Bisschoppen voelen niets voor openhouden theologie in Heerlen Katholieken in Kampuchea leven tussen hoop en vrees COMMENTAAR GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowuvnt DONDERDAG 13 JUNI 1991 p Raad van Kerken wil 'schone' begroting ontwikkelingssamenwerking AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland vindt dat er geen oneigenlijke posten op de begroting van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking mogen voorkomen. „Wezens vreemde" posten als de hulpverlening aan Oost-Europa en de op vang van vluchtelingen in Nederland moeten er definitief van verdwijnen, aldus de Raad. Door de verslechterende economische situatie in de Derde Wereld en het toenemend aantal rampen dreigt al een wezenlijke aantasting van de kwaliteit en de om vang van de ontwikkelingssamenwerking, schrijft de Raad giste ren in een verklaring over de internationale verdeling van de welvaart. De Raad bepleit een grotere inspanning om de schul denlast van de armste landen te verlichten. De armste landen en de meest kwetsbare groepen daarin dienen in het Nederlandse ontwikkelingsbeleid centraal te staan. De kerken schrijven ver der dat in overeenstemming met het regeerakkoord ook op de rijksbegroting voor 1992 1,5 procent van het netto nationaal inko men bestemd moet worden voor ontwikkelingssamenwerking. De regering moet zelfs streven naar een structurele verhoging tot 2 procent in de volgende kabinetsperiode. Het publiek is zo onnozel dat het liever het nieuwe dan het goede leest. Arthur Schopenhauer Paus kondigt bijzondere synode voor Libanon aan VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft woensdag een bijzondere synode voor alle Libanese bis schoppen aangekondigd. De vergadering onder leiding van de paus zelf moet leiden tot „verdieping van het ge loof en spirituele vernieuwing" in het door zestien jaar burgeroorlog verscheurde land. Het is de bedoeling dat alle rooms-katholieke bisschoppen en de leiders van de met Rome geünieerde kerken deelnemen aan de bis schoppensynode, waarvan nog geen plaats en datum be kend zijn. De paus sprak de hoop uit dat de moslims in Libanon erkentelijk zijn voor deze inspanningen van hun christelijke landgenoten en dat zij daarin „de wens tot vreedzame samenleving en serieuze samenwerking bij de wederopbouw van het land" willen zien. Vorig jaar au gustus zei de paus dat hij graag Libanon zou willen bezoe ken. Geen enkele partij in het land was in staat of bereid zijn veiligheid ter plaatse te garanderen. In Libanese kringen wordt erop gehoopt dat dit mogelijk dit jaar nog kan plaats vinden. Ruim half miljoen islamitische pelgrims MECCA Een half miljoen per sonen zijn tot dusver in Saudi-Ara- bië gearriveerd voor de jaarlijkse pelgrimage naar de heilige plaat sen van de Islam. Dit meldt het Saudische persbureau. Naar schat ting zal dit jaar het aantal buiten landse pelgrims ongeveer een mil joen bedragen, terwijl ook een mil joen Saudi-Arabiërs worden ver wacht. De religieuze plechtighe den, die volgende week beginnen, bereiken in de week daarop een hoogtepunt met de viering van het Feest van het Offer. Bisschop Bomers op zijn hoede voor roze viering HAARLEM Bisschop H.J.A. Bomers van Haar lem gaat ervan uit dat de liturgie van de kerkelijke viering op de Roze Zater dag in Alkmaar „geen ele menten bevat waarin men de goedkeuring van een homoseksuele levenswijze tot uitdrukking brengt". „Ik zal dat ook een klein beetje bewaken", zegt hij desgevraagd. De viering tijdens de jaarlijkse manifestatie van homo's en lesbo's op 29 juni - eerder door de organisator „een heel flik- kerige dienst" genoemd - wordt voor het eerst in een rooms-katholieke kerk gehou den, de Sint Laurentiuskerk in Alkmaar. Aan de dienst wer ken onder anderen diaken F. Captein en pastoor T. Kassee mee. Mgr. Bomers was niet op de hoogte van deze speciale oecumenische viering van woord en gebed. De bisschop zou het „totaal verkeerd" vinden als de dienst elementen bevat die in strijd zijn met de leer van de RK Kerk. Die komt er op neer dat de mens met een homofiele geneigdheid in de kerk „geen strobreed" in de weg wordt ge legd, maar dat de homoseksue le levenswijze uit den boze is. „Seksualiteit moet zinvol wor den beleefd binnen het huwe lijk." K. Posthumus, organisator van de viering met als thema 'Grenzeloze liefde', zegt dat uit de preek, de liederen en de ge beden „duidelijk zal worden dat wij positief staan tegen over de combinatie van geloof en homoseksualiteit". Er is be wust niet gekozen voor een eucharistieviering, omdat dat „te demonstratief" zou overko men en bij voorbaat duidelijk zou maken dat er liturgische grenzen worden overschreden. „Ik ken de grenzen van de bis schop niet, dus ik weet ook niet of we er over heen gaan", aldus Posthumus. Radboudstichting Dr. J.B.M. Wissink is vanwege de Radboudstichting benoemd tot bijzonder hoogleraar theologie aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Hij is de eerste op deze pas opgerichte leerstoel, waar van de leeropdracht luidt 'Ka tholieke theologie van de 20e eeuw'. De benoeming gaat in op 1 augustus 1991 en geldt voor een periode van vijf jaar. Wissink, geboren in 1947, is universitair docent systemati sche theologie aan de Katho lieke Theologische Universi teit Utrecht. Na een studie aan de KTUU promoveerde hij al daar op een proefschrift over Karl Barths strijd tegen de na tuurlijke theologie. Vanaf 1975 was hij pastor in enkele paro chies in het aartsbisdom Utrecht. BEROEPINGEN Nederland**» Hervormde Kerk Beroepen te Ferwerd C.H. Wesdorp te Wijckel en Sloten; te Putten (toez.) W.Chr. Hovius te Katwijk aan Zee; te Kollum D.G. Wlersma te Wommels- Hljdaard; Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam (SOW) (part time) mevr.drs. M. Reinders, kandi daat aldaar die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Drachten drs. M.S. Voet te Diever. Beroepbaarstelling Mevr. M. Rein ders, kandidaat te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrljgemaakf Beroepen te Kantens R.W.J. van Om men, kand. te Zwolle; te Spakenburg-Zuid voor de miss. dienst te Zaire G.J. Bruijn te Voort- huizen-Barneveld; te Spakenburg-Zuid voor de miss. dienst te Zaire H. ten Brinke te Doe- tinchem en Doesburg. UTRECHT De voorge nomen concentratie van de Universiteit voor Theo logie en Pastoraat (UTP) te Heerlen en de theologi sche faculteit van de Ka tholieke Universiteit Nij megen moet naar de me ning van de bisschoppen in één plaats, Nijmegen, vorm krijgen. De voorzitter van de bisschop penconferentie, kardinaal A.J. Simonis, heeft gisteren per brief beide instellingen „drin gend" deze unanieme opvat ting van de bisschoppenverga dering in overweging gegeven. De bisschoppen hebben maan dag en dinsdag vergaderd over het fusieplan, waarin Nijme gen en Heerlen hadden voor gesteld de UTP als instroomlo katie voor de eerste drie jaar te handhaven. De bisschoppen wijzen vooral op de praktische bezwaren van een vestiging op twee plaatsen. Ook het besluit om de theologische universiteit van Utrecht en Amsterdam in Utrecht te concentreren heeft een rol gespeeld. Verder is de daling van het aantal studenten, onderwijs kundig en financieel gezien een punt van toenemende zorg. Binnenkort worden de theologische opleidingen niet meer per instelling, maar per student gefinancierd. Een „efficiënte inbreng van het eigene van de UTP" in de vernieuwde faculteit kan lei den tot de noodzakelijke ver sterking van Nijmegen, aldus mgr. Simonis. Hoewel concen tratie op één plaats een pijnlij ke aangelegenheid kan zijn, spreekt Simonis de hoop uit „dat u, in het belang van de toekomst van de theologiebe- oefening in Nederland op lan gere termijn, met onze ziens wijze kunt instemmen". Nijmegen en Heerlen waren al akkoord over het voortbestaan van twee afzonderlijke plaat sen voor de theologiebeoefi- ning waarbij overigens Nijme gen het belangrijkste deel voor zijn rekening zou nemen, maar met dit akkoord zullen de bis schoppen moeten instemmen, in het bijzonder kardinaal Si monis als grootkanselier van de Nijmeegse universiteit en mgr. Gijsen voor wat de oplei ding in Heerlen betreft. De laatste was altijd een ver klaard tegenstander van de progressief geachte opleiding in Heerlen. De bisschoppen erkennen dat ze in december 1989 in hun of ficiële reactie op het rapport van de verkenningscommissie godgeleerdheid (Smits-Ober man) de mogelijkheid van een instroomlokatie buiten de hoofdvestiging openhielden. Wel was het hun toen duide lijk dat zij een zelfstandig voortbestaan van de UTP niet voor hun verantwoording konden nemen. De bisschoppen laten in hun brief ook weten dat zij ernstige vragen hebben over de theolo- gieopvatting van de nieuwe faculteit. Daarover willen ze binnenkort een gesprek. Over de vormgeving van dat ge sprek, zo wordt in de brief ge steld, „is nader overleg nodig opdat het ook bijdraagt tot een nauwer contact tussen de KUN en kardinaal Simonis als grootkanselier". In de brief komt ook nog het „vraagstuk religiestudies" ter sprake. Het betreft hier een nieuwe studierichting aan de Nijmeegse universiteit die voor de toeloop van meer stu denten heeft gezorgd voor de zieltogende faculteit. Maar in Rome is men niet gelukkig met de nieuwe studierichting. Daarover moet ook met Rome worden gepraat. Boosheid In Nijmegen en Heerlen is verbaasd gereageerd op de brief van de bisschoppen. „Dit is voor ons een grote teleur stelling", zegt ir. W.C.M van Lieshout, voorzitter van het college van bestuur van de KUN. Onder het personeel in Heerlen viel gistermiddag „verslagenheid, onbegrip en boosheid" te beluisteren, vult UTP-secretaris mr. A.J.M. Hustinx aan. „Wij zitten midden in een zeer ingewikkeld fusieproces, dat helemaal gebaseerd is op het openhouden van de UTP als instroomlokatie. Er is door veel mensen heel hard aan ge werkt, er zijn heel wat com promissen gesloten, en dan komt er om 1 voor 12 een ver zoek van de bisschoppen om heroverweging", aldus Van Lieshout. Dit steekt Van Lieshout en Hustinx des te meer omdat de bisschoppen tot nu toe steeds hebben gezegd dat Heerlen kon blijven bestaan. „Wij kre gen signalen dat we met het fusieproces op de goede weg zaten, ook na tussenrapporta ges aan de bisschoppen", zegt Hustinx. De bezwaren die de bisschoppen nu aanvoeren, zijn „van praktisch-bestuurlij- ke aard, en dus ook oplos baar". Hustinx hoopt daarom dat nieuw overleg de bisschop pen misschien nog op andere gedachten kan brengen. De 82-jarige katholieke priester Rafael Garcia, hier gefotografeerd in een kerk, is de voornaamste bemiddelaar bij de overgave van de Colombiaanse cocaïnebaas Pablo Escobar. Deze leider van het zogenaamde Medellin- syndicaat kondigde onlangs aan dat hij onder bepaalde voorwaarden bereid is zich aan de Colombiaanse autoriteiten over te geven. FOTO: AP Cebemo opent lobby-bureau in Den Haag OEGSTGEEST De katho- lieke medefinancieringsorga nisatie Cebemo en de interker kelijke organisatie voor ont wikkelingssamenwerking ICCO zijn van plan een 'lob bybureau' op te richten in Den Haag. Het bureau moet zich bezighouden met de belangen behartiging van de de partners van deze organisatie in de Derde Wereld. Bij de oprichting van het bu reau zijn vijf christelijke orga nisaties betrokken. Initiatief nemers zijn ICCO in Drieber gen en Cebemo in Oegstgeest. Daarnaast zijn de katholieke organisaties Vastenaktie en Mensen in Nood uitgenodigd. Ook de hervormde en gerefor meerde bureaus voor Zending en Werelddiakonaat kunnen, indien ze dat willen, deelne men in het bureau. Volgende week beslissen de organisaties of het project definitief door gang kan vinden. PHNOM PENH „Kijk, onze kerk!" Sophean, nog geen dertig jaar, tovert een stralende lach op zijn gezicht en is zichtbaar op getogen, als hij het grijze, raamloze gebouw kan la ten zien dat de rooms-ka- tholieken in Kampuchea een half jaar geleden van de staat hebben gekregen. De kerk naast het gebouwen complex van het vroegere se minarie waarin nu een militair ziekenhuis is gevestigd, heeft maar één ingang. Maar binnen de pas geverfde muren van de kerk vindt de kleine katholie ke gemeenschap in Kampu chea langzamerhand haar vrij heid terug, een vrijheid die zij sinds 1975, toen de Rode Khmer aan de macht kwam, niet meer heeft gekend. Het is een teken van deze tijd dat Sophean een zilveren kruisje durft te dragen. Offi cieel is het duidelijk: de rege ring van Kampuchea vaardig de op 7 april 1990 een decreet uit waarin de opening van een „kerk van de christelijke gods dienst" werd toegestaan. Daar mee was de vrijheid van gods dienstuitoefening gegaran deerd. Een week later konden katholieken voor het eerst sinds 1975 naar de mis. Chris tenen werden niet langer als subversief beschouwd. Maar van werkelijke vrijheid om hun geloof te belijden zijn de christenen nog ver verwij derd. Ook al konden verschei dene buitenlandse priesters naar Kampuchea terugkeren, zij kregen alleen een visum en verblijfsvergunning onder de 'dekmantel' van charitatieve organisaties. Meer dan een jaar na het decreet over de vrijheid van godsdienst is de zielzorg als zodanig nog altijd niet er kend. Priesters worden ge duld, maar zij kunnen alleen de eucharistie vieren „op ver zoek van de katholieken in de buurt". Bovendien moeten zij de politie een lijst met de na men en adressen van de deel nemers geven. Donkere tijd ,Wij komen nog maar net uit een lange tunnel", zegt Vanna, een vrouw van ongeveer 40 jaar die met haar man een res taurant in de hoofdstad heeft, Slechts weinig katholieken willen iets vertellen over de donkere tijd onder Pol Pot. „Wij hebben allen een broer, zus of een familielid verlo ren", zegt Vanna. „In God ge loven was toen een misdaad waarop de doodstraf stond". Toen de Rode Khmer in 1975 aan de macht kwamen, waren er naar schatting 6.000 rooms- katholieken in Kampuchea. Dat aantal zou tot minder dan 3.000 zijn geslonken. Duizen den Kampucheanen werden vermoord onder Pol Pot, die echter niet alleen de vernieti ging van mensen voor ogen had. De kathedraal van Phnom Penh werd met de grond gelijkgemaakt, andere kerken werden verwoest of in stallen veranderd. Seminaries werden geplunderd, sacris tieën vernietigd. „Een echte culturele volkerenmoord", zegt pater Emile Destombes, werkzaam bij een Franse mis sieorganisatie. Ook nu nog is voorzichtigheid geboden. „Wij moeten voorko men dat de politie maatregelen tegen ons neemt", zegt Sok, een godsdienstleraar uit de provincie Kompong Thom, 200 kilometer ten noorden van Phnom Penh. Voorzichtigheid is inderdaad de beste bescher ming „tegen de terugkeer van de knuppel". „De katholieke gemeenschap moet zich reor ganiseren zonder daarbij te veel op hulp van buiten te steunen", zegt Destombes. Als hoofd van de lokale vesti ging van de katholieke hulp organisatie Caritas Internatio- nalis legt Destombes, die vloei end de taal van het land spreekt, in het verborgene een grote energie aan de dag. Als enige buitenlandse priester in Phnom Penh is hij de ziel van de ongeveer 300 mensen tel lende christelijke gemeen schap. Gelovigen lopen bij hem in en uit. Hij stimuleert de oprichting van comité's die zich ten doel stellen de armen te helpen. Bijna iedere zondag verdrin gen zich op de eerste verdie ping van de kerk jongeren die hun huwelijk willen laten in zegenen. Zoveel is er in Phnom Penh nog nooit ge trouwd. De autoriteiten laten de godsdienstige vernieuwing toe. Zij heeft een positief effect omdat zij de diplomatiek in een isolement verkerende re gering een schijn van toleran tie geeft. Anderzijds draagt het nieuwe godsdienstige elan de kiem van onvermijdelijke conflicten tussen regering en kerk in zich. Politieagenten of leden van de massa-organisatie 'Soli- dariteitsfront' komen naar de mis en noteren wat er tijdens de preek wordt gezegd. Som migen roepen daarop de gelo vigen bijeen en horen hen uit. Zij moeten laten blijken dat hun liefde voor God hun trouw aan de revolutie op geen enkele manier schokt. Nederlands Gereformeerde Kerken zoeken toenadering Idoor LYDIA LIJKENDIJK DEN HAAG De Nederlands Gereformeerde Kerken (NGK), een kleine betrekke lijk jonge splintergroep binnen de gereformeerde gezindte, willen samenwerken met de Christelijke Gereformeerde Kerken (CGK) die in de vori ge eeuw ontstonden. De Lan delijke Vergadering van de NGK wil met deze intentie een impuls geven aan de zoge heten 'kleine oecumene'. Al eerder werden er pogingen gedaan door de NGK om met de CGK te gaan samenwer ken. In 1989 stonden de Chris telijke Gereformeerden echter afwijzend tegenover een der gelijke toenadering; leerver- schillen zouden de kerkelijke eenheid in de weg staan. Op plaatselijk niveau is hier en daar al wel samenwerking tus sen christelijke gereformeer den en Nederlands gerefor meerden. Ds. F. van Deursen, bestuurs lid van de Landelijke Verga dering van de NGK, vindt dat er 'gereformeerde ruimhartig heid' moet bestaan tegenover leerverschillen. In het licht van de bijbel en de geschiede nis hebben de kerken geen verschillen die kerkelijke ver deeldheid in de weg staan", al dus Van Deursen. Van Deursen wil dat de NGK een federatief kerkverband vormen met de CGK. Daarbij kunnen ook de vrijgemaakt- gereformeerden betrokken worden. De federatie zou wat hem betreft de christelijke ge reformeerde kerknaam mogen dragen. De christelijke gereformeerde dominee G. van Malkenhorst die namens de CGK de be sprekingen van het Landelijk Verband bijwoonde, verklaar de blij te zijn met de "positieve manier" waarop de NGK de oecumenische contacten blij ven vasthouden. Op de vraag of een federatie tussen beide kerken een realistische ge dachte is, zei hij „dat dat ver der gaat dan de huidige situa tie. En die is al erg moeilijk". Binnen de rechterflank van de 76.000 zielen tellende CGK, leeft de vrees dat een samen werking met de NGK een in vasie van 30.000 nieuwe kerk leden oplevert, die zich voor het merendeel bij de linker flank zullen aansluiten. Ds G. Leendertse, predikant van de christelijke gerefor meerde kerk in Den Haag Zuid, staat positief tegenover een eventuele samenwerking tussen NGK en CGK. „In Den Haag Zuid hebben wij al een zeer goede samenwer king met de nederlands gere formeerden. We hebben hier geprobeerd om de negatieve landelijke houding positief om te zetten in een goede samen werking". Toch is een landelij ke samenwerking op korte termijn volgens Leendertse niet mogelijk. „Daarvoor is er een veel te grote geschakeerd heid van meningen", consta teert hij. „Wel zullen we op plaatselijk niveau hier in Den Haag de samenwerking voort zetten. Het aantal gezamenlij ke kerkdiensten wordt opge voerd en hopelijk zullen er in de toekomst ook gezamenlijke avondmaalsvieringen plaats vinden". Minder positieve geluiden zijn te horen van zijn Schevening- se collega ds P. van Zonne veld. „Ik vind het een won derlijk besluit van de NGK. Er is in het verleden al eens iets dergelijks besloten en dat heeft ook niets opgeleverd. Het fundament voor een goede samenwerking ontbreekt ge heel. Zorgverzekering onder Met lede ogen heeft staatssecretaris Simons zondheid gisteren moeten toezien hoe de Tweede 1 troetelkind, de nieuwe 'zorgverzekering', onder harf Vanavond staat hij voor de bijna onmogelijke o» oogappel heelhuids door het strijdgewoel te loot hem kort na zijn aantreden in 1989 voor ogen stondE maal zo mooi en simpel. Het verschil tussen ziekep, en particuliere verzekeringen in 1995 opheffen, een een gelijke basisverzekering tegen ziektekosten?'' en de premies vooral naar draagkracht heffen, jaar politiek geharrewar over een sanering ons J stelsel van ziektekostenverzekeringen moest de knj eens worden doorgehakt. Aanvankelijk leek het erop dat Simons hebben. Inmiddels is hem duidelijk geworden dat i ge kijk wat voorbarig was. Het nieuwe systeem kon maar wellicht niet binnen de termijn die hem tot ni ogen stond. Immers niet alleen de fracties van CDA D66 maar ook de verzekeraars, de verpleeginstell -g artsenorganisaties en de instellingen voor thuiszor I hem met kritiek overladen. De plannen zouden J doordacht zijn, er zou een organisatorische chaos d veel burgers zouden er financieel op achteruit g nieuwe systeem zou te weinig leiden tot kostenbehe de gezondheidszorg en dat was juist een van de di n gen van het nieuwe stelsel. Door onderlinge con' tussen de zorgverzekeraars moest de gezondheidszo nu vijftig miljard gulden per jaar kost vanzelf g worden. en Het zou onverstandig van de staatssecretaris zijqto kritiek te ontwijken. Daarmee riskeert hij niet alleerg j ruzie binnen de coalitie maar ook groot verlies aan K wen en medewerking vanuit de gezondheidszorg. het nu even pas op de plaats te maken en alles nog g tig te bestuderen. Waarom een rammelend verzeke k teem in 1995 invoeren als er een jaar later een st< n zijn dat bredere steun heeft en goed geolied van sje Bliksemafleider BORIS Jeltsin wordt vaak afgebeeld als de grote tfeft Ier van Michael Gorbatsjov. De (bijna-)presidentF grootste republiek tegenover de president van de f progressieve doordouwer tegenover de diplomaat. EL van de verkiezingen in Rusland kan vanuit die gedLg positie van Gorbatsjov bedreigen. De leider uit hetjas zou in elk geval nadrukkelijk rekening moeten hoiike de door het volk gekozen leider. Het is echter nogf"1'- vraag of dat Gorbatsjov slecht uitkomt. Jeltsin kan^ei juist als alibi dienen voor Gorbatsjov om aandacht ?q den aan de perestrojka. De noodzaak van vernieuwen nu niet beperkt tot Gorbatsjov, maar spitst zich toefeen sin. Hij kan dienen als kop van Jut. Winst voor Jeltsjve winst voor Gorbatsjov en de perestrojka. En winstfee' kerken. Want Jeltsin heeft gezegd, dat het het chrii diep verweven is met het Russische Rijk en dat de' waarden en de spiritualiteit van het christendom wel hersteld moeten worden". Dat is heel wat voor ieii-C jarenlang geïndoctrineerd is door het atheïsme. *■*-' Gorbatsjov is wei de man die Jeltsin naar dej^ heeft gehaald. Na de ogenschijnlijke verwijdering tl twee, met het uittreden van Jeltsin uit de commuIH partij, werd op 23 april van dit jaar een wapenstilstal kend. Jeltsin bleek met acht andere leiders van SovkJ blieken bereid een nieuw Unieverdrag te tekenen! voor meer autonomie. Jeltsin fungeert als bliksenL™ voor Gorbatsjov. Een natie, eeuwenlang dictatorial geerd door tsaren en de communistische partij heeftLf dig om aan democratie te wennen. Ook de leiders. Nr, laatste plaats Jeltsin zelf. Hij heeft absurd hoge verlf beloften gedaan zonder aan het prijskaartje te denktP Ceidóc Uitgave: Kantoor: Telefoon: Postadres: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Apothekersdijk 34, Lelden. 071 - 122 244. 071 -134941 Postbus 11. 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. eut Telefoon: 070-3190 933. (Ta Telefax: 070 - 3906 717. Hei Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. |ke Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. L Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070— 3190 808): L. van Koot. 046 Of 071 - 144 047): R. Kleijn (ch< V Omgeving Leiden (tel. 071 - 144 048): K. van Herpen (chef), F. Buurman,) drs. R. Koldenhof. M. Kroft, T. Pieters. jch Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. evi Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): en A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hor E. Hulsman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K| Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuls. S. Pieterse Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreldlngsgeblT - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Ij redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In N en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swl M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (ch« leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; i, 2 - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praaglp. J den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (AlL^ pari F. Lindenkamp W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (I F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de excluslev en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London, ster: M. de Cocq. ii 08.30 tot 17.00 i 18.00 tot 19.00 uur. op 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 ftz

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2