Communisten lijden morele nederlaag Problemen stapelen zich op voor Major Straatkinderen Rio zijn niet vermoord vanwege tv-film YS: „veelbelovend" middel tegen aids EERHERSTEL SINT PETERSBURG mmunisten Sovjetunie len onderzoek naar Jating S jevardnadze ectaculaire korting Vehmeijer. VEHMEIJER Filipijnen op vlucht na nieuwe vulkaanuitbarsting i AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB het levende eiland Belgrado isoleert Slovenië economisch Vaders die zondag bij ons langskomen, krijgen heel Europa aan hun voeten. 3 -Holland Casino's P> ENLAND CciclaeSoivuwt DONDERDAG 13 JUNI 1991 PAGINA 5 serse vrouwen ;||en in staking -J - „Als vrouw het wil, staat al- Ónder deze strijdbare leus Zwitserse vakbeweging voor een algemene vrouwenstaking Wjen. Tien jaar nadat de vrou- Zwitserland erin slaagden ge- jandeling in de grondwet ver- ppi te krijgen, organiseren meer (comités in het hele land een elli i" van vrouwen. Daarmee ho- eindelijk de gelijke beloning, ille lociale verzekeringen en gelij- agt en te veroveren waar zij vol ler, grondwet recht op hebben. Het •aaifen creatieve staking worden, r de organisatoren. Zelfs sommi- cgevers willen een actief aan- eren. RIO DE JANEIRO „De zeven straatkin deren uit Rio de Janeiro die te zien zijn in ai?u jj^an de door Nederland gefinancierde documen- scnu°ai!\g ai® taire 'De oorlog van de kinderen' zijn niet het.volgens de_ N_eder- moord zijn als er nooit gefilmd zou zijn. Het is absoluut niet waar dat de documentaire de directe aanleiding voor hun dood was", aldus Van Buren in een reactie op de op- ons land is ontstaan rond- vermoord uit vergelding voor hun mede werking". lander bijzonder griezelig om te zien dat het geweld rond het Lago de Carioca, een bekende verzamelplaats van jeugdige dak- Dit zegt de Nederlander Nanco van Buren lozen in Rio, toeneemt wanneer weer een (42), directeur van Ibiss-instituut in Rio. buitenlandse filmploeg vertrekt. „De politie Deze organisatie verleende hulp bij de tot- wil dan weer even laten zien wie de baas is. standkoming van de film en is betrokken Vaak gaat dat gepaard met de dood van en- bij de ontwikkeling van projecten in de so- kele kinderen. Hun macho-gedrag is veelal ciale gezondheidszorg voor straatkinderen bedoeld om de straatjeugd geld uit de zak te in de Braziliaanse stad. kloppen dat zij bij elkaar hebben geroofd", „Deze zeven kinderen zouden ook ver- aldus Van Buren. Arrestaties in Thailand na moord neo-nazileider PATTAYA De Thaise poli tie heeft twee Duitsers gear resteerd die ervan verdacht worden op 31 mei de neo-nazi- leider Rainer Sonntag in Dres den te hebben vermoord. De twee Duitsers, Ronny Matz en Nikolas Simeonidis, werden in de kraag gevat in de buurt van de kustplaats Pattaya, ten zuiden van Bangkok. De politie kwam de twee op het spoor door middel van in formatie van Interpol en de Duitse ambassade in Bangkok. BOSTON In de strijd tegen aids is gisteren in de Vere nigde Staten een nieuw middel gepresenteerd. Artsen noemen het middel, dat twee jaar is beproefd, „veelbelo vend". Het onderzoek is uitgevoerd bij het Walter Reed Onderzoekscentrum van het leger in Rockville (Mary land). Volgens de onderzoekers heeft het onderzoek de deur geopend naar een geheel nieuwe behandelmethode van aids. Het medicijn dat voorlopig de aanduiding 'gpl60' draagt, helpt oii de instandhouding van witte bloedlichaampjes die in het algemeen bij een besmetting met het aids-virus snel worden vernietigd. In tegenstel ling tot de tot nu toe beproefde middelen AZT en DDI vertoont het middel bijna geen bijwerkingen. Andere ex perts wijzen erop dat nog niets bekend is over de even tuele kosten van het het nieuwe middel of over bijzon- Zweden akkoord met brug naar Denemarken STOCKHOLM Na meer dan een eeuw dubben heeft het Zweedse parlement gisteren inge stemd met de bouw van een vaste oeververbinding met Denemar ken. De brug over de Sont gaat de Zweedse stad Malmö en de Deense hoofdstad Kopenhagen verbinden. Het project moet nog door het Deense parlement worden goedge keurd. De bouw van de 17 km lan ge brug begint naar verwachting in 1993 en kost 3,7 miljard gulden. Om de bouw te bekostigen zal tol worden geheven. Er zijn twee spoorlijnen en vier banen voor au to's E verdachten noord op a Ihi vast In \S Het onderzoek -oord op de Indiase Rajiv Gandhi d tot de arrestatie verdachten. Een in de separatisti- ijdingstijgers van im uit het naburi- ïka zou het brein aanslag zijn ge- van de parl'e- •zingen in India is lechts betrekkelijk verlopen. Ten min- sen vonden de dood. zingen worden za- :rond met een derde sdag. Uit opiniepei- k dat de kiezers So- li, de weduwe van idhi, als de meest n persoon voor het iap van hun land weduwe is echter idaat. De gematigd 'ls Congrespartij (van wij- tehdhi) haalt vrijwel ze- eeste stemmen, maar ers betwijfelen of een meerderheid wordt Als mogelijke coali- rs worden meestal de ..sten en andere kleine *on>artijen genoemd, de Bu MOSKOU Van de circa 60 procent van de kiesge rechtigden die in Lenin grad stemden heeft 60 tot 70 procent zijn stem aan Jeltsin gegeven. Bij de ge lijktijdig gehouden burge meestersverkiezingen staat de zittende burger vader, Jeltsin bondgenoot Anatoli Sobtsjak, aan kop met 65 tot 80 procent. Wellicht wordt Sobtsjak de eerste gekozen burgemeester van „Sint Petersburg". In een referendum zou 52 tot 54 pro cent van de Leningraders zich hebben uitgesproken voor het herstel van de pre-revolutio- naire stadsnaam. Deze onver wachte uitkomst, in strijd met eerdere prognoses, betekent een morele nederlaag voor de communistische partij die fel campagne had gevoerd voor het behoud van de oude naam. De beslissing moet nog worden geratificeerd door het Russi sche parlement. In Moskou behaalde Jeltsin ruim 70 procent van de stem men, tegen elf voor Ryzjkov, bij een opkomst van 65 pro cent. Ook hier werd de zitten de burgemeester, de hervor mingsgezinde Gavriil Popov, in zijn ambt bevestigd met 60 tot 65 procent van de stem men. Zoals verwacht deed Jeltsin het goed in de mijnwerkersste den in de Oeral, waar tot 80 procent van de kiezers op hem stemde. In zijn thuisbasis Sverdlovsk zou hij zelfs 90 procent hebben gehaald. Zo'n 105 miljoen kiesgerech tigden konden hun stem uit brengen in een van de meer dan 90.000 stembureaus in het land. Definitieve uitslagen worden latyer vandaag ver wacht. Functionarissen heb ben geen gevallen van fraude geconstateerd, alleen werden waarnemers niet altijd in le- gerbases toegelaten om te zien hoe het stemmen bij de mili tairen verliep. Van de door Gorbatsjov ge steunde kandidaat, ex-minister van binnenlandse zaken Va- dim Bakatin, werd algemeen verwacht dat hij op de derde plaats achter Jeltsin en Ryzj kov zou uitkomen. Maar vol gens de voorlopige resultaten is hij in veel plaatsen gepas seerd door de excentrieke Vla dimir Zjirinovsky van de Li beraal-Democratische partij, die in de gevangenissen bij de stemmingen zelfs Ryzjkov voorbijstreefde. Zjirinovsky won zijn kiezers met de belofte dat hij de prijs van vodka zou verlagen, en dat hij op straat taarten zou la ten verkopen door baboesjka's (omaatjes) onder het bescher mende oog van de KGB. Als hij het ooit tot president van Rusland schopt zal hij Alaska van de Amerikanen terugei sen. De liberaal-democraat maakte al eerder indruk door in het Russische parlement te pochen over zijn talenkennis, waarop hij in het Turks begon te ratelen voor een gehoor van verbijsterde afgevaardigden. Astrologen in zijn campagne team hebben Zjirinovsky al vast een „glanzende toekomst in de politiek" voorspeld. De moeder van dit jongetje wil er geen misverstand over laten bestaan. Als het aan haar ligt wordt Boris Jeltsin president van de republiek Rusland. FOTO: EPA g<r .OU Een commis- in de Communisti- 'artij zal een onder- nstellen naar uitla- van de voormalige ninister van buiten zaken Sjevardnad- r plannen voor de ,Hting van een nieu- partij. i het persbureau TASS enkele partijleden ver- <ra,om maatregelen naar kging van de opmerkin- Sjevardnadze. Daarop sloten dat de Centrale e Commissie van de onderzoek zou doen. ber nadze zei in een giste- lepubliceerd interview Weense dagblad Ku- al jaren geleden in de n geen sprake zijn van htsstaat zonder een so- erieuze, constructieve oppositie". Hij zei vervolgens dat het wellicht nog niet te laat is en pleitte voor de op richting van een partij „in de mocratische richting, waarin alle democratische trends zich kunnen verenigen". Sjevardnadze sprak gister avond op een bijeenkomst in Wenen. Hij zei niet verbaasd te zijn over de stappen die naar aanleiding van het inter view tegen hem zijn genomen. „In zekere zin is dat een terug keer naar de oude orde. Ik heb het recht mijn mening te ge ven", aldus de ex-minister. Sjevardnadze, die 20 december vorig jaar als minister aftrad nadat hij had gewaarschuwd voor dictatoriale tendenzen in de Sovjetunie, bleef lid van het Centraal Comité van de Communistische Partij. De Centrale Controle Commissie zou naar aanleiding van het interview het Centraal Comité kunnen voorstellen Sjevard nadze als lid te royeren. ^ADVERTENTIE) ?T Jf/ Vehmeijer heeft bet hele Vooreen continue stroom klas aanbiedingen.' li 'aderdag hebben wij nu feel speciale prijzen! Kom want op -op! iër K an j' DE BESTE KEUSI Homo's niet welkom in Mexico MEXICO STAD De Inter- nationale Associatie van les biennes en homoseksuelen heeft haar congres dat men had gepland in de Mexicaanse stad Guadalajara afgezegd na maanden van anti-homopro- testen, doodsbedreigingen en pressie van de lokale overheid. De Associatie was niet in staat een plaats voor de ontmoeting te huren en kon de veiligheid van de deelnemers niet garan deren. Ondanks tussenkomst van de Nationale Mensenrech tencommissie is besloten het congres, dat een week zou du ren, af te blazen. Het zou de 'eerste keer geweest zijn dat de Associatie haar congres in een Zuidamerikaans land gehou den zou hebben. Meer dan dui zend deelnemers uit dertig verschillende landen hadden zich al aangemeld. Beschieting Vluchtelingen die met een vissersboot van Albanië naar het vrije Italië voeren, tonen het bloed- doordenkte laken waarin een van de opvarenden gewikkeld was. Twee Albanezen werden gedood en vier opvarenden raakten gewond toen de Albanese kustwacht het vuur opende. De vissersboot maakte deel uit van een armada van vijftig schepen die de 55 kilometer lange reis over de Adriati- sche Zee maakte. FOTO: EPA MANILA De vulkaan Pinatuba op de Filipijnen heeft vanochtend weder om as en gassen uitge braakt en meer bewoners van de berghellingen op de vlucht gejaagd. De vul kaan spuwde een wolk as en gassen meer dan 25.000 meter de lucht in en ver oorzaakte enorme mod- derlawines.' In paniek geraakte bewoners vluchtten te voet weg, vaak met zakdoeken voor het ge zicht gebonden. De as van de vulkaan kwam tot 40 km in de omtrek terecht. Directeur Raymundo Punong- bayan van het Filipijnse Insti tuut voor Vulkanologie en Seismologie zei na drie hevige explosies die zich in de nacht van woensdag op donderag hadden voorgedaan geen nieu we „big bang" meer te ver wachten,. Wel suggereerde hij dat meer uitbarstingen zouden volgen. Collega Delfin Garcia zei dat de vulkaan een „episo de van grote uitbarstingen" was binnengetreden die onbe paalde tijd kan duren. Sinds vorige week duidelijk werd dat de vulkaan actief zou worden zijn meer dan 35.000 Filipijnen uit de omgeving geëvacueerd. Uit de nabijgele gen Amerikaanse luchtmacht basis Clark zijn ongeveer 15.000 Amerikaanse militairen met hun gezinsleden tijdelijk verhuisd. LONDEN De Britse premier John Major heeft geen wind meer in de zei len. Alles loopt mis: Groot-Brittanniës econo mische renaissance blijkt een droombeeld; de sector ziekenzorg wordt met in storting bedreigd en de conservatieve regering staat praktisch iedere dag besluiteloos ten aanzien van nieuwe problemen die opdoemen. Vrijwel alle tussentijdse ver kiezingen lopen slecht af voor Major en Co. Labours voor sprong in de opiniepeilingen bedraagt al tien punten. Het conservatieve bewind is nu zo impopulair dat voorzichtige waarnemers geen vijfde be windsperiode meer durven voorspellen. Het verbaast niemand. Zelfs premier Major houdt rekening met de mogelijkheid van een bittere conservatieve neder laag in nieuwe parlementsver kiezingen. De vraag is alleen of hij deze nog dit jaar zal af kondigen. De mogelijkheid van een campagne deze zomer lijkt al voorbijgestreefd. Som mige Engelse orakels zijn ech ter wel van mening dat okto ber nog tot de mogelijkheden behoort. Bij gebrek aan een betere kans zou dat de beste keuze zijn, redeneren zij, want naarmate het jaar vordert dreigt de economische situatie nog te verslechteren. Op Major rust de wettelijke plicht niet later dan eind juni 1992 parlementsverkiezingen uit te schrijven. Zijn beslissing in dit verband is ontzettend moeilijk: niet alleen het succes van de conservatieve partij maar ook en eigenlijk nog meer zijn eigen politieke carrière staan daarbij op het spel. De Britse conservatieve partij kent geen genade wat verliezers betreft. Voor hij een geschikte datum prikt, moet Major dus vrijwel absolute zekerheid hebben dat hij de vijfde achtereenvolgen de conservatieve victorie uit zijn hoge hoed kan toveren. Zolang die garantie hem ont breekt, en dat is momenteel zonder twijfel het geval, waagt hij de grootste gok van zijn le ven niet. Maar Major mag ook niet te lang meer wachten. Hoe later het wordt, hoe meer de omstandigheden hem zou den kunnen dwingen parle mentsverkiezingen uit te schrijven in een periode die voor de conservatieven nog ongunstiger is dan de tijd van nu. Voorlopig wacht hij af, op basis van het argument dat al les heel snel gaat in de politiek en dat dus nog veel zou kun nen veranderen. Maar de onweerswolken pak ken zich samen boven zijn hoofd. Er dreigt een scherpe confrontatie tussen de conser vatieve rechtervleugel en pre mier Major over diens houding inzake de Europese munt. De anti-Europese fractie van zijn partij, die een eenheidsmunt ondemocratisch vindt op grond van Groot-Brittanniës soevereiniteit, gelooft dat Ma jor van plan is compromissen aan te gaan over economische en monetaire eenheid. De extreem-rechtse Brugge- groep, waarvan Majors voor gangster Margaret Thatcher ere-voorzitster is, beweert dat de premier al afstand heeft ge daan van Groot-Brittanniës vetorecht om op de Europese top van december in Maas tricht het tot stand brengen van de eenheidsmunt te ver hinderen. De dames en heren van deze pressiegroep zijn van plan Major te dwingen in Maastricht lekker dwars te gaan liggen. Maar de Britse premier houdt vol dat zijn afwijzende stand punt inzake de Europese munt ongewijzigd is gebleven en dat hij enkel zal nastreven wat hem goed lijkt voor zijn eigen land. Dit betekent dat onder Major Groot-Brittannië niet gauw zal gaan behoren tot het Verenigde Europa dat door de meeste Britten als een waan zinnig droombeeld wordt ge zien. Wanneer Rob zijn positieven weer bij elkaar heeft, kan kreet van vreugde bijna niet onderdrukken, want kijk, de t nvan de hut is totaal vernield: hij kan zo maar naar buiten Maar hij ruikt meteen een scherpe brandlucht. En waar ilt hij nu over? O, dat is de matroos, die op wacht stond. »n krabbelt juist overeind en wil Rob nog tegenhouden, aat hem zijn revolver uit de hand en de man valt weer ver- Behoedzaam sluipt Rob verder. Hij hoort stemmen en druk geloop op het dek. Blijkbaar heerst daarboven nog grote verwarring. De dikke rookwolken komen hem goed te pas, want ongezien ziet hij kans aan dek te komen en het achterschip te bereiken. Daar grijpt hij de vanglijn, waaraan de „Vrijheid II" is vastgemaakt en palmt die snel in. Als hij een beetje geluk heeft, dobbert hij straks weer met Skip op zee, aan boord van zijn ei gen schip. BELGRADO/LJUBLJANA De centrale Joegoslavische regering in Belgrado heeft de naar afscheiding strevende deelrepubliek Slovenië de duimschroeven aangedraaid. Vanaf vandaag worden bui tenlandse importen naar Slo venië geboycot omdat Ljublja na al enige tijd weigert im portbelastingen af te staan aan de landsregering. Volgens de regering in Belgrado moet Slo venië 30 miljard dinar afdra gen; Ljubljana wil echter slechts vier miljard betalen. In Slovenië is onthutst gerea geerd op het voornemen van de centrale regering. „Een im portboycot brengt de Sloveen se economie in korte tijd naar de rand van de afgrond", ver zuchtte Igor Omerza, verant woordelijk voor de Sloveense financiën. „De maatregel zal aan de grens met Hongarije, Italië en Oostenrijk tot gespan nen situaties kunnen leiden. Als de Sloveense douaniers de opdracht naast zich neerleg gen, gaat het leger mogelijk ingrijpen", aldus Omerza. Dinsdag verklaarde de Slo veense regeringsleider Lojze Peterle nog dat de onafhanke lijkheid op 26 juni zal ingaan. De Joegoslavische premier Ante Markovic bracht gisteren tevergeefs een bezoek aan Ljubljana om de Sloveense re gering tot andere gedachten te brengen. (ADVERTENTIE) De vaders die op zondag een bezoek brengen aan één van de 8 Holland Casino's, raken nooit meer de weg kwijt. Want ze krijgen verrassing (zolang de voorraad strekt), waarmee je in heel Europa tijd èn ergernis kunt besparen Dus wie voortaan in één keer de juiste route wil volgen komt op Vaderdag langs. U bent vanaf 14.00 uur van harte welkom In de Holland Casino's kom je ogen tekort.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5