupépolder ondersteund door G. van Gils van het Bureau Beleids onderzoek en Advies uit Leiden. Dat zei secretaris D. Passchier vanmorgen. Van Gils is nu bezig met het doornemen van de dossiers. ,,Hij gaat de thema's van zo'n 'zaak onderzoeken en formuleren en de aandachtspunten naar voren halen", aldus Passchier. Passchier verwacht medio vol gende week zijn voorstelvoor een werk- aanpad aan de commissieleden te kunnen sturen. Het voorstel komt vervolgens 24 juni ter sprake. ïer jar i KATSMAN [)EN/REGIO Na een jaar te hebben aaid, mag de sollici- :lub van de arbeids- aus Leiden, Alphen den Rijn en Lisse ze- een succes worden emd. Vanmiddag de club dan ook de honderdste .vinder is een feit. eventien weken sol- iren lukte het de lidate, een afgestu- d Arabiste, om aan werk te komen als werkster arbeids- itinformatie. ken. De succesformule van de club is volgens Evien Tjabbes, die samen met Ju dith Driece de groepen bege leidt en traint, simpel. „De mensen die zich bij ons aan melden, hebben al een half jaar ingeschreven gestaan bij het Arbeidsbureau. Ze be heersen het Nederlands in redelijke mate, en zijn tussen de 20 en 50 jaar. De opleidin gen variëren van LBO tot academisch niveau. Ze vol gen drie weken lang gedu rende vier dagdelen een cur sus om te leren hoe een goe de sollicitatie in zijn werk gaat Daarna komen ze vier maal per week terug tot er een baan is gevonden. Elke maand gaat er een nieuwe groep van start. Er wordt ge oefend in brieven schrijven; situaties die zich kunnen voordoen in een sollicitatie gesprek worden doorgeno men en nagespeeld. Zo krijg je getrainde sollicitanten, die goed voorbereid zijn op wat er komt. Personeelsfunctio narissen blijken het erg pret tig te vinden om met zulke getrainde sollicitanten te ma ken te hebben", aldus Tjab bes. Steun De toekomstige werknemers wisselen ervaringen uit in de groepen, en krijgen steun van elkaar. Het accent wordt gelegd op het vinden van een baan die past bij de opleiding van de sollicitant. Hoger op geleiden doen er vaak wat langer over om, vanwege de vaak uitgebreide sollicitatie procedures, een geschikte baan te vinden. „De cursisten moeten leren om de overeen komsten te zien tussen hun opleiding en een bepaalde baan. Je moet als het ware de opleiding vertalen naar het werk", licht Tjabbes toe. —r Evien Tjabbes en Judith Drie ce: „Een baan I om werk te vinden". FOTO AN- DRÉ VAN HAAS- I TEREN „Onze honderdste baanvin- der bijvoorbeeld, was van oorsprong een Arabiste. Zo de orde geweest. Er komen op het eerste gezicht lijkt het hier ook mensen, die bewe- werk dat ze gevonden heeft, ren dat ze helemaal geen niet te passen bij haar oplei- werkervaring hebben. Ver- 1 volgens noemen ze dan een hele rij vrijwilligerswerk op, dat in veel gevallen precies bij de gevraagde ervaring aansluit." De sollicitatieclub voorziet dus duidelijk in een behoefte en is dan ook van plan om vrolijk verder te gaan met solliciteren. „Het is een baan om werk te vinden", zo ty peert Tjabbes de activiteiten. Nieuwvener met auto onder vrachtwagen TER AAR Een 21-jarige Nieuwvener raakte gister avond in Ter Aar zwaar ge wond toen hij met zijn auto onder een vrachtwagen te recht kwam. Het ongeval vond plaats op de Oostkanaalweg. De vrachtauto, bestuurd door een 24-jarige man uit Voor schoten, was bezig in te voe gen vanaf een uitrit. De Nieuwvener zag hem te laat en reed met zijn auto vanaf de zijkant onder de vrachtwagen. De man raakte hierbij zwaar gewond. Hij werd met hoofd letsel en kwetsuren aan nek, rug en benen naar het AZL overgebracht. Volgens de poli tie was de vrachtauto uitgerust met de vereiste zijverlichting. Opnieuw auto opengebroken in Ter Aar TER AAR Uit een auto die geparkeerd stond in de Fuut straat in Ter Aar is gereed schap met een totale waarde van ruim tweeduizend gulden gestolen. Het is deze week de zesde auto die in Ter Aar is opengebroken. Eveneens in Ter Aar werd in de nacht van dinsdag op woensdag op de Achterweg een auto gestolen. er allemaal, gistermiddag rond drie uur in het gebouw IZH. 'Le tout Leiden': de wethouders Walenkamp, Van freeze, topambtenaren, vanzelfsprekend burgemeester vele vooraanstaande Leidenaars. Ze luisterden beleefd oespraak van hoofddirecteur A. Regtuijt van de Neder- poorwegen. Lachten op de juiste momenten tijdens de an hun eigen burgervader Goekoop. En liepen rond vier de hoofdingang van het huidige station, dat volgens u nog in de Dikke Van Dale wordt genoemd in de zin: we station te Leiden is bijzonder lelijk". Daar zou Goe- officiële startsein geven voor de bouw van het nieuwe ebouw, waaraan overigens al geruime tijd wordt ge- ekfjorde hen denken: „De hele tijd is het droog als wij bin nenzitten, en uitgerekend als we buiten staan, komt het met bak ken uit de hemel". Een kwartier lang konden wachtenden bij het stationsgebouw zich verkneukelen om de Leidse notabelen, die onder de overkapping maar niet konden kiezen tussen blijven staan en wachten tot het droog werd of het trotseren van een echt Hollands regenbuitje. Goekoop gaf uiteindelijk het goede voorbeeld en stapte stoer tussen de regendruppels door op het bord af, dat tot dat moment nog werd bedekt met een geel doek. Met hulp van enkele rangeerders schoof hij het doek opzij waar na een schets van het nieuwe station zichtbaar werd en de tekst: De NS bouwt hier aan een nieuw station. Om met Goekoop te spreken: er was niets nieuws onder de zon. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Er komt zo snel mogelijk een debat in de raad over de vraag of het Leidse afval na medio 1992 naar Polen mag wor den geëxporteerd. Dan lo pen de contracten met de stortplaatsen in Wijster en Borssele af en kan Leiden zijn vuil nergens meer kwijt. Dit voorstel van Groen Links raadslid R. van Schreven werd gisteren door de commissie so ciale zaken en milieu unaniem overgenomen. Wethouder H. de la Mar (milieu) heeft in verschillende media zijn zorg geuit over de vergevorderde plannen om het Leids afval naar Polen te exporteren. Hij is het hiermee volstrekt on eens en vindt het onacceptabel dat een land als Polen, dat bui tenlandse valuta hard nodig heeft, in ruil daarvoor wordt opgezadeld met ons vuil. Met het debat wil hij grote haast maken. Uitstel tot na de zo mervakantie is volgens hem niet mogelijk, omdat de con tracten met Poolse afnemers dan al getekend kunnen zijn. Tijdens de commissievergade ring van gisteren maakte de wethouder bekend dat er op korte termijn een brief naar de vaste commissie Milieu in de Tweede Kamer en naar mi nister Alders (milieubeheer) gaat met de vraag hiertegen op te treden. Hij heeft hiervoor echter toestemming van het bestuur van de Gevulei, de ge meenschappelijke vuilverwer king voor Leiden en omstre ken, nodig. Ook wil hij in de brief opnieuw de kwestie aan kaarten dat Leiden BTW moet betalen over het huisvuil dat buiten Zuid-Holland moet worden aangeboden. Op het verzoek om vrijstelling van BTW totdat de nieuwe vuil verbrandingsinstallatie op Ypenburg is gebouwd, rea geerde het ministerie van VROM negatief. Doorgeschoven Alle fracties waren het er gis teren over eens dat een oplos sing voor het afvalprobleem eerst in eigen land moet wor den gezocht. Voor de VVD mag dat er echter niet toe lei den dat de tarieven voor de burgers buitensporig worden verhoogd. De partij sluit dan ook niet bij voorbaat de weg af van export van afval, als mocht blijken dat hogere kos ten van verwerking in eigen land nóg hogere tarieven voor Leidse burgers tot gevolg heb ben. Ook het CDA sloot, in voorzichtiger bewoordingen, export naar Polen niet uit. De PvdA benadrukte dat tus sen de verschillende overhe den, het Rijk, de provincies en de gemeenten, maar eens dui delijke afspraken moesten ko men over de verwerking van het afval. PvdA-raadslid Huls- ker: „De AVR (Afvalverwer king Rijnmond) verwerkt af val uit onder meer Utrecht, terwijl die provincie eigenlijk nog de beschikking kan heb ben over een stortplaats bin nen de eigen grenzen. Je zou kunnen zeggen dat zij hun probleem naar ons hebben doorgeschoven want zij be slaan capaciteit die wij goed kunnen gebruiken". Ook de fractie van D66 vindt dat tot elke prijs export moet worden voorkomen. Verhoging van de tarieven zouden volgens haar moeten worden opgevangen door een buffer op te bouwen om exorbitante verhoging van de reinigingsrechten te voor komen. LEIDEN Het is nog lang niet zeker of de Stadsgehoorzaal een subsidie van een half miljoen krijgt om het gebouw te restaure ren. Suggesties dat het ministerie van WVC het geld al zou heb ben toegezegd, worden in Den Haag ontkend. De woordvoerder van het ministerie zegt van geen enkele harde toezegging te we ten. Het geld zou worden gebruikt voor de bouw- en inrichtings kosten van het pand aan de Breestraat, waarvoor plannen be staan om dit geschikt te maken voor een congrescentrum. De Aalmarktschool zou ook bij die opzet betrokken moeten worden. rsb#kLLERLEI(DS) I 'ond geeft de power- roep Gung-Ho in het aan de Breestraat 66 Meert. De muziek van ieeltelijk Leidse groep 1 energie, humor en ide teksten. De zaal is om 22.00 uur Het con- legini om 22.30 uur. e: 8,50. igavond speelt de rockband Dan Dare uit Kampen. Het con cert begint rond 22.30 uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Kamerkoor Het kamerkoor van het Leids Studenten Koor en Orkest Collegium Musicum geeft morgen om 20.15 uur in de Lokhorsikerk een concert. Het kamerkoor is geselecteerd uit het grote gelijknamige koor. Jos Ver munt heeft de artistieke lei ding van het programma, waarop werken prijken van Ives, Badings en Britten. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ingang van de zaal voor 7,50 en 5,00. LEIDEN Er komt een nieuw overleg tussen ge meente en bewoners uit de Professorenwijk over een alternatief voor de ze ven lagen tellende woon toren in het bouwplan Beijerincklaan. Volgens wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) zijn de gemeentelijke tekenaars druk bezig om een variant op de tekentafels te krij gen die ervoor moet zor gen dat het flatgebouw niet zo hoog boven de be staande bebouwing zal uittorenen. Het alternatief wordt onder zocht op verzoek van het over grote deel van de bewoners van de Professorenwijk, dat niets ziet in de voorstellen om een woontoren in hun omge ving neer te zetten.Een oplos sing voor het gewraakte flat gebouw moet volgens Van Rij worden gezocht in een ver laagd complex van vier ver diepingen, dat in een hoek- vorm langs de Lorentzkade wordt neergezet. „Dat bete kent wel, dat deze manier van bouwen een gedeelte van het geplande groen gaat kosten. Uitgangspunt blijft, dat alle varianten bespreekbaar zijn, als het aantal te bouwen wo ningen maar gelijk blijft", al dus Van Rij. In een commissievergadering die eerder aan de bouw van 66 woningen in de Professoren wijk werd gewijd, protesteer den diverse bewonersgroepe ringen tegen de woontoren. Bovendien was men het niet eens met de plaats van het be bouwingslint. dat twee verdie pingen hoog, in lichtgekromde vorm, („de banaan") op het terrein zou worden neergezet. Ook de plaats van de parkeer voorzieningen en het speel- plekje werden door een aantal bewoners bekritiseerd. Men vond over het algemeen het groen en de plaatsen voor de auto's oneerlijk verdeeld. Inmiddels voelt een aantal be woners, met name in de Beije rincklaan en Temminckstraat, zich na hernieuwd overleg met de gemeente tevreden ge steld. Het bleek mogelijk om „de banaan" drie meter naar het noorden op te schuiven, in de richting van de Van de Sande Bakhuyzenlaan. Ook met het speelveldje is wat ge schoven. via het gedeeltelijk dempen van een sloot. Over de parkeerhaventjes werd ook overeenstemming bereikt. Een aantal andere bewoners voelde'zich door de gemeente danig in de steek gelaten en verliet zelfs vroegtijdig het vergaderlokaal. Deze groep haakte af bij de mededeling, dat aan de hoogte van de woontoren niet te tornen viel. In een brief aan wethouder Van Rij hebben deze buurtbe woners die zich noemen: „Pro fessorenwijk bouwt liever laag", om nieuw overleg ge vraagd, om de toegezegde be lofte van de wethouder om al ternatieven bespreekbaar te maken alsnog ingelost te zien. Het overleg zal volgens de wethouder volgende week plaatsvinden. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twe( weken gratis bezorgd. I Naam: Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, l Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank het reiswekkertje naar: J Naam: J Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar J^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9